Munkanélküliségi biztosítás - hogy biztonságban legyél
Félsz attól, hogy elveszíted a munkahelyedet? Úgy érzed, hogy nem férne bele a jövedelemkiesés? A munkanélküliségi biztosítás segítségével elkerülheted az anyagi problémákat, és nem kell kapkodnod az új munkahelyed megtalálásával sem.
- Mi az a munkanélküliségi biztosítás?
- A biztosító nem fog azonnal fizetni
- Mennyibe kerül a jövedelempótló biztosítás?
- Ekkora biztosítási díjra számíthatsz, ha elveszíted a munkád
- Mikor nem fizet a munkanélküliségi biztosítás?
- Jövedelempótló biztosítás vs hitelfedezeti biztosítás
- Hogyan válasszak munkanélküliségi biztosítási csomagot?
- Milyen munkanélküliségi biztosítások elérhetők?
- A legjobb, ha van megtakarításod
- Összefoglalva
- Maradtak kérdéseid?
Mi az a munkanélküliségi biztosítás?
A munkanélküliségi biztosítást más néven jövedelempótló biztosításnak hívjuk. Ahogy a neve is mutatja, ez a biztosítási típus a munkád elvesztése miatt kieső jövedelmed pótlására alkalmas. A munkanélküliség mellett a haláleset, a keresőképtelenség és a legalább 70 százalékos maradandó egészségkárosodás is a munkanélküliségi biztosítás biztosítási eseménye lehet.
A szerződéskötést általában 180 napos várakozási idő követi. A várakozási időszak alatt még nem él a biztosító kockázatviselése. Ez azt jelenti, hogy ha bekövetkezik valamelyik biztosítási esemény (például elbocsátanak a munkahelyedről) akkor a biztosító nem fog azonnal fizetni.
Munkanélküliségi biztosítás jellemzően 18 és 55 éves kor között köthető, a kilépési korhatár pedig általában 60 éves kor.
A biztosító nem fog azonnal fizetni
Ne felejtsd el azt sem, hogy a munkád elvesztését 60 napos önrész követi. A biztosítás nem fizet azonnal a biztosítási esemény bekövetkezte után, hiszen a jövedelempótló biztosítás csak tartós munkanélküliség esetén érvényes. Az első két hónapot egyedül kell megoldanod, így lényeges, hogy legyen valamennyi megtakarításod.
A munkanélküliségi biztosítás 6 hónapig fizet, ami azt jelenti, hogy fél év alatt új munkát kell találnod. Ez általában elég idő ahhoz, hogy az igényeidnek megfelelő állást találj, viszont fontos, hogy aktívan keresd a lehetőségeket. Ha a biztosítás futamideje alatt többször is elveszíted a munkádat, akkor legfeljebb 12 hónapnyi biztosítási összeget fizet ki a biztosító.
Munkanélküliségi biztosítást egyszerűen és gyorsan, akár online felületen is köthetsz, ráadásul az orvosi vizsgálat sem kötelező ennél a biztosítástípusnál. A szerződéskötés előtt ki kell töltened egy rövid egészségügyi kérdőívet.
Mennyibe kerül a jövedelempótló biztosítás?
A munkanélküliségi biztosítás díja különböző lehet attól függően, hogy milyen szolgáltatásokat igényelsz.
Az sem mindegy, hogy milyen biztosítási összeg jár az egyes biztosítási események után. A legegyszerűbb csomagért körülbelül 2 000 forintot kell fizetned havonta, de a teljes körű prémium csomag körülbelül havi 5 000 forintba kerül.
A díjfizetést egyszerűen, havi átutalással intézheted, sőt akár azt is beállíthatod, hogy a biztosítási díj minden hónapban automatikusan levonásra kerüljön.
Ekkora biztosítási díjra számíthatsz, ha elveszíted a munkád
Ez is attól függ, hogy milyen biztosítási csomagot választasz, de jellemzően havi 50 000 és 200 000 forint közötti összeg jár. Ennyi pénz ugyan nem oldja meg a teljes kerested kiesését, de nagy segítség lehet egy nehezebb időszakban.
Mikor nem fizet a munkanélküliségi biztosítás?
A biztosítókkal kapcsolatban sok félelem él a köztudatban. Tartasz attól, hogy a biztosító úgysem fogja kifizetni a neked járó biztosítási díjat? Ha ismered a kizáró feltételeket, akkor nem érhet kellemetlen meglepetés.
A kritériumok minden szolgáltatónál egyediek lehetnek, de általában ezek a leggyakoribb kizáró okok:
- a munkaviszony amiatt ért véget, mert a szerződést határozott időre kötöttétek
- a munkaviszony a próbaidő alatt ért véget
- a keresőképtelenség már meglévő betegség vagy gyermekszülés miatt következett be
- a munkaviszony közös megegyezés miatt szűnt meg. Ez nem minden esetben jelent kizárást a biztosításból
- nem jelented be a munkanélküliség tényét 15 napon belül. A bejelentést hivatalos úton, írásban kell megtenned, a telefonos értesítés nem számít
Jövedelempótló biztosítás vs hitelfedezeti biztosítás
A munkanélküliségi biztosítás hitelfelvétel esetén különösen fontos lehet. Létezik a törlesztőrészletek fizetésére való biztosítási típus is, ezt hitelfedezeti biztosításnak hívjuk. Ennek a működése nagyon hasonló a jövedelempótló biztosításéhoz. Ha elveszíted a munkádat, akkor mindkettő körülbelül 2 hónapos türelmi idő után fizet.
A főbb különbségek
A leglényegesebb különbség a felhasználás tekintetében van. A hitelfedezeti biztosítás díját a biztosító közvetlenül a banknak utalja át és csak a törlesztőrészlet kifizetésére használható fel ez az összeg.
A munkanélküliségi biztosítás esetén a biztosítási összeg szabadon elkölthető. A heti bevásárlás mellett kifizetheted belőle a számláidat vagy akár a hiteled törlesztőrészletét is.
Ha azt szeretnéd, hogy a mindennapi dolgokban se szenvedjen hiányt a családod, akkor érdemes mindkét biztosításban gondolkodni.
Hogyan válasszak munkanélküliségi biztosítási csomagot?
A munkanélküliségi biztosítási csomagok között a legnagyobb különbséget a biztosítási összeg jelenti, hiszen a feltételek általában ugyanazok. A biztosításkötéshez fontos, hogy megfelelj ezeknek a kritériumoknak:
- Legyél 18 és 60 év közötti.
- Legalább heti 20-40 órás munkaidőben dolgozz (a feltétel biztosítónként eltérhet).
- Ne legyen határozott idejű a munkaszerződésed.
- Ne legyél próbaidőn.
Az alapcsomag választásával körülbelül 50 000 forintos havi segítségre számíthatsz, a teljes körű védelem pedig nagyjából 200 000 forintos havi támogatást jelent.
A biztosítók azt is meghatározzák a szerződésben, hogy egy biztosítási esemény után maximálisan mekkora összeg járhat. A szerződés teljes élettartama alatt kapható összeget is kiköti a biztosító, amikor megállapodtok.
A hozzád illő csomag kiválasztásakor mérlegeld, hogy mekkora megtakarításod van. Hasznos, ha tisztában vagy azzal, hogy pontosan mennyi pénzt költesz egy hónapban. A biztosításkötés előtt vezesd a kiadásaidat, így világosan fogod látni a helyzeted.
Milyen munkanélküliségi biztosítások elérhetők?
Létezik önálló munkanélküliségi biztosítás is, de kevés biztosító kínál ilyet. Online megköthető formában pedig csak a KÖBE kínálatában szerepel. Ez a biztosítás munkanélküliség, keresőképtelenség és halál, illetve rokkantság esetén térít.
A várakozási idő munkanélküliség esetén 60, keresőképtelenség esetén 30 nap, halál vagy rokkantság esetén pedig nincs.
Az NN Biztosító kiegészítő biztosítás formájában kínálja a munkakélküliségi biztosítást. Ez azt jelenti, hogy egy másik biztosítás mellé kérheted kiegészítésképpen.
Kérhetsz ilyet:
- kockázati életbiztosítás,
- befektetési egységekhez kötött életbiztosítás vagy
- nyugdíjbiztosítás mellé.
Az MBH Banknál a CIG Pannónia Biztosító csoportos jövedelembiztosítását kötheted meg. Ez a biztosítás 30 napot meghaladó munkanélküliség vagy keresőképtelenség esetén fizet.
Az Erste Banknál szintén csoportos jövedelembiztosítás elérhető, amit az NN Biztosító kínál, mint ahogy a Raiffeisen Banknál elérhető jövedelempótló biztosítást is.
A biztosítás konsturkciótól függően nem feltétlenül havi rendszeres térítést nyújt, előfordul, hogy egyszeri összeget kapsz.
A legjobb, ha van megtakarításod
A megtakarítás még a munkanélküliségi biztosítás mellett is fontos, hiszen nincs olyan konstrukció, amely a munkanélkülivé válásod után azonnal térít. Legalább 60 nap várakozási idő után fizetnek, azaz 2 hónapig a saját pénzedből kell élned. Ez alatt akár munkát is találhatsz, és a biztosítást nem tudod kihasználni.
A legnagyobb biztonságban tehát akkor tudhatod magad, ha legalább 6 hónapra elegendő megtakarítással rendelkezel.
Összefoglalva
Összességében elmondható, hogy a munkájuk elvesztésével és az álláskeresés nehézségeivel rengetegen küzdenek. Ez az időszak nemcsak lelkileg megterhelő, hanem anyagilag is. Az utóbbi kivédésére szerencsére van lehetőséged.
A munkanélküliségi biztosítás váratlan és tartós munkanélküliség esetén jelentős pénzügyi segítséget nyújt. Fontos, hogy közös megegyezéssel vagy felmondással történő távozás esetén a legtöbb munkanélküliségi biztosítás nem érvényes.
Ismerkedj meg a kiégés jeleivel, és készülj fel okosan a munkahelyváltásra. Arról se felejtkezz el, hogy milyen fontos a pénzügyi vésztartalék! Néhány hónap megélhetésére elegendő tartalék a tudatos karriermódosítás és egy váratlan elbocsátás esetén is hatalmas terhet vesz le a válladról.
Maradtak kérdéseid?
-
Milyen feltételekkel fizet a biztosító?
A munkanélküliségi biztosítás megkötésének több feltétele is van.
A biztosítónak akkor is vannak kritériumai, ha elveszítetted a munkádat és igényt tartasz a biztosítási összegre.
Egyrészt fontos, hogy az állásvesztés nem a munkáltató felmondása miatt következett be és nem közös megállapodás vagy a te döntésed eredménye. További lényeges feltétel, hogy regisztrált álláskereső legyél és a munkanélküliség tényét 15 napon belül, hivatalos úton jelezd a biztosító felé.
-
A munkanélküliségi biztosítás a teljes kiesett bevételemet pótolja?
Nem! A munkanélküliségi biztosításoknak két típusa van ebből a szempontból.
Vannak olyan termékek, amelyek egy összegben fizetnek és ezt a pénzt kell beosztanod, amíg nem találsz munkát. Vannak olyan opciók, amik havonta fizetnek.
Fontos, hogy ezek sem a korábbi munkahelyeden kapott teljes fizetésedet teljes összegét utalják át, hanem annak egy kisebb százalékát (ez rendszerint maximum 70 százalék).
-
Munkanélküliként köthetek munkanélküliségi biztosítást?
Nem! A munkanélküliségi biztosítás megkötésekor kell legyen állásod, nem lehetsz próbaidő alatt és határozatlan idejű szerződésednek kell lennie. Azt se felejtsd el, hogy a szerződéskötést 180 napos várakozási idő követi és ha ebben ebben az időszakban veszíted el az állásodat, akkor a biztosító nem fog fizetni.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.