A lakáshitel igénylés 5+1 lépése
Hogyan zajlik a hitelfelvétel folyamata? Megtudhatod, mire számíthatsz: végigviszünk a lépéseken a hiteligényléstől a törlesztésig.
Gyakran sokáig kell keresgélned, mire megtalálod azt a lakást, amiről úgy gondolod, hogy tényleg az otthonod lehetne. A hosszú várakozás után nem csoda, ha szeretnéd gyorsan lefoglalózni, és megkötni rá az adásvételi szerződést, nehogy valaki gyorsabb legyen nálad.
Ha lakáshitelből vásárolsz ingatlant, akkor nem mennek annyira gyorsan a dolgok.
Tennivalók az adásvételi szerződés aláírása előtt
Az adásvételi szerződésbe már azt is bele kell írni, hogy melyik banktól veszed fel a lakáshitelt. Tehát mire megkötöd a szerződést a lakásra, addigra már a bankot is ki kell választanod, amelyiktől a hitelt felveszed.
A banknak az adásvételi szerződés tartalmára vonatkozóan is lehetnek kérései, formai követelményei. Meghatározzák ugyanis, hogy mik azok az adatok, amelyeknek feltétlenül benne kell lenniük a szerződésben.
Itt nagy meglepetések nem fognak érni, mert minden bank hasonló dolgokat kér, és az ügyvédek általában tisztában is vannak ezekkel. Ha valami mégis hiányzik, az viszont tovább késleltetheti a hitelfelvételt.
1. Hiteligénylés előtti tájékoztatás
Lakáshiteleket teljes mértékben online még nem lehet intézni, de több banknál van lehetőséged arra, hogy a folyamatot online elindítsd vagy visszahívást kérj.
A bank ügyintézője pontos tájékoztatást nyújt neked a náluk igényelhető hitelekről. Az ő vagy a hitelszakértő dolga, hogy részletesen elmondja a kölcsön feltételeit.
A szerződéskötés előtt már kifejezetten a neked ajánlott konstrukcióra vonatkozó pontos adatokat közlik majd veled.
Miről tájékoztat az ügyintéző?
- Kiszámolja, hogy a jövedelmed alapján milyen összegű hitelt kaphatsz. A kamat nagyságát és a kamatozás módját is megbeszélitek: milyen kamatperiódusú lesz a hitel, mekkora lesz a törlesztő, és mennyi a THM. Ez a THM már egyedi, csak a te hiteledre érvényes, tehát nem az, amit a hirdetményben meg a reklámokban látsz.
- Természetesen azt is megnézitek, hogy milyen állami támogatásokat és kedvezményeket vehetsz igénybe, és hogyan érdemes ezeket az önerőddel és a lakáshitellel kombinálni.
- Milyen banki kedvezményeket kaphatsz a lakáshiteledre.
- Mikor és hogyan emelkedhet a hiteled törlesztőrészlete.
- Milyen egyéb költségekre és díjakra számíthatsz, amelyek a hitelfelvétellel kapcsolatban felmerülnek.
- Tájékoztat a KHR-re vonatkozóan, és ellenőrzi, hogy szerepelsz-e a rendszerben, illetve milyen státusszal.
- Részletesen elmondja azt is, hogy milyen dokumentumokat kell benyújtanod a hiteligényléshez.
- Hogyan tudod a hiteledet elő- és végtörleszteni, és ennek mekkora díja van.
- Elmondja, hogy mi történik akkor, ha a hitelt nem fizeted. Mekkora késedelmi kamatra számíthatsz, mikor mondja fel a bank a szerződést, és mikor kerül a lakásod végrehajtás alá.
A banki ügyintéző kiszámolja, hogy a JTM szabály, illetve a bank előírásai alapján mekkora hiteltörlesztőt vállalhatsz.
Szintén fontos számba venni, hogy milyen és mekkora önerőd van.
Jó, ha magaddal viszed az ingatlan tulajdoni lapját is.
Előzetes hitelbírálat
Az előzetes hitelbírálat során a bank a jövedelmi helyzeted alapján elvégez egy adósvizsgálatot. Ez teljesen olyan, mint amit majd a tényleges hiteligényléskor végez, de itt még az ingatlanra vonatkozó adatok nincsenek benne a vizsgálatban.
Ebben a dokumentumban benne van, hogy a bank mennyi lakáshitelt tud neked adni, és milyen feltételek mellett.
A dokumentum általában fél évig érvényes.
Ezzel bátrabban indulhatsz lakást keresni, mert tudod, hogy mekkora hitellel vagy jó a banknál. Erről ráadásul papírod is van, így előnybe kerülsz más olyan lakásvásárlókkal szemben, akiknek szintén lakáshitelre lesz szükségük, de egyáltalán nem biztos, hogy megkaphatják a kívánt hitelt.
Az előzetes hitelbírálat általában ingyenes, és meggyorsítja a későbbi hiteligénylést, de a szolgáltatás nem minden banknál elérhető.
Az előzetes értékbecslés
Ugyanúgy zajlik, mint a normál értékbecslés, csak itt még azelőtt elvégzik, hogy a hiteligénylés dokumentumait benyújtanád. Itt sem vállalsz kötelezettséget, hogy majd fel is fogod venni a hitelt.
Az értékbecslést a bank ugyanúgy megrendeli, de arra figyelj, hogy míg a tényleges hiteligénylésnél gyakran akció keretében visszakapod a díját, itt ki kell fizetned, hiszen a bank nem tudja, hogy tényleg felveszed-e majd a hitelt. Előzetes értékbecslést a legtöbb banknál kérhetsz.
Akkor érdemes kérni az előzetes értékbecslést, ha bizonytalan vagy, hogy az ingatlant valóban elfogadja a bank, vagy ha nem tudod, hogy tényleg ér-e annyit, mint amennyit az eladó kér érte.
Ez olyankor fordul elő, amikor a lakás anyaga, szerkezete miatt nem egyértelmű, hogy megfelel-e a bank feltételeinek. Ha ezek közül bármelyik vonatkozik az ingatlanra, akkor mindenképp jobb biztosat tudni:
- van benne vályog,
- könnyűszerkezetes,
- a tulajdonviszonyai nem szokványosak,
- kis településen vagy lakott területen kívül van.
Megmutatjuk a bankok lakáshitel ajánlatait.
- Törlesztő szerint
- Kamatperiódus szerint
- THM szerint
- Kamat szerint
- Visszafizetendő szerint
-
CSOK Plusz hitellel kombinálhatóTörlesztő 109 778 FtTHM 6,50%Visszafizetendő 26 366 649 Ft
- Lakásvásárlási hitelek türelmi idővel - 2 évig alacsonyabb törlesztőrészlettel is
Futamidő: 60-420 hó • THM: 6,45% - 12,43% • Hitel teljes díja: 11 366 649 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,18%PROMÓCIÓ -
Egyszerű online igénylésTörlesztő 111 648 FtTHM 6,72%Visszafizetendő 26 806 214 Ft
- 40 000 Ft-os jóváírás akció
Futamidő: 120-360 hó • THM: 6,68% - 8,76% • Hitel teljes díja: 11 806 214 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,39%PROMÓCIÓ -
Induló díj kedvezmények, többféle kamatkedvezményTörlesztő 110 845 FtTHM 6,78%Visszafizetendő 26 717 731 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 6,68% - 6,86% • Hitel teljes díja: 11 717 731 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,30%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 116 205 FtTHM 7,22%Visszafizetendő 27 889 157 FtFutamidő: 132-300 hó • THM: 7,33% • Hitel teljes díja: 12 889 157 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,99%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 116 937 FtAz első hónapban 88 082 FtTHM 7,39%Visszafizetendő 28 152 588 FtFutamidő: 168-240 hó • THM: 7,31% - 10,15% • Hitel teljes díja: 13 152 588 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 6,95%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 117 107 FtTHM 7,43%Visszafizetendő 28 145 237 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 7,12% - 8,14% • Hitel teljes díja: 13 145 237 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 7,09%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 121 703 FtTHM 7,95%Visszafizetendő 29 208 687 FtFutamidő: 72-360 hó • THM: 7,93% - 8,09% • Hitel teljes díja: 14 208 687 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 7,49%PROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk.
További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
2. Hiteligény benyújtása
Ha mindent tudsz, és úgy döntesz, hogy igényled a hitelt, akkor benyújthatod a hiteligénylési csomagot, amihez a bankod formanyomtatványait is ki kell majd töltened. Ehhez kell csatolnod minden olyan igazolást és nyilatkozatot, amit előzetesen átbeszéltél az ügyintézővel.
A hiteligényléshez már az adásvételi szerződést is vinned kell, méghozzá a Földhivatal által érkeztetett formában.
Ilyenkor még nem vagy hivatalosan tulajdonos, mert a tényleges adásvétel nem történt meg, a vételárat még nem fizetted ki, de már várakozik a kérelmed a Földhivatalnál. Ez azt is jelenti hogy másnak már nem tudják eladni az ingatlant.
A földhivatali érkeztetést az ügyvéd szokta intézni.
A hiteligényléshez szükséges egyéb papírok még a személyes dokumentumaid, a munkaviszonyodra és jövedelmedre vonatkozó igazolások, és bankszámlakivonatok.
Ha minden rendben megy, akkor is 4–6 hét telik el, amíg a pénzt megkapod, pontosabban a bank elutalja az eladónak.
A te feladatod, hogy átutald az értékbecslés díját, illetve az értékbecslővel és az eladóval időpontot egyeztess, hogy mihamarabb felmérhesse a szakértő az ingatlant.
3. Hitelbírálat
Amikor minden dokumentum együtt van, a bank befogadta a hiteligénylést, és az értékbecslés is megvan, akkor elkezdődik a hitelbírálat.
A vizsgálat során a bank ellenőrzi:
- a jövedelmedet,
- ha van adóstársad, akkor az ő jövedelmét,
- hogy hitelképes vagy-e, van-e komolyabb fennálló hitelhátralékod (azaz szerepelsz-e a KHR-ben negatív státusszal),
- a fedezettel kapcsolatos dokumentumokat, az értékbecslés eredményét,
- az önerődet.
Habár ekkor már a bankszámlakivonatok és a munkáltatói igazolás is a banknál van, azért szeretik az extra ellenőrzést is megtenni. A bank megkeresheti a munkáltatódat, hogy ellenőrizze a munkaviszonyodat.
A számlakivonatodat sem véletlenül kéri el a bank, ezért érdemes is odafigyelned a költéseidre, mielőtt hitelt igényelsz.
Akár meg is hiúsíthatja a hitelfelvételt például az, ha rendszeresen mínuszba húzod a bankszámládat, hónap végén mindig hitelkeretbe csúszol, vagy a szolgáltatók sikertelenül próbálkoznak leemelni valamelyik közműszámlád ellenértékét.
Kerüld az online szerencsejátékokat, mert ha a bank ilyen tételt lát a számládon, akkor arra következtet, hogy fennállhat nálad a függőség veszélye. Ha a számládhoz mások is hozzáférnek, vagy a család egy közös számlát tart fenn, akkor az is problémás lehet.
Előfordulhat, hogy a hitelbírálónak még szüksége van valamilyen dokumentumra, amit pótlólag bekér tőled.
Ha nem adtál be mindent egyben, akkor a hiteligénylés annál lassúbb lesz
Ilyenkor hiánypótlást kér a bank. Gyakori hiba, hogy amíg beszerzed, amit a bank kért, addig a többi dokumentum lejár.
Ilyen lehet a munkáltatói igazolás, ami 30 napnál frissebb kell, hogy legyen. A hitelbírálat eredményéről a bank e-mailben vagy telefonon értesít.
4. Szerződéskötés, mit kell tudnod róla?
A banktól a pozitív hitelbírálat után 1-2 napon belül megkapod a szerződéstervezetet, amelyet részletesen át tudsz olvasni.
Lakáshitel esetében két szerződést fogsz aláírni:
- az egyik a kölcsönszerződés,
- a másik pedig a biztosítéki szerződés, ami a jelzálogra vonatkozik.
Leghamarabb 3 nap múlva tudod aláírni a szerződést, de mindenképpen szánj időt arra, hogy a tervezetet alaposan elolvasd és értelmezd. Ebben van minden kötelezettséged a hitellel kapcsolatban, fontos, hogy értsd, hogy mit írsz alá. A banki ügyintéző segít, ha valamelyik pont nem egyértelmű.
Előfordulhat, hogy a bank a szerződés aláírását feltételhez köti. Ilyen lehet például az, ha már van az ingatlanon zálogjog, és a szerződésnek feltétele, hogy az új zálogjog bejegyzéséhez az előző zálogjogosult hozzájáruljon. Ilyen előfordulhat például hitelkiváltáskor.
Ha még nincs a banknál bankszámlád, azt a szerződés aláírása előtt meg kell nyitnod. Erre folyósítja a hitelösszeget a bank, és törleszteni is innen fogsz. A bank csak akkor fogja a kamatkedvezményeket megadni, ha a fizetésed a náluk vezetett számlára érkezik, vagy megtörténik bizonyos összeg jóváírása.
Ezért van szükség közjegyzőre
A kölcsönszerződést és a biztosítéki szerződést is közokiratba kell foglalni. Ha magát a teljes szerződést nem foglalják közokiratba, akkor is alá kell írnod közjegyző előtt egy egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozatot, ami rögzíti a szerződés minden fontos adatát.
Azért fontos, hogy a szerződés közokirat legyen, mert ennek birtokában a bank vita nélkül tudja elindítani a végrehajtási eljárást, azaz a lakásod elárverezését, ha esetleg nem tudnád fizetni a hiteled.
Ezért közjegyzői díjat kell fizetned, ami elég magas tétel a fizetendők listáján, százezres nagyságrendű is lehet. Sok banknak vannak erre akciói, ahol utólagosan visszatérítik a közjegyzői díj egy részét.
A közokiratba foglalt szerződést a bank eljuttatja a Földhivatalba, aki bejegyzi a bank zálogjogát.
5. A hitelfolyósítás feltételei
A hitelt akkor folyósítja a bank, ha ehhez minden feltételt teljesítettél, ezek a folyósítási feltételek.
- Megvan az aláírt kölcsönszerződés.
- A bank zálogjoga a tulajdoni lapon megjelent. Legalább széljegyen kell lennie, ami azt jelenti, hogy a zálogjog iránti kérelmét benyújtotta, és a Földhivatal jóváhagyására vár.
- Ha a folyósításhoz kapcsolódnak díjak, akkor ezeket befizetted.
- Igazolod az önerő meglétét.
- Lakásbiztosítást kötöttél az ingatlanra. A biztosítás kedvezményezettje a bank legyen, azaz ő kapja a kártérítést, ha valami kár érné a lakást. A bank általában kiköti, hogy a nála vezetett bankszámláról rendszeres átutalási vagy csoportos beszedési megbízást adj a biztosítási díjra.
Ha minden megvan, akkor a bank átutalja a hitel összegét az eladó bankszámlájára.
Ez egyben azt is jelenti, hogy átveheted a lakást.
Gratulálunk! A nehezén túl vagy.
Ebben az útmutatóban azt mutatjuk be hogyan lehet olcsóbb a költözés és ebben meg azt, hogy a beköltözés után mikről érdemes gondoskodnod.
+1. Törlesztés, és amiről ne feledkezz meg
A következő hónaptól kezdődhet a kölcsön törlesztése. A törlesztőrészletet a bank minden hónap elején automatikusan leemeli a számládról, neked nem kell ezzel külön foglalkoznod.
Ha valami okból kifolyólag nincs elég pénz a számládon, akkor a bank fizetési felszólítást küld, és késedelmi kamatot számít fel.
A kamatkedvezményt elveszítheted, ha nem teljesíted a feltételeket.
A bank minden évben tájékoztat arról, hogy mennyi a fennálló hiteltartozásod, és hogy a következő évben mennyi lesz a törlesztőrészleted.
Ha a hiteled kamata nem végig fix, akkor a kamatperiódus végén is tájékoztat, hogy hogyan változik a következő periódusban a kamat és a törlesztőrészlet.
A hiteledet bármikor elő-, vagy végtörlesztheted, azaz a futamidő lejárta előtt részben vagy egészben visszafizetheted. Ennek általában díja van. Szintén díjat kell fizetned akkor, ha módosítani szeretnéd a szerződést, például változtatsz a futamidőn, vagy le szeretnéd cserélni a fedezetet. Ezekhez a banknak is hozzá kell járulnia.
Amikor a teljes hitelösszeget visszafizetted a banknak, a bank kiad egy igazolást, hogy nem tartozol már neki, illetve kiad egy engedélyt a zálogjog és az elidegenítési tilalom törléséhez.
Ezzel neked kell elmenned a Földhivatalhoz és töröltetni a lakásodról a bank zálogjogát. Ha ezt nem teszed meg, nulla forinttal rajta marad, és addig nem tudsz újabb jelzáloghitelt felvenni, vagy a lakást eladni, amíg nem törölteted.
Maradtak kérdéseid a hiteligényléssel kapcsolatban?
-
Milyen hosszú a hiteligénylés?
A hiteligénylés folyamata jelzáloghitelnél 4-6 hét lehet. Azért ilyen hosszú, mert az adósvizsgálaton túl a banknak a fedezetet is meg kell vizsgálnia. -
Nekem kell kihívnom az értékbecslőt?
A bank minden esetben kirendel egyet, de időpontot neked kell vele egyeztetned. -
Mikor kell lakásbiztosítást kötnöm?
A lakásbiztosítást azelőtt kell megkötnöd, hogy a bankkal aláírnád a szerződést. -
Mennyi időm van aláírni a kölcsönszerződést?
A bank megküldi neked a szerződéstervezetet. Leghamarabb 3 nap múlva írhatod alá, és a bank 60-90 napig tartja az ajánlatát. -
Mennyi hitelt vehetek fel?
Ez a jövedelmedtől és a meglévő hiteleid törlesztőjétől is függ. Érdemes megismerned az Adósságfék szabályokat, amiket a Magyar Nemzeti Bank szabályoz.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.