Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Lakásfelújítási hitel kalkulátor 2024

Jelzáloghitelt nemcsak lakás vásárlására vagy építésére, de felújításra is igényelhetsz. A felújítási hitel kalkulátor könnyen és átlátható formában mutatja meg neked a bankok felújításra fordítható lakáshitel ajánlatait. Hasonlítsd őket össze, és válaszd ki a neked leginkább megfelelőt!

promóció
Bezár
Hitelösszeg
Futamidő
Havi nettó jövedelmetek
További beállítások
Bezár

Ha tudod előre, hogy hamarabb vissza tudod fizetni, állítsd be, hány év múlva, hogy még kedvezőbb lakáshiteleket tudjunk mutatni.

Csak ilyen kamatperiódusú hiteleket szeretnék látni:

Csak ezektől a bankoktól szeretnék lakáshiteleket látni


				
Bezár
Kondíciók frissítve: 2024. november 20.
Rendezés:
Válassz a kiemelt hitelek közül!
További hitelek
  • Stabil Tízes Lakáshitel
    Törlesztő 69 027 Ft
    THM 7,34%
    Visszafizetendő 8 303 220 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-360 hó • THM: 7,12% - 7,39% • Hitel teljes díja: 2 303 220 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,70%
  • Lakáshitel
    Törlesztő 69 325 Ft
    THM 7,65%
    Visszafizetendő 8 400 009 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-360 hó • THM: 7,12% - 7,76% • Hitel teljes díja: 2 400 009 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,89%
  • CIB Szabad felhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
    Törlesztő 71 516 Ft
    THM 8,06%
    Visszafizetendő 8 592 503 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-240 hó • THM: 7,90% - 9,07% • Hitel teljes díja: 2 592 503 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 7,49%
  • Minősített Fogyasztóbarát lakáshitel (üzleti feltételekkel)
    Törlesztő 70 565 Ft
    THM 8,33%
    Visszafizetendő 8 585 245 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 60-360 hó • THM: 7,55% - 9,55% • Hitel teljes díja: 2 585 245 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 7,29%
  • Végig Fix Lakáshitel
    Törlesztő 73 117 Ft
    THM 8,56%
    Visszafizetendő 8 774 049 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 72-360 hó • THM: 8,48% - 8,65% • Hitel teljes díja: 2 774 049 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 7,99%
  • Lakáshitel
    Törlesztő 74 435 FtAz első hónapban 39 299 Ft
    THM 9,14%
    Visszafizetendő 8 970 113 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-360 hó • THM: 8,28% - 12,19% • Hitel teljes díja: 2 970 113 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 7,49%
8 / 8 találat

A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!

További szöveg megjelenítése

Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók lakáshiteleit is!

Ha a lakásfelújításhoz jelzáloghitelt keresel, akkor jó helyen jársz. Megmutatjuk, hogy milyen feltételekkel kaphatod meg a hitelt, és mire kell odafigyelned.

Írta: Gergely Péter, pénzügyi szakértő

Mi az a lakásfelújítási hitel?

A lakásfelújítási hitel a lakáshitelek egyik fajtája, amit felújításra vehetsz fel. Ez tehát egy jelzáloghitel, amelynek fedezete (általában) a felújítandó lakás.

Jelzáloghitelek és lakáshitel – hogy is van ez?

Jelzáloghitelnek hívjuk azt a hitelt, amit a bank ingatlan fedezete mellett nyújt. Mivel a bank pénzét az ingatlan is védi, a hitelösszeg magasabb, míg a hitel kamata alacsonyabb lehet, mint egy fedezet nélküli hitelnél, például személyi kölcsönnél.

A jelzáloghitelek lehetnek lakáscélúak vagy szabad felhasználásúak. Lakáscélú minden olyan jelzáloghitel, aminek a célja a lakhatással kapcsolatos, azaz lakásvásárlás, lakásépítés, bővítés, korszerűsítés vagy felújítás.

A bankok mindegyikre ugyanazt a terméket, a lakáshitelt kínálják, de ezen belül minden hitelcélnál a célhoz igazítják a feltételeket.

Igényelhetsz lakáshitelt korszerűsítésre és bővítésre, illetve felújításra is. A munkálatok valamelyest eltérnek egymástól attól függően, hogy mi a cél, de a lényeg mindegyikénél ugyanaz:

Egy már meglévő ingatlanon végzed el munkákat. Ez azt a célt szolgálja, hogy a lakás állagát megóvd - ez a felújítás, vagy az értékét növeld - ez a korszerűsítés vagy a bővítés.

Felújításnál az a cél, hogy a már némileg elhasználódott ingatlanodat az eredeti állapotába visszaállítsd. Ugyan a lakásvásárlók többet hajlandók fizetni egy felújított lakásért, mint egy lelakottért, de ettől még a felújítás jelentősen nem növeli a lakás értékét.

A korszerűsítés és a bővítés révén viszont az eredeti értékéhez képest is egy modernebb és/vagy nagyobb ingatlanod lesz, tehát a lakásod értéke biztosan nőni fog.

Bővítésnél a bankok általában több részletben folyósítják a hitelösszeget, ezt hívják szakaszos folyósításnak. Akár nagyobb korszerűsítési munkáknál is előfordulhat, hogy a bank így folyósítana.

Ilyenkor a bank az építési hitelhez hasonlóan mindig helyszíni szemlét kér a szakaszok végén, és a következő részt csak akkor folyósítja, ha az előző szakaszhoz tartozó munkálatok készen vannak. Felújításnál ez kevésbé jellemző, mert ott kisebb értékű munkák szoktak előfordulni.

A lakáshitel kalkulátor segítségével megtudhatod, hogy milyen lakáshiteleket kínálnak a bankok. Kereshetsz a lakásfelújítási hitelek között is.

Házaspár akik a házukat fel akarják újítani hitel segítségével

Mire használható a lakásfelújítási hitel és mire nem?

A felújítás hétköznapi értelemben elég tág fogalom, és rengetegféle munkát takarhat. Így aztán nem biztos, hogy a bank is azt érti alatta, amit te. Egy sima felújítási hitelnél viszont nem olyan szigorúak a szabályok, mint a támogatásoknál vagy támogatott hiteleknél. Átfedés is lehet a többi kategóriával.

Mi a felújítás pontosan?

Ennek során a lakás már meglévő részein végeznek építési munkákat azért, hogy a lakás rendeltetésszerű és biztonságos használatát biztosítsák. Az épület alapterülete ezáltal nem nőhet meg. Felújításnak számítanak a burkolatcserék, ablakcserék, radiátorok cseréje, festés vagy tetőcsere, de felújíthatod a telkeden álló, vagy a lakásodhoz tartozó garázst is.

Ezt jó tudni, mert sokan összekeverik a bővítéssel és korszerűsítéssel is, de azok kicsit mások. Nézzük meg ezeket is.

Bővítésnek számít az olyan munkálat, amely során a már meglévő házad alapterületét emelet-ráépítéssel, tetőtér-beépítéssel vagy hozzáépítéssel megnöveled. A bővítést felfoghatod egy kisebb építkezésnek is, mert itt a lakás alapterülete is megnő, falakat, tetőt építtetsz, az új részre közműveket vezetsz be.

Korszerűsítés az, amikor a házba bevezetteted a hiányzó közműveket, napelemet szereltetsz fel, szigetelést tetetsz a falra vagy kicserélteted a nyílászárókat. Az épület tehát modernebb lesz, és általában alacsonyabb lesz az energiaigénye is. Korszerűsítés keretében is el lehet végezni komolyabb munkákat, például egy új, napelemes fűtésrendszer kialakítása több millió forintba kerül.

Korszerűsítésre és bővítésre CSOK-ot vagy falusi CSOK-ot is igényelhetsz.

Térjünk vissza a lakásfelújításhoz

A felújítás ezzel szemben általában kisebb állagmegóvó munkákat takar, bár ha sok mindent szeretnél egyszerre felújítani, ez is lehet jelentős összeg.

A fogalmak kategorizálásával szerencsére nem kell foglalkoznod, egész addig, amíg nem kérsz hozzá támogatást.

Bizonyos munkákhoz időnként állami támogatások is elérhetők. Ilyenkor a munkálatok legalább 70 százalékáról – de van, amikor többről – a számlákat is be kell mutatnod, az elvégezhető munkák körét pedig gyakran részletesen listázza a jogszabály. Itt már számít, hogy mi az a felújítás és mi nem, és csak annak a munkának az értékét kaphatod meg támogatásként, amely a listán szerepel.

Jó hír, hogy vannak olyan támogatások, amelyek egyszerre is felvehetők. Ilyenkor arra figyelj, hogy azokat a számlákat, amelyeket az egyik támogatás keretében elszámoltál, a másiknál nem használhatod. Egy számla után tehát csak egy fajta támogatást vehetsz igénybe.

Mennyi lakásfelújítási hitelt kaphatok és milyen feltételekkel? Mi lehet fedezet?

Ha épp nincs olyan támogatás, amelyet igénybe vehetnél, esetleg nem vagy rá jogosult, akkor felvehetsz sima lakáshitelt is a felújításhoz.

Lakáshitel keretében a bankok nagyjából 1,5-100 millió forint közötti összeget nyújthatnak legfeljebb 30 éves futamidőre. Hogy pontosan mennyit, az bankonként eltér, van, ahol már 500 000 forintot is igényelhetsz.

A maximális hitelösszeg és futamidő általában attól függ, hogy milyen konstrukcióról van szó, de ezeket a jövedelmed és a fedezet nagysága is behatárolja.

Fal festése a felújítás végén

A korszerűsítésre, bővítésre vagy felújításra felvett lakáshitelek a lakásvásárlási vagy építési hiteleknél általában alacsonyabb összegűek.

A bank a fedezet értékének 80 százalékánál magasabb összegű hitelt nem nyújthat, ez jogszabályi előírás. A gyakorlatban viszont gyakran eddig sem mennek el, előfordul, hogy csak a fedezet értékének 70 vagy 65 százaléka lesz a jóváhagyott hitelösszeg.

A zöld hitelcélra igényelt felújítási hiteleknél azonban akár az ingatlan 90 százalékáig is adhat hitelt a bank.

Ha lakásvásárlásról van szó, akkor a fennmaradó rész volna az önerő, amit neked, mint ügyfélnek hozzá kellene tenned a hitelhez, hogy megvásárolhasd a lakást. De a lakás most megvan, és ez nem vásárlás.

A felújítás összege gyakran bőven belefér az ingatlan értékének 80 százalékába

Hogy ez miért jó hír? Azért, mert a felújítási hitelhez így nem kell önerő, elég fedezetet jelent maga a lakás.

Mi lehet mégis a baj?

Ha az a lakás lesz a fedezet, amelyen a munkákat végzed, akkor mindenképpen figyelj arra, hogy a munkálatok elkezdése előtt vedd fel a hitelt. A bank ugyanis nem ad pénzt olyan ingatlanra, amelyik nincs lakható állapotban. Ha tehát te már lebontottad a konyhát, és jelenleg nem lehet a lakásban főzni, akkor ezt a lakást nem használhatod fedezetként.

Mi a helyzet akkor, ha a lakáson van már jelzálog?

Ha korábban a lakás megvásárlásához is vettél fel jelzáloghitelt, és így a banknak már van egy zálogjoga bejegyezve az ingatlanra, az sem feltétlenül probléma, de az igénylést megnehezíti.

Egyszerűbb lehet az igénylés akkor, ha ugyanannál a banknál igényled a felújítási hitelt, amelyik a lakás megvásárlásához adta a hitelt.

A bank megnézi, hogy mennyi a lakáshiteledből a fennálló hiteltartozásod, és kiszámolja, hogy elfér-e mellé az új hitel is. Ha az ingatlan mindezt elbírja, és az eddigi hitelt is rendesen törlesztetted, akkor érdemes csak belevágni a hiteligénylésbe.

Ha már van az ingatlanon lakáshitel, de másik banktól igényelnél lakásfelújítási hitelt

Ha te másik banknál szeretnéd felvenni a felújítási hitelt, akkor sem lehetetlen, hogy megkapd a hitelt, de sokkal nehezebb lesz, így ezt nem ajánljuk. A bankok alapvetően nem szeretnek olyan ingatlanra hitelt adni, amin már van jelzálog. Sőt, azt sem szeretik, ha az ő zálogjoguk mellé valaki még egy jelzálogot bejegyez.

Ilyenkor az első banknak hozzájárulását kell adnia ahhoz, hogy egy másik bank újabb jelzálogot jegyezzen be az ingatlanodra. Ráadásul gyakran azt is kiköti, hogy az új bank legfeljebb csak az ingatlan bizonyos értékéig, mondjuk 30 százalékáig terhelheti meg a lakást.

Olyan helyzet is előfordulhat, hogy az új bank azt kéri, hogy a korábbi jelzálogjog tulajdonosa engedje meg neki, hogy ő legyen első helyen bejegyezve, és a régi bank csak utána következzen.

Ez egy bonyolult helyzet, amit kétféleképpen oldhatsz fel.

  • Felajánlhatsz egy helyettesítő fedezetet. Így nem a felújítandó ingatlan lesz a hitel fedezete, hanem egy másik lakás. Ha az értéke megfelelő, a bank ezt el szokta fogadni.
  • A másik lehetőség, hogy kiváltod a meglévő hiteled egy olyan összegű hitellel, amelyből részben végtörleszted a hitelt, és részben elvégzed a felújítást.

Ha korábban támogatást is vettél fel a lakásodra, az még további nehezítő tényező. CSOK-nál például az állam is bejegyez jelzálogot a lakásra, így az újabb hitelhez az ő engedélyére is szükséged lenne. Ha tehát megoldható a felújítás más ingatlan fedezete mellett, akkor ezzel a megoldással sokkal jobban jársz.

A helyettesítő vagy pótfedezet nem kell, hogy a te tulajdonodban legyen. A legegyszerűbb persze az, ha a tiéd minden, de a bank elfogadja azt is, ha egy hozzátartozód felajánlja a szükséges ingatlant.

Férfi laptopon kiszámolja, hogy milyen felújítási költségekre számíthat

Mennyibe kerül a felújítás?

A hitel összege attól is függ, hogy mennyibe kerül az elvégzendő munka.

A felújítási hitelhez igényléskor a bank bekéri a felújítás költségvetését is. Ez igaz korszerűsítésnél és bővítésnél is. Az elkészítésében tud segíteni a vállalkozó, aki a munkálatokat végzi.

A bank megvizsgálja a költségvetést, és megnézi, hogy valóban reálisan határoztad-e meg a szükséges összeget.

Ha te a felújításhoz szeretnél mondjuk 10 millió forintot, de a költségvetés alapján a bank azt mondja, hogy ez nem reális, és szerinte ezek a munkálatok kijönnek 5 millió forintból is, akkor annál több hitelt nem fog adni.

Még akkor sem, ha a jövedelmed is megengedné, és az ingatlan is elbírja a magasabb hitelösszeget. A felújítási hitel ugyanis lakáscélú, és ezért a pénzt csak erre használhatod. Nem maradhat ki felesleges összeg, amit másra költhetnél.

Korszerűsítésnél, bővítésnél és nagyobb összegű felújításnál a bank visszatarthatja a hitelösszeg 5-10 százalékát a munkálatok végére, és csak akkor utal, ha valóban minden hitelt felhasználsz. Kisebb összegű felújításnál erre általában nincs szükség.

És sokszor ekkor derül ki, hogy:

A probléma épp az ellenkezője, vagyis végül kiderül, hogy többe kerül a felújítás, mint a jóváhagyott hitelösszeg. A rossz hír az, hogy a hitelösszeget utólag már nem lehet megnövelni. Ha többet költesz, mint amennyi a hiteled, akkor a bank utólag több pénzt nem ad. A többletköltséget neked kell vállalnod.

Ha támogatást is felvettél, akkor a felújításra, korszerűsítésre, bővítésre felvett hitel felhasználását szigorúan ellenőrzi a bank, és az előzőleg beadott költségvetéstől nem térhetsz el.

Milyen lehetőségem van még?

Ha úgy gondolod, hogy a felújításra felvett lakáshitel túl sok bonyodalommal jár, és hogy nem szívesen bajlódnál a költségvetéssel vagy szakaszos folyósítással, akkor több más lehetőséged is van.

  1. Felvehetsz szabad felhasználású jelzáloghitelt is. Ennek alig valamivel magasabb a kamata, mint a lakáscélú hitelnek. A különbség jóformán elhanyagolható, főleg ha viszonylag kis összegre lenne szükséged, de egy dologra azért figyelj. Ha a jövőben bővíteni szeretnétek a családot, és kihasználnátok a jelzáloghitel csökkentésére igényelhető állami támogatást, akkor maradjatok a lakáshitelnél. A jelzálzoghitel-elengedést csak lakáshitelekre tudjátok felhasználni. Lehet benne többféle hitel is, de mindegyiknek lakáscélúnak kell lennie.
  2. Ha 5 millió forint alatti összeget szeretnél költeni a felújításra, akkor megfontolhatod, hogy személyi kölcsönből fizeted a munkálatokat. A személyi kölcsön szabad felhasználású, így elérhető felújításra is. A kamata ugyan magasabb, de nem kell hozzá sem önerő, sem ingatlanfedezet, nincs költségvetés és szakaszos folyósítás. Emiatt a hitelbírálat is jóval rövidebb. Alacsony hitelösszegnél célszerű ezt választani.
  3. Ha valamilyen támogatást igényelsz, és nincs pénzed előre kifizetni a felújítás költségét vagy nem támogatott munkálatokra is költenél, akkor is szóba jöhet a személyi kölcsön. Ne feledd, hogy így lehet, hogy a támogatás megérkezése után is marad hiteled, egyáltalán nem mindegy mekkora kamattal törleszted.
Szakember fúróval készíti elő a szigetelést

Milyen összegű lakásfelújítási hitelre vagyok jogosult?

Hogy mekkora hitelt kaphatsz, nem csak a fedezet értékétől függ. Elsősorban a jövedelmed nagysága dönti el, hogy mekkora összegre vagy jogosult, illetve az, hogy van-e meglévő hiteltartozásod, és ha igen, mennyi.

Ezt a bank a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató, vagy JTM-korlát segítségével határozza meg.

Ez egy olyan mutató, amelynek segítségével kiszámolják, hogy a havi jövedelmednek mekkora részét teszi ki a törlesztőrészlet. Ha már vannak hiteleid, folyószámla-hitelkereted vagy hitelkártyád, azokat is beleszámolják.

Az összes fizetendő törlesztőd nem lehet magasabb, mint a jövedelmed egy bizonyos százaléka. Ez a JTM-korlát.

Minél magasabb a béred, és minél hosszabb kamatperiódusú a hiteled, annál többet költhetsz belőle törlesztőrészletek fizetésére. Az új hitel törlesztőjét hozzáadják a már meglévő fizetendőidhez, és ezeknek együtt kell beleférniük a korlátba.

JTM korlát jelzáloghiteleknél
Kamatperiódus
hossza
5 év alatt5 évtől, de
10 év alatt
10 év vagy
afelett
600 000 Ft
jövedelem alatt
25%35%50%
600 000 Ft vagy
afeletti jövedelem
30%40%60%
Zöld hitelcél esetén
a jövedelem nagyságától
függetlenül
60%

A jövedelem tekintetében a 600 000 forint a választóvonal. Ha a család jövedelme ez alatt van, és a kamatperiódus hossza kevesebb, mint 5 év, akkor csak a negyedét használhatod hitelek törlesztésre. Nagyobb jövedelemnél, és legalább 10 éves kamatperiódusú hitelnél már akár a 60 százaléka is mehet hitelekre, zöld hitelcél esetén alacsonyabb jövedelem esetén is a 60 százalék érvényes.

Nem árt tudnod, hogy ezek a maximum számok. A bank saját adósvizsgálata alapján nem kell, hogy eddig engedjen. Ha úgy ítéli meg, nem ad hitelt a béred 60 százalékának mértékéig, előfordul, hogy csak 50 vagy 40 százalékig.

A bank szereti a megbízható ügyfeleket, és neki is az az érdeke, hogy a hitelt biztonságosan tudd fizetni a futamidő végéig. Ha nem engedi, hogy tovább nyújtózz, mint ameddig a takaród ér, az a te érdekeidet is védi, még akkor is, ha a takaró hosszában nem feltétlenül értetek egyet.

Ebben az útmutatóban még részletesebben kifejtjük, hogy mennyi hitelt kaphatsz.

Minősített fogyasztóbarát lakáshitel – használhatom lakásfelújításra is?

Felújításra kaphatsz minősített fogyasztóbarát lakáshitelt is.

De mi az a fogyasztóbarát hitel?

Olyan lakáshitelek kaphatják meg a Magyar Nemzeti Bank fogyasztóbarát minősítését, amelyek megfelelnek az ehhez szükséges kritériumoknak. Ezek olyan termékek, amelyek sok tekintetben egységesek, így könnyebben összehasonlíthatók, és jobban átláthatók a feltételeik.

Fogyasztóbarát lakáshitelek az azt kínáló bankoknál elérhetők. Felhasználhatod lakásvásárlásra, építésre, bővítésre, korszerűsítésre és felújításra is, de nem minden bank kínálja minden hitelcélra. Felújításra jelenleg csak az OTP Banknál elérhető fogyasztóbarát lakáshitel.

Lássuk a feltételeit!

  • A kamatperiódus hossza 5, 10, 15 év, vagy végig fix lehet.
  • Ha az értékbecslés megtörtént, a hitelbírálati idő legfeljebb 15 munkanap lehet.
  • A folyósítási feltételek teljesítésétől a folyósításig 2 munkanap telhet el.
  • A folyósítási díj a hitelösszegnek legfeljebb 0,75 százaléka, de maximum 150 000 forint lehet.
  • Az előtörlesztés díja szintén maximált, az előtörlesztett összeg legfeljebb 1 százaléka lehet, lakás-takarékpénztári számláról törlesztve pedig a bank nem számíthat fel érte díjat.
  • És ami a legjobb: a fogyasztóbarát hitel kamata sem lehet akármennyi: a bank által választott referenciakamathoz képest 3,5 százaléknál magasabb nem lehet.

Ez persze nagyon jól hangzik, de mire figyelj oda mégis?

A hiteligényléshez még egyéb díjak is köthetők. Ugyan a fogyasztóbarát hitelek esetében az MNB pontosan meghatározta, hogy milyen díjakat számíthat fel a bank, de ezek nagyságát nem köti ki, tehát az egyes konstrukciók ezekben eltérhetnek.

Az olyan költségeknél is lehet különbség, amelyet a bank külső felektől rendel meg, például a közjegyzői díj vagy az értékbecslés, így az ajánlatoknál ezeket is vedd figyelembe.

Felújítás közben keres hitelt laptopon ez a háztulajdonos

Hogyan válasszam ki a számomra legkedvezőbb felújítási hitelt?

Az egyik hitel kamata valamivel alacsonyabb, de magasabbak az induló költségei. A másiknál éppen fordítva.

Még a viszonylag egységes feltételek mellett kínált fogyasztóbarát hiteleknél is vannak különbségek a bankok között, de különösen igaz ez a normál piaci hitelekre. Hogyan választhatsz akkor közöttük?

Használj hitelkalkulátort!

A hitelkalkulátorban be tudod állítani, hogy milyen összegű hitelre lenne szükséged, meddig szeretnéd fizetni, és mekkora a család jövedelme, amiből a hitelt törlesztenétek.

A jövedelmekkel kapcsolatosan azért a család jövedelméről beszélünk, mert a házastársadat a bank általában automatikusan bevonja a hitelbe adóstársként. Együtt valószínűleg magasabb a bevételetek, így magasabb összegre is jogosultak lehettek.

A jövedelmet azért is érdemes beállítanod, mert a kalkulátor a JTM-korlátot is figyelembe veszi a számításnál.

Ehhez hasznos lehet, ha azt is megadod, hogy milyen hosszú kamatperiódust szeretnél.

A kamatperiódus az az időszak, ami alatt a hiteled kamata nem változik akkor sem, ha a referenciakamat, amihez a bankok igazítják a hiteleik kamatát, változik. Ha a referenciakamat nő, a hiteled kamata is nőni fog, de a bank csak a kamatperiódus végén változtathat a kamaton.

Minél hosszabb a kamatperiódus, annál kevésbé hatnak a hiteled törlesztőrészletére olyan tényezők, mint például a jegybanki alapkamat változása, és annál biztonságosabb a hiteled.

A végig fix kamatozású hitel kamata a teljes futamidő alatt változatlan, így pontosan tudod, hogy amíg a hiteled megvan, mennyi lesz a havi törlesztőd. Ez egyben azt is jelenti, hogy a bank vállalja a kamatváltozás kockázatát, ezért a végig fix hitelek kamata általában valamivel magasabb szokott lenni.

Ha olyan hitelösszeget, vagy futamidőt állítasz be, ami mellett a törlesztőrészlet nem fér bele a jövedelmedbe, akkor a kalkulátor hibaüzenetet küld. Ilyenkor csökkentheted az összeget, vagy növelheted a futamidőt.

Olyan hitelt érdemes felvenned, amelyet biztonságosan tudsz törleszteni, de nem fizeted tovább, mint ahogy feltétlen szükséges. A futamidőt tehát ne nyújtsd túl hosszúra, mert akkor tovább használod a bank pénzét, ami miatt több kamatot kell fizetned.

A THM segít

Érdemes nézned a THM-et, azaz a Teljes Hiteldíj Mutatót, mert ez egy olyan százalékos érték, ami megmutatja, hogy mennyi a hiteled teljes költsége egy évre vetítve.

Ennek legnagyobb része maga a kamat, de a hitelfelvétellel járó egyéb költségeket is tartalmazza. Nem mindet, de a normál hitelfelvétel során felmerülő díjak szerepelnek benne.

Azok a költségek nem szerepelnek a THM-ben, amelyek általában nem a normál hitelfelvételi folyamattal kapcsolatosak, vagy nem a bank szabja ki őket, hanem egy külső fél. Nem tartalmazza THM például a késedelmi kamat díját, ha nem fizeted a hiteled, vagy a szerződésmódosítás díját, ha mondjuk hosszabbítanád a futamidőt, de a közjegyző díját sem.

Ennek ellenére a THM segítséget jelent a döntésnél, mert az induló költségek közül a legtöbb benne van, és mivel ezek jelzáloghiteleknél viszonylag magasak, érdemes erre odafigyelned.

A találatokat az induló költségek alapján is rendezheted.

Nézd meg az akciókat a felújítási hiteleknél!

A bankok szívesen kötnek szerződést jó adósokkal, és versenyeznek is az ügyfelekért.

Ezért minden banknak vannak akciói, amelyeket érdemes figyelned.

Vannak díjak, amelyeket elengednek, és vannak olyanok, amelyeket részben vagy egészben visszatérítenek.

Egy dologra figyelj az akcióknál!

Ha a hitelt az első kamatperióduson, vagy egy előre meghatározott időn belül elő- vagy végtörleszted, azaz részben vagy egészben korábban visszafizeted, akkor előfordulhat, hogy bizonyos akciós költségeket vissza kell fizetned, vagy a bank utólag felszámítja. Ha korábban törlesztenél, akkor erre érdemes rákérdezned.

Maradtak kérdéseid a lakásfelújítási hitellel kapcsolatban?

  • Mennyi önerő szükséges a felújítási hitelhez?

    Ha a fedezetként felajánlott ingatlan értéke elég magas, akkor előfordulhat, hogy egyáltalán nem lesz szükséged önerőre. A lényeg, hogy a hitelösszeg nem haladhatja meg a fedezet értékének 80 százalékát.
  • Kell költségvetést benyújtanom a felújítási hitel mellé?

    Igen. A felvehető hitelösszeg a költségvetéstől is függ. A bank megvizsgálja a költségvetést, és megállapítja, hogy reális-e. Ha úgy ítéli meg, hogy a felújítás alacsonyabb összegből is elvégezhető, akkor annál több pénzt nem fog hitelbe adni.
  • Van szakaszos folyósítás felújítási hitelnél?

    Ha nagy összegű felújításról van szó, akkor előfordulhat, de általában nem jellemző. Gyakrabban előfordul szakaszos folyósítás akkor, ha bővíteni vagy korszerűsíteni is szeretnéd az ingatlant, vagy ha nagyobb hitelösszeget igényelsz.
  • Babaváró hitelből is felújíthatom a lakásom?

    Igen. A Babaváró szabad felhasználású, így felújításra is használhatod.
Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

  • Lakáshitel termékváltozás összefoglalók

    2024-11-12 - K&H Bank - Minősített Fogyasztóbarát hitel és Zöld Hitel kamatemelés

    2024.11.12-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitele és a K&H Zöld lakáshitel kamatait minden hitelösszeg- és jövedelemsávban egységesen 0,3%-al.
    Így az eddigi 6,79-7,79% között mozgó kamatok most 7,09-8,09%-ra emelkednek.

    2024-10-28 - MBH Bank - Egyedi kamatkedvezmény

    2024.10.28-tól az MBH Banknál az egyedi kaatkedvezmény feltételei az alűbbiak szerint alakulnak:
    Egyedi árazási kedvezmény abban az esetben adható, ha Budapesten minimum 18 millió Ft, vidéken minimum 12 millió Ft az igényelt hitel összege.
    Alacsonyabb összegre is adható egyedi árazási kedvezmény, ha például a CSOK Plusz vagy Babaváró kölcsön és a kiegészítő forrásként felvett piaci lakáshitel összege együttesen eléri a 12, ill. a 18 millió Ft-ot.
    Az egyedi árazáson belül új elemként minimum kamatszintet vezet be a bank 2024. október 28-tól, melynek mértéke 5,95%.

    2024-10-21 - Erste Bank - kamatkedvezmény törlesztési biztosítás esetén

    A Bank Az alábbi kamatkedvezményeket adja, ha az ügyfél 5 éves-, 10 éves kamatperiódusú, valamint 15 éves, 20 éve FIX HUF alapú piaci kamatozású lakáshitel mellé törlesztési biztosítást igényel.
    -  „A" - Teljes csomag esetén 0,20%
    -  „B" - Élet csomag esetén 0,15%
    CSOK hitelre nem vonatkozik a kedvezmény.

    2024-10-20 - CIB Bank - Új jóváírási akció zöld kamatkedvezményes jelzáloghitelekhez

    A bank jóváírási akció keretében egyszeri 200 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján, amennyiben a hitel célja új lakás vásárlás, illetve építés vagy használt lakás vásárlás és 2024. október 21. – 2024. december 31. között a hitelkérelem hiánytalanul befogadásra kerül és a választott kamatkedvezmény Zöld Kamatkedvezmény, melynek feltételeit az ügyfél teljesíti (Zöld Kamatkedvezmény feltételei: a hitelcél ingatlan vonatkozásában az energetikai besorolás legalább AA++, AA+, AA vagy BB besorolású, valamint az ingatlan primer energiaigénye nem haladja meg a 80kWh/év/m2 értéket), és a befogadott hitelkérelem alapján legkésőbb 2025. szeptember 30-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.

    2024-10-09 - Raiffeisen Bank - Tervezőasztalos termék indulása

    2024.10.08-től a bank bevezeti a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakások vásárlására fordítható termékeit.
    Az alábbi két termék kerül bevezetésre:
    - Raiffeisen Lakáshitel új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül
    - CSOK Plusz hitelprogram új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül

    Az új termékek paraméteri mindenben megyeznek a sima Lakáshitel és CSOK Plusz hitel paraméterivel (kamat, díjak, induló díjak elengedése, akciók).
    Plusz akció, hogy a 2024. december 31-ig beadott kölcsönök esetén a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakás vásárlásakor a bank elengedi a helyszíni szemle díját.

    2024-10-07 - OTP Bank - Hűség kamatkedvezmény akció

    2024. október 7-től november 30-ig Hűség kamatkedvezmény akció keretében a 900 000 Ft feletti jövedelmeknél plusz kamatkedvezmény jár az eredeti havi jövedelem-átutalás kedvezményen felül.
    900 000 – 1 299 999 Ft között 30 bázispont helyett 70 bázispont a kedvezmény mértéke
    1 300 000 Ft, illetve a felett pedig 50 bázispont helyett 120 bázispont.

    2024-10-01 - OTP Bank - Díjelengedési akciók meghosszabbítása

    A 2024. október 1-ei hirdetményben a bank meghosszabbítja 2025. március 31-ig az alábbi díjelengedési akcióit:
    - OTP ingatlanhitel értékesítési akció
    - OTP Díjnullázó akció
    - Támogatott hitel értékesítési akció
    - Összevont támogatott hitel értékesítési akció

    2024-10-01 - MBH Bank - Kezdeti díjakhoz tartozó dokumentumok pontosítása

    2024. október 1-től módosul az értékbecslés díj, helyszíni szemle díj megfizetését igazoló dokumentumok köre, pontosításra kerül előbbiek kapcsán a visszatérítés feltétele.

    2024-10-01 - K&H Bank - Kamatemelés

    2024. október 1-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatait egységesen minden futaidőre és hitelösszegsávra vonatkozóan 0,1%-al. Így jelenleg a kamatok 6,79% és 7,79% között mozognak.

    2024-10-01 - Raiffeisen Bank - Kezdeti költség akciók meghosszabbítása, promóciók pontosítása

    2024.10.01-től az alábbi díjelengedési akciókat hosszabbítja meg a bank a lakáshitelek igénylésekor:
    - Az értékbecslési díjat a bank átvállalja - 2024. december 31.
    - A hitelbírálat díját elengedi - visszavonásig
    - A hitel befogadásához szükséges tulajdoni lap lekérésének díját elengedi - visszavonásig
    - A kifizetéshez kapcsolódó fedezetellenőrzési díjat elengedi 2024. december 31.
    - Az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés díjmentes - 2024. december 31.
    - Közjegyzői díj visszatérítés 50 ezer forintig 5M felett - 2024. december 31.

    Illetve az eddig Lakáshitel mellé igényelt CSOK Plusz és/vagy Babaváró hitel együttes igénylésekor 0,1 kamatkedvezmény járt, ami most módosul, összevonható lesz külön-külön a 2 hiteltípusra adott együttes igénylési akció, tehát Lakáshitel mellé igényelt CSOK PLusz után is jár a 0,1% kamatkedvezmény és a Lakáshitel mellé igényelt Babaváró mellé is jár a 0,1% kamatkedvemény.

    2024-10-01 - CIB Bank - CSOK Plusz jóváírási akció módosítása

    2024. október 1-től módosítja a bank a CSOK Plusz hitelek igénylésekor, akció keretében kapható jóváírás összegét 120 000 forintól 200 000 forintra.
    Illetve az eddigi 2 plusz 40 ezres jóváírást megszűnteti (CSOK Plusz online igénylés esetén és Babaváró Kölcsön egyidejű igénylése esetén).
    Tehát most a 200 000 forint jóváírás plusz feltételek nélkül kapható.

    2024-10-01 - UniCredit Bank - Támogatott hitelek megszűnése

    2024.10.01-től a bank megszűnteti az alábbi termékek forgalmazását:
    - UniCredit támogatott lakáscélú jelzáloghitelek
    - UniCredit Otthonteremtő hitelek használt lakás vásárlására/korszerűsítésére/bővítésére 

    2024-10-01 - Erste Bank - 100 ezer forint jóváírás CSOK Plusz és Piaci lakáshitel együttes igénylésekor

    A bank akciót hirdet 2024. október 1-től, melynek keretében 100 000 forintot jóváír Piaci kamatozású lakáshitelek (beleértve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket is) és CSOK Plusz kamattámogatott hitelek egyidőben történő igénylése esetén.
    Az akciók érvényessége: 2024.10.01-től - 2024.12.31-ig.
    Feltétel, hogy mindkét hitel 2025.06.30-ig folyósításra kerüljön.

    2024-09-01 - MBH Bank - Diákhitel számla kamatkedvezmény

    Feltűntetésre került a szeptember 1-ei hirdetményben a szeptember 30-ig érvényben lévő, 1,36%-os kamatkedvezmény, melyet az MBH Diákhitel számlával rendelkező ügyfelek kapnak jelzáloghitel igénylésekor.

    2024-09-01 - UniCredit Bank - Takarnet díjával kapcsolatos pontosítás

    A bank pontosította a hirdetményben, hogy a Piaci Lakáshitel és Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylés ügyintézése során ingatlanonként 1 db tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből.

    2024-08-30 - Raiffeisen Bank - CSOK Plusz jóváírási akció, Lakáshitel akció bővítése

    CSOK Plusz hitelprogram igénybevétele esetén a bank 100 000 Ft-ot jóváír az ügyfél bankszámláján, ha az igénylés 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. között történik és a hitel 2025. március 31-ig folyósításra kerül. A jóváírást a kölcsönösszeg kifizetését követő 30 napon belül teljesíti a bank.

    A Raiffeisen Lakáshitel akció új érvényessége: 2024. szeptember 1. - 2024. december 31., mely szeptember 1-től a CSOK plusz hitelprogrammal bővül.
    Az akció keretében 0,1% kamatkedvezmény kapható, ha a Raiffeisen Lakáshitel és CSOK plusz hitelprogram és/vagy Babaváró kölcsön együttes igénylése esetén, illetve amennyiben a Lakáshitel igénylése a Babaváró kölcsön/CSOK plusz hitelprogram folyósítását követő 180 napon belül történt.
    A kedvezmény igénybevétele a 10 éves kamatperiódusú, illetve a 10 évig végig fix kamatozású Raiffeisen Lakáshitel mellé vehető igénybe.

    Valamint nő az elsődlegességi kedvezmény (havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása) mértéke 0,15-ről 0,35%-ra a Raiffeisen Lakáshitelnél és a Raiffeisen Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél.

    2024-08-30 - CIB Bank - Online jelzáloghitel igénylési akció

    A bank jóváírási akció keretében egyszeri 120 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján amennyiben a hitel a cib.hu weboldalon keresztül online csatornán, videóbankár segítségével hiánytalanul kerül befogadásra 2024. szeptember 2 – 2024. október 31. között és legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.
    Az alábbi hitelek vesznek részt az akcióban:
    - CIB Végig Fix Lakáskölcsön
    - Végig Fix Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
    - CIB 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
    - CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
    A jóváírás a folyósítást követő 30 naptári napon belül történik.
    Az online jóváírási akció nem vonható össze a „Jóváírási akció” keretében kapható 40 000 forintos jóváírással.

     

     

     

Itt találkozhattál velünk
telex forbes Hold hvg szamlazz.hu hazipatika.hu

Legfrissebb lakáshitel útmutatóink