
Lakhatási támogatás fiataloknak 2025-ben: kinek jár és hogyan igényelhető?
2025-től új lakhatási támogatás segíti a fiatalokat. Mutatjuk, hogyan igényelhető, kinek és milyen feltételekkel jár!
Mi az a lakhatási támogatás fiataloknak?
2025. január 1-jétől egy új lakhatási támogatási forma - ami lehet lakbér támogatás vagy hiteltörlesztés támogatás - vált elérhetővé a 35 év alatti fiatal munkavállalóknak, amennyiben azt a munkáltatójuk béren kívüli juttatásként nyújtja számukra.
Ennek szabályai a munkavállalónak adható lakhatási támogatásról szóló, 403/2024. (XII. 18.) kormányrendeletben találhatók.
A támogatás csak a munkáltató döntése alapján adható, tehát választható juttatás, melyet a munkáltató számára kedvező adózással ösztönöz az állam.
Emellett csak a lakhatási célt ténylegesen igazolva adható ez a támogatás albérletre, illetve mint lakáshitel törlesztő támogatás. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalónak a támogatás igénylésekor be kell mutatnia a bérleti- vagy hitelszerződését a munkáltatónak.
Kik jogosultak lakhatási támogatásra?
Ez a lakhatási támogatás 2025-ben az alábbi feltételekkel érhető el:
- Kizárólag a 35 év alatti munkavállalók (a hónap utolsó napjáig, amikor még nem töltik be a 35‑öt) számára, akik
- magyarországi ingatlanban
- lakást bérelnek (albérlet támogatás) vagy
- lakáscélú hitelt törlesztenek (lakáshitel támogatás).
Hitel törlesztőrészleténél csak akkor veheted igénybe a támogatást, ha az a hitelszerződés szerint lakáscélú hitel. Habár fordíthattál egyéb hitelt is lakáscélra, a Babaváró hitel, a munkáshitel, a diákhitel, bármilyen személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel nem számít lakáscélú hitelnek.
Lakásbérlésnél csak akkor működik a támogatás, ha a bérleti szerződést írásba foglalták.
Mekkora összegű lakhatási támogatásra számíthatsz?
Az új lakáshitel-támogatás és lakbértámogatás 2025-ben havonta legfeljebb 150 ezer forint lehet, tehát évente maximum 1,8 millió forint, amennyiben a munkavállaló egész évben a munkáltatónál dolgozik.
A támogatás összege nem lehet magasabb, mint a törlesztőrészlet vagy a bérleti díj. Ha mégis több, akkor az azt meghaladó összeg 50 százalékát az adóévre vonatkozó adóbevallásban különbözetként kell feltüntetni és személyi jövedelemadóként megfizetni.
Ha a munkavállaló nem az egész adóévben áll munkaviszonyban a munkáltatóval, akkor a lakhatási támogatás összege az 1 millió 800 ezer forintnak a munkaviszonyban töltött napokkal arányos összege.
Abban az évben, melyben a munkavállaló a 35. életévét betölti, a lakáscélú támogatás az összesen adható 1,8 millió forintnak annyiszor egytizenketted része, ahány hónapban a munkavállaló még 35 év alattinak minősül. Az utolsó hónap az, amelyben a munkavállaló a 35. életévét betölti.
A lakhatási támogatás mellett az évi maximum 450 ezer forintos béren kívüli juttatási keret (például SZÉP-kártya) továbbra is igénybe vehető.
Mik a lakhatási támogatás előnyei a munkáltató számára?
A lakhatási támogatást a munkáltató nyújthatja, béren kívüli juttatás formájában. Adózása a cafetéria juttatásokhoz (például SZÉP-kártya) hasonlóan kedvező.
A lakhatási támogatás tehát béren kívüli juttatásként adózik a munkáltatónál: 15% szja-t és 13% szochót kell utána fizetnie, vagyis összesen 28% közterhet jelent számára, ami kedvezőbb, mint a munkabérre eső teljes adóteher.
Mekkora megtakarítást jelent a lakhatási támogatás évente?
A lakhatási támogatás tehát nettó havi 150 ezer forintos összeget jelent a munkavállalónak, ugyanakkor, ha ezt az összeget fizetésként kapná, még nagyobb lesz az előny.
Lakhatási támogatásként a 28%-os közteherrel számolva a maximális 150 000 Ft-os összeg egy hónapban 192 000 Ft-ot jelent a munkáltatónak. A munkavállaló nettó 150 000 Ft-os munkabérére vetítve ugyanakkor ez az összeg bruttó 254 250 Ft, mely az alábbi közterheket tartalmazza:
- 15% szja: 33 750 Ft
- 18,5% TB: 41 625 Ft
- 13% szocho: 29 250 Ft
A különbség tehát havonta 62 250 Ft előny a lakhatási támogatás javára a bruttó bérhez képest 150 000 Ft-os nettó összegnél.
Hogyan lehet igényelni a lakhatási támogatást?
1. A jogosultság ellenőrzése
Ellenőrizd, hogy megfelelsz-e a feltételeknek:
- 35 év alatti vagy?
- Van érvényes lakásbérleti szerződésed vagy lakáscélú hiteled magyarországi ingatlanra?
2. Tájékozódás a munkáltatónál
A munkáltatód nyújtja ezt a lakhatási támogatást? Mivel ez a juttatás csak opcionális és nem automatikus, a munkáltatónál kell érdeklődni, hogy elérhető-e a lakhatási támogatás.
3. Igénylés benyújtása a munkáltatónak
- Írásban kérelmezd a támogatást! Amennyiben rendelkezésre áll már céges formanyomtatvány, akkor azt kitöltve.
- Ebben jelzed, hogy a támogatást albérleti díjra vagy lakáshitel törlesztésére kéred.
- A kérelemhez mellékelni kell a bérleti szerződés vagy a hitelszerződés másolatát, amely igazolja a lakhatási költségeidet.
- Meg kell adni egy bankszámlaszámot, melyre az utalt összeg érkezik. Ez lakbértámogatás esetén lehet a te számlaszámod vagy a bérbeadóé, míg ha a támogatás hitelre érkezik, akkor a bank számlaszámára is utalhatja a támogatás összegét a munkáltató.
Ha a munkaviszony, hitel vagy lakásbérlet megszűnik, akkor a támogatás is. Új bérleti szerződés vagy a hitelszerződés módosítása esetén azt 5 napon belül jelezni kell a munkáltatónak.
Ha év közben kezdődik a munkaviszonyod, vagy betöltöd a 35 éves kort, akkor arányosított összeg jár.
Maradtak kérdéseid?
-
Kaphatok lakhatási támogatást CSOK-os lakás hiteltörlesztőjére?
Igen, a munkáltató által adható lakhatási támogatás CSOK-os lakás hitelének törlesztőrészletére is jár, mivel a CSOK-hitel is lakáscélú hitel.
-
Vonatkozik a lakhatási támogatás kollégiumi díjra is?
Nem, mivel jogilag az nem bérleti szerződés, így nem tartozik bele a támogatási rendelet által megfogalmazott „lakásbérleti” kategóriába. Ugyanakkor kollégiumban élő diákok, illetve családjuk számára elérhető az a SZJA-visszaigénylési lehetőség, amely 25 év alatti diákok számára nyújt évi maximum 150 000 forint támogatást, és egészség- és önsegélyező pénztári számlán keresztül lehet elérni.
-
Jár akkor is, ha igénybe veszem az egészségpénztár lakáshitel törlesztését?
Igen, a két támogatás független egymástól.
-
Mi történik, ha elmaradok a hitellel?
A támogatás nem mentesít a szerződéses kötelezettségek alól.
-
Mi a különbség a lakáshitel- és a bérleti díj támogatás között?
A támogatás mindkettőre jár, ugyanúgy max. 150 000 forint havi összegben, csak egyik esetben a hiteled törlesztésére fordítod, a másik esetben lakbérre.
-
Jár akkor is, ha szja-kedvezményben részesülök?
Igen, a lakhatási támogatás független ettől.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.