Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A magyarok ugyan fontosnak tartják az egészség tudatos megőrzését, mégis leginkább a vitaminokra tekintenek prevenciós eszközként - derül ki az OTP Egészségpénztár reprezentatív felméréséből (1). Csupán minden második felnőtt sportol, és minden harmadik jár el rendszeresen szűrővizsgálatokra. Pedig a szűrővizsgálatokra extra pluszpénz is kapható egészségpénztárral!

A kutatás szerint az egészségükért aktívan tenni akarók táborát leginkább a nők és a magasabb végzettséggel rendelkezők alkotják. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők nagyobb arányban (88%) tartják fontosnak az egészségük megőrzését, mint a középfokú (73%) és az alapfokú (79%) végzettséggel rendelkezők.

Aktívan kell tenni az egészségért

Az egészség megőrzéséért és megelőzéséért aktívan kell tenni. A prevenciót jelentheti a gyógyhatású készítmények szedése, a rendszeres sport és az egészséges táplálkozás is. De az olyan egészségmegőrző szolgáltatások is idetartoznak, mint a gyógytorna, a gyógymasszázs vagy a szűrővizsgalatokon való részvétel, melyek ráadásul egészségpénztári számláról is fizethetők, azaz pluszpénz kapható utánuk, évente akár 150 ezer Ft.

Mégis, a magyaroknak az egészségtudatosság egyet jelent a vitaminokkal, és ez független kortól, nemtől, képzettségtől, lakóhelytől. A megkérdezettek 70 százaléka ugyanis a könnyebb utat választja, vitaminokat és egyéb gyógyhatású termékeket szed az egészség megőrzése érdekében.

Érdekesség, hogy a legtöbb rendszeresen mozgó a 60 évesnél idősebbek körében van (53%), míg a 18-39 éveseknél a legkevesebb (45%).

Ugyan a betegségmegelőzés legfontosabb eleme a szűréseken való részvétel, a felmérés szerint csupán minden harmadik ember vesz részt ilyen vizsgálatokon. A nők harmada hajlandó szűrővizsgálatokra elmenni, míg a férfiaknak csak a negyede nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen eljár valamilyen szűrővizsgálatra.

A kutatás alapján a legnépszerűtlenebb prevenciós szolgáltatások a gyógytorna (4%), illetve a gyógymasszázs (10%). Utóbbit egyébként több fiatal veszi igénybe, mint idősebb.

Az egészségükre tudatosabban figyelő pénztártagoknál azonban érzékelhető az odafigyelés:

„2024-ben több mint 1,5-szeresére nőtt 2023 első félévéhez képest a szűrővizsgálatot egészségpénztári számláról igénybe vevő pénztártagok száma. Rengeteg prevenciós szolgáltatás elszámolható, többek között a szűrővizsgálatok, de még a gyógymasszázs is” - mondta Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.

Egészségpénztár = pénzügyi lehetőség

A magyarok keveset fordítanak a szabadon elkölthető jövedelmükből egészségügyre. Az OTP Egészségpénztár megbízásából készített felmérés szerint a megkérdezettek 45 százaléka évente 50 ezer forintnál kevesebbet költ egészségmegőrzésre, ami átlagosan havi 1 doboz vitaminkészítmény megvásárlását jelenti. A megkérdezettek 22 százaléka költ évente 50-100 ezer forint között, és mindössze 5 százaléka mondta, hogy több mint 300 ezret költ egészségmegőrzésre.

„Az egészségpénztári tagoknak nagyobb pénzügyi lehetőségük van arra, hogy elősegítsék az egészség hosszabb távú megtartását. A befizetéseik után évi 20% adó-visszatérítést vehetnek igénybe, maximum 150.000 Ft-ot. Kevesen tudják, hogy az orvosi javaslatra igénybe vett prevenciós szűrővizsgálat után további 10% adó-visszatérítés is igénybe vehető, mely beleszámít a maximum 150.000 forintos adó-visszatérítésbe” - mondta Budai József.

Hogyan kaphatsz te is pluszpénzt az egészségügyi kiadásaidra? Mutatjuk lépésről lépésre!

Hogyan kaphatsz te is pluszpénzt az egészségügyi kiadásaidra? Mutatjuk lépésről lépésre!

  1. Nyiss OTP Egészségpénztári számlát. (Akár online)
  2. Fizess be rá 5 ezer forintot, ami fedezi a kártyadíjat.
  3. Kösd össze az OTP Egészségkártyádat a bankkártyáddal az ügyfélportálon.
  4. Az elfogadóhelyeken fizesd az OTP Egészségkártyáddal az elszámolható egészségügyi szolgáltatásokat.
  5. A következő évi adóbevallásodon keresztül igényeld a 20% adó-visszatérítést, ami akár 150 ezer Ft is lehet. (Ezt 750 ezer Ft befizetésével/kártyaösszekötéses vásárlással érheted el a legegyszerűbben.)

Most tehát már néhány hónap múlva hozzájuthatsz a pluszforráshoz!

Ne hagyd ki!

[1] A reprezentatív felmérést a Pulzus Kft. készítette. Az adatgyűjtés 2023. 03.16-21. között zajlott 1022 18 év feletti fő megkérdezésével.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

A cikk megjelenését az OTP Egészségpénztár támogatta.

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában