Itt a vége, ma lehet utoljára hat százalékos kamattal Fix MÁP-ot venni
Ma még az eddig érvényes kondíciókkal jegyezhetnek lakossági állampapírokat a kisbefektetők, ám július 17-től ismét csökkent a kamatokon az adósságkezelő. Ennek nyomán a legnépszerűbb konstrukció, a Fix MÁP éves kamata az eddigi 6-ról 5,50 százalékra csökken. Május óta minden hónapban vágott a lakossági állampapírok kamataiból az ÁKK, ami értelemszerűen jót tesz a keresletnek is. A lakossági ügyfelek értékpapír-vásárlásait a bankok is igyekeznek ösztönözni.
Május és június után ebben a hónapban is csökkenti egyes lakossági állampapírok kamatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), így ma vásárolhatnak utoljára az eddigi kondíciókkal a kisbefektetők. Az újabb változás nyomán a legnépszerűbb konstrukció, a Fix Magyar Állampapír éves kamata fél százalékponttal, 5,50 százalékra csökken.
Várhatóan nem ez lesz az utolsó kamatcsökkentés
Az ÁKK hétfőn jelentette be, hogy lezárja több lakossági állampapír jelenleg futó sorozatát és helyettük újakat indít. Az új Fix MÁP-nál és a MÁP Plusznál a kamatok 0,5 százalékpontos mérséklését a pénzügyi piacokon tapasztalható további hozamcsökkenés indokolja – közölték.
A Fix MÁP-nál ugyanakkor fontos változás, hogy az új sorozat az eddigi öt év helyett 3 éves futamidővel lesz elérhető. Ezt az adósságkezelő szerint a rövidebb futamidejű konstrukciók iránti jelentős érdeklődés indokolja. A MÁP Plusz kamata az 5,00 és 6,00 százalék közötti sávba csökken.
A Prémium Magyar Állampapírnál (PMÁP) szintén új sorozatot bocsát ki az ÁKK, de ezt egy technikai részlet indokolja: így ugyanis egységesen lehetővé válik a szombati munkanapokra, mint értéknapra történő állampapír-vásárlás azoknál a forgalmazóknál, akik nem tartanak kereskedési szünnapot ezeken a napokon. Az új sorozat kamata az előző évi átlagos inflációhoz kötött kamatbázishoz igazodik, a kamatprémium mértéke pedig nem változik. Ennek megfelelően az első kamatperiódusban az előző évi átlagos infláció +0,1 százalék, tehát 4,50 százalék a kamat.
Az előttünk álló hónapokban akár többször is vághat az alapkamatából a Magyar Nemzeti Bank, és kedvezően alakulhatnak a kötvényhozamok, és ebben az esetben tovább mérsékelheti a lakossági állampapírok kamatait az ÁKK.
Megugrott az érdeklődés, sokan próbálnak időben bevásárolni
Az első kamatcsökkentés hírére azonnal reagáltak a kisbefektetők. A BiztosDöntés.hu által feldolgozott jegybanki adatok szerint az ötödik hónapban majdnem 400 milliárd forinttal – közel 3 százalékkal – nőtt a háztartásoknál lévő magyar adósságpapírok állománya, ezzel új csúcsra emelkedve elérte a 14 265 milliárd forintot. Az MNB statisztikái szerint a vételek és az eladások egyenlege 410 milliárd forintos pluszt mutatott az ötödik hónapban, tehát igyekeztek alaposan bevásárolni a kisbefektetők.
A júniusi és a júliusi kamatcsökkentések nyomán számítani lehet arra, hogy az első két nyári hónap adatai is erősek lesznek az állampapírok-vásárlásokban – még ha olyan kiugrás, mint májusban, nem is várható.
Az értékpapírok felé terelgetik az ügyfeleket a bankok is
A lakosság értékpapír-vásárlásait a maguk eszközeivel a bankok is igyekeznek ösztönözni a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatok szerint, sokszor a bankszámlanyitási akciókba építve a kedvezményeket.
Az Erste most tartó számlanyitási akciója például hat, egyenként 25 000 forint egyszeri jóváírást érő elemből tevődik össze, amelyekből kettő értékpapír-befektetésekhez is kapcsolódik. Az egyik elemnél Erste Future Befektetési Programot kell indítani, vagy lakás-takarékpénztári szerződést kötni a jóváíráshoz. A másodiknál a NYESZ-számlán elindított Future program (vagy önkéntes nyugdíjpénztári belépés) szükséges a kedvezmény eléréséhez.
A Gránit Banknál összesen 120 000 forint jóváírás szerezhető a most futó számlanyitási akcióban. Ezen belül a rendszeres megtakarítást vállaló, és havi minimum 5 000 forintot befektető ügyfelek a havi megtakarítással megegyező összeget – de maximum 40 000 forintot – kapnak a számlájukra, ha legalább 12 hónapon át fenntartják a megtakarítást.
Az OTP Bank akciójában az internet- és mobilbankban nyitott értékpapírszámlák – normál és tartós befektetési értékpapírszámla – számlavezetési díját elengedik az év végéig a teljes állományra vonatkozóan.
A K&H most tartó számlanyitási akcióján belül 40 000 forint jóváírást ér, ha az ügyfél legalább havi 20 000 forint összegű rendszeres befektetést indít, és azt 12 hónapig fenn is tartja.
Bankszámla kalkulátor 2026
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.
Legfrissebb útmutatóink állampapír témában
-

Ezekre érdemes most figyelni a befektetéseknél
Az olajpiaci kockázatok, a mesterséges intelligencia által fűtött technológiai rali és a befektetői tőkeáramlások átrendeződése továbbra is meghatározzák a globális piacok mozgását – vélik az MBH Befektetési Bank szakértői. Ami a magyarországi kilátásokat illeti, egyre több tényező támogatja a pozitív befektetői megítélést. A szakértők szerint a forint euróval szembeni árfolyama a jelenlegi szint körül mozoghat, a jegybanki alapkamat pedig 5 százalék alá süllyedhet az előttünk álló időszakban, miközben az éves, átlagos infláció 2,2 százalék körül alakulhat 2026-ban.
frissítve: 2026. július 15. -

Így lehet betétlekötés nélkül is megverni az inflációt
Egyre több bank kínál már a látra szóló, azaz lekötés nélküli pénzekre is érdemi, akár az inflációnál is magasabb kamatot. A BiztosDöntés.hu adatai szerint a megtakarítási számláknak van létjogosultságuk, hiszen a lakossági betétekből soha nem inflálódik még annyi lekötés nélkül a folyószámlákon, mint most.
frissítve: 2026. július 14. -

Tovább vágják az állampapírok kamatát, búcsút vehetünk a hat százaléktól
Három hónap alatt harmadszor csökkenti az államadósság-kezelő a legnépszerűbb lakossági állampapírok kamatát. Most is fél százalékot vág, ami után a kisbefektetők elbúcsúzhatnak a teljes futamidő alatt elérhető 6 százalékos kamattól. A magasabb kamatozású papírokból július 16-án lehet vásárolni utoljára.
frissítve: 2026. július 15.