Hitelbírálat

A hitelbírálat az a folyamat, amelynek során a bank megvizsgálja, hogy egy adott személynek adhat-e hitelt, milyen összegben és mekkora kamat mellett.

Ehhez a bank megállapítja, hogy hitelképes vagy-e, azaz megfelelő-e az életkorod, van-e magyarországi lakcímed, bankszámlád, tudsz-e megfelelő munkaviszonyt igazolni és szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

A hitelbírálat során dönti el a bank, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelösszeget kaphatsz. Ehhez minden bank a saját szabályzatát használja, azaz az egyes bankok hitelbírálati folyamatai között lehet némi eltérés. Ezért lehet az, hogy egyik bank nem talál hitelképesnek, míg a másik nyújt neked hitelt.

Személyi kölcsön estén a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) segítségével számolja ki a felvehető hitelösszeget. Ez azt mutatja meg, hogy a béred milyen mértékben terhelhető törlesztőrészlet fizetésével. Ez függ a jövedelmed nagyságától, illetve attól, hogy milyen hitelt veszel fel.

Jelzáloghitel esetén a banknak a JTM mellett a hitelfedezeti mutatót (HFM) is figyelembe kell vennie. A hitelbírálat során a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Erre értékbecslést készíttet, így megállapítja az ingatlan piaci vagy forgalmi értékét. A HFM szabály értelmében a fedezet értékének 80%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Lakáshitel 10 évig fix kamattal
  • Kezdeti költségekre vonatkozó díjkedvezmények
  • Futamidő: 10-30 év 10 éves kamatperiódussal
  • THM: 7,06-7,09%
  • Díjmentes törlesztőszámla a hitelhez
Érdekel
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Fiatal házaspár az új lakásukban
    Lakáshitel

    9 dolog, amit tudnod kell CSOK Plusz igénylés előtt

    A támogatott hitelek igénylése kemény diónak tűnhet, de ne aggódj, csak első látásra olyan bonyolult. Itt több mindenre kell figyelned, és több dokumentumra lesz szükséged, mint egy átlagos hiteligénylésnél, ezért adunk néhány tippet, ami megkönnyíti a dolgod.

    frissítve: 2024. május 6.
  • Egy nő azt latolgatja, vajon mi a referenciakamat
    Lakáshitel

    Mitől függ, hogy mennyi a hitelem kamata? – Referenciakamat és kamatfelár

    Te is kaptál már a bankodtól levelet, amiben a törlesztőrészlet változásnál valami referenciakamatra hivatkoztak, de inkább átugrottad? Vagy szeretsz mindennek utánanézni, és tudod, hogy a hitelek törlesztője változhat a futamidő alatt, de azt már nem, hogy miért? Ha szeretnéd érteni, hogy a bankok hogyan határozzák meg a hiteleik kamatát, akkor jó helyen vagy. A téma elég szakmai, és pár alapfogalmat át kell vennünk mielőtt elérünk a referenciakamathoz, de igyekszünk érthetően elmagyarázni. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 21.
  • CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek
    Lakáshitel

    CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek

    A CIB Banknál találsz végig fix lakáshitelt, amelynek a kamata a futamidő végéig változatlan marad. Kínálnak minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket 10 éves kamatperiódussal, és felvehetsz náluk CSOK-ot és a hozzá tartozó CSOK hitelt is. Választhatsz szabad felhasználású jelzáloghiteleket 10 éves kamatperiódussal, és végig fix kamattal is. Ráadásul folyamatosan több akciót és kamatkedvezményt is kínálnak. Megmutatjuk miért jársz velük jól.

    frissítve: 2024. május 6.