Cikkek  

Lakáshitel kiváltás kalkulátor 2024

Lakáshitel kiváltáshoz keresed a megfelelő hitelt? A kalkulátor segítségével összehasonlíthatod a bankok ajánlatait. Kereshetsz fogyasztóbarát és piaci lakáshitelek között is.

promóció
Bezár
Hitelösszeg
Futamidő
Havi nettó jövedelmetek
További beállítások
Bezár

Csak ilyen kamatperiódusú hiteleket szeretnék látni:

Csak ezektől a bankoktól szeretnék hiteleket látni


				
Bezár

Azon dolgozunk, hogy a rengeteg hitelt közül megtalálhasd a legjobbat.

Most kalkuláljuk a(z)
    hiteleket...
    Kondíciók frissítve: 2024. október 20.
    Rendezés:
    Válassz a kiemelt hitelek közül!
    További hitelek
    • MindigFIX 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      Törlesztő 114 517 Ft
      THM 6,90%
      Visszafizetendő 13 742 051 Ft
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 120 hó • THM: 7,01% • Hitel teljes díja: 3 742 051 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 6,69%
    • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      Törlesztő 115 542 Ft
      THM 7,38%
      Visszafizetendő 13 904 745 Ft
      Részletek
      a bank oldalán
      Futamidő: 120-360 hó • THM: 6,92% - 7,92% • Hitel teljes díja: 3 904 745 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,89%
    • Minősített Fogyasztóbarát lakáshitel (üzleti feltételekkel)
      Törlesztő 116 057 Ft
      THM 7,49%
      Visszafizetendő 14 011 874 Ft
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 60-360 hó • THM: 7,23% - 9,22% • Hitel teljes díja: 4 011 874 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 6,99%
    • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      Törlesztő 119 863 FtAz első hónapban 63 284 Ft
      THM 8,12%
      Visszafizetendő 14 400 050 Ft
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 120-360 hó • THM: 7,89% - 11,32% • Hitel teljes díja: 4 400 050 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 7,49%
    • Végig Fix Lakáshitel
      Törlesztő 121 862 Ft
      THM 8,56%
      Visszafizetendő 14 623 415 Ft
      Részletek
      átirányítunk partnerünk oldalára
      Futamidő: 72-360 hó • THM: 8,48% - 8,65% • Hitel teljes díja: 4 623 415 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 7,99%
    8 / 8 találat

    A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
    Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
    A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
    A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
    Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
    Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!

    További szöveg megjelenítése

    Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók hiteleit is!

    Régebben vettél fel egy olyan lakáshitelt, amit most már lecserélnél egy kedvezőbbre? Netán a mostani hitel kamata nemsokára emelkedni fog és szeretnéd befixálni magad jó pár évre? Segítünk! Megmutatjuk, hogy most hitelkiváltásra milyen hiteleket kínálnak a bankok és a kedvezményes ajánlatok feltételeit is elmondjuk.

    Írta: Gergely Péter, pénzügyi szakértő

    Mire jó a hitelkiváltás?

    A hitelkiváltás a hitelek cseréje. Egy olyan hitelt, amit jelenleg éppen törlesztesz, de még van hátra a futmidejéből, kiválthatsz egy másik, kedvezőbb hitellel. A hitelkiváltás célja, hogy a hiteled feltételei jobbak legyenek, például alacsonyabb legyen a kamata vagy rövidebb a futamideje. A lényeg, hogy a cserével jól járj.

    Egy lakáshitel futamideje általában hosszú. Ha egy hitelt 15-20, vagy akár 25 évig fizetsz, akkor a futamidő alatt könnyen lehet, hogy lesz olyan időszak, amikor a kamatok alacsonyabbak, mint akkor, amikor a hitelt felvetted.

    Ha pedig a hitelt olyankor vetted fel, amikor a kamatok szintje magasan állt, szinte biztos, hogy találsz olcsóbb és kedvezőbb hitelt is, mint a mostani.

    A lakáshitelek felé megnő az érdeklődés, ha a kamatszintjük valahol 5 százalék körül van, de volt, hogy már 3 százalékos kamat mellett is lehetett hitelt igényelni, vagy épp ellenkezőleg, 10 százalék alatt alig lehetett ajánlatot találni. Ez pedig elég nagy különbség. Elég nagy ahhoz, hogy elgondolkozz rajta, hogy talán érdemes lehet a drága hitelt olcsóra cserélni, amikor van rá mód.

    Egyszerre több hiteledet és kölcsönödet is kiválthatod, és egyetlen hitelbe vonhatod össze, ezt hívják adósságrendezésnek. Így a hitelfizetés sokkal kényelmesebb lesz, mint többfelé törleszteni, ráadásul komoly összeget tudsz megspórolni, ha a drága hiteleidet egy olcsóbbra cseréled. Adósságrendező hiteleket itt találsz.

    Hitelszakértő laptopon lakáshitel ajánlatokat mutat

    Másik banknál is kiválthatom a hiteleimet?

    Igen, bármelyik banknál, amelyik kínál jelzáloghiteleket. Ez persze lehet a saját bankod is, ahol a jelenlegi hiteled van.

    Nem is érdemes kizárni a saját bankot a választásnál, mert sok bank a saját ügyfeleinek kedvezőbb hiteleket kínál a hitelkiváltáshoz, vagy lehetnek olyan konstrukcióik, amiket csak a saját ügyfelei vehetnek igénybe.

    Van olyan bank, amelyik például Babaváró hitellel is csak a nála felvett hitelt engedi kiváltani.

    Ha viszont találsz olyan bankot vagy hitelt, amelyik kedvezőbb annál, mint amit a jelenlegi bankodnál kaphatsz, akkor igényelheted ott is. Sőt, néha a hitelkiváltásnak is oka lehet az, hogy elégedetlen vagy a mostani bankoddal, és szívesebben állnál szerződésben olyan pénzintézettel, amelyik jobban megfelel az igényeidnek.

    Mit nyerek a lakáshitelem kiváltásával?

    Mindenekelőtt remélhetőleg pénzt, de a hitelkiváltás célja nem csak a spórolás lehet. Több oka is lehet annak, ha a hitelkiváltás mellett döntesz.

    Olcsóbb lesz a hiteled

    Az elsődleges oka persze leggyakrabban az, hogy olcsóbb hitelt fizess tovább az eddigi helyett. Ha olyan hitellel tudod kiváltani a jelenlegit, aminek a kamata és a THM-je alacsonyabb (ez a cél), akkor több dolgot is tehetsz, hogy kényelmesebb legyen a hitel törlesztése a továbbiakban.

    • Alacsonyabb törlesztőrészletet fizetsz
      Ilyenkor a hiteled futamideje változatlan marad, de mivel alacsonyabb kamatot kell fizetned, a törlesztőd is kisebb lesz. Ezt akkor célszerű választanod, ha a magas törlesztőrészlet kifizetése problémát okozott, és szívesen csökkentenéd a havi kiadásaidat.
    • A törlesztőrészlet változatlan marad, de rövidebb lesz a futamidő
      Ha a törlesztőrészlet fizetése nem jelent problémát, de szeretnéd minél hamarabb visszafizetni a hiteled, akkor érdemes úgy beállítani az új hitel futamidejét, hogy a törlesztőd kb. ugyanannyi maradjon. A rövidebb futamidő azért is jó, mert így összességében kevesebb kamatot fizetsz ki a banknak.

    Biztonságosabb lehet a hiteled

    Lehet, hogy a régi hiteleddel nem az a problémád, hogy drága, hanem az, hogy túl kockázatos. Ha például változó kamat mellett vetted fel a hitelt annak idején, akkor azt mindenképpen érdemes lehet lecserélned, amint véget ér a kamatstop.

    A hosszabb kamatperiódusú hitelek kamata magasabb is lehet, mint a változó kamat mellett kínált hiteleké, viszont a hosszabb kamatperiódus sokkal biztonságosabb. Ma már alig vesznek fel az emberek változó kamatozás mellett hiteleket, míg korábban elég elterjedtek voltak.

    Sokkal népszerűbb az 5 éves kamatperiódus, vagy még inkább a 10 éves, és egyre többen fixálják a kamatot a futamidő végéig.

    A kamatperiódus azt jelenti, hogy egy hitel futamidején belül, tehát az idő alatt, ami a hitelfelvételtől a hitel teljes visszafizetéséig tart, legfeljebb hány évente változhat a hitel kamata és törlesztőrészlete. Minél hosszabb a kamatperiódus, annál kevesebbszer. Ha egy 20 éves futamidejű hitel 10 éves kamatperiódusú, akkor például csak egyszer a 10. év végén.

    A végig fix kamatú hitelé pedig egyáltalán nem változik. Ennek a fixálásnak lehet az eredménye magasabb kamat is, mert a bankoknak be kell áraznia ezt a nagy biztonságot. Egy 3 vagy 6 hónapos kamatperiódusú hitelnél viszont majdhogynem azonnal tud reagálni, ha esetleg nőnének a kamatok.

    Lakáshitel kamatperiódusán gondolkodik egy hiteligénylő

    Ez pedig téged tesz kiszolgáltatottabbá, mert a törlesztőrészleted egy éven belül többször is változhat. Hosszabb kamatperiódusnál vagy végig fix kamatnál a kamat ingadozásának a hatása le van fedezve, ezért is magasabbak az ilyen hitelek kamatai.

    Hitelkiváltásnál ezzel a kis kamatkülönbséggel nem kell számolnod, mert vagy olyan hitelt váltasz ki az új hitellel, aminek eleve magas a kamata, tehát valószínűleg még így is jól jársz, vagy pedig eleve azért cseréled le a régi hiteled, mert a biztonság fontos neked, akkor pedig megérheti vállalni egy picit magasabb kamatot is.

    Könnyebben kaphatsz hitelt ugyanarra az ingatlanra

    Előfordulhat, hogy amióta felvetted a hitelt, jelentősen emelkedett a fedezetként bevont ingatlanod értéke. Különösen igaz lehet ez, ha a lakás jó helyen van, jó állapotú és szerkezetű, vagy időközben felújítottad, korszerűsítetted, így most sokkal többet ér, mint amikor megkötötted a hitelszerződést.

    Lehet, hogy a vásárláskor az ingatlan akkori vételárának akár 70-80 százalékát is hitelből fizetted ki és nehéz volt olyan bankot találni, aki ennyi hitelt adott. Viszont mivel azóta törlesztetted a hitelt, illetve az ingatlanod is jó eséllyel többet ér, így ha eddig pontosan fizetted a törlesztőket, akkor könnyebben találhatsz több olyan bankot is, aki szívesen kiváltaná a meglévő hiteledet egy újra.

    Ráadásul azóta nagy valószínűséggel többet is keresel, így ugyanaz a havi törlesztő még könnyebben kigazdálkodható a fizetésedből.

    Mikor nem válthatom ki a hitelemet?

    Mivel a hitelkiváltás egy újabb hitelfelvétel, ugyanazoknak a feltételeknek kell megfelelned, mint minden más hitelfelvételnél. Ha nem vagy hitelképes, akkor nem tudsz hitelt kiváltani sem.

    Ha szerepelsz a KHR negatív adóslistáján, tehát bármelyik korábbi hiteleddel elmaradásban vagy, akkor hitelkiváltásra sem kapsz hitelt.

    Ezen túl a bankok nem váltanak ki késedelmes vagy felmondott hiteleket. Csak olyan hitelt válthatsz ki, aminek a törlesztőit rendesen fizetted, tehát most sincsenek, és az a jó, ha korábban sem voltak elmaradásaid és késedelmes törlesztéseid.

    Ha jelzáloghitelt váltanál ki, de a fedezet, ami a hitel mellett szerepel, valami miatt sokat veszített az értékéből és jelenleg kevesebbet ér, mint amennyi hitel rajta van, akkor azt sem célszerű bolygatni. Ilyenkor a fennálló tartozásod magasabb, mint maga a jelzálog értéke, tehát túlterhelt az ingatlanod. Az ilyen hitelt csak úgy tudnád kiváltani, ha még egy ingatlant felajánlanál a banknak fedezetként.

    Ilyenkor megoldás lehet, hogy a saját megtakarításaidból annyit előtörlesztesz a hitelbe, hogy a bank elfogadja a fedezetet.

    A lakáshitelkiváltás folyamata

    A hitelkiváltás kicsit bonyolultabb, mint egy sima hitelfelvétel. A hitelek cseréje lényegében egy újabb hitelfelvétel.

    Mivel egy jelzálogalapú hitelt készülsz kiváltani, Itt van ingatlanfedezet, amihez a bank értékbecslést kér, neked tulajdoni lapot kell lekérned, és egy csomó dokumentumot kell benyújtanod a bank felé. A hitelbírálat is hosszú, általában 4-6 hét.

    Ez ijesztő lehet, és persze senkinek sem ez a kedvenc elfoglaltsága, de komolyabb kamatkülönbségnél mindenképp megéri a fáradságot, mert több millió forintot spórolhatsz a hitelkiváltással.

    A hitelkiváltás egyébként úgy működik, mint egy normál hitelfelvétel.

    Hiteligénylők átnézik a szerződést és a hitelszakértővel átbeszélik a feltételeket

    A bank tájékoztat a hitel feltételeiről, elmondja a fontosabb tudnivalókat a hitellel és a törlesztéssel kapcsolatban.

    Ezután összeállítod a szükséges dokumentumokat, és benyújtod a hiteligénylésedet a bankhoz. A normál hitelfelvételhez képest a hitelkiváltásnál van egy plusz dokumentum, amire szükséged lesz. Az előző bankodtól kérned kell egy nyilatkozatot, amin szerepelnek a jelenlegi hiteled adatai és a tartozásod összege. Ezért a bank díjat számíthat fel.

    A hiteligényléshez ezt az igazolást is mellékelned kell, az új bankod ebből tudja majd, hogy pontosan mennyi a fennálló hiteltartozásod, amit ki szeretnél váltani.

    Ha nem veszel fel plusz hitelt a hitelkiváltás mellett, akkor a hitelösszeg forintra annyi lesz, amennyi az igazoláson szerepel. Vagyis itt inkább számíthatsz majd olyasmi összegekre, mint például 5 426 254 forint, mint olyanokra, hogy 7 000 000 forint.

    Következik a hitelbírálat, ahol a bank megvizsgálja a jövedelmedet, megnézi, hogy a törlesztőrészlet belefér-e a JTM korlátba (olcsóbb hitel esetén jó eséllyel bele fog) és megvizsgálja a fedezetként felajánlott ingatlant.

    Ha minden megfelelő és rendben van, akkor megkötitek a szerződést, és a bank folyósít. Hitelkiváltásnál nem neked, hanem a másik banknak. Ilyenkor a két bank intézi egymással a szükséges dolgokat, a végtörlesztést és a díjakat is rendezik egymás között, nem neked kell szaladgálnod egyik banktól a másikig.

    Nézzük meg, hogy mennyivel lesz olcsóbb az új hiteled!

    Milyen kamatok mellett elérhetők a hitelkiváltó hitelek?

    Ez attól függ, hogy milyen hitellel váltanád ki a korábbi hiteledet, de a hitelkiváltáshoz használt jelzáloghitelek és adósságrendező hitelek kamata alapvetően nem különbözik a sima piaci hitelek kamatától.

    Hogy pontosan mekkora kamat mellett kaphatsz kölcsönt, az függ a hitel típusától, összegétől, futamidejétől, vagy jelzáloghitelnél a kamatperiódus hosszától. De a bank egyedileg bírál el minden hitelkérelmet, így egy sor egyéb tényezőt is figyelembe vehet, mint például a jövedelmed nagyságát, vagy a pozitív hitelfizetési múltadat is.

    A hitelkiváltásra igényelt hitelek nem olcsóbbak a piacon kínált többi hitelnél, de nem is ez a cél. A lényeg az, hogy a saját meglévő hitelednél legyenek olcsóbbak vagy legyenek jobbak a feltételei.

    Különösen jelzáloghitelnél érdemes figyelni arra, hogy a választásnál ne csak a kamat nagysága alapján dönts. Vedd figyelembe a THM-et is, mert a hitelfelvétellel járó induló költségek is elég magasra rúghatnak, és ha csak a kamatot figyeled, akkor ezt a komoly tételt figyelmen kívül hagyod. Pedig ez is a hitelfelvétellel kapcsolatos költség, és így drágítja a hiteled.

    Hiteligénylő az ajánlatok költségeiről olvas

    Mi a THM, és milyen költségekkel kell számolnom a hitelkiváltás során?

    A THM-et, vagy Teljes Hiteldíj Mutatót minden banki reklámban és hirdetményben megtalálod. Minden banknak kötelező kiszámolnia, és közzétennie, mert ez alapján könnyebb összehasonlítani a különböző hiteleket. Nemcsak könnyebb, de célszerűbb is. Azt mindenki természetesnek veszi, hogy a felvett hitel után kamatot kell fizetnie, de ezenkívül más költségei is vannak a hitelfelvételnek.

    A hiteligénylés során fizetned kell például a hitelbírálatért, a folyósításért, de a szerződéskötésnek is lehet díja.

    Egy jelzáloghitelnél, ahol az ingatlanfedezettel kapcsolatban is sok költség adódik, semmiképp nem szabad ezeket kihagyni a számításból.

    Annak ellenére, hogy nem a törlesztőrészletbe vannak beépítve, és nem havonta fizeted őket a kamattal együtt, hanem a hiteligényléskor egyszerre, ezeket ugyanúgy azért fizeted, mert kölcsönveszed a bank pénzét, mint ahogy a kamatot is.

    Ha egy hitel kamata alacsonyabb, de magasak a kezdeti költségek, az lehet, hogy végső soron drágább, mint egy másik, amelyiknek alacsonyak az induló költségei, de kicsit magasabb a kamata.

    Ráadásul jelzáloghitelnél az induló költség több százezer forint is lehet, tehát ha hitelt vennél fel, vagy kiváltanál egy régit, fontos, hogy ezt is ki tudd fizetni. Ezt nem teheted meg a felvett hitelösszegből.

    Ugyanakkor a bankok folyamatosan akcióznak , amiben az induló költségek egy részét elengedik, vagy utólag visszafizetik. Ez jó, de ettől még lesznek olyan nagyobb összegek is, például a közjegyző díja tipikusan ilyen, amit előre ki kell fizetned, és csak később kapod vissza. Ezeket tehát úgy kell kezelned, mint ahogy a kamatot is.

    A THM-et azért találták ki, hogy ezeket a költségeket könnyebben felmérhesd. Nem minden bank számít fel minden díjat, és nem ugyanúgy. A THM viszont tartalmaz minden fontos díjat és költséget, amivel a hitelfelvétel jár. Ez egy százalékos mutató, és azt mondja meg, hogy mennyi egy hitel teljes díja egy évre vetítve.

    Ez alapján valamivel könnyebb összehasonlítani a hiteleket, ezért a kamat mellett ezt is érdemes nézned.

    A THM tartalmazza a hitelfelvétellel kapcsolatos összes fontos költséget, de nem mindet. Ami benne van:

    • kamat,
    • hitelbírálat díja,
    • hitelfolyósítás díja,
    • szerződéskötés díja,
    • számlavezetés díja, ha a bank előírja, hogy nála nyiss számlát,
    • a hitelösszeg elutalásának díja,
    • biztosítás és garancia díja,
    • tulajdoni lap lekérésének díja,
    • értékbecslés díja.

    A THM-ben nincsenek benne azok a költségek, amik nem a normál hitelfelvétellel vagy hitelfizetéssel kapcsolatosak és nem biztos, hogy bármikor felmerülnek. Ilyen lehet az, ha módosítod a futamidőt. Fontos viszont jelzáloghitelnél a közjegyző díja, vagy ha nincs az ingatlanodon lakásbiztosítás, akkor annak a díja.

    Hiteligénylő csodálkozik, hogy mennyi költsége van egy hitelnek

    A THM nem tartalmazza:

    • közjegyző díja,
    • ügyvédi költség,
    • futamidő-hosszabbítás vagy rövidítés díja,
    • előtörlesztés és végtörlesztés díja,
    • fedezetcsere díja,
    • szerződésmódosítás díja,
    • lakásvásárlásnál vagyonszerzési illeték,
    • bankszámla költségei, ha a bank nem írja elő, hogy számlát nyiss nála.

    A THM-et is érdemes némi fenntartással kezelned, mert a bank a mutatót előre megadott feltételek mellett számolja:

    • A jelzáloghiteleknél például egy 12 millió forintos, 20 éves futamidőre felvett hitelt vesz alapul.
    • Babaváró kölcsönnél 10 millió forintra és 20 éves futamidőre számítja ki.

    A te hiteled összege és futamideje is más lesz, így a THM is különbözni fog attól, ami a hirdetményben szerepel. Minél pontosabban állítod be a hitelkalkulátort, annál jobban meg tudod közelíteni azt a THM-et, ami majd a te hiteledhez tartozik. A végleges mutatót majd a bank számolja ki a konkrét ajánlatra, de addig is a lakáshitel kalkulátor elég jó támpontot ad.

    A lakáshitel kiváltásánál még plusz költség, hogy a meglévő hiteled visszafizetésének is van díja.

    Kiváltandó hitel végtörlesztésének díja

    Hitelkiváltáskor mindképpen számolnod kell az előtörlesztés díjával. Ez nincs benne a THM-ben, de nem is az új hiteledhez kapcsolódik, hanem a régihez, amit végtörlesztesz. Ezt a hitelszerződésedben találod meg. Egy százalékos díj, ami általában a fennálló tartozásod 1-2 százaléka szokott lenni.

    Sok hitelnél a futamidő alatt is változik a díj, az elején általában magasabb, a vége felé alacsonyabb, vagy éppen ingyenes. Nem minden hitelnél magas a díj, és néha maximálva is van, például 2 százalék, de nem több, mint 150 000 forint. Ez akkor számít igazán, ha a futamidőnek még viszonylag az elején váltanád ki a hitelt és nagy a hitelösszeg.

    Ha a kiváltandó hitel futamidejéből még sok van hátra, akkor előfordulhat, hogy előtörlesztéskor ki kell fizetned olyan költségeket, amik annak idején a hitelfelvételnél akciósak voltak, vagy a bank elengedte őket.

    Mi történik, ha Babaváró hitelt használok a hitelkiváltáshoz?

    A Babaváró hitelt házaspárok vehetik fel, akik gyermeket szeretnének. Legfeljebb 10 millió forintot igényelhettek, a maximális futamidő pedig 20 év. Babavárót csak egyszer igényelhettek, de ha nem igényeltétek a teljes lehetséges összeget, akkor ezen később már nem változtathattok.

    A kölcsön kamatát az első 5 évben az állam kamattámogatásként átvállalja. Ha az első 5 évben születik egy gyermeketek, akkor a kölcsön a teljes futamidő alatt kamatmentes marad. A második gyermek születése után a fennálló tartozásotok 30 százalékát, a harmadik után pedig a 100 százalékát elengedik. Az első és második gyermek után a hiteltörlesztést 3-3 évre felfüggeszthetitek.

    Nem kell hozzá fedezet, és szabad felhasználású, így hitelkiváltásra is használhatod, de a Babaváró hitellel a bankok általában óvatosabbak.

    Szabadon elkölthető papírpénz amit hitelkiváltáshoz is lehet használni

    Ahhoz, hogy Babaváró hitelt igényelhessetek, egy sor feltételnek kell megfelelnetek, és előfordul, hogy ha hitelkiváltáshoz kéritek, akkor a bank további feltételeket szab, például az életkorral kapcsolatban.

    Van olyan bank, amelyik Babavárót egyáltalán nem ad hitelkiváltásra, mások csak a saját meglévő ügyfeleiknek engedik. Van, hogy nem használhatod hitelkiváltásra a teljes Babavárót, csak egy részét, illetve részleges hitelkiváltásra egyáltalán nem használhatod.

    A Babaváró hitel nagyon kedvező feltételek mellett érhető el, de a bankok azért ilyen szigorúak vele kapcsolatban, ha hitelkiváltásról van szó, mert a kamattámogatást elveszíthetitek, ha nem teljesítitek a feltételeket.

    Ha mégsem születik gyermeketek az első 5 évben, akkor teljes 5 évre járó kamatot ki kell fizetnetek, méghozzá késedelmi kamattal együtt, és a hitel a továbbiakban piaci kamatozású lesz. Emiatt előfordul, hogy a bank ezzel a lehetőséggel eleve számol a hitelkiváltáskor.

    Mi történik a lakáshitelekkel kapcsolatos állami támogatásokkal hitelkiváltásnál?

    Az attól függ, hogy milyen hitellel váltod ki a lakáshiteled. Ha hitelkiváltásra lakáscélú jelzálogkölcsönt, azaz újabb lakáshitelt használsz, akkor az új hiteled is lakáshitel marad. Ebben az esetben továbbviheted például a második és harmadik gyermek után járó jelzáloghitel-elengedés lehetőségét.

    Ennek keretében az állam a második gyermeketek megszületése után elenged a lakáshiteled tőketartozásából 1 millió forintot, a harmadik gyermek után pedig 4 millió forintot, és minden további gyermek után 1 millió forintot. Így összesen 5 millió forint feletti összeggel tudod csökkenteni a hiteledet.

    A jelzáloghitel-elengedés lehetősége akkor marad meg, ha a hitelkiváltáshoz lakáshitelt használsz, és a fennálló tartozásodon túl nem igényelsz magasabb hitelt. Több pénzt azért nem igényelhetsz ilyenkor, mert akkor az új hitelnek lenne olyan része is, ami szabad felhasználású, és nem maradna meg a lakáscél a teljes hitelre. Ezt a támogatást pedig csak lakáscélú hiteleknél használhatod.

    Vagyis ha a lakáscél megmarad, akkor az állami támogatás is megmaradhat.

    Használhatok hitelkiváltásra CSOK Pluszt vagy falusi CSOK hitelt?

    Nem. A falusi CSOK állami támogatás, tehát nem kölcsön, amit vissza kell fizetned, a CSOK Plusz és a falusi CSOK-hitel pedig támogatott lakáshitelek. Mindkét típusra igaz, hogy csak lakáscélra használhatod fel őket. Vagyis a falusi CSOK támogatást nem használhatod arra, hogy belőle egy korábbi lakáshitelt előtörlessz, és CSOK Plusz és falusi CSOK hitelekből sem tudsz lakáshitelt kiváltani.

    Ezeket kifejezetten arra találták ki, hogy a gyermeket vállaló és nevelő családok lakáshoz jutását támogassák, tehát csak új lakás építésére, vásárlására, használt lakás vásárlására, vagy bővítésre és korszerűsítésre használhatók.

    Hiteligénylők átbeszélik, hogy mekkora törlesztőrészletet tudnak havonta fizetni

    Mennyi hitelt vehetek fel hitelkiváltásra? Mi a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató (JTM)?

    A bank, mint minden más hitelfelvételkor, itt is az igazolt jövedelmed alapján számolja ki, hogy mennyi pénzt vehetsz fel hitelkiváltásra. Az összes jövedelmedet és hiteltörlesztődet, hitelkeretedet számba veszi, és megnézi, hogy a fizetésed mekkora részét költöd már most is mindenféle törlesztőrészletek fizetésére.

    Ez a JTM, vagy Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató, aminek a számítását jogszabály írja elő a bank számára.

    A JTM-nek van maximuma is, ami attól függ, hogy milyen hitelt veszel fel, és mekkora a jövedelmed. Ha például lakáshitelt veszel fel és a jövedelmed 600 000 forint alatt van, akkor a havi törlesztőrészlet a fizetésednek maximum 35 százaléka lehet. De ha mondjuk 600 000 forint felett keresel (vagy kerestek együtt az adóstársaddal, ha van) és végig fix a hiteled, akkor már a jövedelmed 60 százaléka lehet a hiteltörlesztő.

    Ez a JTM-korlát, és nemcsak az új hiteled törlesztőrészlete nem lehet ennél magasabb, hanem az összes törlesztőd együtt.

    JTM korlát jelzáloghiteleknél
    Kamatperiódus hossza5 év alatt5 évtől, de
    10 év alatt
    10 év vagy
    afelett
    600 000 Ft
    jövedelem alatt
    25%35%50%
    600 000 Ft vagy
    afeletti jövedelem
    30%40%60%

    A magasabb bért azért engedi a jogszabály jobban terhelni, mert azt feltételezi, hogy egy bizonyos nagyságú jövedelmen túl sem emelkednek nagyon a megélhetési költségeid, így több pénzed marad hiteltörlesztésre. Az 5 év alatti kamatperiódushoz pedig azért tartozik alacsonyabb JTM korlát, mert az ilyen hitelek kockázatosabbak.

    A JTM korlátok maximum számok, de a bank nem köteles arra, hogy ki is használja ezt a keretet. Ezért egyáltalán nem biztos, hogy valóban engedi a jövedelmed a korlátig terhelni. A bankok általában óvatosabbak, és egyedileg bírálják el, hogy kinek pontosan mennyi hitelt adnak.

    Hitelkiváltáskor figyelj arra, hogy jelöld meg a hitelcélt. Ha az új hitel felvételének célja a hitelkiváltás, akkor a JTM számításakor a bank a kiváltandó hiteled törlesztőrészletével már nem számol, mert tudja, hogy azt végtörleszteni fogod az új hitelből, és megszűnik. A törlesztőrészletét tehát már nem kell tovább fizetned. Ugyanez a helyzet az adósságrendező hitelnél is.

    Ha a hitelkiváltást nem adod meg hitelcélként, akkor viszont az összes fennálló hiteltörlesztőd benne lesz a JTM-ben, és egyáltalán nem biztos, hogy belefér egy akkora új hitel vagy kölcsön a keretbe, mint amennyit szeretnél.

    Ez akkor különösen lényeges, ha a hitelkiváltást éppen azért szeretnéd, mert túl magasak a törlesztőid, és nehézséged van a fizetésükkel, esetleg fennáll a veszélye, hogy hamarosan késedelembe kerülsz valamelyik hiteleddel. Ha pedig ez bekövetkezik, akkor a bank a késedelmes hitelt már nem fogja kiváltani.

    Milyen jövedelmeket fogad el a bank lakáshitel kiváltásnál?

    A bank csak a megfelelő dokumentumokkal igazolt nettó jövedelmet fogadja el a hitelfelvételhez. Azért az adózott jövedelmeddel számol, mert a hiteltörlesztőt is ebből fogod fizetni. A mindenkori nettó minimálbér alatt nem kapsz hitelt, de a bankok gyakran szigorúbbak ennél.

    A jövedelmeket két kategóriába sorolják, lehetnek önállóan elfogadható és kiegészítő jövedelmek. A kiegészítő jövedelmeket csak akkor tudják beszámítani, ha van mellette önállóan elfogadható jövedelmed is.

    Nem kapsz például hitelt, ha a jövedelmed kizárólag GYED-ből vagy osztalékból származik, még akkor sem, ha több kiegészítő jövedelmed is van. Mindenképpen igazolnod kell legalább egy elsődleges jövedelmet is.

    Önállóan elfogadható jövedelmek:

    • a munkabérből származó jövedelem,
    • saját, vagy családi vállalkozásból, egyéni vállalkozásból származó jövedelem,
    • öregségi nyugdíj,
    • őstermelői jövedelem,
    • megbízási díj,
    • ügyvédi vagy közjegyzői díj.

    Kiegészítő jövedelmek:

    • CSED, GYED, GYES,
    • családi pótlék,
    • árvaellátás,
    • életjáradék,
    • osztalék (gyakran csökkentett értéken fogadja el a bank), bónusz, cafeteria (gyakran csökkentett értéken), ingatlan bérbeadásból származó jövedelem (gyakran csökkentett értéken).

    Az osztalékot, a bónuszt és az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet nem minden bank egyformán veszi figyelembe. Van, amelyik csökkentett értékben számol velük.

    Társasházi lakások

    Milyen ingatlan lehet fedezet?

    Ha lakáshitellel szeretnéd kiváltani a meglévő hiteledet, akkor szükséged lesz ingatlanfedezetre. Itt mindig dilemma, hogy hitelkiváltásnál kell-e új ingatlan, vagy jó lehet a korábbi is. A régi lakáshitel úgyis megszűnik, és a bank jelzálogjoga lekerül róla, így logikusnak tűnhet, hogy használhatod ugyanazt az ingatlant az új hitelnél is.

    Amikor egy jelzáloghiteled megszűnik, akkor a bank által kiadott igazolással általában neked kell elmenned a Földhivatalhoz és kérned, hogy vegyék le róla a jelzálogjogot. Ez az igazolás a törlési kérelem.

    Ha ezt nem teszed meg, akkor automatikusan nem kerül le a lakásodról a jelzálogjog. Ezért hitelkiváltásnál a bank nem lehet biztos abban, hogy te valóban intézkedsz majd, és egyedül csak neki lesz jelzálogjoga az ingatlanon. Első lakás vásárlásakor ezért is érdemes megnézni a tulajdoni lapot, mert maradhatott rajta „ottfelejtett” jelzálogjog, amit ha nem rendez a tulajdonos, akkor te, mint új tulajdonos, nem kaphatsz hitelt a lakásra.

    Lakáshitel kiváltásnál az ingatlan értéke is fontos

    A megfelelő ingatlan értéke mindenképp 3 millió forint felett van. Ennél kisebb értékű ingatlant a bankok nem szoktak elfogadni, de a legjobb, ha legalább 6 millió forintot ér a fedezet. A hitelösszeg sokkal kevesebb is lehet, de kis összeget neked is jobban megérheti inkább személyi kölcsön formájában felvenned.

    A bank nem adja a fedezet teljes értékét kölcsönbe. A jogszabály általában maximum az ingaltan 80 százalékáig enged hitelt felvenni, de sokkal jellemzőbb, hogy a valóságban csak az 50-60 százalékát kapod meg. A fedezet értékét az értékbecslő határozza meg, aki megmondja, hogy mennyi az ingatlan piaci vagy forgalmi értéke. Ez az ár az, amin jelenleg el lehetne adni az ingatlant.

    Vannak olyan ingatlanok, aminek a bank statisztikai alapon is meghatározhatja a hitelbiztosítéki értékét. Ez egy számított érték, amit értékbecslő bevonása nélkül számítanak ki az ingatlan tulajdonságai alapján, és ennek maximum 60 százalékát kaphatod hitelbe.

    Nem mindegy, hogy miből épült, hol van és milyen állapotú. Ez azért fontos, mert olyan ingatlanra van szükség, amit szükség esetén nem túl nehéz eladni, és a bank fedezni tudja belőle az abból eredő veszteségét, hogy esetleg nem fizeted a hiteled.

    Amit biztosan elfogadnak:

    • Családi ház, sorház, ikerház
    • Társasházi lakás
    • Hétvégi ház, üdülő
    • Vegyes funkciójú ingatlan, ha lakófunkció alkotja a legnagyobb részt
    • Építési telek, bár ezt nem minden bank szereti.

    Az építési telket nem minden bank fogadja szívesen, de van, amelyik a termőföldet, a tanyát, vagy pótfedezetként a garázst is elfogadja.

    Nem használhatod viszont fedezetként a kiskereskedelmi és vendéglátó egységet, műhelyt, gazdasági épületet, erdőt, gyümölcsöst és szőlőt.

    Szinte minden banknál elvárás, hogy az ingatlan minimum komfortos legyen, vagyis legyen benne víz, világítás és valamilyen fűtési lehetőség. Az anyagát tekintve lehet panel, tégla, kő, könnyűszerkezet, vályog, és néhány banknál vegyes szerkezet is szóba jöhet.

    Az ingatlan tulajdonosa nem feltétlenül kell, hogy te legyél, lehet másé is, aki vállalja, hogy a hiteledben ő lesz a jelzálogkötelezett, és az ő ingatlanára kerül a jelzálogjog.

    Hitelfelvétel feltételeitől beszélgetnek az adósok egy szakértővel

    Milyen feltételekkel vehetek fel hitelt?

    Hitelkiváltásnál a hitelfelvétel alapfeltételei ugyanazok, mint minden más hitelnél. Csak akkor vagy hitelképes, ha ezeket teljesíted és megfelelő dokumentumokkal igazolod.

    Akkor kaphatsz jelzáloghitelt, ha

    • megfelelő az életkorod (nagykorú legyél és a hitel lejártakor ne legyél 75 év felett),
    • van magyarországi lakcímed,
    • határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozol, ahol már legalább három teljes hónapot eltöltöttél és/vagy lejárt a próbaidőd, vagy a vállalkozásodnak van legalább egy lezárt üzleti éve, nincs köztartozása és nem áll felszámolás vagy csődeljárás alatt,
    • van bankszámlád valamelyik banknál, és
    • telefonos elérhetőséged.

    Milyen dokumentumok szükségesek a hitelkiváltáshoz?

    Ezekre a dokumentumokra lesz szükséged:

    • személyi igazolvány (vagy útlevél vagy jogosítvány),
    • lakcímkártya,
    • banki igénylési dokumentumok, nyilatkozatok,
    • bankszámlakivonatok,
    • jövedelmet igazoló dokumentumok,
    • fennálló hiteltartozás igazolása (ezt a jelenlegi bankodtól kérheted, ahol a kiváltandó hitelt felvetted),
    • bármely, a bank által a bírálat során kért dokumentum, például közüzemi számlák.

    A jövedelmedet igazoló dokumentumok lehetnek:

    • bármely pénzintézetnél vezetett általában utolsó 3 teljes havi bankszámlakivonat,
    • munkáltatói igazolás,
    • NAV jövedelemigazolás,
    • szja bevallás (ingatlan bérbeadásból származó jövedelem, osztalék figyelembevétele esetén),
    • ingatlan bérbeadási szerződés,
    • nyugdíjértesítő, vagy nyugdíjszelvény.

    A fentieken túl be kell még nyújtanod az ingatlanfedezettel kapcsolatos dokumentumokat is.

    Az ingatlannal kapcsolatos papírok:

    • tulajdoni lap (elektronikusan is lekérheted a Földhivatal nyilvántartási rendszeréből),
    • családi ház esetén helyszínrajz vagy térképszelvény,
    • alaprajz,
    • osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztás.

    Az ingatlanra biztosítást is kell kötnöd, és az erről szóló szerződést is kérni fogja a bank.

    Kiválthatom a lakáshitelem, ha szerepelek a KHR-ben?

    Nem. Ha szerepelsz a KHR negatív adóslistáján, akkor nem kaphatsz hitelt és személyi kölcsönt, így hitelt kiváltani sem tudsz.

    A KHR-ben, vagy Központi Hitelinformációs Rendszerben a bankok minden megkötött hitelszerződést és ügyfelekkel kapcsolatos adatot rögzítenek. Ezt jogszabály alapján kötelező megtenniük. Tehát itt minden hitelszerződés szerepel, nem csak a késedelmes vagy felmondott hitelek.

    Amikor hitelt igényelsz, akkor itt ellenőrzik, hogy van-e korábbi tartozásod, követtél-e el bármilyen visszaélést vagy van-e felmondott szerződésed. A rólad szereplő adatokat te is ingyenesen lekérdezheted a KHR-t üzemeltető BISZ Zrt-től vagy bármelyik banktól. Írásban kérheted, és levélben vagy e-mailben kapod meg.

    Ha hitelkiváltást tervezel, akkor érdemes lehet lekérni, mert van futó hiteled, így biztosan nyilvántartanak. Ellenőrizheted, hogy helyesek-e az adatok, és ha kell, módosítást kérhetsz.

    Ettől nem kell megijedned, mert ha rendben fizetted eddig a hiteltörlesztődet, az előnyt is jelenthet számodra. A bankok szívesen kötnek szerződést veled, ha úgy gondolják, hogy megbízható ügyfél vagy.

    A KHR-nek van egy negatív adóslistája is, amit régen BAR listának hívtak. Itt tartják nyilván a hitelmulasztásokat és a csalásokat. Ha legalább 90 napon keresztül a mindenkori minimálbér összegét meghaladó késedelemben vagy a hiteltörlesztőddel, akkor a negatív adóslistára kerülsz, és ott maradsz mindaddig, amíg a tartozásodat nem rendezted, vagy a hitelszerződést a bank fel nem mondta.

    Ráadásul ezt követően sem kerülsz le azonnal a listáról, hanem passzív státuszban a negatív listán maradsz. Ha te rendezted a hiteltartozásod, akkor további 1 évig, ha a bank felmondta a szerződést, akkor 5 évig.

    Ha negatív státuszban vagy a KHR-ben, akkor semmilyen hitelt nem kaphatsz, de hitelkiváltáskor a bankok általában még szigorúbbak. Akkor sem adnak hitelt hitelkiváltáshoz, ha már van elmaradásod, de még nem érte el azt a küszöbértéket vagy nem áll fenn olyan régóta, hogy amiatt a negatív listára kerülj.

    A bank hiteligényléskor ellenőrzi az adataidat a KHR-ben, így azt is látja, hogy mikor mennyit késtél a hiteltörlesztővel, és azt is, ha csak egy kis elmaradásod van. Ilyenkor dönthet úgy, hogy egyáltalán nem ad neked hitelt.

    Ha előre tudod, hogy a hiteltörlesztőid túl magasak, és hitelkiváltással vagy adósságrendezéssel javíthatnál a helyzeten, akkor érdemes még addig lépned, amíg nem kerülsz késedelembe, mert utána sokkal nehezebb a régi drága hiteltől szabadulnod, ha egyáltalán sikerül.

    Ha előre tervezel, akkor viszont sokat spórolhatsz, és találhatsz olyan hitelt, aminek a törlesztőrészleteit könnyebben kifizeted.

    Hogyan segít nekem a választásban a lakáshitel kiváltás-kalkulátor?

    A hitelkiváltás nagyon hasznos lehet, de nem feltétlenül könnyű a döntés. Ha lakáshitelt vagy más jelzáloghitelt váltanál ki, akkor nagy összeget veszel fel és a futamidő is hosszú. Ráadásul a hitelnek magasak az induló költségei, és a régi hitel végtörlesztésének is van díja.

    A hitelkiváltáson komoly összegeket spórolhatsz, és egy sokkal olcsóbb, de legalábbis jobb feltételekkel rendelkező hitelt fizethetsz tovább. Nemcsak arra kell tehát figyelned, hogy az egyes hitelek közül kiválaszd a megfelelőt, de azt sem szabad elfelejtened, hogy ha már belefogsz, a váltásnak meg is kell érnie a fáradságot.

    A hitelkalkulátor sokat segíthet a választásban. Azonos feltételek alapján hasonlítja össze a bankok hiteleit, és a táblázatos formát könnyű átlátni.

    A kapott találatokat részletesen megnézheted, összehasonlíthatod, és így könnyebben választhatsz közülük.

    Maradtak kérdéseid a lakáshitelek kiváltásával kapcsolatban?

    • Lakáshitelem van, mivel válthatom ki?

      A lakáshitelt kiválthatod lakáshitellel, vagy szabad felhasználású jelzálogkölcsönnel is, amelynél hitelcélként a hitelkiváltást jelölöd meg.
    • Elégedett vagyok a jelenlegi bankommal. Intézhetem a hitelkiváltást nála is?

      Igen, sőt, néha az az előnyös. Sok bank kínál a saját ügyfelei számára kedvezményes hiteleket hitelkiváltáshoz.
    • Kiválthatom a hitelem, ha szerepelek a KHR-ben?

      Nem. Ha negatív státusszal szerepelsz a KHR-ben, akkor nem tudod kiváltani a hiteleidet. A bankok nem váltanak ki késedelmes vagy felmondott hitelt.
    • Milyen kamat mellett kaphatok hitelt hitelkiváltásra?

      A hitelkiváltáshoz használt hitelek kamata nem tér el a normál jelzáloghitelek kamatától. A kalkulátorunkban beállíthatod, hogy milyen hitelt vennél fel és milyen futamidőre, így pontosabb képet kapsz arról, hogy az adott hitel milyen kamatok mellett elérhető.
    • Mikor nem célszerű kiváltanom a hitelem?

      Ez attól is függ, hogy milyen hitelt váltanál ki, de jellemzően a futamidőnek nagyon az elején vagy nagyon a végén nem érdemes hozzányúlni. Közben viszont bármikor kiválthatod, és érdemes is időnként ellenőrizned, hogy találsz-e olcsóbb hitelt.
    • A normál hitelfelvételhez képest más dokumentumokra is szükségem lesz hitelkiváltáskor?

      Igen. Szükséged lesz egy igazolásra a jelenlegi bankodtól, amely tartalmazza a kiváltandó hiteled adatait és összegét. Ezt általában neked kell beszerezned, de előfordul, hogy az új bank nem kér igazolást, megnézi az adatokat a KHR-ben, vagy ha ugyanannál a banknál intézed a hitelkiváltást, akkor ezeket az adatokat eleve tudja.
    • Felhasználhatom a hitelkiváltáshoz a CSOK Pluszt vagy a falusi CSOK hitelt?

      Nem. Ezek lakáscélú kamattámogatott lakáshitelek, hitelkiváltásra nem használhatod őket.
    Gergely Péter
    Gergely Péter pénzügyi szakértő
    Linkedin
    Gergely Péter pénzügyi szakértő

    Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

    • Lakáshitel termékváltozás összefoglalók

      2024-10-20 - CIB Bank - Új jóváírási akció zöld kamatkedvezményes jelzáloghitelekhez

      A bank jóváírási akció keretében egyszeri 200 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján, amennyiben a hitel célja új lakás vásárlás, illetve építés vagy használt lakás vásárlás és 2024. október 21. – 2024. december 31. között a hitelkérelem hiánytalanul befogadásra kerül és a választott kamatkedvezmény Zöld Kamatkedvezmény, melynek feltételeit az ügyfél teljesíti (Zöld Kamatkedvezmény feltételei: a hitelcél ingatlan vonatkozásában az energetikai besorolás legalább AA++, AA+, AA vagy BB besorolású, valamint az ingatlan primer energiaigénye nem haladja meg a 80kWh/év/m2 értéket), és a befogadott hitelkérelem alapján legkésőbb 2025. szeptember 30-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.

      2024-10-09 - Raiffeisen Bank - Tervezőasztalos termék indulása

      2024.10.08-től a bank bevezeti a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakások vásárlására fordítható termékeit.
      Az alábbi két termék kerül bevezetésre:
      - Raiffeisen Lakáshitel új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül
      - CSOK Plusz hitelprogram új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül

      Az új termékek paraméteri mindenben megyeznek a sima Lakáshitel és CSOK Plusz hitel paraméterivel (kamat, díjak, induló díjak elengedése, akciók).
      Plusz akció, hogy a 2024. december 31-ig beadott kölcsönök esetén a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakás vásárlásakor a bank elengedi a helyszíni szemle díját.

      2024-10-07 - OTP Bank - Hűség kamatkedvezmény akció

      2024. október 7-től november 30-ig Hűség kamatkedvezmény akció keretében a 900 000 Ft feletti jövedelmeknél plusz kamatkedvezmény jár az eredeti havi jövedelem-átutalás kedvezményen felül.
      900 000 – 1 299 999 Ft között 30 bázispont helyett 70 bázispont a kedvezmény mértéke
      1 300 000 Ft, illetve a felett pedig 50 bázispont helyett 120 bázispont.

      2024-10-01 - OTP Bank - Díjelengedési akciók meghosszabbítása

      A 2024. október 1-ei hirdetményben a bank meghosszabbítja 2025. március 31-ig az alábbi díjelengedési akcióit:
      - OTP ingatlanhitel értékesítési akció
      - OTP Díjnullázó akció
      - Támogatott hitel értékesítési akció
      - Összevont támogatott hitel értékesítési akció

      2024-10-01 - MBH Bank - Kezdeti díjakhoz tartozó dokumentumok pontosítása

      2024. október 1-től módosul az értékbecslés díj, helyszíni szemle díj megfizetését igazoló dokumentumok köre, pontosításra kerül előbbiek kapcsán a visszatérítés feltétele.

      2024-10-01 - K&H Bank - Kamatemelés

      2024. október 1-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatait egységesen minden futaidőre és hitelösszegsávra vonatkozóan 0,1%-al. Így jelenleg a kamatok 6,79% és 7,79% között mozognak.

      2024-10-01 - Raiffeisen Bank - Kezdeti költség akciók meghosszabbítása, promóciók pontosítása

      2024.10.01-től az alábbi díjelengedési akciókat hosszabbítja meg a bank a lakáshitelek igénylésekor:
      - Az értékbecslési díjat a bank átvállalja - 2024. december 31.
      - A hitelbírálat díját elengedi - visszavonásig
      - A hitel befogadásához szükséges tulajdoni lap lekérésének díját elengedi - visszavonásig
      - A kifizetéshez kapcsolódó fedezetellenőrzési díjat elengedi 2024. december 31.
      - Az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés díjmentes - 2024. december 31.
      - Közjegyzői díj visszatérítés 50 ezer forintig 5M felett - 2024. december 31.

      Illetve az eddig Lakáshitel mellé igényelt CSOK Plusz és/vagy Babaváró hitel együttes igénylésekor 0,1 kamatkedvezmény járt, ami most módosul, összevonható lesz külön-külön a 2 hiteltípusra adott együttes igénylési akció, tehát Lakáshitel mellé igényelt CSOK PLusz után is jár a 0,1% kamatkedvezmény és a Lakáshitel mellé igényelt Babaváró mellé is jár a 0,1% kamatkedvemény.

      2024-10-01 - CIB Bank - CSOK Plusz jóváírási akció módosítása

      2024. október 1-től módosítja a bank a CSOK Plusz hitelek igénylésekor, akció keretében kapható jóváírás összegét 120 000 forintól 200 000 forintra.
      Illetve az eddigi 2 plusz 40 ezres jóváírást megszűnteti (CSOK Plusz online igénylés esetén és Babaváró Kölcsön egyidejű igénylése esetén).
      Tehát most a 200 000 forint jóváírás plusz feltételek nélkül kapható.

      2024-10-01 - UniCredit Bank - Támogatott hitelek megszűnése

      2024.10.01-től a bank megszűnteti az alábbi termékek forgalmazását:
      - UniCredit támogatott lakáscélú jelzáloghitelek
      - UniCredit Otthonteremtő hitelek használt lakás vásárlására/korszerűsítésére/bővítésére 

      2024-10-01 - Erste Bank - 100 ezer forint jóváírás CSOK Plusz és Piaci lakáshitel együttes igénylésekor

      A bank akciót hirdet 2024. október 1-től, melynek keretében 100 000 forintot jóváír Piaci kamatozású lakáshitelek (beleértve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket is) és CSOK Plusz kamattámogatott hitelek egyidőben történő igénylése esetén.
      Az akciók érvényessége: 2024.10.01-től - 2024.12.31-ig.
      Feltétel, hogy mindkét hitel 2025.06.30-ig folyósításra kerüljön.

      2024-09-01 - MBH Bank - Diákhitel számla kamatkedvezmény

      Feltűntetésre került a szeptember 1-ei hirdetményben a szeptember 30-ig érvényben lévő, 1,36%-os kamatkedvezmény, melyet az MBH Diákhitel számlával rendelkező ügyfelek kapnak jelzáloghitel igénylésekor.

      2024-09-01 - UniCredit Bank - Takarnet díjával kapcsolatos pontosítás

      A bank pontosította a hirdetményben, hogy a Piaci Lakáshitel és Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylés ügyintézése során ingatlanonként 1 db tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből.

      2024-08-30 - Raiffeisen Bank - CSOK Plusz jóváírási akció, Lakáshitel akció bővítése

      CSOK Plusz hitelprogram igénybevétele esetén a bank 100 000 Ft-ot jóváír az ügyfél bankszámláján, ha az igénylés 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. között történik és a hitel 2025. március 31-ig folyósításra kerül. A jóváírást a kölcsönösszeg kifizetését követő 30 napon belül teljesíti a bank.

      A Raiffeisen Lakáshitel akció új érvényessége: 2024. szeptember 1. - 2024. december 31., mely szeptember 1-től a CSOK plusz hitelprogrammal bővül.
      Az akció keretében 0,1% kamatkedvezmény kapható, ha a Raiffeisen Lakáshitel és CSOK plusz hitelprogram és/vagy Babaváró kölcsön együttes igénylése esetén, illetve amennyiben a Lakáshitel igénylése a Babaváró kölcsön/CSOK plusz hitelprogram folyósítását követő 180 napon belül történt.
      A kedvezmény igénybevétele a 10 éves kamatperiódusú, illetve a 10 évig végig fix kamatozású Raiffeisen Lakáshitel mellé vehető igénybe.

      Valamint nő az elsődlegességi kedvezmény (havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása) mértéke 0,15-ről 0,35%-ra a Raiffeisen Lakáshitelnél és a Raiffeisen Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél.

      2024-08-30 - CIB Bank - Online jelzáloghitel igénylési akció

      A bank jóváírási akció keretében egyszeri 120 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján amennyiben a hitel a cib.hu weboldalon keresztül online csatornán, videóbankár segítségével hiánytalanul kerül befogadásra 2024. szeptember 2 – 2024. október 31. között és legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.
      Az alábbi hitelek vesznek részt az akcióban:
      - CIB Végig Fix Lakáskölcsön
      - Végig Fix Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
      - CIB 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
      - CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
      A jóváírás a folyósítást követő 30 naptári napon belül történik.
      Az online jóváírási akció nem vonható össze a „Jóváírási akció” keretében kapható 40 000 forintos jóváírással.

       

       

       

      2024-08-16 - MBH Bank - Lakáshitel, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatemelés

      A 2024.08.16-tól a bank megemeli a 10 éves kamatperiódusú és végig fix kamatozású piaci lakáshitelek kamatait.

      A végig fix kamatozású hitel esetén a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 100 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.

      A 10 éves kamatperiódusú hitel esetén a K1, K2 kamatkedvezmény kategóriában, mindegyik hitelösszegsávban egységesen 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat.
      A K3 kamatkedvezmény kategóriában az első 2 sávban szintén 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a felső sávban (30 millió forinttól) pedig 6,29%-ról 6,69%-ra emelkedik.
      A hitelösszegsávok az alábbiak:
      3 000 000– 11 999 999 Ft
      12 000 000– 29 999 999 Ft
      30 000 000 Ft-tól

      A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamata a 3 000 000- 29 999 999 Ft között sávban 6,69%-ról 6,89%-ra emelkedik a kamat, a 30 000 000- 55 000 000 Ft közötti sávban pedig 6,29%-ról 6,69%-ra.

      A CSOK Plusz Lakásitel pedig annyiban módosul, hogy az ügyfél által fizetendő kamat az eddigi 2,89%-ról 3%-ra emelkedik.

      2024-08-08 - OTP Bank - 1x1 Lakáshitel kamatcsökkenés, kamatkedvezmények változása, új CSOK Plusz kamatkedvezmény

      2024. augusztus 8-tól az OTP Zöld Lakáshitelek és az 1X1 Lakáshitelek kamata 7,74%-ról 7,49%-ra csökken.
      Ezzel együtt a Hűség1 szolgáltatás keretében nyújtott kamatkedvezmény az 1,3 millió vagy afeletti jövedelemnél 10 bázisponttal emelkedik, azaz 0,4%-ról 0,5%-ra. 

      Új CSOK Plusz speciális egyedi kamatkedvezményt vezet be a bank augusztus 8-tól, azaz a CSOK Plusz Lakáshitellel együtt igényelt piaci kamatozású lakáshitelre 50 bázispont speciális egyedi kamatkedvezmény adható a piaci lakáshitel standard kamatából a futamidő végéig. A kamatkedvezmény összevonható a többi kamatkedvezménnyel. A kamatkedvezmény OTP 1x1 Lakáshitel esetén nem érvényesíthető.

      Az irányadó 5 éves ÁKK hozam  2024. szeptember hónapra vonatkozóan 6,64%.

       

      2024-08-01 - Raiffeisen Bank - Díjak kedvezmények változása

      Augusztus 1-től a vagyonbiztosítási díj meghatározásához figyelembe vett hitelbiztosítéki értéksávok változnak és a havi vagyonbiztosítási díj összegek is emelkednek. Emiatt változnak a THM értékek is.

      2024-08-01 - UniCredit Bank - Top Prémium Aktív kamat kedvezmény feltétel pontosítás

      Az augusztus 1-ei hirdetményben pontosításra került a lakáscélú jelzáloghitelek kapcsán a Top Prémium Aktív kamat kedvezmény vagyonbiztosításra vonatkozó feltétele.
      Az eddigi feltétel, mely szerint: "az Adós által a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra UniCredit bankfiókban új vagyonbiztosítást megkötése legkésőbb a hitelszerződés megkötésével egyidejűleg." kibővül azzal az engedménnyel, hogy nem szükséges új vagyonbiztosítás megkötése, ha: "a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra már rendelkezik az Allianz biztosítónál megkötött vagyonbiztosítással".

      2024-07-29 - UniCredit Bank - Részleges kamatemelés és új futamidő sáv bevezetése

      A 2024.07.29-től érvényes hirdetmény szerint az UniCredit már a magasabb Földhivatali díjakkal számol, emiatt a THM-ek is kismértékben növekedtek a hitelek egy részénél. 

      A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleknél az UniCredit 10 éves kamatperiódúsú változatot is kínál. Ennek az éves kamata egységesen 6,95% volt eddig függetlenül attól, hogy az ügyfél mennyi jövedelmet érkeztetett a bankhoz. A mai naptól az új kamat 7,49% mindegyik ügyfélkategóriánál. 

      A Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetén (ez a fix kamatú változat) eddig is több futamidő sáv volt és ezekhez igazodő növekvő kamat. A kamatok egységesek mindegyik ügyfélminősítési kategória esetén. 

      • 6-8 éves futamidőnél az éves kamat eddig 6,92% volt, ez változatlan maradt
      • egy új 9-10 éves futamidejű sávot is bevezetett a bank, itt már az új éves kamat 7,49%
      • 11-13 éves futamidőnél továbbra is 6,94% az éves kamat július 29-e előtt ez a sáv az előzővel egyben volt, vagyis 9-13 év között volt 6,94% a kamat)
      • 14-20 éves futamidőnél maradt továbbra is a 6,95%-os éves kamat.

      A Banknak eddig is sok partner kedvezménye volt, ahol bizonyos cégek dolgozói, vagy meghatározott hitelközvetítőkön keresztül jövő ügyfelek extra kamatkedezményeket kapnak. Eddig ez 0,7-0,9% volt, de most 1,24-1,44% kamatkedvezményt kaphatnak ezek az ügyfelek meghatározott jövedelmi sávokban és hitelösszegeknél. Ezek az akciós kamatkedvezmények legfeljebb 2024.09.30-ig befogadott ügyletekre vonatkoznak.

      A Bank visszatérti az értékbecslési díjat és 50.000 Ft-ig a közjegyzői díjat is továbbra is visszavonásig.

       

      A fentiek az egyéb piaci lakáshitelekre is érvényesek.

      2024-07-28 - K&H Bank - Jövedelemsávok változása

      2024.07.29-től a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek és a Zöld Lakáshitelek esetén változnak a havi jóváírásokhoz kapcsolódó sávok. A kamatok nem változnak, csak a jóváírási kategóriák módosulnak.

      A jóváírási sávok módosulása:

      0-249 999 Ft helyett: 0-499 999 Ft
      250 000-499 999 Ft helyett: 500 000-799 999 Ft
      500 000 Ft és felett helyett: 800 000 Ft és felett

      A sávok felhúzása miatt magasabb jövedelem szükséges a kedvezőbb kamathoz.

      Ezen kívül 2024.07.29-től ismét elérhető válik az 5 és 10 éves, illetve fix10 (61 és 120 hónap közötti futamidővel) kamatperiódusok esetében a K&H jelzáloghitel törlesztési és hitelfedezeti biztosítás (PPI) igénybevétele esetén adható 0,2% mértékű kamatkedvezmény.

       

       

    Itt találkozhattál velünk
    telex forbes Hold hvg szamlazz.hu hazipatika.hu