Értékbecslés: ezeket kell tudnod róla 2024-ben
Ha hitelből vennél lakást, vagy más célra igényelnél jelzáloghitelt, akkor a hitelfelvételnek mindig része az ingatlan értékbecslés. Enélkül nincs hitel. Az értékbecslést sok tévhit övezi, ami miatt sokan tartanak tőle. Útmutatónk végigvisz a folyamaton, és elmondjuk a buktatókat.
- Mi az értékbecslés és miért van rá szükség?
- Ki az értékbecslő?
- Hitelfedezeti érték
- Hogyan zajlik az értékbecslés?
- Statisztikai alapú értékbecslés
- Mennyibe kerül az értékbecslés?
- Választhatok értékbecslőt?
- Milyen ingatlanra kérhetek értékbecslést?
- Lakást adok el, kérjek értékbecslést?
- Ezért jó az előzetes értékbecslés
- Milyen dokumentumokra lesz szükségem?
- 5 szempont ami alapján az értékbecslő értékeli az ingatlant
- Mennyi idő míg elkészül a szakvélemény?
- Mennyi ideig érvényes az értékbecslés?
- Nem értek egyet az értékbecslés eredményével. Mit tehetek?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az értékbecslés és miért van rá szükség?
Az értékbecslés során egy ingatlanszakértő – az értékbecslő – megnézi az ingatlant és megállapítja a forgalmi, vagy más néven piaci értékét. Ez az az összeg, amennyit a szakember szerint most a piacon ér a lakás.
De mivel jelzáloghitelre is szükséged van, és a bank rendelte meg az értékbecslést, így a forgalmi értéken felül megállapítják a lakás hitelbiztosítéki értékét (HBÉ) is, amit a szakmában menekülési értéknek is szoktak nevezni. A HBÉ a bank számára lesz fontos hitelnyújtáskor.
Miért van szükség értékbecslésre, hiszen lakásvásárlásnál ott az adásvételi szerződés. Neked a vételárat kell kifizetned, ahhoz van szükséged hitelre, miért nem ahhoz igazodik a bank?
Azért, mert nem feltétlenül annyiért veszed meg a lakást, amennyit az valóban ér. Egy másik eladó és egy másik vevő talán más összegben állapodna meg. Ráadásul a bank se fogadna el egy olyan ingatlant egy hitel fedezeteként, amit az ő megbízottja (az értékbecslő) nem néz meg személyesen.
Ki az értékbecslő?
Az értékbecslő egy független szakértő, aki több száz ingatlant látott már. Olyan adatokhoz is hozzáfér és olyasmiket és észrevesz, amit te nem. A lakásnak számos tulajdonságát megvizsgálja, és azok alapján készít egy szakvéleményt arról, hogy mekkora a lakás értéke. Ez egy független vélemény, amit nem befolyásolnak például olyan érzelmek, hogy az eladó nehezen válik meg ettől az ingatlantól, vagy neked ez az álmaid lakása.
Ha pedig nem lakásvásárlásról van szó, hanem bővítésről, korszerűsítésről vagy felújításról, esetleg hitelkiváltásra vagy szabad felhasználásra vennél fel jelzáloghitelt, akkor még vételár sincs, amiből a bank kiindulhatna. A lakás értéke és az adható hitelösszeg szorosan összefüggenek.
A banknak jogszabály írja elő, de a saját szabályzata is meghatározza, hogy az ingatlant milyen mértékben veheti figyelembe fedezetként.
A jogszabály szerint az ingatlan piaci értékének 80 százalékánál magasabb összeget nem kaphatsz hitelként. Ez a szám a hitelfedezeti mutató, vagy HFM.
Sokszor nem a maximumot adják a bankok
A hitel tehát a piaci értéknek legfeljebb a 80 százaléka lehet, de a bankok azért ennél gyakran óvatosabbak, és alacsonyabb összeget adnak. Befolyásoló tényező, hogy hol van az ingatlan, városban vagy faluban, megyeszékhelyen vagy egy kisvárosban az országhatár mellett, vagy hogy az utóbbi években mekkora volt a környéken az ingatlanforgalom.
Az sem mindegy, hogy milyen anyagból épült a ház. A vályog, vagy könnyűszerkezet nem biztos, hogy elfogadható. Az is fontos, milyen ingatlanról van szó, lakáscélú, vagy üdülő, garázs, üzlet stb. Van, amit fedezetként nem fogad el, de pótfedezetként szóba jöhet.
Hitelfedezeti érték
Ez az az érték, amennyiért a bank viszonylag rövid idő alatt értékesíteni tudja a lakást akkor, ha te valamilyen okból nem tudod fizetni a hiteled. A hitelfedezeti érték a piaci értéknél kevesebb, annak egy bizonyos százaléka. Ennél magasabb hitelt nem ad a bank.
Tévhit: Az értékbecslő jelentősen alulértékeli az ingatlant
Az ingatlanszakértő egyik fél érdekeit sem veheti figyelembe, mert objektív szakmai véleményt kell mondania.
A túl alacsonyra belőtt érték igazából a banknak sem jó, hiszen ő az értékes ingatlanokra (és megfelelő jövedelemre) minél magasabb összegű hitelt szeretne adni.
A lakáshitel kalkulátor megmutatja, hogy jelenleg milyen lakáshiteleket lehet igényelni. Több bank is van, amely az értékbecslés díját elengedi, vagy utólag visszatéríti, ezért a kezdeti költség alapján rendeztük a hiteleket.
Hogyan zajlik az értékbecslés?
Hiteligénylésnél a bank rendeli meg az értékbecslést, pontosabban sokszor az ügyintéző, akihez a hitelkérelmed kerül.
Az értékbecslő telefonon megkeresi azt, akit kapcsolattartóként a banknál megadtál. Ha lakást vásárolsz, akkor ez lehet az eladó vagy az ingatlanközvetítő, de ha felújítasz, bővítesz, korszerűsítesz vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt veszel fel, akkor téged hív majd.
Ezután következik a helyszíni szemle, vagyis az ingatlan megvizsgálása. Megegyeztek egy időpontban, amikor az értékbecslő kijön felmérni a lakást. Elkéri az ingatlan dokumentumait, megnézi a lakást, mér, kérdez, fotókat készít.
Az értékbecslés nem hosszadalmas
A legtöbb esetben a helyszíni szemle elég gyorsan megvan. Egy családi házat a szakember legtöbbször egy órán belül fel tud mérni.
Statisztikai alapú értékbecslés
Vannak olyan esetek, amikor az ingatlan forgalmi értékét megállapítják, de ehhez nem kötelező helyszíni szemlét tartani.
Mikor lehetséges ez?
Ha az ingatlan:
- lakóingatlanként szerepel a nyilvántartásban,
- Budapesten, megyeszékhelyen, megyei jogú városban vagy a budapesti agglomerációban van, és
- azt a bank szabályzata is megengedi,
akkor nem feltétlenül kell rá értékbecslést készíttetnie, hanem statisztikai módszerrel is megállapíthatja a bank az ingatlan értékét.
Statisztikai alapú értékbecslést csak olyan ingatlanoknál lehet használni, amelyek alapterülete maximum 150 m2-es.
Gyorsabbá és olcsóbbá teheti a hitelbírálatot, viszont az adható hitel a hitelbiztosítéki érték 60 százalékánál nem lehet magasabb, szemben a jogszabály által egyébként meghatározott 80 százalékos maximummal.
Mennyibe kerül az értékbecslés?
Az ár általában attól függ, hogy milyen ingatlanról kérsz értékbecslést. Van bank, amelyik a méret alapján, van, amelyik az igényelt hitel típusa alapján áraz.
Általában 30 000-40 000 forint közötti összegre kell számítanod lakásoknál, de üzleti célú ingatlanok esetében a mérettől függően akár 100 000 forint felett is lehet.
Sok esetben az értékbecslés díját a bankok akció keretében teljesen elengedik, vagy utólag visszafizetik.
Választhatok értékbecslőt?
Régebben volt rá lehetőség, ma már csak a bank (a fióki ügyintéző) rendeli meg az értékbecslőket.
A bank az értékbecslők munkáját is ellenőrzi, és értékeli az egyes szakembereket.
Milyen ingatlanra kérhetek értékbecslést?
Gyakorlatilag bármilyenre. Hitelfelvétel kapcsán leggyakrabban a lakás, lakóház, tanya, garázs, üdülő, telek, üzleti célú ingatlanok szoktak előfordulni, de fel lehet becsültetni egy szállodát, egy gyárépületet vagy egy társasházat is.
Lakást adok el, kérjek értékbecslést?
Ha nem bankhitel miatt kell értékbecslést készíttetned, akkor is bármikor megkereshetsz egy ingatlan értékbecsléssel foglalkozó céget, akiktől megrendelheted az értékbecslést.
Így kaphatsz egy független véleményt arról, hogy mennyit ér a lakásod, és ha elkezd a vevő alkudozni, akkor jobban tudsz majd érvelni. Vagy ha örökölsz egy lakást, akkor is hasznos lehet egy független szakvélemény, főleg ha nem te vagy az egyedüli örökös.
Ezért jó az előzetes értékbecslés
Az előzetes értékbecslést a bankon keresztül kérheted. Ekkor még nem indítottad el a hiteligénylést, csak érdeklődsz a hitel iránt. A bank, illetve az ingatlanszakértő az előzetes értékbecsléskor csak az ingalant fogja nézni, a jövedelmed vizsgálatával még nem foglalkozik.
Előzetes értékbecslést érdemes lehet kérned akkor, ha nem vagy benne biztos, hogy az ingatlan, amit kinéztél, tényleg annyit ér, mint amennyit az eladó kér érte. Akkor is hasznos, ha bizonytalan vagy a lakás szerkezete, anyaga, állapota, vagy akár az elhelyezkedése miatt, és nem tudod, hogy valóban jó fedezet lesz-e az a banknak.
Támogatott hitellel vásárolt (CSOK Plusz, falusi CSOK hitel) ingatlanoknál is kérhetsz, mert ott jogszabály köti ki, hogy a vételár és az értékbecslő által meghatározott forgalmi érték között 20 százaléknál nagyobb különbség nem lehet. Ha az eltérés nagyobb, a támogatást elveszítheted.
Az előzetes értékbecslés viszont részedről nem jelent kötelezettséget a bank felé, azaz a bank nem lehet benne biztos, hogy valóban tőle veszed majd fel a hitelt. Ezért az értékbecslés díját ki kell fizetned, bár előfordulhat, hogy később, ha felveszed a hitelt, akkor visszakapod.
Milyen dokumentumokra lesz szükségem?
Az értékbecslőnek szüksége van pár adatra és dokumentumra. Hogy pontosan mire, az attól függ, milyen célra készíti az értékbecslést.
Ingatlanvásárlásnál vagy szabad felhasználású jelzáloghitelnél
Mindenképpen kelleni fog a tulajdoni lap (ingyenesen is lekérhetsz az ügyfélkapun keresztül) és egy méretezett alaprajz. Ha alaprajzod nincs, akkor az értékbecslő le fogja mérni a helyiségeket, és ő maga készít egyet. Ha már megvan az adásvételi szerződés, akkor azt is megnézi.
Ha társasházi lakásról van szó, akkor kell a társasházi alapító okirat, egylakásos lakóháznál pedig a térképmásolat.
Építési hiteleknél, épülő új ingatlanoknál, bővítésre, korszerűsítésre, felújításra felvett hiteleknél
Kell a telek vagy a meglévő épületrész tulajdoni lapja, az építési tervdokumentáció, az építési engedély, vagy azzal egyenértékű dokumentum, e-napló. Társasházi lakásnál a társasházi alapító okirat tervezetére is szükség lesz.
5 szempont ami alapján az értékbecslő értékeli az ingatlant
Az értékbecslő az ingatlant is alaposan megvizsgálja, de amit látsz, az a helyszíni szemlének csak egy része. A lakás tágabb környezete is lényeges.
1. A lakás állapota, közművek
Fontos, hogy mikor épült az ingatlan. Milyen állapotban van, vannak-e benne közművek, milyen a vízellátása, fűtése. Van-e mellékhelyiség és fürdő és szennyvízelvezetés.
Egy összkomfortos lakásban mindenképpen lennie kell fűtésnek.
Ezért különösen fontos, hogy a hitelt felújításra, korszerűsítésre vagy bővítésre igényelnéd, akkor ezt mindenképp a munkálatok megkezdése előtt tedd meg. Ha ugyanis éppen hiányzik a fürdő vagy a mosdó, akkor az ingatlan nem lakható, hitelt pedig nem fogsz kapni rá.
A ház mellett a kert állapotát is megnézi a szakember, és az is fontos, hogy a ház esztétikailag milyen.
2. Szerkezet
A hitelnél fontos, hogy miből épült a ház. Könnyűszerkezetes házra is vehetsz fel hitelt, de nem minden banknál.
De szilárd falazatnál sem mindegy, hogy milyen építőanyagot használtak az építésénél. Lehet tégla, ytong, vályog vagy vegyes is.
Megnézi az értékbecslő a nyílászárókat, a ház burkolatát és a tetőt is. Utóbbi lehet agyagcserép, beton, pala vagy zsindely.
3. Elhelyezkedés, megközelíthetőség
Az értékbecslő megnézi a lakás környezetét is. Fontos, hogy milyen településen van, és a településen belül hol található. A város központjában lévő ingatlan általában többet ér, mint az, amelyik a szélén van.
Hogyan lehet az ingatlant megközelíteni? Milyen utak vezetnek oda, milyen az infrastruktúra, van-e vezetékes internet és kábeltévé?
4. Az ingatlan jogi helyzete
Nem mindegy, hogy egy adott ingatlannak hány tulajdonosa van, és hogy milyen jogok vannak esetleg rajta.
Lakáshitelnél nem lehet rajta haszonélvezeti jog, zálogjog, elidegenítési jog stb.
5. Épülő ház vagy bővítés
Az értékbecslőnek akkor is meg kell tudni állapítani az ingatlan értékét, ha az még nem is létezik. Ezt többféle módszerrel is meg tudja tenni, de a tervdokumentáció mindenképpen fontos dokumentum a jövőbeli érték meghatározásához.
Mennyi idő míg elkészül a szakvélemény?
A teljes értékbecslés általában a megrendeléstől számítva egy hét alatt készen van. A bankok gyakorlata eltérő abban a tekintetben, hogy milyen terjedelemben adják át neked az értékbecslés eredményét. Van, hogy megküldik neked a teljes szakvéleményt, de van, hogy csak a szakember által meghatározott piaci és hitelbiztosítéki értéket mondják meg.
Mennyi ideig érvényes az értékbecslés?
Az ingatlanpiac gyorsan változik Magyarországon. Ezért a legtöbb bank 90 napig fogadja el az értékbecslés eredményét. Ha ezen az időponton túlmenően is szükséges az értékbecslés, akkor vagy egy újat kell megrendelned, vagy érték-felülvizsgálat kérhetsz a banktól.
Nem értek egyet az értékbecslés eredményével. Mit tehetek?
Előfordulhat, hogy az ár, amiben a lakás eladójával megegyeztél, sokkal magasabb, mint amit az értékbecslő meghatározott.
Ha nem értesz egyet az értékbecslés eredményével, akkor kérhetsz a banknál felülvizsgálatot. Ilyenkor a bank meg fogja nézetni a dokumentumokat egy másik szakértővel, aki újra meghatározza az ingatlan értékét.
A felülvizsgálat után előfordulhat, hogy valamennyit nyersz majd rajta, de komoly különbségre ne számíts.
Mikor szokták kérni a felülvizsgálatot?
Előfordulhat, hogy az ár, amiben a lakás eladójával megegyeztél, sokkal magasabb, mint amit az értékbecslő meghatározott.
Ez azért probléma, mert így így sokkal alacsonyabb hitelösszeget kaphatsz, amihez vagy sokkal több önerőt kell hozzátenned, vagy talán egyáltalán nem tudod megvenni a kiszemelt lakást.
Lehetséges az is, hogy a vételár alacsony az értékbecslő által meghatározott árhoz képest. Ennek lehet oka, ha szándékosan alacsonyabb ár kerül bele a szerződésbe azért, hogy kevesebb vagyonszerzési illetéket kelljen fizetni. Ezt nem javasoljuk.
Nemcsak a banki hitel miatt, hanem a NAV-nak is van arra adatbázisa, hogy a hasonló ingatlanok mennyiért kelnek el, és nem érdemes felhívni a figyelmüket magadra.
Maradtak kérdéseid?
-
Mit csinál az értékbecslő?
Az értékbecslő megvizsgálja a lakást, és meghatározza annak a piaci értékét. Jelzáloghitel esetén a hitelbiztosítéki értéket is megmondja.
-
Hitelfelvételnél nekem kell értékbecslő céget keresnem?
Nem. Az értékbecslőt a bank bízza meg. Az ingatlanszakértő felveszi veled a kapcsolatot, hogy a helyszíni szemléhez időpontot egyeztessetek. -
Mikor kérjek előzetes értékbecslést?
Elsősorban akkor lehet érdekes, ha bizonytalan vagy abban, hogy a lakás valóban megfelelő fedezet lesz a bank számára. Kérhetsz akkor is, ha nem vagy benne biztos, hogy reális áron vásárolnád meg az ingatlant. -
Kérhetek újabb értékbecslést, ha nem érték egyet az eredménnyel?
Kérheted az értékbecslés felülvizsgálatát. De érdemes átgondolni milyen esetben kéred, mert nagy különbség nem lehet az értékbecslés eredménye és a tényleges piaci érték között. Könnyen lehet, hogy a felülvizsgálat ugyanarra az eredményre jut. -
Oda kell adnom az értékbecslőnek az energetikai tanúsítványt is?
Nem fogja tőled kérni. Az energetikai tanúsítványt akkor kell elkészíttetned, ha eladod a lakásodat. A hitelfelvételhez nem szokott rá szükség lenni.
Lakásvásárlás kapcsán a zöld hitelnél hallhatsz még az energetikai tanúsítványról, de a zöld hiteleket és zöld kedvezményeket kifejezetten energiatakarékos lakások vásárlásához vagy építéséhez adják, amit csak az energetikai tanúsítvánnyal tudsz igazolni. Akkor sem az értékbecslésnél van rá szükség, hanem a hiteligénylésnél.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.