Adósságrendező hitel kalkulátor 2024
Az adósságrendező hitel kalkulátorral könnyen megtalálhatod azt a hitelt, amivel drága hiteleidet kiválthatod. Az eredmény pedig egyetlen hitel, kedvező törlesztőrészlet és kényelmes hiteltörlesztés.
Neked való az adósságrendező hitel, ha van legalább egy hiteled, ami drága vagy nem elég jók a feltételei. Az adósságrendezés révén megszabadulhatsz a többfelé fizetett törlesztőrészletektől, felhalmozódott folyószámlahiteltől vagy drága áruhiteltől. Az adósságrendező hitel egy kedvező kamatozású jelzáloghitel, amellyel sokat spórolhatsz, a törlesztése pedig sokkal egyszerűbb lesz.
A bankok adósságrendező hitel ajánlatai között jelentős különbség lehet, ami befolyásolja a törlesztőrészletedet, és a teljes visszafizetendő összeget is. A kalkulátort személyre szabhatod, így az igényeidnek leginkább megfelelő hiteleket jelenítjük meg neked.
A kalkulátort érdemes személyre szabod.
Állítsd be a hitelösszeget, és hogy mennyi idő alatt fizetnéd vissza a hitelt. Ha a háztartás jövedelmét is beállítod, akkor látod, hogy az adott összeg elérhető-e számodra a választott futamidő mellett, és a kalkulátor a kedvezményekkel is tud számolni.
Ha egy adósságrendező hitel felkeltette az érdeklődésed, akkor a találatra kattintva a bank oldalára irányítunk, ahol elolvashatod a részletes feltételeket, és fel tudod venni a kapcsolatot a bankkal. Mi is összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat az igénylési feltételekkel és a hitel adataival, ezeket a találatok alján megtalálod.
Jó, ha tudod, hogy van néhány alapfeltétel, amelyet minden banknál teljesítened kell, ezekkel vagy csak hitelképes.
- Az igényléshez legalább 3-6 hónap munkaviszony és igazolható jövedelem szükséges.
- A jövedelmednek legalább a havi nettó minimálbért el kell érnie.
- Legalább 18 évesnek kell lenned, de egyes bankoknál magasabb is lehet az elvárt életkori minimum.
Nem szerepelhetsz a KHR negatív adóslistáján.
A hitelben adóstársad is lehet. Az adósságrendező hitelhez fedezetre is szükséged lesz, amely csak egy magánszemély nevén lévő, az ország területén található tehermentes ingatlan lehet.
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg hitelt közül megtalálhasd a legjobbat.
- Törlesztő szerint
- Kamatperiódus szerint
- THM szerint
- Kamat szerint
- Visszafizetendő szerint
-
Egyszerű online igénylésTörlesztő 119 193 FtTHM 8,19%Visszafizetendő 14 397 088 Ft
- 40 000 Ft-os jóváírás akció
Futamidő: 120-240 hó • THM: 7,88% - 9,56% • Hitel teljes díja: 4 397 088 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 7,49%PROMÓCIÓ -
Kezdeti költség akciókTörlesztő 130 440 FtTHM 10,30%Visszafizetendő 15 672 810 FtFutamidő: 120-240 hó • THM: 9,88% - 11,11% • Hitel teljes díja: 5 672 810 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 9,69%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 124 890 FtTHM 9,18%Visszafizetendő 15 006 804 Ft
- Kezdeti költség akciók
Futamidő: 60-420 hó • THM: 9,03% - 12,05% • Hitel teljes díja: 5 006 804 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 8,55%PROMÓCIÓ -
Törlesztő 129 891 FtTHM 10,02%Visszafizetendő 15 586 899 FtFutamidő: 120 hó • THM: 10,68% • Hitel teljes díja: 5 586 899 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 9,59%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 131 266 FtTHM 10,59%Visszafizetendő 15 811 622 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 9,47% - 10,88% • Hitel teljes díja: 5 811 622 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 9,84%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 134 202 FtAz első hónapban 81 327 FtTHM 11,00%Visszafizetendő 16 124 433 FtFutamidő: 108-120 hó • THM: 10,96% - 14,60% • Hitel teljes díja: 6 124 433 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 9,30%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 141 511 FtTHM 12,80%Visszafizetendő 17 078 936 FtFutamidő: 72-300 hó • THM: 12,46% - 14,09% • Hitel teljes díja: 7 078 936 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 11,50%PROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk.
További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók hiteleit is!
-
Videóbanki csatornán keresztül is igényelhető akciós jelzáloghitelek, csak szerződéskötéskor kell fiókba menni. 6 hónapig érvényes előminősítés a lakáshitelekre. Folyamatos akciók vannak a hitel kezdeti költségeire. CSOK Plusz hitelt is kínálnak.
Tovább -
Többféle kamatperiódusú jelzáloghitelek a kezdeti költségekre vonatkozó akciókkal. Kérésre előbírálati igazolást ad a bank a nyújtható lakáshitel összegéről és kondícióiról.
Tovább -
Akár online is elindítható az igénylés a Digitális Ügyfélfiókban. Lakáshitelek 24 hónap türelmi idővel, 10 éves kamatperiódussal. Piaci és CSOK Plusz hitel is elérhető. Kezdeti díj akciók és elengedések.
Tovább -
10 éves kamatperiódusú hitelek többféle kamatkedvezménnyel és induló díj akciókkal. Mentor-Szféra Plusz programban és jövedelem átutalással csökkenthető a hitel díja.
Tovább -
Kiszámítható, 10 évig vagy 12-20 éves futamidőre végig fix kamattal. Minősített fogyasztóbarát lakáshitelek és CSOK Plusz hitel is elérhető és egymással kombinálható. Kezdeti költség elengedések, visszatérítések is vannak.
Tovább -
11-30 év futamidőre végig fix kamatozású lakáshitelek egyszeri kamatcsökkentés szolgáltatással és 12 hónap türelmi idővel is. Ingyenesen előzetes hitelbírálat kérhető bármelyik bankfiókban vagy visszahívással is.
Tovább -
Többféle kamatkedvezmény, köztük zöld lakásra is. Akciók a kezdeti költségekre. Végig fix kamatozású és hosszú kamatperiódusú hitelek. VideoBankon részletes előszűrés kérhető.
Tovább -
Online előkalkuláció, többféle kamatkedvezmény, folyamatos akciók a kezdeti költségekre és díjakra. 6-tól 20 évig bármilyen futamidőre fix lehet a kamat.
Tovább
Ha több hiteled is van egyszerre, és szeretnéd őket kiváltani egy olcsóbb hitelre, akkor jó helyen jársz. Megmutatjuk, hogyan és milyen típusú hiteleket érdemes egybe gyúrni és azt is, hogy mire figyelj oda hitelfelvételnél.
- Mire jó az adósságrendező hitel?
- Miben más az adósságrendezés mint a hitelkiváltás?
- Mik a hitelfelvétel alapfeltételei?
- Mi a KHR?
- Személyi kölcsön adósságrendezésre
- Jelzáloghitel adósságrendezésre
- Miben más az adósságrendező hitel, mint egy sima jelzáloghitel?
- Mikor vehetek fel adósságrendező jelzáloghitelt?
- Miért fontos adósságrendező hitelnél a THM-et is nézni?
- Milyen jövedelem szükséges az adósságrendezéshez? - JTM
- Milyen fedezetet használhatok - HFM
- Mit tehetek, ha fizetési nehézségeim támadnak?
- Mit tesz a bank, hogy elősegítse a hitelfizetést?
- A törlesztési biztosítás is segítséget jelenthet
- Van olyan támogatás, ami segít a hitelem törlesztésében?
- Maradtak kérdéseid az adósságrendező hitellel kapcsolatban?
Mire jó az adósságrendező hitel?
Ha egy pár éve már dolgozol, és haladsz előre az életeddel, azt veszed észre, hogy talán egyre több hiteled és kölcsönöd van. Bérelsz egy lakást, de hiányzik egy-két bútor vagy szeretnél egy jó tévét. Ezek némelyike komolyabb kiadást jelent, és mindenre kínálnak áruhitelt, hát megveszed abból.
Talán szeretnél még tanulni, és ehhez felveszel diákhitelt (vagy eleve van diákhiteled, mire dolgozni kezdesz).
Ahogy nő a béred, a bankod megkeres, hogy szeretnél-e hitelkártyát és hitelkeretet. Persze, hiszen jól jöhetnek, ha valami nagyobb kiadás adódik.
Telnek az évek, és úgy döntesz, itt az ideje, hogy saját lakásod legyen. Ehhez jó eséllyel szükséged lesz lakáshitelre is.
A lista végtelen, autóhoz autóhitel, okostévéhez áruhitel, nyaraláshoz, karácsonyi ajándékhoz, esküvőhöz, és még ki tudja mihez személyi kölcsön.
Szerencsére ma már szigorúbb feltételeket szabnak hitelfelvételkor a bankok, mint régen, és csak akkor adnak neked hitelt, ha úgy ítélik meg, hogy a törlesztőrészleteket a futamidőn belül biztonsággal ki fogod tudni fizetni. Így könnyebben elkerülheted az adósságspirált.
Ennek ellenére adódhatnak olyan problémák, amelyekkel se a bank, se pedig te nem számoltatok előre. Ilyen lehet a munkahely elvesztése, egy gazdasági válság, esetleg egy betegség.
Ha pedig nem fizeted a törlesztőrészleteket, akkor könnyen bajba kerülhetsz, és végső esetben még az otthonodat is elveszítheted.
Miért adósságrendezés?
Az adósságrendező hitel akkor lehet jó ötlet, ha több drága hiteled is van, és ezeket szeretnéd összevonni egyetlen olcsóbb hitelbe.
Előfordulhat, hogy van hitelkereted, hitelkártyád vagy áruhiteled. Ezek drága kölcsönök.
Különösen azoknak a hiteleknek magas a kamata, amelyek minden hónapban megújulnak, tehát a hitelkártyának és a folyószámla-hitelkeretnek. Akár 45-50%-os kamattal is számolhatsz hitelkártyánál, ha a türelmi időn belül – az alatt a 30-45 nap alatt, amíg nem számol fel kamatot a bank – nem fizeted vissza a felvett pénzt.
Hitelkártyából ráadásul többet is tarthatsz, és csak a filmekben vicces, ha egyik hitelkártya-adósságodat a másik hitelkártyával egyenlíted ki. A valóságban ez elég költséges.
Ha tartósan mínuszban vagy, és a fizetésed éppen nulláig vagy addig sem tölti fel a keretet, akkor ideje elgondolkodnod rajta, hogy megszabadulj ezektől a kölcsönöktől.
Ha még emellé személyi kölcsönöd, autóhiteled, esetleg lakáshiteled is van, akkor ráadásul nemcsak a drága hitel problémával kerülsz szembe, hanem azzal is, hogy százfelé fizeted a törlesztőrészleteket.
A költségeid ráadásul nem merülnek ki a törlesztők fizetésében. Ha a hitelhez bankszámlát is nyitnod kellett a folyósító banknál, akkor annak is lehet havi díja, amit főleg akkor fájdalmas kifizetni, ha amúgy nincs szükséged a számlára, és nem használod. További költséget jelent, ha valamelyik hitelhez biztosítás is tartozik.
Ha úgy gondolod,
- hogy több futó kölcsönöd van, mint szeretnéd, és gondot okoz a kezelésük,
- vagy nem szeretnél több bank felé hiteltörlesztőket fizetni,
- túl drágák a kölcsöneid,
- változó kamatozásúak, amit biztonságosabbra cserélnél,
- esetleg úgy látod, hogy a jövőben problémád lehet a törlesztéssel,
akkor érdemes meggondolnod, hogy adósságrendező hitellel vond egybe a kölcsöneidet.
Miben más az adósságrendezés mint a hitelkiváltás?
Hitelkiváltáskor az történik, hogy egy meglévő hiteledet lecseréled egy másik, kedvezőbb hitelre. Ez a gyakorlatban úgy zajlik, hogy felveszel egy új hitelt, amiből a régit végtörleszted. Az így megszűnik, és te már csak az új hitelt fizeted tovább. Az egésznek persze akkor van értelme, ha az új hitel törlesztője kevesebb, vagy például hosszabb ideig be van fixálva.
Adósságrendezéskor is hasonló történik, csak itt több kölcsönt is visszafizethetsz az új hitelből. Itt kettős a célod.
- Egyrészt az, hogy a költségeidet csökkentsd, tehát alacsonyabb legyen az új hitel kamata, mint az eddigieké. A lényeg, hogy összességében kevesebbet költs hiteltörlesztőre mint korábban.
- Másrészt, hogy egyszerűsítsd a törlesztést. Sok kisebb kölcsön és hitelkeret helyett egyetlen törlesztőrészletet fizetsz tovább egyetlen bank felé, ami sokkal egyszerűbb, átláthatóbb és kényelmesebb is.
Miben hasonlít a hitelkiváltáshoz az adósságrendezés?
Ha adósságrendező hitelt veszel fel, akkor a hitelkiváltáshoz hasonlóan több lehetőséged van. A régi hiteleid megszűnnek, és az új hiteled olcsóbb lesz (hiszen alacsonyabb kamatút érdemes választanod), így a jövedelmed nagyobb része marad meg neked, azaz több pénzed lesz.
- Ha azt választod, hogy innentől kezdve alacsonyabb legyen a havi hiteltörlesztésed, akkor a futamidőt hagyhatod hosszabbra, és így havonta kisebb összeget kell kifizetned. Ezt akkor célszerű választanod, ha nehézséget okoznak a magas részletek, vagy esetleg várható, hogy a jövőben nem tudod majd biztonsággal fizetni őket.
- Dönthetsz úgy, hogy a hiteltörlesztőt a „régi” összegen tartod, ekkor viszont a futamidőd lesz rövidebb. Itt nehéz meghatározni mi a rövid, mert a különböző hitelek futamideje is eltérő, de kereshetsz olyan megoldást, amivel a kölcsönödet a lehető legrövidebb idő alatt visszafizetheted, és végleg megszabadulsz a drága hitelektől, mint amilyen mondjuk a hitelkártya-tartozás.
- Ha a sok törlesztőrészlet nem okoz túl nagy problémát, inkább az motivál, hogy olcsóbb hitelre cseréld a drága kölcsönöket, és a jövedelmedbe belefér, akkor vehetsz fel magasabb összeget is a jelenlegi tartozásodnál. Nem ajánljuk ezt a megoldást akkor, ha eddig fizetési nehézségeid voltak a törlesztésnél.
Érdemes elgondolkodnod az adósságrendezésen akkor is, ha a meglévő hiteleid között kockázatosak is vannak, például van változó kamatozású hiteled, vagy ha a tapasztalat azt mutatja, hogy nem jól választottad meg a futamidőt és most magasabb a törlesztőrészleted mint szeretnéd. Az ilyen hiteleket érdemes kiváltatni, és egy kedvezőbbre cserélni.
Használhatsz erre a célra adósságrendező személyi kölcsönt vagy adósságrendező jelzáloghitelt is. Hogy melyiket választod, az attól függ, hogy
- szeretnél vagy tudsz-e fedezetet bevonni a hitelbe,
- mekkora összegre van szükséged az adósságrendezéshez, és
- milyen összetételű a jelenlegi tőketartozásod, azaz milyen típusú kölcsönöktől válnál meg.
Mindkét hitelfajtának megvan a maga előnye és hátránya. Sőt, azt is megteheted, hogy kombinálod a kettőt.
Mik a hitelfelvétel alapfeltételei?
Ahhoz, hogy adósságrendező hitelt vagy személyi kölcsönt kapj, azoknak a feltételeknek kell megfelelned, mint bármely más hitel esetében.
- Legyen megfelelő az életkorod. Legtöbb esetben 18 év felett igényelhetsz hitelt, és nem lehetsz több 75 évesnél a futamidő lejártakor.
- Legyen megfelelő jövedelmed. Ennek el kell érnie legalább a mindenkori minimálbér nettóját, de számos bank szigorúbb ennél, és minimum 150 000 forintos nettó bért vár el.
- Minimum 3 hónapja dolgozz a jelenlegi munkahelyeden, ne legyél próbaidőn vagy felmondás alatt. A határozatlan munkaszerződés nem feltétlenül elvárás, de ha határozott szerződéssel dolgozol, akkor van néhány extra feltétel. Sok bank elvárja, hogy legalább egy éve dolgozz a munkahelyeden, vagy hogy túl legyél már legalább egy hosszabbításon.
- Legyen bankszámlád, amit aktívan használsz, erről tudj bemutatni 3 havi számlakivonatot. Ebből tudja felmérni, hogy milyen rendszeres jövedelmeid és kiadásaid vannak.
- Nem szerepelhetsz a KHR-ben negatív státusszal.
Attól függően, hogy milyen hitelt igényelsz, még egyéb feltételek is lehetnek. Így ha jelzáloghitelt veszel fel, akkor megfelelő fedezettel is kell rendelkezned. Adósságrendezésre régebben leginkább jelzáloghitelt vettek fel. Viszont amióta akár 10 millió forintot is kaphatsz személyi kölcsön keretében, és ezt a pénzt bármire költheted, így akár egy új személyi kölcsönnel is visszafizetheted a régi hiteleidet.
Mi a KHR?
Az adósságrendezés megoldást jelenthet a problémádra, de csak addig használhatod ki ezt a lehetőséget, amíg nem kerültél hátralékba a fizetéssel. Ha már nem fizeted a hiteled, vagy köztartozásod van (például tartozol a NAV-nak), akkor adósságrendező hitelt nem fogsz kapni.
Ha nehézségeid támadnak a fizetéssel, mindenképp vedd fel a kapcsolatot a bankkal, mondd el milyen helyzetben vagy, hogy tudjanak segíteni.
Honnan tudják a bankok, hogy nem törlesztem a hiteleimet?
A KHR, vagy Központi Hitelinformációs Rendszer egy olyan adatbázis, ahol a hitelszerződéseket tartják nyilván. Minden pénzintézet, amelyik hitelezéssel foglalkozik, kötelezően felvezeti ide a megkötött hitelszerződései és az adósok adatait.
Itt bármelyik bank lekérdezheti a rólad nyilvántartott adatokat, és információkat tudhat meg a hitelfizetési múltadról.
A KHR-ben nyilvántartják a rossz és a jó adósokat is
Ha valamelyik hiteleddel a mindenkori minimálbér összegét meghaladó késedelemben vagy, és ez a késedelem legalább 90 napja fennáll, akkor negatív listára kerülsz. Amíg a tartozásodat ki nem egyenlíted, addig aktív státuszban vagy, amikor már kifizetted a tartozást vagy a bank veszteségként elszámolta, akkor további egy, illetve öt évig passzív státuszban maradsz a listán.
Sőt, sokszor szigorúbb feltételt szabnak, és már a 30 napos vagy annál rövidebb hitelmulasztás (amivel a KHR negatív listájára még fel sem kerülsz) is a kérelem elutasítását jelentheti.
A pozitív KHR lista viszont adósságrendezésnél is jól jöhet
Ez az a lista, ahol a pozitív hitelmúlttal rendelkező, tehát a jó adósokat tartják nyilván. Ezen a listán a hitelszerződés lejárta után még öt évig szerepelhetsz, de a listára nem automatikusan kerülsz fel, hanem a jóváhagyásod alapján.
Ha hozzájárulsz hitelfelvételnél, akkor a pozitív adóslistára tesznek. Persze csak akkor, ha rendben fizeted a törlesztőrészleteidet.
Ezen szerepelni bármilyen hitel vagy kölcsön igénylésénél előnyt jelent, hiszen a bank láthatja belőle, hogy megbízható ügyfél vagy. Adósságrendezésnél pedig különösen előnyös a jó hitelmúlt.
Jó ha tudod, hogy a KHR negatív listájára felkerülni viszonylag egyszerű, onnan lekerülni viszont nem könnyű, és általában időigényes is.
Ezért azt javasoljuk, hogy ha úgy érzed, hogy hamarosan nem tudod majd fizetni a törlesztőrészleteidet, akkor cselekedj még azelőtt, hogy késedelembe kerülnél.
Személyi kölcsön adósságrendezésre
A személyi kölcsön előnye, hogy nem kell hozzá fedezet. A felvételéhez elég, ha megfelelő jövedelmet tudsz igazolni. Ez magyarázza a népszerűségét is, és ha mindenképpen fedezet nélkül szeretnéd vagy tudod csak kiváltani a régi kölcsöneidet, akkor ez az egyetlen megoldás.
Mivel nincs ingatlanfedezet, a hiteligénylés folyamata sokkal gyorsabb és egyszerűbb, mint a fedezetes hiteleknél. Ha megfelelsz az alapfeltételeknek, azaz hitelképes vagy, akkor a személyi kölcsönt akár napok alatt megkaphatod.
Ráadásul magas induló költségekkel sem kell számolnod. Jóval alacsonyabbak a hitelfelvétellel járó kiadások, mint egy jelzáloghitel esetében.
Viszont személyi kölcsön keretében legfeljebb 10 millió forintot vehetsz fel, a maximális futamidő pedig jellemzően 8 év szokott lenni.
Adósságrendezésre tehát akkor érdemes ezt használni, ha nem túl nagy az összes jelenlegi tőketartozásod. A bankok általában óvatosan járnak el, legfeljebb 7-8 millió forint körüli összeget adnak, tehát ha neked ennél több a kölcsönöd, akkor érdemes más megoldást keresned.
Mivel itt nincs fedezet, valószínű, hogy a bank magasabb jövedelmet kér majd a kölcsönhöz, mint egy jelzáloghitel esetében.
A személyi kölcsönök kamata 14 százalék körül kezdődik. A jelzáloghiteleké ennél sokkal alacsonyabb, illetve nagyobb összeg is igényelhető, és a futamidejük is hosszabb szokott lenni. Ha ilyen hitel is szerepel a kiváltandó hiteleid között, akkor inkább jelzáloghitelt válassz adósságrendezésre.
Mikor lehet tehát jó megoldás a személyi kölcsön?
Milyen kölcsönök kiváltására használhatom?
- Folyószámlahitel
- Hitelkártya-adósság
- Áruhitel
- Autóhitel
- Más személyi kölcsönök
5 millió forint felett, és ha lakáshiteled vagy más jelzáloghiteled is van, akkor inkább az adósságrendező jelzáloghitel a jó választás.
Van olyan bank, amelyik lehetővé teszi, hogy jelzáloghitelt is kiválts személyi kölcsönnel, de nem biztos, hogy érdemes. A személyi kölcsönnek ugyanis sokkal magasabb a kamata, és nem biztos, hogy egy olcsó hitelt drágára szeretnél cserélni.
További problémát jelenthet, ha a jelzáloghitelnél magas a tőketartozásod, akkor azt személyi kölcsönnel nem válthatod ki.
Ha beleférsz a személyi kölcsönként felvehető maximális hitelösszegbe, és mindenképpen fel akarod szabadítani az ingatlanodat a jelzálog alól, akkor erre jó lehetőség a személyi kölcsön.
Erre jó példa lehet egy lakáseladás, mert ha tehermentesen szeretnéd árulni a lakásodat, akkor megérheti a személyi kölcsönös kiváltás, ha már kevés van hátra a jelzáloghiteledből. Így gyorsabban is eladhatod a lakásodat és kevesebb adminisztráció, jogi és földhivatali ügyintézésed lesz az eladáskor.
Jelzáloghitel adósságrendezésre
Ez az adósságrendezés klasszikus formája. A régi magas kamat mellett felvett kölcsöneidet egyesíted egy sokkal olcsóbb jelzáloghitelben. Innentől kezdve csak ez az egy hiteltörlesztőd van, ami jelentősen javíthat az anyagi helyzeteden.
Az adósságrendező jelzáloghitel úgy működik, mint minden más jelzáloghitel. Szükséged van hozzá megfelelő jövedelemre és egy olyan ingatlanra, amit fedezetként bevonhatsz a hitel mögé.
Jelzáloghitel keretében több tízmilliós összeget tudsz felvenni akár 30 éves futamidőre is, és alacsonyabb, 9-10 százalék körüli kamat mellett, ami jóval kedvezőbb, mintha személyi kölcsönt használnál. Mivel a jelzáloghitelek kamata alacsonyabb, mint más típusú kölcsönöké, a segítségével jelentősen csökkentheted a hitelterheidet.
Ha tehát nagy a tartozásod, akkor egyrészt érdemes jelzáloghitelt választanod, másrészt előfordul, hogy akkora összeget amekkorára szükséged van, más formában nem is kaphatsz.
Kell egy ingatlan
Az adósságrendező jelzáloghitelhez szükséged lesz egy megfelelő ingatlanra. Ez lehet a saját ingatlanod, amit jelzáloggal tudsz terhelni, de lehet például egy rokonodé is, aki hozzájárul, hogy zálogkötelezettként részt vesz a hiteledben. Ekkor ő az ingatlan mértékéig felelős a tartozásodért, de a saját vagyonával már nem felel érte.
A jelzáloghitel további jellemzője, hogy viszonylag magasak lehetnek az induló költségei. A fedezet miatt hosszabb a hitelbírálat ideje, és az ingatlannal összefüggésben több a kiadásod is.
Ilyenek az ingatlan értékbecslése vagy a közjegyzői díj. Biztosítást is kötnöd kell. Ezek összesen több százezer forintba is kerülhetnek, érdemes tehát ezekkel számolnod.
Jelzáloghitellel gyakorlatilag bármilyen típusú más hitelt és kölcsönt kiválthatsz.
Ezek lehetnek
- Folyószámlahitel
- Hitelkártya-adósság
- Áruhitel
- Autóhitel
- Más személyi kölcsönök
- Jelzáloghitelek, például egy régebbi szabad felhasználású jelzáloghitel
Lakáshitelt is kiválthatok?
Igen, de egy-két dologra érdemes figyelned. Lakáshitelt leginkább lakáshitellel éri meg kiváltani. A lakáshiteleknek a legalacsonyabb a kamatuk, ha tehát egy kalap alá veszed a többi kölcsönöddel, és úgy veszel fel egy adósságrendező hitelt, akkor nem biztos, hogy jól jársz, főleg nem akkor, ha a lakáshitelnél még magas a tőketartozásod.
Ha tehát lakáshiteled is van, és azt is ki szeretnéd váltani, akkor érdemes lehet azt a többi kölcsönödtől külön kezelni. Jobban járhatsz, ha a lakáshitelt egy kedvezőbb lakáshitellel váltod ki, a többi kölcsönödet pedig egy adósságrendező hitelben vonod össze. Az utóbbi pedig akár adósságrendező személyi kölcsön is lehet, attól függően, hogy neked mi felel meg jobban.
Erre különösen érdemes figyelned akkor, ha a lakáshitellel összefüggésben állami támogatást is igénybe vennél. Az adósságrendező jelzáloghitel hitelcélja ugyanis nem lakáscél, ha tehát olyan támogatást szeretnél, amit lakáscélú hitelekhez kaphatsz, akkor adósságrendezéskor ezt a lehetőséget elveszítheted.
Ráadásul a lakáshitelek végtörlesztési költsége is alacsonyabb, illetve ha lakás-takarékpénztári megtakarításod van, azt is csak lakáshitelbe lehet betörleszteni.
Igaz, hogy így nemcsak egyetlen hiteled marad az adósságrendezés után, hanem kettő, de a támogatás miatt lehetséges, hogy így jársz jobban.
Az adósságrendező hitel előnyei és hátrányai az adósságrendező személyi kölcsönnel szemben
- Alacsonyabb a kamata
- Magasabb összeg elérhető – jelzáloghitel keretében 100 millió forint a felső plafon (attól függően, hogy milyen ingatlant tudsz fedezetként felajánlani), míg személyi kölcsönt inkább 10 millió forint alatt célszerű felvenned.
- Hosszabb lehet a futamideje – akár 30 év is. Az alacsony kamat és a hosszabb futamidő miatt alacsonyabb törlesztőrészletet érhetsz el.
- Ingatlanfedezet kell hozzá – ez problémás lehet, ha van már hiteled és így jelzálog van a lakásodon. Megoldást jelenthet, ha egy rokonodnak van terhelhető ingatlana, amit bevonhatsz a hitelbe, vagy ha plusz jelzálogot tudsz tenni a már terhelt lakásra. Pótfedezetet is felajánlhatsz hozzá.
- Hosszú a hitelbírálat ideje – akár 4-6 hét is lehet.
- Az adósságrendező hitel nem lakáscélú (ha lakáshitel is van a hiteleid között, akkor azt külön érdemes kezelni, hogy a lakáscél megmaradjon).
Miben más az adósságrendező hitel, mint egy sima jelzáloghitel?
Lényegében ez is olyan, mint bármelyik más szabad felhasználású jelzáloghitel. Itt is végig kell menned a hitelbírálati folyamaton, aminek során a bank megvizsgálja a jövedelmedet és a fedezetet.
Amivel itt több és egyben bonyolultabb is a dolog, az a meglévő hiteleiddel kapcsolatos ügyintézés. Az adósságrendező hitel nem egyszerű dolog, mert az összes meglévő kölcsönöddel, hiteleddel és hitelkereteddel kapcsolatban be kell szerezned az igazolásokat a fennálló tőketartozásodról. Ehhez pedig végig kell járnod az összes bankot, ahol hiteled van.
Mit tartalmaz a fennálló tartozás vagy tőketartozás igazolás?
- A hitelszerződésed adatait: kik a szerződő felek, mikor kötöttétek a szerződést, mi a hitelügylet száma, mi a szerződés lejárata.
- Adott időpontban mekkora a fennálló teljes tartozásod: mekkora a tőke, a kamat, milyen költségeket kell megfizetned, milyen egyéb díjak merülnek fel végtörlesztés esetén.
Mi történik a régi hiteleimmel?
A régi hiteleket az új adósságrendező hitelből teljes egészében kifizeted, azaz végtörleszted őket. A korábbi szerződéseid ezzel megszűnnek, és csak az új hiteled marad.
Arra mindenképpen érdemes figyelned, hogy az előtörlesztésnek legtöbb esetben díja van. Ez legfeljebb a tartozás 2 százaléka, de lehet kevesebb is, és előfordul, hogy az összeg maximálva van. Attól függ, hogy milyen típusú a hitel, pontosan milyen a konstrukció, és hol tartasz a futamidőben.
Ez a fennálló kölcsönösszegre számolandó, tehát ha 2 százalékos díjjal számolunk, akkor minden végtörlesztendő 1 millió forintra 20 000 forint végtörlesztési díjjal érdemes számolnod. Folyószámlahitelnél és hitelkártyánál nincs ilyen díj.
A tényleges előtörlesztést a bankok már intézik egymás között, de az ügyintézés számodra is bonyolultabb valamivel, és a költségét sem szabad figyelmen kívül hagynod.
Ezért különösen fontos az, hogy akkor vedd fel az adósságrendező hitelt, amikor még ki tudod gazdálkodni a végtörlesztéssel és a hitelfelvétellel járó pluszköltségeket.
Mikor vehetek fel adósságrendező jelzáloghitelt?
A legfontosabb elvárás az, hogy ne legyenek késedelmesen fizetett hiteleid.
Minden jelzáloghitelnél (és más kölcsönöknél is) elvárás, hogy ne szerepelj a KHR negatív adóslistáján. Ez azt jelenti, hogy a korábbi hiteleid fizetésével nem lehetsz a mindenkori minimálbér összegénél nagyobb elmaradásban, és ez a késedelem nem állhat fenn 90 napon túl.
Adósságrendező hitelnél viszont a bankok szigorúbbak ennél. Általában elvárják, hogy egyáltalán ne legyen semmilyen hitelmulasztásod.
Attól függően, hogy milyen hiteleket szeretnél kiváltani az adósságrendező hitellel, elvárhatják, hogy például a jelzáloghiteleknél legalább egy éve ne legyen elmaradásod, vagy a kölcsönök közül legalább kettőnél nem lehet késedelmes fizetés legalább az elmúlt 3 hónapban, vagy az elmúlt évben nem lehet 30 napnál több késedelmed a fizetéssel. Ez bankonként eltérő.
Adósságrendező jelzáloghitelt akkor sem fogsz kapni, ha a NAV felé van tartozásod.
Ezen túl fontos, hogy megfelelő jövedelmet tudj igazolni, és legyen a hitelbe bevonható ingatlanod.
Miért fontos adósságrendező hitelnél a THM-et is nézni?
A THM vagy Teljes Hiteldíj Mutató egy olyan százalékos érték, ami megmutatja, hogy egy évre vetítve mennyi a hiteled teljes költsége. A THM tartalmazza a hitelfelvétel normál folyamatával kapcsolatos költséget, ennyivel tehát több mint a kamat, ami csak egy a költségek közül.
Milyen költségeket tartalmaz a THM?
Általában azokat, amik szinte biztosan felmerülnek a hitelfelvétel során, és amelyeknek az összegét előre lehet tudni. Ezek:
- kamat,
- hitelbírálat díja,
- hitelfolyósítás díja,
- szerződéskötés díja,
- számlavezetés díja, ha a bank előírja, hogy nála nyiss számlát,
- a hitelösszeg elutalásának díja,
- lakásbiztosítás és garancia díja,
- tulajdoni lap lekérésének díja,
- értékbecslés díja.
Mit nem tartalmaz a THM?
Azokat a költségeket, amiknek az összegét előre nem lehet megmondani. Ilyen lehet például a közjegyzői díj, aminek az összege függ attól, hogy milyen hitelszerződést kötsz, az milyen hosszú és hány példányban készült. Viszont mivel a jelzáloghiteleknél biztosan számolni kell ezekkel is, ezt is érdemes figyelned. Ezek a költségek:
- közjegyző díja,
- végtörlesztendő hitel végtörlesztési díja,
- futamidő-hosszabbítás vagy -rövidítés díja,
- előtörlesztés és végtörlesztés díja,
- fedezetcsere díja,
- szerződésmódosítás díja,
- a vagyonszerzési illeték lakásvásárlásnál,
- bankszámla költségei, ha a bank nem írja elő, hogy számlát nyiss nála.
Persze mondhatnád, hogy a THM-et minden hitelnél érdemes megnézni.
Ha adósságrendezéshez keresel hiteleket, akkor bizonyára van már némi tapasztalatod a hitelfelvételben. Valószínűleg többször hasonlítottál már össze kölcsönöket, és tudod, hogy a THM-et is érdemes figyelembe venni, amikor döntesz.
Akkor miért kell ezt külön kiemelni?
Azért, mert a THM magában foglalja a hitelfelvétellel kapcsolatban felmerülő összes lényeges költséget, és ezekre adósságrendezéskor az ember különösen érzékeny lehet. A legnagyobb részt persze a kamat teszi ki, mert összességében a kamat a legmagasabb költség, ami a hitelhez kapcsolódik. De ezen túl is számos kiadással kell még számolnod, főleg jelzáloghitel esetén. Nem lenne jó, ha azért nem tudnád egy adósságrendező hitelben összevonni a régi hiteleidet, mert nincs pénzed a költségekre.
Ezek közül sokat még a hitelfelvétel előtt ki kell fizetned. Ha pedig azért szeretnél adósságrendező hitelt, mert túl magasak a törlesztőid és problémát jelent a fizetésük, akkor érdemes elkerülnöd azokat a hiteleket, amelyeknek magasak a költségeik.
A kalkulátorunk nagy segítséget nyújthat neked a választásban, mert a főbb költségeket minden konstrukciónál listázzuk, és azt is megtudhatod, hogy hol kaphatsz ezekből kedvezményt, vagy milyen akciót kínálnak a bankok.
Milyen jövedelem szükséges az adósságrendezéshez? - JTM
Az adósságrendező hitelhez minden más hitelhez hasonlóan megfelelő jövedelemre van szükség. A bank minden bevételedet megvizsgálja és számba veszi. Ez alapján dönti el, hogy mekkora hitelt kaphatsz, mekkora havi törlesztőrészlet az, amit biztonsággal ki tudsz fizetni.
Annak érdekében, hogy megakadályozza a hitelfelvevők túlzott eladósodását, az MNB adósságfék szabályokat állított fel. Egy rendeletben szabályozza, hogy az ügyfelek a havi jövedelmüknek legfeljebb mekkora részét használhatják hitelek törlesztőrészleteinek fizetésére.
Az adósságfék szabályoknak két része van, ebből az egyik érinti a jövedelmet. A bankoknak minden hitelre kötelezően ki kell számolnia a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatót (JTM-et).
Ezt úgy kapják meg, hogy a már meglévő hiteleid összes havi törlesztőrészletét hasonlítják az összes jövedelmedhez. Így kapnak egy százalékos mutatót.
Ez alapján dől el, hogy mennyi hitelt kaphatsz
A JTM korlát pedig azt mondja meg, hogy ez a százalékos mutató legfeljebb milyen magas lehet egy hitel felvételekor, azaz, hogy milyen mértékig terhelhető a béred hiteltörlesztéssel.
Hogy a JTM legfeljebb mekkora lehet, az a jövedelmed nagyságától és a hitel típusától, ezen belül a kamatperiódus hosszától is függ.
Minél nagyobb a jövedelmed, annál nagyobb részét költheted hiteltörlesztésre. A jogszabály a 600 000 forintot határozza meg választóvonalként: ez alatt legfeljebb 50 százalékig terhelhető a béred (rövidebb kamatperiódusú jelzáloghitel esetén ennél kevesebb részben), felette pedig maximum 60 százalékig.
A hitel kamatperiódusa a másik fontos tényező a JTM korlátnál. 5 éves kamatperiódusnál 25, illetve 30 százaléka, míg 10 éves vagy annál hosszabb kamatperiódusú hitelnél már 50 vagy 60 százaléka is lehet a törlesztő a bérednek.
Ha például az összes jövedelmed 400 000 forint, és 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelt szeretnél felvenni adósságrendezésre, akkor a béred legfeljebb 35 százalékát teheti ki a törlesztő. Tehát legfeljebb 140 000 forintot költhetsz hiteltörlesztésre egy hónapban.
Ugyanilyen bér mellett a 10 évnél hosszabb kamatperiódusú vagy végig fix hitel törlesztője már a béred felét is kiteheti, azaz 200 000 forintot is elkölthetsz a törlesztésre.
Adósságrendezésnél ez miért fontos?
Ennek az az oka, hogy a hosszabb kamatperiódusú hitelek biztonságosabbak. Ha a kamat gyakrabban változhat a futamidő alatt, akkor félő, hogy emelkedni fog, és ennek az emelkedésnek is kell némi teret hagyni a hitelfelvételkor. Ha a kamatperiódus lejárta után magasabb lenne a kamat, akkor ki kell tudnod fizetni a megemelkedett törlesztőt is. Emiatt nem lehet olyan magas, mint egy fix kamatozású hitelnél.
A bank a mutató számításánál mindenféle törlesztési kötelezettségedet figyelembe veszi. A személyi kölcsönök, autóhitel, lakáshitel és áruhitel mellett számol azokkal a törlesztésekkel is, ahol nem egy havonta meghatározott, legalább egy ideig fix összeget kell visszafizetned. Így figyelembe veszi a hitelkeretet és a hitelkártyát is, akkor is, ha azt nem hívtad le.
A JTM korlát számítása adósságrendezéskor annyiban más, mint más hiteleknél, hogy itt a bank előre tudja, hogy melyek azok a hitelek és kölcsönök, amelyeket kiváltasz az adósságrendező hitellel. Tudja, hogy ezeket a hiteleket végtörleszteni fogod, a szerződések megszűnnek, így a törlesztőrészletükkel már nem számol az új hitelnél.
Ha nem így tenne, akkor – különösen, ha túl magasak a törlesztőrészleteid – előfordulhatna, hogy nem kaphatod meg az adósságrendező hitelt, mert a régiek mellé már nem férne bele egy új hitel is a jövedelmedbe.
Milyen jövedelmek jöhetnek számításba?
A bankok két kategóriába sorolják a jövedelmeket. Vannak olyanok, amelyeket önmagukban is elfogadnak, és olyanok is, amelyeket csak akkor, ha melléjük önállóan elfogadható jövedelmet is fel tudsz mutatni.
Önállóan elfogadható jövedelmek
- munkaviszonyból származó alkalmazotti munkabér,
- saját, vagy családi vállalkozásból, egyéni vállalkozásból származó jövedelem,
- öregségi nyugdíj,
- őstermelői tevékenységből származó jövedelem,
- megbízási vagy vállalkozási tevékenységből származó jövedelem,
- ügyvédi vagy közjegyzői díj.
Kiegészítő jövedelmek
- CSED, GYED, GYES,
- családi pótlék,
- árvaellátás,
- életjáradék,
- osztalék (sokszor csökkentett értéken),
- bónusz, cafeteria (sokszor csökkentett értéken),
- ingatlan bérbeadásból származó jövedelem (sokszor csökkentett értéken).
Ha tehát kapsz családi pótlékot vagy bérleti díjat, azt figyelembe veszi a bank, de csak akkor, ha mellette van mondjuk munkabéred vagy vállalkozásból származó jövedelmed.
Milyen fedezetet használhatok - HFM
Fedezetként csak Magyarországon lévő forgalomképes ingatlant használhatsz.
A jelzáloghiteleknél kikötés szokott lenni, hogy csak teher-, per- és igénymentes lehet az ingatlan, de adósságrendező hiteleknél előfordulhat, hogy olyan ingatlant is bevonhatsz a hitel mögé, amelyen van már jelzálog, ha az ingatlan értéke ezt lehetővé teszi.
De ez csak akkor működhet, ha ugyanannál a banknál veszed fel az adósságrendező hitelt, ahol az előző jelzáloghiteled is van. Abba egy bank se fog belemenni, hogy egy második jelzálogot rak egy olyan ingatlanra, ahol egy másik banknak már van jelzálogjoga, vagyis elsőbbsége, ha bármi baj történne és a lakást el kellene árverezni.
Az érték azért fontos, mert a bankok nem fogadják el az alacsony értékű ingatlanokat fedezetként, illetve ha mégis, akkor legfeljebb pótfedezetként. A bankok gyakorlatában van különbség, de a legtöbb bank nem fogad el 5 millió forintnál kisebb értékű ingatlant.
Fedezetként elfogadható ingatlanok
- Társasházi lakás,
- Családi ház, ikerház,
- Üdülő, hétvégi ház,
- Vegyes funkciójú ingatlan (ha a legnagyobb rész a lakófunkció),
- Építési telek.
A garázs csak pótfedezet lehet, a termőföldet és a tanyát csak pár bank fogadja el.
Általában NEM elfogadható ingatlanok
- Kiskereskedelmi és vendéglátó egységek,
- Műhely,
- Gazdasági épület,
- Erdőterület,
- Gyümölcsös, szőlő.
Ezen túl számít az is, hogy az épület milyen anyagból épült, és hogy komfortos vagy nem. Az egyes bankoknál lehet eltérés abban, hogy mit és hogyan fogadnak el.
Az ingatlan nem feltétlenül kell, hogy a te tulajdonodban legyen. Ha nem a tiéd, akkor a tulajdonosnak bele kell egyeznie abba, hogy ő is részt vegyen a hitelszerződésben mint zálogkötelezett.
A zálogkötelezett abban különbözik az adóstárstól vagy a kezestől, hogy ő a saját vagyonával nem felel a hiteltartozásodért, csak a fedezetként felajánlott ingatlanával.
Ez azt jelenti, hogy ha te nem fizeted a hiteltörlesztődet, akkor a bank elárverezheti a házát, de nem fogja rajta követelni a hitel törlesztését.
Ha az ingatlan a tiéd, akkor te vagy az adós és a zálogkötelezett is.
Az MNB adósságfék szabályainak másik pillére a fedezetet érinti
A bank minden esetben értékbecslést készíttet az ingatlanfedezetről. Ez alapján határozza meg, hogy milyen összegű hitelt kaphatsz.
Az ingatlan értékének sosem kaphatod meg a 100 százalékát hitelként. Az MNB rendelet szerint a piaci értéknek legfeljebb a 80 százalékát adhatja hitelbe.
Ha tehát van egy 50 millió forintos lakásod, akkor legfeljebb 40 millió forint hitelt kaphatsz. Úgy is lehetne mondani, hogy ha szükséged van 40 millió forint hitelre, akkor egy minimum 50 milliós ingatlannal kell beszállnod a hitelügyletbe.
Ez a 80 százalék a Hitelfedezeti Mutató, azaz a HFM. Ez az, amit a JTM mellett a bankoknak még kötelező számolniuk jelzáloghitelek esetén.
A 80% a maximum érték, a bank egyedileg dönti el, hogy az ingatlannak hány százalékára ad neked hitelt. Ha az adósvizsgálat során úgy látja jónak, akkor szigorúbb is lehet – és általában szigorúbb is.
Előfordul, hogy az ingatlanodnak csak 60 vagy 50 százalékát kapod meg.
Mit tehetek, ha fizetési nehézségeim támadnak?
Adódhat olyan helyzet az életedben, hogy egyszer csak azt veszed észre, hogy egyre nehezebben tudod törleszteni a hiteleidet. Célszerű ilyenkor átgondolnod, hogy mi az, ami megváltozott, miért van az, hogy eddig belefért a családi költségvetésbe a hiteltörlesztés, most pedig nem, vagy csak nehezen.
Lehetséges, hogy csak átmeneti a probléma. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb fél év az az időszak, amíg fizetési nehézségeid vannak. Ilyenek lehetnek:
- váratlan nagyobb kiadásod támadt, például egy komolyabb hiba elhárítása a lakásodban vagy nagyobb javítás az autódon,
- betegség vagy baleset történt a családban,
- valami okból csökkent a család jövedelme, vagy
- nőtt a változó kamatozású hiteled kamata, és így megnőtt a hiteltörlesztőd.
Ha a fizetési nehézséged fél éven túl is megmarad, akkor azt tartós nehézségnek tekintheted. Ez akkor fordulhat elő, ha például
- elvesztetted a munkahelyedet,
- tartós betegség esetén,
- válás vagy haláleset történt a családban.
Mit tehetek ilyenkor?
Először is gondold át, hogy pontosan mennyi jövedelemből gazdálkodik a család, és mik a rendszeres havi kiadásaitok. Nézd meg, hogy hol lehetne spórolni, mi az, aminek a megvásárlását el lehet halasztani, esetleg mik azok a dolgok, amelyeket el tudnál adni, hogy pénzhez juss.
Gondold át, hogy van-e valaki, aki tud segíteni. Van-e olyan rokon vagy barát, akire számíthatsz ilyen helyzetben.
Amíg csak meg tudod tenni, fizesd a törlesztőrészleteidnek legalább egy részét. Ezzel elkerülheted, hogy hamar negatív KHR listára kerülj, és az is jó, ha a bank azt látja, hogy próbálsz törleszteni.
Mindenképp tájékoztasd a bankot, ha fizetési nehézségeid vannak. A banknak is az az érdeke, hogy te fizesd a hiteleidet. Nem szereti, ha a neked kölcsönadott pénzét a fedezet elárverezésével kell visszaszereznie, fedezet nélküli kölcsönöknél pedig még ilyen lehetőség sincs. Arra fognak törekedni, hogy olyan megoldást találjanak, ami segítséget jelent neked.
Mit tesz a bank, hogy elősegítse a hitelfizetést?
Amint a bankot tájékoztatod, vagy azt veszi észre, hogy nem törleszted a hiteleidet, fel fogja venni veled a kapcsolatot. Megpróbál majd veled együtt egy olyan megoldást találni, ami számodra is vállalható, és őt sem éri veszteség. Több megoldás is lehet.
Futamidő-hosszabbítás
A futamidő meghosszabbításával csökken a havi törlesztőrészleted. Az alacsonyabb törlesztőt már talán ki tudod gazdálkodni, és tovább fizeted a hitelt. A futamidő-hosszabbítás szerződésmódosítást jelent, aminek díja van.
Figyelembe kell még venned, hogy a megnövekedett futamidő miatt összességében több kamatot fogsz a banknak fizetni. De ha az egy hónapra eső törlesztőrészletet nem tudod vállalni, akkor ez a lépés szükséges lehet.
Törlesztéscsökkentés
A bank átmenetileg csökkentheti a havi törlesztőrészleteidet anélkül, hogy a futamidőt megnövelné. A csökkentést egy meghatározott időszakra kérheted, például fél vagy egy évre. A bank határozza meg, hogy mennyivel csökkentheted a törlesztőrészletet, de egy minimum összeget mindenképpen be kell fizetned. Van, hogy ez egy fix összeg, van, hogy a törlesztőrészlet egy bizonyos százaléka.
Az elmaradt törlesztőket később be kell fizetned, tehát nem elengedi a bank, hanem átütemezi a fizetést, ami neked átmeneti könnyebbséget jelent. A csökkentési időszak végével a törlesztőrészleted meg fog emelkedni. A törlesztés-csökkentésnek is lehet díja. Ezt a csökkentési módot néhány banknál több alkalommal is kérheted.
A kettőt akár egyszerre is lehet kérni
A futamidőhosszabbítást és a törlesztés csökkentését kombinálni is lehet. Ilyenkor a futamidő meghosszabbítása miatt eleve csökkent a törlesztőrészlet, és átmenetileg ezt sem kell teljes egészében kifizetned. A díjakkal itt is számolnod kell.
Akármilyen megoldást is kínál a bank, próbálj meg minél nagyobb részt fizetni a könnyítések ideje alatt is. Ha a hitelben több szereplő is van, például van adóstársad, akkor neki is együtt kell működnie a bankkal, mert a szerződésmódosításokat mindenkinek alá kell írnia.
Mit tehetek, ha végképp nem tudom fizetni a hiteleimet?
Ilyenkor mérlegelheted, hogy eladod az ingatlanodat, és annak az árából fizeted vissza a hiteltartozásodat.
Lehetnek a bankoknak speciális termékeik kifejezetten ilyen esetekre. Van olyan bank, amelyik kínál adósságrendező hitelt kifejezetten a késedelmesen fizető saját ügyfeleinek. Ha van a banknál fedezet nélküli kölcsönöd vagy jelzáloghiteled, akkor felveheted az általuk kínált adósságrendező hitelt. Van, hogy ezeket csak bajban lévő ügyfeleknek kínálják és feltétel, hogy legalább az egyik hitelednél hátralékod legyen.
Végső megoldásként kezdeményezhetsz magáncsőd eljárást is. Ez egy hosszadalmas és elég szigorú folyamat, amelynek a célja, hogy stabilizálhasd az anyagi helyzetedet, és kikerülj egy esetleges adósságspirálból.
A törlesztési biztosítás is segítséget jelenthet
Ha nagyobb összegű hitelt veszel fel, de nem vagy biztos abban, hogy mindig rendben tudod majd fizetni a hiteledet, akkor érdemes törlesztési biztosítást kötnöd.
Különösen fontos lehet ez akkor, ha kerültél már olyan helyzetbe, hogy nehézségeid adódtak a törlesztéssel.
A törlesztési biztosítás során a biztosító vállalja, hogy ha valami történik, például elveszíted a munkádat, vagy beteg leszel és nem tudod fizetni a törlesztőrészleteket, akkor fizeti azokat helyetted egy bizonyos ideig.
A törlesztési biztosítás szinte mindegyik hitelfajtához elérhető. A díja általában a törlesztőrészlet néhány százaléka.
Figyelj arra, hogy ezt a díjat havonta fizetned kell majd a törlesztővel együtt, ezért fontos, hogy beleférjen a keretbe, amit elbírsz.
Van olyan támogatás, ami segít a hitelem törlesztésében?
Adósságrendezés előtt érdemes megvizsgálnotok, hogy van-e olyan hiteletek, amit támogatás segítségével tudtok csökkenteni.
Ha gyermeket neveltek és terveztek, akkor elérhető lehet számotokra a jelzáloghitel-elengedés. Ezt akkor használhatjátok fel, ha van lakáshiteletek (azaz lakáscélú jelzáloghiteletek).
Amikor megszületik a második gyermeketek, akkor a támogatás részeként az állam elenged (pontosabban megfizet) a fennálló tartozásotokból 1 millió forintot, a harmadik gyermeknél pedig további 4 millió forintot. Minden további gyerek születésénél 1-1 millió forinttal csökken a jelzáloghiteletek. A gyermekvállalást örökbefogadással is tudjátok teljesíteni.
Csak olyan hitelre kérhetitek a jelzáloghitel-elengedést, amit már a gyermekek születése előtt felvettetek. A támogatást együttes igénylőként vehetitek igénybe a házastársaddal vagy élettársaddal, akkor is, ha a lakáshitel-szerződést csak az egyikőtök nevére kötöttétek meg.
A támogatást akkor is megkaphatjátok, ha az ingatlan csak az egyikőtök nevén van.
Az igénylés feltételei, hogy mindketten büntetlen előéletűek legyetek, ne legyen köztartozásotok és hogy vállaljátok, hogy egy gyermek csak egy igénylésnél és egyszer vehető figyelembe.
Maradtak kérdéseid az adósságrendező hitellel kapcsolatban?
-
Mi az az adósságrendező hitel?
Olyan jelzáloghitel, amellyel a meglévő kölcsöneidet és hiteleidet egy hitelbe vonhatod össze. -
Hogyan zajlik az adósságrendezés?
Az adósságrendezés során egy új jelzáloghitelt veszel fel, amit arra használsz, hogy ebből végtörleszd és ezzel megszüntesd a meglévő hiteleidet. A végén optimális esetben csak az új hiteled marad meg, ennek a törlesztőrészletét kell a jövőben fizetned. -
Hitelkártya-adósságot és folyószámlahitelt is törleszthetek adósságrendező hitellel?
Igen. Szinte bármilyen fajta hitelt kiválthatsz adósságrendező hitel segítségével. Egyedül a magántartozásokat (tehát ha például egy barátodnak tartozol készpénzzel) nem szeretik a bankok ilyenbe bevonni. -
Mi van, ha nem akarok vagy nem tudok fedezetet felajánlani a hitel mögé?
Adósságrendezésre kínálnak a bankok személyi kölcsönt is. Fedezet nélkül ez az egyetlen lehetőség a hitelek összevonására. Ezt 5 millió forintos hitelösszeg alatt érdemes igényelni. -
Felvehetek adósságrendező hitelt, ha szerepelek a KHR negatív adóslistáján?
Nem, ebben az esetben adósságrendező hitelt nem fogsz kapni. -
Felvehetek adósságrendező hitelt, ha késedelemben vagyok a törlesztéssel, de még nem kerültem fel a KHR negatív listájára?
Általában nem. Adósságrendező hitelek esetében a bankok szigorú feltételeket szabnak a hitelmulasztások tekintetében. Általában semmilyen késedelmet nem fogadnak el. -
Milyen ingatlant használhatok fedezetként az adósságrendező hitelhez?
Adósságrendező hitel estén ugyanazok a bank elvárásai az ingatlannal kapcsolatban, mint minden más jelzáloghitel esetében. Erről bővebben itt tájékozódhatsz. -
Ha az adósságrendező hitelem olcsóbb lesz, mint a korábbi hiteleim összesen, akkor felvehetek több pénzt is?
Ha a jövedelmed és a fedezet értéke megengedi, akkor általában igen. -
Lakáshitelt is kiválthatok adósságrendező hitellel?
Igen, de nem biztos, hogy érdemes. A lakáshitel kamata egyrészt alacsonyabb szokott lenni, nem biztos, hogy megéri szabad felhasználású hitellel kiváltani. Másrészt, ha állami támogatás miatt fontos, hogy a hitelcél megmaradjon, akkor a lakáshitel kiváltására lakáshitelt válassz.
Illetve lakástakarékban felgyűlt megtakarítást is csak olyan jelzáloghitelbe tudsz betörleszteni, amit lakáscélra vettél fel, vagyis vásárlásra, felújításra vagy építésre. Adósságrendező hitelbe nem tudod betörleszteni a lakástakarékos megtakarításaidat.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.
-
Lakáshitel termékváltozás összefoglalók
2024-10-09 - Raiffeisen Bank - Tervezőasztalos termék indulása
2024.10.08-től a bank bevezeti a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakások vásárlására fordítható termékeit.
Az alábbi két termék kerül bevezetésre:
- Raiffeisen Lakáshitel új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül
- CSOK Plusz hitelprogram új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül
Az új termékek paraméteri mindenben megyeznek a sima Lakáshitel és CSOK Plusz hitel paraméterivel (kamat, díjak, induló díjak elengedése, akciók).
Plusz akció, hogy a 2024. december 31-ig beadott kölcsönök esetén a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakás vásárlásakor a bank elengedi a helyszíni szemle díját.2024-10-07 - OTP Bank - Hűség kamatkedvezmény akció
2024. október 7-től november 30-ig Hűség kamatkedvezmény akció keretében a 900 000 Ft feletti jövedelmeknél plusz kamatkedvezmény jár az eredeti havi jövedelem-átutalás kedvezményen felül.
900 000 – 1 299 999 Ft között 30 bázispont helyett 70 bázispont a kedvezmény mértéke
1 300 000 Ft, illetve a felett pedig 50 bázispont helyett 120 bázispont.2024-10-01 - OTP Bank - Díjelengedési akciók meghosszabbítása
A 2024. október 1-ei hirdetményben a bank meghosszabbítja 2025. március 31-ig az alábbi díjelengedési akcióit:
- OTP ingatlanhitel értékesítési akció
- OTP Díjnullázó akció
- Támogatott hitel értékesítési akció
- Összevont támogatott hitel értékesítési akció2024-10-01 - MBH Bank - Kezdeti díjakhoz tartozó dokumentumok pontosítása
2024. október 1-től módosul az értékbecslés díj, helyszíni szemle díj megfizetését igazoló dokumentumok köre, pontosításra kerül előbbiek kapcsán a visszatérítés feltétele.
2024-10-01 - K&H Bank - Kamatemelés
2024. október 1-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatait egységesen minden futaidőre és hitelösszegsávra vonatkozóan 0,1%-al. Így jelenleg a kamatok 6,79% és 7,79% között mozognak.
2024-10-01 - Raiffeisen Bank - Kezdeti költség akciók meghosszabbítása, promóciók pontosítása
2024.10.01-től az alábbi díjelengedési akciókat hosszabbítja meg a bank a lakáshitelek igénylésekor:
- Az értékbecslési díjat a bank átvállalja - 2024. december 31.
- A hitelbírálat díját elengedi - visszavonásig
- A hitel befogadásához szükséges tulajdoni lap lekérésének díját elengedi - visszavonásig
- A kifizetéshez kapcsolódó fedezetellenőrzési díjat elengedi 2024. december 31.
- Az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés díjmentes - 2024. december 31.
- Közjegyzői díj visszatérítés 50 ezer forintig 5M felett - 2024. december 31.Illetve az eddig Lakáshitel mellé igényelt CSOK Plusz és/vagy Babaváró hitel együttes igénylésekor 0,1 kamatkedvezmény járt, ami most módosul, összevonható lesz külön-külön a 2 hiteltípusra adott együttes igénylési akció, tehát Lakáshitel mellé igényelt CSOK PLusz után is jár a 0,1% kamatkedvezmény és a Lakáshitel mellé igényelt Babaváró mellé is jár a 0,1% kamatkedvemény.
2024-10-01 - CIB Bank - CSOK Plusz jóváírási akció módosítása
2024. október 1-től módosítja a bank a CSOK Plusz hitelek igénylésekor, akció keretében kapható jóváírás összegét 120 000 forintól 200 000 forintra.
Illetve az eddigi 2 plusz 40 ezres jóváírást megszűnteti (CSOK Plusz online igénylés esetén és Babaváró Kölcsön egyidejű igénylése esetén).
Tehát most a 200 000 forint jóváírás plusz feltételek nélkül kapható.2024-10-01 - UniCredit Bank - Támogatott hitelek megszűnése
2024.10.01-től a bank megszűnteti az alábbi termékek forgalmazását:
- UniCredit támogatott lakáscélú jelzáloghitelek
- UniCredit Otthonteremtő hitelek használt lakás vásárlására/korszerűsítésére/bővítésére2024-10-01 - Erste Bank - 100 ezer forint jóváírás CSOK Plusz és Piaci lakáshitel együttes igénylésekor
A bank akciót hirdet 2024. október 1-től, melynek keretében 100 000 forintot jóváír Piaci kamatozású lakáshitelek (beleértve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket is) és CSOK Plusz kamattámogatott hitelek egyidőben történő igénylése esetén.
Az akciók érvényessége: 2024.10.01-től - 2024.12.31-ig.
Feltétel, hogy mindkét hitel 2025.06.30-ig folyósításra kerüljön.2024-09-01 - MBH Bank - Diákhitel számla kamatkedvezmény
Feltűntetésre került a szeptember 1-ei hirdetményben a szeptember 30-ig érvényben lévő, 1,36%-os kamatkedvezmény, melyet az MBH Diákhitel számlával rendelkező ügyfelek kapnak jelzáloghitel igénylésekor.
2024-09-01 - UniCredit Bank - Takarnet díjával kapcsolatos pontosítás
A bank pontosította a hirdetményben, hogy a Piaci Lakáshitel és Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylés ügyintézése során ingatlanonként 1 db tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből.
2024-08-30 - Raiffeisen Bank - CSOK Plusz jóváírási akció, Lakáshitel akció bővítése
CSOK Plusz hitelprogram igénybevétele esetén a bank 100 000 Ft-ot jóváír az ügyfél bankszámláján, ha az igénylés 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. között történik és a hitel 2025. március 31-ig folyósításra kerül. A jóváírást a kölcsönösszeg kifizetését követő 30 napon belül teljesíti a bank.
A Raiffeisen Lakáshitel akció új érvényessége: 2024. szeptember 1. - 2024. december 31., mely szeptember 1-től a CSOK plusz hitelprogrammal bővül.
Az akció keretében 0,1% kamatkedvezmény kapható, ha a Raiffeisen Lakáshitel és CSOK plusz hitelprogram és/vagy Babaváró kölcsön együttes igénylése esetén, illetve amennyiben a Lakáshitel igénylése a Babaváró kölcsön/CSOK plusz hitelprogram folyósítását követő 180 napon belül történt.
A kedvezmény igénybevétele a 10 éves kamatperiódusú, illetve a 10 évig végig fix kamatozású Raiffeisen Lakáshitel mellé vehető igénybe.Valamint nő az elsődlegességi kedvezmény (havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása) mértéke 0,15-ről 0,35%-ra a Raiffeisen Lakáshitelnél és a Raiffeisen Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél.
2024-08-30 - CIB Bank - Online jelzáloghitel igénylési akció
A bank jóváírási akció keretében egyszeri 120 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján amennyiben a hitel a cib.hu weboldalon keresztül online csatornán, videóbankár segítségével hiánytalanul kerül befogadásra 2024. szeptember 2 – 2024. október 31. között és legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.
Az alábbi hitelek vesznek részt az akcióban:
- CIB Végig Fix Lakáskölcsön
- Végig Fix Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
- CIB 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
- CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
A jóváírás a folyósítást követő 30 naptári napon belül történik.
Az online jóváírási akció nem vonható össze a „Jóváírási akció” keretében kapható 40 000 forintos jóváírással.2024-08-16 - MBH Bank - Lakáshitel, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatemelés
A 2024.08.16-tól a bank megemeli a 10 éves kamatperiódusú és végig fix kamatozású piaci lakáshitelek kamatait.
A végig fix kamatozású hitel esetén a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 100 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.
A 10 éves kamatperiódusú hitel esetén a K1, K2 kamatkedvezmény kategóriában, mindegyik hitelösszegsávban egységesen 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat.
A K3 kamatkedvezmény kategóriában az első 2 sávban szintén 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a felső sávban (30 millió forinttól) pedig 6,29%-ról 6,69%-ra emelkedik.
A hitelösszegsávok az alábbiak:
3 000 000– 11 999 999 Ft
12 000 000– 29 999 999 Ft
30 000 000 Ft-tólA Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamata a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 55 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.
A CSOK Plusz Lakásitel pedig annyiban módosul, hogy az ügyfél által fizetendő kamat az eddigi 2,89%-ról 3%-ra emelkedik.
2024-08-08 - OTP Bank - 1x1 Lakáshitel kamatcsökkenés, kamatkedvezmények változása, új CSOK Plusz kamatkedvezmény
2024. augusztus 8-tól az OTP Zöld Lakáshitelek és az 1X1 Lakáshitelek kamata 7,74%-ról 7,49%-ra csökken.
Ezzel együtt a Hűség1 szolgáltatás keretében nyújtott kamatkedvezmény az 1,3 millió vagy afeletti jövedelemnél 10 bázisponttal emelkedik, azaz 0,4%-ról 0,5%-ra.
Új CSOK Plusz speciális egyedi kamatkedvezményt vezet be a bank augusztus 8-tól, azaz a CSOK Plusz Lakáshitellel együtt igényelt piaci kamatozású lakáshitelre 50 bázispont speciális egyedi kamatkedvezmény adható a piaci lakáshitel standard kamatából a futamidő végéig. A kamatkedvezmény összevonható a többi kamatkedvezménnyel. A kamatkedvezmény OTP 1x1 Lakáshitel esetén nem érvényesíthető.Az irányadó 5 éves ÁKK hozam 2024. szeptember hónapra vonatkozóan 6,64%.
2024-08-01 - Raiffeisen Bank - Díjak kedvezmények változása
Augusztus 1-től a vagyonbiztosítási díj meghatározásához figyelembe vett hitelbiztosítéki értéksávok változnak és a havi vagyonbiztosítási díj összegek is emelkednek. Emiatt változnak a THM értékek is.
2024-08-01 - UniCredit Bank - Top Prémium Aktív kamat kedvezmény feltétel pontosítás
Az augusztus 1-ei hirdetményben pontosításra került a lakáscélú jelzáloghitelek kapcsán a Top Prémium Aktív kamat kedvezmény vagyonbiztosításra vonatkozó feltétele.
Az eddigi feltétel, mely szerint: "az Adós által a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra UniCredit bankfiókban új vagyonbiztosítást megkötése legkésőbb a hitelszerződés megkötésével egyidejűleg." kibővül azzal az engedménnyel, hogy nem szükséges új vagyonbiztosítás megkötése, ha: "a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra már rendelkezik az Allianz biztosítónál megkötött vagyonbiztosítással".2024-07-29 - UniCredit Bank - Részleges kamatemelés és új futamidő sáv bevezetése
A 2024.07.29-től érvényes hirdetmény szerint az UniCredit már a magasabb Földhivatali díjakkal számol, emiatt a THM-ek is kismértékben növekedtek a hitelek egy részénél.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleknél az UniCredit 10 éves kamatperiódúsú változatot is kínál. Ennek az éves kamata egységesen 6,95% volt eddig függetlenül attól, hogy az ügyfél mennyi jövedelmet érkeztetett a bankhoz. A mai naptól az új kamat 7,49% mindegyik ügyfélkategóriánál.A Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetén (ez a fix kamatú változat) eddig is több futamidő sáv volt és ezekhez igazodő növekvő kamat. A kamatok egységesek mindegyik ügyfélminősítési kategória esetén.
- 6-8 éves futamidőnél az éves kamat eddig 6,92% volt, ez változatlan maradt
- egy új 9-10 éves futamidejű sávot is bevezetett a bank, itt már az új éves kamat 7,49%
- 11-13 éves futamidőnél továbbra is 6,94% az éves kamat július 29-e előtt ez a sáv az előzővel egyben volt, vagyis 9-13 év között volt 6,94% a kamat)
- 14-20 éves futamidőnél maradt továbbra is a 6,95%-os éves kamat.
A Banknak eddig is sok partner kedvezménye volt, ahol bizonyos cégek dolgozói, vagy meghatározott hitelközvetítőkön keresztül jövő ügyfelek extra kamatkedezményeket kapnak. Eddig ez 0,7-0,9% volt, de most 1,24-1,44% kamatkedvezményt kaphatnak ezek az ügyfelek meghatározott jövedelmi sávokban és hitelösszegeknél. Ezek az akciós kamatkedvezmények legfeljebb 2024.09.30-ig befogadott ügyletekre vonatkoznak.
A Bank visszatérti az értékbecslési díjat és 50.000 Ft-ig a közjegyzői díjat is továbbra is visszavonásig.
A fentiek az egyéb piaci lakáshitelekre is érvényesek.
2024-07-28 - K&H Bank - Jövedelemsávok változása
2024.07.29-től a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek és a Zöld Lakáshitelek esetén változnak a havi jóváírásokhoz kapcsolódó sávok. A kamatok nem változnak, csak a jóváírási kategóriák módosulnak.
A jóváírási sávok módosulása:
0-249 999 Ft helyett: 0-499 999 Ft
250 000-499 999 Ft helyett: 500 000-799 999 Ft
500 000 Ft és felett helyett: 800 000 Ft és felettA sávok felhúzása miatt magasabb jövedelem szükséges a kedvezőbb kamathoz.
Ezen kívül 2024.07.29-től ismét elérhető válik az 5 és 10 éves, illetve fix10 (61 és 120 hónap közötti futamidővel) kamatperiódusok esetében a K&H jelzáloghitel törlesztési és hitelfedezeti biztosítás (PPI) igénybevétele esetén adható 0,2% mértékű kamatkedvezmény.
2024-07-17 - Gránit Bank - Referenciakamat változás
2024. augusztus 1-től 6,83%-ra emelkedik a támogatott lakáshitelek kamata az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) által közzétett aukciós átlaghozamok változása alapján.
2024-07-15 - OTP Bank - Földhivatali díjak emelkedése júl.29-től, báziskamat változás
A július 15-ei hirdetményben jelzik, hogy 2024. július 29-től módosulnak a földhivatali szolgáltatási díjak a 2024. június 28-án a Magyar Közlöny 69. számlában megjelent 6/2024. (VI.28.) KTM rendelet alapján.
Illetve az augusztus hónapra irányadó 5 éves ÁKK hozam 6,83%-ra változik.