Cikkek  

Lakáshitel kalkulátor 2024

A lakáshitel kalkulátor segítségével egyszerűen összehasonlíthatod a bankok ajánlatait. A kalkulátor a lehetséges állami támogatásokat is figyelembe veszi.

Mit mond szakértőnk?Bezár

Lakásvásárlási hitelt új vagy használt lakás vagy ház vásárlására igényelhetsz. Lakáshitelnél a hitelcél ugyan kötött, de cserébe általában ennek a hitelfajtának a legkedvezőbb a kamata.

Ráadásul több banknál állandó kezdeti költség elengedési és visszatérítési akciók vannak, amik több tízezer forintot jelentenek például ezeknél a bankoknál is:

- CIB lakáshitelek

- Gránit Bank lakáshitelek

- MBH Bank lakáshitelek

- MagNet Bank lakáshitelek

A hitelhez ingatlanfedezetre is szükség van, ami gyakran a megvásárolni kívánt lakás, de lehet másik is. A hitelbe pótfedezetet is bevonhatsz. A hitel összege legfeljebb az ingatlan vagy ingatanok piaci értékének 80 százaléka lehet.

A bankok lakásvásárlásra kínált ajánlatai különböznek egymástól, és néha nem könnyű kiigazodni a feltételeken. Az egyes konstrukciókban más lehet a törlesztőrészlet és a visszafizetendő összeg nagysága. A neked megfelelő lakáshitelekre szűrhetsz, ha a kalkulátort személyre szabod. Pár kattintással megkaphatod a saját listádat.

Állítsd be a hitelösszeget, és hogy mennyi idő alatt fizetnéd vissza a hitelt. Ha a háztartásod jövedelmét is beállítod, akkor látod, hogy az adott összeg elérhető-e számodra a választott futamidő mellett, és a kalkulátor a kedvezményekkel is tud számolni.

Ha vállalt gyermeket is beállítasz, akkor jogosult lehetsz a CSOK Plusz támogatott lakáshitelekre is (ehhez minden igénylési feltételt teljesítened kell a házastársaddal együtt). A kalkulátor ezeket a CSOK Plusz hiteleket is meg tudja mutatni.

A részletes beállításokban szűrhetsz a fogyasztóbarát lakáshitelekre, kiválaszthatod a kamatperiódust, vagy megjeleníthetsz egy banktól több ajánlatot is.

Ha egy lakáshitel felkeltette az érdeklődésed, akkor a találatra kattintva a bank oldalára irányítunk, ahol elolvashatod a részletes feltételeket, és fel tudod venni a kapcsolatot a bankkal. Mi is összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat az igénylési feltételekkel és a hitel adataival, ezeket a találatok alján láthatod.

Jó, ha tudod, hogy van néhány alapfeltétel, amelyet minden banknál teljesítened kell, ezekkel vagy csak hitelképes.

- Az igényléshez legalább 3-6 hónap munkaviszony, és igazolható jövedelem szükséges.
- A jövedelmednek legalább a havi nettó minimálbért el kell érnie.
- Legalább nagykorúnak kell lenned, de egyes bankoknál magasabb is lehet az elvárt életkori minimum.
- Nem szerepelhetsz a KHR negatív adóslistáján.

promóció
Bezár
Hitelösszeg
Futamidő
Havi nettó jövedelmetek
Meglévő gyermekek
Vállaltok további gyermeket?
1. gyerek születési idő
2. gyerek születési idő
3. gyerek születési idő
További beállítások
Bezár

Ha tudod előre, hogy hamarabb vissza tudod fizetni, állítsd be, hány év múlva, hogy még kedvezőbb lakáshiteleket tudjunk mutatni.

Csak ilyen kamatperiódusú hiteleket szeretnék látni:

Csak ezektől a bankoktól szeretnék lakáshiteleket látni


				
Bezár

Azon dolgozunk, hogy a rengeteg lakáshitel közül megtalálhasd a legjobbat.

Most kalkuláljuk a(z)
    lakáshiteleket...
    Kondíciók frissítve: 2024. szeptember 15.
    Rendezés:
    Válassz a kiemelt hitelek közül!
    További hitelek
    • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      Törlesztő 113 520 Ft
      THM 6,90% Kamat: 6,69%
      Visszafizetendő 27 244 836 Ft Kamatperiódus: 10 év
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 132-300 hó • THM: 7,01% • Hitel teljes díja: 12 244 836 Ft • Ebből kamat: 12 244 836 Ft • Kezdeti díj: 0 Ft • Kamatperiódus: 10 év • Kamat: 6,69%
    • Minősített Fogyasztóbarát lakáshitel (üzleti feltételekkel)
      Törlesztő 115 306 Ft
      THM 7,24% Kamat: 6,89%
      Visszafizetendő 27 823 638 Ft Kamatperiódus: 5 év
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 60-360 hó • THM: 7,13% - 9,11% • Hitel teljes díja: 12 823 638 Ft • Ebből kamat: 12 673 558 Ft • Kezdeti díj: 65 720 Ft • Kamatperiódus: 5 év • Kamat: 6,89%
    • Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      Törlesztő 116 937 FtAz első hónapban 88 082 Ft
      THM 7,39% Kamat: 6,95%
      Visszafizetendő 28 152 588 Ft Fix kamat
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 168-240 hó • THM: 7,31% - 10,15% • Hitel teljes díja: 13 152 588 Ft • Ebből kamat: 13 036 108 Ft • Kezdeti díj: 74 050 Ft • Kamatperiódus: Fix kamat • Kamat: 6,95%
    • 1x1 Lakáshitel
      Törlesztő 121 703 Ft
      THM 7,95% Kamat: 7,49%
      Visszafizetendő 29 208 687 Ft Fix kamat
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 72-360 hó • THM: 7,93% - 8,09% • Hitel teljes díja: 14 208 687 Ft • Ebből kamat: 14 208 687 Ft • Kezdeti díj: 0 Ft • Kamatperiódus: Fix kamat • Kamat: 7,49%
    9 / 9 találat

    A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
    Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
    A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
    A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
    Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
    Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!

    További szöveg megjelenítése

    Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók lakáshiteleit is!

    Írta: Gergely Péter, pénzügyi szakértő
    • Mi a lakáshitel?

      A lakáshitel, vagy hivatalos nevén lakáscélú jelzáloghitel olyan banki hitel, amelyet ingatlan fedezete mellett igényelhetsz lakásvásárlásra, építésre, felújításra, bővítésre vagy korszerűsítésre.

      Jellemzője, hogy nagy összegű hitel igényelhető (az elméleti maximum 100 millió forint) hosszú futamidőre (akár 25-30 év is lehet). A hitel futamideje többnyire kamatperiódusokra oszlik, ezek azok az időszakok amelyek alatt a hitel kamata nem változik.

    • Így találd meg a megfelelő lakáshitelt!

      Az, hogy mekkora lakáshitelre lenne szükséged, attól függ, hogy milyen értékű ingatlant szeretnél vásárolni. Ehhez tudnod kell, hogy milyen összegű lakáshitelt kaphatsz a banktól, azaz hogy mennyi pénzből gazdálkodhatsz.

      • Vedd számba, hogy mennyi pénzzel tudsz beszállni a lakásvásárlásba, azaz mennyi önerőd van.
      • Az önerő mértéke jogszabály szerint minimum 20 százalék. Ez az ingatlan piaci értékének 20 százalékát jelenti, de a bank gyakran a hitelbiztosítéki értékkel számol, ami a piaci értéknél alacsonyabb. Ebben az esetben nagyobb önerővel kell számolnod.

      A felvehető hitelösszeget az is befolyásolja, hogy mekkora a jövedelmed és milyen kiadásaid vannak.

      • Vedd számba, hogy mennyi a háztartásod jövedelme.
      • Szedd össze, hogy milyen és mekkora összegű hiteltartozást törlesztetek már havonta. Nézd meg, hogy a választott hitel törlesztőrészlete belefér-e a hitelre vonatkozó JTM-korlátba.

      Előfordulhat, hogy az így eredményül kapott lakáshitel még nem elég ahhoz, hogy megvásárold az ingatlant. Mit tehetsz ilyenkor?

      • Ha nem elég a jövedelmed, akkor bevonhatsz a hitelbe adóstársat.
      • Növelheted a hitel futamidejét, így a törlesztőrészlet kisebb lesz. Ugyanakkor vedd figyelembe, hogy a hosszabb futamidő alatt összességében több kamatot fizetsz ki a banknak.
    • A BiztosDöntés lakáshitel kalkulátor

      A BiztosDöntés kalkulátor az általad beállított hitelösszeg, futamidő és a háztartásod havi nettó jövedelme alapján mutatja meg a bankok ajánlatait. A beállított paraméterek alapján kiszámolja a havi törlesztőrészlet nagyságát, a THM mértékét és a teljes visszafizetendő összeget. A találatokat többféle szempont alapján rendezheted sorba.

      A BiztosDöntés lakáshitel kalkulátorában mindig naprakész adatokat találsz, mert csak az aktuális banki hirdetményekben szereplő kondíciókkal számolunk.

      Egy banktól miért csak egy lakáshitel ajánlat szerepel?

      Az alapbeállítás szerint egy banktól csak egy lakáshitelt mutat a BiztosDöntés lakáshitel kalkulátora, mert minden bank legkedvezőbb ajánlata kerül a listába. Ha egy banktól több ajánlatot is látni szeretnél, azt a további beállításokban tudod bejelölni.

    • Így érdemes összehasonlítani a lakáshiteleket

      A kamat mellett a THM (azaz a Teljes Hiteldíj Mutató) az, amit mindenképpen érdemes figyelned, amikor hitelt választasz. Ez egy olyan mutatószám, ami megmutatja, hogy egy évre vetítve mennyit kell fizetned a felvett hitelösszeg (azaz a tőke) után.

      Minden találatban látod a teljes visszafizetendő összeget is. Ez az az összeg, amelyet a futamidő végéig kifizetsz a banknak. Ebben tehát benne van a tőke visszafizetése és a kamatok is, ez az összes törlesztőrészlet összege. Minél hosszabb a futamidő, a banknak kifizetett kamat összege annál nagyobb.

      Ha már kalkuláláskor tudod, hogy a hitelt a futamidő egy pontján végtörleszteni szeretnéd, akkor ezt a további beállításokban megteheted. Ekkor a lakáshitel kalkulátor az erre az időszakra fizetett kamattal, illetve az előtörlesztési díjjal is számol.

      Bejelölheted továbbá az általad előnyben részesített kamatperiódust, vagy azt ha csak fogyasztóbarát hiteleket vagy CSOK Plusz hiteleket szeretnél látni.

      Kedvezményt kaphatsz, ha

      • magasabb jövedelmet tudsz igazolni, vagy ha
      • a jövedelmed a bankhoz érkezteted.

      A legkedvezőbb lakáshitel ajánlatoknál gyakran ez elvárás, ezt a díjak, részletek fülön nézheted meg.

    • A lakáshitel alapfeltételei

      A lakáshitel igénylésnek vannak bizonyos alapfeltételei, amelyeket minden banknál be kell tartanod. Van némi eltérés bankonként, de ezekre biztosan számíthatsz:

      • Megfelelő életkor, ezt a személyes okmányaiddal tudod igazolni. Legalább nagykorúnak kell lenned, és a hitel lejáratakor nem többnek, mint 75. 65 év felett a bank adóstárs bevonását kérheti.
      • Magyarországi állandó lakcím, ehhez lakcímkártya kell, de a bank néha közüzemi számlát is kér.
      • Telefonos elérhetőség. Ez lehet vezetékes telefon, de ma már az előfizetéses mobilt is elfogadják.
      • Megfelelő jövedelem. Ezt munkáltatói igazolással, illetve bankszámlakivonattal kell igazolnod.
    • Ingatlanfedezet

      A lakáshitel egyik legfontosabb eleme a megfelelő ingatlanfedezet. Ez a jelzálog, erre kerül rá a bank zálogjoga. Jogszabályi feltétel, hogy a fedezet piaci értékének legfeljebb a 80 százalékát adhatja a bank hitelbe.

      Önerő

      A hitelhez megfelelő önerőt kell tudnod felmutatni. A lakáshitel önerő legalább az ingatlan értékének 20 százaléka, de a bank magasabb önerőt is elvárhat.

      Pozitív hitelbírálat

      A lakáshitelt akkor fogod megkapni, ha a hitelbírálat eredménye pozitív, azaz a bank úgy ítéli meg, hogy kaphatsz nála hitelt. Ehhez az alapfeltételeken túl a bank egyéb elvárásait is teljesítened kell.

      A hitel törlesztőrészletének bele kell férnie az igazolt nettó jövedelmedbe, azaz meg kell felelned a JTM-korlát (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató) szabályainak.

      Nem szerepelhetsz a KHR-ben negatív státusszal. Ha a KHR-ben rossz adósként tartanak nyilván, akkor lakáshitelt nem kaphatsz.

    • Mennyi hitelt kaphatok az ingatlanra?

      Az általad igényelhető lakáshitel összege - a jövedelmeden túl - attól függ, hogy mekkora a fedezetként felajánlott ingatlan piaci, vagy forgalmi értéke. Ezt értékbecslő állapítja meg.

      A lakáshitel összege nem haladhatja meg a becsült forgalmi érték 80 százalékát. Ez a jogszabályi maximum, de a bankoknak nem kötelező eddig felmenni. Saját belátásuk alapján kisebb összeget adhatnak egy adott ingatlanra.

      Egy 2024-től hatályos jogszabály-változás szerint bizonyos feltételek mellett az első lakásszerzők akár 10 százalék önerővel is vásárolhatnak ingatlant.

      Általában igaz, hogy a fővárosban, megyeszékhelyeken, nagyobb városokban nagyobb mértékben hitelezik az ingatlanokat, mint kis településeken, ahol kevés az adásvétel, és az ingatlan értéke nehezebben megbecsülhető. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy csupán az ingatlan forgalmi értékének 65-70 százaléka lehet a hitel.

    • Mik az ingatlanfedezetre vonatkozó feltételek?

      Egy ingatlan akkor lehet a hitel fedezete, ha a bank elfogadja.

      Ha lakást vagy házat vásárolsz, akkor azt a bank általában elfogadja a hitelhez fedezetként. Az ingatlanfedezet csak olyan Magyarországon lévő forgalomképes ingatlan lehet, amely teher-, per- és igénymentes, nem lehet rajta tehát másik banknak zálogjoga vagy más személynek haszonélvezeti joga. Ezt az ingatlan tulajdoni lapjával tudod igazolni. A bankok nem fogadják el a túl kis értékű ingatlanokat fedezetként. A minimális értékhatár 3 millió forint, de 6 millió forint felett általában már nincs probléma a befogadással.

      Az ingatlan tulajdonosa általában csak magánszemély lehet, de nem elvárás, hogy ugyanaz legyen, aki a lakáshitelt felveszi. A jelzálogként felajánlott ingatlan tulajdonosa a zálogkötelezett.

      Lakáshitelt a legtöbb bank lakóingatlanként nyilvántartott lakásokra ad, de néhány banknál igényelhetsz lakáshitelt telekvásárlásra vagy nyaraló vásárlására is.

      Ezen kívül a bank elfogadhat például garázst is fedezetként, de nem önállóan, hanem egy nagyobb értékű fedezet mellett. Ezt hívják pótfedezetnek vagy kiegészítő fedezetnek.

      Mitől függ az ingatlanom értéke?

      Az ingatlan értékét értékbecslő állapítja meg az értékbecslés során. Az értékbecslő figyelembe veszi többek közt az ingatlan állapotát, műszaki tulajdonságait és elhelyezkedését is. A vizsgálat nyomán meghatározza az ingatlan forgalmi vagy piaci értékét. A szakértő szerint ennyit ér az ingatlan a piacon.

      Ez alapján a bank kiszámítja az ingatlan hitelbiztosítéki értékét is, amely általában a forgalmi érték 80-85 százaléka. Ez az az érték, amelyen a bank akár azonnal is el tudja adni az adott ingatlanfedezetet, ha nem fizeted a hiteled. Ezért ezt menekülési értéknek is szokták nevezni.

      A jelzálog értékének meghatározásakor a bankok gyakran a hitelbiztosítéki értéket veszik figyelembe. Ez történik például statisztikai alapú értékbecslésnél.

    • Mit lehet tenni, ha nem elég az ingatlanfedezet?

      Előfordul, hogy az ingatlanfedezet értéke alapján számolt lakáshitel nem elég az ingatlan megvásárlásához. Ilyenkor megoldást jelenthet, ha be tudsz vonni még pótfedezetet a lakáshitelbe.

      Ha az ingatlan értéke megfelelő, de a jövedelmed nem elegendő, akkor két dolgot tehetsz:

      • bevonhatsz adóstársat a hitelbe, hogy magasabb jövedelmet tudjatok igazolni, vagy
      • növelheted a hitel futamidejét, ami alacsonyabb törlesztőrészletet eredményez.
    • Bevonhatok több ingatlant is fedezetként?

      Igen. A bank megkülönböztet:

      • önálló fedezetet és
      • pótfedezetet.

      Utóbbit csak önálló fedezet (lakóingatlan) mellett vonhatod be, és erre már nem vonatkoznak annyira szigorú szabályok, mint a fő fedezetre. Ez lehet egy másik lakóingatlan is, de nyaraló vagy garázs is, a bank szabályzatához igazodva.

      A legtöbb bank meghatározza, hogy legfeljebb hány ingatlanra terjedhet ki a jelzálog. A maximum általában három ingatlan, de ez bankonként eltérhet.

    • Mik az önerőre vonatkozó feltételek?

      Az önerő minimális mértékét az MNB adósságfék szabályai határozzák meg, egészen pontosan a HFM (Hitelfedezeti Mutató) szabály. Ez mondja ki, hogy a lakáshitel legfeljebb az ingatlan forgalmi értékének 80 százaléka lehet.

      Az önerő tehát alapesetben minimum 20 százalék, de önerő nem lehet akármi. Erre szigorú MNB előírások vonatkoznak. Az önerő elsősorban készpénz, azaz saját megtakarítás. Lehet bankbetét vagy más eszközben tartott megtakarítás.

      Önerő lehet ezen kívül:

      • Babaváró hitel (részben vagy egészben)
      • Vissza nem térítendő támogatás (például Falusi CSOK)
      • Lakástakarékpénztári megtakarítás
      • Lakásépítésnél építőanyag

      Az első lakásszerzők számára a jogszabály lehetővé teszi, hogy már 10 százalék önerő mellett kapjanak lakáshitelt. Ehhez azonban számos feltételnek kell megfelelni, például az igénylőnek nem lehet korábbi, 50 százalékot meghaladó tulajdonrésze más lakóingatlanban és az életkora nem lehet 40 évnél több. Ha a hitelben adóstárs is van, akkor ezen feltételeknek neki is meg kell felelnie.

      Babaváró hitel mint önerő

      Általános szabály, hogy jelzáloghitelhez, így lakáshitelhez sem használható másik hitel. Ez alól egyedül a Babaváró hitel kivétel.

      A Babaváró hitel részben vagy egészben ugyanis lehet önerő. Ha a lakáshitel és a Babaváró igénylése között nem telik el legalább 90 nap, akkor a Babaváró 75 százalékát lehet önerőként beszámítani. Ha azonban a Babaváró és a lakáshitel felvétele között több, mint 90 nap eltelt, akkor a Babaváró hitel teljes összege önerő lehet.

      A Babaváró hitelt házaspárok igényelhetik gyermekvállalási szándék esetén. Az összege legfeljebb 11 millió forint lehet, a futamidő pedig maximum 20 év. A gyermekvállalásra 5 év áll a pár rendelkezésére, ez alatt az idő alatt a hitelt kamatmentesen törlesztik. Ha 5 éven belül megszületik a gyermek, vagy a pár legalább 12 hetes várandósságot tud igazolni, akkor a kamatmentesség a futamidő végéig megmarad.

      A hitelképességen kívül a Babaváróhoz megfelelő TB jogviszonyt is igazolni kell, magyarországi állandó lakcím szükséges, és életkori megkötések is érvényesek.

      A Babaváró hitel szabad felhasználású, fedezet nem szükséges hozzá.

      Falusi CSOK mint önerő

      A Falusi CSOK meglévő vagy vállalt gyermeket nevelő szülők számára elérhető támogatás, amelyet a preferált kistelepülések listáján szereplő településeken lévő ingatlan, tanya vagy birtokközpont vásárlásához és korszerűsítéséhez lehet igényelni.

      A Falusi CSOK összege a gyermekek számától függően akár 15 millió forint is lehet. Mivel vissza nem térítendő támogatás, így lakáshitelhez teljes mértékben felhasználható önerőként.

      CSOK támogatás mint önerő (Nem igényelhető!)

      A “klasszikus” CSOK támogatás 2024-től nem igényelhető. A korábban felvett CSOK támogatás összege azonban továbbra is felhasználható önerőként lakáshitelekhez.

      Lakáskassza mint önerő

      A lakástakarékpénztárban vagy lakáskasszában lévő összeg egy lakáscélú megtakarítás. Ennek kifejezett célja, hogy lakásvásárláskor, vagy más lakáscélhoz segítséget nyújtson, így lakáshitelhez önerőként is beszámítható.

      A lakástakarékpénztárból ezen kívül előtörlesztheted a lakáshiteled, ha fogyasztóbarát lakáshitelt igényeltél, akkor díjmentesen.

      Személyi kölcsön mint önerő: nem javasolt

      Az MNB nem javasolja, hogy személyi kölcsön önerő legyen, és a bankok nem is fogadnak el más hitelekből származó önerőt.

      A fennálló hitel az új hitel felvételénél az igényelhető hitel összegét csökkenti, így személyi kölcsön nem lehet önerő.

    • A jövedelemre vonatkozó feltételek lakáshiteleknél

      A fedezet fontos eleme a lakáshitelnek, de a jelzáloghitelnek valójában a jövedelmed az elsődleges biztosítéka, hiszen ebből fizeted a törlesztődet, és nem a fedezet árából.

      A jövedelem szempontjából két dolog fontos:

      • a nagysága, és
      • a forrása.

      Minél nagyobb a jövedelmed, annál magasabb törlesztőrészlet férhet bele, így annál magasabb lehet az igényelhető hitelösszeg. A magasabb jövedelemért ráadásul kedvezményeket is kaphatsz.

      Az sem mindegy azonban, hogy milyen forrásból származik a jövedelem. A bankok megkülönböztetnek:

      • Önállóan elfogadható jövedelmet és
      • Kiegészítő jövedelmet.

      Ezeket korábban elsődleges és másodlagos jövedelemnek hívták. A bank tehát nem csak az önállóan elfogadható jövedelmedet veszi figyelembe, hanem egyéb jövedelmeket is számításba vehet, de nem akármit, és ezek közül is csak azokat, amelyeket hivatalosan igazolni tudsz.

      Minden bank meghatározza azt a jövedelmet, amit minimum igazolnod kell ahhoz, hogy lakáshitelt kaphass. Ennek önállóan elfogadható jövedelemnek kell lennie, és általában a minimálbér, vagy ahhoz közeli összeg. Ha ez megvan, akkor kiegészítő jövedelmeket is elfogadhat.

      Milyen jövedelmeket fogad el a bank?

      Minden bank önálló jövedelemként fogadja el:

      • Alkalmazotti munkaviszonyból származó munkabér,
      • Vállalkozásból származó jövedelem és
      • Öregségi nyugdíj.

      Kiegészítő jövedelemként elfogadható lehet:

      • GYED, GYES vagy CSED,
      • Bérbeadásból származó jövedelem,
      • Osztalék vagy
      • Cafeteria.

      Nem elfogadható jövedelmek lehetnek:

      • Özvegyi nyugdíj,
      • Árvaellátás,
      • Gyerektartás,
      • Mozgóbér,
      • Segélyek, támogatások.

      Mennyi ideje kell a munkahelyemen dolgoznom?

      Legjobb, ha határozatlan idejű munkaszerződésed van, ahol legalább 3 hónapja dolgozol, és nem vagy már próbaidős. Néhány bank ennél hosszabb munkaviszonyt vár ugyanazon a munkahelyen, például 6 hónapot, vagy kiköti, hogy adott idő alatt legfeljebb két helyről igazolhatsz jövedelmet. A szabályok bankonként eltérhetnek.

      A legtöbb bank a határozott idejű munkaviszonyt is elfogadja, de több elvárást támaszt. Ilyen lehet az, hogy már egy éve legalább az adott munkahelyen dolgozz, vagy a szerződésedből még egy év legyen hátra. A határozott munkaviszonyt a bankok különbözőképpen kezelik, és gyakran egyedileg döntenek a kérelmekről.

      Nem lehetsz próbaidős

      A bankok legalább 3 hónap munkaviszonyt várnak el a hiteligénylésnél. (Ez általában három teljes, 1-től számított hónap, tehát, ha 15-én kezdtél, akkor inkább 3,5 hónap lesz.)

      A 3 hónap azonban nem lehet a munkahelyeden töltött első 3 hónap, hiszen, a hiteligénylésnél az is feltétel, hogy ne legyél már próbaidős. Ha a próbaidőd ennél hosszabb, akkor is csak a véglegesítésed után igényelhetsz hitelt.

      A próbaidőre vonatkozó elvárás szigorúnak tűnhet, de ennek az az oka, hogy próbaidő alatt te és a munkáltató is azonnali hatállyal, indoklás nélkül megszüntethetitek a munkaviszonyt, ami azt bizonytalanná teszi.

    • Hogyan számít a GYED és GYES a hitelfelvételnél?

      Lehetséges, hogy éppen akkor vagy éppen azért szeretnétek új ingatlant, mert bővül a család. Ez azonban egyben az az időszak is, amikor az édesanya jövedelme alacsonyabb. A bankok a GYED, GYES ellátásokat különbözőképpen veszik figyelembe.

      • Előfordul, hogy ilyenkor az aktuális havi nettó jövedelemmel számol a bank, és további igazolást is kér arról, hogy a munkáltató a jövőben is foglalkoztatni kívánja a kismamát, és ehhez dátumot is kér megjelölni.
      • Előfordul, hogy a jelenlegi nettó jövedelmet veszi figyelembe, de diszkontált értéken, tehát például az aktuális jövedelem 70 százalékával számol.
      • Az is lehetséges, hogy csak a GYED vagy GYES ellátás összegét veszi figyelembe. Ezek azonban legtöbb esetben nem lehetnek önállóan elfogadható jövedelmek, így mindenképpen kell melléjük elsődleges jövedelem is az adóstárs részéről.
    • Hogyan zajlik a hitelbírálat?

      A bank a hitelbírálat során győződik meg arról, hogy minden szükséges feltételnek megfelelsz ahhoz, hogy hitelt kaphass.

      Megvizsgálja, hogy

      • a fedezet megfelelő-e, és
      • a jövedelmedből fizetni tudod a hitel törlesztőrészleteit,
      • milyen korábban felvett hiteleket törlesztesz, és beleférsz-e a JTM-korlátba, és
      • hitelképes vagy-e azaz, hogy szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

      Ha ez megvan, akkor jöhet a hitelfelvétel.

    • Mennyibe kerül a hitelbírálat?

      A hitelbírálatnak általában díja van, de előfordul, hogy a bank akció keretében a hitelbírálati díjat elengedi.

      Ha előre szeretnéd tudni mennyi pénzt kaphatsz, és milyen feltételek mellett, akkor kérhetsz előzetes hitelbírálatot. Ez hasonló eljárás, mint egy normális hiteligénylés, azzal a különbséggel, hogy itt még nincs benne a vizsgálatban az ingatlan. Az előzetes hitelbírálat általában ingyenes.

    • KHR lista

      A KHR, vagy Központi Hitelinformációs Rendszer olyan adatbázis, amelyben a bankok ügyfeleinek a hiteleivel kapcsolatos adatait tartják nyilván. Minden megkötött hitelszerződés szerepel benne.

      A negatív KHR listát régen BAR listának hívták. Itt a hitelmulasztásokat tartják nyilván. A nem, vagy késedelmesen fizető, illetve csalást elkövetett ügyfelek kerülnek ide. Negatív státuszt akkor kapsz, ha legalább a mindenkori bruttó minimálbérnek megfelelő összeggel késedelemben vagy és ez a késedelem minimum 90 napja fennáll.

      Ha negatív státusszal szerepelsz a KHR adóslistáján, az kizáró ok a hitelfelvételnél, így nem kaphatsz hitelt.

    • Állami támogatások lakáshitel felvételnél

      A lakáshitelek egy részénél állami támogatást is kaphatsz, például ha gyermeket vállalsz vagy nevelsz. Ezért mindenképpen érdemes megnézned, hogy jogosult vagy-e valamilyen állami támogatásra, hiszen ezzel milliókat spórolhatsz.

      Ráadásul a támogatott hitelek mellé egyéb támogatások vagy kedvezmények is társulhatnak, amellyel további megtakarítást érhetsz el.

      CSOK Plusz

      A CSOK Plusz 2024-től igényelhető kamattámogatott lakáshitel, amelyet legfeljebb 3 százalékos kamat mellett igényelhetnek azok a házaspárok, amelyek gyermeket terveznek.

      A támogatott hitel területi korlátozás nélkül elérhető az ország bármely településén, és preferált kistelepüléseken az ott még mindig igényelhető falusi CSOK támogatás kiegészítője is lehet.

      A CSOK Plusz keretében a gyermekszámtól függően 15 millió, 30 millió, illetve 50 millió forint igényelhető.

      Falusi CSOK

      A falusi CSOK vagy Családi Otthonteremtési Kedvezmény egy vissza nem térítendő állami támogatás, amelyet meglévő vagy a jövőben megszületendő gyerekek után tudsz igényelni. Preferált kistelepülésen élő házaspárok, gyermeket nevelő párok számára elérhető a támogatás, amit együtt kell felvennetek. Meglévő gyermek után egyedülállók is, de vállalt gyermek után csak házaspárok kaphatnak támogatást.

      A falusi CSOK-kal minimum 1 millió és maximum 15 millió forintot kaphatsz, a vállalt vagy meglévő gyermekeitek számától függően.

      A falusi CSOK mellé gyermekvállalás esetén CSOK Plusz, meglévő gyermek esetén pedig falusi CSOK hitel igényelhető.

      Illetékmentesség

      A CSOK Plusz támogatott hitelhez és a falusi CSOK támogatáshoz további támogatásként illetékmentesség kapcsolódik. Ha az ingatlan építéséhez vagy vásárlásához lakáscélú támogatást vagy támogatott hitelt igényelsz, akkor nem kell megfizetned a 4 százalékos vagyonszerzési illetéket.

      Adó-visszatérítési támogatás

      Falusi CSOK támogatás igénylésénél adó-visszatérítési támogatással, vagy más néven áfa-mentességgel is számolhatsz. A falusi CSOK-kal megszerzett ingatlan 5 vagy 27 százalékos áfáját 5 millió forintos értékhatárig elengedik.

      Jelzáloghitel elengedése

      Korábban felvett lakáshiteletekből fennálló hiteltartozásotokból a második és minden további gyermeketek születése után jelzáloghitel-elengedés támogatást igényelhettek. A második gyermek születésekor 1 millió forinttal, a harmadik születésekor 4 millió forinttal, minden további gyermek születésekor 1-1 millió forinttal csökkenthetitek a hiteltartozásotokat.

      Lakástakarékpénztár

      Ha van lakástakarékpénztári megtakarításod, akkor a lakástakarék szerződésednek megfelelően a megtakarítás mellé kedvezményes lakáshitelt igényelhetsz a megtakarítási időszak lejártával.

      Érdemes megvizsgálni a hitel feltételeit, mert nem biztos, hogy valóban kedvezőbb, mint egy piaci vagy támogatott lakáshitel. Nem kötelező a lakáskassza által kínált hitelt igényelned, illetve mellé további lakáshitelt is igényelhetsz, ha a jövedelmedbe belefér.

      Babaváró támogatás

      A Babaváró hitel egy támogatással kombinált kedvezményes kamatú kölcsön, amelyet házaspárok igényelhetnek. Nem lakáshitel, de mivel szabad felhasználású, lakáscélra is használható. 11 millió forintot vehettek fel legfeljebb 20 évre.

      Lakáshitel törlesztés egészségpénztárból

      Ha van egészségpénztári megtakarításod, amelyet legalább 180 nappal korábban fizettél be a pénztárba, akkor azt felhasználhatod a lakáshiteled egy részének törlesztésére.

      Egészségpénztárból legfeljebb a minimálbér 15 százalékát törleszteheted a lakáshiteledből havonta. Az összeg tehát minden évben változik (nő).

      A hiteltörlesztés egészségpénztárból a relatív kis összeg ellenére is előnyös. Ha a lakáshitelt egészségpénztárból is törleszted, akkor az egészségpénztári befizetések után járó adóvisszatérítés miatt akár milliós összeget is spórolhatsz a lakáshiteleden a futamidő végéig

    • JTM Lakáshitelnél

      A Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató egy olyan mutatószám, ami alapján a bankok kiszámítják, hogy a havi jövedelmedbe mekkora törlesztőrészlet fér bele.

      A bevételed nem terhelhető korlátlanul, mert a megélhetésedhez is szükség van pénzre, és ha vannak már felvett hiteleid, akkor azoknak a törlesztőit is fizetned kell. Annak érdekében, hogy ne adósodj el túlzottan, jogszabály írja elő a JTM korlát alkalmazását a bankok számára.

      A JTM szabály szerint a jövedelmed terhelhetősége

      • a jövedelmed nagyságától és
      • a választott hitel kamatperiódusától függ.
      JTM korlát jelzáloghiteleknél
      Kamatperiódus hossza 5 év alatt 5 évtől, de
      10 év alatt
      10 év vagy
      felette
      600 000 Ft
      jövedelem alatt
      25%35%50%
      600 000 Ft vagy
      afeletti jövedelem
      30%40%60%

      A JTM számításakor a meglévő hiteleid is számítanak, beleértve a támogatott hiteleket, Babaváró hitelt, de a hitelkártya-tartozást és a folyószámla hitelkeretet is. Ha a hitelben adóstársad is van, akkor az ő jövedelme és meglévő hitelei is számítanak.

    • Mit lehet tenni, ha nem elég a jövedelem

      Ha az igazolt nettó jövedelmed nem elég ahhoz a hitelösszeghez, amelyet igényelni szeretnél, akkor sincs minden veszve.

      Nagyobb lehet az elérhető hitelösszeg, ha

      • hosszabb futamidőt választasz, vagy
      • adóstársat vonsz be a hitelbe.

      Hosszabb futamidő

      A hosszabb futamidő azt jelenti, hogy az igényelt hitelt hosszabb idő alatt törleszted vissza, ami alacsonyabb havi törlesztőrészletet eredményez. Hosszabb futamidő mellett az igényelhető hitelösszeg magasabb lehet, mert több részletre oszlik a visszafizetendő összeg. Ebben az esetben viszont a hosszabb futamidő alatt összességében több kamatot fizetsz ki a banknak, hiszen tovább használod a pénzét.

      Adóstárs

      Az igazolt jövedelmed megnövelheted úgy is, hogy egy adóstárs beszáll a saját jövedelmével. Ketten együtt magasabb hitelösszegre lehettek jogosultak. A házastársat a legtöbb bank kötelezően bevonja a hitelbe, de ebben az esetben a jövedelmét is figyelembe veszi. Általában legfeljebb két adóstársat vonhatsz be egy hitelbe, és gyakran nem mindegy, hogy milyen kapcsolatban állsz velük. Van olyan bank, ahol a rokonodnak kell lennie az adóstársnak, máshol ez nem elvárás. Az adóstársnak ugyanazoknak a feltételeknek kell megfelelnie, mint az adósnak.

    • Mire használható a lakáshitel

      A lakáshitel olyan jelzáloghitel, amelynél a hitelcél lakással, lakhatással kapcsolatos. Ilyen lehet:

      • új vagy használt lakás vagy ház vásárlása
      • lakás vagy lakóház építése
      • felújítás korszerűsítés
      • bővítés
      • lakáshitel kiváltása.

      A lakáshitel felhasználása viszonylag kötött, de több banknál lehet belőle építési telket vagy nyaralót is vásárolni, illetve utóbbit felújítani, bővíteni, korszerűsíteni. Korábbi lakáshitelt csak egyszer lehet kiváltani úgy, hogy a lakáscél megmaradjon.

    • Mire nem használható a lakáshitel

      A lakáshitel felhasználása szigorú feltételekhez kötött. Ha például lakásvásárlási hitelt igényelsz, azt kizárólag a lakás vételárának kifizetésére fordíthatod. Nem lehet például felújítani a bank pénzéből, és nem is rendezheted be az új lakásod.

      Ilyenkor érdemes úgy gazdálkodni az önerővel, hogy abból fussa a vásárláson felül szükséges dolgokra. Ha ez nem járható út, akkor egyéb célokra megoldást jelenthet némi személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel.

    • Milyen ingatlanokra nem igényelhetsz lakáshitelt?

      A legtöbb bank lakóingatlanként vagy nyaralóként bejegyzett ingatlanra ad lakáshitelt. Az is számít, hogy milyen helyiségek vannak az ingatlanban. Minimális elvárás szokott lenni a lakószoba, főzésre alkalmas helyiség, fürdő és WC, illetve, hogy legyen szennyvíz-elvezetés és fűthető legyen az ingatlan.

      Az sem mindegy, hogy miből épült a ház, a vályog például általában nem hitelezhető.

      Csak rendezett tulajdonviszonyokkal rendelkező ingatlanra kaphatsz lakáshitelt. Nem elfogadható, ha az ingatlan peres eljárásban szerepel. Az osztatlan közös tulajdont több bank elfogadja, de csak megfelelő használati megosztással.

    • Lakáshitel haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanra

      Bizonyos feltételek mellett olyan ingatlanra is kaphatsz lakáshitelt, amelyen másnak haszonélvezeti joga van. Ebben az esetben a haszonélvezeti jog tulajdonosát adóstársként bevonja a bank a hitelbe, illetve a haszonélvezőnek írásban kell hozzájárulnia a hitelfelvételhez. Az is megoldás lehet, ha a haszonélvező feltételesen lemond a haszonélvezeti jogáról.

    • A hiteligénylés menete

      A lakáshitel igénylés egy több hetes, több lépésből álló folyamat, ahol az alábbiakra számíthatsz.

      1. Hiteligénylés előtti tájékozódás

      • Kalkuláció az elérhető hitelösszegről
      • A bank kiválasztása
      • Tájékoztatás a hiteligénylés feltételeiről
      • Előzetes hitelbírálat (opcionális, ebből megtudhatod, hogy mekkora összeget kaphatsz)
      • Tájékozódás az elérhető támogatásokról
      • A szükséges dokumentumok összekészítése

      2. Hiteligénylés benyújtása

      • Hitelkérelem és dokumentáció benyújtása a banknak
      • Ide már az aláírt adásvételi szerződést is vinned kell. A szerződéskötés előtt érdeklődj, hogy mit kell tartalmaznia a szerződésnek, hogy a bank elfogadja.
      • Ha támogatást is igényelsz, akkor az arra szóló igénylés benyújtása.

      3. Hitelbírálat

      • Ingatlan értékbecslésének elkészíttetése
      • Banki hitelbírálat (adósvizsgálat és az ingatlan vizsgálata)
      • Hiánypótlás benyújtása, ha a bank további dokumentumokat kér

      4. Hitelszerződés megkötése

      • Szerződéstervezet átadása és áttanulmányozása
      • A szerződés aláírása a bankfiókban, személyesen - a szerződéskötés során két szerződést írsz alá:

      a. a kölcsönszerződést és a

      b. hitelfedezeti szerződést

      • Közokiratba foglalt szerződés aláírása közjegyző előtt
      • Számla megnyitása a bankban

      5. Lakáshitel folyósítása

      • Folyósítási feltételek teljesítése
      • Hitelösszeg utalása - a hitel összegét ügyvédnél helyezi a bank letétbe, vagy közvetlenül a vásárlónak utalja
      • Ingatlan átadása

      6. Bank zálogjogának bejegyzése

    • A lakáshitel igényléshez szükséges dokumentumok

      A lakáshitel igényléséhez szükséged lesz a saját személyes dokumentumaidra, illetve az ingatlanfedezettel kapcsolatos dokumentumokra is.

      A szükséges dokumentumok:

      • érvényes személyi igazolvány (vagy jogosítvány vagy útlevél), lakcímkártya,
      • banki igénylési dokumentumok,
      • a bank által kért nyilatkozatok,
      • jövedelmet igazoló dokumentumok (munkáltatói igazolás, NAV igazolás vagy NYUFIG igazolás),
      • legalább három havi bankszámlakivonat, közüzemi számlák,
      • egyéb, a bank által kért dokumentum.

      Az ingatlannal kapcsolatos papírok:

      • tulajdoni lap (elektronikusan is le lehet kérni),
      • családi ház esetén helyszínrajz vagy térképszelvény,
      • alaprajz,
      • adásvételi szerződés,
      • ingatlan-nyilvántartási kérelem,
      • értékbecslő szakvéleménye,
      • osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztás
      • építési hitelnél tervrajz és építési engedély, felújítási hitelnél költségvetés,
      • hitelkiváltásnál igazolás a fennálló hiteltartozásról.

      Az ingatlanra biztosítást is kell kötnöd, és az erről szóló szerződést is kérni fogja a bank.

    • Mennyi idő alatt folyósítja a bank a lakáshitelt?

      Lakáshitel esetében a hitelbírálat több hetet vesz igénybe. A folyósításig általában 4-6 hét telik el. A hitelbírálat idejét kitolhatja, ha a bank valami előre nem ismert körülmény miatt további dokumentumokat kér be.

      A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek esetében a hitelbírálatra 15 munkanapja, folyósításra pedig 2 munkanapja van a banknak. A határidők az előfeltételek teljesítésétől kezdve élnek.

    • A lakáshitel kamata

      A banktól kapott pénzért kamatot kell fizetned. Ezt hívjuk ügyleti kamatnak, amely

      • referenciakamatból és
      • kamatfelárból áll.

      Referenciakamat

      A referenciakamat az a kamat, amelyhez képest a bank a saját kamatát meghatározza. Ez az a kamat, amely mellett a bank forrást szerez a piacról, azaz ilyen kamat mellett szerzi be a pénzt a hitelhez. Referenciakamat lehet a BUBOR, BIRS, de adott időtávra számolt állampapírhozam is.

      Annuitás

      Manapság minden lakossági hitelt annuitásos törlesztéssel kell visszafizetni. Az annuitás tehát azt jelenti, hogy havonta egyenlő részletekben törlesztesz a banknak. Az annuitáson belül a tőketörlesztés és a kamattörlesztés aránya változó. A futamidő elején több benne a kamat, míg a vége felé a tőke.

      Mikor változhat a lakáshitel kamata?

      A futamidő az az időszak, amely alatt vissza kell fizetned a hitelt. A futamidő jelzáloghitelek esetében, így lakáshiteleknél is kamatperiódusokból áll. A kamatperiódus az az időszak, ami alatt a hitel kamata, és így a törlesztőrészlete is változatlan.

      A lakáshitel kamata lehet:

      • fix és
      • változó.

      Előfordulnak 5, 10, 15 vagy 20 éves kamatperiódusú hitelek is. Itt a kamat bár változhat, hosszabb időre rögzített, így ritkábban változik. A futamidő alatt négyszer, kétszer vagy akár csak egyszer. Ezek általában rögzített kamatperiódusú hiteleknek hívják, és biztonságosabbak a hitelfelvevők számára.

      A fix kamatozású hitelek kamata a teljes futamidő alatt változatlan. Itt lényegében a futamidő egyetlen kamatperiódusból áll.

      A fix kamatozás előnyei

      Minél hosszabb a lakáshiteled kamatperiódusa, az annál biztonságosabb számodra, hiszen így sokkal kiszámíthatóbb a hiteltörlesztés. Ha ugyanis a kamatforduló idején magasabb a referenciakamat, akkor a te hiteled törlesztőrészlete is emelkedhet. A fix kamatozás ettől megvéd, hiszen a fix kamatozású hitel törlesztőrészlete a futamidő végéig változatlan.

    • Mit jelent a THM?

      A THM, vagy Teljes Hiteldíj Mutató azt mutatja meg, hogy a teljes futamidő alatt mennyi a hiteled teljes költsége. A THM megmutatja, hogy mennyibe kerül neked a hitel. Ez egy százalékos érték, amelyet egy évre vetítve adnak meg. A THM legnagyobb része maga a hitel kamata, de ezen kívül még számos, a hitelfelvétellel járó költséget tartalmaz.

      A THM-et egy évre vetítve adják meg a bankok százalékban, egy tizedesjegy pontossággal. Minél magasabb a THM, annál drágább a hitel.

      Miért a THM-et érdemes összehasonlítani?

      Az egyes bankok által kínált hitelkonstrukciók között nem csak a kamat a különbség. A hiteligényléskor számos költséget számít fel a bank, amelyeket összeadva akár százezres nagyságrendű összeget is kaphatsz. Ha ezek a díjak magasak, az jelentősen drágítja a hitelt. A THM azonban tartalmazza ezeket a díjakat is.

      Ezért érdemesebb a kamat helyett inkább a THM-et nézni, mert az pontosabb képet ad a hitel költségéről.

      Mit tartalmaz a THM?

      A THM tartalmazza a normál hitelfelvétellel járó összes költséget és díjat, amelyek nagysága előre meghatározható.

      A THM tartalmazza:

      • kamat,
      • hitelbírálat díja,
      • szerződéskötés díja,
      • hitelfolyósítás díja,
      • számlavezetési díj,
      • vagyonbiztosítás és garancia díja,
      • a hitelösszeg átutalásának költsége,
      • értékbecslés díja,
      • tulajdoni lap díja,
      • jelzálogbejegyzés díja,
      • és építési hiteleknél a helyszíni szemle és
      • a térképmásolat lekérdezésének díja.

      Mit nem tartalmaz a THM?

      A THM nem tartalmazza:

      • közjegyző díja,
      • ügyvédi költségek,
      • a futamidő hosszabbítás vagy rövidítés díja,
      • szerződésmódosítás díja,
      • késedelmi kamat,
      • előtörlesztési díj és végtörlesztési díj,
      • fedezetcsere díja,
      • máshol vezetett számla számlavezetési díja.

      Bár ezek a költségek nincsenek benne a THM-ben, a bank adhat rájuk kedvezményt. Előfordul például, hogy a közjegyző díját részben vagy egészben visszatérítik akció keretében.

      Mikor változhat a THM?

      A THM a futamidő alatt többször és több okból változhat. Ha több kamatperiódusból áll a hiteled, és a kamat változik a kamatfordulókor, akkor minden kamatperiódusra más THM lesz érvényes. Ugyanúgy, ha menet közben előtörleszted a hiteled, akkor is változik a THM.

      A fix kamatozású hitel THM-je a futamidő végéig változatlan, feltéve, hogy a hitelt szerződés szerint törleszted. Ha elmaradásod van a törlesztéssel, vagy egy kedvezményt elveszítesz, akkor a THM változhat.

      Maximális THM

      A THM-nek jogszabály által meghatározott maximuma van. Ez jelzáloghitelek esetében a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt értéke. A maximális THM 2024. augusztusában például 30,75 százalék.

      Referencia THM példa

      A bankoknak kötelező THM-et számolni a hiteleikre, ezt jogszabály írja elő számukra. A hirdetésekben referencia THM-et adnak meg, mivel nem tudják, hogy te mekkora összeget igényelsz, milyen futamidőre és milyen kedvezményeket kaphatsz a jövedelmed alapján. (Ezért minden egyes hitel egyedi, és így a THM-jük is eltér.)

      A jogszabály megadja, hogy adott hiteltípusnál milyen hitelösszeggel és futamidővel kell számolniuk. Az ilyen paraméterekkel meghatározott THM a referencia THM, az így megadott hitelkonstrukció pedig a reprezentatív példa.

      A reprezentatív példában meg kell jelölnie a hitelösszeget, a futamidőt, a hitelkamat mértékét és típusát, a THM-et, a kölcsön díját, a hiteltörlesztő nagyságát és a teljes visszafizetendő összeget.

      Lakáshiteleknél 12 millió forint hitelösszegre és 20 éves futamidőre kell megadni a referencia THM-et.

      Lakáshitel reprezentatív példa:

      hitelösszeg: 15 000 000 Ft, futamidő: 240 hónap, törlesztőrészlet: 109 778 Ft, törlesztőrészletek száma: 240, kamatperiódus: 10 év, éves kamat: 6,18%, hitelkamat típusa: kamatperiódusban rögzített, THM: 6,50%, fogyasztó által fizetendő teljes összeg: 26 366 649 Ft, hitel teljes díja, ideértve annak részét képező díjat, jutalékot, költséget és adót: 11 366 649 Ft. (A számítás a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátor 2024. augusztus 13-ai adatai alapján készült.)

    • Hogyan érdemes kamatperiódust választani?

      A változó kamatozású hitelek gyakran kedvezőbb kamat mellett elérhetők. Ugyanakkor ezek a hitelek jóval kockázatosabbak, mint a hosszabb időre rögzített vagy fix kamat mellett igényelhető hitelek.

      A hosszabb kamatperiódusú vagy fix kamatozású hitelek kamata ritkán vagy egyáltalán nem változhat, így a hiteltörlesztés jóval kiszámíthatóbb és biztonságosabb. Ezeknek a hiteleknek a kamata gyakran valamivel magasabb, hiszen a referenciakamat változásának - pontosabban emelkedésének - kockázatát a bank vállalja.

      Vannak olyan gazdasági helyzetek, amikor a hosszabb kamatperiódusú hitelek olcsóbbak, mint például egy hitelválság, magas inflációs környezet vagy az ezek miatt bevezetett intézkedések, mint a kamatstop.

      A hosszabb kamatperiódus előnyei

      A hosszabb kamatperiódusú hitelek biztonságosabbak, mert a hitel kamata a futamidő alatt mindössze egy pár alkalommal változhat. Ezáltal a törlesztőrészlet kiszámíthatóbb.

      Kamatfordulókor a hitel kamata nem csak nőhet, de csökkenhet is. A fix kamatozással a kamatcsökkenés lehetőségétől elesel, de a növekedés ellen is védve vagy. Ha arra számítasz, hogy a jövőben a kamatok csökkennek, akkor érdemes lehet rövidebb időre, mondjuk 5 évre rögzített kamatperiódusú hitelt választani, illetve ha tudod, hogy hamar visszafizeted majd a hitelt.

      A bankok is a hosszabb kamatperiódusú, biztonságosabb hitelek fel igyekeznek terelni az ügyfeleiket, ezért ezek kedvezőbbek lehetnek.

    • Kamatstop

      A kamatstop a korábban felvett hitelek adósait érinti, de a jelenleg kínált hitelek kondícióira is hatással van. A kamatstop egy vészhelyzeti intézkedés, amelyet a bankoknak az erre vonatkozó rendelet alapján kötelező alkalmazniuk.

      A kamatstop értelmében a legfeljebb 5 éves kamatperiódusú hitelek referenciakamata nem emelkedhet a 2021. október 27-én érvényes szint fölé. A kamatstopot már többször hosszabbították, jelenleg 2024. december 31-ig van érvényben.

    • Hogyan érdemes futamidőt választani?

      A futamidőt úgy érdemes meghatároznod, hogy minél rövidebb idő alatt vissza tudd fizetni a hitelt, miközben a törlesztőrészlet nagysága nem veszélyezteti a mindennapi életed finanszírozását.

      Hosszabb futamidő mellett a törlesztőrészlet alacsonyabb, de a banknak több kamatot kell fizetned, hiszen hosszabb ideig használod a pénzét. Rövidebb futamidő mellett hamarabb megszabadulhatsz a hiteltől, és az összességében fizetett kamat is alacsonyabb, azonban a törlesztőrészlet magasabb. Csak akkora törlesztőt vállalj, amekkorát biztonsággal ki tudsz fizetni.

    • Hogyan lehet megváltoztatni a futamidőt?

      A futamidő hosszát menet közben is megváltoztathatod, ehhez azonban szerződésmódosítás szükséges, amelynek szerződésmódosítási díja van.

      Ha a hiteled előtörleszted, akkor a bank alapesetben változatlan futamidő mellett újraszámolja a törlesztőrészletedet, ami egy alacsonyabb összeg lesz mint korábban. Kérheted azonban, hogy a törlesztőrészlet maradjon változatlan. Ebben az esetben a futamidő fog csökkenni, mert változatlan törlesztőrészlet mellett kevesebb idő szükséges ahhoz, hogy a csökkent hiteltartozásod visszafizesd.

    • A lakáshitel induló költségei

      A lakáshitel induló költségei azok a költségek és díjak, amelyeket a hiteligénylés alatt kell kifizetni, azaz minden, a kamaton kívül felmerülő kiadás. Ez néha igen magas, százezer forintos nagyságrendű összeg is lehet, az egyes bankoknál azonban eltérő, így nem mindegy, hogy melyik hitelt választod. A bankok gyakran egyik-másik ilyen költségre kedvezményt nyújtanak, elengedik vagy utólag visszautalják.

      Induló költségek:

      • közjegyzői díj
      • Földhivatali díjak (jelzálog bejegyzés)
      • Tulajdoni lap és térképmásolat díja
      • Értékbecslés
      • Hitelbírálat, szerződéskötés és folyósítás díja
      • Hitel átutalásának díja
    • Milyen egyéb költségei vannak az ingatlan vásárlásnak?

      A lakásvásárlásnak az ingatlan vételárán túl is vannak járulékos költségei.

    • Hitelcélok

      Lakáshitelt csak lakáscélra igényelhetsz. A lakáscélt a bank ellenőrzi. A lakáshitelnek nincs szabad része, amit bármire elkölthetsz.

      Használt lakás vagy ház vásárlása

      Ez a leggyakoribb lakáscél. A hitelt csak lakáscélú ingatlan vásárlására költheted, de adott esetben nyaralót vagy önállóan forgalomképes garázst is vehetsz hitelből.

      Új lakás vagy ház vásárlása

      Az új ingatlan nem feltétlenül azt jelenti, amit gondolsz. Az új ingatlan alapesetben az, amelynek te vagy az első természetes személy tulajdonosa. Új ingatlant vásárolhatsz tervezőasztalról, illetve különféle készültségi fokokon is. Tervezőasztalról vásárolt lakás esetén számolhatsz megkötésekkel, ha lakáshitelt is szeretnél.

      Lakás vagy ház építése

      Az építési hitelek jellegzetessége, hogy a bankok szakaszosan folyósítják. Ennek oka, hogy a hitel fedezetéül szolgáló ingatlan a hitelszerződés megkötésekor még nem létezik. Az építkezést 2-5 szakaszra osztják, az egyes fázisok elkészültét helyszíni szemlével ellenőrzik. Az egyes szakaszok lezárulta után folyósítja a bank a következő hitelrészt. A már folyósított hitelért kamatot, a még nem folyósított összegért rendelkezésre tartási díjat kell fizetned. A törlesztés az első folyósítás után azonnal kezdődik.

      Az építkezés idejére építési és szerelési vagyonbiztosítást is kötnöd kell.

      Lakásfelújítás, bővítés vagy korszerűsítés

      A bővítési hitel gyakran az építési hitelhez hasonló, több szakaszban folyósított hitel, amelyhez a bank költségvetést is kér. Felújításra és korszerűsítésre általában alacsonyabb összeget igényelhetsz, és gyakran önerőre nincs szükség, hiszen a fedezet értéke jóval nagyobb, mint az igényelt hitelösszeg.

      A munkák elvégzését a bank helyszíni szemlével ellenőrzi, vagy számlákat kér a felújításról.

      Lakáshitel kiváltása

      Lakáshitelt lakáshitellel érdemes kiváltani, hiszen általában ennek a legkedvezőbbek a feltételei. Lakáshitel kiváltás esetén a cél, hogy alacsonyabb kamatot, ezáltal alacsonyabb törlesztőrészletet vagy rövidebb futamidőt érj el. A bank itt is fog JTM-et számolni, de a számítás során a régi kiváltandó hitel törlesztőjével már nem számol, csak az új hitelével.

      A lakáshitel lakáshitellel történő kiváltásánál a lakáscél megmarad, de csak az első kiváltáskor. Ez fontos lehet, mert vannak támogatások, amelyek csak lakáscélú jelzáloghitelekre igényelhetők, ilyen például a jelzáloghitel-elengedés.

      Szabad felhasználás

      Jelzáloghitelt szabad felhasználásra is igényelhetsz. A feltételei általában valamivel kötöttebbek, mint a lakáscélú hiteleké, így alacsonyabb lehet a maximálisan elérhető hitelösszeg és magasabb lehet a kamat, de az igényelt összeg viszont megkötés nélkül felhasználható, a bank abba nem szól bele, és nem kér igazolni semmit.

      A szabad felhasználású jelzáloghitelt vagy szabad felhasználású hitelt nem szoktuk lakáshitelnek nevezni, mert bár a fedezete egy ingatlan, nem lakáscélra adja a bank. Ez még akkor is igaz, ha valójában ténylegesen lakáscélra használod. Az számít, ami megnevezésként a hitelszerződésben szerepel.

    • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel

      A minősítést az MNB hozta létre azért, hogy a hitelek könnyebben összehasonlíthatók legyenek. Ahhoz, hogy egy hitel „fogyasztóbarát” legyen, több feltételnek is meg kell felelnie. A fogyasztóbarát lakáshitelek így egyszerűbbek, egységesebbek és könnyebb őket összehasonlítani.

      A fogyasztóbarát lakáshitelek jellemzői:

      • A hitel összegét egyenlő havi törlesztőrészletekben kell visszafizetni (ez az annuitásos törlesztés).
      • A kamatperiódus hossza 5, 10, 15 év, vagy végig fix lehet.
      • A hitelbírálatra a banknak 15 napja van onnantól, hogy az értékbecslés elkészült.
      • A folyósítási feltételek teljesítése után a bank 2 munkanapon belül folyósítja a hitelt.
      • A kamatfelár nem lehet magasabb mint 3,5 százalékpont.
      • A hitelfolyósítási díj a hitelösszeg legfeljebb 0,75%-a lehet, de maximum 150 000 forint.
      • Az előtörlesztési díj maximum az előtörlesztett összeg 1%-a lehet. Ha lakástakarékpénztári megtakarításból szeretnél elő- vagy végtörleszteni, akkor az ingyenes.
    • Zöld hitel

      Zöld hitelnek eredetileg a Növekedési Hitelprogram Zöld Otthon Programjának (NHP ZOP) keretében folyósított hiteleket nevezték. A program nagyon népszerű volt, így az erre szánt keretösszeg hamar kifogyott.

      Jelenleg a zöld hitelcélokra igényelt piaci lakáshiteleket szokták zöld hitelnek nevezni. Ezek lényege, hogy a bank zöld hitelcélok esetén (adott, általában A vagy annál jobb energetikai besorolású ingatlanokra, napelemre, energiahatékony megoldásokra, szigetelésre) kedvezőbb feltételeket kínál.

    • Türelmi idős lakáshitel

      Vannak bankok, amelyek egyes lakáshiteleiket türelmi idővel kínálják. A türelmi idős lakáshitel esetében a törlesztés egy olyan előre meghatározott időszakkal kezdődik, amely alatt csak a kamatot kell törlesztened, a tőkét még nem.

      A tőketörlesztés a türelmi idő lejártát követően indul. A türelmi idő hossza a konstrukcióban megszabott feltételektől függ, jelenleg 6, 12 vagy 24 hónapos türelmi idővel találkozhatsz a bankok kínálatában.

      A türelmi idős törlesztéssel a hiteltörlesztés első időszakában alacsonyabb a törlesztőrészleted. Ez adhat neked némi időt arra, hogy a hitelfelvétel után rendezd a soraidat. A türelmi idő lejártával a tőketörlesztés is elkezdődik, így a törlesztőrészleted megemelkedik.

      A bank a THM-et a türelmi idő figyelembevételével számolja. A türelmi idő alatt a törlesztőrészleted több tízezer forinttal lehet alacsonyabb. Az annuitás miatt a futamidő elején az azonos törlesztőrészletek kamattartalma magasabb, míg a tőkerész kisebb arányt képvisel. Ez a futamidő végére fokozatosan megfordul.

      A CSOK Plusz lakáshitel törlesztése minden esetben 12 hónap türelmi idővel indul.

    • Hitelkiváltás és adósságrendező hitel

      Hitelkiváltás során a már meglévő, jelenleg törlesztett drága vagy kedvezőtlen feltételek mellett igényelt lakáshiteledet egy új, kedvezőbb lakáshitelre cseréled. A JTM számításánál a bank a régi hiteled törlesztőrészletével nem számol, helyette az új hiteleddel kalkulál.

      Adósságrendező hitelt akkor érdemes igényelni, ha több, drága hiteledet szeretnéd összevonni egy, kedvező kamatozású hitelbe. Az adósságrendező hitel hagyományosan jelzáloghitel, de ma már fedezetlen hitelt is igényelhetsz ilyen célra. Az adósságrendező hitel nem lakáshitel, mert nem csak a lakáshiteledet, hanem egyéb, nem lakáscélú hiteledet is kiváltod vele, így a lakáscél elveszik.

      Törlesztés

      Miután a bank átutalta neked a hitel összegét, a következő hónapban meg kell kezdened a hitel törlesztését. A törlesztés történhet:

      • csoportos beszedési megbízással,
      • átutalással.
    • Előtörlesztés

      Az előtörlesztés azt jelenti, hogy a fennálló hiteledet részben vagy egészben visszafizeted még azelőtt, hogy a futamidő lejárna. Ha például a normál havi törlesztőrészleten felül több törlesztőrészletnyi összeget, vagy akár egy nagyobb összeget befizetsz a banknak, akkor az előtörlesztésnek számít. Ha a teljes fennálló tartozásodat visszafizeted, akkor pedig végtörlesztesz.

      Az elő- vagy végtörlesztésre a teljes futamidő alatt bármikor van lehetőséged. Arra figyelj, hogy általában díja van. Az előtörlesztési díj bankonként és hitelfajtánként eltérő lehet, de a jogszabály szerint jelzáloghitelek esetében nem lehet több az előtörlesztett összeg 2%-ánál.

      A minősített fogyasztóbarát lakáshitel esetén ez a díj nem lehet több, mint 1%.

      Ha előtörleszted a hiteledet, és marad tartozásod, akkor két változat lehetséges:

      • A futamidő változatlan marad, de a hiteltörlesztő lecsökken.
      • A hiteltörlesztő marad változatlan, és a futamidő rövidül.

      Ha elő- vagy végtörleszteni szeretnél, akkor azt a bank felé írásban kell jelezned. Arra figyelj, hogy a legtöbb bank kiköti, hogy ha a hitel futamidejének az elején nagy mértékben előtörlesztesz (például a hiteltartozásod 50 százalék alá esik), akkor a folyósításkor kapott kedvezményeket vissza kell fizetned.

    • Végtörlesztés

      Ha a teljes fennálló tartozásodat visszafizeted a banknak még a futamidő lejárta előtt, akkor végtörlesztesz. A végtörlesztés technikailag tehát előtörlesztés, és ugyanazok a szabályok és költségek vonatkoznak rá. Itt is érvényes, hogy ha túl hamar végtörleszted a hiteled, akkor a bank kérheti a folyósításkor adott kedvezményeket visszafizetni.

    • Lakáshitel akciók és kedvezmények

      A bankok szívesen hitelezek jó ügyfeleket, és ilyen esetben komoly akciókat kínálhatnak. Gyakran elengedik az induló költségek egy részét, vagy utólag visszatérítenek bizonyos díjakat.

      Ezen túl kamatkedvezményt is kaphatsz. Ehhez teljesítened kell a bank által előírt feltételeket. Ezek lehetnek:

      • Magasabb jövedelem igazolása
      • Számlanyitás a banknál, amelyre adott összegű rendszeres utalást vállalsz
      • Aktív számlahasználat (például utalás vagy vásárlás)
      • Bizonyos hitelcélok teljesítése (például zöld hitelcélok)

      A bank a feltételek betartását rendszeresen vizsgálja, és ha azoknak nem teljesíted, akkor a kedvezményeket elveszíted. Amint újra teljesülnek a feltételek, a kedvezményt visszakaphatod, de van olyan bank, ahol végleg elveszíted.

    • CIB Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • CIB Végig Fix Lakáskölcsön
      • CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      • CSOK Plusz Kamattámogatott Lakáshitel

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 1 - 100 millió forint
      • Futamidő: 120 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 75 év

      Előnyök:

      • Zöld kamatkedvezmény
      • Online igénylés, csak szerződéskötéskor kell bankfiókba menni
      • Induló díj akciók

      Tudj meg mindent a CIB Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • Erste Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Piaci kamatozású lakáscélú hitel
      • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      • CSOK Plusz

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 4 - 100 millió forint
      • Futamidő: 120 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 70 év

      Előnyök:

      • Zöld lakáscélra is igényelhető
      • Folyósítás akár 2 munkanapon belül
      • Induló költségek visszatérítése

      Tudj meg mindent az Erste Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • Gránit Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Gránit Lakáshitel
      • CSOK Plusz

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 1 - 100 millió forint
      • Futamidő: 60 - 420 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 75 év
      • Türelmi idő: maximum 24 hónap

      Előnyök:

      • 100 000 forint díjkedvezmény
      • Előzetes hitelbírálat 5 perc alatt
      • 10 000 forint jóváírás, aminek feltétele a bank weboldalán online hitelkalkuláció és az alapján történő igénylés

      Tudj meg mindent a Gránit Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • K&H Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • K&H minősített fogyasztóbarát lakáshitel
      • K&H zöld lakáshitel
      • CSOK Plusz
      • Falusi CSOK

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 2 - 100 millió forint
      • Futamidő: 60 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 90%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 75 év

      Tudj meg mindent a K&H Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • MagNet Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Akciós MagNet Stabil Tízes Lakáshitel
      • MagNet Stabil Tízes Lakáshitel
      • CSOK Plusz

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 1 - 100 millió forint
      • Futamidő: 120 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 75 év

      Előnyök:

      • Induló kedvezmények
      • Többféle kamatkedvezmény
      • Közösségi betét és hitel program

      Tudj meg mindent a MagNet Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • MBH Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • MBH Lakáshitel
      • MBH Lakáshitel ECO kedvezménnyel
      • MBH Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      • CSOK Plusz
      • Falusi CSOK

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 2 - 100 millió forint
      • Futamidő: 120 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 70 év

      Előnyök:

      • Induló díj akció
      • Jóváíráshoz kapcsolódó kamatkedvezmény
      • ECO kamatkedvezmény

      Tudj meg mindent az MBH Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • OTP Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Végig Fix Lakáshitel
      • 1x1 Lakáshitel
      • Zöld Lakáshitel
      • CSOK Plusz
      • Falusi CSOK

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 500 000 - 130 millió forint
      • Futamidő: 72 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 75 év
      • Türelmi idő: 12 hónap (Évnyerő konstrukció esetén)

      Előnyök:

      • Induló díjkedvezmények
      • Hűség szolgáltatás kamatkedvezmény
      • Prémium Next vagy Privát Banki kedvezmény

      Tudj meg mindent az OTP Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • Raiffeisen Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Raiffeisen Lakáshitel
      • Raiffeisen MindigFIX10
      • Lakáshitel Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      • CSOK Plusz

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 1 - 120 millió forint
      • Futamidő: 120 - 300 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 70 év

      Előnyök:

      • Induló díjkedvezmények
      • Többféle kamatkedvezmény
      • 50 000 forintos közjegyzői díj visszatérítés
      • Videóbankos előszűrés

      Tudj meg mindent a Raiffeisen Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    • UniCredit Lakáshitel

      Hitel típusok:

      • Unicredit Lakáshitel
      • Unicredit Stabil Kamat
      • Lakáshitel Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      • CSOK Plusz

      Jellemzők:

      • Hitelösszeg: 1 - 80 millió forint
      • Futamidő: 72 - 360 hónap
      • Ingatlan terhelhetősége: piaci érték maximum 80%-a
      • Minimális életkor: 18 év
      • Maximális életkor a hitel lejáratakor: 73 év
      • Türelmi idő: 6, 12 hónap

      Előnyök:

      • 50 000 forintos közjegyzői díj visszatérítés
      • Jóváíráshoz kapcsolódó kamatkedvezmény

      Tudj meg mindent az Unicredit Lakáshitel feltételekről, igénylésről és aktuális akciókról.

    Gyakran ismételt kérdések

    • Kaphatok lakáshitelt jövedelemigazolás nélkül?

      Nem. A lakáshitel igényléshez minden esetben legalább a minimálbér összegének megfelelő (vagy a bank által meghatározott összegű) önállóan elfogadható jövedelmet kell igazolnod. A jövedelmet csak hivatalos dokumentummal tudod igazolni.
    • Kaphatok lakáshitelt KHR-esként?

      Nem. Hiteligénylésnél a negatív KHR listán való szereplés kizáró ok. Figyelj arra, hogy miután a késedelmes tartozásodat kiegyenlítetted, további 1 évig, de ha a bank elengedte a tartozásod egy részét, akkor 5 évig még a KHR listán maradsz. A hiteligénylés előtt ennek az időnek is le kell telnie.
    • Miért kötelező közjegyzői okiratba foglalni a jelzálogszerződést?

      Mert a közjegyző előtt hitelesített hitelszerződés kapcsán felmerült követelés bírósági eljárás nélkül, közvetlenül is végrehajthatóvá válik. Egyszerűbben, ha nem törlesztesz rendesen, a bank sokkal gyorsabban és egyszerűbben juthat a pénzéhez.
    • Csak lakásvásárlásra használhatom a lakáshitelt?

      Nem. A lakáshitel használt vagy új építésű lakás vásárlása mellett használható felújításra, bővítésre és korszerűsítésre is. A nem lakáscélú jelzáloghiteleket felveheted hitelkiváltásra vagy szabad felhasználásra is.
    • Van már hitelem, vehetek fel lakáshitelt?

      Ha a meglévő hiteled és az új hitel törlesztőrészlete belefér a JTM korlátba, azaz, ha mindkét törlesztőt elbírja a jövedelmed, akkor igen. A JTM, vagy Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató azt mutatja meg, hogy a havi törlesztőrészleteid hány százalékát teszik ki a jövedelmednek. A jogszabály alapján a túlzott eladósodás megakadályozása érdekében a fizetésed csak egy meghatározott mértékig terhelhető.
    • Felvehetek lakáshitelt önerő nélkül?

      Van rá lehetőség. Az önerő leggyakrabban készpénz vagy valamilyen megtakarítás. Ezen kívül azonban származhat állami vagy egyéb támogatásokból is. A falusi CSOK támogatás, így ez is használható önerőként, de - hitelként egyedülálló módon - a Babaváró hitel is. Alapesetben a Babaváró hitel 75 százaléka lehet önerő, de ha a Babaváró hitel és a lakáshitel felvétele között legalább 90 nap eltelik, akkor akár a teljes Babaváró hitel is számíthat önerőnek. A pótfedezet bevonása is kiválthatja az önerőt. Ezekkel a megoldásokkal úgy juthatsz önerőhöz, hogy ahhoz nem a saját megtakarításod használod.

    • Katás adózó vagyok, vehetek fel lakáshitelt?

      Igen, de a bankok előírnak pár feltételt. Jövedelemigazolást a NAV-tól kérhetsz, amivel utána a bank tovább számol. Sok bank teljes lezárt üzleti évet kér a hitelhez, de amelyik nem, az is 12 részre osztja a jövedelmedet. Előfordul, hogy a katás jövedelmet a bank csökkentett értéken veszi figyelembe.
    • Kapok hitelt, ha negatív KHR listán vagyok?

      Nem. Az aktív negatív státusz (azaz, ha jelenleg is fennálló késedelmes tartozásod van) kizáró ok a hitelfelvételnél. Passzív státuszban (lezárt hitelügyleteknél) lehet olyan bank, amelyik nyújt neked hitelt, de valószínűleg extra biztosítékokat kér majd.
    • Kell vagyonszerzési illetéket fizetnem az új lakás után?

      Alapesetben igen. A vagyonszerzési illeték - vagy hivatalos nevén visszterhes vagyonátruházási illeték - mértéke a lakás vételárának 4 százaléka, amelyet a vevőnek kell fizetnie. Léteznek azonban kedvezmények az illetékfizetésre. A CSOK Plusz vagy falusi CSOK mellé például illetékmentesség igényelhető. A 35 éven aluli első ingatlanszerzők és a 30 millió forintos vételár alatt ingatlant vásárlók is jogosultak lehetnek illetékkedvezményre.

    • Lakáshitel termékváltozás összefoglalók

      2024-09-01 - MBH Bank - Diákhitel számla kamatkedvezmény

      Feltűntetésre került a szeptember 1-ei hirdetményben a szeptember 30-ig érvényben lévő, 1,36%-os kamatkedvezmény, melyet az MBH Diákhitel számlával rendelkező ügyfelek kapnak jelzáloghitel igénylésekor.

      2024-09-01 - UniCredit Bank - Takarnet díjával kapcsolatos pontosítás

      A bank pontosította a hirdetményben, hogy a Piaci Lakáshitel és Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylés ügyintézése során ingatlanonként 1 db tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből.

      2024-08-30 - Raiffeisen Bank - CSOK Plusz jóváírási akció, Lakáshitel akció bővítése

      CSOK Plusz hitelprogram igénybevétele esetén a bank 100 000 Ft-ot jóváír az ügyfél bankszámláján, ha az igénylés 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. között történik és a hitel 2025. március 31-ig folyósításra kerül. A jóváírást a kölcsönösszeg kifizetését követő 30 napon belül teljesíti a bank.

      A Raiffeisen Lakáshitel akció új érvényessége: 2024. szeptember 1. - 2024. december 31., mely szeptember 1-től a CSOK plusz hitelprogrammal bővül.
      Az akció keretében 0,1% kamatkedvezmény kapható, ha a Raiffeisen Lakáshitel és CSOK plusz hitelprogram és/vagy Babaváró kölcsön együttes igénylése esetén, illetve amennyiben a Lakáshitel igénylése a Babaváró kölcsön/CSOK plusz hitelprogram folyósítását követő 180 napon belül történt.
      A kedvezmény igénybevétele a 10 éves kamatperiódusú, illetve a 10 évig végig fix kamatozású Raiffeisen Lakáshitel mellé vehető igénybe.

      Valamint nő az elsődlegességi kedvezmény (havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása) mértéke 0,15-ről 0,35%-ra a Raiffeisen Lakáshitelnél és a Raiffeisen Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél.

      2024-08-30 - CIB Bank - Online jelzáloghitel igénylési akció

      A bank jóváírási akció keretében egyszeri 120 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján amennyiben a hitel a cib.hu weboldalon keresztül online csatornán, videóbankár segítségével hiánytalanul kerül befogadásra 2024. szeptember 2 – 2024. október 31. között és legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.
      Az alábbi hitelek vesznek részt az akcióban:
      - CIB Végig Fix Lakáskölcsön
      - Végig Fix Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
      - CIB 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
      - CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      A jóváírás a folyósítást követő 30 naptári napon belül történik.
      Az online jóváírási akció nem vonható össze a „Jóváírási akció” keretében kapható 40 000 forintos jóváírással.

       

       

       

      2024-08-16 - MBH Bank - Lakáshitel, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatemelés

      A 2024.08.16-tól a bank megemeli a 10 éves kamatperiódusú és végig fix kamatozású piaci lakáshitelek kamatait.

      A végig fix kamatozású hitel esetén a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 100 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.

      A 10 éves kamatperiódusú hitel esetén a K1, K2 kamatkedvezmény kategóriában, mindegyik hitelösszegsávban egységesen 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat.
      A K3 kamatkedvezmény kategóriában az első 2 sávban szintén 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a felső sávban (30 millió forinttól) pedig 6,29%-ról 6,69%-ra emelkedik.
      A hitelösszegsávok az alábbiak:
      3 000 000– 11 999 999 Ft
      12 000 000– 29 999 999 Ft
      30 000 000 Ft-tól

      A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamata a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 55 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.

      A CSOK Plusz Lakásitel pedig annyiban módosul, hogy az ügyfél által fizetendő kamat az eddigi 2,89%-ról 3%-ra emelkedik.

      2024-08-08 - OTP Bank - 1x1 Lakáshitel kamatcsökkenés, kamatkedvezmények változása, új CSOK Plusz kamatkedvezmény

      2024. augusztus 8-tól az OTP Zöld Lakáshitelek és az 1X1 Lakáshitelek kamata 7,74%-ról 7,49%-ra csökken.
      Ezzel együtt a Hűség1 szolgáltatás keretében nyújtott kamatkedvezmény az 1,3 millió vagy afeletti jövedelemnél 10 bázisponttal emelkedik, azaz 0,4%-ról 0,5%-ra. 

      Új CSOK Plusz speciális egyedi kamatkedvezményt vezet be a bank augusztus 8-tól, azaz a CSOK Plusz Lakáshitellel együtt igényelt piaci kamatozású lakáshitelre 50 bázispont speciális egyedi kamatkedvezmény adható a piaci lakáshitel standard kamatából a futamidő végéig. A kamatkedvezmény összevonható a többi kamatkedvezménnyel. A kamatkedvezmény OTP 1x1 Lakáshitel esetén nem érvényesíthető.

      Az irányadó 5 éves ÁKK hozam  2024. szeptember hónapra vonatkozóan 6,64%.

       

      2024-08-01 - Raiffeisen Bank - Díjak kedvezmények változása

      Augusztus 1-től a vagyonbiztosítási díj meghatározásához figyelembe vett hitelbiztosítéki értéksávok változnak és a havi vagyonbiztosítási díj összegek is emelkednek. Emiatt változnak a THM értékek is.

      2024-08-01 - UniCredit Bank - Top Prémium Aktív kamat kedvezmény feltétel pontosítás

      Az augusztus 1-ei hirdetményben pontosításra került a lakáscélú jelzáloghitelek kapcsán a Top Prémium Aktív kamat kedvezmény vagyonbiztosításra vonatkozó feltétele.
      Az eddigi feltétel, mely szerint: "az Adós által a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra UniCredit bankfiókban új vagyonbiztosítást megkötése legkésőbb a hitelszerződés megkötésével egyidejűleg." kibővül azzal az engedménnyel, hogy nem szükséges új vagyonbiztosítás megkötése, ha: "a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra már rendelkezik az Allianz biztosítónál megkötött vagyonbiztosítással".

      2024-07-29 - UniCredit Bank - Részleges kamatemelés és új futamidő sáv bevezetése

      A 2024.07.29-től érvényes hirdetmény szerint az UniCredit már a magasabb Földhivatali díjakkal számol, emiatt a THM-ek is kismértékben növekedtek a hitelek egy részénél. 

      A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleknél az UniCredit 10 éves kamatperiódúsú változatot is kínál. Ennek az éves kamata egységesen 6,95% volt eddig függetlenül attól, hogy az ügyfél mennyi jövedelmet érkeztetett a bankhoz. A mai naptól az új kamat 7,49% mindegyik ügyfélkategóriánál. 

      A Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetén (ez a fix kamatú változat) eddig is több futamidő sáv volt és ezekhez igazodő növekvő kamat. A kamatok egységesek mindegyik ügyfélminősítési kategória esetén. 

      • 6-8 éves futamidőnél az éves kamat eddig 6,92% volt, ez változatlan maradt
      • egy új 9-10 éves futamidejű sávot is bevezetett a bank, itt már az új éves kamat 7,49%
      • 11-13 éves futamidőnél továbbra is 6,94% az éves kamat július 29-e előtt ez a sáv az előzővel egyben volt, vagyis 9-13 év között volt 6,94% a kamat)
      • 14-20 éves futamidőnél maradt továbbra is a 6,95%-os éves kamat.

      A Banknak eddig is sok partner kedvezménye volt, ahol bizonyos cégek dolgozói, vagy meghatározott hitelközvetítőkön keresztül jövő ügyfelek extra kamatkedezményeket kapnak. Eddig ez 0,7-0,9% volt, de most 1,24-1,44% kamatkedvezményt kaphatnak ezek az ügyfelek meghatározott jövedelmi sávokban és hitelösszegeknél. Ezek az akciós kamatkedvezmények legfeljebb 2024.09.30-ig befogadott ügyletekre vonatkoznak.

      A Bank visszatérti az értékbecslési díjat és 50.000 Ft-ig a közjegyzői díjat is továbbra is visszavonásig.

       

      A fentiek az egyéb piaci lakáshitelekre is érvényesek.

      2024-07-28 - K&H Bank - Jövedelemsávok változása

      2024.07.29-től a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek és a Zöld Lakáshitelek esetén változnak a havi jóváírásokhoz kapcsolódó sávok. A kamatok nem változnak, csak a jóváírási kategóriák módosulnak.

      A jóváírási sávok módosulása:

      0-249 999 Ft helyett: 0-499 999 Ft
      250 000-499 999 Ft helyett: 500 000-799 999 Ft
      500 000 Ft és felett helyett: 800 000 Ft és felett

      A sávok felhúzása miatt magasabb jövedelem szükséges a kedvezőbb kamathoz.

      Ezen kívül 2024.07.29-től ismét elérhető válik az 5 és 10 éves, illetve fix10 (61 és 120 hónap közötti futamidővel) kamatperiódusok esetében a K&H jelzáloghitel törlesztési és hitelfedezeti biztosítás (PPI) igénybevétele esetén adható 0,2% mértékű kamatkedvezmény.

       

       

      2024-07-17 - Gránit Bank - Referenciakamat változás

      2024. augusztus 1-től 6,83%-ra emelkedik a támogatott lakáshitelek kamata az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) által közzétett aukciós átlaghozamok változása alapján.

      2024-07-15 - OTP Bank - Földhivatali díjak emelkedése júl.29-től, báziskamat változás

      A július 15-ei hirdetményben jelzik, hogy 2024. július 29-től módosulnak a földhivatali szolgáltatási díjak a 2024. június 28-án a Magyar Közlöny 69. számlában megjelent 6/2024. (VI.28.) KTM rendelet alapján.

      Illetve az augusztus hónapra irányadó 5 éves ÁKK hozam 6,83%-ra változik.

       

      2024-07-10 - K&H Bank - Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatemelés

      A K&H Banknál 2024.07.10-től változnak a Minősített Fogyasztóbarát lakáshitel - üzleti feltételekkel kondíciók kamatai az összes kamatperiódusra, futamidőre és hitelösszegre vonatkozóan. A legtöbb kamat emelkedik, 3 konstrukció 1-1 jóváírás sávjában nem történik változás és csupán egyetlen konstrukció esetén csökken a kamat, ez pedig az 5 éves kamatperiódusú hitel 500 000 Ft jóváírástól az összes hitelösszegsávban.

      1. 5 éves kamatperiódusban az ügyleti kamat változása:
      0-249 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,19%-ra EMELKEDIK
      250 000-499 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89% VÁLTOZATLANUL
      500 000 Ft és feletti jóváírás esetén: az eddigi 6,89%-ról (4 000 000-19 999 999 FT hitelösszeg között) és 6,79%-ról (20 millió Ft hitelösszegtől) egységesen 6,69%-ra CSÖKKEN

      2. 10 éves kamatperiódusban az ügyleti kamat változása:
      0-249 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,39%-ra EMELKEDIK
      250 000-499 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,09%-ra EMELKEDIK
      500 000 FT és feletti jóváírás esetén: 6,89% (4 000 000-19 999 999 Ft hitelösszeg között) és 6,79% (20 millió Ft hitelösszegtől) VÁLTOZATLANUL

      3. Fix kamat 61 és 120 hónap közötti futamidővel az ügyleti kamat változása:
      0-249 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,39%-ra EMELKEDIK
      250 000-499 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,09%-ra EMELKEDIK
      500 000 Ft és feletti jóváírás esetén: 6,89% (4 000 000-19 999 999 Ft hitelösszeg között) és 6,79% (20 millió Ft hitelösszegtől) VÁLTOZATLANUL

      4. Fix kamat 121 és 180 hónap közötti futamidővel az ügyleti kamat változása: 
      0-249 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK
      250 000-499 999 FT jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK
      500 000 Ft és feletti jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK

      5. Fix kamat 181 és 240 hónap közötti futamidővel az ügyleti kamat változása: 
      0-249 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK
      250 000-499 999 Ft jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK
      500 000 Ft és feletti jóváírás esetén az összes hitelösszegsávban: 6,89%-ról 7,69%-ra EMELKEDIK

      2024-07-03 - Raiffeisen Bank - Földhivatali díjak emelkedése

      2024. július 29-től módosulnak a földhivatali szolgáltatási díjak a 2024. június 28-án a Magyar Közlöny 69. számlában megjelent 6/2024. (VI.28.) KTM rendelet alapján.

       

      2024-07-01 - MBH Bank - Referencia kamat változás

      Otthonteremtési kamattámogatással nyújtott lakáshitelek 2024. júliusban érvényes kondíciói meghirdetésre kerültek

      2024-07-01 - Raiffeisen Bank - Akciók meghoszabbítása

      A bank 2024. július 1-én meghosszabbítja az alábbi akciókat 2024. szeptember 30-ig:
      - értékbecslési díj, statisztikai alapú értékbecslési díj és a helyszíni szemle fizetése alóli mentesülés
      - a kölcsön kifizetéséhez kapcsolódó Fedezetellenőrzési díj (TAKARNET), jelzálog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzési díj, illetve térképmásolat díj elengedése
      - közjegyzői okirat díjának visszatérítése 50 000 Ft összeghatárig

      2024-07-01 - CIB Bank - akciók meghosszabbítása

      2024.július 1-én a bank az alábbi akciókat hosszabbítja meg december 31-ig, melyek a korábbi hirdetményben június 30-ig voltak érvényben.
      - induló díj akció
      - előtörlesztési díj akció
      - jóváírási akció (40 000 Ft)
      - CSOK Plusz Jóváírási akció (120 000 Ft) - ezt csak szeptember 30-ig hosszabbították meg

      A CSOK Plusz akcióban összesen 200 000 Ft jóváírás érhető el: 120 000 Ft alap jóváírás + 40 000 Ft online igénylés esetén + 40 000 Ft, ha CIB CSOK Plusz Kamattámogatott Hitel hiánytalan befogadását megelőzően minimum 60 nappal az ügyfél bármely hitelintézetnél Babaváró kölcsön szerződést kötött és az folyósításra is került.

      CIB 10 éves kamatperiódusú Szabad felhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön esetén a a Felújítási kedvezménycsomag kamatkedvezményét csökkentették 3%-ról 2,5%-ra, így a felszámított éves kamat 6,99%-ról 7,49%-ra emelkedett.

      2024-07-01 - OTP Bank - kamatemelés, akciók meghosszabbítása, kamatkedvezmények módosulása

      2024.07.01-től az OTP Végig Fix Lakáshitel éves induló kamata 6,97%-ról 7,99%-ra emelkedik, az OTP 1x1 Lakáshitel induló kamata pedig 6,87%-ról 7,74%-ra módosul.
      Az OTP Évnyerő CSOK Plusz Lakáshitel kamata is emelkedik 7,8%-ról 8,37%-ra az 5 éves ÁKKH irányadó átlaghozam emelkedése miatt.

      2024.07.01-től meghosszabbítja a bank 2024.09.30-ig az alábbi akciókat:
      - OTP ingatlanhitel értékesítési akció
      - OTP Díjnullázó akció
      - Támogatott hitel értékesítési akció
      - Összevont támogatott hitel értékesítési akció

      Módosul a Hűség1 szolgáltatás keretében adható kamatkedvezmény. Eddig havi 900 000 Ft-ot elérő jövedelem-átutalás esetén adott a bank 0,1% kamatkedvezményt. 2024.07.01-től már elegendő a 0,1% kamatkedvezményhez a havi 700 000 Ft jövedelem átutalás is, 900 000 Ft esetén 0,3% és 1 300 000 Ft esetén pedig 0,4% a kamatkedvezmény.

      2024-07-01 - UniCredit Bank - Referenciakamat változása

      2024. július 1-től emelkedik a támogatott lakáshitelek kamata az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) által közzétett aukciós átlaghozamok változása alapján.

      2024-07-01 - Gránit Bank - CSOK Plusz Lakáshitel referenciakamat emelkedett

      2024. július 1-től a CSOK Plusz Lakáshitel referenciakamata (az 5 éves ÁKKH) emelkedett 6,19%-ról 6,7%-ra.

      2024-06-19 - MagNet Bank - CSOK Plusz Lakáshitel termék bevezetése

      2024.06.19-től már a Magnet Banknál is igényelhető CSOK PLusz Lakáshitel, melyre ugyanúgy érvényes az „Ingatlanfedezetes akció 2024.”, mnt a többi hitelre azaz a bank:
      - nem számít fel folyósítási díjat és
      - a folyósítást követő 30 napon belül jóváír az Adós által korábban - egy ingatlan vonatkozásában - megfizetett Ingatlan értékbecslés költségével megegyező összeget, de legfeljebb 37 000 forintot a kölcsön törlesztésére szolgáló fizetési számlán és
      - nem számítja fel a tulajdoni lap másolat / térképmásolat TAKARNET-en keresztüli lekérdezésének költségét.

    Itt találkozhattál velünk
    telex forbes Hold hvg szamlazz.hu hazipatika.hu

    Legfrissebb lakáshitel útmutatóink

    • KHR-es ügyfél előrébb jut

      Egyre rövidebb a banki feketelista

      Már csak 545 ezer lakossági hitelszerződés van a banki feketelistán, a KHR-ben. A nem teljesítő hitelek aránya a lakossági kölcsönök alig 3,5 százalékára zsugorodott, a lakáshiteleknek mindössze 2 százalékát nem fizetik rendben az adósok – derül ki a BiztosDöntés.hu összevetéséből.

      frissítve: 2024. szeptember 12.
    • Új építésű lakás épít a daru

      Hiába pörög a lakáshitelezés, ez a hiteltípus teljes csőd

      Hiába a lakáshitel-boom, kis túlzással eltűnt az új lakások finanszírozása a bankokból: az év első 7 hónapjában aláírt hitelszerződések több, mint 77 százaléka használt lakás vásárlást finanszírozott, új lakásra 4 hónapja a folyósított hitelek kevesebb, mint 9 százaléka jut – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

      frissítve: 2024. szeptember 8.
    • Lakáshitel felvételén gondolkodik hiteligénylő

      Soha nem volt még ekkora egy átlagos lakáshitel induló törlesztőrészlete

      Már a 19 millió forintot közelíti egy átlagos lakáshitel összege, és az ezért felvállalt törlesztőrészlet mértéke immár meghaladja a 140 ezer forintot – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor az ügyfelek továbbra is konzervatívak, és továbbra is csak a nettó átlagbér 30 százaléka körüli törlesztőrészletet vállalnak csak, de vannak figyelmeztető jelek.

      frissítve: 2024. szeptember 5.