Előzetes hitelbírálat: ezért éri meg
A legtöbbször ingyenes előzetes hitelbírálat során a bank megmondja, mekkora összegű kölcsönt igényelhetsz a jövedelmed alapján. Lakást szeretnél venni hitelből, de nem tudod mekkora összeget kaphatsz? Félsz, hogy a hitel kamata emelkedik mire szerződést kötnél a bankkal? Attól tartasz, hogy a kinézett lakást elviszi előled egy készpénzes vevő? Az előzetes hitelbírálattal mindezt kivédheted! Megmutatjuk milyen előnyökkel jár az előzetes hitelbírálat.
- Mi az előzetes hitelbírálat?
- Így működik az előzetes hitelbírálat
- 6 ok, amiért jó az előzetes hitelbírálat
- Miben különbözik az előzetes hitelbírálat a normál hiteligényléstől?
- Ezekre figyelj oda, hogy minden rendben menjen a lakásvásárlásnál
- Mi a helyzet a támogatott hiteleknél? Ott érdemes előbírálatot kérni?
- Milyen előzetes hitelbírálatot kínálnak a bankok?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az előzetes hitelbírálat?
Az előzetes hitelbírálat során a bank elvégzi az adósminősítést még azelőtt, hogy igényelnéd a hitelt.
Így működik az előzetes hitelbírálat
Az előbírálat maga egyszerű, és gyakran épp úgy zajlik, mint a normál hiteligénylésnél. A bank bekéri tőled a dokumentumokat. Bankonként eltérhet, hogy pontosan mit, de arra számíthatsz, hogy be kell nyújtanod:
- Jövedelemigazolást,
- Bankszámlakivonatot,
- Személyes dokumentumokat és
- Kölcsönigénylő nyomtatványt.
Itt a lakás még nincs a képben!
Az előzetes hitelbírálatot neked kell kérned a banktól, ingyen van, és legfeljebb 1-2 hetet vesz igénybe, de akár napokon belül is a kezedben lehet.
A bank itt még csak téged vizsgál. A tényleges hitelbírálat általában 4-6 hétig tart, de ott már az ingatlant is nézi a bank, ami hosszabb folyamat.
Az előzetes bírálatkor a bank meghatározza, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelt kaphatsz és milyen feltételekkel. Megmondja, hogy milyen kamatkedvezményeket kapsz, és mennyi lesz a havi törlesztőrészleted.
6 ok, amiért jó az előzetes hitelbírálat
1. Ingyenes
Nincs minden banknál lehetőséged előzetes hitelbírálatot kérni. De ahol van, ott nem kell érte fizetned. Akár több banktól vagy többször is kérheted.
2. Nyugodtan indulhatsz lakást keresni
Az előzetes hitelbírálatból megtudod, hogy mekkora hitelre vagy jogosult. Ha a jövedelmed közben nem csökken, ezt az összeget megkapod a banktól. Így bátrabban tudsz lakást nézni.
3. Nehezebben előzhet meg más lakáshiteles vevő
Az eladók szeretnek biztosra menni lakáseladásnál és a leginkább a készpénzes vevőket szeretik. Ha már lakáshitelt kell felvennie a vevőnek, akkor abban mindig van kockázat, hiszen nem biztos hogy hitelképes a vevő.
Ha viszont előbírálatot kérsz és papírod van a banktól, hogy hitelképes vagy, akkor sokkal biztonságosabb vevő vagy, mint más. Így előnybe kerülhetsz a többi lakáshiteles érdeklődővel szemben.
4. Megvédheted magad a kamatemelkedéstől
Ha tartja a bank az előzetes hitelbírálatban ígért feltételeket, akkor meg tudod védeni magad a kamatemelkedéstől.
5. Ha pozitív eredményt kaptál az előzetes hitelbírálaton, a ténylegeset is jó eséllyel befogadja a bank
A bank az előzetes hitelbírálatnál ugyanazt az adósvizsgálatot végzi el, amit a hiteligényléseknél is mindig csinál.
Ha tehát nem áll be komolyabb változás a béredben, a munkaviszonyodban, vagy más, a hitelnél fontos feltételben, akkor valóban akkora hitelt kaphatsz, amiről papírt kaptál, feltéve hogy az ingatlant is a megfelelő áron elfogadja a bank.
6. Rövidebb a hitelbírálat
Ha már megvan a lakás, amit vásárolni szeretnél, akkor érthető módon nem szívesen vesztegeted az időt. A hiteligénylés viszont 4-6 hetet vesz igénybe a folyósításig.
Így azzal az 1-2 héttel, amennyi idő az előbírálathoz kellett, rövidebb lesz majd a tényleges hiteligénylés. Ez pedig jól jön majd a lakásvásárláskor.
Miben különbözik az előzetes hitelbírálat a normál hiteligényléstől?
A normál hiteligénylési folyamatnál, miután kiválasztottad a lakást, először összeszedsz minden szükséges dokumentumot és kitöltöd a bank hiteligénylési nyomtatványát. Ha minden együtt van, a bank befogadja a hitelkérelmedet, és elindul az adósvizsgálat.
Első lépésben itt is megnézi a bank, hogy hitelképes vagy-e. Ellenőrzi a személyes dokumentumaidat (személyi igazolvány, lakcímkártya), és hogy szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.
Ezután következik az ingatlan
A bank megrendeli az értékbecslést, megnézi a tulajdoni lapot és az adásvételi szerződést.
Ezek alapján megállapítja, hogy mekkora hitelösszeget kaphatsz, kiszámolja a hiteled THM-jét, és ad neked egy ajánlatot.
Általában 90 napod van, elfogadd. Ha neked is megfelel, akkor megkötitek a hitelszerződést, és a bank folyósítja a hitelt.
Ezekre figyelj oda, hogy minden rendben menjen a lakásvásárlásnál
Láthatod, hogy az előzetes hitelbírálattal időt nyersz, biztonságot kapsz és spórolhatsz. Van azért egy pár dolog, amit nem árt, ha észben tartasz.
1. Az előzetes hitelbírálat nem hitelígérvény
Az előbírálat végén a bank egy dokumentumot állít ki arról, hogy milyen összegben és milyen kondíciók mellett adna neked hitelt. De ez nem ugyanaz mint a hitelígérvény, azaz nem kötelező érvényű.
Van olyan bank, amelyik vállalja, hogy ha a következő 1-6 hónapban felveszed azt a hitelt, akkor megkapod azt az összeget és azt a kamatot, ami a dokumentumban szerepel.
Van olyan bank, ahol a bankfiókban helyben, azonnal elvégzik a számításokat. Ez inkább csak tájékoztatás. A bankot semmire nem kötelezi, és pontos kondíciókat csak akkor mond majd, ha már megvizsgálta az általad benyújtott papírokat a tényleges hiteligénylésnél.
Ez is sokat segít abban, hogy tervezni tudj, de nem váltja ki az adósvizsgálatot, amit majd akkor végez a bank, amikor igényled a hitelt. Ezzel nem spórolhatsz időt a hiteligénylésnél.
2. A kalkulátor nem hitelbírálat
Akár a mi BiztosDöntés hitelkalkulátort, akár a bank honlapján található hitelkalkulátort használod, az ott kapott információ nem minősül banki ajánlatnak.
Ugyanakkor jó iránymutató, és a segítségével leszűkítheted a szóba jöhető bankok körét.
3. Nem minden bank készít előzetes hitelbírálatot
Ilyenkor a kalkulátorral vagy a bankban kapott tájékoztatással kell beérned.
4. Nem minden hitelcélra készítenek előzetes hitelbírálatot
Azok a bankok, ahol van lehetőséged előzetes hitelbírálatot kérni, lakásvásárlásra biztosan készítenek. De nem biztos, hogy más hitelcélokra is, mint például építésre vagy bővítésre. Erről a banknál tudsz érdeklődni.
5. Az ingatlan értéke sem mindegy
A lakáshitelhez megfelelő értékű ingatlant is be kell vonni fedezetnek, és a banknak tartania kell magát ahhoz a szabályhoz, hogy az ingatlan értékének 80%-ánál magasabb hitelt nem ad.
Ezt jogszabály írja elő, de a bankok ennél alacsonyabban is meghúzhatják a határt. A maradék az önerő, amit neked kell kifizetned.
Hiába lennél magas hitelösszegre jogosult, ha az ingatlan értéke alacsony, akkor annál nagyobb hitelt nem kaphatsz, mint amit a lakás megenged.
Mi a helyzet a támogatott hiteleknél? Ott érdemes előbírálatot kérni?
Érdemes előzetes hitelbírálatot kérned, mivel ebből kiderül, hogy mennyi támogatott hitelt kaphatsz.
Milyen előzetes hitelbírálatot kínálnak a bankok?
Van bank, amelyik ugyanúgy végzi az előbírálatot, mint a tényleges hiteligénylésnél. Bekéri a dokumentumokat, és azok alapján megvizsgálja a jövedelmed. Ez a valódi előzetes hitelbírálat.
Ilyen például az ERSTE Bank, a CIB Bank is, előbbinél 4 hónapig, utóbbinál fél évig érvényes az előbírálati igazolás.
Az OTP Banknál a bankfiókban kérheted, de dokumentumokat nem kérnek hozzá.
A K&H Bank akár telefonon is elvégzi az előzetes hitelbírálatot a személyes és a jövedelmedet igazoló dokumentumok, és a lakás adatai alapján.
A Gránit Banknál a saját honlapján található kalkulátorba beírt adataid alapján kérhetsz előzetes hitelbírálatot, aminek az eredményét elektronikusan kapod meg az ügyfélfiókodban.
Maradtak kérdéseid?
-
Minden banknál kérhetek előzetes hitelbírálatot?
Nem, előzetes hitelbírálatot nem készít minden bank. Ahol viszont kérhetsz, ott ingyenes. -
Kötelező érvényű az előzetes hitelbírálat után kapott dokumentum?
Nem, ez nem hitelígérvény. Viszont van olyan bank, amelyik egy bizonyos ideig tartja a dokumentumban foglaltakat, és ha megfelelő fedezet birtokában igényled a hitelt, megkaphatod a korábbi feltételek mellett. -
Az előzetes hitelbírálat során a bank az ingatlant is megvizsgálja?
Nem. Itt még csak a jövedelmed alapján határozza meg, hogy mennyi hitelt kaphatsz. Az ingatlant itt még nem vizsgálja. Ha az ingatlan is megvan már, arra viszont előzetes értékbecslést kérhetsz, hogy tudd, elfogadható-e a bank számára.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.