Falusi CSOK hitel és feltételek 2024 – egy helyen minden tudnivaló
Vidéken valósítanád meg a lakáscéljaidat, és ehhez állami támogatást is igényelnél? Akkor valószínűleg találkoztál már a falusi CSOK támogatással. A falusi CSOK feltételei 2024 elején ismét megváltoztak. Útmutatónkból megtudhatod, hogy hogyan változtak a szabályok, és mit kell tenned, ha vidéken valósítanád meg a lakáscéljaidat, és ehhez állami támogatást igényelnél.
- Mi a falusi CSOK?
- A Falusi CSOK támogatás összege
- Falusi csok használt ingatlanra
- Falusi CSOK korszerűsítésre
- Falusi CSOK új építésű ingatlanra
- CSOK hitelek Falusi CSOK mellé
- Milyen kombinációban lehet igényelni a CSOK-ot?
- A Falusi CSOK előnyei
- Változás a falusi CSOK szabályaiban 2024. január 1-től
- A Falusi CSOK feltételei
- Falusi CSOK igénylése hitel nélkül
- A falusi CSOK feltételei
- A gyerekekre vonatkozó feltételek
- Az ingatlanra vonatkozó feltételek
- Hogyan folyósítják a falusi CSOK-ot?
- Mikor kell visszafizetni a falusi CSOK-ot?
- Mikor kell visszafizetni Falusi CSOK támogatást?
- Falusi CSOK-os ingatlan lecserélése
- Falusi CSOK preferált kistelepülések listája
- Maradtak kérdéseid a falusi CSOK-ról?
Mi a falusi CSOK?
A falusi CSOK egy vissza nem térítendő állami támogatás, amelyet preferált kistelepüléseken (a jogszabály ezeket listázza, de itt az útmutató végén is megtalálod) igényelhetsz, ha gyermeket nevelsz vagy vállalsz.
A falusi CSOK célja, hogy azokat segítse, akik külterületen (tanyán, birtokközponton) vagy a jogszabályban szereplő kistelepülések egyikén szeretnének ingatlant vásárolni, vagy az ott lévő házukat vagy lakásukat modernizálni. A támogatás közel 2 700 településen elérhető.
Ekkora összeg vissza nem térítendő formában jól jön, de egy ingatlanvásárlásra - de akár még korszerűsítésre is - aligha elég. Szerencsére a falusi CSOK-ot két fajta CSOK-hoz illeszthető kamattámogatott hitellel is kiegészítheted.
A kétfajta támogatott hitel együtt nem igényelhető, neked kell kiválasztanod azt, amelyik jobban megfelel az igényeidnek.
A Falusi CSOK támogatás összege
1. Lakóház építésére vagy vásárlására, illetve használt lakás vásárlására, bővítésére és/vagy korszerűsítésére:
- 1 gyermeknél 1 000 000 forint,
- 2 gyermeknél 4 000 000 forint,
- 3 vagy több gyermek esetén 15 000 000 forint.
2. Meglévő lakás bővítésére, illetve korszerűsítésére:
- 1 gyereknél 600 000 forint,
- 2 gyereknél 2 000 000 forint,
- 3 gyereknél pedig 7 500 000 forint.
Falusi csok használt ingatlanra
A támogatási összeget használt lakás vásárlása és bővítése, korszerűsítése esetén nem lehet teljesen szabadon felhasználni. Annak csupán a felét költheted lakásvásárlásra. A másik felét bővítésre és/vagy korszerűsítésre kell használnod.
A vásárlásnak tehát a korszerűsítés vagy a bővítés (vagy mindkettő) mindenképp része kell, hogy legyen. Tehát a falusi CSOK-ot nem használhatod olyan ingatlan megvásárlására, amelyet nem modernizálnál.
Falusi CSOK korszerűsítésre
Lehetőséged van a falusi CSOK-ot úgy felvenni, hogy nem vásárolsz ingatlant, hanem egy meglévőt szeretnél bővíteni, illetve korszerűsíteni. Ebben az esetben az elérhető összeg a támogatás fele fele.
A falusi CSOK-ot nem használhatod olyan ingatlanra, amelyet nem modernizálnál.
Falusi CSOK új építésű ingatlanra
A támogatást építés és új lakás vásárlása esetén csak egylakásos lakóházakra igényelheted. Ez olyan épület lehet, amelynek önálló tető- és épületszerkezete van, illetve a terepszintről közvetlen bejárata van. Társasházi lakásra tehát nem igényelheted a támogatást.
CSOK hitelek Falusi CSOK mellé
A Falusi CSOK támogatást két fajta CSOK-hoz illeszthető kamattámogatott hitellel is kiegészítheted.
A kétfajta támogatott hitel együtt nem igényelhető, neked kell kiválasztanod azt, amelyik jobban megfelel az igényeidnek
1. CSOK hitel
Ezt a hitelt önmagában nem, csak a falusi CSOK mellé igényelheted, ezért több banknál falusi CSOK hitel néven találod meg. A CSOK hitel egy gyermek mellé még nem elérhető, 2 gyermek mellé 10 millió, 3 gyermek mellé pedig 15 millió forint a lehetséges hitelösszeg. A hitel kamata fix 3 százalék, a futamidő legfeljebb 25 év lehet.
Úgynevezett CSOK hitel eddig is létezett, a normál CSOK támogatáshoz is lehetett igényelni. Normál CSOK támogatás már nincs, de a CSOK hitel továbbra is igényelhető.
Mikor érdemes igényelni?
A CSOK hitelt falusi CSOK mellé akkor érdemes igényelned, ha meglévő gyermekekre veszed fel a támogatást, és tovább már nem bővítenéd a családot.
2. CSOK Plusz
A CSOK Plusz egy hitelelengedés támogatással kombinált kamattámogatott hitel, amely a városokban és nagyobb településeken a normál CSOK támogatást váltja le, de 5 000 fő alatti falvakban a falusi CSOK mellé is igényelhető.
Fontos, hogy ezt a hitelt csak vállalt gyermekekre igényelheted, azaz akkor, ha még nincs gyermeketek, de szeretnétek, vagy ha már van, de bővítenétek a családot. A CSOK Pluszt csak házastársak igényelhetik, ahol a feleség 41 év alatti.
A CSOK Plusz előnye, hogy már egy vállalt gyermektől igényelhető, és hogy viszonylag nagy összegek elérhetők. A lehetséges hitelösszeg:
- 1 gyermek mellé 15 millió forint,
- 2 gyermek mellé 30 millió forint,
- 3 gyermek mellé pedig 50 millió forint.
A kamat legfeljebb 3 százalék, azaz van olyan bank, amelyik ennél kisebb kamat mellett kínálja. A futamidő 10 és 25 év között lehet.
A második gyermek megszületése után minden gyereknél 10-10 millió forint hitelelengedést kérhettek.
Mikor érdemes ezt választani?
Ha a falusi CSOK-ot nem, vagy nem csak meglévő gyermekre igényelnétek, akkor ezt érdemes választani, mivel már egy gyermeknél is elérhető, nagyobbak a lehetséges hitelösszegek, és hitelelengedésre is jogosultak lehettek.
A CSOK plusz földrajzi megkötés nélkül igényelhető önmagában, sőt, városokban csak önmagában. Viszont azoknak a házaspároknak, amelyek preferált kistelepülésen igényelnék, feltétlenül érdemes a vissza nem térítendő támogatással, azaz a falusi CSOK-kal együtt kérni, hiszen ha a CSOK Plusz igénylési feltételeinek megfelelnek, akkor jó eséllyel a falusi CSOK feltételeit is tudják teljesíteni.
Milyen kombinációban lehet igényelni a CSOK-ot?
Igényelhető CSOK kombinációk:
- Falusi CSOK hitel nélkül
- Falusi CSOK + CSOK hitel: meglévő gyermekeknél
- Falusi CSOK + CSOK Plusz: ha még bővül a család
- CSOK Plusz: városokban csak önmagában igényelhető, de preferált kistelepüléseken falusi CSOK-kal együtt érdemes.
Egyéb támogatások
A falusi CSOK, illetve a CSOK Plusz mellé vagyonszerzési illeték mentesség és áfa-visszaigénylési lehetőség is tartozik. De ezen kívül is van még támogatás, amiről nem érdemes megfeledkezni.
A Babaváró hitel keretében 11 millió forintot igényelhetnek azok a fiatal házaspárok, akik gyermeket terveznek.
Ha tehát vállalt gyermekre igényeltek falusi CSOK-ot és/vagy CSOK Pluszt, akkor a Babaváróra is jogosultak lehettek.
A jelzáloghitel-elengedés támogatást azok a házaspárok igényelhetik, akiknek meglévő lakáshitelük van, és megszületik a második vagy többedik gyermekük.
Mivel a CSOK hitel és CSOK Plusz is lakáscélú hitelek, a jelzáloghitel-elengedést ezekre is lehet kérni. CSOK hitelnél ezzel nincs is gond, de a CSOK Plusznál figyelni kell, mert ott a konstrukció a második gyermektől tartalmaz hitelelengedést. A CSOK Plusz hitelelengedését és a jelzáloghitel-elengedést ugyanarra a gyerekre nem használhatod, választanod kell, hogy melyiket szeretnéd.
A Falusi CSOK előnyei
A Falusi CSOK támogatás, az adóvisszatérítés és a CSOK hitel révén igen magas összeghez juthatsz vissza nem térítendő támogatás és/vagy kamattámogatott hitel formájában. Így a lakáscéljaidat jóval alacsonyabb kamat mellett valósíthatod meg. A 3 százalék vagy az alatti kamatok rendkívül kedvezőek.
Ezenfelül a CSOK-ot kiegészítheted normál lakáshitellel vagy személyi kölcsönnel is.
Változás a falusi CSOK szabályaiban 2024. január 1-től
A falusi CSOK új szabályait egységes szerkezetben a 302/2023. (VII.11.) Kormányrendelet tartalmazza. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!
Új lakóház építésére, vásárlására, használt lakás vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére:
- 1 gyermek esetén 1 millió forint,
- 2 gyermek esetén 4 millió forint,
- 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint.
A használt lakás önálló lakóház és társasházi lakás is lehet, de a vásárlás mellett kötelező a bővítés vagy korszerűsítés is. A vásárlásra a támogatási összeg felét használhatod, a másik felét a munkálatokra kell költened.
Csak használt lakás vásárlására (tehát ahol nincs korszerűsítés vagy bővítés) a támogatás nem igényelhető.
Falusi CSOK újépítésű ingatlan esetében
(Az útmutatóban egységesen "lakásként" hivatkozunk minden olyan ingatlanra, amelyre a támogatás használható.)
Falusi CSOK bővítésre és korszerűsítésre:
- 1 gyermek esetén 600 000 forint,
- 2 gyermek esetén 2 millió forint,
- 3 vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint.
A támogatás mellé legalább 2 gyermek esetén továbbra is elérhető a kamattámogatott CSOK hitel, az elérhető összegek változatlanok maradnak.
Elérhető hitelösszegek építés, új lakás vásárlása vagy használt lakás vásárlása és bővítése, korszerűsítése, illetve meglévő lakáson végzett bővítés és korszerűsítés esetén:
- 2 gyermek esetén 10 millió forint,
- 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint.
A CSOK mellé igényelhető áfa-visszaigénylési támogatás
Az új lakás építésének vagy vásárlásának kedvezményes, 5 százalékos áfája továbbra is visszaigényelhető, ugyanakkor ez az áfa-visszatérítés a jövőben csak a CSOK támogatáshoz kapcsolódóan vehető igénybe.
A használtan vásárolt lakás, illetve az ezen, vagy a meglévő lakáson végzett bővítési, korszerűsítési munkák 27 százalékos áfája legfeljebb 5 millió forintig igényelhető vissza.
Ha 27 százalékos áfát igényelsz vissza, akkor az 5 százalékos áfára nem kérheted ezt a támogatást.
A preferált kistelepülések listája továbbra is 2 630 települést tartalmaz, és a falusi CSOK igényelhető tanyákon, birtokközpontokon is.
A Falusi CSOK feltételei
Számos feltételnek kell megfelelnetek, ha meg szeretnétek kapni a támogatást.
Ezek egyrészt
- személyi feltételek, másrészt
- az ingatlanra vonatkozó szabályok.
Azt is megköti a jogszabály, hogy pontosan mi számít korszerűsítésnek és bővítésnek (nem lehet bármit elszámolni), ami pedig a falusi CSOK egy fontos eleme.
Ha pedig CSOK hitelt vagy CSOK Pluszt is szeretnél, akkor még a bank hitelképesség vizsgálatán is át kell menned. A támogatott hitelek esetében a bank ugyanazt a hitelbírálati folyamatot viszi végig, amit más hitelek esetében is, így itt is csak akkor kapod meg a kölcsönt, ha a bank hitelképesnek ítél.
Állami jelzálogjog az ingatlanra
A lakásra, amelyet a támogatás segítségével megszerzel, az állam jelzálogjogot, elidegenítési jogot és terhelési tilalmat jegyeztet be a következő 10 évre. Ez azt jelenti, hogy ez alatt az idő alatt a lakást nem adhatod el, nem adhatod ki albérletbe és nem használhatod fedezetként más hitelekhez. A támogatási időszak alatti 10 évben, neked kell ott laknod a családoddal.
Hogyan lehet kétszer felvenni a falusi CSOK-ot?
A falusi CSOK-ot csak egyszer veheted fel.
Ha a összegét bővítésre, illetve korszerűsítésre is felhasználod, akkor egészen addig, amíg a munkák nincsenek készen, a már megkötött falusi CSOK szerződésben szereplő gyerekszámon túl újabb gyermekekre is igényelhetitek a támogatást.
Tehát ha mondjuk neveltek két gyermeket, rájuk felvettétek a falusi CSOK-ot, majd a bővítési, korszerűsítési munkák közben kiderül, hogy újabb gyermek érkezik a családba, vagy vállalnátok még egyet, akkor erre a harmadik gyerekre is felvehetitek a támogatást.
Ennek az összege a már felvett támogatás és az új gyerekkel együtt igényelhető támogatás különbsége lesz. Ha tehát két gyerekre kaptatok 4 000 000 forintot, és érkezik egy harmadik, akkor az újabb támogatás összege a 15 millió mínusz a már megkapott 4 000 000, azaz 11 000 000 forint lesz.
Arra figyeljetek, hogy ebben az esetben meg kell felelnetek a megemelt gyermekszámhoz tartozó hasznos alapterületre vonatkozó előírásoknak. Ha több gyermeketek lesz, akkor nagyobb házra lesz szükségetek.
Adóvisszatérítés
A falusi CSOK mellé igényelhetsz áfa adóvisszatérítési támogatást is, maximum 5 millió forint értékben.
A támogatást a telek vételárához és az építési bekerülési költségek kifizetéséhez igényelheted. A lakás hasznos alapterületét a jogszabály maximálja 300 m2-ben.
Az adóvisszatérítési támogatást falusi CSOK mellé igényelheted a vásárláshoz, a korszerűsítéshez és a bővítéshez is. A támogatás összegét utólag kapod meg. Csak olyan számlákat tudsz elszámolni, amelyek 27 százalékos áfát tartalmaznak, és amelyeket 2018. január 1-je után állítottak ki.
Az adóvisszatérítésre szóló igénylést csak egyszer nyújthatod be, a falusi CSOK igényléseddel együtt.
Vagyonátruházási illeték elengedése
Ha az ingatlan vásárláshoz falusi CSOK-ot igényelsz, akkor viszont nem kell megfizetned a vagyonszerzési illetéket. Ez a támogatás mellé járó kedvezmény, az állam elengedi az illetéket.
Itt is van JTM korlát?
Igen. A JTM (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató) korlátot a bankoknak minden hitel esetében alkalmazniuk kell, így a kamattámogatott CSOK hitelek esetében is.
Használhatok önerőként falusi CSOK-ot vagy Babaváró hitelt?
Némelyik bank lehetővé teszi, hogy a falusi CSOK támogatás azon részét, amelyet már meglévő gyerekekre igényeltetek, felhasználhasd önerőként a CSOK hitelhez vagy CSOK Pluszhoz. Ha már vannak gyermekeitek, akkor ez nagy könnyebbség lehet számotokra.
A Babaváró hitel és a falusi CSOK nem zárják ki egymást, és ráadásul a Babaváró hitel felhasználható önerőként más hitelekhez, így a CSOK hitelhez és a CSOK Pluszhoz is. Jellemzően csak 75 százalékban, kivéve ha a Babaváró hitel felvétele és a másik hitel igénylése között több mint 3 hónap telik el. Ha korábban vettétek fel a Babavárót, akkor a teljes összeg lehet önerő.
Összességében tehát, mint bármely más hitel esetében, itt is érdemes meggondolni, hogy melyik bankkal kötsz szerződést. Érdemes időt szánnod arra, hogy megkeresd azt a bankot, amelyik a te lehetőségeidnek és igényeidnek leginkább megfelelő feltételek mellett ad neked kölcsönt.
Falusi CSOK igénylése hitel nélkül
A Falusi CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, ezért igényelheted úgy is, hogy sem CSOK hitelt sem CSOK Pluszt nem szeretnél, vagy nem vagy hitelképes.
A falusi CSOK feltételei
Ahhoz, hogy igénybe vehesd a támogatást, meg kell felelned az igénylőre, a gyerekekre és az ingatlanra vonatkozó feltételeknek is.
Az igénylőre vonatkozó feltételek
- A falusi CSOK-ot magyar állampolgárok kérhetik, illetve olyan külföldiek, akiknek letelepedési engedélyük van, és legalább három hónapja itt élnek, vagy bevándorolt, letelepedett vagy hontalan státuszúak.
- Előírás a büntetlen előélet (erről erkölcsi bizonyítványt kell kérned).
- Nem lehet nyilvántartott 5 000 forintot meghaladó köztartozásod az adóhatóság felé. Ha van, akkor 14 napon belül rendezned kell.
- A negatív KHR státusz nem kizáró ok.
- Ha korábban vettél már igénybe valamilyen lakáscélú állami támogatást, és az elmúlt öt évben a feltételek nem teljesítése miatt a támogatás visszafizetésére köteleztek, akkor falusi CSOK-ot sem kaphatsz.
- A falusi CSOK-ot igényelhetik párok, azaz együtt élő pár vagy házaspár. Ebben az esetben együttes igénylők vagytok, és a szerződéskötéssel mindketten támogatott személyek lesztek. A házasság csak abban az esetben előírás, ha vállaljátok további gyermek megszületését is.
- Ha nincs gyermeketek, vagy a meglévőkön túl további gyermekek születését vállaljátok, feltétel, hogy s legalább az egyikőtök életkora 40 év alatt legyen.
- Ha egyedülálló szülőként saját háztartásodban nevelsz gyermekeket, akkor utánuk egyedül is igényelhetsz falusi CSOK-ot.
A falusi CSOK-ra vonatkozó TB jogviszony
- Feltétel a minimum 2 év TB jogviszony.
- A TB jogviszonynak folyamatosnak kell lennie, azaz nem lehet benne 30 napnál hosszabb megszakítás.
- Ha a falusi CSOK-ot párként veszitek igénybe, legalább egyikőtöknek rendelkeznie kell társadalombiztosítási jogviszonnyal.
- Nyugdíj mellett is igénybe veheted, ha 25 év alatti gyermeket nevelsz. (Megváltozott munkaképességű gyermeknél nincs felső életkori határ.) A nyugdíj mellett kiegészítő tevékenységednek is kell lennie, azaz dolgoznod kell.
- Legalább 1 éve átalányadózást választó egyéni vállalkozók, őstermelők, illetve kisadózó vállalkozások esetében elegendő 1 év TB jogviszonyt igazolni.
- Ha a házaspár egyik tagja meghalt, akkor a TB jogviszonyt az elhunyt házastárs megfelelő jogviszonyával is igazolhatja az özvegye.
- Nem elfogadható az, ha magad után fizeted a TB járulékot.
- Nem elfogadható a közfoglalkoztatási jogviszony sem.
- A jogszabály elfogadja a külföldi munkavégzést is. Viszont nyilatkoznotok kell arról, hogy 180 napon belül legalább az egyikőtöknek Magyarországon lesz társadalombiztosítása.
- Kaphatsz támogatást, ha felsőfokú oktatási intézményben tanulsz nappali tagozaton. A középfokú tanulmányokat nem fogadják el.
A gyerekekre vonatkozó feltételek
A jogszabály több kikötést tartalmaz rájuk, például meghatározza, hogy ki számít pontosan gyereknek, mikor lehet utánuk támogatást igényelni, hány gyermek megszületését lehet vállalni és ezt a vállalást hány éven belül kell teljesíteni.
Életkor
- A támogatás a várandósság betöltött 12. hetétől kezdve igényelhető, tehát már a magzat is gyermeknek számít.
- A gyermek lehet vér szerinti és örökbefogadott, de egy háztartásban kell, hogy éljen a támogatást igénylőkkel, és az új lakásba is velük kell költöznie.
- A gyerekekre 25 éves korukig kaphattok támogatást.
- A gyermek 25 éven felüli is lehet abban az esetben, ha megváltozott munkaképességű.
- A jogszabály kiköti, hogy a családnak a következő 10 évig a támogatott ingatlanban kell laknia - ez ez nem vonatkozik a felnövő és tanulmányaik miatt elköltöző gyerekekre.
Falusi CSOK támogatás nem közös gyerekek esetében
Utánuk is igénybe lehet venni a támogatást, bizonyos megkötésekkel.
- Ha csak közös gyerekek után veszitek igénybe a támogatást, akkor a teljes összeg jár, amire jogosultak vagytok.
- Ha együttes igénylők vagytok, és az egyikőtök saját gyerekei után kéritek a támogatást, akkor szintén a teljes összeg jár nektek.
- Ha mindkettőtök saját nem közös gyerekei után szeretnétek igényelni, akkor ki kell számolni, hogy mennyi támogatás járna nektek, ha külön-külön igényelnétek egyedülálló szülőként a saját gyerekeitek után, és azt kell figyelembe venni, amelyik számotokra kedvezőbb.
- Ha közös gyerekek és egyikőtök saját gyerekei után kéritek, akkor is a teljes összeg jár.
- Ha mindkettőtöknek vannak saját gyerekei, és ezenfelül közös gyerek is van, akkor itt ugyanúgy kell eljárni, mint feljebb. Ki kell számolni, hogy külön-külön mekkora támogatást kaphatnátok úgy, hogy a közös gyerekeket csak az egyikőtöknél veszitek figyelembe, és a számotokra kedvezőbb összeg jár nektek.
Egy gyerek után csak egyszer vehetitek igénybe a falusi CSOK támogatást.
A korábban lakásvásárláshoz vagy vásárláshoz és bővítéshez igénybe vett normál CSOK támogatást nem kell figyelembe venni a falusi CSOK-nál.
Ha korábban már vállaltátok, hogy gyerekeitek születnek, akkor CSOK keretében új vállalást csak akkor tehettek, ha a korábban vállalt gyerekek már megszülettek, azaz teljesítettétek ezt a feltételt.
Ha a támogatást vállalt gyermekekre veszitek fel, de közben az egyik házas fél meghal még mielőtt a gyermekek megszülettek volna, akkor is teljesítettnek tekintik a gyermekvállalást.
Mennyi időtök van a gyerekvállalásra?
A jogszabály meghatározza, hogy a vállalt gyerekeknek hány éven belül kell megszületniük.
- 1 gyereknek 4 éven belül,
- 2 gyereknek 8 éven belül,
- 3 gyermeknek 10 éven belül.
Az örökbefogadás ugyanúgy gyermekvállalásnak számít, mint a vér szerinti gyermek, , itt az örökbefogadást engedélyező határozatnak kell beleférnie a megadott időkeretbe.
Ha a megadott időkereten belül nem sikerült még az örökbefogadás, és hamarosan lejár az erre szánt idő, akkor két évvel meg lehet hosszabbítani, ha a pár bemutatja a határozatot az örökbefogadásra való alkalmasságukról.
Ha egy pár elveszít egy magzatot vagy gyermeket, akkor a vállalást teljesítettnek kell tekinteni.
Az ingatlanra vonatkozó feltételek
- Alapvető követelmény, hogy az ottlakásra alkalmasnak kell lennie.
- Jogszabály előírja, hogy a család a szerződéskötést követő 10 évig a támogatott ingatlanban kell, hogy éljen, így az ingatlannak meg kell felelnie ennek a célnak.
- A falusi CSOK segítségével vásárolt ingatlanban lennie kell egy minimum 12 m2-es lakószobának és egy konyhának, vagy ha az nincs a házban, akkor egy olyan legalább 4 m2-es helyiségnek, ahol lehet főzni.
- Felújítás és bővítés után lennie kell egy fürdőnek és egy mellékhelyiségnek is,
- továbbá elektromos áramnak, vezetékes víznek vagy ivóvizes kútnak, fűtésnek és szennyvízelvezetésnek vagy emésztőnek.
- A megvásárolt ingatlan tehát lehet lakhatatlan is, de a munkálatok elvégzése után alkalmasnak kell lennie arra, hogy ott lakjatok.
- Csak olyan ingatlan elfogadható, amely a telekkönyvön lakóépületként van bejegyezve (még ha az állapotát tekintve lakhatatlan is)
Buktatók az ingatlan esetében
A Földhivatali nyilvántartásban tényleg az szerepeljen, ami a valóság. Ha a térképmásolaton más szerepel, például van egy plusz melléképület, ami nincs rajta, akkor előfordulhat, hogy nem kapjátok meg a támogatást.
A falusi CSOK kötelező eleme a korszerűsítés és/vagy a bővítés, ezért előfordulhat, hogy előbb le akarod bontani az épület egy részét. Azt javasoljuk, hogy még a bontás megkezdése előtt kösd meg a CSOK szerződést, hogy az épület megfeleljen a helyiségekre vonatkozó előírásoknak.
Ha lebontod mondjuk a főzésre alkalmas helyiséget, akkor a lakásra nem tudsz CSOK-ot igényelni. De a WC-t és a fürdőt kialakíthatod a korszerűsítés keretében is.
A minimális hasznos alapterület falusi CSOK esetében
- 1 gyereknél 40 m2,
- 2 gyereknél 50 m2,
- 3 gyereknél 60 m2,
- 4 vagy több gyereknél 70 m2.
Figyelnetek kell, hogy az összes gyermekkel számoljatok, akikkel egy háztartásban laktok, nemcsak a támogatottakkal!
A hasznos alapterülethez számításba lehet venni a következő helyiségeket:
- előszoba, közlekedő,
- nappali,
- hálószoba,
- étkező,
- konyha, étkezőkonyha,
- fürdőszoba,
- WC,
- kamra, tároló,
- gardrób,
- mosókonyha,
- kazánhelyiség és
- egyéb fűthető helyiség.
A hasznos alapterületnek nincs felső határa, a fentieknél nagyobb épületeket is lehet vásárolni. Kivétel, a preferált kistelepüléseken épülő ingatlanok, ott lakás esetében 150 m2, ház esetében 300 m2 a maximális alapterület.
A maximális alapterületre vonatkozó korlát szintén érvényes, ha igénybe szeretnéd venni az adóvisszatérítést.
Mi a helyzet, ha az ingatlan kisebb, de bővíteni szeretnéd?
Ezt megteheted. A lényeg, hogy a bővítés végére elérje az ingatlan a minimális hasznos alapterületet, és rendelkezzen az előírt helyiségekkel.
A Falusi CSOK-os ingatlan tulajdonosai
A támogatás keretében vásárolt ingatlanotoknak csak ti lehettek a tulajdonosai. Ha a pároddal együttes igénylők vagytok, akkor mindkettőtöknek szerepelnie kell a tulajdoni lapon, és csak nektek.
Ez alól kivétel, ha az igénylő pár egyik tagjának a halálával az örökösei, például a gyermekei vagy más harmadik személy tulajdonrészt vagy haszonélvezeti jogot szereznek a lakásban.
A támogatásból nem lehet házrészt vásárolni, és nem lehet egy szülői házat kibővíteni többgenerációssá. A lakás lehet viszont egy osztatlan közös tulajdonú többlakásos épületben, de ilyen esetben nyilatkoznotok kell arról, hogy azt a lakást, amelyben ti laktok, kizárólag ti használjátok.
A munkálatok befejezése után 90 napon belül a gyermekeitekkel együtt be kell költöznötök a falusi CSOK-kal érintett lakásba. A Magyar Államkincstár ellenőrzi, hogy valóban ott laktok-e. Ha esetleg elmulasztanátok a bejelentkezést, akkor a MÁK erről értesíti a Kormányhivatalt.
Lehet a Falusi CSOK-os ingatlan vállalkozás székhelye?
A jogszabály megengedi, hogy az ingatlant vállalkozás székhelyéül használd, viszont nem lehet a vállalkozás telephelye.
Hogyan ellenőrzik a feltételeket?
Egy értékbecslő kimegy, és felméri, hogy az ingatlan alkalmas-e arra, hogy benne lakjatok, megvannak-e a megfelelő helyiségei, és az alapterülete eléri-e a meghatározott nagyságot.
Az értékbecslő az ingatlan értékét is megállapítja. A vételár legfeljebb 20 százalékkal térhet el ettől az értéktől.
Bővítés és korszerűsítés
- Bővítésnek minősülnek az olyan munkálatok, amelyek az ingatlan hasznos alapterületét legalább egy lakószobával növelik.
- Az újonnan létrejövő területet minden családtag használhatja.
- A tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés ide tartozik. A tetőtér beépítésével vagy emelet-ráépítéssel nem hozhatsz létre két önálló lakást.
Korszerűsítésnek számítanak a következőkben felsorolt munkálatok. Közülük egyszerre többet is el lehet végeztetni:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség vagy WC létesítése olyan lakásban, amely korábban nem rendelkezett ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, akár megújuló energiaforrások alkalmazásával,
- az épület szigetelése (hő-, hang-, és vízszigetelés),
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása (beleértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos és vízhálózat cseréjét, valamint a fürdő, a WC és a konyha felújítást),
- melléképület felújítása vagy kerítés építése a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30 százalékáig, és
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20 százalékáig.
Mi történik, ha menet közben módosítani kell a terven?
Ha meglévő lakást bővítetek vagy korszerűsítetek, akkor a terven utólag nem változtathattok.
Ha a vásárlásához is kéritek a támogatást, akkor módosíthatjátok a tervet, ha a vásárlásra már megkaptátok a támogatást, de az egyéb munkálatokra még nem. Ha változtattok, akkor azt mindenképpen jelezzétek a banknak, mert ha a munkák nem a tervek szerint készülnek el, akkor elveszíthetitek a támogatást.
Hogyan folyósítják a falusi CSOK-ot?
- A falusi CSOK igényléséhez az erre kijelölt bankok közül választhatsz.
- Érdemes több bank ajánlatát is összehasonlítanod, mert néhány költségben (például az előtörlesztés díja) és feltételben (hitelképesség-vizsgálat, ha hitelt is igényelsz) lehetnek különbségek.
- Be kell nyújtanotok a szükséges dokumentumokat a bankhoz.
- A bank ellenőrzi, hogy teljesítitek-e a jogszabályban foglalt követelményeket, és ha úgy ítéli, hogy jogosultak vagytok a támogatásra, akkor folyósítani is ő fog. Ha igénybe veszitek az adóvisszatérítési támogatást, akkor arra is most kell benyújtanotok az igénylést.
- Ha CSOK-hitelt is kértek, akkor a bank hitelbírálatot is végez.
A támogatás igénylésének a folyamatát ezen az ábrán láthatod.
Ha vásárolsz, akkor a bank a vételárat egy összegben utalja át neked az erről szóló számla alapján. (A számlának a teljes vételárat tartalmaznia kell, és az az értékbecslő által meghatározott értéktől legfeljebb 20 százalékkal térhet el.)
A bővítési és korszerűsítési munkálatok elvégzését szintén számlával kell igazolnod, ezt a pénzt a bank utólag fizeti ki neked.
Milyen dokumentumok szükségesek az igényléshez?
A falusi CSOK igényléséhez az alábbi dokumentumokra lesz szükség.
Egyrészt kellenek személyes dokumentumok:
- személyi azonosságot igazoló dokumentum (személyi igazolvány)
- lakcímkártya
- adókártya (az igénylők és gyermek adókártyája is kell)
- külföldi állampolgár tartózkodási, letelepedési engedélye
- erkölcsi bizonyítvány
- 30 napnál nem régebbi igazolás a TB jogviszonyról (az egyik fél részéről)
- ha az igénylő elvált, akkor a válási határozat, illetve rendelkezés a gyermek elhelyezéséről
- várandósság esetén várandósgondozási könyv vagy orvosi igazolás a várandósságról
Szükség van továbbá a lakással kapcsolatos dokumentumokra:
- adásvételi szerződés
- építési engedély vagy határozat, de ha a munkálatokhoz sem építési engedély, sem egyszerű bejelentés nem szükséges, akkor ezzel összefüggésben dokumentumot sem kell benyújtani
- tervdokumentáció
- költségvetés az építéshez, bővítéshez vagy korszerűsítéshez (ehhez a bank formanyomtatványt ad)
- társasház esetén alapító okirat
- osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztás (ezt ügyvéd is ellenjegyzi), illetve ha vásároltok is, akkor a többi lakó nyilatkozata az elővásárlási jogról való lemondásról.
Azért, hogy az ügyintézés egyszerűbb legyen, számos dologról elég nektek nyilatkozni, nem kell mindenről hivatalos igazolás. A nyilatkozatok tartalmát a NAV ellenőrizni fogja.
Nyilatkozatot adhattok be:
- arról, hogy nincs köztartozásotok
- hogy házastársak vagytok (ha gyermeket is vállaltok, és ez feltétel)
- a meglévő gyermekekről
- arról, hogy a gyermekek az igénylővel közös háztartásban élnek
- az örökbefogadásról
- arról, ha a gyermek az igénylő gyámsága alatt áll
- a hallgatói jogviszonyról
- arról, hogy külföldről hazaköltözve vállalod, hogy 180 napon belül Magyarországon lesz TB jogviszonyod
- arról, hogy az ingatlant nem családtagtól vásárolod
- vállalkozás esetén a "de minimis" támogatásról
- a korábban felvett támogatásokról.
A nyilatkozat lehetősége segítséget jelenthet a dokumentumok összeállításában, de természetesen az eredeti dokumentumokat is benyújthatjátok a nyilatkozatok helyett.
Mikor kell visszafizetni a falusi CSOK-ot?
A falusi CSOK vissza nem térítendő állami támogatás. Ha viszont nem teljesíted a jogszabályban meghatározott feltételeket, akkor vissza kell fizetned a kapott támogatást.
Ha tudod, hogy visszafizetésre kerül sor, akkor
- dönthettek úgy, hogy önként visszafizetitek a kapott támogatást,
- vagy köteleznek a visszafizetésre, méghozzá késedelmi kamattal együtt és egy összegben, és a következő öt évben nem kaphattok falusi CSOK-ot újra. A büntetőkamat mértéke korábban a jegybanki alapkamat függvénye volt, 2022. október 1-től legfeljebb 5 százalék lehet.
Ha vettetek igénybe adóvisszatérítési támogatást is, azt is vissza kell fizetnetek.
Ha elengedték a vagyonszerzési illetéket, azt pedig utólag meg kell fizetnetek.
A NAV ellenőrizheti, hogy a támogatási feltételek teljesülnek-e. A falusi CSOK szerződés megkötésével azt is vállalod, hogy az ellenőrzést végző személlyel együttműködsz és ellenőrzés céljából beengeded a lakásba. A NAV visszamenőleg is ellenőrizhet.
Mikor kell visszafizetni Falusi CSOK támogatást?
A támogatást vissza kell fizetnetek például,
- ha nem születnek meg a vállalt gyerekek (ha a vállaltnál kevesebb születik, akkor a különbözetet kell visszafizetnetek),
- ha elváltok,
- ha a lakásra vonatkozó feltételek nem teljesülnek (eladjátok, kiadjátok, lebontjátok vagy nem lakáscélra használjátok),
- ha a korszerűsítési vagy bővítési munkák nem készülnek el,
- ha a beadott nyilatkozatok tartalma nem felel meg a valóságnak.
Ha CSOK hitelt igényeltetek vállalt gyermekekre, de a gyermekvállalás nem teljesült, akkor a kapott kamattámogatást vissza kell fizetni. Ez alól azonban van egy kivétel.
Ha például 3 vállalt gyermekre vettétek fel a CSOK hitelt, de csak kisebb összegben (10 millió forint vagy az alatt), és végül csak 2 gyermeketek született, akkor a támogatott hitelre továbbra is jogosultak vagytok, akkor nem kell visszafizetnetek a kapott kamattámogatást.
Mi történik, ha nem lakik az egész család a lakásban 10 évig?
Jogszabály szerint a családnak 10 évig a vásárolt lakásban kell laknia, de előfordulnak olyan esetek, amikor élhetnek egy ideig távol. Munkaügyben maximum 5 évig élhetnek a szülők is másik városban. Lehet máshol élni akkor is, ha a családból valaki közeli családtagot ápol, vagy ha börtönbüntetését tölti.
A gyerekek is elköltözhetnek ideiglenesen a tanulmányaik miatt, és ha felnőve elköltöznek otthonról, azt sem tekinti a jogszabály az előírások megszegésének.
Falusi CSOK és válás
Ha a CSOK-ot vagy CSOK hitelt meglévő gyermekekre vettétek fel, vagy a vállalt gyermekek születése után váltok el, akkor nem kell visszafizetnetek a támogatást.
Ha a vállalt gyerekek nem születnek meg, akkor viszont kamatokkal együtt vissza kell fizetnetek, és a CSOK hitel is piaci kamatozásúvá alakul. A büntetőkamat legfeljebb 5 százalék lehet.
A CSOK-os lakást a támogatási időszak végéig nem adhatjátok el. Ahhoz, hogy ne kelljen visszafizetni a támogatást, az egyik félnek a gyerekekkel a lakásban kell maradnia. A másik fél pedig nem lesz támogatott, és a tulajdonrészét a lakásban meg kell szüntetnie (például ki lehet vásárolni, de át is ruházhatja a tulajdonát).
Mikor nem kell visszafizetni a falusi CSOK támogatást?
Egy pár esetben eltekinthetnek a visszafizetéstől. Ilyen eset lehet, ha a támogatott személyek valamelyike megváltozott munkaképességűvé vált, és így már nem vállalnának gyermeket. Ide tartozik az is, ha egy pár igazolja, hogy a gyermekvállalás ellenjavallt számukra orvosilag, vagy valami okból nem lehetséges.
Akkor sem kell visszafizetni a támogatást, ha az egyik házasfél meghal, de a vállalt gyermekek nem születtek meg.
Falusi CSOK-os ingatlan lecserélése
Ha el akartok elköltözni, de mégis megtartanátok a kapott falusi CSOK összegét, akkor több járható út is lehetséges, de nem mindegyik van ingyen.
- Eladhatod a CSOK-os lakásodat, és vásárolhatsz egy újat. Az eladást 30 nappal előbb be kell jelentened az illetékes járási hivatalnál, az új lakást pedig az eladástól számított 60 napon belül meg kell venned. Ha a támogatás teljes összegét meg szeretnéd tartani, akkor az új lakás értéke és hasznos alapterülete nagyobb kell, hogy legyen, mint a jelenlegi lakásotoké.
- Ha kisebb, akkor a különbözetre eső visszafizetési kötelezettség meghatározásához alapul kell venni mind a hasznos alapterületek különbségét, mind a vételárak különbözetét. Amelyik ezek közül magasabb, az lesz az alapja a visszafizetésnek. Ez a kitétel nem érvényes lakáscsere esetén.
- Megteheted, hogy előbb vásárolsz egy lakást, és csak később adod el a CSOK-os ingatlant. Ebben az esetben a támogatás az új lakásra kerül át. A falusi CSOK támogatással szerezett lakás eladására 1 év áll rendelkezésedre. Itt a támogatást nem kell visszafizetned, viszont az új lakást saját pénzből kell megvenned úgy, hogy még nem adtad el a régi ingatlanotokat.Előfordulhat, hogy eladod a jelenlegi lakásotokat, de nem sikerül 60 napon belül megvenni az új ingatlant. Ebben az esetben vissza kell fizetni a kapott támogatást, de ha 1 éven belül új lakást vásárolsz, akkor a CSOK összegét visszakapod.
Az 1 éves határidőt egyszer meghosszabbíthatod 2 évvel. Az új lakásnak itt is nagyobbnak és a vételárnak magasabbnak kell lennie, mint a korábbi CSOK-os ingatlan. Itt tehát a támogatást vissza kell fizetned, de később újra megkapod.
Falusi CSOK preferált kistelepülések listája
A preferált kistelepülések listáján jelenleg 2 631 település szerepel. Ebben a listában megnézheted, hogy ahová te költöznél a családoddal, ott elérhető-e a falusi CSOK. A településeket ABC-sorrendben találod.
Bács-Kiskun vármegye
Bács-Kiskun vármegyében 97 településen elérhető a falusi CSOK.
- Ágasegyháza, Akasztó, Apostag, Bácsbokod, Bácsborsód, Bácsszentgyörgy, Bácsszőlős, Balotaszállás, Bátmonostor, Bátya, Bócsa, Borot, Bugac, Bugacpusztaháza, Császártöltés, Csátalja, Csávoly, Csengőd, Csikéria, Csólyospálos, Dávod, Drágszél, Dunaegyháza, Dunafalva, Dunapataj, Dunaszentbenedek, Dunatetétlen, Dunavecse, Dusnok, Érsekcsanád, Érsekhalma, Fajsz, Felsőlajos, Felsőszentiván, Foktő, Fülöpháza, Fülöpjakab, Fülöpszállás, Gara, Gátér, Géderlak, Hajós, Harkakötöny, Harta, Hercegszántó, Homokmégy, Imrehegy, Jakabszállás, Jászszentlászló, Kaskantyú, Katymár, Kelebia, Kéleshalom, Kisszállás, Kömpöc, Kunadacs, Kunbaja, Kunbaracs, Kunfehértó, Kunpeszér, Kunszállás, Ladánybene, Madaras, Mátételke, Mélykút, Miske, Móricgát, Nagybaracska, Nemesnádudvar, Nyárlőrinc, Ordas, Orgovány, Öregcsertő, Páhi, Pálmonostora, Petőfiszállás, Pirtó, Rém, Soltszentimre, Sükösd, Szakmár, Szalkszentmárton, Szank, Szentkirály, Szeremle, Tabdi, Tass, Tataháza, Tázlár, Tiszaug, Tompa, Újsolt, Újtelek, Uszód, Városföld, Vaskút, Zsana
Baranya vármegye
Baranya vármegyében 281 helységben vásárolhatsz lakást falusi CSOK segítségével.
- Abaliget, Adorjás, Ág, Almamellék, Almáskeresztúr, Alsómocsolád, Apátvarasd, Aranyosgadány, Áta, Babarc, Babarcszőlős, Bakóca, Bakonya, Baksa, Bánfa, Bár, Baranyahídvég, Baranyajenő, Baranyaszentgyörgy, Basal, Belvárdgyula, Beremend, Berkesd, Besence, Bezedek, Bicsérd, Bikal, Birján, Bisse, Boda, Bodolyabér, Bogádmindszent, Bogdása, Boldogasszonyfa, Borjád, Bosta, Botykapeterd, Bükkösd, Bürüs, Cún, Csányoszró, Csarnóta, Csebény, Cserdi, Csertő, Csonkamindszent, Dencsháza, Dinnyeberki, Diósviszló, Drávacsehi, Drávacsepely, Drávafok, Drávaiványi, Drávakeresztúr, Drávapalkonya, Drávapiski, Drávaszabolcs, Drávaszerdahely, Drávasztára, Dunaszekcső, Egerág, Egyházasharaszti, Egyházaskozár, Ellend, Endrőc, Erdősmárok, Erdősmecske, Erzsébet, Fazekasboda, Feked, Felsőegerszeg, Felsőszentmárton, Garé, Gerde, Gerényes, Geresdlak, Gilvánfa, Gordisa, Gödre, Görcsöny, Görcsönydoboka, Gyöngyfa, Gyöngyösmellék, Hásságy, Hegyhátmaróc, Hegyszentmárton, Helesfa, Hetvehely, Hidas, Himesháza, Hirics, Hobol, Homorúd, Horváthertelend, Husztót, Ibafa, Illocska, Ipacsfa, Ivánbattyán, Ivándárda, Kacsóta, Kákics, Kárász, Kásád, Katádfa, Kátoly, Kékesd, Kémes, Kemse, Kétújfalu, Királyegyháza, Kisasszonyfa, Kisbeszterce, Kisbudmér, Kisdér, Kisdobsza, Kishajmás, Kisharsány, Kisherend, Kisjakabfalva, Kiskassa, Kislippó, Kisnyárád, Kistamási, Kistapolca, Kistótfalu, Kisvaszar, Kisszentmárton, Kórós, Kovácshida, Kovácsszénája, Köblény, Kökény, Kölked, Kővágószőlős, Kővágótöttös, Lánycsók, Lapáncsa, Liget, Lippó, Liptód, Lothárd, Lovászhetény, Lúzsok, Mágocs, Magyarbóly, Magyaregregy, Magyarhertelend, Magyarlukafa, Magyarmecske, Magyarsarlós, Magyarszék, Magyartelek, Majs, Mánfa, Maráza, Márfa, Máriakéménd, Markóc, Marócsa, Márok, Martonfa, Matty, Máza, Mecseknádasd, Mecsekpölöske, Mekényes, Merenye, Meződ, Mindszentgodisa, Molvány, Monyoród, Mozsgó, Nagybudmér, Nagycsány, Nagydobsza, Nagyhajmás, Nagyharsány, Nagynyárád, Nagypall, Nagypeterd, Nagytótfalu, Nagyváty, Nemeske, Nyugotszenterzsébet, Óbánya, Ócsárd, Ófalu, Okorág, Okorvölgy, Olasz, Old, Oroszló, Ózdfalu, Palé, Palkonya, Palotabozsok, Páprád, Patapoklosi, Pécsbagota, Pécsdevecser, Pécsvárad, Pereked, Peterd, Pettend, Piskó, Pócsa, Rádfalva, Regenye, Romonya, Rózsafa, Sámod, Sárok, Sásd, Sátorhely, Sellye, Siklósbodony, Siklósnagyfalu, Somberek, Somogyapáti, Somogyhárságy, Somogyhatvan, Somogyviszló, Sósvertike, Sumony, Szabadszentkirály, Szágy, Szajk, Szalánta, Szalatnak, Szaporca, Szárász, Szászvár, Szava, Szebény, Szederkény, Székelyszabar, Szellő, Szemely, Szentdénes, Szentegát, Szentkatalin, Szentlászló, Szilágy, Szilvás, Szőke, Szőkéd, Szörény, Szulimán, Szűr, Tarrós, Tékes, Teklafalu, Tengeri, Tésenfa, Téseny, Tófű, Tormás, Tótszentgyörgy, Töttös, Túrony, Udvar, Újpetre, Vajszló, Várad, Varga, Vásárosbéc, Vásárosdombó, Vázsnok, Vejti, Vékény, Velény, Véménd, Versend, Villány, Villánykövesd, Vokány, Zádor, Zaláta, Zengővárkony, Zók
Békés vármegye
Békés vármegyében 60 preferált kistelepülés van.
- Almáskamarás, Békéssámson, Békésszentandrás, Bélmegyer, Biharugra, Bucsa, Csabacsűd, Csabaszabadi, Csanádapáca, Csárdaszállás, Csorvás, Doboz, Dombegyház, Dombiratos, Ecsegfalva, Elek, Gádoros, Gerendás, Geszt, Hunya, Kamut, Kardos, Kardoskút, Kaszaper, Kertészsziget, Kétegyháza, Kétsoprony, Kevermes, Kisdombegyház, Kondoros, Körösladány, Körösnagyharsány, Köröstarcsa, Körösújfalu, Kötegyán, Kunágota, Lőkösháza, Magyarbánhegyes, Magyardombegyház, Medgyesbodzás, Medgyesegyháza, Méhkerék, Mezőgyán, Mezőhegyes, Murony, Nagybánhegyes, Nagykamarás, Nagyszénás, Okány, Örménykút, Pusztaföldvár, Pusztaottlaka, Sarkadkeresztúr, Szabadkígyós, Tarhos, Telekgerendás, Újkígyós, Újszalonta, Végegyháza, Zsadány
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 336 preferált kistelepülés közül választhatsz.
- Abaújalpár, Abaújkér, Abaújlak, Abaújszántó, Abaújszolnok, Abaújvár, Abod, Aggtelek, Alacska, Alsóberecki, Alsódobsza, Alsógagy, Alsóregmec, Alsószuha, Alsótelekes, Alsóvadász, Arka, Arló, Arnót, Ároktő, Aszaló, Baktakék, Balajt, Bánhorváti, Bánréve, Baskó, Becskeháza, Bekecs, Berente, Beret, Bodroghalom, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Bodrogolaszi, Bódvalenke, Bódvarákó, Bódvaszilas, Bogács, Boldogkőújfalu, Boldogkőváralja, Boldva, Borsodbóta, Borsodgeszt, Borsodivánka, Borsodnádasd, Borsodszentgyörgy, Borsodszirák, Bózsva, Bőcs, Bükkábrány, Bükkaranyos, Bükkmogyorósd, Bükkszentkereszt, Bükkzsérc, Büttös, Cigánd, Csenyéte, Cserépfalu, Cserépváralja, Csernely, Csincse, Csobád, Csobaj, Csokvaomány, Damak, Dámóc, Debréte, Dédestapolcsány, Detek, Domaháza, Dövény, Dubicsány, Egerlövő, Égerszög, Emőd, Erdőbénye, Erdőhorváti, Fáj, Fancsal, Farkaslyuk, Felsőberecki, Felsődobsza, Felsőgagy, Felsőkelecsény, Felsőnyárád, Felsőregmec, Felsőtelekes, Felsővadász, Filkeháza, Fony, Forró, Fulókércs, Füzér, Füzérkajata, Füzérkomlós, Füzérradvány, Gadna, Gagyapáti, Gagybátor, Gagyvendégi, Galvács, Garadna, Gelej, Gesztely, Gibárt, Girincs, Golop, Gömörszőlős, Gönc, Göncruszka, Györgytarló, Halmaj, Hangács, Hangony, Háromhuta, Harsány, Hegymeg, Hejce, Hejőbába, Hejőkeresztúr, Hejőkürt, Hejőpapi, Hejőszalonta, Hercegkút, Hernádbűd, Hernádcéce, Hernádkak, Hernádkércs, Hernádnémeti, Hernádpetri, Hernádszentandrás, Hernádszurdok, Hernádvécse, Hét, Hidasnémeti, Hidvégardó, Hollóháza, Homrogd, Igrici, Imola, Ináncs, Irota, Izsófalva, Jákfalva, Járdánháza, Jósvafő, Kács, Kánó, Kány, Karcsa, Karos, Kázsmárk, Kéked, Kelemér, Kenézlő, Keresztéte, Kesznyéten, Királd, Kiscsécs, Kisgyőr, Kishuta, Kiskinizs, Kisrozvágy, Kissikátor, Komjáti, Komlóska, Kondó, Korlát, Kovácsvágás, Köröm, Krasznokvajda, Kupa, Kurityán, Lácacséke, Ládbesenyő, Lak, Legyesbénye, Léh, Lénárddaróc, Litka, Mád, Makkoshotyka, Mályinka, Martonyi, Megyaszó, Méra, Meszes, Mezőkeresztes, Mezőnagymihály, Mezőnyárád, Mezőzombor, Mikóháza, Mogyoróska, Monaj, Monok, Múcsony, Muhi, Nagybarca, Nagycsécs, Nagyhuta, Nagykinizs, Nagyrozvágy, Négyes, Nekézseny, Nemesbikk, Novajidrány, Nyékládháza, Nyésta, Nyíri, Nyomár, Olaszliszka, Ónod, Ormosbánya, Oszlár, Pácin, Pálháza, Pamlény, Pányok, Parasznya, Pere, Perecse, Perkupa, Prügy, Pusztafalu, Pusztaradvány, Radostyán, Ragály, Rakaca, Rakacaszend, Rásonysápberencs, Rátka, Regéc, Répáshuta, Révleányvár, Ricse, Rudabánya, Rudolftelep, Sajóbábony, Sajóecseg, Sajógalgóc, Sajóhídvég, Sajóivánka, Sajókápolna, Sajókaza, Sajókeresztúr, Sajólád, Sajólászlófalva, Sajómercse, Sajónémeti, Sajópálfala, Sajópetri, Sajópüspöki, Sajósenye, Sajóvámos, Sajóvelezd, Sály, Sárazsadány, Sáta, Selyeb, Semjén, Serényfalva, Sima, Sóstófalva, Szakácsi, Szakáld, Szalaszend, Szalonna, Szászfa, Szegi, Szegilong, Szemere, Szendrő, Szendrőlád, Szentistván, Szentistvánbaksa, Szin, Szinpetri, Szirmabesenyő, Szomolya, Szögliget, Szőlősardó, Szuhafő, Szuhakálló, Szuhogy, Taktabáj, Taktaharkány, Taktakenéz, Taktaszada, Tállya, Tarcal, Tard, Tardona, Telkibánya, Teresztenye, Tibolddaróc, Tiszabábolna, Tiszacsermely, Tiszadorogma, Tiszakarád, Tiszakeszi, Tiszaladány, Tiszalúc, Tiszapalkonya, Tiszatardos, Tiszatarján, Tiszavalk, Tokaj, Tolcsva, Tomor, Tornabarakony, Tornakápolna, Tornanádaska, Tornaszentandrás, Tornaszentjakab, Tornyosnémeti, Trizs, Újcsanálos, Uppony, Vadna, Vágáshuta, Vajdácska, Vámosújfalu, Varbó, Varbóc, Vatta, Vilmány, Vilyvitány, Viss, Viszló, Vizsoly, Zádorfalva, Zalkod, Zemplénagárd, Ziliz, Zubogy, Zsujta,
Csongrád-Csanád vármegye
Csongrád-Csanád vármegyében 43 helységben elérhető a falusi CSOK.
- Ambrózfalva, Apátfalva, Árpádhalom, Ásotthalom, Baks, Balástya, Csanádalberti, Csanádpalota, Csanytelek, Csengele, Derekegyház, Dóc, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Ferencszállás, Forráskút, Földeák, Királyhegyes, Kiszombor, Klárafalva, Kövegy, Kübekháza, Magyarcsanád, Maroslele, Mártély, Nagyér, Nagylak, Nagymágocs, Nagytőke, Óföldeák, Ópusztaszer, Öttömös, Pitvaros, Pusztamérges, Pusztaszer, Ruzsa, Szegvár, Székkutas, Tiszasziget, Tömörkény, Üllés, Zákányszék
Fejér vármegye
Fejér vármegyében 62 településen igényelhetsz falusi CSOK-ot.
- Aba, Alap, Alcsútdoboz, Alsószentiván, Bakonycsernye, Bakonykúti, Balinka, Beloiannisz, Besnyő, Bodajk, Bodmér, Cece, Csákberény, Csősz, Daruszentmiklós, Dég, Előszállás, Füle, Gánt, Hantos, Igar, Isztimér, Iváncsa, Jenő, Káloz, Kincsesbánya, Kisláng, Lajoskomárom, Lepsény, Lovasberény, Mátyásdomb, Mezőfalva, Mezőkomárom, Mezőszentgyörgy, Mezőszilas, Moha, Nádasdladány, Nagykarácsony, Nagylók, Nagyveleg, Óbarok, Perkáta, Sáregres, Sárkeresztes, Sárkeresztúr, Sárkeszi, Sárosd, Sárszentágota, Seregélyes, Soponya, Söréd, Szabadegyháza, Szabadhídvég, Szár, Tabajd, Újbarok, Vajta, Vereb, Vértesacsa, Vértesboglár, Zámoly, Zichyújfalu
Győr-Moson-Sopron vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegyében 119 településen elérhető a támogatás.
- Acsalag, Árpás, Babót, Bágyogszovát, Bakonygyirót, Bakonypéterd, Bakonyszentlászló, Barbacs, Beled, Bezenye, Bezi, Bodonhely, Bogyoszló, Bőny, Bősárkány, Cakóháza, Cirák, Csáfordjánosfa, Csapod, Csér, Csikvánd, Darnózseli, Dénesfa, Dunaremete, Dunaszentpál, Ebergőc, Edve, Egyed, Egyházasfalu, Enese, Farád, Fehértó, Felpéc, Fenyőfő, Fertőboz, Fertőd, Fertőendréd, Gyalóka, Gyóró, Gyömöre, Győrasszonyfa, Győrsövényház, Hidegség, Himod, Hövej, Iván, Jobaháza, Kajárpéc, Károlyháza, Kimle, Kisbabot, Kisbodak, Kisfalud, Lázi, Lipót, Lövő, Maglóca, Magyarkeresztúr, Markotabödöge, Mecsér, Mérges, Mezőörs, Mihályi, Mórichida, Mosonudvar, Nagyszentjános, Nemeskér, Nyalka, Osli, Páli, Pásztori, Petőháza, Pinnye, Potyond, Pusztacsalád, Püski, Rábacsanak, Rábacsécsény, Rábakecöl, Rábapordány, Rábasebes, Rábaszentandrás, Rábaszentmihály, Rábaszentmiklós, Rábatamási, Rábcakapi, Ravazd, Répceszemere, Répcevis, Rétalap, Románd, Röjtökmuzsaj, Sarród, Sikátor, Sobor, Sopronhorpács, Sopronnémeti, Szakony, Szany, Szerecseny, Szil, Szilsárkány, Táp, Tápszentmiklós, Tarjánpuszta, Tárnokréti, Újkér, Újrónafő, Und, Vadosfa, Vág, Várbalog, Vásárosfalu, Vének, Veszprémvarsány, Vitnyéd, Völcsej, Zsebeháza, Zsira
Hajdú-Bihar vármegye
Hajdú-Bihar vármegyében 59 preferált kistelepülés van.
- Álmosd, Ártánd, Bagamér, Bakonszeg, Báránd, Bedő, Berekböszörmény, Bihardancsháza, Biharkeresztes, Biharnagybajom, Bihartorda, Bojt, Csökmő, Darvas, Egyek, Esztár, Folyás, Földes, Furta, Fülöp, Gáborján, Görbeháza, Hajdúbagos, Hajdúszovát, Hencida, Hortobágy, Kismarja, Kokad, Komádi, Konyár, Körösszakál, Körösszegapáti, Magyarhomorog, Mezőpeterd, Mezősas, Monostorpályi, Nagykereki, Nagyrábé, Nyírábrány, Nyíracsád, Nyírmártonfalva, Pocsaj, Sáp, Sáránd, Sárrétudvari, Szentpéterszeg, Szerep, Tépe, Tetétlen, Tiszacsege, Tiszagyulaháza, Told, Újiráz, Újléta, Újszentmargita, Újtikos, Váncsod, Vekerd, Zsáka
Heves vármegye
Heves vármegyében 110 településen igényelhetsz falusi CSOK-ot.
- Abasár, Adács, Aldebrő, Andornaktálya, Apc, Átány, Atkár, Balaton, Bátor, Bekölce, Bélapátfalva, Besenyőtelek, Boconád, Bodony, Boldog, Bükkszék, Bükkszenterzsébet, Bükkszentmárton, Csány, Demjén, Detk, Domoszló, Dormánd, Ecséd, Egerbakta, Egerbocs, Egercsehi, Egerfarmos, Egerszólát, Erdőkövesd, Erdőtelek, Erk, Fedémes, Feldebrő, Gyöngyöshalász, Gyöngyösoroszi, Gyöngyöspata, Gyöngyössolymos, Gyöngyöstarján, Halmajugra, Heréd, Hevesaranyos, Hevesvezekény, Hort, Istenmezeje, Ivád, Kál, Kápolna, Karácsond, Kerecsend, Kerekharaszt, Kisfüzes, Kisköre, Kisnána, Kompolt, Kömlő, Ludas, Maklár, Markaz, Mátraballa, Mátraderecske, Mátraszentimre, Mezőszemere, Mezőtárkány, Mikófalva, Mónosbél, Nagyfüged, Nagykökényes, Nagyréde, Nagytálya, Nagyút, Nagyvisnyó, Novaj, Pálosvörösmart, Parád, Parádsasvár, Pély, Pétervására, Petőfibánya, Poroszló, Recsk, Rózsaszentmárton, Sarud, Sirok, Szajla, Szarvaskő, Szentdomonkos, Szihalom, Szilvásvárad, Szúcs, Szűcsi, Tarnabod, Tarnalelesz, Tarnaméra, Tarnaörs, Tarnaszentmária, Tarnaszentmiklós, Tarnazsadány, Tenk, Terpes, Tiszanána, Tófalu, Újlőrincfalva, Vámosgyörk, Váraszó, Vécs, Verpelét, Visznek, Zagyvaszántó, Zaránk
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 58 preferált kistelepülés van.
- Abádszalók, Alattyán, Besenyszög, Cibakháza, Csataszög, Csépa, Cserkeszőlő, Hunyadfalva, Jánoshida, Jászágó, Jászalsószentgyörgy, Jászboldogháza, Jászdózsa, Jászfelsőszentgyörgy, Jászivány, Jászjákóhalma, Jászkisér, Jászszentandrás, Jásztelek, Kenderes, Kengyel, Kétpó, Kőtelek, Kuncsorba, Kunmadaras, Mesterszállás, Mezőhék, Nagyiván, Nagykörű, Nagyrév, Öcsöd, Örményes, Pusztamonostor, Rákócziújfalu, Szajol, Szászberek, Szelevény, Tiszabő, Tiszabura, Tiszaderzs, Tiszagyenda, Tiszaigar, Tiszainoka, Tiszajenő, Tiszakürt, Tiszaörs, Tiszapüspöki, Tiszaroff, Tiszasas, Tiszasüly, Tiszaszentimre, Tiszaszőlős, Tiszatenyő, Tiszavárkony, Tomajmonostora, Tószeg, Vezseny, Zagyvarékas
Komárom-Esztergom vármegye
Komárom-Esztergom vármegyében 50 kistelepülésen elérhető a falusi CSOK.
- Ácsteszér, Aka, Almásfüzitő, Annavölgy, Ászár, Bábolna, Bajna, Bakonybánk, Bakonysárkány, Bakonyszombathely, Bana, Bársonyos, Bokod, Császár, Csatka, Csém, Csép, Csolnok, Dad, Dág, Dömös, Dunaszentmiklós, Epöl, Ete, Kerékteleki, Kesztölc, Kisigmánd, Kocs, Kömlőd, Lábatlan, Máriahalom, Mocsa, Mogyorósbánya, Nagyigmánd, Nagysáp, Neszmély, Réde, Sárisáp, Súr, Süttő, Szákszend, Szomor, Tardos, Tarján, Tárkány, Tokod, Tokodaltáró, Úny, Vérteskethely, Vértestolna
Nógrád vármegye
Nógrád vármegyében 120 preferált kistelepülés található.
- Alsópetény, Alsótold, Bánk, Bárna, Becske, Bér, Bercel, Bokor, Borsosberény, Buják, Cered, Csécse, Cserháthaláp, Cserhátsurány, Cserhátszentiván, Csesztve, Csitár, Debercsény, Dejtár, Dorogháza, Drégelypalánk, Ecseg, Egyházasdengeleg, Egyházasgerge, Endrefalva, Erdőkürt, Erdőtarcsa, Érsekvadkert, Etes, Felsőpetény, Felsőtold, Galgaguta, Garáb, Héhalom, Herencsény, Hollókő, Hont, Horpács, Hugyag, Iliny, Ipolyszög, Ipolytarnóc, Ipolyvece, Jobbágyi, Karancsalja, Karancsberény, Karancskeszi, Karancslapujtő, Kazár, Keszeg, Kétbodony, Kisbágyon, Kisbárkány, Kisecset, Kishartyán, Kozárd, Kutasó, Legénd, Litke, Lucfalva, Ludányhalászi, Magyargéc, Magyarnándor, Márkháza, Mátramindszent, Mátranovák, Mátraszele, Mátraszőlős, Mátraterenye, Mátraverebély, Mihálygerge, Mohora, Nagybárkány, Nagykeresztúr, Nagylóc, Nagyoroszi, Nemti, Nógrád, Nógrádkövesd, Nógrádmarcal, Nógrádmegyer, Nógrádsáp, Nógrádsipek, Nógrádszakál, Nőtincs, Őrhalom, Ősagárd, Palotás, Patak, Patvarc, Piliny, Pusztaberki, Rákóczibánya, Rétság, Rimóc, Romhány, Ságújfalu, Sámsonháza, Somoskőújfalu, Sóshartyán, Szalmatercs, Szanda, Szarvasgede, Szátok, Szécsénke, Szécsényfelfalu, Szente, Szilaspogony, Szirák, Szuha, Szurdokpüspöki, Szügy, Tar, Terény, Tereske, Tolmács, Vanyarc, Varsány, Vizslás, Zabar
Pest vármegye
Pest vármegyében 57 településen igényelhetsz falusi CSOK-ot.
- Acsa, Apaj, Áporka, Bag, Bénye, Bernecebaráti, Ceglédbercel, Csővár, Farmos, Galgagyörk, Galgahévíz, Galgamácsa, Iklad, Ipolydamásd, Ipolytölgyes, Jászkarajenő, Káva, Kemence, Kisnémedi, Kocsér, Kóspallag, Kőröstetétlen, Letkés, Lórév, Makád, Márianosztra, Mikebuda, Nagybörzsöny, Pánd, Perbál, Perőcsény, Pilisszentkereszt, Pusztavacs, Püspökhatvan, Püspökszilágy, Szentlőrinckáta, Szentmártonkáta, Szigetbecse, Szigetújfalu, Szob, Sződ, Táborfalva, Tápiógyörgye, Tápióság, Tápiószőlős, Tatárszentgyörgy, Tésa, Törtel, Újlengyel, Újszilvás, Úri, Vácegres, Váchartyán, Váckisújfalu, Vámosmikola, Verseg, Zsámbok
Somogy vármegye
Somogy vármegyében 230 preferált kistelepülést találsz.
- Ádánd, Alsóbogát, Andocs, Babócsa, Bábonymegyer, Bakháza, Balatonendréd, Balatonfenyves, Balatonőszöd, Balatonszárszó, Balatonszemes, Balatonszentgyörgy, Balatonújlak, Bálványos, Bárdudvarnok, Baté, Bedegkér, Bélavár, Beleg, Berzence, Bodrog, Bolhás, Bolhó, Bonnya, Böhönye, Bőszénfa, Buzsák, Büssü, Csákány, Cserénfa, Csokonyavisonta, Csoma, Csombárd, Csököly, Csömend, Csurgó, Csurgónagymarton, Darány, Drávagárdony, Drávatamási, Ecseny, Edde, Felsőmocsolád, Fiad, Fonó, Fonyód, Főnyed, Gadács, Gadány, Gálosfa, Gamás, Gige, Gölle, Görgeteg, Gyékényes, Gyugy, Hács, Hajmás, Háromfa, Hedrehely, Hencse, Heresznye, Hetes, Hollád, Homokszentgyörgy, Hosszúvíz, Igal, Iharos, Iharosberény, Inke, Istvándi, Jákó, Juta, Kadarkút, Kálmáncsa, Kánya, Kapoly, Kaposfő, Kaposgyarmat, Kaposhomok, Kaposkeresztúr, Kaposmérő, Kaposújlak, Kaposszerdahely, Kára, Karád, Kastélyosdombó, Kaszó, Kazsok, Kelevíz, Kercseliget, Kereki, Kéthely, Kisasszond, Kisbajom, Kisbárapáti, Kisberény, Kisgyalán, Kiskorpád, Komlósd, Kőkút, Kőröshegy, Kötcse, Kutas, Lábod, Lad, Lakócsa, Látrány, Lengyeltóti, Libickozma, Lulla, Magyaratád, Magyaregres, Mernye, Mesztegnyő, Mezőcsokonya, Mike, Miklósi, Mosdós, Nágocs, Nagybajom, Nagyberény, Nagyberki, Nagycsepely, Nagykorpád, Nagyszakácsi, Nemesdéd, Nemeskisfalud, Nemesvid, Nikla, Nyim, Orci, Ordacsehi, Osztopán, Öreglak, Őrtilos, Ötvöskónyi, Pálmajor, Pamuk, Patalom, Patca, Patosfa, Péterhida, Pogányszentpéter, Polány, Porrog, Porrogszentkirály, Porrogszentpál, Potony, Pusztakovácsi, Pusztaszemes, Ráksi, Rinyabesenyő, Rinyakovácsi, Rinyaszentkirály, Rinyaújlak, Rinyaújnép, Sántos, Sávoly, Segesd, Sérsekszőlős, Simonfa, Siójut, Som, Somodor, Somogyacsa, Somogyaracs, Somogyaszaló, Somogybabod, Somogybükkösd, Somogycsicsó, Somogydöröcske, Somogyegres, Somogyfajsz, Somogygeszti, Somogyjád, Somogymeggyes, Somogysámson, Somogysárd, Somogysimonyi, Somogyszentpál, Somogyszil, Somogyszob, Somogytúr, Somogyudvarhely, Somogyvámos, Somogyvár, Somogyzsitfa, Szabadi, Szabás, Szegerdő, Szenna, Szenta, Szentbalázs, Szentborbás, Szentgáloskér, Szenyér, Szilvásszentmárton, Szólád, Szorosad, Szőkedencs, Szőlősgyörök, Szulok, Tab, Tapsony, Tarany, Táska, Taszár, Teleki, Tengőd, Tikos, Torvaj, Tótújfalu, Törökkoppány, Újvárfalva, Varászló, Várda, Vése, Visnye, Visz, Vízvár, Vörs, Zákány, Zákányfalu, Zala, Zics, Zimány, Zselickisfalud, Zselickislak, Zselicszentpál
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 213 településen elérhető a falusi CSOK.
- Ajak, Anarcs, Apagy, Aranyosapáti, Baktalórántháza, Balsa, Barabás, Bátorliget, Benk, Beregdaróc, Beregsurány, Berkesz, Besenyőd, Beszterec, Biri, Botpalád, Bököny, Buj, Cégénydányád, Csaholc, Csaroda, Császló, Csegöld, Csenger, Csengersima, Csengerújfalu, Darnó, Demecser, Dombrád, Döge, Encsencs, Eperjeske, Érpatak, Fábiánháza, Fényeslitke, Fülesd, Fülpösdaróc, Gacsály, Garbolc, Gávavencsellő, Géberjén, Gégény, Gelénes, Gemzse, Geszteréd, Gulács, Győröcske, Győrtelek, Gyulaháza, Gyügye, Gyüre, Hermánszeg, Hetefejércse, Hodász, Ilk, Jánd, Jánkmajtis, Jármi, Jéke, Kállósemjén, Kálmánháza, Kántorjánosi, Kék, Kékcse, Kemecse, Kérsemjén, Kisar, Kishódos, Kisléta, Kisnamény, Kispalád, Kisvarsány, Kisszekeres, Kocsord, Komlódtótfalu, Komoró, Kótaj, Kölcse, Kömörő, Laskod, Levelek, Lónya, Lövőpetri, Magosliget, Magy, Mánd, Mándok, Máriapócs, Márokpapi, Mátyus, Méhtelek, Mérk, Mezőladány, Milota, Nábrád, Nagyar, Nagycserkesz, Nagydobos, Nagyhódos, Nagyszekeres, Nagyvarsány, Napkor, Nemesborzova, Nyírbéltek, Nyírbogát, Nyírbogdány, Nyírcsaholy, Nyírcsászári, Nyírderzs, Nyírgelse, Nyírgyulaj, Nyíribrony, Nyírjákó, Nyírkarász, Nyírkáta, Nyírkércs, Nyírlövő, Nyírlugos, Nyírmada, Nyírmeggyes, Nyírmihálydi, Nyírparasznya, Nyírpilis, Nyírtass, Nyírtét, Nyírtura, Nyírvasvári, Ófehértó, Olcsva, Olcsvaapáti, Ópályi, Ököritófülpös, Ömböly, Őr, Panyola, Pap, Papos, Paszab, Pátroha, Pátyod, Penészlek, Penyige, Petneháza, Piricse, Pócspetri, Porcsalma, Pusztadobos, Rakamaz, Ramocsaháza, Rápolt, Rétközberencs, Rohod, Rozsály, Sényő, Sonkád, Szabolcs, Szabolcsbáka, Szabolcsveresmart, Szakoly, Szamosangyalos, Szamosbecs, Szamoskér, Szamossályi, Szamostatárfalva, Szamosújlak, Szamosszeg, Szatmárcseke, Székely, Szorgalmatos, Tákos, Tarpa, Terem, Tiborszállás, Timár, Tiszaadony, Tiszabecs, Tiszabercel, Tiszabezdéd, Tiszacsécse, Tiszadada, Tiszadob, Tiszaeszlár, Tiszakanyár, Tiszakerecseny, Tiszakóród, Tiszamogyorós, Tiszanagyfalu, Tiszarád, Tiszaszalka, Tiszaszentmárton, Tiszatelek, Tiszavid, Tisztaberek, Tivadar, Tornyospálca, Tunyogmatolcs, Túristvándi, Túrricse, Tuzsér, Tyukod, Újdombrád, Újkenéz, Ura, Uszka, Vaja, Vállaj, Vámosatya, Vámosoroszi, Vasmegyer, Záhony, Zajta, Zsarolyán, Zsurk
Tolna vármegye
Tolna vármegyében 100 preferált kistelepülést találsz.
- Alsónána, Alsónyék, Aparhant, Attala, Báta, Bátaapáti, Belecska, Bikács, Bogyiszló, Bonyhádvarasd, Bölcske, Cikó, Csibrák, Csikóstőttős, Dalmand, Decs, Diósberény, Döbrököz, Dunaszentgyörgy, Dúzs, Értény, Fácánkert, Fadd, Felsőnána, Felsőnyék, Fürged, Gerjen, Grábóc, Gyönk, Györe, Györköny, Gyulaj, Harc, Hőgyész, Iregszemcse, Izmény, Jágónak, Kajdacs, Kakasd, Kalaznó, Kapospula, Keszőhidegkút, Kéty, Kisdorog, Kismányok, Kistormás, Kisvejke, Kisszékely, Kocsola, Koppányszántó, Kölesd, Kurd, Lápafő, Lengyel, Madocsa, Magyarkeszi, Medina, Miszla, Mórágy, Mőcsény, Mucsfa, Mucsi, Murga, Nagydorog, Nagykónyi, Nagymányok, Nagyszékely, Nagyszokoly, Nagyvejke, Nak, Németkér, Ozora, Őcsény, Pálfa, Pári, Pincehely, Pörböly, Pusztahencse, Regöly, Sárpilis, Sárszentlőrinc, Simontornya, Sióagárd, Szakadát, Szakály, Szakcs, Szálka, Szárazd, Szedres, Tengelic, Tevel, Tolnanémedi, Udvari, Újireg, Váralja, Várdomb, Várong, Varsád, Závod, Zomba
Vas vármegye
Vas vármegyében 201 helyen elérhető a falusi CSOK.
- Acsád, Alsószölnök, Alsóújlak, Andrásfa, Apátistvánfalva, Bajánsenye, Balogunyom, Bejcgyertyános, Bérbaltavár, Boba, Borgáta, Bozzai, Bozsok, Bő, Bögöt, Bögöte, Bucsu, Cák, Chernelházadamonya, Csákánydoroszló, Csánig, Csehi, Csehimindszent, Csempeszkopács, Csénye, Csepreg, Csipkerek, Csönge, Csörötnek, Daraboshegy, Dozmat, Döbörhegy, Döröske, Duka, Egervölgy, Egyházashetye, Egyházashollós, Egyházasrádóc, Felsőcsatár, Felsőjánosfa, Felsőmarác, Felsőszölnök, Gasztony, Gérce, Gersekarát, Gór, Gyanógeregye, Győrvár, Halastó, Halogy, Harasztifalu, Hegyfalu, Hegyháthodász, Hegyhátsál, Hegyhátszentjakab, Hegyhátszentmárton, Hegyhátszentpéter, Horvátlövő, Horvátzsidány, Hosszúpereszteg, Ikervár, Iklanberény, Ispánk, Ivánc, Jákfa, Jánosháza, Káld, Kám, Karakó, Katafa, Keléd, Kemeneskápolna, Kemenesmagasi, Kemenesmihályfa, Kemenespálfa, Kemenessömjén, Kemenesszentmárton, Kemestaródfa, Kenéz, Kenyeri, Kercaszomor, Kerkáskápolna, Kétvölgy, Kisrákos, Kissomlyó, Kisunyom, Kiszsidány, Kondorfa, Köcsk, Kőszegdoroszló, Kőszegpaty, Kőszegszerdahely, Lócs, Magyarlak, Magyarnádalja, Magyarszecsőd, Magyarszombatfa, Megyehíd, Meggyeskovácsi, Mersevát, Mesterháza, Mesteri, Meszlen, Mikosszéplak, Molnaszecsőd, Nádasd, Nagygeresd, Nagykölked, Nagymizdó, Nagyrákos, Nagysimonyi, Nagytilaj, Narda, Nemesbőd, Nemescsó, Nemeskeresztúr, Nemeskocs, Nemeskolta, Nemesládony, Nemesmedves, Nemesrempehollós, Nick, Nyőgér, Olaszfa, Ólmod, Orfalu, Ostffyasszonyfa, Oszkó, Ölbő, Őrimagyarósd, Őriszentpéter, Pácsony, Pankasz, Pápoc, Pecöl, Perenye, Peresznye, Petőmihályfa, Pinkamindszent, Pornóapáti, Porpác, Pósfa, Pusztacsó, Püspökmolnári, Rábagyarmat, Rábahídvég, Rábapaty, Rábatöttös, Rádóckölked, Rátót, Répcelak, Répceszentgyörgy, Rönök, Rum, Sajtoskál, Salköveskút, Sárfimizdó, Simaság, Sitke, Sorkifalud, Sorkikápolna, Sorokpolány, Sótony, Söpte, Szaknyér, Szakonyfalu, Szalafő, Szarvaskend, Szatta, Szeleste, Szemenye, Szentpéterfa, Szergény, Szőce, Tanakajd, Telekes, Tokorcs, Tompaládony, Tormásliget, Tömörd, Uraiújfalu, Vámoscsalád, Vasalja, Vásárosmiske, Vasasszonyfa, Vasegerszeg, Vashosszúfalu, Vaskeresztes, Vassurány, Vasvár, Vasszécseny, Vasszentmihály, Vasszilvágy, Vát, Velem, Velemér, Vép, Viszák, Vönöck, Zsédeny, Zsennye
Veszprém vármegye
Veszprém vármegyében 195 településen vehetsz igénybe falusi CSOK-ot.
- Ábrahámhegy, Adásztevel, Adorjánháza, Apácatorna, Aszófő, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Bakonybél, Bakonyjákó, Bakonykoppány, Bakonynána, Bakonyoszlop, Bakonypölöske, Bakonyság, Bakonyszentiván, Bakonyszentkirály, Bakonyszücs, Bakonytamási, Balatonakali, Balatonakarattya, Balatoncsicsó, Balatonederics, Balatonfőkajár, Balatonhenye, Balatonkenese, Balatonrendes, Balatonszepezd, Balatonudvari, Bánd, Barnag, Bazsi, Béb, Békás, Bodorfa, Borszörcsök, Borzavár, Csabrendek, Csajág, Csehbánya, Csesznek, Csetény, Csót, Csögle, Dabronc, Dabrony, Dáka, Devecser, Doba, Döbrönte, Dörgicse, Dudar, Egeralja, Egyházaskesző, Eplény, Farkasgyepű, Ganna, Gecse, Gic, Gógánfa, Gyepükaján, Gyulakeszi, Hajmáskér, Halimba, Hárskút, Hegyesd, Hegymagas, Herend, Hetyefő, Hidegkút, Homokbödöge, Hosztót, Iszkáz, Jásd, Kamond, Kapolcs, Káptalanfa, Káptalantóti, Karakószörcsök, Kékkút, Kemeneshőgyész, Kemenesszentpéter, Kerta, Királyszentistván, Kisapáti, Kisberzseny, Kiscsősz, Kislőd, Kispirit, Kisszőlős, Kolontár, Kővágóörs, Köveskál, Kup, Külsővat, Küngös, Lesencefalu, Lesenceistvánd, Lesencetomaj, Lókút, Lovas, Lovászpatona, Magyargencs, Malomsok, Marcalgergelyi, Marcaltő, Megyer, Mencshely, Mezőlak, Mihályháza, Mindszentkálla, Monostorapáti, Monoszló, Nagyacsád, Nagyalásony, Nagydém, Nagyesztergár, Nagygyimót, Nagypirit, Nagytevel, Nagyvázsony, Nemesgörzsöny, Nemesgulács, Nemeshany, Nemesvita, Nemesszalók, Németbánya, Nóráp, Noszlop, Nyárád, Nyirád, Óbudavár, Olaszfalu, Oroszi, Öcs, Örvényes, Ősi, Öskü, Paloznak, Pápadereske, Pápakovácsi, Pápasalamon, Pápateszér, Papkeszi, Pécsely, Pénzesgyőr, Pétfürdő, Porva, Pula, Pusztamiske, Raposka, Rigács, Salföld, Sáska, Sóly, Somlójenő, Somlószőlős, Somlóvásárhely, Somlóvecse, Sümegprága, Szápár, Szentantalfa, Szentbékkálla, Szentgál, Szentimrefalva, Szentjakabfa, Szentkirályszabadja, Szigliget, Szőc, Tagyon, Takácsi, Taliándörögd, Tés, Tihany, Tüskevár, Ugod, Ukk, Úrkút, Uzsa, Vanyola, Várkesző, Városlőd, Vaszar, Vászoly, Veszprémfajsz, Veszprémgalsa, Vid, Vigántpetend, Vilonya, Vinár, Vöröstó, Zalaerdőd, Zalagyömörő, Zalameggyes, Zalaszegvár, Zánka
Zala vármegye
Zala vármegyében 240 preferált kistelepülés van.
- Alibánfa, Almásháza, Alsónemesapáti, Alsórajk, Alsószenterzsébet, Babosdöbréte, Baglad, Bagod, Bak, Baktüttös, Balatonmagyaród, Bánokszentgyörgy, Barlahida, Batyk, Bázakerettye, Becsehely, Becsvölgye, Belezna, Belsősárd, Bezeréd, Bocska, Bókaháza, Boncodfölde, Borsfa, Böde, Bödeháza, Börzönce, Búcsúszentlászló, Bucsuta, Csapi, Csatár, Csertalakos, Csesztreg, Csonkahegyhát, Csöde, Csömödér, Csörnyeföld, Dióskál, Dobri, Dobronhegy, Döbröce, Dötk, Egeraracsa, Egervár, Eszteregnye, Esztergályhorváti, Felsőrajk, Felsőszenterzsébet, Fityeház, Fűzvölgy, Gáborjánháza, Galambok, Garabonc, Gellénháza, Gelse, Gelsesziget, Gétye, Gombosszeg, Gosztola, Gősfa, Gutorfölde, Gyűrűs, Hagyárosbörönd, Hahót, Hernyék, Homokkomárom, Hosszúvölgy, Hottó, Iborfia, Iklódbördőce, Kacorlak, Kallósd, Kálócfa, Kányavár, Karmacs, Kávás, Kemendollár, Keménfa, Kerecseny, Kerkabarabás, Kerkafalva, Kerkakutas, Kerkaszentkirály, Kerkateskánd, Kilimán, Kisbucsa, Kiscsehi, Kisgörbő, Kiskutas, Kispáli, Kisrécse, Kistolmács, Kisvásárhely, Kissziget, Kozmadombja, Kustánszeg, Külsősárd, Lakhegy, Lasztonya, Lendvadedes, Lendvajakabfa, Letenye, Lickóvadamos, Ligetfalva, Lispeszentadorján, Liszó, Lovászi, Magyarföld, Magyarszentmiklós, Magyarszerdahely, Maróc, Márokföld, Miháld, Mihályfa, Mikekarácsonyfa, Milejszeg, Misefa, Molnári, Murakeresztúr, Murarátka, Muraszemenye, Nagybakónak, Nagygörbő, Nagykapornak, Nagykutas, Nagylengyel, Nagypáli, Nagyrada, Nagyrécse, Nemesapáti, Nemeshetés, Nemesnép, Nemespátró, Nemesrádó, Nemessándorháza, Nemesszentandrás, Németfalu, Nova, Óhíd, Oltárc, Orbányosfa, Ormándlak, Orosztony, Ortaháza, Ozmánbük, Pacsa, Padár, Páka, Pakod, Pálfiszeg, Pat, Pethőhenye, Petrikeresztúr, Petrivente, Pókaszepetk, Pórszombat, Pölöske, Pölöskefő, Pördefölde, Pötréte, Pusztaapáti, Pusztaederics, Pusztamagyaród, Pusztaszentlászló, Ramocsa, Rédics, Resznek, Rigyác, Salomvár, Sand, Sárhida, Sármellék, Semjénháza, Sénye, Sormás, Söjtör, Surd, Sümegcsehi, Szalapa, Szécsisziget, Szentgyörgyvár, Szentgyörgyvölgy, Szentkozmadombja, Szentliszló, Szentmargitfalva, Szentpéterfölde, Szentpéterúr, Szepetnek, Szijártóháza, Szilvágy, Tekenye, Tilaj, Tófej, Tormafölde, Tornyiszentmiklós, Tótszentmárton, Tótszerdahely, Türje, Újudvar, Valkonya, Vállus, Várfölde, Várvölgy, Vasboldogasszony, Vaspör, Vindornyafok, Vindornyalak, Vindornyaszőlős, Vöckönd, Zajk, Zalaapáti, Zalabaksa, Zalabér, Zalaboldogfa, Zalacsány, Zalacséb, Zalaháshágy, Zalaigrice, Zalaistvánd, Zalakomár, Zalaköveskút, Zalalövő, Zalamerenye, Zalasárszeg, Zalaszabar, Zalaszántó, Zalaszentbalázs, Zalaszentgyörgy, Zalaszentiván, Zalaszentjakab, Zalaszentlászló, Zalaszentlőrinc, Zalaszentmárton, Zalaszentmihály, Zalaszombatfa, Zalatárnok, Zalaújlak, Zalavár, Zalavég, Zebecke
Maradtak kérdéseid a falusi CSOK-ról?
-
A kiszemelt ingatlan nem éri el az előírt nagyságot. Igénybe vehetem rá a falusi CSOK-ot?
Igen, ha a bővítés és korszerűsítés után minden feltételnek megfelel. Előzetesen elég, ha van egy legalább 12 m2-es lakószoba, és egy 4 m2-es, főzésre alkalmas helyiség. -
Babaváró hitelt igényeltünk a gyerekeink után, akkor falusi CSOK-ot már nem kaphatunk rájuk?
De igen. A falusi CSOK lakáscélú támogatás, a Babaváró hitel viszont nem. Ezért nem zárják ki egymást, mindkettőt fel lehet venni egyszerre is, ugyanazon gyermekekre. -
A leendő házunkban csak nyári konyha van külön épületben. Elfogadható így?
Nem. A különálló épületben álló konyhát nem fogadják el. A főzésre alkalmas helyiség és a lakószoba egy épületben kell, hogy legyenek. -
Kaphatok falusi CSOK-ot vályogházra?
Igen. A CSOK-ra és falusi CSOK-ra vonatkozó jogszabályok nem tartalmaznak előírást az építőanyagokra vonatkozóan. Falvakban egyébként is gyakrabban fordulnak elő vályogépületek, mint ahogy a tanyák is gyakran ebből az anyagból készültek. Arra viszont érdemes figyelned, hogy ha hitelt is vennél fel, akkor nem minden bank fogadja el fedezetként a vályogból készült épületeket. -
Végezheti a bővítési és korszerűsítési munkálatokat hozzátartozó?
Igen, de nem állhatsz semmilyen jogviszonyban a vállalkozásával, és az ingatlant sem vásárolhatod tőle. -
Kiderült, hogy több munkát kell elvégezni, mint eredetileg gondoltuk. Módosíthatjuk a bankhoz benyújtott tervet?
Abban az esetben módosíthatjátok a tervet, ha a ház vásárlásához már megkaptátok a támogatást, de a bővítéshez, korszerűsítéshez nem. A változtatást be kell jelenteni a banknak. A költségvetés változását is jóvá kell hagynia. A támogatás összege a módosítás miatt nem változhat. -
Szükség van erkölcsi bizonyítványra a falusi CSOK-hoz?
Igen. Míg a normál CSOK-nál elég nyilatkozni a büntetlen előéletről, a falusi CSOK-nál kérik a bankok az eredeti, 90 napnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt. -
Preferált kistelepülésen építkeznénk. Megoldható falusi CSOK segítségével?
Nem. A falusi CSOK építéshez nem használható, építéshez preferált kistelepülésen is normál CSOK-ot vehettek igénybe, ha a feltételeknek megfeleltek. -
Mennyi időnk van a tervezett bővítési és korszerűsítési munkák befejezésére?
A korszerűsítésre a szerződés megkötésétől kezdve 4 évetek van. Ha nem, vagy nem megfelelően teljesülnek a munkálatok, akkor a támogatás összegét kamatokkal növelten vissza kell fizetnetek, a vásárlásra felvett részt is. A bővítésre a támogatási szerződésben meghatározott határidő áll rendelkezésetekre, ami legfeljebb a munkálatok megkezdésétől számított 5 év lehet.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.