Melyik a legjobb befektetés? Segítünk választani

Nem tudod, hogy mibe rakd a pénzedet? Mutatunk sok lehetőséget, amiből könnyen tudsz választani.

Akik befektetési lehetőséget keresnek, gyakran gondolják úgy, hogy valaki mondja meg nekik a tutit és ők majd követik. Bár ma már így is be lehet fektetni – például az eToro esetében -, a valós helyzet inkább az, hogy mindenkinek saját magának kell kiválasztania a számára legjobb befektetést. Segítünk átlátni többféle befektetés előnyeit és kockázatait. Vágjunk is bele!

Egy dolgot fontos már az elején tisztázni. Az első és legfontosabb ugyanis, hogy mennyire vagy kockázatvállaló? A közgazdaságtan azt tanítja, hogy magas hozamhoz magas kockázat tartozik. Ennek az az alapja, hogy ha létezne korlátlanul magas hozam kisebb kockázattal vagy kockázat nélkül, akkor mindenki abba tenné a pénzét, és az határozná meg a kockázatmentes befektetések új, átlagos piaci hozamszintjét.

Ez azonban álom. Bárhová nézel, az élet más területén is igaz, hogy minél nagyobbat kockáztatsz, annál többet nyerhetsz, vagy... veszíthetsz. Ezért az a legfontosabb kérdés, hogy mennyire vagy kockázatkerülő?

Ha nem szereted a pénzügyi kockázatokat, és a biztosra utazol, akkor válaszd a banki lekötött betétet vagy az állampapírt, beleértve a babakötvényt is. Esetleg az ezekből képzett Tartós Befektetési Számlát (TBSZ).

Ha közepes kockázatot vállalsz, jöhetnek a fizikai arany típusú befektetések, vagy a befektetéssel kombinált életbiztosítások.

Végül, ha készen állsz a legnagyobb kockázatokra is, saját vállalkozást mégsem szeretnél indítani, akkor választhatod a részvények és a kripto világát.

Kezdjük is el! A fenti sorrendben haladunk, tehát a kockázatok egyre emelkednek majd, cserébe egyre többet kereshetsz is velük!

Aprópénz ami befektetve hasznot hoz

Lekötött betét: vannak még jó ajánlatok!

A lekötött betét valójában egy teljesen biztos befektetés, csak a lekötési időt kell kivárni. Itt érvényesül a leginkább a mondás: az idő pénz. Pontosabban biztos pénz.

A lekötött betétek között azonban jelentős szakadék keletkezett a jegybanki alapkamat emelkedésével. A bankbetétek referenciájának tekinthető mutató 2021 nyaráig 0,6 százalékra csökkent, aminek hatására eltűntek az értelmes kamatok. Igaz, ezekben az években az infláció is alacsony volt.

Viszont 2021 nyarától 2022 őszéig egy erőteljes jegybanki alapkamat emelkedési hullám indult meg, melyet a bankbetétek egy része lekövetett, míg más részük nem. Tulajdonképpen a döntő részük nem. Csak a bankok egy szűk köre szállt be újra a két számjegyű kamatok versenyébe, azok sem minden konstrukciójuk esetében. Aztán ezek a betétek is kamatcsökkentésnek indultak, amikor a jegybank elkezdte csökkenteni a jegybanki alapkamatot 2023. októberében.

A többi betét még mindig a 0,6 százalékkal arányos kamatot fizeti, ami a pénzed értékének egyértelmű inflációarányos elvesztésével jár.

Sok bank 0,01 százalékos, legjobb esetben 0,1 százalékos, esetleg 0,15 százalékos lekötöttbetét-kamatot ad a pénzedre. De még ezt sem adja oda a legtöbb esetben, ha időközben feltöröd a betétet. A magasabb kamatotoknak ugyanakkor feltétele lehet, hogy friss pénzből kösd le a banknál, vagy befektetéssel kombináld a betétlekötésedet.

A bankok abban érdekeltek, hogy az ügyfeleik minél több pénzt tartsanak náluk, ezért régóta kevés kamatot adnak a bankszámlán lévő betétedre, beleértve azt az esetet is, amikor lekötöd. Nézzük meg az aktuális betéti kamatokat.

Lekötött betét kalkulátor
Mekkora összeget szeretnél lekötni?
További beállítások
Bezár

Csak ilyen futamidejű betéteket szeretnék látni:

Csak ezektől a szolgáltatóktól szeretnék betéteket látni:

Csak ilyen kamatozású betéteket szeretnék látni:


					
Bezár

Azon dolgozunk, hogy a rengeteg betét közül megtalálhasd a legjobbat.

Most kalkuláljuk a(z)
    betéteit...
    Rendezés:
    • CIB Elektronikus akciós betét
      Nettó kamat 324 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,03% Kamat 0,03%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • CIB Classic akciós betét
      Nettó kamat 324 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,03% Kamat 0,03%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • Változó kamatozású lekötött betét
      Nettó kamat 108 Ft Változó kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • Fix kamatozású lekötött betét
      Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • Sztenderd lekötött forintbetét
      Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • Lekötött forintbetét
      Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • K&H lakossági lekötött betét
      Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán
    • CIB Classic betét
      Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,01% Kamat 0,01%
      Futamidő 6 hónap
      Megnézem Részletek
      a bank oldalán

    Ezeket a termékeket jelenleg nem tudod rajtunk keresztül igényelni

    • PRIZMA FORINT BETÉT
      Nettó kamat 57 249 Ft Fix kamatozás
      EBKM 5,30% Kamat 5,33%
      Futamidő 6 hónap

      Jelenleg nálunk nem igényelhető

    • Hello Betét forintban
      Nettó kamat 53 704 Ft Fix kamatozás
      EBKM 4,97% Kamat 5,00%
      Futamidő 6 hónap

      Jelenleg nálunk nem igényelhető

    • GRÁNIT Felemelő betét 6 hónapra
      Nettó kamat 48 600 Ft Fix kamatozás
      EBKM 4,50% Kezdeti kamat 2,10%
      Futamidő 6 hónap

      Jelenleg nálunk nem igényelhető

    • Standard betét
      Nettó kamat 1 080 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,10% Kamat 0,10%
      Futamidő 6 hónap

      Jelenleg nálunk nem igényelhető

    • Standard betét
      Nettó kamat 1 074 Ft Fix kamatozás
      EBKM 0,10% Kamat 0,10%
      Futamidő 6 hónap

      Jelenleg nálunk nem igényelhető

    A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. Az EBKM számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
    Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Magyar Cetelem Bank, Duna Takarék Bank, KDB Bank, Oberbank, Polgári Bank, Bank of China.

    További szöveg megjelenítése

    Ahogy a kalkulátornál láthattad, a bankok általában akkor adnak magasabb kamatokat, ha bizonyos feltételeket teljesíteni tudsz. Általában elég könnyű teljesíteni ezeket, nézzük meg őket!

    Friss pénz

    Ha az egyenleghez képest új pénzt hozol a bankhoz, akkor sokkal magasabb kamatot is kínálhatnak a pénzedért. A feltételek között azonban szerepelhet, hogy a betétet csak az új pénzedből kötheted le.

    Nem számít új pénznek, ha a banknál vezetett másik számládon, például értékpapírszámládon vagy megtakarítási számládon már megvolt a befektetendő pénz, a bankok ugyanis egyesített vagyonegyenleget néznek a náluk kezelt összes pénzed tekintetében.

    Nehezebben tudsz azzal is trükközni, hogy a bankok között mozgatod ugyanazt a pénzt, és nem is biztos, hogy megéri.

    Bankkártyás költés

    Elvárás lehet a banktól az is, hogy havonta egy bizonyos összeget, de általában több tízezer forintot költesz a bankkártyáddal vagy meghatározott alkalommal vásárolsz vele. Olyan elvárás is lehet, amelyben a kettőt ötvözik.

    A bankkártyás vásárlás azonban nem az egyetlen típusú elvárás.

    Aktív számlahasználat

    Elő szokott fordulni olyan számlaaktivitási feltétel is, hogy a lekötési idő alatt néhány csoportos beszedésnek vagy rendszeres átutalásnak teljesülnie kell a számládról.

    Olyan elvárás is lehet, hogy legyen egy bankkártyád és az aktivált is legyen, azaz használatra kész. Ha nem aktiválod a bankkártyát, nem kapod meg a magas kamatot.

    Szintén elvárás lehet, hogy a bank mobilapplikációját telepítsd, és azon keresztül kösd le a betétet. De olyan is előfordulhat, hogy csak az alkalmazásnak kell meglennie, a betétlekötés történhet internetbankból is.

    Ezek számodra logikátlanok lehetnek, de a bank úgy gondolkozhat, hogy ha „csőre töltött” állapotba hozza azokat az eszközöket, amelyekkel költhetsz nála, akkor könnyebben fogod magad rávenni a költésekre.

    Befektetéssel kombinált betétek

    Javasoljuk, hogy ne fogadd el azokat a banki ajánlatokat, melyek a pénzed kockázatos befektetéséért adnak magas betétkamatot a pénzedre.

    Ezek a konstrukciók ugyanis úgy működnek, hogy a pénzed egy jelentős részét, akár 50-75 százalékát is kötelező egy több éves kockázatos befektetésbe elhelyezni, viszont az egynegyed-egyharmad betétrészre a magas kamatot csak néhány hónapig adja a bank.

    Ilyenkor a befektetési egységeken sokkal többet bukhatsz, mint a kamatnyereség a másik oldalon

    Ez még akkor sem számít tisztességes ajánlatnak – hiszen egy kockázatos és egy kockázatmentes konstrukciót egyesít, döntően kockázatossá –, ha erről korrekten előre tájékoztat és nem hallgatja el előled, hogy a pénzed egy részét el is veszítheted.

    Nem érdemes ilyenekben kockáztatni a pénzed, ha kockázatmentes hozamokra vágysz.

    Fontos tudod azt is, hogy az Egységesített Betéti Kamatláb Mutató (EBKM) nem segít a befektetéssel kombinált betéteknél, hiszen az a kapcsolt befektetések hozamaival és költségeivel nem számol, csak a bankbetét részével.

    A befektetés részre nem lehet előre mutatót képezni. Esetleg annak járj utána, hogy a befektetés résznél kapsz-e tőkevédelmet, esetleg hozamgaranciát is.

    Amit még érdemes tudni a betétekről az a kamatozás fajtája. Ha jól választasz banki betétet, akkor a futamidő alatt akár egyre magasabb kamatot is kaphatsz.

    Két férfi a kinyomtatott banki betéti ajánlatokat hasonlítja össze

    A lekötött betétek kamatozási módozatai

    Nézzük meg a leggyakrabb kamatozásokat.

    1. Fix kamatozás

    Ez a legegyszerűbb és legkönnyebben megérthető és átlátható betétlekötési forma. Ilyenkor ugyanis a kamat pontosan annyi, amennyit meghirdetnek. Akkor is, ha a pénzpiac a betétlekötés alatt fejre áll és akkor is, ha nem.

    Ezért hívjuk fix kamatozásúnak. Ez egy bombabiztos kamat, csak a lekötési időt kell megvárnod, de ha ezt megugrod, akkor a kamattal már előre biztosan számolhatsz.

    A fix kamat viszont változhat az összeg függvényében vagy az eltelt idő függvényében. Ezekre is kitérünk a következőkben.

    Egy fix 10 százalékos éves kamat például 1 millió forintra 100 000 forint kamatot fizet, amiből 85 000 forintot kapsz kézhez a kamatadó levonása után.

    2. Lépcsős vagy más néven küszöbös kamatozás

    Itt az a lényeg, hogy a kamat a betétbe helyezett összeg nagyságrendjétől függ, viszont ha elérsz egy magasabb kamathoz tartozó összeget, akkor az egész betéted azzal a magasabb kamattal kamatozik a lekötési idő alatt.

    Tehát ha 1 millió forint alatt 8 százalékos az éves kamat, de 1 millió forint felett már 10 százalékos, akkor 999 999 forint befektetésével még 8 százalékos, 1 000 000 forint befektetésével viszont már 10 százalékos éves kamatot kapsz a teljes betett összegedre. Ezekből a bank majd levonja a 15 százalékos kamatadót

    3. Változó kamatozás

    A kamat ebben az esetben megváltozhat. A bank nem feltétlenül köti ezt valamilyen eseményhez, tehát változtathat rajta „menet közben” is bármikor, de egyre gyakoribb, hogy ezt a változást a jegybanki alapkamathoz mérik.

    Általában, emelkedő kamatkörnyezetben érdemes a változó kamatot választani, míg csökkenő kamatkörnyezetben a fixet.

    Egyszeri vagy ismétlődő lekötés

    Az egyszeri lekötés során a futamidő végén a betét lejár, a lekötése és az esetleg magas kamata megszűnik. A pénzed megjelenik a bankszámládon, amire általában nem jár kamat, vagy csak nagyon kevés.

    Az ismétlődő lekötésnél a pénzed újra lekötésre kerül a futamidő végén. Ezekben az esetekben rendelkezhetsz arról, hogy a kamat is lekötésre kerüljön, amivel kamatos kamatot érhetsz el.

    Ha ez utóbbit választod, akkor beszélünk kamatos kamatról, hiszen a kamat is kamatozni kezd a második futamidőtől, majd a kamatos kamat is a harmadik futamidőtől, és így tovább.

    A betétkalkulátorunkban megtalálod 10 bank betéteit és azt is mindegyiknél megmutatjuk, hogy milyen a kamatozása, és milyen feltételt kell teljesíteni a magas kamatokért.

    A következő rész az utóbbi évek egyik legnépszerűbb megtakarításáról szól.

    Aki állampapírba fektet az ilyen sok mindenre tud pénzt költeni

    Állampapír: a legbiztosabb befektetés kölcsön adni az államnak

    Az állam elhúzott a betétkamatokkal a bankoktól, így manapság a legjobb befektetésnek – kockázatmentesen – az államnak látszik kölcsönadni. Erre nemcsak a hozamok, de az állami kedvezmények is ráerősítenek. Itt sem mindegy azonban, hogy mit választasz.

    Az államnak kölcsönadni – és ebből kamatelőnyre szert tenni – egy teljesen kockázatmentes befektetésnek számít. Nemcsak a bankbetéteknél ismert betétbiztosítási határig, hanem korlátlanul. Egy állampapír befektetésnél csak akkor kerül veszélybe a visszafizethetőség, ha államcsőd következik be. A legutóbbi államcsőd Magyarországon 1941-ben, a második világháború alatt volt.

    Ha bízol abban, hogy ez manapság nem ismétlődik meg, akkor adj pénzt az államnak, mert ez a legbiztosabb befektetés. Az állami garancia ráadásul nemcsak a tőkére, vagyis a betett pénzedre szól, hanem a kamat is benne van a biztos visszafizetésben.

    Amikor a betétkamatok a magas infláció miatt a magasban járnak, felmerülhet, hogy nagyobb hozam magasabb kockázattal jár. Ez egy valós összefüggés, főleg akkor, ha a piaci szereplő még rá is ígér a piaci kockázatmentes hozamszintekre. Az állampapírok ugyanakkor mégsem jelentenek veszélyt a befektetésedre nézve. Mint említettük, az egyetlen veszély az államcsőd lehet.

    Az állam egyre jobb befektetéssé tette az állampapírokat

    Azonban nem a hozam az egyetlen, ahol beszáll az állam az állampapírok vonzóvá tételébe. A pénzügyi tranzakciós illetékként 2013-ban bevezetett adófajta minden bankszámlás pénzmozgásra szól. Ha máshol fektetsz be, nem is kapsz mentességet ez alól, de az állampapíroknál igen.

    A lakossági befektetők számára ugyanis a bankszámla és az államkincstári állampapír vásárlási számla közötti pénzmozgásban sem oda, sem vissza nem kell pénzügyi tranzakciós illetéket fizetni.

    Nem kell kifizetni ezt a terhet továbbá az állampapírok megvásárlásakor sem. Miközben más befektetéseket pedig terhel ez az adófajta. A kedvezmény azonban csak akkor érvényes, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár nyújtja.

    Még ennél is több állami kedvezmény jár az állampapírokra.

    A kockázatmentesség és az illetékmentesség mellett az állampapírokra még kamatadómentesség is vonatkozik, ha azokat 2019. május 31. után bocsátották ki.

    Miközben más befektetési formáknál meg kell fizetned a kamatadót, amely a kamat 15 százaléka, az állampapíroknál – a fenti esetben - nem terhel adófizetési kötelezettség.

    Másképp szólva, még ha ugyanazt a kamatot is fizeti az állam a betétedre, mint egy bank, a kamat 17,6 százalékkal több az államnál, mint egy banknál. Ez alól a teher alól banknál csak akkor mentesülsz, ha Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) kötöd le a megtakarításodat. Itt viszont 5 teljes naptári évet várnod kell, mire kamatadómentesen a pénzhez jutsz, miközben léteznek ennél rövidebb futamidejű államkötvények is.

    Az állampapírok hozamát – sem a kamatadósakét, sem a kamatadómentesekét – nem kell feltüntetni a személyi jövedelemadó bevallásodban. A kamatadót a kamat kifizetője, vagyis az állam már levonja, neked nincs vele dolgod. Tehát a kamatadót sem bevallanod, sem megfizetned nem kell.

    Nő az állampapír befektetés kamatveszteségét számolja ki számológéppel és papíron

    Nincs kamatveszteség

    Az államnál ráadásul nincs a bankoknál ilyenkor jellemző kamatveszteség. A kamatot időarányosan ugyanúgy megkapod ilyen esetekben is. Olyan viszont előfordulhat, hogy az állampapírt nem tudod az eredeti névértékben visszaváltani. Ezekben az esetekben csak nagyon kis veszteséggel – jellemzően 1 százalék alatti vagy legfeljebb 1 százalékos veszteséggel - kell számolnod, amit a kamat bőven ellensúlyoz.

    Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy vannak olyan állampapírok – de ezek nem tartoznak a népszerű, tömegesen vásárolt lakossági állampapírok közé –, amelyeknél a névértéket csak a lekötési idő végén éri el a papír, addig változó az árfolyama. Ha épp egy rossz időszakot fogsz ki, akkor ilyen esetekben egy alacsony árfolyammal többet is veszítesz az állampapír értékéből, mint 1 százalék.

    Az állampapírok közötti választásban létezik egy mérsékelt kamatkockázat is. Ez azt jelenti, hogy – bár a legtöbb állampapír kamata már a lekötéskor előre ismert – az egyes állampapírok között vannak jobban és kevésbé kamatozó konstrukciók, melyeknél a kamatot nem lehet előre kiszámítani. Ennek az az oka, hogy a kamat függ valamilyen előre nem látható pénzügyi adattól. Ilyen lehet az infláció mértéke, vagy a diszkont kincstárjegyek átlaghozama, netán a 3 hónapos BUBOR kamata.

    Euró állampapírokba is befektethetsz

    Létezik állampapír devizában is. Ha ilyet vásárolsz, akkor a pénzedet devizakockázatnak teszed ki. Egészen pontosan, ha a megvásárlást követően emelkedik az árfolyam, akkor forintban többet ér majd a befektetésed, ha pedig csökken az árfolyam, akkor kevesebbet. Mindezt pusztán az euróárfolyam változása következtében.

    Euró alapú kötvényt ezért vagy akkor vásárolj, ha eleve euróban van a befektetésed, mert például euróban kapod a fizetésed, vagy már korábban átváltottad a forintodat euróra. Vagy pedig akkor, ha az euróárfolyam tartós emelkedésében hiszel.

    Az állampapírba történő befektetéshez állampapír vásárlási számlát kell nyitnod és ide kell átutalnod a pénzed. Az államkincstári befektetési számla vezetése díjmentes. és a róla történő kiutalásnak vagy készpénzfelvételnek sincs díja.

    A számlanyitáshoz magánszemélyként személyi igazolványra vagy jogosítványra és lakcímkártyára lesz szükséged, illetve kell még az adókártyád is. Külföldi magánszemélyként kell az útleveled, vagy a magyarországi tartózkodásra jogosító okmányod.

    Ha szeretnél többet megtudni az állampapírokról, akkor ebben az útmutatóban sok érdekességet találsz, és a legnépszerűbb állampapírokat és a kamataikat is bemutatjuk.

    Segítünk neked kiválasztani a számodra legkedvezőbb megtakarítást!
    Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
    • Átbeszélitek, hogy milyen időtávon és mit szeretnél elérni a megtakarítással
    • A GRANTIS szakértője összehasonlítja neked az állampapírokat más megtakarítási formákkal
    • Ha kiválasztottad a számodra legjobbat, segít az ügyintézésben és adminisztrációban
    Promóció

    Tartós Befektetési Számla (TBSZ): hozam adómentesen

    Ha szeretnél megszabadulni a kamatadótól, akkor létezik egy speciálisan erre a célra az állam által kialakított konstrukció. Ez egy tartós befektetési lehetőség, pontos nevén Tartós Befektetési Számla, rövidítve TBSZ. Ezen ugyanazok a befektetéseid helyezhetők el – a bank szabályai szerint –, melyeket amúgy is befektetnél, egyedül a kamatadómentesség tekintetében vannak speciális szabályai.

    Kétféle TBSZ számla létezik

    Az egyik TBSZ neve Tartós Befektetési Betétszámla. Ezen tárolhatod a lekötött betéteidet.

    A másik TBSZ neve Tartós Befektetési Értékpapírszámla. Ezen tárolhatod az értékpapírjaidat, állampapírjaidat, részvényeidet.

    A TBSZ működése – és legfőképpen az adómentességi szabályok – szempontjából azonban nincs különbség a kettő között.

    A TBSZ megismeréséhez először is érdemes megismerkedni a kamatadó fogalmával, hiszen ez a lényege.

    Azért nyitod meg valójában, hogy elkerüld a kamatadót.

    Az adójogi kifejezések között nem fogsz azonban olyan kifejezést találni, hogy kamatadó. Ezt inkább csak a köztudatban hívják így. A jelentése a kamatok után fizetendő, 15 százalékos személyi jövedelemadó. Éppúgy 15 százalék, mint bármilyen más jövedelem után. Fontos tudnod, hogy a kamatadó csak a kamatot érinti, a befektetett tőkédre nincs hatással. A befektetett tőkéd ugyanis már leadózott pénzből született, míg a kamat új jövedelem.

    Tervezd meg előre a befektetéseidet TBSZ-ben

    Ha már előre tudod, hogy hosszú távra fektetsz be pénzt, azaz nem lesz szükséged a befektetett pénzedre legalább 5 évig, akkor mindenképpen érdemes TBSZ-ben gondolkodnod. A hagyományos módszerrel szemben ugyanis itt 17,64 százalékkal jobban jársz (a 15 százalékos kamatadóval csökkentett kamathoz képest).

    Ha 5 évnél rövidebb időszakra fektetsz be pénzt, akkor is lehet egy jó választás a TBSZ, ugyanis ha legalább 3 teljes naptári év eltelt a számlanyitás óta, akkor kedvezményes, 10 százalékos kamatadóval veheted ki a pénzedet. Így 5,88 százalékkal több pénzt kapsz, mintha 15 százalékos kamatadót vonnának le (a 15 százalékos kamatadóval csökkentett kamathoz képest számolva).

    Ha viszont nem telt el 3 év sem és megbontod a megtakarításodat, akkor a kivett pénzre a szokásos, 15 százalékos kamatadó fizetendő.

    Ilyen értelemben tehát a TBSZ rugalmas, mert bármikor hozzáférhetsz a megtakarításodhoz, egyedül a kamatból fizetendő kamatadónak van jelentősége az évek múlásával.

    Nulladik év

    A TBSZ-nek van még egy jellegzetessége a kamatadós szabályokon kívül. Ez pedig a nulladik év.

    Normál esetben bármikor befizethetsz a számládra és bármikor ki is vehetsz onnan. A TBSZ nem ilyen számla. Ahhoz, hogy kamatadómentesen vehess ki róla pénzt, 5 naptári évig bent kell tartanod a megtakarításod a banknál, azaz 5 olyan évnek kell eltelnie, amikor január 1-től december 31-ig TBSZ-en van a pénzed. Ebben az 5 évben már nem tehetsz hozzá pénzt.

    Pénzt csak az 5 év előtti naptári évben tehetsz hozzá. Ezt gyűjtőévnek vagy 0. évnek hívják.

    Ez – hacsak nem január 1-jén nyitod meg – mindenképpen tört naptári év lesz. Tehát amikor eldöntöd, hogy lesz TBSZ-ed, akkor megnyitod a számlát és abban a naptári évben december 31-ig bármennyi pénzt befizethetsz még a meglévő mellé.

    Ha a gyűjtőévben úgy döntesz, hogy mégsem szeretnél takarékoskodni, bármikor megszüntetheted a TBSZ-t és kiveheted a pénzedet.

    Férfi mosolyogva nézi papíron, hogy a TBSZ számláján mennyi befektetése van

    A gyűjtőév bármikor kezdődhet az évben, akár december 31-én is, december 31-én azonban biztosan lezáródik a számla befizetési lehetősége és elindul az 5 naptári éves időszak, aminek a végén kamatadómentessé válik a befektetésed. Ebben az 5 évben hozzátenni már nem tudsz a pénzedhez, és kamatadómentesen kivenni sem.

    Azért írjuk, hogy kamatadómentesen nem tudsz kivenni, mert ki tudsz venni pénzt, csak le kell adózni a kamatot 15 százalékos adóval. Ahogy már utaltunk rá, kisebb kamatadót kell fizetned, ha a 4. vagy 5. naptári évben veszed ki a pénzt. A kamatadó mértéke ilyenkor „csak” 10 százalék.

    Ha csak egy rész összeget szeretnél kivenni, a teljes betétedet nem, akkor az első három évben az összes pénzt ki kell venned, és a számla megszűnik. Részkivétre kizárólag a harmadik naptári évtől van lehetőséged.

    Az adózás szempontjából a kamatadóval általában nincs teendőd, azt a bank vallja be és fizeti be. A TBSZ esetében azonban, ha nem várod ki az 5 évet, akkor neked kell bevallást készítened az éves adóbevallásodban, a banktól kapott igazolásod alapján.

    Az 5. év végén ki kell venned a pénzt

    Amikor lejár az 5 év, nem muszáj kivenned az összes pénzt. Ha nincs szükséged a megtakarításodra, akkor új TBSZ számlát is nyithatsz és tovább takarékoskodhatsz kamatadómentesen, kamatos kamattal.

    Ha nem is vehetsz ki adómentesen pénzt az 5 naptári év alatt, attól még a már befektetett pénzed szabadon mozgathatod az egyes befektetési konstrukciók között. Tehát például eladhatsz és vehetsz részvényeket, befektetési jegyeket, leköthetsz új bankbetétet stb. De adómentes pénzkivételre nincs lehetőséged az 5. naptári év leteltéig.

    Ez az 5 év nem feltétlenül esik egybe a megtakarításaid lejáratával, amiben a pénzed ténylegesen benne van.

    A kamatadómentesség ugyan az 5. naptári év után beáll, de ezt követően meg kell várnod a megtakarításaid lejáratát is.

    A TBSZ számlanyitása és számlavezetése is ingyenes szokott lenni, de a bank felszámíthat pár száz forintos számlavezetési havi díjat.

    Babakötvény: legjobb befektetés a gyermekednek

    Az állampapírok között találhatsz egy olyat, amelyik egészen különleges állampapír, hiszen akár 18 évig is érvényes és kiemelten kamatozik. További különlegessége, hogy csak a gyermeked veheti fel és ő is csak 18 éves kora után.

    A kiemelt kamathoz további állami támogatás is jár a befizetések után, továbbá kamatadómentesség és teljes adómentesség az összeg megszerzése tekintetében. Hiszen természetesen nem a gyermek saját pénzéről van szó, hanem te teszed be a számára nevesítve.

    A babakötvény minden babának jár, aki magyar állampolgárnak születik, sőt a külföldi magyaroknak is jár. Nem függ a jövedelemtől az állami támogatás, viszont a rászorultaknak többet oszt vissza az állam.

    A konstrukció keretében akár százezreket is kaphat a gyermeked az államtól, sőt, ha vállalsz befizetést, akkor ezekkel a – nem kötelező – szülői befizetésekkel együtt már akár több millió forintot is összegyűjthetsz gyermeked fiatal felnőtt korára könnyedén.

    A kockázatmentesen elérhető legmagasabb piaci kamatért cserébe nincs semmilyen kötelezettséged.

    18 éves korában a gyermeked kiveheti és szabadon elköltheti a pénzt, még adóznia sem kell utána.

    A babakötvény 4 fontos előnnyel bír más befektetési formákhoz képest, melyekről a következő pontokban olvashatsz.

    Szülő és kislány berakja a perselybe a pénzt amit babakötvénybe fognak befektetni

    1. A 42 500 forintos támogatás

    Ezt kezdő állami támogatásnak hívják, mely kizárólag a 2005. december 31. után született magyar állampolgároknak jár.

    Aki 2006-ban született, annak ez az összeg nem 42 500, hanem 40 000 forint. Az összes többi feltételben a 2006-ban születettek is pontosan ugyanazt kapják, mint a később születettek.

    2. Befizetések utáni állami támogatás

    A babakötvény nevű állampapír vásárlását, azaz a babakötvénybe történő befektetést az állam azzal is támogatja, hogy a szülői befizetések után további jóváírást ad. Nem kötelező befizetni a babakötvénybe a megnyitás vagy a kezdő összeg elhelyezése után, ez tehát egy opcionális támogatás.

    A szülői befizetések után 10 százalék, de legfeljebb évi 12 000 forint állami támogatás jár.

    Ez az évi 12 000 forint önmagában nem jelentős, de úgy is nézheted, hogy legfeljebb évi 120 000 forint, azaz havonta 10 000 forint befizetéséig az állam ad az évi kamathoz +10 százalékot (évi 120 000 forint felett pedig kevesebb, mint +10 százalékot, de ott is valamennyit) hozzátesz.

    Ha összeadod, a 18 év alatt ez további összesen 216 000 forint állami támogatást jelent. Ráadásul mindez kamatos kamattal kamatozik.

    A rászoruló gyermekeknek, akik úgynevezett gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, további állami kedvezmény jár.

    3. Adómentes pénzfelvétel 18 éves korban

    Egy újabb támogatást jelent, hogy amikor gyermeked felveszi az összes pénzt, ami a babakötvényben a te befizetéseidből, az állami támogatásokból és a magas kamatokból állt össze, nem kell adót fizetnie, tehát teljesen adómentesen kapja meg ezt a pénzt.

    Jogszabály szerint nem egyenesági rokontól (pl. keresztszülőktől) kapott pénzt ajándékozási illeték terheli. A babakötvénnyel ez az adófajta kiváltható, hiszen a babakötvénybe befizető személyét a törvény nem vizsgálja.

    4. Legmagasabb hozam a kockázatmentes befektetések között

    Mivel a babakötvény inflációarányos kamata igen magas, amely főképp a 2021-es évtől kezdve megugró infláció miatt az előre tervezettnél még nagyobb, az adómentességgel és a kamatos kamattal együtt egész biztosan a piac legmagasabb hozamát kínálja.

    Ez mindaddig így lesz, amíg az infláció +3 százalékos, kamatadómentes kamatnál valamely állampapír nem kínál majd többet.

    A kamatot évente jóváírják, így kamatos kamattal kamatozik. Ennek hatása - elsősorban az igen hosszú, 18 éves futamidő miatt - igen jelentős. A kamat mögötti infláció a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex százalékos mértékét jelenti.

    Ha nem fizetsz be a babakötvénybe a gyermekednek, csupán a kezdő 42 500 forintos állami támogatással rendelkezel, még azt is érdemes Start-számlára helyezni, hiszen a letéti számlán, ahová az állam automatikusan elhelyezi azt a születéskor, csupán az infláció mértékével kamatozik.

    Azzal, hogy a Magyar Államkincstárnál nyitott Start-számlára helyezed el a babakötvényt, automatikusan 3 százalékkal több kamatot érsz el a gyermeked számára.

    A számlának nincs számlavezetési díja, ezáltal nem vesztesz semmit.

    Babakötvény
    Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
    • átbeszélitek az igényeidet,
    • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
    • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
    Promóció

    Ha eljön a pillanat, és gyermeked 18 év felettivé válik, felveheti a teljes összeget, amit a babakötvény elér. Ez már csak azért is érdemes, mert a kamatozása a felnőtt életkor eljövetelével megszűnik. Viszont a gyermeked sem tudja felvenni a pénzt 18 éves koráig, így csak olyan összeget fektess a babakötvénybe, amely nem fog hiányozni a családi költségvetéséből.

    A babakötvénybe történő befizetésnek nincs felső határa, tehát bármennyit befizethetsz rá készpénzben vagy belföldi banki átutalással. Átutalás esetén nem kell pénzügyi tranzakciós illetéket fizetni a pénzküldés után, ha az a Magyar Államkincstár babakötvény számlájára érkezik. Így csak a banki díjat kell fizetned, állami kötelezettséget nem.

    A babakötvényben biztonságban van a befektetésed

    Ne feledd, hogy a bankbetétekkel ellentétben nem csak 100 000 euróig, hanem korlátlan összegben jár az állam visszafizetési garanciája a babakötvényben elhelyezett pénzekre, ha azok a Magyar Államkincstárnál vannak. A garantált visszafizetés a kamatokra és az állami támogatásokra is vonatkozik.

    Az egyetlen kockázat, amivel a babakötvénybe történő befektetés esetén szembesülnöd kell, az az államcsőd, amely reméljük, nem fog előfordulni. Utoljára 1941-ben volt államcsőd Magyarországon.

    A babakötvény a magyar állampolgárságú, belföldön született babáknak teljesen automatikusan jár 2006. január 1. óta.

    Mind a 2006 előtt született magyar állampolgárságú, mind a külföldi állampolgárságú gyermekek 18 éves korukig bármikor csatlakozhatnak a babakötvényhez.

    Most pedig nézzünk meg egy olyan befektetést amit általában családosok szoktak kötni.

    Életbiztosítás: befektetéssel vagy anélkül?

    Az életbiztosítások rengeteg helyzetben hasznosak lehetnek, legyen szó balesetről, betegségről, rokkantságról, halálról, de akár öngondoskodás céljával is érdemes lehet ilyen típusú biztosítási szerződést kötnöd. Az életbiztosításnak két alapvető típusát különböztetjük meg:

    • kockázati életbiztosítás
    • befektetéssel kombinált életbiztosítás

    A két típus között nagy eltérések vannak, így első lépésként fontos meghatároznod, hogy milyen céljaid vannak az életbiztosítással.

    Az olyan kiszámíthatatlan események okozta anyagi károkat szeretnéd csökkenteni, mint a betegségek, a sérülések vagy a váratlan halál? Esetleg inkább a befektetésre és az öngondoskodásra helyeznéd a hangsúlyt? Szívesen használnád a kockázati életbiztosítások előnyeit is?

    A megtakarítási és a kockázati életbiztosításokat különböző módon variálhatod, ugyanakkor fontos megismerned a különböző típusok alapvető jellemzőit, előnyeit és hátrányait. Nézzük meg őket közelebbről!

    Aki nem fektet be kockázati életbiztosításba annak ilyen üres lehet a pénztárcája, ha baj történik

    Mi az a kockázati életbiztosítás?

    A kockázati életbiztosítások legfontosabb jellemzője, hogy nincs bennük megtakarítási rész. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a biztosításod csak akkor fizet, ha a szerződésben rögzített biztosítási események valamelyike bekövetkezik. Ilyen biztosítási esemény jellemzően a biztosított halála, de kiegészítő biztosítás megkötésével érvényes lehet a biztosított kritikus betegsége vagy rokkantsága esetén is.

    Ha a biztosított a futamidő lejártakor még életben van (illetve ha nem következett be egyetlen biztosítási esemény sem), akkor a szerződés kifizetés nélkül szűnik meg.

    Ez azt jelenti, hogy a kockázati életbiztosítás nem alkalmas megtakarításra vagy befektetésre.

    Ezek a szerződéstípusok arra jók, hogy vészterhes időkben is garantálhasd a családod anyagi biztonságát.

    A kockázati életbiztosítások futamideje általában 5 és 25 év között változik, míg a befektetéssel kombinált életbiztosítások egyértelműen hosszú távra szóló elköteleződések. Megtakarításos életbiztosításban nem is érdemes 10 éves futamidő alatt gondolkodni.

    A kockázati életbiztosítás egy olyan pénzügyi eszköz, amely a pénzügyi tudatosság fontos részét képezi. Azonban a megtakarítási céljaidról sem kell lemondanod, hiszen az életbiztosítás másik típusa pont erre való!

    Befektetés és életbiztosítás: így kombinálhatod!

    A befektetéssel kombinált életbiztosítások a kockázati elemek mellett megtakarítási elemeket is tartalmaznak. Ezeknek a termékeknek a lényege, hogy a megtakarítási céljaidat kombinálhasd a biztonsággal.

    Oké, de ha a befektetéssel kombinált életbiztosítási termékek többet tudnak, mint a kockázati életbiztosítások, akkor miért nem választja mindenki ezeket?

    A helyzet nem ilyen egyszerű.

    A befektetéssel kombinált életbiztosításokban sokkal kisebb hangsúly kerül a kockázati elemekre és jóval alacsonyabb összeg jár a biztosított halála esetén.

    Inkább 100 000 forintos nagyságrendben kell gondolkodnod, szemben a kockázati életbiztosítás milliós összegével. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartanod, hogy a befektetéssel kombinált életbiztosítások nyújtanak valamennyit a kockázati életbiztosítások szolgáltatási köréből. Ez fordítva nem igaz. Ha a kockázati életbiztosítást választod, akkor a megtakarításra egy másik pénzügyi eszközt kell választanod.

    A befektetéssel kombinált életbiztosítások biztonságos megtakarítási termékek. A megtakarításos életbiztosításoknak két fajtáját különböztetjük meg:

    1. hagyományos vagy vegyes életbiztosítás
    2. befektetési egységekhez kötött vagy unit linked életbiztosítás

    A hagyományos életbiztosítások esetében a biztosító garantálja a hozamot és a futamidő lejártakor kapott biztosítási összeget. Ez azt jelenti, hogy ebben az összegben biztos lehetsz és egy-egy baleset vagy betegség miatt akár extra összegre is jogosulttá válhatsz.

    Segítünk kiválasztani a számodra legkedvezőbb befektetést!
    Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
    • Átbeszélitek, hogy milyen időtávra és mekkora összeget szeretnél befektetni
    • Leszűrjük neked a szóba jöhető befektetéseket
    • Végül a teljes ügyintézést is ránk bízhatod
    Promóció

    Azonban ne felejtsd el, hogy a biztosító sem szeretne túl nagy kockázatot vállalni azzal, hogy garantálja a nyereséget. Csak 1-2 százalékos kamattal számolhatsz, hiszen biztonságos és ezért alacsony nyereségű megoldásokat fog használni a pénzintézet.

    Szeretnél egy kicsit nagyobb hozamra szert tenni?

    Erre is van lehetőséged, ha a befektetési egységekhez kötött életbiztosítást használod. Fontos, hogy ebben az esetben nincsen garantált hozam, viszont akár 8-11 százalékos hozamot is elérhetsz. A nyereséges befektetéshez azonban elengedhetetlen a pénzügyi világban való tájékozottság, így ezt az opciót csak akkor érdemes választanod, ha szívesen foglalkozol ilyenekkel.

    Azt se felejtsd el, hogy a befektetés hasznának kiszámolásakor figyelembe kell venned a kockázati elemek költségét is, hiszen ez automatikusan levonódik a hozamból. Ez különösen igaz a hagyományos életbiztosításokra, a befektetési egységekhez kötött életbiztosítások esetében minimális a kockázati elemek szerepe és a költsége is.

    A befektetés a célom: milyen életbiztosítást válasszak?

    A befektetéssel kombinált életbiztosítások nem ugyanolyanok, a sokféle típus és szolgáltatás útvesztőjében elveszve érezheted magad. Érdemes végiggondolni azokat a szempontokat, ami mentén kiválasztod a számodra legjobb megtakarításos életbiztosítás típust. Tegyél fel magadnak néhány kérdést:

    • A biztosításomban mennyire legyen hangsúlyos a kockázati elem?
    • Mennyi időm, illetve mennyi kedvem lenne ahhoz, hogy a befektetésemmel foglalkozzak?
    • Mi a célom a befektetett pénzzel?
    • Mennyi pénzt szeretnék fizetni havonta?

    Habár a befektetéssel kombinált életbiztosítások olyan termékeknek tűnnek első hallásra, amelyek minden fontos szolgáltatást magukba foglalnak, de fontos, hogy ne akarj túl sok juttatást belesűríteni egyetlen pénzügyi termékbe.

    Csak olyan szolgáltatásért fizess, amire valóban szükséged van. Azt se felejtsd el, hogy néha jobb több különböző pénzügyi terméket választani, mint egyetlen olyan opciót, ami (látszólag) mindent magába foglal. Hasonlítsd össze az összes lehetőséget és olvass annak is utána, hogy milyen termékek érhetők el a piacon.

    Mitől függ a biztosítási díj?

    Az életbiztosítások alapvetően nem tartoznak a legolcsóbb biztosítási termékek közé, hiszen a biztosított bármely okú halála esetén fizetnek. A kockázati elemek költsége több tényezőtől függ, ilyen például az életkor, az egészségi állapot vagy a már meglévő egészségügyi problémák. Idősebb korban és rosszabb egészségi állapotban sokkal magasabb biztosítási díjat kell fizetned, mint fiatalabb korodban és egészséges állapotban.

    A havonta befektetett összeget a kockázati elemek költsége fölött kell számolnod. Ennek általában van egy minimuma, legtöbbször egy havi 10 000 forintos összeg.

    Fontos, hogy ha a havi fizetést választod, akkor számold ki, hogy a futamidő alatt mekkora összeget tudsz összegyűjteni. Ha minden hónapban csak 10 000 forintot teszel a megtakarításaidhoz, akkor ezzel valószínűleg nem tudod garantálni az időskori anyagi biztonságodat.

    Lány boldogan kávézik, mert ma fizetik ki a befektetését

    Hogyan juthatok hozzá a befektetésemhez?

    Az első lehetőség, hogy a kockázati elemek által biztosított események közül egyik sem következik be a futamidő alatt. Ilyenkor a futamidő lejártával megkapod a megtakarított összeget. A kockázati elemek után pedig nem jár juttatás.

    A második lehetőség, hogy valamelyik biztosítási esemény bekövetkezik a futamidő alatt. A biztosított halála esetén a kedvezményezettek megkapják az addig összegyűlt megtakarítás összegét, illetve a kockázati elemek után járó biztosítási összeget is.

    A harmadik lehetőség, hogy visszavásárolod az életbiztosításodat. Ez azt jelenti, hogy a futamidő vége előtt megszünteted a szerződésedet és visszakapod az addig befizetett pénzt. Fontos, hogy ennek súlyos költségei lehetnek, ráadásul arról sem szabad elfelejtkezned, hogy a befektetéssel kombinált biztosítások az első években a legdrágábbak.

    A visszavásárlás helyett érdemes inkább a díjbefizetés ideglenes szüneteltetése vagy a végleges díjmentes leszállítás mellett dönteni. Az utóbbi esetében érvényben marad a biztosítási szerződésed, a megtakarításod tovább kamatozik, a kockázati elemek költségét ennek a megtakarításnak az összegéből vonja le a pénzintézet.

    Lakástakarék

    A lakástakarék régen az egyik legnépszerűbb lakáscélú befektetési forma volt. A lakosság nagyon szerette, a lakásvásárlást vagy nagyobb felújítást tervezők jó részének legalább egy, de akár két lakásszámlája is volt. A népszerűség oka az volt, hogy a lakástakarékpénztárban tartott befektetés után az állam 30% kamatbónuszt adott. Ez lényegében egy állami támogatás volt.

    Egy lakáskasszában legfeljebb 20 000 forintot lehetett megtakarítani havonta, legfeljebb 10 évig. A 30%-os állami támogatás a pénztárba befizetett összeg után járt, az összege évente legfeljebb 72 000 forint lehetett. Emellett a lakástakarékpénztár (LTP) a jogszabályban előírt 0,1-3%-os mértékű betéti kamatot is fizetett a megtakarításra. Rövidebb, 4 éves futamidőre az állami támogatással együtt akár 10% körüli hozam elérhető volt.

    A megtakarítási időszak végén kedvezményes, és a futamidő végéig fix kamattal lakáshitelt is lehetett felvenni.

    Az LTP nagy előnye volt, hogy alanyi jogon köthető volt, nem kellett hozzá munkaviszony, tartozásmentesség, hitelképesség és gyermekvállaláshoz sem kötötték, ugyanakkor kiskorúak számára is meg tudták kötni, és a közeli hozzátartozókra át lehetett ruházni.

    Mindenféle lakáscélra, köztük felújításra is felhasználható volt a megtakarítás és a hozzá kapcsolódó lakáshitel, és sokan erre is használták.

    2018. október 16-tól megszűnt a lakástakarékhoz kötődő 30%-os állami támogatás, és enélkül már nem volt vonzó ez a fajta megtakarítás. A helyét a CSOK támogatás és CSOK hitel vette át, amelynek sokkal szigorúbbak a feltételei és gyermekvállaláshoz kapcsolódnak.

    A korábbi négy LTP közül egyedül a Fundamenta maradt a piacon, némileg átalakított termékekkel.

    2023-ban újraindult az OTP lakástakarék, de már állami támogatás nélkül

    2023. március 1-jével új termékekkel tért vissza a korábbi másik legnagyobb szereplő, az OTP Lakástakarékpénztár. Két új konstrukció létezik, a Prémium 4x10 és a Prémium 8x30.

    A Prémium 4x10 egy rövidebb, 4 éves időszakra szóló megtakarítás. Legfeljebb 50 000 forintot fizethetsz be havonta, a befizetéseid után a futamidő végén 10% kamatprémiumot kapsz. A betéti kamat 0,1%, így a kamatprémiummal együtt az EBKM legfeljebb 3,44% lehet.

    A Prémium 8x30 8 évre szól. A lehetséges befizetés itt is maximum 50 000 forint lehet, amelyre 30% kamatprémiumot kapsz. A betéti kamat itt is 0,1%, az EBKM pedig legfeljebb 6,54%.

    Lakáshitelt mindkét változat mellé 7,9%-os kamat mellett igényelhetsz. A hitelösszeg legfeljebb a megtakarítás 40%-a lehet.

    A nyereség kamatadó-mentes és az OBA védi.

    Lakástakarék segítségével tervezi ez a fiatal házaspár a lakásuk berendezésének kifizetését

    A Fundamentának is több ajánlata van

    A Fundamenta három konstrukciót kínál, de ezeknek nagyon sokféle módozata van:

    1. Otthontervező Lakásszámla
    2. Gyarapodó Lakásszámla
    3. Gyerek Lakásszámla

    Mindegyik számlán legfeljebb 100 000 forintot takaríthatsz meg havonta, a megtakarítható összeg tehát magas. Az első két termék esetében több futamidő közül is választhatsz, a legrövidebb a 4 év 10 hónap, a leghosszabb pedig a 16 év 7 hónap lehet. A Gyermek Lakásszámla esetében csak a leghosszabb futamidőt választhatod, és ezen a számlán kifejezetten a gyermeked számára takarékoskodhatsz.

    A legmagasabb kamatbónusz, 30% csak a Gyerek Lakásszámlához jár, és a bónuszokkal együtt elérhető EBKM-ek módozattól függően 0,32 és 2,73% között mozognak. A kamatbónuszt a Fundamenta nem a futamidő végén, hanem évente írja jóvá a számládon. Ennek valódi jelentősége akkor lenne, ha magasabb lenne a betéti kamat. A pénzed itt is kamatadó-mentes és az OBA védelme alatt áll.

    A konstrukcióhoz 5-6%-os kamat mellett igényelhetsz lakáshitelt.

    A megtakarításodhoz hamarabb is hozzáférhetsz (a lakástakarék tehát feltörhető,) de akkor elveszíted a kamatbónuszt. A Fundentánál arra is van lehetőséged, hogy a hitelt a megtakarítási időszak előtt felvedd.

    Láthatod tehát, hogy a lakáskassza nem a legjobb befektetés. Ez a termék még a kamatprémiumokkal együtt sem olyan jó, mint régen az állami támogatásos verzió volt. Jelenleg ennél nem túl nehéz nagyobb nyerséget ígérő befektetést találni.

    Arany vásárlása: menekülő nemesfém-befektetésnek tartják

    Az aranyba történő befektetés egyik fő előnyének számít, hogy fizikailag (is) létezik, ez egy megfogható fém, így birtokolni is tudod. Ezáltal az arany értéke nem virtuális, vagy nem függ más tényezőktől, mint mondjuk egy részvény esetében.

    Ha fizikai aranyban van a pénzed, az nem értékpapírszámlán van, hanem a valóságban, így nem kellenek mellé betétbiztosítási szabályok sem. Sőt, akár még egy esetleges államcsőd esetén sincs félnivalód.

    Ennyiből az arany tehát egy biztonságos befektetési forma, hiszen a tulajdonodba kerül. Sőt, nemcsak a tulajdonodba, de konkrétan meg is foghatod, birtokolhatod és magaddal is viheted.

    Természetesen a fentiekből következik, hogy ha fizikai aranyba fektetsz, akkor azt őrizned is kell. Tehát széfet kell venned vagy egyéb biztonságos helyet kell találnod a tárolására. Ez mindenféleképpen plusz költséggel járhat, ha fizikai aranyba fektetsz, főleg ha nagyobb összeget.

    Az aranyat menekülő befektetésnek tartják. Bár az árfolyama ingadozhat a világpiaci árának mozgása alapján, de hat rá az euró-forint vagy a dollár-forint árfolyama is. Az amerikai dollár és az euró után egyébként az arany számít a harmadik legnagyobb pénzügyi tartalékképző eszköznek.

    Habár sokan esküsznek az aranyra, de például Warren Buffet, a világ egyik legsikeresebb befektetője nem venne belőle.

    Többféle arany is van

    Ha aranyat vásárolsz értékmegőrzési céllal, akkor az úgynevezett befektetési arannyal fogsz találkozni. Ennek szigorú követelményei vannak. A tisztasága legalább 99,5 százalékos kell legyen, azaz ekkora hányadának kell tiszta aranynak lennie. A tisztasága egyébként akár 99,99 százalékig is fokozható. Ezt négykilences tisztaságú aranynak hívják.

    A befektetési aranyat a piacon elfogadott általános formában és tömegben érdemes megvásárolni, mert ezt könnyebben el is tudod majd adni, ha éppen úgy hozza a szükség. 1 gramm arany még nem számít befektetési aranynak, de a 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 vagy 1 000 grammos aranyrudak már igen.

    Befektetési arany pénzek amik az idő múlásával egyre többet érnek egy befektetőnek

    A befektetési arany érmék formájában is megvásárolható. Ezek 90 százalékos tisztaságtól felfelé indulnak, és általában az uncia (31,103 gramm) súlyegységében vagy annak 1/20, 1/10, 1/4, 1/2 és 1/1 arányaiban kaphatók.

    Ezek az érmék valódi pénzek is voltak egykoron, amelyekkel fizetni is lehetett, de ma már a valódi értéküket a benne lévő arany adja, amely sokkal nagyobb értéket képvisel, mint az érmén szereplő névérték.

    Éppen ezért ezeket inkább csak numizmatikusok vásárolják, mivel a számított aranyértéken felül nagyon komoly felárat is tartalmazhat az érme, amelynek a megbecsléséhez nagy szakértelem szükséges. Ilyet csak megbízható szakembertől vásárolj.

    A vagyonosabb befektetők körében népszerű az 1 kilogrammos öntött befektetési aranyrúd, amely körülbelül olyan méretű, mint egy mobiltelefon. Ennek tizede, vagyis 100 grammos és 1 unciás befektetési arany lapok viszont már a kisbefektetők számára is elérhető áron kaphatóak.

    Részben azért van értéke, mert nehéz kitermelni

    A világ felszíni aranykészlete, mely a történelem során kitermelt összes aranyat magában foglalja, mintegy 181 000 tonnát képvisel, amely unciában átszámítva kb. 5,78 milliárd uncia.

    Értékét többek között az a stabilitása adja, hogy a mai modern eszközökkel is legalább 60 évre volna szükség a felszíni aranykészlet megduplázásához.

    Noha az arany kinyerése aranymosással és bányászattal már több ezer éves múltra tekint vissza, a felszínre bányászott arany 85 százalékát az 1900-as évek eleje óta termelték ki.

    A hivatalos aranykészletek jelentős része a nagyobb jegybankok és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tulajdonában van.

    A legtöbb befektető soha nem találkozik a megvásárolt fizikai arannyal

    Az arany ma már természetesen nemcsak fizikai fém formájában, hanem mai, korszerű befektetési formában (pl. ETF-ben, azaz tőzsdei kereskedésű alapban vagy más befektetési alapban) is elérhető. Itt elég széles a kínálat a nemesfém bányatársasági részvényektől (GDX, GDXJ, HUI) a befektetési arannyal fedezett tőzsdére bevezetett ETF-ekig (SPDR).

    Az aranypiac értékpapírosított aranykereskedéséből legalább 70 százalék az ETF-ekben zajlik, ezért ennek a piacnak jelentős ráhatása van a fizikai arany piacára is.

    Az arannyal akkor érdemes foglalkoznod, ha vonz egy tradicionális befektetési forma, amely értékmegőrző értékkel bír, egyben bármikor könnyen vissza is váltható készpénzre, ha szeretnél belőle kiszállni. Fizikai aranyat hivatalos cégektől, szakemberektől tudsz vásárolni, az internetes keresőkkel sok ilyet találhatsz.

    Részvény - sok befektető erre esküszik

    A részvény egy olyan befektetési lehetőség, melyben sok a kockázat, de - mint tudjuk - a nagy bukások mellett cserébe igen magas hozam is elérhető. Ez főleg akkor igaz, ha valaki elmélyed egy kicsit a tőzsde működésében és megérti, mitől mozognak az árfolyamok és mi hozhat jelentős emelkedést hosszú távon.

    Vannak ugyanis rövid távon elérhető nyereségek a tőzsdén, de ez a hatás elsősorban hosszú távon, évek alatt várható igazán.

    A tőzsdézéshez kezdetnek nem árt beiratkozni egy ingyenes gyorstalpalóra a részvények működéséről, vagy utánaolvasgatni ennek, netán megnézni 1-2 Youtube videót. Semmiképpen se vágj bele képzetlenül a részvények világába, már csak azért sem, mert ez egyáltalán nem működik olyan egyszerűen, mint egy bankbetét vagy egy garantált visszafizetésű állampapír.

    Ha ez megvan, akkor - akár kis pénzzel is, de - máris elkezdheted a befektetést.

    Befektető értékpapírszmlát nyit mosolyogva laptopon részvénykereskedéshez

    Értékpapírszámlát kell hozzá nyitnod

    Először is, szükséged lesz egy értékpapírszámlára. Ez olyasmi, mint egy bankszámla, csak éppen arra szolgál, hogy - többek közt - részvényeket vehess ezen keresztül. Még jobb hasonlat erre az állampapírvásárlási ügyfélszámla, ahol csak állampapírokat vehetsz és adhatsz el.

    Az értékpapírszámlákat bankok vagy brókercégek vezetik. A tőzsdére csak az ő közvetítésükkel juthatsz el, saját magad - kisbefektetőként - nem vásárolhatsz a tőzsdén. Járj utána, hogy milyen piacokhoz, tőzsdékhez férsz hozzá rajtuk keresztül. A számla választása során érdemes körültekintően választani, ahogy egy bankszámla esetében is, hiszen hosszú évek re szóló döntésről van szó.

    Tájékozódj a számla fix díjairól és a megbízások (vétel, eladás) díjairól is, beleértve a pénzügyi tranzakciós illetéket is. Térj ki a pénzfelvétel, vagy az átutalás díjaira is. Célszerű internetes és mobiltelefonos hozzáférést is kérned, hiszen nem fogsz bejárkálni egy bankfiókba a részvényvásárlásokhoz. Kérdezd meg, nyithatsz-e náluk Tartós Befektetési Számlát (TBSZ), milyen befektetővédelemmel rendelkeznek, van-e magyar nyelvű ügyfélszolgálatuk és az mikor érhető el.

    Ha már megvan a számlád

    Ha már megnyílt az értékpapírszámlád, akkor el tudod kezdeni a részvények vásárlását, és akár másodpercek alatt is a birtokodban lehet egy vagy több részvény.

    Azért is fontos a felkészülés a tőzsdei műveletekre, hogy megtanuld megosztani a kockázatot az egyes részvények között. Ezt szaknyelven diverzifikálásnak hívják és általában is szokás ilyet tenni a megtakarításokkal.

    Tehát a pénzed egy részét fektesd csak részvényekbe, és ott is igyekezz több részvény között megosztani a kockázatokat. Majd meg fogod látni, hogy - különösen hosszabb időszak után - a jól kiválasztott rézvényeid emelkedést fognak mutatni, valószínűleg nem is kicsit.

    Ne feledd, hogy a részvényeket bármikor adhatod-veheted, ez nem lekötött betét. A neked tetsző részvények kiválasztásához rendszeresen olvass tőzsdei híreket, elemzéseket, kövess tanácsadókat, hallgass ilyen tartalmú rádióműsorokat.

    Figyelj oda azokra a cégekre, amelyeknek a részvényeit megvetted, hogy még idő előtt megvehesd vagy eladhasd a részvényeit.

    A részvények világában nemcsak egyedi részvényeket vásárolhatsz meg, hanem olyanokat is, melyek ETF-ekben vannak, azaz egy csokorba vannak gyűjtve. Ezekben az a jó, hogy tulajdonképpen már diverzifikáltak, így önmagában egy-egy részvény hirtelen leromlása nem veszti el a vagyonod egy jelentős részét. Igaz, a hirtelen felemelkedése sem.

    Sok cégnél robot tanácsadót is igénybe vehetsz, amelyik helyetted kereskedik a te pénzeddel, a te megbízásaid alapján.

    Beállíthatsz vásárlási és eladási limiteket is

    De úgy is vásárolhatsz részvényt, hogy a vásárlás - vagy az eladás - egy bizonyos árfolyam elérésekor történjen meg. Ezt limitáras megbízásnak hívják. Ennek az az értelme, hogy csak egy bizonyos elvárt hozam elérésekor realizálod a nyereséget, addig tartod a papírt. Vételnél pedig olyan alacsonyra mész, hogy megérje neked a felfutás vagy a visszakapaszkodás az eredeti szintre.

    Ezenkívül még sokféle tranzakció létezik a tőzsdén, de ezek jó részére - kisbefektetőként - nem lesz szükséged.

    A részvények világába már kisebb összegekkel is be tudsz kapcsolódni, és havonkénti vásárlásokkal is tudod növelni a befektetésedet.

    Részvényekkel foglalkozni azonban elsősorban akkor van értelme, ha ezzel a befektetéssel hosszú távon szeretnél foglalkozni.

    Lány aggódik a kripto befektetése miatt

    Kripto befektetés: csak erős idegzetűeknek!

    Kripto befektetés. Talán ez a kifejezés vált az elmúlt időszakban a kedélyeket leginkább borzoló befektetési lehetőségnek, elsősorban a kriptovaluták árfolyamának jelentős kilengései (volatilitása) miatt. De arról senki sem beszél, hogy az egész világ szép csendben végignézte a 2008-as pénzügyi-gazdasági válság mintegy „melléktermékeként” megszülető első - és máig legnagyobb - kriptopénz, a bitcoin drasztikus felemelkedését.

    A 2010-es években nagyon sokáig előbb 5, majd 10 amerikai dollár volt a bitcoin árfolyama, mielőtt hihetetlen magasságokba ugrott volna. Erre senki nem számított, különben a fél világ bevásárolt volna a bitcoinból, hogy aztán rövid távon, néhány hónap alatt 100-200-szoros hasznot érjen el vele.

    Aki azonban ezen a szinten nem realizálta a nyereségét, az némi átmeneti árfolyamszint-csökkenés, megtorpanás után további csillagászati árfolyamszinteken realizálhatta a sokkal nagyobb nyereségét.

    A bitcoin ma a kezdeti 5-10 dolláros árfolyamának 1600-3300-szorosát éri. Tehát aki mondjuk csak 100 000 forintot fektetett be 10 éve a bitcoinba, az manapság 160-330 millió forintot érő vagyonnal büszkélkedhet. De a csúcson 1 milliárd, vagy 500 millió forintot is ért az 5-10 dolláros befektetése.

    Nos, ez az oka annak, hogy a világ befektetésként tekint a bitcoinra és a társvalutáira, amiből ma már rengeteg van. A legtöbbje azonban árfolyamában a bitcoinhoz igazodik. Noha a történtek fényében nem csoda, hogy a kriptovalutákra befektetésként tekintenek, de a kriptovaluták egyáltalán nem befektetési célokra jöttek létre.

    A bitcoin és társai árfolyamának felemelkedését nem a pénzügyi teljesítménye, csakis az emberek hite hajtotta ilyen csillagászati magasságokba, és a drámai visszazuhanását is ugyanez a hit fogja vezérelni, ha majd egyszer netán megtörténik.

    A bitcoin - és kezdeti társai, mint az ethereum vagy a dogecoin, litecoin - alapvetően fizetési célokra jöttek létre. A világ a 2008-as pénzügyi-gazdasági válság időszakában ki volt éhezve egy olyan fizetőeszközre, melybe az állam végre nem tud beleszólni. Nem tud őrködni felette, nem tud úgy dönteni, hogy beindítja a pénznyomó gépet és úgy sem, hogy az árfolyamára kamatpolitikájával vagy megszorításokkal hat.

    Nem kontrollálja egy állam se

    A bitcoin egysége belülről sem bontható meg, köszönhetően a mögöttes blokklánc-technológiának, amely egy teljesen nyilvános és hamisíthatatlan naplófőkönyvként működik. A bitcoinnak nincs is fizikai, materializált pénz változata, sosem volt.

    Minden létező fizikai bitcoin csak egy szimbólum. Az államok ezért teljesen tehetetlenül végignézték, amint ez a zseniális találmány, az első, államtól teljesen független pénz elindul és sikerre viszi önmagát. Amikor felocsúdtak, hogy végre betiltsák, már késő volt.

    Bár a bitcoin - és egyre jobban optimalizált társai - végül sajnos nem tudott az egész világon egy független, digitális pénzként, fizetőeszközként elterjedni, árfolyam-emelkedésével mégis teljes értékű globális ismertséget kapott.

    A bitcoint nem befektetésre találták ki

    Mindezek miatt azonban a bitcoin nem befektetési eszköz!

    Nincs mögötte semmilyen gazdasági teljesítmény, nincs mögötte egyetlen állam sem, egyetlen jegybank sem, nem ügyeli senki, senki nem garantál neked semmit, ha bármilyen veszteség ér.

    Ezért - mivel megtiltani nem lehet - azt javasoljuk, hogy ha feltétlenül bitcoinba vagy a kriptopiacra szeretnél befektetni, azt nagyon óvatosan tedd! Csak annyi pénzt kockáztass, amelynek részbeni vagy egészbeni elvesztése nem visel meg lelkileg és nem jár a vagyonod elvesztésével is egyben!

    Befektető férfi bitcoint vásárol atm-ből

    Bitcoint Magyarországon is tudsz vásárolni ATM gépből vagy weboldalon („váltón”) keresztül és el tudod azt tárolni egy külső szolgáltató e-pénztárcában vagy egy saját hardveres megoldással. Ez utóbbi viszont tényleg úgy működik, mint egy pénztárca, tehát el is veszítheted (bár más ettől még valószínűleg nem fér hozzá a titkosítás miatt, de sajnos te sem. Ezért célszerű inkább e-Pénztárcában vagy bármely hasonló eszközben tárolni a bitcoinjaidat vagy más egyéb kriptovalutáidat.

    Ha a fentiek nem ijesztettek el és még mindig szeretnél kriptodevizába fektetni, akkor azt javasoljuk, hogy olyan kriptót válassz, amelyik valamilyen funkcióval rendelkezik a fizetésen felül, például azonnali fizetést biztosít, vagy más szolgáltatást, mert ezzel a jövőben kiemelkedhet a többi közül.

    A blokklánc alapú technológia viszont máshol is velünk marad, mint a kriptopénzek világa, így állami szervezetek, vagy akár még bankok is átvehetik ezt. Ezeknek azonban már semmi köze nem lesz a kriptovilághoz, ahogy a jegybankok által kibocsátott digitális pénzeknek sem.

    EToro: amikor az online közösség segít befektetni

    Ha már eddig eljutottál az olvasásban a kockázatosabb befektetési lehetőségek után, akkor van egy jó hírünk: mindezek lényegében elérhetők egyetlen platformon is. Bár van elég konkurenciája, a befektetésekben az eTorónak, ezt mondják az egyik legismertebbnek a kockázatos befektetések terén.

    De mi is az az eToro, amelyről talán hallhattál már eddig is?

    Az eToro egy több millió felhasználóval rendelkező közösségi befektetési platform, mely mögött egy sokféle eszközt kínáló nemzetközi brókercég áll.

    10 irodájuk van világszerte, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Izraelben, Cipruson és Ausztráliában is jelen vannak.

    Az eTorón saját magad is befektethetsz, de talán ami még vonzóbb benne, hogy úgynevezett közösségi befektetést is lehetővé tesz, ami azt jelenti, hogy más befektetők befektetéseit te is követheted a pénzeddel, így ha ők nyereséget termelnek, akkor automatikusan te is nyereséges leszel. A platform elérhető az interneten és mobilalkalmazásban (Google Play, App Store) egyaránt.

    Az eTorót sokan kriptobefektetési platformként ismerik, de valójában sokkal többet nyújt ennél. Részvények, devizák, áruk, ETF-ek és különféle indexek éppúgy megtalálhatók rajta, mint a kriptoeszközök. A különféle pénzügyi eszközöket befektetés nélkül is nyomon követheted.

    Ezt nyújtja a közösségi befektetés

    A már említett közösségi befektetés lehetővé teszi, hogy nyomon követhesd más felhasználók pénzügyi befektetési tevékenységét, és a CopyTrader-nek nevezett rendszer segítségével minden befektetési tevékenységüket a saját pénzeddel valós időben lemásold.

    Az eToro a döntésben azzal segít, hogy megjeleníti az egyes ügyfelek legfontosabb adatait, ilyen például a nyereség százaléka, a kockázati pontszáma és a portfóliójának összetétele. A CopyTrader egy ingyenes szolgáltatás, de a ráépülő Popular Investor program még azt is biztosítja a sikeres befektetők számára, hogy szakértelmük megosztásával pénzt keressenek a követőiktől.

    Az eToro egy innovatív, hosszú távú befektetési eszközt is kifejlesztett Smart Portfolios néven. Ezek előre összeállított befektetési portfóliók, amelyek vagy a platform legjobb befektetőinek befektetéseiből, vagy egy előre meghatározott befektetési stratégia mentén felépített pénzügyi eszközökből állnak.

    Az eToro tartalmazza az eToro Money Crypto Wallet-et is, amely egy könnyen használható, több titkosítást tartalmazó, biztonságos digitális kriptopénztárca. A szolgáltatás biztosítja a kriptoeszközök küldését és fogadását.

    Ideges nő számlát akar nyitni az etoro platformon a befektetéseihez

    Mi kell hozzá, hogy számlát nyithassak az eToronál?

    Ha úgy döntesz, hogy belevágsz a befektetésekbe az eToro segítségével, akkor először is igazolnod kell, hogy 18 év feletti vagy.

    Másodszor olyan országban kell élned, ahol az eToro szolgáltatást nyújt. 140 ilyen ország létezik, Magyarország is ezen országok közé tartozik. Szükséged lesz továbbá egy működő telefonszámra és e-mail címre.

    Van 170 ország a világban, amelyekben nem tudsz regisztrálni az eToro-ra. Ilyen például Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom, India, Japán, Kanada, Kína, Oroszország, Szaúd-Arábia, Szerbia, Törökország, Új-Zéland, Ukrajna. Ez azt jelenti, hogy ilyen nemzetiségű befektetőkkel sem fogsz találkozni.

    A regisztrációs folyamat végén nem szükséges pénzt elhelyezned. Dönthetsz úgy is, hogy az alkalmazás virtuális befektetési számláját használod, rajta a 100 000 dolláros induló összeggel. Ezzel nem keresel ugyan, de nem is veszítheted el a saját pénzedet. Ez egy kitűnő lehetőség arra, hogy beletanulj az e-Toro-zásba, teljesen kockázatmentesen. Biztosítva ezáltal azt is, hogy amikor majd a saját pénzedet fekteted be, azt már több tapasztalattal tedd.

    Érdemes először a virtuális számlával gyakorolnod

    Ha kezdő vagy és nem sietsz annyira, akkor mindenképpen javasolt a virtuális eToro számla használata. A demó kereskedési számla segítségével megismerheted az eToro által kínált összes funkciót, beleértve

    • a portfóliód áttekinthetőségét,
    • az egyes pénzügyi eszközök valós idejű trendjeit,
    • kísérletezhetsz különböző kockázati szintű tőkeáttételek alkalmazásával, vagy
    • a Stop Loss és Take Profit alkalmazásával,
    • kapcsolatba léphetsz a világ minden tájáról érkező vezető kereskedőkkel, átmásolva portfóliójukat vagy,
    • kipróbálhatod az eToro kész tematikus portfólióit is.

    A demószámlával több mint 3 000 eszközzel kereskedhetsz a vezető globális piacokon részvényekkel, értéktőzsdei befektetésekkel, kriptovalutákkal, árukkal, pénznemekkel, indexekkel és ETF-ekkel. A demó kereskedési számlán meg lehet tanulni a hibák elkövetését, illetve lehet kísérletezni a különböző befektetési stratégiákkal, pénzügyi kockázat nélkül.

    A virtuális portfóliódban csak virtuális pénzeszközökkel kereskedhetsz, amely később sem befolyásolja a tényleges - saját pénzed befektetésével elért - számlaegyenlegedet. A demószámlát a valós számláddal párhuzamosan is használhatod. Ha elfogyott a 100 000 dollár a virtuális számládon, akkor az ügyfélszolgálaton keresztül kérhetsz további pénzt is a virtuális számládra.

    Hátradőlhetsz a tematikus alapokba történt befektetés után

    Egy nagyon egyszerű befektetési lehetőség befektetési alapokba fektetni. Ebben az esetben ugyanis szakemberek kezébe adod a pénzedet. Országosan több száz ilyen alap közül választhatsz, amelyekről egyenként a Bamosz.hu honlapján is tájékozódhatsz, méghozzá igen részletes adatokból.

    Amikor választasz egy befektetési alapot, akkor sokféle mérlegelés alapján teheted ezt meg. Választhatsz alapkezelőt, dönthetsz a befektetési politika mellett (pl. árupiac, ingatlan, kötvény, részvény, tőkevédett, vegyes), kiválaszthatod az alap fajtáját (pl. alapok alapja), típusát (nyílt, zárt), jellemző kitettségét (pl. árupiac, arany, BUX, energia, egészségügy, nyersanyag, ökológiai), földrajzi kitettségét (pl. Európa, Afrika, Ázsia, Kína, India), devizáját (pl. EUR, CHF, HUF, USD, GBP) és ESG besorolását (pl. ESG minősített).

    De összehasonlíthatod a hozamokat is, ez talán a legfontosabb mérce. Egymás mellett láthatod a 3, 6 vagy 12 hónapos, illetve 3, 5 vagy 10 éves hozamokat, grafikonon és táblázatban is. Azt ne felejtsd el, hogy a múltbeli adatok semmiféle garanciát nem jelentenek a jövőre nézve. Ezt sok alapnál közvetlenül is láthatod: míg az egyik időszakban tündököl, utána bukdácsol. Nincs egyforma teljesítmény a befektetési alapokban annak ellenére, hogy profi szakemberek kezelik azokat.

    A befektetési alapok egyik nagy előnye, hogy egyszerűek, mint a lekötött betét (bár kell hozzájuk értékpapírszámla) és igen változatos a pénzügyi instrumentum választék, ami mögöttük áll.

    Fektess be tematikus alapokba!

    Általános elv, hogy minél kockázatosabb egy befektetés, annál nagyobb a haszna. Ez a tétel sok esetben azonban inkább csak hosszabb távon érvényes, tehát legalább 5 éves időtartamban.

    Ha nem nagyon értesz a különféle kötvényekhez, alapokhoz, részvényekhez, nyersanyag-alapokhoz, mégis szeretnél profitálni ezekből a lehetőségekből, akkor válassz sok, egy csoportba tartozó befektetéseket tartalmazó befektetési lehetőséget!

    Ilyenek lehetnek a különféle kockázat szerinti csoportok, vagy a tematikus befektetési alapok. Utóbbi lehet például környezetvédelmi célok alapján történő befektetés, vagy techcégek papírjaiba történő befektetés, de lehet például ingatlanpiaci alap vagy bármi más.

    Remek példa erre az Erste Bank Erste Future Befektetési Programja, amelybe havi rendszeres összeggel is fektethetsz, de egyszeri megtakarítást is indíthatsz, de akár kombinálhatod is a kettőt.

    Befektetők egy tanácsadóval tárgyalnak hogy melyik erste futures befektetési program közül válasszanak

    A programban csomagokat ajánl az Erste Bank, amelyhez egy nagyon szemléletes kalkulátort is készített. Itt a kockázatvállalási hajlandóságod alapján be is állíthatod, hogy mekkora összeget vállalsz rendszeresen befizetni és mennyi ideig takarékoskodnál. A kockázatvállalási hajlandóságtól függően 6, 7 vagy 8 százalékos éves hozammal számol a kalkulátor, de persze ez csak egy elvi megközelítés, a valóság eltérhet ettől.

    Az Erste más-más színnel jelölt befektetési csomagokat állított össze, melyek közül a laikusok is könnyen választhatnak.

    A szinte készpénzként hozzáférhető Cash csomag az egy éven belül lejáró kockázatmentes befektetési lehetőségeket tartalmazza, illetve kisebb részben egy ingatlanpiaci befektetést az Erste Duett Alapok Alapjában.

    A Save csomag hazai államkötvényekből, kockázatmentes befektetési lehetőségekből és ingatlanpiaci befektetésből áll az Erste Megtakarítási Alapok Alapjában.

    A Portfolio csomag forint és deviza alapú államkötvényekből, vállalati kötvényekből, ingatlan és nyersanyag befektetésekből illetve globális cégek részvényeiből áll. 75 százalékban az Erste Megtakarítási Alapok Alapja, 25 százalékban pedig az Erste Multi Asset Diversified Alapok Alapja alkotja.

    A Cash + Globál csomag pénzpiaci eszközökbe, továbbá ingatlanpiacba, kötvényekbe, nyersanyagokba és részvényekbe fektet. Fele-fele részben alkotja az Erste Multi Asset Diversified Alapok Alapja és az Erste Duett Alapok Alapja.

    A Globál Mix csomag a fejlett és feltörekvő piacok részvényeiből, hazai és nemzetközi államkötvényekből és vállalati kötvényekből, aranyból, alternatív eszközökből és nyersanyagokból részesedik, az Erste Multi Asset Diversified Alapok Alapjával.

    A JövőTech csomag innovatív technológiai vállalatok részvényeibe fektet különböző iparágakból. Fele-fele arányban az Erste Stock Techno HUF R01 és az Erste Future Invest HUF R01 alapok alkotják.

    A Zöld csomagba környezetileg felelős vállalatok részvényei tartoznak, fele-fele arányban az Erste Stock Environment HUF R01 és az Erste Green Invest HUF R01 alapokból.

    Végül a Reál eszközök csomag aranyba és egyéb árupiaci eszközökbe, az ingatlan szektor részvényeibe, inflációkövető kötvényekbe, illetve globális részvényekbe fektet az Erste Real Assets HUF Alapok Alapjával.

    Valamennyi alap a "Múltbeli teljesítmény" gombbal megnyitható egy külön oldalon, ahol látható az alap múltbeli teljesítménye. A többféle időtávra átváltható hozamgörbéből a "Befizetések kiszűrése" gombbal ki lehet szedni a havi rendszeres vagy a megnyitáskori egyszeri befizetések hatását, így egy valódi hozamgörbéhez jutsz. Alatta táblázatszerűen is láthatók az egyes időtávokhoz tartozó évesített - azaz évenkénti szintre átlagolással kiszámolt - hozamok.

    Ha a csomag részét képező befektetési alapra vagy alapokra kattintasz, akkor külön oldalon láthatod az alap hozamait görbéken és időszakonkénti felsorolásban is, továbbá még egy sor információt, melyek részeként sokféle dokumentumot is letölthetsz.

    Vásárolj kötvényeket!

    Ha magasabb kamatot szeretnél elérni, mint a banki lekötött betétek, de mégsem szeretnél annyi pénzt kockáztatni, mint a részvényekkel, akkor választhatsz egy, a részvényeknél kevésbé kockázatos, de mégsem kockázatmentes befektetési lehetőséget, ez a kötvény.

    A kötvénnyel a kötvény kibocsátójának - leggyakrabban az államnak vagy egy vállalatnak - adsz kölcsön pénzt, azaz a hitelezője leszel.

    A kötvényeknek sokféle változatuk van. Érdemes megnézned, hogy mi az, ami számodra megfelelő ezek közül.

    Általános szabály, hogy a kamat, illetve hozam magasabb lesz, mint a lekötött betétek esetében, viszont a kötvények kamatozása igencsak szórhat és a kamat mindig a kockázattal arányosan nő.

    Célszerű többféle kötvényt vásárolnod és ezzel diverzifikálnod a kockázatot, de tartsd szem előtt, hogy egy befektetésnek legalább a pénzromlás (infláció) mértékét célszerű visszahoznia.

    Összefoglaló - befektetésekben légy a magad ura!

    Ha a kockázatokat kerülő típus vagy, akkor a lekötött bankbetétek és az állampapírok jelenthetnek számodra optimális befektetést. Ezek között is érdemes lehet többféle lehetőségbe befektetni, itt ugyanis a befektetett pénzed biztosan visszakapod, de a kamatok már eltérhetnek.

    Ha van kockázatosabb befektetési formákba befektethető pénzed, akkor nézz körül a részvények között. Ezeket általában csak hosszabb távon tudod nyereségesre kihozni, akkor viszont a kockázatmentes befektetéseknél jóval nagyobb hozammal.

    A befektetéssel kombinált életbiztosítás is lehet egy jó választás, ezek ugyanis ötvözik a kockázati és a megtakarítási elemeket. Ezzel a termékkel egyszerre tudod kivédeni a váratlan események pénzügyi kockázatait és építheted fel a megtakarításodat.

    Érdemes összehasonlítani ezt az összetett terméket a kockázati életbiztosításokkal, illetve a különböző megtakarítási lehetőségekkel. Ilyenkor vedd figyelembe a költségeket, illetve a szolgáltatásokat és válaszd azt a megoldást, amely a legjobban illeszkedik az igényeidhez.

    Ha szeretsz hazardírozni, akkor a kriptopiaci befektetés is lehet egy jó megoldás a számodra. Itt azonban hosszú távon sem biztos a hozam, és a tőkéd akár jelentős részét is könnyen elvesztheted.

    Bármibe is fektetsz, figyelj oda az adózási szabályokra és az adó legális elkerülésének lehetőségére. Ebben segíthetnek neked egyes állampapírok és a TBSZ.

    Befektetés előnyök-hátrányok

    • ahogy egyre nagyobb kockázatot vállalsz, azzal arányosan nő a lehetséges elérhető hozamod
    • egyes befektetési formákra (pl. egyes állampapírok, TBSZ) kamatadómentesség jár
    • egyes kockázatmentes befektetési formákkal (meghatározott állampapírok) az infláció feletti hozamot is elérhetsz, ezáltal a pénzed értékét 100 százalékosan megőrizheted a magas infláció alatt is
    • egyes, magas hozamot ígérő befektetéseknél elveszítheted a tőkéd részben vagy egészben is
    • az állampapírok korlátlan betétvédelemmel rendelkeznek, de a bankbetétek „csak” 100 000 eurónak megfelelő forintösszegig fizetnek, erre a fontos különbségre 40 millió forintos befektetés esetén érdemes odafigyelned
    • gyorsan magas hozamot kizárólag kockázatos befektetésekkel érhetsz el

    Maradtak kérdéseid a befektetésekről?

    • Miért nem az elérhető hozam a legfontosabb szempont?

      Azért, mert a pénzed megóvása és - lehetőség szerinti - gyarapítása a tét, nem pedig az, hogy azt is elveszítsd, amid van. Minél nagyobb hozamot ígér egy befektetés, azzal arányosan nagyobb a pénzed részbeni vagy egészbeni elvesztésének a kockázata is. Ha nem szeretnél kockáztatni, csak a kockázatmentes befektetéseket javasoljuk.

    • Mit jelent az, hogy egy befektetés kockázatmentes?

      A kockázatmentesség az állampapíroknál korlátlan összegig fennáll. Ha a pénzed bankbetétben van, akkor viszont 100 000 euróig, illetve annak megfelelő forint- vagy más devizaösszegig vagy biztonságban. Viszont ezt tudod növelni azzal, hogy más banknál is elhelyezed a megtakarításodat. A 100 000 eurós betétbiztosítási határ ugyanis bankonként és természetes személyenként érvényes.

    • Mit tegyek, ha a céges pénzem is biztonságban szeretném tudni?

      Cégek általában nem férhetnek hozzá azokhoz a befektetésekhez, amikhez a lakosság. Ezért a cégednek, vállalkozásodnak az üzleti befektetési lehetőségek közül kell választanod. Az jó hír viszont, hogy a 100 000 eurós értékhatár bankonként külön-külön vonatkozik rád, mint természetes személyre és mint vállalkozóra.

    • Milyen állami mutatók segíthetnek nekem a hozamról hozott döntésemben?

      Az Egységesített Betéti Kamatláb Mutató (EBKM) a banki lekötött betétek hozamait teszi összehasonlíthatóvá, kivédve ezzel a bankok trükkjeit. Az Egységesített Értékpapír Hozam Mutató (EHM) az értékpapíroknál jelenti ugyanezt az alapot.

    • Melyik kockázatmentes befektetési lehetőség adja a legmagasabb kockázatmentes hozamot?

      A babakötvény. Ez ugyanis az infláció felett 3 százalékkal fizet, méghozzá állami garanciával a háttérben. Ezt segíti a befizetés utáni 10 százalékos, de legfeljebb évi 12 000 forintos állami támogatás is, továbbá a kamatadómentesség és a teljes adómentesség.

      Ezt a pénzt viszont csak a gyermeked tudja felvenni, leghamarabb 18 éves korától. Ha a számla 15 éves korában még nem volt megnyitva neki, akkor pedig a számlanyitástól számított 3 év múlva.

    • Jó megoldás a biztosítással egybekötött befektetés?

      A befektetéssel közös biztosítás olyasmi, mint az üzletek egyet fizet, kettőt kap akciói. Többet kell költened rá, mint egy sima befektetésre, viszont van egy biztosítás benne egy váratlan esemény fedezetére.

      Ha ilyesmi érdekel, akkor érdemes körülnézned a piacon, de nagyon fontos, hogy mind a befektetési, mind pedig a biztosítási feltételekkel pontosan tisztában légy és a számodra legelőnyösebb megoldást válaszd.

    • Mi számít a legjobb befektetésnek?

      Sokan biztosan sokféle választ adnak erre, egységes válasz biztosan nincs. Ahogy az útmutató elején írjuk, fontos a kockázati hajlandóságod szerinti választás. Az olyan befektetési felületeken, mint például az eToro, magad is láthatod a legnépszerűbb befektetési lehetőségeket, melyet a legtöbben követnek a pénzükkel.

      Fontos, hogy kockázatos befektetési lehetőségek között diverzifikálj, azaz oszd meg a kockázatot! Sohase egyetlen lehetőségre tedd fel az összes pénzed!

    Az alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!

    Segítünk kiválasztani a számodra legkedvezőbb befektetést!
    Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
    • Átbeszélitek, hogy milyen időtávra és mekkora összeget szeretnél befektetni
    • Leszűrjük neked a szóba jöhető befektetéseket
    • Végül a teljes ügyintézést is ránk bízhatod
    Promóció
    Gergely Péter
    Gergely Péter pénzügyi szakértő
    Linkedin
    Gergely Péter pénzügyi szakértő

    Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam.