Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A magánnyugdíj felépítésére többféle lehetőséged is van. A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) segítségével rugalmasan és olcsón tudsz megtakarítani. Útmutatónk segítségével ismerd meg ennek a nyugdíjcélú öngondoskodási formának a működését, az előnyeit és a hátrányait.

Mi az a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)?

A nyugdíj-előtakarékossági számla (vagy röviden NYESZ) egy államilag támogatott nyugdíj megtakarítási forma. A nyugdíj-előtakarékossági számládon összegyűjtött pénz után évi 20 százalékos adó-visszatérítést lehet igényelni, amelyet a saját személyi jövedelemadódból kapsz vissza.

Nyugdíjcélú öngondoskodás

Hogyan érdemes nekiállni egy magánpénzből felépített nyugdíj-kiegészítés felépítésének és hogyan segítik a takarékoskodást a különböző államilag támogatott nyugdíj előtakarékossági termékek?

Magyarországon három formája ékétezik az államilag támogatott magán nyugdíj előtakarékosságnak.

Segítségükkel könnyebb lesz rendszeresen megtakarítani és kitartani a nyugdíjcélod mellett.

A nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) jóval több szabadságot biztosít neked mint a másik két opció. Ez a szabadság nagyobb önállóságot és felelősséget is jelent.

Nézzük meg jobban, hogyan működik!

Hogyan működik a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)?

A nyugdíj-előtakarékossági számla egyik legfontosabb jellemzője a rugalmasság. A NYESZ gyakorlatilag egy értékpapírszámla, amire akkor és annyit fizetsz be, amennyit akarsz. A befizetett összegből állampapírokat, befektetési alapokat és értékpapírokat vásárolhatsz.

A pénzedet neked kell kezelned, vagyis neked kell eldöntened, hogy milyen pénzügyi eszközöket (állampapírokat, részvényeket, devizákat stb.) veszel a pénzedből.

Az adó-visszatérítés összege évente maximum 100 000 forint, amelyet csak a NYESZ-R (vagyis az elsőként nyitott nyugdíj-előtakarékossági számlád) után vehetsz igénybe. A legmagasabb mértékű adójóváírást évi 500 000 forint befizetésével érheted el.

Ez a nyugdíj-megtakarítási forma nem fizet előre meghatározott hozamot a befizetéseid után, a szerzett haszon teljes mértékben az általad hozott befektetési döntésektől függ.

A nyereséges befektetés eléréséhez kulcskérdés, hogy hogyan válogatod össze a portfóliódba tartozó elemeket.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció

A nyugdíj-előtakarékossági számla előnyei

A nyugdíj-előtakarékossági számlának számtalan olyan sajátossága van, ami miatt érdemes ezt a megtakarítási formát választanod.

1. Rugalmas

Te döntheted el, hogy milyen gyakorisággal és mennyi pénzt fizetsz be a számládra.

Abban is teljesen szabad kezet kapsz, hogy mibe fekteted be. Szabadon lehetsz kockázatkerülő vagy vállalhatsz nagyobb rizikót.

2. Olcsó

A NYESZ fenntartása alacsony költségű lehet. Ennek az az oka, hogy a befektetési döntéseidet szakértői támogatás nélkül hozod meg, így nem kell senkinek jutalékot fizetned. Természetesen a számlavezetésnek van egy alacsony alapdíja.

Ezenkívül a tranzakciók után kell fizetned, amire azonban érdemes odafigyelni. Ha gyakran váltogatsz a különböző befektetési lehetőségek között, akkor azzal megdrágíthatod a NYESZ-számla fenntartását.

3. Állami támogatás jár a befizetésekre

A NYESZ-számlák után is jár az évi 20 százalékos adójóváírás (mint a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár esetében), amely évente maximum 100 000 forintot jelenthet. Ez azonban független más adó-visszatérítésektől, vagyis a NYESZ után teljesen önálló adóvisszatérítés jár.

Az összes adó-visszatérítés, mely az önkéntes pénztári és a nyugdíjbiztosítási adó-visszatérítéseket is tartalmazza a NYESZ-szel együtt, évi legfeljebb 280 000 forint lehet. A NYESZ után járó adóvisszatérítés a NYESZ-re érkezik. Az állami adó-visszatérítést csak a megjelölt (NYESZ-R) számlád után kaphatod meg.

Gergely Péter kollégám egy interjúban ezeket részletesen kifejtette és más hasznos tanácsokat is mond az adóoptimalizálásra.

4. Biztonságos

NYESZ számlát csak hosszabb múlttal rendelkező, megbízható és az Európai Unió által hozott előírásoknak, illetve a hazai szabályozásnak is megfelelő pénzintézetnél nyithatsz. A számládon összegyűjtött pénzre garanciát vállal a Befektető-védelmi Alap (vagyis a Beva).

A nyugdíj-előtakarékossági számla hátrányai

Mielőtt elköteleződsz a nyugdíj-előtakarékossági számla mellett, érdemes megismerned a hátrányait is.

1. Pénzügyi szakértelmet igényel

A nyugdíj-előtakarékossági számla esetében neked kell meghoznod a pénzügyi döntéseket. Ha rosszul választasz, akkor akár veszteségesen is kijöhetsz egy-egy befektetésből.

Ha úgy érzed, hogy nincs meg a kellő tapasztalatod, akkor érdemes szétnézned más nyugdíj-előtakarékossági lehetőség között is, vagy kockázatmentes inflációkövető állampapírt választanod.

2. A futamidő lejárta az aktuális nyugdíjkorhatár eléréséhez kötött

A nyugdíj válság egyik várható hozadéka a nyugdíjkorhatár emelkedése. A NYESZ futamideje az éppen aktuális nyugdíjkorhatárhoz kötött, ami azt jelenti, hogy követni fogja az esetleges emelkedést.

Ezzel szemben a nyugdíjbiztosítás a szerződéskötés pillanatában érvényes szabályozást veszi alapul, azaz most a 65 éves nyugdíjkorhatárt.

3. Nincs lehetőség kedvezményezett kijelölésére

A NYESZ öröklése bonyolult és költséges, mivel nem jelölhetsz ki kedvezményezettet. Az örökösödési eljárás akár hónapokig is eltarthat, és ha nem egyenes ági öröklésre kerül sor, akkor örökösödési illetéket is fizetni kell.

4. Minden tranzakció után díjat kell fizetni

Habár a NYESZ fenntartása alapesetben nagyon olcsó, aktív használat során mégis súlyosak lehetnek a költségeid. Ha az értékpapírokkal napi szinten kereskedsz, akkor a tranzakciós díjak miatt biztosan magasak lesznek a kiadásaid.

Különösen igaz ez az alacsony összegekkel való kereskedésre, hiszen általában meg van határozva egy minimum tranzakciós díj.

NYESZ befektetési lehetőségek

A megtakarításod különböző pénzügyi eszközben lehet, például értékpapírokban, állampapírokban, kötvényekben, befektetési alapokban, ETF-ekben vagy árupiaci termékekben. VIszont a rendelkezésedre álló kínálat függ attól, hogy melyik pénzintézetet választod.

A nyugdíj-előtakarékossági számla a gyakorlatban 3 különböző részre oszlik:

  1. pénzszámla: ez egy olyan számla, ahol az általad befizetett pénz gyűlik. Ezt az összeget kell befektetned különböző pénzügyi eszközökbe, ha azt szeretnéd, hogy hozamot termeljen a megtakarításod.
  2. értékpapírszámla: ez egy olyan számla, amely az értékpapírjaid számontartását szolgálja.
  3. letéti számla: ez egy olyan számla, amely a nyomdai úton létrehozott értékpapírok bejegyzését teszi lehetővé. Természetesen előfordulhat, hogy ilyen értékpapírokat nem vásárolsz, ilyenkor letéti számla nem tartozik a nyugdíj-előtakarékosságodhoz.

Azonban ne felejtsd el, hogy a NYESZ sem képes arra, hogy teljes szabadságot nyújtson a befektetések terén. A 2005-ben hozott NYESZ-törvény szigorúan szabályozza a használható pénzügyi termékeket.

Egyrészt meghatározza, hogy a befizetések csakis forintban lehetségesek. Ez a szabály kijátszható néhány pénzintézetnél azzal, hogy a már befizetett forintot más devizára váltod át.

Másrészt csak olyan pénzpiaci eszközöket vásárolhatsz, amelyek szabályosan bevezetésre kerültek Magyarországon és az Európai Gazdasági Térségben.

Például nem fizethetsz be a nyugdíj-előtakarékossági számládra dollárt és nem vásárolhatsz Microsoft részvényeket sem.

NYESZ tanácsadóval befektetési lehetőségekről beszél egy házaspár

Hogyan nyithatok nyugdíj-előtakarékossági számlát?

Magyarországon jelenleg hét banknál (CIB Bank, Erste Bank, K&H Bank, MBH Bank, OTP Bank, UniCredit Bank) illetve két befektetési szolgáltatónál nyitható nyugdíj-előtakarékossági számla.

MÁK NYESZ számla

2024. február 2 óta a Magyar Államkincstárnál is nyitható nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), amelyen bármely forint alapú magyar állampapírt meg lehet vásárolni.

A NYESZ-hez díjmentes értékpapírszámlával kell rendelkezni a kincstárnál, ha ez megvan, akkor arra 5 000 forintot be kell fizetni előbb, majd utána azonnal megnyitható a NYESZ az ügyfélkapun keresztül online, vagy személyesen a kincstári kirendeltségeken. A kincstári NYESZ a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is kezelhető.

A NYESZ számlavezetőknél a számlanyitás folyamata egyszerű és sok esetben online is elvégezhető. Első lépésként érdemes végiggondolnod, hogy melyik szolgáltatót szeretnéd választani. Például vedd számításba, hogy:

  • az adott pénzintézetnél mekkora a számlavezetési díj, tranzakciós díj, állományi díj,
  • milyen befektetési lehetőségeid lennének
  • rendelkezik-e megbízható pénzügyi múlttal a szolgáltató
  • a számlanyitás mellé járnak-e olyan edukációs tartalmak, amelyeknek a segítségével könnyebben bele tudsz tanulni a befektetések világába. Az is lényeges, hogy a befektetéseid teljesítménye mennyire átlátható.
  • megbízható-e az infrastruktúra és folyamatosan hozzá tudsz-e férni a megtakarításaidhoz.

Online NYESZ nyitás

A számlanyitás általában akkor lehetséges online, ha az adott szolgáltatónál már van normál értékpapírszámlád. Ha még nem állsz ilyen kapcsolatban a pénzintézettel, akkor személyes ügyintézésre lesz szükséged. Ilyenkor ne felejtsd otthon:

  • az adókártyádat
  • a személyi igazolványodat, útleveledet vagy jogosítványodat
  • és a lakcímkártyádat.

A számlanyitás legalább 5 000 forint befizetésével válik érvényessé. Ezt elintézheted a személyes számlanyitással egybekötve, közvetlen átutalással, de akár a már meglévő normál értékpapírszámládról is átvezetheted az összeget.

Milyen feltételei vannak a NYESZ nyitásának?

A nyugdíj-előtakarékossági számla megnyitásához minimális követelményeknek kell csak megfelelned és rendszeres befizetési kötelezettséged sincs:

  • nagykorúnak kell lenned (de nyugdíjasként van lehetőséged a számlanyitásra)
  • kell legyen adóazonosítód (amely külföldi vagy belföldi egyaránt lehet), személyazonosításra alkalmas igazolvánnyal és lakcímkártyával
  • be kell fizetned az 5 000 forintos indulóösszeget.
NYESZ számla nyitása utáni dokumentumok elolvasása

Mennyibe kerül a nyugdíj-előtakarékossági számla?

A nyugdíj-előtakarékossági számlák esetében 3 különböző díjjal kell számolnod:

  1. számlavezetési díj
  2. tranzakciós díj
  3. állományi díj.

A számlavezetés egy alacsony díjat, jelent, amelynek az éves minimuma 2 000 forint.

A tranzakciós díj azt jelenti, hogy minden értékpapír-eladás és -vétel után fizetned kell egy kisebb összeget.

Ha aktívan kereskedsz az értékpapírokkal, akkor érdemes nagy figyelmet fordítani a tranzakciós díjak összehasonlítására, mielőtt elköteleződsz egy szolgáltató mellett.

Az állományi díjat a megtakarításod értéke és a portfóliódban szereplő eszközök határozzák meg.

Sajnos a NYESZ költségszerkezete nehezen átlátható, mert nincsen egység a szolgáltatók között. Előfordulhat, hogy egy pénzintézet összevonja a számlavezetési és az állományi díjat, vagy befektetési eszközönként határozza meg, hogy mekkora összeget kell fizetned.

A dolgodat ebben az esetben a TKM sem könnyíti meg, ugyanis ennél a nyugdíj-megtakarítási formánál nem lehet megadni ezt a mutatót.

Fontos, hogy a NYESZ számlára történő első befizetés összegéig nincsen tranzakciós költség. Ez azonban kétféle eljárást jelenthet. Vannak olyan szolgáltatók, ahol csak az első befizetés után díjmentes a tranzakció, míg más pénzintézeteknél minden befizetés után van egy ingyenes tranzakciód.

Hogyan férhetek hozzá a megtakarításomhoz?

A nyugdíj-előtakarékossági számla egy hosszú távú, nyugdíjcélú megtakarítási forma, így a futamidő is ezekhez a célokhoz van igazítva. A futamidő lejártához két feltételnek egyszerre kell teljesülnie:

  • elérted az éppen érvényben lévő nyugdíjkorhatárt
  • eltelt 10 év a számlanyitás óta.

Ha ezt a két feltételt teljesíted, akkor adómentesen férhetsz hozzá a megtakarításodhoz.

NYESZ megszüntetése

A NYESZ megszüntetésekor az árfolyamnyereségből származó jövedelem után egységesen 15 százalékot kell fizetned személyi jövedelemadóként és 13 százalékot szociális hozzájárulásként.

Ezenkívül extra költséget jelenthet az is, hogy az osztalékot fizető cég székhelyeként bejegyzett országnak is fizetned kell (ez az összeg országonként eltérő).

További veszteséget jelenthet az is, ha a nyugdíj-előtakarékossági számládat a nyugdíjkorhatár elérése előtt megszünteted. Ilyenkor vissza kell fizetned az összes adó-visszatérítést egy 20 százalékos büntető többlettel növelve.

Ha megszünteted a nyugdíj-előtakarékossági számládat, akkor a pénzt csak egy összegben veheted fel. El kell adnod az összes értékpapírodat és a pénzszámlán lévő teljes megtakarítást át kell utalnod a folyószámládra. Arra nincs lehetőséged, hogy a pénznek csak egy részét használd fel.

NYESZ számla átalakítása TBSZ-re

A nyugdíj-előtakarékossági számla megszüntetése mellett van egy másik opciód is. Lehetőséged van arra, hogy a NYESZ-t TBSZ számlává alakítsd. Azonban ilyenkor is kell veszteséggel számolnod. Egyrészt az értékpapírok átvezetésének költségei vannak, másrészt a váltás évében, illetve azt megelőző évben kapott adókedvezményt 20 százalékos büntetőkamattal növelve vissza kell fizetned.

A nyugdíj-előtakarékossági számla öröklése

A NYESZ esetében nincs lehetőség kedvezményezett megjelölésére, ezért az örökösödési eljárás megkerülhetetlenné válik. Ennek több kellemetlen következménye is lehet:

  • az öröklés folyamata akár hónapokig is elhúzódhat
  • ha nem egyenes ági örökösökről van szó, akkor örökösödési illetéket kell fizetni a hagyaték után.

Az örökséghez két módon lehet hozzájutni. Van lehetőség arra, hogy az örökös értékpapírszámlájára kerüljenek az örökölt NYESZ számlán lévő értékpapírok. Ez az új számla nem lehet NYESZ-R vagy TBSZ. Ha ezt az opciót választod akkor elkerülheted az adófizetést.

Ha nem szeretnél az értékpapírokkal bajlódni, akkor dönthetsz az eladás és a pénzszámlára történő átvezetés mellett is.

Maradtak kérdéseid a NYESZ-ről?

  • Lehet több nyugdíj-előtakarékossági számlám?

    Igen! Szabadon nyithatsz több nyugdíj-előtakarékossági számlát, ugyanakkor nem igényelhetsz minden befizetésed után adó-visszatérítést. Az állami támogatás csak a megjelölt, NYESZ-R számla után érvényesíthető.

    Ha szeretnél magasabb adókedvezményben részesülni, akkor a NYESZ mellett érdemes lehet nyugdíjbiztosítást vagy önkéntes nyugdíjpénztári/egészségpénztári/önkéntes számlát is indítanod. Így összesen 280 000 forint évi adó-visszatérítésre tehetsz szert, míg kizárólag a NYESZ után évi 100 000 forint igényelhető maximum.

    Az adóvisszatérítés legfeljebb a befizetett személyi jövedelemadód után érvényesíthető, azaz a 280 000 forintos maximális visszatérítés csak akkor érhető el, ha van ennyi szja befizetésed egy évben.

  • Válthatok nyugdíj-előtakarékossági számlát?

    Igen, a nyugdíj-előtakarékossági számla esetében is van lehetőséged a váltásra. Ha úgy érzed, hogy egy másik pénzintézetnél kedvezőbbek lennének a feltételek, akkor ellenőrizd le, hogy az általad vásárolt értékpapírok elérhetőek-e az új szolgáltatónál.

    Ha a portfóliód elemei nem feleltethetők meg teljesen, akkor az értékpapírjaid egy részét el kell adnod a csere érdekében.

  • Megéri nyugdíj-előtakarékossági számlát nyitnom?

    Ha jártas vagy a befektetések világában, esetleg szívesen szánsz időt a tanulásra, akkor jó választásnak bizonyulhat számodra a NYESZ. A kérdés eldöntésében az is fontos szerepet játszik, hogy mennyire vagy motivált az önálló megtakarításra.

    Ha úgy érzed, hogy a NYESZ rugalmassága inkább az előnyödre válna, akkor érdemes belevágnod ebbe a nyugdíjcélú megtakarításba.

  • Hogyan befolyásolja a nyugdíj-előtakarékossági számla futamidejét a rokkantság?

    Ha a nyugdíj-előtakarékossági számla tulajdonosát a futamidő alatt rokkanttá nyilvánítják, akkor előrébb tolódik az adómentesség kezdete. Ilyen esetben a pénz már a 3. év után adómentesen felvehető. Azonban ne felejtsd el, hogy a nyugdíjas kor elérése ilyenkor is feltétele annak, hogy elkerüld az állami támogatás visszafizetését büntetőkamattal együtt.
Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció
Bodor Anna
Bodor Anna Pénzügyi szakértő
Bodor Anna Pénzügyi szakértő

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.

Legfrissebb útmutatóink nyugdíj megtakarítás témában