Gyakran ismételt kérdések
Gyakori kérdések a jelzáloghitel kalkulátorokról (lakáshitel kalkulátor, szabad felhasználású hitel kalkulátor, hitelkiváltás kalkulátor, adósságrendezés kalkulátor)
-
A hitelkalkulátor számol a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatóval (JTM)?
Igen. A beállított jövedelmet, a futamidőt és a hitelösszeget is nézi a rendszer, és csak olyan hiteleket listázunk, amik megfelelnek a JTM szabályoknak.
Ha a jövedelmedhez képest túl magas hitelösszeget vagy túl rövid futamidőt állítasz be, akkor vagy csak kevesebb találatot fogunk listázni, vagy az is előfordulhat, hogy egy hitelt sem tudunk megmutatni, mert egyik sem fér bele a jövedelmedbe. Ilyenkor egy hibaüzenetet fogsz látni, ami azt javasolja, hogy csökkentsd a hitelösszeget, vagy növeld meg a futamidőt.
Ha tudod, hogy adóstársat be tudsz vonni, akkor érdemes a jövedelem mezőnél mindkettőtök havi nettó rendszeres jövedelmét beírni.
-
Mitől függ az ajánlatok sorrendje?
A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
-
Hitelfelvételnél mik a kizáró okok?
Több olyan ok is van, ami miatt a bankok elutasíthatják a hitelkérelmedet. Ezek bankonként változhatnak és nem is biztos, hogy részletesen elmondják majd, hogy miért nem adnak hitelt, vagy csak kevesebbet, mint szerettél volna.
Nézzük meg a leggyakoribb kizáró okokat!
1. Nincs igazolható jövedelmed: A bankok igazolható jövedelemként olyan rendszeres bevételre gondolnak, amit bankszámlakivonatokkal, előző évi adóbevallással, vagy más hivatalos papírral tudsz alátámasztani. Az, hogy valahonnan olyan készpénzes bevételed van, amit befizetsz a bankszámládra, nem számít igazolható jövedelemnek (még akkor sem, ha azt a munkádért kaptad és "igazolod" a bankszámlára történő befizetéssel).
A banknak törvényi előírás miatt meg kell bizonyosodnia róla, hogy a havi törlesztőrészleteket biztonsággal ki tudod majd fizetni. Erről lentebb még részletesen írunk és a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatóról szóló útmutatónkban is többet megtudhatsz arról, hogy a jövedelmednek mekkora része mehet el törlesztőrészletekre.
2. Ha a KHR listán (régebbi nevén BAR listán) negatív státusszal vagy fent (aktív vagy passzív státuszban). Erről itt tudhatsz meg többet.
3. Nem járt le még a próbaidőd vagy nincs elegendő folyamatos munkaviszonyod. Ez azt jelenti, hogy ha új munkahelyen kezdesz el dolgozni, és ott próbaidő van, akkor amíg ez nem jár le, vagy legalább 3 hónap nem telik el (bár a próbaidő lehet akár 6 hónapos is), addig a bankok nem adnak hitelt.
Több bank is előír legalább 3-6 hónapos folyamatos munkaviszonyt (ugyanazon a munkahelyen akár) hiteligénylési feltételként.
4. Nem megfelelő életkor. A bankok meghatároznak minimum és maximum életkort is az egyes hiteltípusokhoz. Ez általában minimum 18 éves kor szokott lenni, de lehet akár 21 vagy 23 év is. Ha fiatal vagy, akkor akár magasabb jövedelmet vagy adóstárs bevonását is kérhetik. Ugyanez igaz, ha túl idősen vennél fel hitelt, tehát ilyenkor egy fiatalabb adóstárs bevonására szükség lehet a bank döntésétől függően.
5. Nincsenek érvényes igazolványaid, bejelentett lakcímed vagy telefonos elérhetőséged.
6. Nincs megfelelő ingatlanfedezeted, amit fel tudsz ajánlani a banknak. Nem minden ingatlant fogad el mindegyik bank, és az is lehet, hogy pótfedezet bevonását vagy magasabb önerőt kérnek majd. Azt az értékbecslés után tudják biztosan megmondani, de érdemes előre tájékozódnod, hogy a fedezetként felajánlott ingatlant elfogadják-e.
-
Mik a hitelfelvétel lépései?
1. Tájékozódás a hitelekről. Ha lakást szeretnél venni, és ehhez hitelre is szükséged van, akkor nem a lakáskereséssel kell kezdened a folyamatot. Érdemes persze nézegetni az ingatlanokat, de első lépésben azt kell átgondolnod, hogy mennyi saját megtakarításod van (ez lesz majd az önerő), és hogy emellé mennyi hitelre lenne szükséged.
Használd a kalkulátort és állítsd be, hogy mekkora hitelösszeget milyen futamidőre vennél fel és add meg a jövedelmedet is. A többi beállítást is érdemes személyre szabnod. Így megnézheted, hogy milyen kedvezményeket kaphatsz és hogy milyen törlesztőrészletekre számíthatsz.
Kérhetsz visszahívást a bank honlapján keresztül vagy a bankfiókban is tudsz egyeztetni az ügyintézővel a kölcsön igénylési feltételeiről.
Ha biztosra szeretnél menni, akkor a neked legjobban tetsző bankoktól előminősítést kérhetsz. Ilyenkor a bank megvizsgálja a jövedelmed, és ez alapján megmondja, hogy milyen összegű hitelre számíthatsz. Az előminősítés birtokában bátrabban indulhatsz lakást keresni.
2. Szükséges dokumentumok összegyűjtése. Ha már érdeklődtél a hitelről, vagy akár előminősítést is kértél, akkor valószínűleg már kaptál tájékoztatást arról, hogy a bank milyen dokumentumokat kér. Szedj össze mindent, amit tudsz, és figyelj, hogy minden dokumentumod érvényes és friss legyen.
A lakásra vonatkozó dokumentumokat akkor kell összegyűjtened, ha már kiválasztottad a lakást, amit megvásárolnál. Ne feledd, hogy a bank az adásvételi szerződésre vonatkozóan is megfogalmaz igényeket. Addig ne fizess foglalót, amíg nem tudod, hogy a bank megadja-e neked a kért hitelt, és hogy mit kér belefogalmazni a szerződésbe.
Építkezésnél a szakaszos folyósítás és az építés sajátosságai miatt több dokumentumra lehet szükséged.
Hitelkiváltásnál szükséged lesz majd egy igazolásra a jelenleg fennálló hiteltartozásodról.
Ha a hitelhez támogatást vagy támogatott hitelt, például CSOK Pluszt, falusi CSOK-ot vagy Babavárót is igényelsz, akkor az ehhez szükséges a dokumentumokat is gyűjtsd össze. Itt több igazolásra lesz szükséged, amelyek beszerzése időbe telik.
3. Hiteligénylés benyújtása. Ha minden dokumentum együtt van, és a lakás is megvan, akkor benyújthatod a hiteligénylést a bank felé. Ezzel elkezdődik a hitelbírálat folyamata, amelynek során a bank megvizsgálja a jövedelmed és az ingatlant. A kérelmedet el is utasíthatja vagy hiánypótlást kérhet, de ha mindent rendben talál, akkor a szerződéskötés következik.
4. Szerződéskötés. Jelzáloghitelnél két szerződést kötsz a bankkal. Egyik a kölcsönszerződés, a másik pedig a zálogszerződés. A szerződéseket közjegyzői okiratba kell foglalni, amely a bank számára lehetővé teszi a hiteltartozásod könnyebb behajtását, ha esetleg nem fizetnéd a hiteled.
5. Folyósítás. Ahhoz, hogy a bank folyósítani tudja a kért hitelt, teljesítened kell a folyósítási feltételeket. Ilyen lehet például a bankszámla megnyitása, a lakásbiztosítás kötése, vagy hogy a lakás tulajdoni lapján széljegyre kerülj mint tulajdonos.
6. Törlesztés. Miután a bank folyósította neked a hitelt, a következő hónaptól törlesztened kell. Gondoskodj róla, hogy a törlesztési számládon, vagy a banknál vezetett folyószámládról, ahonnan a bank a törlesztőket vonja, mindig legyen elég pénz.
-
Mennyi a hitelügyintézés átfutási ideje? Milyen dokumentumok kellenek majd?
Lakáshiteleknél az átlagos átfutási idő 6 hét körül van, de ez attól is függ, hogy milyen gyorsan szeded össze a dokumentumokat, milyen típusú jövedelmed van, milyen az ingatlan, amit fedezetként bevonnál. Ezek mind befolyásolhatják az ügyintézési időt.
Ezekre a dokumentumokra biztosan szükséged lesz, de a bank bekérhet még másokat is:
- Személyes okmányaid, és ha van adóstárs, akkor az övé is
- Bankszámlakivonatok, munkáltatói igazolás
- Tulajdoni lap a fedezetként bevont ingatlanról (ezt le tudja a bank is kérni a legtöbb esetben a Takarnet rendszeren keresztül)
- Adásvételi szerződés, ami kiválasztott bank követelményeit is kell tartalmazza
- Lakásbiztosítás megkötéséről igazolás, kötvény.
-
Minden lakáshitel benne van a kalkulátorban?
Nem. Vannak olyan bankok vagy olyan speciális, bárki által nem igényelhető lakáshitelek, melyeket nem tüntetünk fel, mert nagy valószínűséggel nem lesz érvényes rád.
Több banknál is újra megjelentek a türelmi idős konstrukciók, ezeket sem tartalmazza a kalkulátorunk. Ez azt jelenti, hogy a futamidő elején (jellemzően 1-2 évig) alacsonyabb a törlesztőrészlet, mert csak kamatot kell fizetned. Ennek az előnye, hogy egy ideig könnyebben kigazdálkodható a törlesztő, hátránya pedig, hogy a türelmi idő alatt nem csökken a tartozás, ráadásul összességében a futamidő alatt emiatt többet kell visszafizetned.
Olyan is lehet, hogy éppen frissítjük egy adott bank kondícióit, vagy várunk valamely bank ellenőrzésére, amely idő alatt szintén nem látható az adott konstrukció.
-
Támogatott lakáshiteleket (CSOK Plusz, falusi CSOK hitel) is mutat a lakáshitel kalkulátor?
Ha a keresésed szempontjából releváns, akkor igen. Ahhoz, hogy a kamattámogatott lakáshitel konstrukciókat is megjelenítsük neked, be kell állítanod a CSOK Pluszhoz legalább egy vállalt gyermeket, a falusi CSOK-hoz pedig legalább két meglévő vagy vállalt gyermeket. Ebben az esetben, ha a keresési beállításaidnak is megfelel, a kamattámogatott hiteleket is megmutatjuk.
CSOK Plusz hitelt az alábbi bankoknál igényelhetsz:
- CIB Bank
- Erste Bank
- Gránit Bank
- K&H Bank
- MBH Bank
- OTP Bank
- Raiffeisen Bank
- UniCredit Bank
Falusi CSOK hitelt csak a falusi CSOK támogatás mellé igényelhetsz legalább 2 meglévő vagy vállalt gyermek mellé. A hiteligénylés feltétele, hogy a lakáscélodat a jogszabályban listázott preferált kistelepülések egyikén valósítsd meg. Falusi CSOK hitel keretében új építésű társasházi lakás vásárlására nem igényelhetsz hitelt.
Falusi CSOK hitelt az alábbi bankok kínálnak:
- K&H Bank
- MBH Bank
- OTP Bank
- Erste Bank
Sem a CSOK Plusz, sem a falusi CSOK hitel nem használható önmagában végzett lakásfelújításra. Mindkét hitel kiegészíthető piaci lakáshitellel.
-
Milyen jogszabályi feltételeknek kell megfelelnünk CSOK Plusz és falusi CSOK hitel igénylésénél?
A gyermekvállalás vagy meglévő gyermek nem az egyetlen feltétele a kamattámogatott hitelek igényelhetőségének. Ahhoz, hogy kamattámogatott lakáshitelt kaphass, meg kell felelned a jogszabályban előírt feltételeknek.
A CSOK Plusz jogszabályi feltételeit az 518/2023. sz. Kormányrendeletben, a falusi CSOK támogatás és hitel feltételeit a 302/2023. sz. Kormányrendeletben találod.
A feltételeket röviden a hitelkalkulátor találati listájában a "Feltételek, díjak" pontban is megtalálod.
A CSOK Pluszt, illetve vállalt gyermek esetén falusi CSOK hitelnél is előírás, hogy csak házastársak igényelhetik. Meglévő gyermekekre falusi CSOK hitelt egyedülálló szülők és élettársak is igényelhetik.
Mind a CSOK Pluszhoz, mind a falusi CSOK hitelhez szükséges:
- Büntetlen előélet az igénylő pár mindkét tagjára vonatkozóan.
- Nem lehet 5 000 forintot meghaladó köztartozásotok a NAV felé. Ha van 5 000 forintot nem meghaladó tartozásotok, azt 10 napon belül egyenlíthetitek ki.
- A házaspár legalább egyik tagjának legalább 2 év folyamatos TB jogviszonyt kell igazolnia.
- CSOK Plusz esetén a feleségre vonatkozóan életkori korlát van: a feleség legfeljebb 40 éves lehet. 2024-ben és 2025-ben legalább 12 hetet betöltött várandósság mellett nem él ez az életkori korlát.
- Falusi CSOK hitel esetén az életkori korlát csak vállalt gyermeknél érvényes.
-
Milyen egyéb feltételeknek kell megfelelnünk?
A jogszabályi feltételeken túl hitelképesnek is kell lennetek. A bankok biztosan elvárják, hogy a KHR-ben ne szerepeljetek negatív státusszal (ez a régi BAR lista).
A jogszabályban elvárt életkort a bank tovább szűkítheti, így van olyan bank, amelyik csak 21 vagy 23 éves kor felett ad kölcsönt, illetve a férj életkorát is maximálhatják.
A támogatott hitelek igényléséhez megfelelő forrásból származó és elegendő nagyságú jövedelmet kell igazolnotok.
Az egyes bankok elvárásait a hitelkalkulátor találati listájában, minden bank ajánlatában a "Feltételek, díjak" gomb alatt találjátok.
-
CSOK Plusz esetében számol a kalkulátor az első gyermek születésekor kérhető törlesztési szünettel?
Nem. A törlesztési szünet nem jár automatikusan, az egy lehetőség. Ezen felül nem is feltétlenül gondoljuk úgy, hogy érdemes kérned a törlesztési szünetet. Míg a Babaváró hitel esetében, ahol szintén van ilyen törlesztési könnyítés, szerintünk mindenképpen érdemes kérni a szünetet, a CSOK Plusz esetében nem feltétlenül így van. A későbbi hitelelengedések nagyságát a törlesztési szünet nem befolyásolja, mert az fix összegű. Szerintünk akkor érdemes kérnetek a törlesztési szünetet, ha az első gyermek születésekor valóban szükségetek van erre a könnyítésre. Ne feledjétek, hogy ha a gyermek születése a futamidő első 12 hónapjára esik, akkor a törlesztési szünet leghamarabb a futamidő 13. hónapjától kezdődhet. -
CSOK Plusz esetében számol a kalkulátor a második vállalt gyermek, és attól kezdve minden gyermek születésekor járó hitelelengedéssel (azaz a gyermekvállalási támogatással)?
Igen. A második, és ettől kezdve minden vállalt gyermek születésekor számolunk 10-10 millió forint hitelelengedéssel. Az elengedett hitel összegével csökkenni fog a visszafizetendő összeg, és ennek figyelembe vételével határozzuk meg a havi törlesztőrészleteket is. -
Miért mutatunk két törlesztőrészletet a CSOK Plusz találatoknál?
A CSOK Plusz hitel törlesztése türelmi idővel indul. Ez nem választható opció, hanem jogszabály szerint így kell törleszteni ezt a hitelt. A futamidő első 12 hónapjában csak a kamatot kell törleszteni, a tőketörlesztés pedig a 13. hónaptól indul. Ezt vesszük alapul a számításkor, ezért megjelenítjük a türelmi idő alatt, és az után fizetendő törlesztőrészletet is. -
Miért kérdezi meg a kalkulátor a gyermekek születési dátumát?
Azért, hogy tudjunk számolni az esetleges hitelelengedésekkel a kalkuláláskor. Ha csak a meglévő és vállalt gyermekek számát kérdeznénk meg, akkor nem tudnánk kiszámolni, hogy várhatóan mikor kapjátok (ha kapjátok) a hitelelengedés támogatás 10 millió forintját.
Pontos dátumot nem kérünk, hiszen a jövőt nem láthatjátok előre, de egy év/hónap becslést igen, hogy a kalkuláció minél pontosabb legyen.
-
Milyen THM-et jelenít meg a kalkulátor?
A THM kiszámításánál minden rendelkezésünkre álló információval számolunk. Ha több gyermeket terveztek a CSOK Plusz igénylése után, akkor a hitelelengedés támogatást is figyelembe vesszük. Jó, ha tudjátok, hogy bár a CSOK Plusz keretében legfeljebb adott számú gyermeket vállalhattok, a hitelelengedés a terven felül született gyermekek után is jár.
A CSOK Plusz THM-je a kamattámogatás miatt egyébként is alacsony, de hitelelengedés esetén akár negatív értéket is felvehet. A kalkulátorban negatív THM értéket nem jelenítünk meg, ilyen esetben a THM-nél található értéket kihúzzuk.
Gyakori kérdések a személyi kölcsön kalkulátorról
-
A hitelkalkulátor számol a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatóval (JTM)?
Igen. A beállított jövedelmet, a futamidőt és a hitelösszeget is nézi a rendszer, és csak olyan hiteleket listázunk, amik megfelelnek a JTM szabályoknak.Ha a jövedelmedhez képest túl magas hitelösszeget vagy túl rövid futamidőt állítasz be, akkor vagy csak kevesebb találatot fogunk listázni, vagy az is előfordulhat, hogy egy hitelt sem tudunk megmutatni, mert egyik sem fér bele a jövedelmedbe. Ilyenkor egy hibaüzenetet fogsz látni, ami azt javasolja, hogy csökkentsd a hitelösszeget, vagy növeld meg a futamidőt.
Ha tudod, hogy adóstársat be tudsz vonni, akkor érdemes a jövedelem mezőnél mindkettőtök havi nettó rendszeres jövedelmét beírni.
-
Mitől függ az ajánlatok sorrendje?
A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. -
Minden személyi kölcsön benne van a kalkulátorban?
Nem. Vannak olyan bankok vagy olyan speciális, bárki által nem igényelhető személyi kölcsönök, melyeket nem tüntetünk fel, mert nagy valószínűséggel nem lesz érvényes rád.
Olyan is lehet, hogy éppen frissítjük egy adott bank kondícióit, vagy várunk valamely bank ellenőrzésére, amely idő alatt szintén nem látható az adott konstrukció.
-
Személyi kölcsön felvételénél mik a kizáró okok?
Több olyan ok is van, ami miatt a bankok elutasíthatják a hitelkérelmedet. Ezek bankonként változhatnak és nem is biztos, hogy részletesen elmondják majd, hogy miért nem adnak hitelt, vagy csak kevesebbet, mint szerettél volna.
Nézzük meg a leggyakoribb kizáró okokat!
1. Nincs igazolható jövedelmed: A bankok igazolható jövedelemként olyan rendszeres bevételre gondolnak, amit bankszámlakivonatokkal, előző évi adóbevallással, vagy más hivatalos papírral tudsz alátámasztani. Az, hogy valahonnan olyan készpénzes bevételed van, amit befizetsz a bankszámládra, nem számít igazolható jövedelemnek (még akkor sem, ha azt a munkádért kaptad és "igazolod" a bankszámlára történő befizetéssel).
A banknak törvényi előírás miatt meg kell bizonyosodnia róla, hogy a havi törlesztőrészleteket biztonsággal ki tudod majd fizetni.
2. Ha a KHR listán (régebbi nevén BAR listán) negatív státusszal vagy fent (aktív vagy passzív státuszban). Erről itt tudhatsz meg többet.
3. Nem járt le még a próbaidőd vagy nincs elegendő folyamatos munkaviszonyod. Ez azt jelenti, hogy ha új munkahelyen kezdesz el dolgozni, és ott próbaidő van, akkor amíg ez nem jár le, vagy legalább 3 hónap nem telik el (bár a próbaidő lehet akár 6 hónapos is), addig a bankok nem adnak hitelt.
Több bank is előír legalább 3-6 hónapos folyamatos munkaviszonyt (ugyanazon a munkahelyen akár) hiteligénylési feltételként.
4. Nem megfelelő életkor. A bankok meghatároznak minimum és maximum életkort is az egyes hiteltípusokhoz. Ez általában minimum 18 éves kor szokott lenni, de ez lehet akár 21 vagy 23 év is. Ha fiatal vagy, akkor akár magasabb jövedelmet vagy adóstárs bevonását is kérhetik. Ugyanez igaz, ha túl idősen vennél fel hitelt, tehát ilyenkor egy fiatalabb adóstárs bevonására szükség lehet a bank döntésétől függően.
5. Nincsenek érvényes igazolványaid, bejelentett lakcímed vagy telefonos elérhetőséged.
-
Mik a személyi kölcsön felvételének lépései?
1. Tájékozódás a hitelekről. Gondold át, hogy milyen összegű kölcsönre lenne szükséged, és nézd meg a bankok kínálatát. Használd a kalkulátort és állítsd be, hogy mekkora hitelösszeget milyen futamidőre vennél fel és add meg a jövedelmedet is. A többi beállítást is érdemes személyre szabnod. Így megnézheted, hogy milyen kedvezményeket kaphatsz és hogy milyen törlesztőrészletekre számíthatsz. Válaszd ki a szimpatikus bankot és konkrét személyi kölcsön ajánlatot. Kérhetsz visszahívást a bank honlapján keresztül vagy a bankfiókban is tudsz egyeztetni az ügyintézővel a kölcsön igénylési feltételeiről.
2. Szükséges dokumentumok összegyűjtése. Készíts össze minden szükséges dokumentumot. Személyi kölcsön esetében a személyi dokumentumaidra, munkáltatói igazolásra és bankszámlakivonatra lesz szükséged. Ha vállalkozásod van, akkor NAV igazolás, ha nyugdíjas, akkor NYUFIG igazolás vagy más, a bank által elfogadható igazolás fog kelleni.
3. Hiteligénylés benyújtása. Ha minden dokumentum együtt van, akkor benyújthatod az igénylést a bank felé. Ezzel elkezdődik a hitelbírálat folyamata, amelynek során a bank megvizsgálja a jövedelmed.
4. Szerződéskötés. A pozitív hitelbírálat után jöhet a szerződéskötés. Online hiteligénylésnél a szerződés aláírása is online történik, az applikációban vagy az internetbankon belül, de van, ahol videóbankon keresztül szóban kell elfogadnod a szerződést.
5. Folyósítás. Ahhoz, hogy a bank folyósítani tudja a kért kölcsönt, teljesítened kell a folyósítási feltételeket. Ilyen lehet például a bankszámla megnyitása.
6. Törlesztés. Miután a bank folyósította neked a kölcsönt, a következő hónaptól törlesztened kell. Gondoskodj róla, hogy a törlesztési számládon, vagy a banknál vezetett folyószámládról, ahonnan a bank a törlesztőket vonja, mindig legyen elég pénz.
-
Mennyi ideig tart a hitelügyintézés?
Személyi kölcsönöknél az átlagos átfutási idő 2 hét körül van, de ez attól is függ, hogy milyen gyorsan szeded össze a dokumentumokat és milyen típusú jövedelmed van. Ezek mind befolyásolhatják az ügyintézési időt.
Gyakori kérdések a bankszámla kalkulátorról
-
Hogyan épül fel a bankok 5 csillagos, Mobilbanki ügyintézés értékelése a bankszámla kalkulátorban?
Szerintünk egy bankszámlánál, ahol a bank mobilappját akár naponta használod, fontosabb, hogy miket tudsz mobilról elintézni, mint az, hogy mennyibe kerül a számla havonta. A részletes leírást itt találod. -
Mitől függ az ajánlatok sorrendje?
A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. -
Hogyan számol a bankszámla kalkulátor?
A bankszámla kalkulátor a beállított jövedelemhez viszonyítva, abból az átutalások és a bankkártya használata között automatikusan elosztott összegű és darabszámú tranzakciókra megadott, változó bankköltségeket számolja ki, melyhez hozzáadja a használattól független díjakat is.
A kalkulátor csak a benne beállítható tranzakciók díjaival és az általános havi bankköltségekkel, továbbá a bankkártyák használati díjaival és éves költségeivel számol.
Feltételeztük, hogy a számlaegyenleged nem csökken 10 000 Ft alá sohasem (egyes bankok ilyenkor extra díjat számolhatnak fel, amivel nem számolunk).
A kínálatban nem mutatjuk azokat a speciális bankszámlacsomagokat, bankkártyákat és kedvezményes lehetőségeket, amelyek egyes foglalkozásokhoz köthetőek (pl. ügyvéd, orvos), valamint a speciális, meghatározott cégek munkáltatóinak készült csomagokat sem.
Nem jelennek meg azok a bankszámlák sem, melyek egy másik banki termék igényléséhez kapcsoltak (például megtakarítási vagy hiteltermék) és nem láthatók a kizárólag privát banki ügyfelek számára elérhető konstrukciók sem.
A mobilbank havi díjával is számolunk azoknál a bankoknál, ahol ilyet felszámítanak.
A bankszámla kalkulátor automatikusan számol a törvény által biztosított, havonta összesen 150 000 forintig ingyenes készpénzfelvétellel, mely forintban, belföldön, ATM-ből (vagy 2025. január 1-től postán is) érvényesíthető összesen legfeljebb havi két alkalommal.
Ha nem szeretnéd ezt a kedvezményt látni a költségekben, abban az esetben pipáld be, hogy nem kéred a törvény által biztosított havi 2 ingyenes készpénzfelvételt. Ezt a beállítási lehetőséget a Részletes kalkuláció gombbal érheted el a kalkulátor tetején lévő szürke mezőben.
Ha viszont élsz a kedvezménnyel, de több készpénzfelvételt írsz be, mint havi 150 000 forint, akkor a kalkulátor úgy számol a kedvezménnyel, hogy a 150 000 forintra eső díj ingyenes legyen.
Az SMS-ek, push üzenetek díjának felszámolását illetően alapértelmezetten úgy számolunk, hogy nem kérsz hagyományos SMS-t a tranzakciókról, hanem a mobilapplikáción keresztüli, általában ingyenes push üzeneteket használod. Tapasztalatunk szerint, ha aktívan használod a számlád, akkor a hagyományos SMS-ek feleslegesek és nagyon drágák, hiszen a mobilbankod is küldhet ingyenes push üzeneteket a tranzakciókról, illetve az egyenlegedet is bármikor ellenőrizheted a mobilodon. Azoknál a bankoknál viszont, ahol a push üzenetért díjat számít fel a bank, nem számolunk vele. Ez azt jelenti, hogy alapértelmezetten azt feltételezzük, hogy nem fogsz előfizetni sem az SMS, sem pedig a push üzenet szolgáltatásra, de ahol ingyen elérhető, ott a push üzeneteket be fogod kapcsolni.
Bankkártyáknál úgy számolunk, hogy ahol több lehetőség is rendelkezésre áll, a legolcsóbb első éves díjú bankkártyát párosítjuk a bankszámlához és a továbbiakban is ezzel számolunk. Ahogy a kalkulátor nem számol az esetleges számlacsomag-váltási és számlazárási díjakkal, úgy nem számol a kártyaváltás költségeivel sem.
A kezdeti és későbbi költségként a beállított tranzakcióktól függő és az azoktól független banki költségeket összeadva, együttesen számolunk. A kezdeti költség ezek első két évben felmerülő összes - tehát egyszeri, éves és havi - költségének egy hónapra eső része, a későbbi költség a harmadik évtől számított éves költség egy hónapra eső része.
Mindkét esetben havi költséget látsz tehát, mely egy átlagos költség, vagyis nem pontosan ennyit fogsz fizetni minden hónapban, de hosszabb távon az összes banki költséged várhatóan ennyi lesz.
A kalkulátorban a bank által már közzétett legfrissebb díjakkal számolunk, beleértve azt az esetet is, ha azok még nem léptek hatályba. Hosszabb távon ugyanis ezeket a díjakat és költségeket fogod fizetni.
Az akciós díjakkal számolunk. Éppen ezért különböztetünk meg kezdeti és későbbi költséget, hiszen a bankok szeretnek olyan akciókkal magukhoz csalogatni új ügyfeleket, amelyekkel kezdetben valamilyen kedvezményt adnak. Ha egy akció határidős (akár a kezdeti néhány hónapban, akár egy meghatározott dátumig), akkor azzal csak a határidőig számolunk.
Azokat az akciókat azonban, melyeknek nincs lejárati határideje, véglegesnek tekintjük, mert az egyoldalú szerződésmódosítás tilalma óta a bankok sokszor tartósan élnek ezzel. Az itt feltüntetett nem akciós díjakkal csak akkor számolunk, ha a bank visszavonja a kedvezményt vagy határidőt állít be rá. Vannak olyan akciók is, melyeket sok-sok év óta folyamatosan hosszabbít a bank (tipikusan ilyenek lehetnek például a mobilapplikáció vagy a netbank havi előfizetései, vagy egy olyan díjkülönbség elengedése, mely jelentősen megnövelné a díjat, például a számlád bizonyos pénzforgalma arányában). Ezekkel úgy számolunk, hogy azt feltételezzük, az amúgy is régóta, folyamatosan meghosszabbított akciók továbbra is meg lesznek hosszabbítva. Amennyiben ettől eltérő helyzet áll elő, ott számolunk a változással.
Az inflációval nem számol a bankszámla kalkulátor, mert ennek áthárítása csak lehetőség és nem kötelező a bankok számára. Egyes konstrukciókban a bankok bizonyos díjakat nem is emelnek az inflációval arányosan. Ezért a későbbi költséget is mai költségek szerint számolja a kalkulátor. Ráadásul mivel nem tudjuk, hogy a következő évek inflációja mennyi lesz, így ha akarnánk sem tudnánk számolni vele.
Ha hó közben nyitod meg a számlát, akkor az egyszerűség érdekében nem térünk ki a tört hónapokra, így mindig a hónap legelső napjától számoljuk a költségeket. Ez azt jelenti, hogy te +/- 15 napos eltéréssel fizeted a kalkulátor által kiszámolt díjakat.
A kalkulátor nem számol azzal, hogy ha bankfiókban adsz le megbízást. A BiztosDöntés.hu szellemisége középpontjában a tudatos ügyfelek állnak, hiszen tőlük várható leginkább, hogy felkeresnek egy bankszámla kalkulátort és ez alapján döntenek a banki konstrukciók között. Ezért feltételezzük, hogy aki az interneten választ ki egy bankszámlát, az az internetet választja akkor is, ha a bankszámláját használja.
Ezért a kalkulátor csak olyan megbízásokkal számol, melyek okostelefonos mobilalkalmazással vagy webes internetbank applikációval lebonyolíthatók. Ha a két díj eltér, akkor a mobilalkalmazás díjával számol a kalkulátor. Továbbá azt se felejtsd el, hogy az átutalásoknál csak ezekre jár pénzügyi tranzakciós illeték-mentesség, méghozzá tranzakciónként 50 000 forintig.
A pénzügyi tranzakciós illetékkel ugyanúgy számol a kalkulátor, ahogy azzal az ide vonatkozó jogszabály szerint a bankok is, amennyiben az adott bank azt áthárítja. Tehát a készpénzes tranzakciók költségében benne van a 0,9 százalékos illeték, a nem készpénzeseknél a 0,45 százalékos, de legfeljebb 20 000 forint értékű illeték.
A lakossági, egyben internetbankból vagy mobilalkalmazásból indított, 50 000 forint alatti átutalások esetén nincs illeték a rendelet szerint. A bankkártyáknál pedig a 800 forintos éves átalány-illeték van, érintéses fizetésre alkalmas bankkártyáknál pedig az 500 forintos éves átalány-illetéket határoz meg jogalkotó (de ez inkább a bankoknak szól. ők döntik el, hogy ezt hogy veszik figyelembe a díjaik kialakításakor).
Minden díjjal ugyanúgy számolunk, mintha bemennél a bankfiókba és megkérdeznéd az ügyintézőt. Illetve ha valamilyen számlacsomagnál kedvezőbb díjakban, vagy több visszatérítésben, akcióban részesülsz, ha online igényled vagy nyitod meg, akkor automatikusan ezzel számolunk.
A bankszámla kalkulátor által mutatott kezdeti és későbbi havi költségben nem számolunk ezekkel a ritka díjakkal, még akkor sem, ha esetleg felmerül ilyen: netbanki belépési SMS, infláció miatti drágulás, rendszeres átutalás egyszeri díja a beállításkor. Utóbbi esetben is alapértelmezetten azt feltételezzük, hogy mindent mobilalkalmazással intézel.
Nem számolunk olyan bankszámlákkal sem, melyeknek 3 000 forintnál drágább a számlavezetési díja. Nyugdíjas számlák sem szerepelnek a kalkulátorban, hiszen ezeknél vannak kedvezőbb általános felnőtt bankszámlák. A diákszámlákkal viszont számolunk.
Beállíthatod a jövedelmednek megfelelő költési szokásokat a kalkulátor tetején lévő szürke sávban látható Részletes kalkuláció gomb megnyomásával a lenyíló ablakban.
Az átírt jövedelemmel - ezerforintos lépcsőkben - arányosan változik a különféle havi tranzakciók száma és összege, melyek arányát a BiztosDöntés.hu szakértő csapata állította be, azonban ezt bármikor szabadon felülírhatod.
A kalkulátor úgy van beállítva, hogy 50 000 forinttól felfelé nem „költi el” tranzakciókra a teljes jövedelmet, hanem egyre nagyobb arányú megtakarítással számol. Ez természetesen szintén felülírható.
Bejelölhető az is, hogy a kalkulátor - az átláthatóság érdekében - minden banktól több bankszámlát mutasson meg. Alapértelmezetten minden banktól csak egy számlát mutatunk meg, azt ami az adott sorrendezés alapján a legelőnyösebb.
Az így beállított adatokkal a kalkulátor sorba rendezi a bankszámlákat.
A kalkulátorban megváltoztathatod a bankszámlák sorrendjét. A leggyakrabban a havi összköltség alapján választanak az érdeklődők a találatok közül, ezért ez a sorrend az alapértelmezett. De beállíthatsz a mobilbanki ügyintézés szerinti, vagy bank neve szerinti sorrendet is. A kiválasztott szűrés alapján rendezett legkedvezőbb konstrukciókat a találati lista tetején találod. A lista csak a most igényelhető bankszámlákat tartalmazza.
-
Milyen számlacsomagokkal számol a bankszámla kalkulátor a katásoknak?
A katások, pontosabban minden olyan vállalkozó, aki nem tartozik az áfakörbe, nem kötelezett vállalkozói számla, azaz úgynevezett pénzforgalmi számla nyitására.
Ez azt jelenti, hogy használhatnak magánszemélyeknek szóló bankszámlákat is, melyek jóval olcsóbbak. Ezért a BiztosDöntés.hu ennek a vállalkozói körnek a lakossági bankszámlákat javasolja.
Csak két példa, hogy miért is érdemes a lakossági bankszámlát választani az áfakör-mentes vállalkozóknak: 50 000 forintig illetékmentes az internetbankos vagy mobilapplikációs átutalás, továbbá csak ezekre a számlákra kérhető a 150 000 forintos ingyenes ATM-készpénzfelvétel is.
-
Milyen számlacsomagokkal számol a bankszámla kalkulátor a diákoknak?
A diákok sokkal előnyösebb díjakkal bankolhatnak, mint a felnőttek, így diákok számára olyan bankszámlákat jelenít meg a kalkulátor, melyek kedvezőbbek a felnőttekénél.
A diákszámlák akár már 7 éves kortól elérhetőek és céljuk, hogy a bank már korán magához kötheti az ügyfelet, aki náluk maradva majd lakáshitelt, netán személyi kölcsönt vesz fel. Ezért cserébe fiatal korban akár veszteséggel vagy önköltségen kínálnak bankszámlavezetést, a BiztosDöntés.hu megmutatja neked ezeket a bankszámlákat.
-
Milyen információk szerepelnek a Számlanyitási akció feliratú dobozban a találatoknál?
Ha egy bankszámlán olyan, új ügyfeleknek szóló bankszámlanyitási akció van éppen érvényben, amely bizonyos feltételek teljesítése esetén pénzjóváírást vagy valamilyen ajándékot, nyereményjátékot ígér, akkor annak a fix összegét, illetve ha az változó összeg vagy nyereményjáték, akkor annak legmagasabb összegét tüntetjük itt fel.
Mellette olvashatod azt az információt is, hogy a pénz jóváírás, valamilyen tárgyi ajándék vagy nyereményjáték. Tárgyi ajándék esetén annak árát az Árukereső.hu oldalon nyilvánosan beszerezhető új, legolcsóbb beszerzési ár alapján tüntetjük fel, 1 000 forintra kerekítve, hogy ezzel az ajándék értékét megbecsülhesd.
A dobozra kattintva kinyílnak a részletek, ahol megismerheted a pénzhez jutás feltételeit. Ebben a dobozban nem szerepeltetünk semmilyen ügyfélajánlási akció alapján megszerezhető pénzt, csak olyat, amely alanyi jogon, a számlanyitásért jár. Sorba is rendezheted a találatokat ez alapján az összeg alapján, amit ez a doboz tartalmaz.
-
Minden bankszámla benne van a kalkulátorban, ami elérhető a számomra?
Nem. Vannak olyan bankok vagy olyan speciális, bárki által nem igényelhető bankszámlák, melyeket nem tüntetünk fel, mert nagy valószínűséggel nem lesz érvényes rád.
Olyan is lehet, hogy éppen frissítjük egy adott bank kondícióit, vagy várunk valamely bank ellenőrzésére, amely idő alatt szintén nem látható az adott konstrukció.
-
Milyen sűrűn frissül a bankszámla kalkulátor adatbázisa?
A BiztosDöntés.hu kalkulátorát minden munkanap frissítjük az esetleges változásokkal. A mobilalkalmazások változásait, fejlesztéseit hetente frissítjük a kalkulátorban. -
Mi történik, ha igényelek egy bankszámlát a BiztosDöntés.hu-n?
Ha rákattintasz egy bankszámla találatra, akkor átirányítunk a bank honlapjára, ha az adott bankkal van megállapodásunk. Ott a legtöbb esetben megadhatod az adataidat, hogy visszahívást kérj.
Ilyenkor általában a következő munkanapon a megadott elérhetőségeiden felkeresnek a kiválasztott bank ügyintézői, egyeztetik a személyes adataidat és felvilágosítanak, hogyan tudod a legegyszerűbben megnyitni az új bankszámládat.
Egyre több olyan bank is van, ahol videóhívással vagy szelfis számlanyitással is meg tudod nyitni az új bankszámládat. Ezekről a bankok tájékoztatnak a weboldalukon.
-
Mennyivel kerül többe, ha rajtatok keresztül igényelek bankszámlát ahhoz képest, mintha magam mennék a bankhoz?
Semennyivel.
Magyarországon jogszabály rendelkezik arról, hogy a pénzügyi szolgáltatásért közvetítők nem kérhetnek pénzt az ügyféltől. A BiztosDöntés.hu-n pontosan ugyanannyiért igényelheted meg bármely bankszámlát, mintha személyesen te magad tennéd a kiválasztott banknál.
Számunkra semmit nem kell fizetned, beleértve azt is, hogy a bankon keresztül sem.
Ha segítettünk neked egy pénzügyi döntésben, és cserébe segítenéd a BiztosDöntés további működését, akkor igényeld meg az adott konstrukciót rajtunk keresztül, amiért bizonyos bankoktól reklámozási díjat kapunk. Ezzel segítheted a fennmaradásunkat, továbbá, hogy törekvéseinkkel összhangban a jövőben még jobb ajánlatokat mutathassunk neked.
-
Minden bankszámla-konstrukciót meg tudok igényelni?
Sajnos nem.
Bár törekszünk arra, hogy minél több - és legfőképpen minél kedvezőbb - konstrukciót is megjelenítsünk neked, ezek közül megigényelni csak azt a konstrukciót lehet, amelyekre a BiztosDöntés.hu szerződött az adott bankkal vagy annak ügynökségével. Azon dolgozunk, hogy ezt a kört folyamatosan bővítsük, és az összes elérhető számlacsomagot megigényelhesd a BiztosDöntés.hu-n is.
-
Hogyan és mennyi idő alatt történik egy bankszámlanyitás? Milyen dokumentum kell hozzá?
A bankszámla megnyitása videobankon, szelfivel vagy bankfiókban történhet. A videobankos és a bankfiókos számla általában a nyitási folyamat végén megnyílik és használható, a szelfis számlanyitásnál, mivel az egy offline folyamat, általában egy banki (munka)napot kell várni.
Mindhárom esetben ellenőrzik az okmányokat, akár a számlanyitás után is, és zárolják a számlát, ha probléma merül fel. A bankszámlanyitáshoz személyi igazolvány és lakcímkártya szükséges, nem kell más dokumentumot magaddal vinni hozzá.
-
Van más olyan bankszámla kalkulátor ahol ellenőrizni tudom a díjakat vagy amit bizalommal ajánlotok?
Igen, a Magyar Nemzeti Banknak van egy Bankszámlaválasztó programja, amit ide kattintva tudsz elérni.
Gyakori kérdések a lekötött betét kalkulátorról
-
Hogyan számol a betétkalkulátor?
A betétkalkulátor a TOP8 hazai bank és a betétpiacon még versenyképes ajánlatot adó hazai kis bankok lekötött betéti konstrukcióit mutatja, melyek betéte és kamata legalább az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) 100 000 eurónak megfelelő értékhatáráig kockázatmentes.
Az ajánlatok között nem szerepelnek látra szóló betétek és megtakarítási számlák vagy azzal azonosan működő konstrukciók. Ha egy konstrukció rendszeres pénzbefizetést kíván meg, azt sem dolgozzuk fel. Azokra az ajánlatokra koncentrálunk, ahol egy bizonyos összegű betétet egyszeri alkalommal el lehet helyezni.
Szintén nem szerepelnek olyan betétek, melyek az ügyfelek egy szűk csoportjának szólnak, pl. valamilyen munkahely dolgozóinak, private banking ügyfeleknek, vagy amihez arany vagy platina (stb.) bankkártya szükséges.
Ha egy banki betét az interneten lekötve kedvezőbb kamatot vagy előnyösebb feltételt kínál vagy követel meg a telefonon vagy bankfiókban elérhető ajánlathoz képest, akkor mindig az online változat kondícióit közöljük.
Szerepelhetnek olyan betétek is, amelyek valamilyen, nem kockázatmentes befektetéssel kombináltak. Ilyenkor a kalkulátor csak a lekötött betétrésszel számol. Nem tartjuk nyilván a nem kockázatmentes befektetés-rész költségeit, kockázatait és hozamait sem, már csak azért sem, mert ezek előre általában nem ismertek. A leírásban ilyen esetben mindig feltüntetjük, hogy a konstrukció eltérő kockázatú befektetést is tartalmaz.
Csak egyszeri lekötésű betéteket tartunk nyilván az adatbázisban, ismétlődő lekötési betéteket nem.
Azoknál a betéteknél, ahol a futamidő eléri a 3 évet, ott ezt Tartós Befektetési Számlával (TBSZ-szel) számolunk (ha a betét leköthető ilyen számláról), mivel ennek kamatadója 3 év után kedvezményes (15 százalék helyett 10 százalékos), 5 év után pedig kamatadó-mentes. Nem számolunk viszont a kezdeti tört (gyűjtő)évvel.
A betétek lekötéséhez minden esetben lakossági bankszámla szükséges, a 36 hónapon túli betéteknél TBSZ is. Ezek költségeivel, illetve a pénz elhelyezésének költségeivel nem számolunk.
Alapértelmezettnek vettük, hogy legalább 18 éves vagy, mivel ez a legtöbb betétnél egy lekötési feltétel.
-
Mitől függ az ajánlatok sorrendje?
A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. -
Minden banki betét benne van a kalkulátorban?
Nem. Vannak olyan bankok vagy olyan speciális lekötött betétek, melyeket nem tüntetünk fel, mert nagy valószínűséggel nem lesz érvényes rád.
Olyan is lehet, hogy éppen frissítjük egy adott bank kondícióit, vagy várunk valamely bank ellenőrzésére, amely idő alatt szintén nem látható az adott konstrukció.
-
Milyen költségekkel számol a kalkulátor?
Csak a kamatadóval és szochóval. Tehát a lekötéshez szükséges bankszámla vagy az esetlegesen szükséges bankkártya éves vagy havi díjaival nem számol a kalkulátor. Azt sem vesszük bele a kalkulációkba, hogy ha adott betét lekötéséhez, vagy egy magasabb kamat eléréséhez a lekötési idő alatt kell utalnod, vagy csoportos beszedéseknek teljesülnie.
Mivel nem tudjuk, hogy milyen bankszámlád van adott banknál (vagy hogy csak a betétlekötés miatt nyitnál egy új számlacsomagot) így ezt lehetetlen kiszámolni.
-
A bank hirdetményében 10 százalékos kamatot látok, de a BiztosDöntés.hu betétkalkulátora alacsonyabb kamatot mutat. Miért?
A bankok a bruttó kamatot tüntetik fel hirdetményeikben, de ebből levonják a kamatra kivetett 15 százalékos személyi jövedelemadót, köznapi nevén a kamatadót és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót, azaz a szochót. A BiztosDöntés.hu betétkalkulátora azonban azt a nettó kamatot mutatja, melyet valóban megkapsz. -
Hogyan számol a kalkulátor a kamatos kamat esetében?
Ha a futamidőn belül kamatfizetési időszakok vannak, azok kamatának újra befektetésével - és ezáltal kamatos kamattal- csak akkor számolunk, ha a konstrukció a kifizetett kamatot automatikusan be tudja fizetni és a betét futamideje alatt több kamatkifizetés is történik. -
Hallottam arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank honlapján is van egy banki betétkalkulátor. Pontosan hol érhető ez el?
A https://alk.mnb.hu//fogyasztoknak/bal_menu/betetilekerdezo címen láthatók az ajánlatok. A https://betetvalaszto.mnb.hu/termekkereso címen egy általános kalkulátort is találsz, mely kiszámolja a betétkamat összegét az általad megadott adatok alapján. Ez csak egy általános kalkulátor, konkrét banki betétajánlatokat nem tartalmaz. -
A bank Egységesített Betéti Kamatláb Mutatója (EBKM) eltér a kalkulátorban közölttől. Miért?
Nem vesszük át automatikusan a bank által közölt EBKM-et, hanem mi magunk kiszámoljuk. Bár teljesen egységesen, a jogszabály szerint számolunk minden konstrukció esetében, minimális kerekítési eltérések előfordulhatnak.
Van olyan betét, ahol a lekötési idő alatt több kamatkifizetés is van és mi kamatos kamattal állítottuk be az adott konstrukciót, mert az a szakmai véleményünk, hogy így vethető össze a többi betéttel. Ilyenkor ezt minden esetben kiírjuk az adott betét „Részletek” ablakában. Előfordulhat, hogy a bank alapértelmezetten nem a kamatos kamattal számított EBKM-et teszi közzé és mivel mi igen, így ez is okozhat eltérést.
-
Egyéni vállalkozó befektethet ezekbe a konstrukciókba?
Hivatalosan nem. Mivel azonban a jogi személy és a természetes személy a te esetedben ugyanaz, a vállalkozásod megfelelő pénzügyi könyvelésével átlépheted ezeket a határokat, amennyiben pénzforgalmi számlanyitásra nem kötelezett vállalkozó vagy, ezért lakossági bankszámlát használsz a vállalkozásod pénzügyeinek lebonyolításához is. Egyeztess a könyvelőddel! -
Milyen sűrűn frissül az adatbázis?
A BiztosDöntés.hu kalkulátorát hetente frissítjük az esetleges változásokkal.
Gyakori kérdések a Babaváró hitel kalkulátorról
-
Figyelembe veszi a Babaváró hitel kalkulátor a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatót (JTM)?
Igen. A Babaváró hitel kalkulátor még egy, a jövedelmi korláthoz képest is szűkebb feltétellel számol. A jogszabály szerint a Babaváró havi törlesztőrészlete nem lehet magasabb 55 000 forintnál, ez pedig a bankok által elvárt minimális jövedelembe is biztosan belefér. Viszont ha a maximális 11 millió forintot igényeled, akkor a törlesztő csak akkor marad 55 000 forint alatt, ha a Babavárót legalább 19 évre veszed fel. A futamidő csak ennél alacsonyabb összeg esetén lehet rövidebb. -
Mitől függ az ajánlatok sorrendje?
A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. -
Számol a kalkulátor az 1. és 2. gyermek születésekor kérhető törlesztési szünettel?
Igen. Az 1. és 2. gyermek születésekor 3-3 év törlesztési szünetet kérhetsz. Ez alatt az idő alatt sem a törlesztőrészleteket, sem a kezességvállalási díjat nem kell fizetned. A tőketartozásod a törlesztési szünet alatt nem nő, viszont a futamidő legfeljebb 3 évvel kitolódik (20 éves futamidőnél 23 év lehet).
Ikrek esetében a 3 év törlesztési szünetet további 2 évvel meghosszabbíthatod, így összesen 5 évig nem kell törlesztened a Babaváró hiteled. A kalkulátor ikrek esetén ezzel az 5 évvel számol.
A törlesztési szünet nem jár automatikusan, azt neked kell kérned. Mi a kalkulátorban ettől függetlenül mindig számolunk vele, mert úgy gondoljuk, hogy azt mindenkinek érdemes kérnie. A törlesztési szünetet a várandósság 12. betöltött hetétől kérheted, de mi az egyszerűség kedvéért úgy számolunk, hogy a gyermek annak a hónapnak az első napján születik, amit a kalkulátorban beállítasz, és a törlesztési szünetet is ettől az időponttól kéred.
A tőketartozásod a törlesztési szünet alatt nem csökken, mivel nem fizetsz vissza semmit, de mégis jól jársz, ha kéred, mert ha születik egy 2. és esetleg egy 3. gyermek is, akkor ennek a még magasabb tőketartozásnak engedi el az állam a 30, illetve 100%-át. Az állami támogatás rész így magasabb lehet.
-
Milyen THM értékeket látok a kalkulátorban?
Ha kamattámogatással törlesztenél, tehát azt feltételezzük, hogy az első 5 éven belül születik gyermeketek, akkor egészen kis THM-et fogsz látni. Ez azért van, mert kamat nélkül kell törlesztened a Babaváró hitelt. Pár költség azért felmerülhet, a teljesség igénye nélkül ilyen lehet például a kezességvállalási díj vagy a hitelhez kapcsolódó bankszámla számlavezetési díja. A kezességvállalási díjat biztosan fizetned kell, mert azt jogszabály írja elő (ez a fennálló tőketartozásod 0,5%-a, amelyet a bank évente számol ki, és a törlesztőrészletekkel együtt fizeted). A bankok viszont gyakran 0 forintos bankszámlát társítanak a Babaváróhoz, így ez a költség nem biztos, hogy felmerül, de előfordulhat.
Ha azt állítod be, hogy egyetlen gyermeked sem születik, akkor a jogszabályi előírásoknak megfelelően az 5. évtől a megemelt kamat mellett számoljuk a THM-et, ez tehát egy magasabb érték lesz. Ne feledd, hogy ebben az esetben az első 5 év alatt kapott kamattámogatást büntetőkamattal együtt vissza kell fizetned.
Ha a Babaváróban támogatás is van, azaz születik egy 2. vagy 3. gyermeketek is, akkor a THM negatív értéket vesz fel. Ezt a negatív THM-et mi a kalkulátorban nem jelenítjük meg, ilyenkor a THM-et egyszerűen kihúzzuk. Véleményünk szerint a THM-nek akkor van igazán jelentősége, ha valamilyen feltétel nem teljesül, és emiatt kamattal együtt kell törlesztened a Babavárót. Ebben az esetben nagyobb THM-re is számíthatsz.
-
Milyen jogszabályi feltételeknek kell megfelelnünk a Babaváró hitel igénylésekor?
A jogszabály által előírt feltételeket megtalálod a bankok ajánlataiban a "+részletek" gombra kattintva, illetve a Babaváró hitelről szóló útmutatóban (görgess lejjebb és bemutatjuk részletesen a Babaváró hitelt) is. Ezek:
- A Babaváró hitelt csak házastársak igényelhetik.
- A házaspár mindkét tagja nagykorú, és a feleség nem lehet 30 évnél idősebb. 2024-ben legalább 12 hetes várandósság esetén az életkori határ 40 évig kitolódhat.
- Mindkét házas félnek büntetlen előéletűnek kell lennie.
- Nem lehet 5 000 forintot meghaladó köztartozásotok a NAV felé. Ha van 5 000 forintot nem meghaladó tartozásotok, azt 10 napon belül egyenlíthetitek ki.
- A házaspár mindkét tagjának rendelkeznie kell magyarországi állandó lakcímmel.
- A házaspár legalább egyik tagjának legalább 3 év folyamatos TB jogviszonyt kell igazolnia.
-
Milyen egyéb feltételnek kell megfelelnünk?
A jogszabályi feltételeken túl hitelképesnek is kell lennetek. A bankok biztosan elvárják, hogy a KHR-ben ne szerepeljetek negatív státusszal (ez a régi BAR lista).
A jogszabályban elvárt életkort a bank tovább szűkítheti, így van olyan bank, amelyik csak 21 vagy 23 éves kor felett ad Babaváró kölcsönt, illetve a férj életkorát is maximálhatják.
A Babaváró hitelhez megfelelő forrásból származó és elegendő nagyságú jövedelmet kell igazolnotok.
Az egyes bankok elvárásait a Babaváró hitel kalkulátor találati listájában, minden bank ajánlatában a "+részletek" gomb alatt találjátok.
A Babaváró támogatás összes feltételét a 44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet a babaváró támogatásról tartalmazza.
-
Milyen THM értékek szerepelnek a bankok hirdetményeiben?
A bankok számára a THM számításáról szóló jogszabály (83/2010. Korm. rendelet 6/A.§) Babaváró hitelnél két THM érték meghatározását írja elő.
- Kell számolni egy THM-et kamattámogatással, ahol a feltételezés szerint a futamidő 60. hónapjában születik egy gyermeketek, kéritek a 3 év törlesztési szünetet és a futamidő alatt több gyermek nem születik. A THM számítása során az állam által átvállalt összeget nem kell figyelembe venni (tehát állami támogatással, elengedett hiteltartozással nem számol a bank).
- A másik THM-et kamattámogatás nélkül kell számolni, amikor a futamidő alatt nem születik gyermeketek, az addig kapott kamattámogatást büntetőkamattal együtt visszafizetitek, és a megemelt kamattal törlesztitek tovább a Babavárót.
Ezek a reprezentatív példák mindegyik bank Babaváró hitelről szóló tájékoztató anyagában benne vannak.
Gyakori kérdések az egészségpénztár kalkulátorról
-
Hogyan épül fel az egészségpénztárak 5 csillagos értékelése az egészségpénztár kalkulátorban?
Az értékelést azért hoztuk létre, mert szerintünk az egészségpénztárak közül nem jó ötlet egyedül a költségek alapján választani. Vannak pénztárak, amelyek nyújtanak bizonyos szolgáltatásokat, míg mások nem, vagy máshogy nyújtják. Erről pedig nem tudsz csupán a költség alapján tájékozódni. Az egészségpénztár szolgáltatásokra vonatkozó csillagos értékelésről hosszabban is olvashatsz. -
Minden egészségpénztár szerepel a kalkulátorban?
Nem. A listában nem szerepelnek a zárt pénztárak, tehát azok, amelyekbe nem léphet be szabadon bárki. Ilyenek lehetnek például egyes vállalatok pénztárai, amelyeknek csak a saját dolgozóik lehetnek tagjai, illetve a nagyon speciális tevékenységi körrel működő pénztárak. -
Mit állíthatok be a "Részletes kalkuláció" pontban?
Ezzel a menüponttal segíteni szeretnénk neked, hogy megbecsüld a havi egészségügyi kiadásaidat, és könnyebben kiválaszthasd a neked tetsző egészségpénztárat. Listáztuk a legfontosabb egészségpénztári szolgáltatásokat, így átgondolhatod, hogy mire mennyit költesz havonta.
Így próbálj gondolkodni: lehet, hogy télen többet költesz gyógyszerekre, és a téli hónapokban alkalmanként 15-20 000 forintos számlával a zsebedben távozol a gyógyszertárból. Ha ezt a költséget elosztod egész évre, akkor kijön havi 5 000 forint. Vagy évente jársz szemészetre, fogorvoshoz, szűrővizsgálatra. Ezekre általában - ha nincs nagyobb gond - költesz összesen 85 000 forint körüli összeget, ami havi 7 000 forint körül van.
Ha így sorban átgondolod a legfontosabb dolgokra költött összegeket, akkor jó megközelítéssel meg tudod mondani, hogy általában mekkora összeget fordítasz az egészségedre havonta.
Azt is látod, hogy mennyi az éves teljes költésed, és ezért mekkora adó-visszatérítés járhat, mivel az adó-visszatérítésnek van egy 150 000 forintos maximuma, amit 750 000 forintos éves befizetéssel elérsz. Ez havi 62 500 forint. Ha ennél magasabbak a kiadásaid, akkor érdemes a család egy másik - szja-t fizető - tagjának is nyitni egy egészségszámlát.
Később, amikor már egészségpénztári tag vagy, a tényleges tapasztalataid alapján változtathatsz majd a havi befizetés összegén, de akár új kalkulációt is készíthetsz és pénztárat is válthatsz, ha úgy gondolod, hogy új jobban jársz.
-
Számol az egészségpénztár kalkulátor a belépési költséggel és a kártya gyártási költségével?
Nem. Ezekkel a költségekkel a kalkulátor nem számol, mivel jellemzően 10 000 forint alatti összeget tesznek ki összesen. A belépési, átlépési, vagy kilépési díjakat csak egyszer kell befizetned a tagságod alatt. A kártya díját a belépéskor kéri a pénztár. Ez a költség a kártya érvényességi idejének lejártával merül fel újra, ami 3-5 év lehet. A társkártyának szintén van díja. Ezeket a díjakat a +részletek gombra kattintva külön találod, és érdemes ennyivel eleve megemelned az első összeget, amit a pénztárba befizetsz.
Nem számolunk azzal a hozammal sem, ami abból keletkezhet, hogy az egészségpénztárak befektetik az általuk kezelt vagyont. Ezt csak szigorú keretek között tehetik, és csak alacsony kockázatú eszközökben tarthatják a pénzt, ezért komoly hozamra nem számíthatsz náluk.
-
Mit jelent az, hogy Elkölthető összeg?
Az elkölthető összeget úgy számoljuk, ki, hogy az általad megjelölt összegű éves befizetésből levonjuk az egészségpénztár által felszámított költséget, és hozzáadjuk az adó-visszatérítésként elérhető összeget. Arra figyelj, hogy nem számolunk az első évben felmerülő belépési költséggel, kártyadíjakkal és az egyéb szolgáltatások, például egészségbiztosítások havidíjával sem.
Az adó-visszatérítést nem a befizetés évében kapod meg, hanem a következő év elején, az adóbevallásodban kérheted. Mi azért számolunk vele, mert ehhez az összegű befizetésedhez tartozik.
-
Milyen gyakran frissül az egészségpénztár kalkulátor adatbázisa?
Az egészségpénztárak által levont működési költségek nem változnak túl gyakran, általában év elején lehet ilyesmire számítani. Más díjak, például az egészségbiztosítások díjai ennél sűrűbben is változhatnak, ezért mi havonta többször átnézzük az egészségpénztárak honlapjait, hogy az adatbázis mindig naprakész legyen. -
Mi történik, ha belépek egy egészségpénztárba a BiztosDöntés.hu-n keresztül?
Ha rákattintasz a kalkulátorban lévő Érdekel gombra, akkor átirányítunk az adott egészégpénztár oldalára. Ott kitöltheted a pénztár Belépési nyilatkozatát és elindíthatod a belépési folyamatot.
Több pénztárnál végig is tudod vinni a számlanyitást online, de van, ahol a nyomtatványt AVDH hitelesítés után e-mailben tudod beküldeni a személyes dokumentumaidról készült fotókkal együtt. Ne feledd, hogy enélkül az azonosítási folyamat nélkül az egészégszámládat nem használhatod. Ne felejts el pénzt feltölteni az új számládra.
Vannak olyan pénztárak akikkel nem állunk szerződésben, ezeknél egy űrlapot tudsz kitölteni, és az érdeklődésedet továbbítjuk a GRANTIS Hungary Zrt.-nek. Két munkanapon belül a cég egyik tanácsadója telefonon fog keresni, hogy segítsen.
-
Drágább, ha a BiztosDöntés.hu-n keresztül lépek be az egészségpénztárba?
Egyáltalán nem. Magyarországon jogszabály rendelkezik arról, hogy a pénzügyi szolgáltatásért közvetítők és tagszervezők nem kérhetnek pénzt az ügyféltől. A BiztosDöntés.hu-n keresztül ugyanolyan költségekkel kell számolnod, mintha te magad keresnéd fel az egészségpénztár honlapját vagy ügyfélszolgálatát. Sőt, van olyan pénztár, amely a BiztosDöntésen keresztül érkező ügyfeleknek kedvezményt is nyújt a számlanyitásnál.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.