Állampapír: Minden, amit tudnod kell róla 2024-ben
Számtalan előnye van az állampapír befektetésnek, leginkább az, hogy az állam garantálja az összes állampapír visszafizetését. Ebben az útmutatóban mindent megtudhatsz a magyar állampapírok előnyeiről, hátrányairól, megvásárlási módjáról, kamatairól és az adózásáról. Vágjunk is bele!
- Mi az állampapír?
- Az állampapír előnyei
- Befektetési alapszabályok
- Lekötött betét vagy állampapírok?
- Hol vásárolhatok állampapírt?
- Milyen feltételekkel vásárolhatok állampapírt?
- Hogyan érdemes állampapírt vásárolni?
- Az állampapír vásárlási regisztráció
- A megvásárolt állampapír és annak egyenlegének ellenőrzése
- Hogyan tudom eladni az állampapírt, ha szükségessé válik?
- Állampapír és az adózás
- Ilyen állampapírok közül választhatsz
- Állampapírt tudok készpénzből venni?
- Az állampapírok legfőbb előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
Mi az állampapír?
Az állampapír egy olyan értékpapír, amelyet az állam bocsát ki a lakosság és intézmények számára, hogy finanszírozza tevékenységét és adósságait. Ha állampapírt vásárolsz, tulajdonképpen kölcsönzöl az államnak.
Az állampapír előnyei
Az állampapírok adómentes, és egyben teljesen kockázatmentes befektetési lehetőségek.
Kockázatmentes
Az állampapír legfőbb előnye kétségkívül a kockázatmentesség. Míg a biztosnak hitt lekötött betétek és egyéb, betétbiztosítási garanciás banki termékek legfeljebb csak a garanciavédelmi határáig, azaz 100 000 euróig (mintegy 40 millió forintig) biztosítják a pénzed, addig az állampapírok korlátlanul.
Ha nem kapod vissza a pénzed az állampapírból, az államcsődöt jelent, de reméljük, hogy ilyen soha nem fog megtörténni. Vagyis az állampapír – a befektetés összegétől függetlenül – a legbiztosabb befektetés, amit normális körülmények között biztos, hogy soha nem buksz el. Az állami garancia nemcsak a tőkére, hanem a hozamra is vonatkozik!
Adómentes
Az 2019. június 1. után kibocsátott magyar állampapírok nem kell kamatadót, SZJA-t vagy egyéb járulékot fizetni. Az SZJA törvény szerint az állampapírok hozama vagy az állampapírokon realizált árfolyamnyereség nem minősül kamatjövedelemnek.
Tranzakciós illeték mentes
Ha a magán lakossági bankszámládról elutalod a befektetésedre szánt pénzt a Magyar Államkincstár állampapír-vásárlási számlájára, vagy onnan vissza, akkor nem kell ki pénzügyi tranzakciós illetéket fizetned ezt a terhet.
Nem kell kifizetned az illetéket továbbá a konkrét az állampapírok megvásárlásakor sem, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár nyújtja.
Kevés pénzt is érdemes befektetni
Végül, az állampapírok elérhetősége könnyű, hiszen már kis címlettől (általában 1 vagy 1 000 forint) megvásárolhatóak. Nem kell tehát semmiféle minimumösszegre gyűjtögetned, mint más befektetési formáknál. Egész biztosan könnyen és gyorsan hozzá fogsz férni.
Bármikor visszaváltható
Az állampapír befektetéseid bármikor visszaválthatók. Akkor is, ha egyszerre vetted meg őket. Elképzelhető, hogy 0.5-1% visszaváltási díjat kell fizetned.
Rugalmas befektetés
Ha vissza kell váltanod, akkor elég csak annyi darab állampapírt eladnod, amennyi pénzre szükséged van. A többi államkötvényed változatlan feltételekkel kamatozik tovább, hiszen azokat nem váltottad vissza. Más szóval, minden 1 vagy 10 000 forintos befektetés önálló befektetésnek számít és külön-külön visszaváltható.
Befektetési alapszabályok
Az egyik alapszabály, hogy sosem szabad egyetlen dologba az összes pénzed befektetni, mert ha az elbukik, akkor oda az összes megtakarításod.
A másik alapszabály, hogy a „konyhapénzt”, tehát a megélhetésed alapjául szolgáló pénzt sosem szabad kockáztatni.
Aki pénzt szeretne befektetni, hamar rá fog jönni arra, hogy minél nagyobb hozamot szeretne, annál nagyobb kockázatot kell vállalnia. A harmadik alapszabály, hogy a lehetséges hozammal arányosan nő a valószínűsége annak, hogy bukni fogsz.
Ha nem akarsz túlságosan belemélyedni a befektetési lehetőségekbe, kiváltképp nem szeretnél kockáztatni, akkor a befektetési lehetőségek böngészése közben hamar rá fogsz találni az állampapírokra.
Lekötött betét vagy állampapírok?
Az utóbbi hónapokban megjelentek azok a lekötött betétek amikkel már érdemes összehasonlítani az állampapírokat.
A magas hozamokat kínáló bankoknál, mint például a Gránit Bank, ahol 6 hónapra a KamatMax betétben 5,00%-os éves kamatot is kaphatsz és online is megnyithatod akár szelfivel a bankszámlát (ha nem ott vagy ügyfél).
Nézzük meg milyen betéteket kínálnak most a bankok!
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg betét közül megtalálhasd a legjobbat.
- EBKM szerint
- Éves kamat szerint
- Nettó kamat összege szerint
- Lekötési idő szerint
-
Egyszerűen leköthető a Gránit mobilbankjábanNettó kamat 54 000 Ft Fix kamatozásEBKM 5,00% Kamat 5,00%Futamidő 6 hónap
- Havi 20 000 forintért vásárolnod kell a Gránit bankos bankkártyáddal
-
Nettó kamat 1 080 Ft Fix kamatozásEBKM 0,10% Kamat 0,10%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 324 Ft Fix kamatozásEBKM 0,03% Kamat 0,03%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 324 Ft Fix kamatozásEBKM 0,03% Kamat 0,03%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Változó kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Változó kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
Az EBKM számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Magyar Cetelem Bank, Duna Takarék Bank, KDB Bank, Oberbank, Polgári Bank, Bank of China.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
De az állam nem csak a hozamokkal operálhat. Magyarországon létezik egy máshol nem, vagy csak korlátozottan alkalmazott pénzügyi tranzakciós illeték, mely minden bankszámlás pénzmozgásra pluszban rájön, mintegy adóként. Nos, az egyéb befektetésekre nem létezik mentesség ez alól, de az állampapíros befektetésekre – a lakosság részére – igen.
Befektetés előtt ezeket is gondold át
Az állampapírban nincs tőke- és kamatkockázat, kamatot viszont sokféle alapon fizet.
Létezik állampapír devizában is. Ha ilyet vásárolsz, akkor devizakockázatnak teszed ki a pénzedet. Vagyis, az árfolyamromlásnál nő a befektetésed értéke, árfolyamerősödésnél csökken.
Ezekre érdemes odafigyelned, ha euró alapú megtakarításon gondolkozol.
Hol vásárolhatok állampapírt?
A lakossági befektetőként alapvetően három csatornán keresztül vásárolhatsz állampapírt:
- az államkincstárnál (itt a számlavezetés díjmentes),
- a lakossági bankok állampapírt forgalmazó körénél és a
- postákon
Az államkincstárnál lehetőséged van egy saját internetbank-szerű felületet használni, ez a Webkincstár.
2023. december 11. óta azonnal megnyitható az állampapír vásárlásához szükséges értékpapírszámla a Magyar Államkincstárnál.
Mindössze egy ügyfélkapus hozzáférés szükséges csak hozzá, és pár perc alatt megnyitható a kincstári értékpapírszámla a Magyarorszag.hu weboldalon, sőt rögtön lehet állampapír-vásárlásra is használni.
Korábban csak online igénylésre volt lehetőség, amely után az ügyfélhitelesítést a Magyar Államkincstár valamelyik kirendeltségében kellett végrehajtanod. A kincstári értékpapírszámlát bármelyik magyar magánszemély megnyithatja, aki rendelkezik Ügyfélkapuval.
Fontos tudnod, hogy a bankoknál vagy a postákon találkozhatsz olyan költségekkel, melyek az államkincstárnál nincsenek. Vagy előfordulhat, hogy a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos kedvezmények teljesen nem vonatkoznak rád, ha nem az államkincstárnál fektetsz be.
Minden állampapír esetében közlik, hogy az hol, melyik forgalmazónál vásárolható meg. Erre szűrni is tudsz a forgalmazóhelyek között. Vannak olyan állampapírok, melyek a Magyar Államkincstárnál nem is vásárolhatók meg.
Milyen feltételekkel vásárolhatok állampapírt?
Nagyon egyszerűek a vásárlási feltételek, mindössze ennyi:
- devizabelföldi vagy devizakülföldi természetes személy (azaz magánszemély) legyél
- babakötvény, nyomdai Magyar Állampapír Plusz és Kincstári Takarékjegy vásárlása esetén devizabelföldi természetes személy legyél
Devizabelföldi természetes személy kizárólag már forgalomban lévő, külföldi devizában kibocsátott államkötvényt tud vásárolni annak forgalmazójánál.
Magánemberként személyi igazolványt vagy jogosítványt és lakcímkártyát, továbbá az adókártyát kell magaddal vinned a számlanyitáshoz.
Külföldi természetes személyként az útleveled szükséges, vagy a magyarországi tartózkodásra jogosító okmányodat kell bemutatnod.
Vannak olyan bankok, például a Gránit Bank, ahol szelfivel is könnyen meg tudod nyitni a bankszámlát és értékapírszámlád és mobilról könnyen meg tudod vásárolni az állampapírt.
A feltételekhez tudnod kell még azt is, hogy a Magyar Államkincstárnál és a Magyar Postán keresztül vásárolt állampapírok díjmentesen vásárolhatók, az egyéb lakossági forgalmazók viszont díjat számíthatnak fel a vásárlások után.
Ne feledd azt sem, hogy az egyéb forgalmazóknál megvásárolt magyar állampapírokra BEVA befektető-védelmi garancia vonatkozhat (ha a befektetési szolgáltató tagja a BEVÁ-nak), befektetőnként és összevontan legfeljebb százezer euró (mintegy 40 millió forint) összeghatárig.
A BEVA csak a befektetési szolgáltató jogellenes eljárása miatt ténylegesen hiányzó befektetések értéke alapján fizet kártalanítást. A felszámolás alatt álló befektetési szolgáltatónál meglévő ügyfélvagyont a felszámoló fizeti ki a BEVÁ-tól függetlenül.
Hogyan érdemes állampapírt vásárolni?
Az alábbi fő csoportosítások mentén végighaladva - mindegyiket együttesen figyelembe véve - választhatod ki a neked megfelelő állampapírt. Lejjebb egy külön fejezetben könnyen összehasonlíthatod az összes állampapírt ezen szempontok mentén.
Ha díjmentes állampapír vásárlást szeretnél, akkor a bankok közül a Gránit Banknál tudsz teljesen ingyen állampapírt vásárolni, ráadásul az értékpapírszámla vezetésért sem kell díjat fizetned, a számlát pedig meg tudod nyitni egy szelfivel és az igazolványaid befotózásával, illetve NFC-n keresztüli beolvasásával.
A csak elektronikusan tárolt állampapír ugyanolyan biztonságos, mint a papírra nyomtatott.
Lássuk tehát a csoportosítási szempontokat:
- változó (inflációkövető) vagy fix (azon belül állandó vagy időben sávos) kamatozás
- EHM (Egységesített Értékpapír Hozam Mutató)
- futamidő (az 1 évnél hosszabb lejáratú állampapírt államkötvénynek, az 1 évnél rövidebb a futamidejűt kincstárjegynek hívják)
- kamatfizetési időszak
- papírra nyomtatott állampapír vagy denominált (azaz csak elektronikusan tárolt)
- visszaváltási feltételek
Ezek közül az alábbi főszabályok mentén érdemes választani szerintünk:
- Emelkedő inflációs időszakban, amint a várható éves infláció meghaladja, vagy már előre láthatóan biztosan meg fogja haladni a fix kamatozású állampapírokét, akkor célszerű változó kamatozású (inflációkövető) állampapírt vásárolni.
- Csökkenő inflációs időszakban, amint a fix kamatozású állampapírok hozama alá esik a változó kamatozású (inflációkövető) állampapírok kamata, úgy a fix kamatozásút érdemes választani.
- Hosszú távú trendjében várhatóan emelkedő vagy tetőző euró-forint árfolyam esetén a deviza alapú állampapírt érdemes választani (jól jártak, akik egy éve ilyet vettek).
- Hosszú távú trendjében várhatóan csökkenő euró-forint árfolyam esetén a forint alapú állampapírt érdemes választani.
- Várhatóan hosszú távon is alacsony inflációs vagy/és hosszú távon is stabil euró-forint árfolyamot hozó környezetben több éves befektetéseket is érdemes lehet fontolóra venni.
- Várhatóan hosszú távon emelkedő vagy később tetőző inflációs vagy/és euró-forint árfolyamot hozó környezetben legfeljebb egy éves befektetést érdemes fontolóra venni.
Ha ezek várható hatásait nem tudod előre megbecsülni a befektetés előtt, akkor hasznos iránytű lehet, hogy a befektetők éppen melyik típusú állampapírt vásárolják. Erről rendszeresen lehet olvasni a hazai gazdasági sajtóban, illetve az Állampapír.hu oldalon is feltüntethetik az éppen legnépszerűbb állampapírt.
Hogyan segít az EHM a választásban?
Az EHM (Egységesített Értékpapír Hozam Mutató) az EBKM-hez hasonlóan összehasonlíthatóvá teszi az értékpapírok (köztük az állampapírok) hozamát. Ennek közzététele a jogszabály alapján kötelező.
Főszabály szerint, minél magasabb az EHM, annál magasabb kamatot kapsz a pénzedre.
Az állampapír vásárlási regisztráció
Ha a Magyar Államkincstárnál vásárolsz állampapírt, akkor a regisztrációt online is el tudod kezdeni az alábbi linken.
A Regisztráció gombra kattintva tudod elvégezni a regisztrációs folyamatot az állami Ügyfélkapun keresztül.
Ha van eSzemélyid, akkor azzal is nyithatsz számlát.
Az adataid megadása, illetve a rendszerben már meglévő adataid jóváhagyása után nyilatkozhatsz arról, hogy szeretnél-e elektronikus szolgáltatásokat igényelni. Mi azt javasoljuk, hogy ezt feltétlenül jelöld be, hiszen ekkor tudsz távolról is hozzáférni a számládhoz. Itt meg kell adnod a mobilszámod, az esedékességfizetés módjára pénzszámlát javaslunk, ekkor nem terhelnek a bankszámládra semmit.
A megvásárolt állampapír és annak egyenlegének ellenőrzése
Az állam létrehozott egy központi nyilvántartást, ahol az értékpapírok valódisága ellenőrizhető.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyilvántartásában az értékpapírszámla-vezető pénzügyi szolgáltatódtól kapott kimutatásokat össze tudod vetni a szolgáltatód MNB-nek megküldött, személyes adatokat nem tartalmazó adatszolgáltatásával.
Az online egyenleg rendszeres ellenőrzésével meggyőződhetsz arról, hogy szolgáltatód hiányosságok nélkül vezeti az értékpapírszámládat, vagyis az MNB felé és feléd is ugyanazokat az információkat szolgáltatja.
Ezen felül természetesen a szolgáltatód is mutatja az egyenlegedet.
Hogyan tudom eladni az állampapírt, ha szükségessé válik?
Az állampapírt bármikor el lehet adni az állampapírt forgalmazónak az általa feltüntetett aktuális árfolyamon. Természetesen az addig felhalmozódott kamatot is megkapod. A Magyar Államkincstár a kincstári árfolyamjegyzésben nyújt tájékoztatást az aktuális árfolyamokról.
Ne feledd, hogy a futamidő lejárata előtti eladás veszteséggel járhat!
Lejjebb, egy külön fejezetben, a részletek közt feltüntetjük a visszaváltással kapcsolatos információkat is.
Állampapír-csere funkciót vezet be jövőre a Magyar Államkincstár a Webkincstár (internetbank) és a Mobilkincstár (mobilalkalmazás) felületén. Ezzel egyetlen tranzakcióval is át lehet majd alakítani a portfóliót több állampapír között, nem kell külön eladni és venni. A funkció hasznos lehet azoknak, akik az eddig jól kamatozó Prémium állampapírjukat más papírra cserélnék, miután annak kedvezőbb kamatozása megszűnik majd. Ez valószínűleg csak egy technikai könnyítés lesz, így az állampapír 1 százalékos idő előtti visszaváltási díja nem változik. A funkció segítheti, hogy az állampapír befektetések továbbra is az államnál maradjanak.
Az adathalászat elleni védekezésképpen 2024. áprilistól a Magyar Államkincstárból pénzt új bankszámlaszámra kiutalni csak az új számlaszám rögzítését követő 48 óra múlva lehet. Az új bankszámlaszám rögzítéséről a Magyar Államkincstár e-mailt küld.
Ha ilyen e-maillel találkozol, és nem te rögzítetted a számlaszámot, azonnal hívd fel a 1811-es telefonszámot. Ha 48 órán belül lenne szükséged az új bankszámlaszámra indított átutalásra, akkor személyesen kell bemenned ezért a Magyar Államkincstár valamelyik ügyfélszolgálatára.
Állampapír és az adózás
A 2019. június 1. után kibocsátott állampapírok kamatadó-mentesek és szocho-mentesek. Az előtte kibocsátott állampapírok kamatadója a kamat 15 százaléka, a szocho pedig a kamat 13 százaléka.
A kamatadót és a szochót a kamat kifizetője már levonja, neked nincs vele dolgod.
Adókedvezményt (SZJA visszatérítést) kapsz az államtól, ha NYESZ-re (nyugdíj-előtakarékossági számlára) teszed a befektetésed.
2024. február 2 óta nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) is nyithatsz a Magyar Államkincstárnál, amelyen bármely forint alapú magyar állampapírt meg lehet vásárolni. A NYESZ-hez díjmentes értékpapírszámlával kell rendelkezni a kincstárnál, ha ez megvan, akkor arra 5 000 forintot be kell fizetni előbb, majd utána azonnal megnyitható a NYESZ az ügyfélkapun keresztül online, vagy személyesen a kincstári kirendeltségeken. A kincstári NYESZ a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is kezelhető.
Ha tartós befektetési számlán (TBSZ) vásárolsz kamatadó-mentes állampapírt, annak kamata adófizetési kötelezettséget von maga után akkor, ha a befektetés az 5 éves futamidőn belül megszakításra kerül. (A szochót azonban ilyenkor sem kell megfizetned.)
Ezért 2019. május 1. után kibocsátott állampapírt nem javaslunk TBSZ számlára tenni, hiszen a TBSZ számla fő előnye, a kamatadó-mentesség ezeknél az állampapíroknál alapból jár TBSZ nélkül is.
Ilyen állampapírok közül választhatsz
Összegyűjtöttük a jelenleg elérhető magyar állampapírok legfontosabb tulajdonságait. Az adatok között szereplő linkkel az adott állampapír hivatalos állami tájékoztató oldalára jutsz el, ahol további információkat olvashatsz.
1. Fix Magyar Állampapír (FixMÁP)
A Fix Magyar Állampapír konstrukciót akkor dobta piacra az állam, amikor 2024 elején csökkenni kezdett a korábban igen magas szinteket elérő hazai infláció. Egy csökkenő inflációs időszakban kifejezetten előnyös fix, magas kamatozású megtakarításban tartani a pénzt, akár éveken át.
Az állampapír kamata évi fix 6,5 százalékkal kamatozik a kibocsátástól kezdve 3 éven át. Az aktuálisan kapható sorozat, a 2027/Q4 2027. október 22-ig kamatozik ekkora kamattal.
Ez idő alatt negyedévente fizet időarányos kamatot, mely akár újra befektethető, kamatos kamatot is elérve.
A papírt belföldi és külföldi magánszemélyek, azaz devizabelföldi és devizakülföldi természetes személyek vásárolhatják meg az alábbi helyeken vagy az interneten, illetve az elsődleges forgalmazók mobilalkalmazásaiban.
Az állampapír névértéke 1 forint és a Magyar Államkincstárnál 1 százalékos veszteséggel vásárolható vissza a 3 éves futamidő lejárta előtt.
2. Prémium Magyar Állampapír (PMÁP)
A Prémium Magyar Állampapír - a jelenleg megvásárolható sorozat szerint - egy több mint 8 éves futamidejű államkötvény. Alapcímlete 1 forint.
Az értékpapír éves kamata kamatbázisból és kamatprémiumból adódik össze és inflációkövetést tartalmaz.
A papír az előző évi infláció felett biztosít a 2-5. éves kamatperiódusban évi 0,5 százalék, utána évi 1 százalék mértékű kamatprémiumot.
A kamatfizetés évente történik, a kifizetett kamat újrabefektetése nem automatikus.
Az értékpapírt devizakülföldi ügyfél is megvásárolhatja.
Az állampapír ezeken a forgalmazóhelyeken vásárolható meg.
3. Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz)
Ez egy fix kamatozású, 1 forint névértékű államkötvény, mely 5 éven át előre meghatározott kamattal kamatozik. Folyamatosan egyre magasabb kamatot fizet, 2024. október 2-től:
- az első évben évi 5,75 százalékot
- 2. évben évi 6 százalékot
- 3. évben évi 6,25 százalékot
- 4. évben évi 6,50 százalékot és az
- 5. évben évi 6,75 százalékot
Ez a teljes futamidőre nézve 6,48 százalékos EHM. Korábban szuperállampapírnak hívták ezt a konstrukciót, de a magasabb inflációs időszakban már nem volt annyira népszerű. Sokan, akik ilyet vettek, inkább eladták a lejárat előtt, és inflációkövető Prémium Magyar Állampapírt vettek helyette. 2024-ben ezért módosított rajta az állam.
A Magyar Állampapír Plusznál a kifizetett kamat újrabefektetése automatikus. A MÁP Pluszt devizakülföldi személy is megvásárolhatja.
A lejárat előtti visszavásárlás napi vételi árfolyamon történik. Az államkincstárnál 99,50 százalékos árfolyamon lehet visszaváltani az állampapírt, de a kamatfizetést követően 5 munkanapig az árfolyam 100 százalékos, azaz a visszavásárlás névértéken történik.
4. Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)
A Bónusz Magyar Állampapír - BMÁP a magas inflációra adott válaszul, 2022. szeptember végén jelent meg. A BMÁP forgalomba hozatala 2019. június 1. és 2022. szeptember 29. között szünetelt.
A régebbi sorozatok esetében 3 éves futamidővel, de a 2023. február 20-tól 3, illetve 3 és fél éves futamidővel, 2024. január 9-től - párhuzamosan a 3,5 éves futamidővel - 5,5 éves futamidővel kibocsátásra kerülő, dematerializált, változó kamatozású állampapír alapcímlete 1 forint.
Minden sorozat kamatbázisa megegyezik a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával. Az adott sorozat e kamatbázis felett biztosít 1 százalék kamatprémiumot.
Kamatfizetés háromhavonta történik.
A 2022. szeptember 30-tól kibocsátott Bónusz Magyar Állampapírok kamatadó-mentes és szocho-mentes befektetések.
A Bónusz Magyar Állampapír esetében a kamatperiódus a most értékesített sorozatok esetében az a három hónapos időszak, amely
- az adott év január/február hó 26. napja és ugyanazon év április/május hó 26. napja közé (5,5/3,5 éves futamidőnél),
- az adott év április/május hó 26. napja és ugyanazon év július/augusztus hó 26. napja közé (5,5/3,5 éves futamidőnél,
- az adott év július/augusztus hó 26. napja és ugyanazon év október/november hó 26. napja közé (5,5/3,5 éves futamidőnél),
- az adott év október/november hó 26. napja és a következő év január/február hó 26. napja közé (5,5/3,5 éves futamidőnél)
esik (és rendre így tovább), azzal, hogy az adott kamatszámítási periódus annak első napjától az adott kamatperiódus utolsó előtti napjáig terjed. Ennek megfelelően a kamatfizetés az alábbi napokon történik az aktuálisan értékesített sorozatok esetében: 2024. április 26-tól 3 havonta 2029. július 26-ig az 5,5 éves futamidejű papírok esetében és 2024. február 26-tól 3 havonta 2027. május 26-ig a 3,5 éves futamidejű papírok esetében.
5. Nyomdai Magyar Állampapír Plusz (nyomdai MÁP Plusz)
Ez a Magyar Állampapír Plusz nyomtatott megfelelője, mely a postai eladásban segít az államnak. Itt teljesen azonosak a feltételek a MÁP Plusszal, de értelemszerűen magasabb névértéken bocsátják ki, egészen pontosan 10 000, 50 000, 100 000, 500 000, 1 000 000 és 2 000 000 forint névértékeken.
Annyi csak a különbség a nyomdai és a dematerializált változat között, hogy a nyomdai változat az első fél évben, évi 5,75 százalék helyett évi 5,50 százalékkal kamatozik.
A forgalmazóhelyek a Posta.hu weboldalán kérdezhetők le. A postákon forgalmazott, nyomtatott Magyar Állampapír Plusz értékpapírról további részletek itt találhatók.
6. Babakötvény (BABA)
A babakötvény egy speciális állampapír, mely 19 éves futamidővel rendelkezik, névértéke 1 forint. A gyermek születésekor befektetve közel 19 éven keresztül kamatozik. Amikor eléri a gyermeked a felnőttkort, akkor adó- és járulékmentesen kiveheti és arra költheti, amire akarja.
A gyermek 18 éves koráig bármikor lehet csatlakozni a babakötvényhez, nem csak a gyermek születésekor.
Speciális állami támogatások járnak rá:
- a kamatadó-mentesség (függetlenül a többi állampapírtól)
- a szülői befizetések utáni 10 százalékos, de legfeljebb évi 12 000 forintos állami támogatás
- magas, infláció plusz 3 százalékos éves kamat, amely a kockázatmentes befektetési lehetőségek között a legjobb
Jelenleg évi 20,60 százalékos a kamatszintje, az inflációt követni fogja az állampapír a következő években is. A kamat jóváírása évente történik.
A kifizetett kamat újrabefektetése ennél a konstrukciónál automatikus.
Devizakülföldi alapesetben nem vásárolhatja meg, kivéve, ha a gyermek magyar állampolgársággal vagy „Magyar igazolvánnyal” rendelkezik és az állampolgárságától való megfosztással járna, ha felvenné a magyar állampolgárságot.
A babakötvény visszavásárlása lejárat előtt nem lehetséges, ezt törvény tiltja.
2024. február 13-tól egy naptári évben legfeljebb csak 1,2 millió forint értékben lehet babakötvényt vásárolni. 2024-ben ez a szabály csak a 2024. február 12-e utáni befizetésekre vonatkozik.
7. Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP)
Az itt olvasható fejezet a meglévő papírokra vonatkozik.
Ez az állampapír hasonlít legjobban a lekötött betéthez, így ezt a legkönnyebb megérteniük azoknak, akik bankban szokták tartani a megtakarításaikat. Csak éppen bankbetét helyett állampapírt vásárolsz (alapcímlete 10 000 forint).
Az 1 éves futamidejű állampapír 2024. április 9-től érvényes 6,0 százalékos éves kamatát az egy éves lejárat végén kapod meg. A kifizetett kamat újrabefektetése nem automatikus.
Ezt az állampapírt a devizakülföldiek is megvásárolhatják.
A lejárat előtti visszavásárlása 99,5 százalékos értéken történik a névértékhez képest. A kamat a futamidő alatt lehet végig fix vagy változó (inflációkövető) is, a kamatfizetés az egy éves futamidő végén történik.
Az Egyéves Magyar Állampapír forgalmazóhelyei itt találhatók. Erről az állampapírról további részletek itt találhatóak.
8. Kincstári Takarékjegy (nyomdai) (KTJ)
Az 1 és 2 év futamidejű nyomtatott Kincstári Takarékjegy a Magyar Postákon vásárolható meg. Az 1 éves értékpapír éves kamata fix 5,5 százalék 2024. október 1-től, míg a 2 évesé évi fix 6 százalék 2024. október 1-től.
A kifizetett kamat újrabefektetése nem automatikus.
Az értékpapírt devizakülföldi nem vásárolhatja meg.
A Kincstári Takarékjegy alapcímletei 10 000, 50 000, 100 000, 500 000 és 1 000 000 forint.
9. Euró Magyar Állampapír (EMÁP)
Az Euró Magyar Állampapír egy 3 éves futamidejű, a 3 hónapos Euriborhoz kötött, változó kamatozású állampapír, amelynek alapcímlete 1 euró.
Az éves kamat a kamatperiódus fordulónapját megelőző 5. munkanapra vonatkozóan, a kamatperiódus fordulónapját megelőző 3. munkanapon, az European Money Market Institute (EMMI) honlapján közzétett 3 havi EURIBOR százalékos mértékével megegyező. Amennyiben a 3 havi EURIBOR értéke nulla vagy negatív, úgy a 2013. évi CLXXVII. törvény 52/A. §-ának rendelkezése alapján az éves kamat értéke 0,001%.
Az értékpapír futamideje 3 év, kamata jelenleg évi 3,488 százalék.
A kifizetett kamat újrabefektetése nem automatikus . Az állampapírt devizakülföldiek megvásárolhatják. A visszavásárlási értéke lejárat előtt a névérték 99 százaléka.
A kamatfizetés negyedévente történik.
10. Magyar Államkötvény (MAK)
A 10 000 forintos alapcímletű 3, 5, 7, 10, 15 és 20 éves értékpapírok éves kamata többféle, fix és változó is van köztük. Az értékpapírt devizakülföldi is megvásárolhatja. A kamat kifizetése félévente vagy évente történik, a kifizetett kamat újrabefektetése nem automatikus.
A lejárat előtti visszavásárlása napi vételi árfolyamon történik.
11. Diszkont Kincstárjegy (DKJ)
A Diszkont Kincstárjegy 3 és 12 hónapos futamidejű, nem kamatozó értékpapír, mely névérték alatt, diszkont áron kerül kibocsátásra 10 000 forintos alapcímletben. A névérték kifizetése lejáratkor, egy összegben esedékes, mely az árfolyam-nyereségadó levonását követően kerül kifizetésre.
A hozam összege a névérték és a vételár között különbség. A lejárat előtti visszavásárlása napi vételi árfolyamon történik.
Az állampapírt devizakülföldiek is megvásárolhatják.
A Diszkont Kincstárjegy forgalmazói itt találhatók, ezen az oldalon pedig a kincstári napi árfolyamjegyzése követhető. Bővebb információhoz ezen az oldalon lehet hozzájutni erről az értékpapírról.
Állampapírt tudok készpénzből venni?
Igen. Ha készpénzben van a megtakarításod, akkor azt be tudod fizetni az Államkincstárnál és a bankodnál is a bankfióki pénztárban vagy akár befizető ATM-ben is. Ezután a pénzt át tudod vezetni az értékpapírszámládra, ahol aztán állampapírt tudsz vásárolni.
Az állampapírok legfőbb előnyei és hátrányai
- nincs kockázatnak kitéve a tőkéd
- a kamatot is biztosan megkapod, nem csak a tőkét
- az állami garancia nemcsak a betétbiztosításnál ismert 40 millió forintig, hanem korlátlan összegig érvényes
- pénzügyi tranzakciós illetékmentesség a befektetéskor (magánszemélyeknek)
- kamatadó-mentesség és szocho-mentesség
- alacsony összegű címletek, könnyű a belépés
- elvileg rugalmas hozzáférhetőség, mivel kicsi a névérték
- a futamidő vége előtti felvételkor veszteség érhet, vagy a visszavásárlást korlátozhatják
- Magyar Államkincstárhoz el kell utalni a pénzedet (pontosabban a költségoptimalizálás miatt célszerű)
- ha nem körültekintően választasz állampapírt, akkor előfordulhat, hogy más állampapírokhoz képest, netán az inflációhoz képest kevesebb hozamot érsz el (kamatkockázat)
- ha deviza alapú állampapírt választasz, azzal árfolyamkockázatot vállalsz
- Magyarország hitelminősítő cégek általi leminősítése esetén a magyar állampapírok árfolyama leromolhat
Maradtak kérdéseid?
-
Lehet-e egyszerre többféle állampapírom is?
Igen. Ha úgy ítéled meg, hogy az állampapírokon belül is diverzifikálod a befektetésed, akkor vásárolhatsz több, egymástól eltérő módon kamatot fizető állampapírt. -
Van-e személyenkénti maximum az állampapír befektetésekre vonatkozóan?
Nincs. A minimális vásárlás egy darab állampapír névértéke (1 forint vagy 10 000 forint), a maximális viszont nincs korlátozva. Ennek ellenére, ha sok pénzed van, nem javasoljuk kizárólag állampapírba fektetni a pénzed, még akkor sem, ha kockázatkerülő vagy.
Ilyenkor célszerű inkább megosztani a teljes portfóliód a különféle kockázatok között, főleg hosszú távon. Ennek egy meghatározott része lehet az állampapír, de ne ez legyen az összes. Vedd igénybe befektetési tanácsadó segítségét!
-
Örökölhető-e az állampapír örökösödési illeték fizetése nélkül?
Az állampapírok örökölhetők és hagyatékba vehetők. Az egyéb ingóságokkal ellentétben az állampapírok nem egyenesági öröklése is tárgyi illetékmentes. Az örökösödési illeték alóli mentesség nemcsak a magyar, hanem bármely EGT tagállam által kibocsátott állampapírra vonatkozik.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
Az alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.