Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Rengeteg állami támogatás és támogatott hitel érhető el a családok, illetve a gyermeket tervező párok számára, nem csak lakáscélra. Ha valamire jogosult vagy, nem érdemes az államnál hagynod. Ebben az útmutatóban ezeket a támogatási formákat és az igénylésüket mutatjuk be részletesen.

Az útmutató első részében azokat a nem lakáscélra elérhető támogatásokat mutatjuk meg, amelyeket akkor igényelhettek, ha gyermeket neveltek vagy a jövőben még vállalnátok következő gyermeket.

Ezek többnyire hitelelengedés vagy adóvisszatérítés típusú támogatások, illetve az SZJA-ra és GYED-re vonatkozó kedvezmények. Ha a családok számára elérhető, lakáscélú támogatást keresel, azt az Otthonteremtési támogatásokat összefoglaló útmutatónkban találod meg.

Ne feledd, hogy az otthonteremtési és az egyéb támogatások nem zárják ki egymást. Használj ki közülük minél többet, és hagyd, hogy az állam levegyen némi terhet a válladról.

A második részben olyan támogatásokat találsz, amelyeket akár gyermek nélkül is igényelhetsz. Ilyenek például az egészségpénztárhoz és nyugdíjmegtakarítások mellé elérhető kedvezmények, egyéb SZJA-kedvezmények, illetve néhány könnyítés, ha építkeznél vagy új lakást vásárolnál.

1. Nem lakáscélra felhasználható állami támogatások családoknak

Itt ezekről a lehetőségekről olvashatsz:

  • Adójóváírás egészségpénztári befizetés után
  • Babakötvény
  • Babaváró hitel
  • Diákhitel-elengedés
  • Nagyszülői GYED
  • Négy- vagy többgyermekes anyák SZJA-mentessége
  • SZJA 30: 30 év alatti anyák adómentessége

Adójóváírás egészségpénztári befizetés után

Az egészségpénztári számla kisgyermekes családok számára különösen jól használható.

Az egészségpénztári megtakarításokhoz 20%, legfeljebb 150 000 forint adóvisszatérítés kapcsolódik.

Orvos megvizsgálja a kisfiút aminek a költségét egészségpénztárból ki lehet fizetni

Használd ki a születési támogatást!

A születési támogatás során a baba születése után 120 napon belül nagyobb összeget, jellemzően 1 millió forintot is felvehetsz.

A legtöbb pénztárnál arra is van lehetőség, hogy a születési támogatást saját számlájukról, de a te gyermekedre való tekintettel a közeli hozzátartozóid is kérjék. A család együtt így több százezer forint adóvisszatérítést kaphat a baba születésekor.

Ezt a támogatást minden további gyermeknél is kérhetitek.

Jelzáloghitel csökkentése

Az egészségpénztárból a lakáshiteled csökkentésére is kérhetsz kifizetést.

Ez egy havonta folyósított összeg, aminek a maximuma az év első napján érvényes minimálbér 15 százaléka. Erre is jár a 20% szja visszatérítés, ennyivel kevesebbet kell fizetned a törlesztőrészletre a havi fizetésedből.

Babakötvény

Az alábbi nyolc pontból megismerheted a babakötvény leglényegesebb jellemzőit:

  1. Bármelyik szülő vagy nagyszülő egyszeri ügyintézéssel meg tudja nyitni a Magyar Államkincstárnál, és automatikusan erre átkerül a gyermek 42 500 forintos kezdő állami támogatása is.
  2. A Start-számla kamata a Magyar Államkincstárnál folyamatosan az éves infláció plusz három százalék mértékű.
  3. A Start-számla kamata kamatadómentes, ezáltal a kamatos kamat hatása más befektetési formákhoz képest jelentősebb.
  4. A Magyar Államkincstárnál vezetett Start-számla mögötti Babakötvény nevű értékpapír visszafizetésére a magyar állam vállal garanciát, azaz teljesen kockázatmentes befektetési forma a magas hozam ellenére is.
  5. A számlára korlátlan szülői befizetés végezhető, amire a szülőnek nem kell semmilyen kötelezettséget vállalnia.
  6. Befizetésnél az állam az előző évi befizetések után 10 százalék, de legfeljebb évi 12 000 forintos további támogatással honorálja a berakott összeget.
  7. A Start-számla teljes egyenlege a gyermek 18 éves korában teljesen adó- és járulékmentesen felvehető fiatal felnőtt gyermeked által.
  8. A Start-számla számlavezetése visszavonásig ingyenes, tehát minden egyes forint a gyermekedet gazdagítja.

A babakötvénybe fektetett pénzt csak a gyermeked veheti fel, és ő is csak 18 éves korában leghamarabb. Ide tehát olyan pénzt kell tenned, amiről végleg lemondasz és ez egy esetleg anyagilag nehezebb időszakban sem fog fájni.

Kinek jár a babakötvény?

A babakötvény minden magyar állampolgárságú, belföldi lakcímmel rendelkező gyermeknek automatikusan megnyílik 2006 óta. Ez azt jelenti, hogy ha gyermeked 2005. december 31-e után született, akkor biztosan kapott egy 42 500 forintos kezdő állami támogatást.

Ez azonban alapesetben egy úgynevezett életkezdési letéti számlán pihen, ami mellé nem tudsz befizetni és a kamata sem infláció plusz három százalék, hanem csak az inflációval megegyező mértékű.

Mosolygó anyuka aki az állami támogatás miatt babakötvényről olvas a laptopján

Havi 10 000 forintos szülői befizetéssel már megszerezhető a maximális állami támogatás a befizetések után.

A gyermek 18 éves koráig 18 év kamatos kamatával számolva, ráadásul az infláció plusz 3 százalékos, kamatadómentes kamatszinttel, eléggé szép summát el lehet érni a babakötvénnyel, ha te is befizetsz rá, akár csak egy szerényebb összeget is.

Babaváró hitel

A babaváró hitel egy támogatással kombinált kamattámogatott szabad felhasználású kölcsön, amelynek az a célja, hogy a házaspárok gyermekvállalását ösztönözze. A Babavárót csak házaspárok igényelhetik. Legfeljebb 11 millió forintot kaphatsz maximum 20 éves futamidőre. A havi törlesztőrészlet is maximálva van, nem lehet 51 000 forintnál magasabb.

Mikor vagy jogosult a Babaváró hitelre?

A feltételek:

  1. A házaspár nőtagja 30 év alatti legyen. (2024-ben 12 hetet meghaladó várandósság esetén 40 éves korig igényelhető a hitel.)
  2. Legalább egyikőtöknek legyen legalább 3 éves TB jogviszonya. Ebben 30 napnál hosszabb megszakítás nem lehet.
  3. Legyen legalább egyikőtöknek TB jogviszonya a hiteligénylést megelőző 180, külföldről hazatérve 90 napban.
  4. Ha a házaspár egyik tagja meghal, a TB jogviszony az elhunyt házastárs TB jogviszonyával is igazolható.
  5. Ne legyen 5 000 forintot meghaladó köztartozásotok. Ha van, és 5 000 forint felett van, akkor 10 napon belül rendezzétek.
  6. Büntetlen előéletűek legyetek.
  7. Legyen magyarországi lakcímetek.

A Babaváró hitel önerő is lehet lakáshitelhez. Ha a felvételtől számított 90 napon belül vásárolsz lakást, akkor a Babaváró 75 százaléka lehet az önerő. 90 napon túl a teljes összeget használhatjátok önerőként.

Diákhitel-elengedés

A diákhitel tartozás csökkentése vagy elengedése, illetve a fizetés felfüggesztése olyan támogatások, amelyeket akkor tudsz igénybe venni, ha gyermeked születik. A támogatás elsősorban az anyákat célozza, de bizonyos esetekben az apák is igénybe vehetik.

Ha nő vagy, és van diákhitel-tartozásod, az alábbi kedvezményeket kaphatod:

  1. Ha gyermeket vársz, akkor a várandósság 12. hetétől kezdve kérheted a diákhitel törlesztésének a szüneteltetését 3 évig. A törlesztési szünet nem tolja ki a futamidőt, és nem növeli a tartozásodat sem, mert a szüneteltetés alatt felmerülő kamatot az állam átvállalja tőled.
  2. Ha a diákhitel felvétele után, és 2018. január 1. után érkezik a második gyermeked (az örökbefogadás is számít), akkor a diákhitel-tartozásod felét elengedik.
  3. Ha harmadik vagy további gyermeked születik, vagy fogadtok örökbe, akkor a teljes fennálló tartozásodat elengedik.
  4. Ha még nem töltötted be a 30. életévedet, és a felsőfokú tanulmányaid ideje alatt, vagy az oklevél megszerzése után két éven belül gyermeked születik vagy örökbe fogadsz, akkor a fennálló diákhitel tartozásodat elengedik. Az erre szóló igénylést a gyermek születése után 60 napon belül be kell nyújtanod.
Mosolygó tanuló aki diákhitelt vett fel

Ha Diákhitel 1 hiteled van

Szüneteltetheted a törlesztési kötelezettségedet, és a szüneteltetés alatt felmerülő kamatokat nem kell megfizetned.

Ha Diákhitel 2 hiteled van

Ebben az esetben a hitel törlesztőrészleteit a támogatás ideje alatt nem kell fizetned. Ha Diákhitel 1 és 2 szerződésed is van, akkor a kedvezmény mindkét hitel esetében megillet.

Mikor vagy jogosult a szüneteltetésre?

  • A várandósság 91. napjától,
  • ha CSED-en, GYED-en, vagy GYES-en vagy,
  • a megkaptad az örökbefogadási engedélyt a gyámhatóságtól.

A tartozás elengedése

Ezt a lehetőséget kizárólag nők vehetik igénybe.

  • Ha a hitel folyósítása után született vagy fogadtad örökbe a második gyermeked, akkor elengedik a diákhitel-tartozásod felét.
  • Ha a harmadik gyermeked születik vagy fogadtad örökbe, akkor a teljes tartozást engedik el.
  • Ha 30 éves korod előtt született gyermeked vagy fogadtál örökbe, akkor szintén a teljes tartozásod elengedik.

Diákhitel 1 és Diákhitel 2 elengedése esetén további megkötés, hogy csak a hitel folyósítása és 2018. január 1. után született gyermekek esetében kérheted.

30 éves korod előtt született vagy örökbe fogadott gyermek esetén a támogatás a 2022. december 28. után született vagy örökbe fogadott gyermekre kérhető, és az igénylést 60 napon belül kell benyújtanod.

Egy gyermek után csak egyszer veheted igénybe ezt a támogatást, és csak egy szerződésre vonatkozóan. Ha tehát több diákhitel szerződésed is van, akkor csak egyre kérheted a tartozás elengedését.

További információt találsz a Diákhitel Központ honlapján és van egy részletes útmutatónk is a diákhitelekről.

Nagyszülői GYED

Lehetőség van arra, hogy a szülők helyett a nagyszülő menjen GYED-re az unokájával. A szülők így mindketten a teljes fizetésüket kapják, míg a gyermekük biztonságban, egy közeli családtaggal lehet napközben.

A nagyszülői GYED, csakúgy mint a normál GYED, a szülési szabadság, azaz a csecsemőgondozási díj lejárta után a gyerek 2 éves koráig, ikrek 3 éves koráig járhat. A gyermek ez alatt az idő alatt nem járhat bölcsődébe.

Az egyik szülőd csak akkor mehet GYED-re, ha az ellátás időszakát megelőző 365 napban TB jogviszonnyal rendelkezett.

A nagyszülő a GYED időszaka alatt nem dolgozhat (illetve csak otthonról), és nem lehet nyugdíjas. A szülők ez alatt az idő alatt saját jogon ellátást nem kaphatnak, illetve nem lehetnek másik gyermekükkel otthon CSED-en, GYED-en vagy GYES-en.

A nagyszülő GYED címén a korábbi fizetésének 70 százalékát kaphatja maximum a minimálbér kétszeresének 70 százaléka. A GYED-ből 15 százalék SZJA-t és 10 százalék nyugdíjjárulékot vonnak.

Terhes kismama 2 gyerekkel akik így szja mentességi állami támogatást kapnak

Négy- vagy többgyermekes anyák SZJA-mentessége

Azok az édesanyák, akik legalább 4 gyermeket nevelnek, vagy életük során legalább 4 gyermeket neveltek fel, életük végéig mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól, felső összeghatár nélkül. A kedvezmény akkor jár, ha családi pótlékra jogosult vagy, vagy ha legalább 12 éven át jogosult voltál. A adókedvezményt a saját és az örökbe fogadott gyermekekre való tekintettel is kérheted.

4 vagy több gyereknél az SZJA-mentesség tehát akkor jár, ha családi pótlékra jogosult vagy, vagy ha legalább 12 éven át jogosult voltál. A kedvezményt a saját és az örökbe fogadott gyermekekre való tekintettel is kérheted. (Ha a jogosultság valamelyik gyermek halála miatt szűnt meg, azt úgy tekintik, mintha 12 évig fennállt volna.)

A négygyermekes anyák SZJA-mentességét az összevont adóalapba tartozó egyes jövedelmekre tudod érvényesíteni. Ez az SZJA-mentesség a kedvezmények sorrendjében minden más adókedvezményt megelőz.

SZJA 30: 30 év alatti anyák adómentessége

Ezt az adókedvezményt akkor kaphatod meg, ha még nem vagy 30 éves, és legalább 12 hetes magzatodra, saját vagy örökbefogadott gyermekedre való tekintettel családi kedvezményre vagy jogosult.

A kedvezményt az összevont adóalapba tartozó jövedelmeidre tekintettel kaphatod:

  • Bérnek minősülő, és más nem önálló tevékenységből származó jövedelem
  • Egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje, ha a vállalkozói jövedelem szerinti adózást választottad
  • Mezőgazdasági őstermelő jövedelme
  • Választott könyvvizsgáló jövedelme
  • Európai parlamenti képviselő vagy helyi önkormányzati képviselő jövedelme
  • Magánszemély nem egyéni vállalkozóként kötött szerződése alapján végzett munkából származó jövedelme.

2. Gyermekek nélkül igénybe vehető támogatások lakáscélra és szabad felhasználásra

Sok olyan támogatás van, amelyet akkor vehetsz igénybe, ha gyermeket nevelsz vagy tervezel, és van egy-két támogatási elem vagy egyéb lehetőség, amelyet gyermek nélkül is igénybe vehetsz.

Ezekről olvashatsz az alábbiakban:

  • 25 év alattiak SZJA-mentessége
  • Első házasok kedvezménye
  • 5 százalékos lakásáfa
  • Áfavisszatérítés saját erős építkezéseknél
  • Rozsdaövezeti építkezés
  • Zöld lakáshitel (jelenleg nem elérhető)
  • Adóvisszatérítés nyugdíj- és egészségpénztári megtakarítások után

Nézzük meg ezeket részletesebben is!

25 év alattiak SZJA-mentessége

Nem kell személyi jövedelemadót fizetni azoknak a fiataloknak, akik dolgoznak, és még nem töltötték be a 25. évüket.

25 év alatti fiatalként akkor sem kell adót fizetned, ha diákszövetkezeten keresztül dolgozol.

A kedvezmény ugyanakkor nem jár korlátlanul.

2024-ben a határ havi 576 601 forint, azaz évi 6 919 212 forint. Ha ennél többet keresel, akkor az e feletti rész után adóznod kell.

A támogatást automatikusan kapod.

Esküvői helyszín ahol első házasok fognak egybekelni

Első házasok kedvezménye

Az első házasok kedvezménye egy személyi jövedelemadó kedvezmény. Friss házasok vehetik igénybe, vagy olyan párok, akik újonnan létesítenek bejegyzett élettársi kapcsolatot.

A béretekből 33 335 forint után nem kell szja-t fizetnetek, így havonta nettó 5 000 forinttal több jövedelmetek marad. Ez a teljes 2 évre 120 000 forint kedvezményt jelent.

Ha házasságkötéskor az életkorod alapján nem fizetsz szja-t, és nem tudod igénybe venni a kedvezményt, akkor sem csúszol le róla. Igényelheted utólag akkor, amikor elérted a 25, vagy fiatal anyaként a 30 éves korodat.

5 százalékos lakásáfa

Az adókedvezményt ugyan az Otthonteremtési Program keretében jelentették be, de az 5 százalékos adókulcs nem kötődik más támogatásokhoz és gyermeket nevelni sem szükséges hozzá. Tehát mindenki, aki 2021. január 1-jei, vagy ezt követő teljesítési dátummal vásárol vagy építtet új lakást, 5 százalék áfát fizet.

A lakás legfeljebb 150, a ház 300 m2 lehet.

Milyen ingatlan minősül új lakásnak?

Az, amelyiknek az első rendeltetésszerű használatbavétele nem történt még meg, vagy megtörtént, de még nem telt el két év a használatbavételi engedély kiadása (vagy a használatbavétel tudomásulvétele) és a vásárlás között.

2023. január 1-től akkor is újnak számít egy ingatlan, ha az első rendeltetésszerű használat megtörtént, de mint önálló rendeltetési egység a rendeltetését vagy a rendeltetési egységeinek számát megváltoztatták. Az ezt igazoló hatósági bizonyítvány kiállítása és az értékesítés között nem telhet el több, mint két év. Ez bonyolultan hangzik, de lényegében azt jelenti, hogy ha egy meglévő épület eddig nem volt lakóingatlan, és most az lesz, akkor az újnak minősül, és akkor is, ha több helyiséggel bővül.

Áfa-visszatérítés saját erős építkezéseknél

Az áfa-visszatérítés támogatás az Otthonteremtési Program része, legfeljebb 2024. december 31-ig igényelhető.

Az új építésű lakások áfája ebben az időszakban kedvezményes, 5 százalékos adókulccsal adózik, de csak akkor, ha az építést generálkivitelező végzi.

A saját erős építkezések áfája továbbra is 27 százalék.

2021 elejétől viszont az ilyen építkezések áfáját, illetve a telekár áfáját is visszaigényelheted, akkor is, ha nem igényelsz támogatást az építkezéshez.

Az áfa-visszatérítés igényelhető CSOK Plusz és falusi CSOK mellé is.

Arra kell figyelned, hogy két korlátozás is van.

Az épülő lakás nem lehet nagyobb 150 m2-nél, a ház 300 m2-nél, és legfeljebb 5 millió forint áfát kérhetsz tehát vissza.

Gerendák egy épülő családi házhoz amire állami támogatás miatt csak 5%-os áfát kell fizetni

Áfa-visszatérítés rozsdaövezeti új építésű ingatlanok építése és vásárlása esetén

Az új építésű ingatlanok áfája 2021-től alapesetben is 5 százalékra csökkent, de ha rozsdaövezetben vásárolsz vagy építtetsz új építésű lakást, akkor ezt az 5 százalékot is visszaigényelheted.

Így az ilyen területeken áfamentes az olyan társasházi lakás vásárlása, amelynek hasznos alapterülete nem haladja meg a 150 m2-t.

A támogatást akkor igényelheted, ha a lakás lakóingatlanként van bejegyezve, és a nevedre került.

A számla kiegyenlítésére vonatkozó igénylést, illetve a földhivatali bejegyzést a következő év szeptember 30-ig adhatod be, amihez nyomtatványt a MÁK honlapján találsz.

Mi a rozsdaövezet?

Ezek olyan régi, elhagyott ipari területek, amelyeket már nem hasznosítanak megfelelően. A támogatás célja az, hogy ösztönözzék az ilyen területek megtisztítását és hogy lakóterületként hasznosítsák őket. Ezek a rozsdaövezeti vagy barnamezős beruházások. A rozsdaövezetek kijelölését egy bizottság végzi.

Adóvisszatérítés nyugdíjmegtakarítások után

A nyugdíj előtakarékosság mellé állami támogatást is kaphatsz, amit nem szívesen hagynál veszni.

Alapvetően háromféle nyugdíj-megtakarítási forma létezik.

  1. Önkéntes nyugdíjpénztárak
  2. Nyugdíjbiztosítás
  3. Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)

Mindegyik közös jellemzője, hogy pénzt fizetsz bele, amely változó mértékű hozamot termel. A megtakarításodat nyugdíjas korodban veheted fel, hogy pontosan mikor, az a megtakarítási formától függ.

Mik az egyes formák fő jellemzői?

Önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes nyugdíjpénztárba havi rendszeres tagdíjat kell fizetned.

A pénztár aztán a pénzed befekteti alacsony kockázatú eszközökbe, így egy viszonylag alacsony, de stabil hozamot kapsz a pénzed után.

Nyugdíjbiztosítás

A nyugdíjbiztosítással nagyobb hozamot is elérhetsz. Ez úgy működik, mint más biztosítások: havonta biztosítási díjat fizetsz, és amikor eléred a 65. életévedet, vagy bekövetkezik valami kockázati esemény, a biztosító kifizeti a pénzed.

Választhatsz alacsony, mérsékelt vagy magasabb kockázatú portfóliót is, sőt, összeállíthatsz egyet saját magad is. A befektetéseidet ezután nem kell rendszeresen gondoznod.

A biztosításnak vannak költségei, amelyek magasabbak is lehetnek attól függően, hogy milyen szolgáltatásokat nyújt cserébe a biztosító.

NYESZ - Nyugdíj-előtakarékossági számla

A NYESZ egy értékpapírszámla, amelyen értékpapírokkal kereskedhetsz. Ez lehet részvény, kötvény, alap, bármilyen termék, ami forintban van, és az adott intézménynél elérhető.

Magának a számlának is van költsége, de a költség leginkább attól függ, hogy mennyire aktívan kereskedsz.

Ez a megtakarítási forma némi szakértelmet igényel, és főleg időt.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció

Milyen adóvisszatérítést kaphatsz?

Az éves befizetéseid után személyi jövedelemadó visszatérítést kaphatsz.

Ennek a mértéke az adott évben befizetett összeg 20 százaléka, de

  • az önkéntes nyugdíjpénztár esetében legfeljebb 150 000 forint,
  • a nyugdíjbiztosítás esetében legfeljebb 130 000 forint,
  • a NYESZ esetében pedig legfeljebb 100 000 forint.

Ha több megtakarítási formával rendelkezel, akkor maximum 280 000 forint adóvisszatérítést is kaphatsz.

Egészségpénztár után járó adóvisszatérítés

Az egészségpénztár a nyugdíjpénztárral együtt osztozik az önkéntes pénztárak után igényelhető 20 százalékos, legfeljebb 150 000 forintos adóvisszatérítésen.

Maradtak kérdéseid?

  • Milyen összegű adójóváírást kaphatok, ha gyermekem születésekor önsegélyező pénztári kifizetést kérek?

    Az adójóváírás összege maximum 150 000 forint, ha más önkéntes pénztárból nem vetted még igénybe. Ebből a pénztár még valamennyi költséget levon.
  • A Babaváró hitelt nem csak lakásvásárláshoz használhatom?

    Igen, nem csak arra. A Babaváró hitel szabad felhasználású, bármire használhatod. Persze ez lehet lakásvásárlás is, de bármi más is.
Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Legfrissebb útmutatóink állami támogatások témában