Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Aligha lehet kényelmesen megélni manapság abból a pénzből, amit nyugdíjként kap az ember. Ha fiatalon nem gondolsz erre előre és nem teszel félre pénzt a nyugdíjas éveidre, akkor problémákba fogsz ütközni és adósságot adósságra halmozol. De vajon mit tehetsz akkor, ha ez a saját szüleiddel történik meg? Hogyan tudsz segíteni rajtuk, hol a határ? Ebben az útmutatóban végigvesszük, hogyan tudsz legjobban segíteni az eladósodott szülőkön.

Mi vezetett a szüleim eladósodásához?

Rengeteg oka lehet annak, hogy ki, miért és hogyan adósodik el. Fontos lehet kideríteni, mi az, ami miatt a szüleid adósságba kerültek. A nyugdíjon felül mire költenek még? Egy jó autóra, vagy egy antik bútordarabra? Alkoholra, káros szenvedélyekre?

Az eladósodás onnan is eredhet, hogy a szülők nem hajlandók elhagyni a nagy házat, amiben egész életükben éltek. Ebben az esetben feltétlenül meg kell győzni őket arról, hogy ez nagy hiba és súlyos adósságot halmozhatnak fel ezzel.

Ha valaki megteremti magának idős korára, hogy képes a háza kiadásait fizetni, az példaértékű. Ezért, ha egy nyugdíjas amiatt kerül adósságba, hogy nem tudja fizetni a számlákat és fenntartani a házát, akkor sajnos kisebb házba kell költöznie. Sokan ezt úgy oldják meg, hogy a gyerekeikkel közösen élnek tovább a házban, de ha valakinek kell a külön élettér, akkor ez ilyen formában nem fog működni.

A legrosszabb véglet, amikor ész nélkül, felesleges dolgokra költi valaki a pénzt, és a nyugdíjon felül hiteleket vesz fel olyan dolgokra, amikre igazából nincsen szüksége.

Régen a tv előtt ülő sok nyugdíjas előszeretettel halmozott fel mindenféle felesleges cuccot a TV-shopból, jó drágán.

Előfordul olyan is, hogy egy idős ember alkoholra, cigarettára költi a nyugdíja nagy részét. Ilyen esetben fel kell nyitni a szemét, hogy csökkentse ezeket a kiadásait vagy teljesen szüntesse meg, mert nem engedheti meg magának.

Elszegényedett szülő néz ki szomorúan az ablakon

Miért nem teszünk félre nyugdíjas korunkra?

A legtöbben úgy érezzük, hogy a nyugdíjas éveinkre elegendő pénzt időben félre kell tennünk, mert az állam által nyújtott nyugdíj igencsak szűkös. Előfordulhat viszont, hogy valakinek erre nincsen lehetősége, nem tud megtakarítani.

Ez önmagában még nem is lenne olyan nagy probléma, hiszen, ha kellően odafigyel a kiadásaira és felesleges dolgokra nem költ, akkor szerényen, de meg tud élni a nyugdíjból.

A cél persze nem ez, hanem hogy az aktív életünk alatt megszokott életszínvonalat tartani tudjuk a nyugdíjas éveink alatt is, de legalábbis méltósággal élvezhessük az időskort és ne szoruljunk más segítségére.

Fiatalon máshogy látjuk

30-40 évesen persze még olyan messze van az öregkor, ezért nagyon nehezen tud ráállni az agyunk, hogy a jövőbeli énünkre gondoljunk, és ne menjünk el most nyaralni, vagy ne vegyük meg most azt a szép, új autót, drága táskát vagy cipőt.

A régebbi generációban nem is ez a probléma, hanem hogy elhitték, hogy majd az állam biztosítja a nyugodt öregkorhoz szükséges anyagiakat. Egész életüket végigdolgozták, fizették az adót, cserébe elvárták, hogy a jövő generációja majd eltartja őket.

Csakhogy a nyugdíjrendszer nehezen „kezeli” a népesedés változását, a munkanélküliség emelkedését, a sok, külföldre vándorolt fiatal miatt kieső járulékokat, az inflációt, a zsebbe fizetést és ezek mellett sok esetben nem számíthat a nyugdíjas a megérdemelt gondtalan időskorra.

A nyugdíjkorhatár is egyre emelkedik, ami azt a gondolkodást erősíti, hogy „minek tegyek félre, úgyis csak pár évet leszek nyugdíjas, inkább most élvezem, amit megkeresek”.

Szóval a mostani generáció szüleinek még eszükbe se jutott, hogy félretegyenek nyugdíjas korukra, így sok mai fiatalnak gondot okoznak az eladósodott szülők.

Legfontosabb a kommunikáció

Jó megoldás lehet, ha elsőként beszélgetsz a szüleiddel a pénzügyekről. Lehet, hogy ez számukra kényes téma, ezért neked kell kezdeményezni. Ha sikerül megnyílni a szülőknek a témáról, akkor neked kell eldönteni, hogy milyen mértékben és hogyan tudod segíteni a tartozásaik törlesztését a későbbiekben.

Lássák rajtad, hogy támogatni szeretnéd őket, nem pedig szemrehányást tenni vagy kritizálni a történtek miatt. Mindenképp értesd meg velük azt, hogy a hitel semmire sem megoldás, ugyanis csak még rosszabb helyzetbe kerülnek vele.

Készíts pénzügyi tervet a szüleiddel. Mennyibe kerülnek egy hónapban az élet alapvető dolgai? Van-e olyan része a nyugdíjnak, amit esetleg félre tudnak tenni a törlesztésre? Ha pedig te tudsz segíteni a törlesztésben, akkor állíts fel korlátokat, és ezt is tervezd meg velük igazságos módon. Konkretizáljátok, hogy mennyi időt adtok a hitel kifizetésére és ki mennyi pénzt tud rászánni.

Eladósodott szülők átnézik a pénzügyeiket a füzetükben számológép segítségével

Közösen könnyebb

Ha van testvéred, együtt sokkal könnyebben tudtok segíteni a szüleiteken. Közösen leülve beszélgessetek velük, és mindenki a saját anyagi helyzetétől függően járuljon hozzá a problémák megoldásához.

Fordulhatsz szakértőhöz is. Ő fog tudni segíteni a lehetőségekhez mérten egy tervet elkészíteni, hogyha neked nem sikerül. Ügyelj viszont arra, hogy ez a tanácsadó megbízható legyen és ne arra menjen, hogy még rosszabb helyzetbe hozzon.

Ha a szüleidnél semmit sem sikerül beszélgetéssel elérni, vannak más megoldások is. Viszont azt tudnod kell, hogy ha valaki nem látja be a helyzetet és nem engedi, hogy segíts rajta, akkor sajnos hagyni kell, hogy a saját kárán okuljon az adóssága következményeiből.

Arra viszont senkinek sincs szüksége, hogy eltitkolt hiteleik maradjanak és adósságot örököljenek a gyerekek.

Mit tehetek értük?

Ha felesleges dolgokra költenek a szüleid a nyugdíjból, vagy hitelből, akkor azokról muszáj lesz lemondaniuk. Meg kell érteniük, mi az, ami nélkülözhető, és azoktól megválni, különben kialakul egy ördögi kör, amiben egyre csak költeni akarnak majd további felesleges dolgokra.

Mi az, amire a nyugdíjas szüleidnek igazán szükségük van?

A korral jár sajnos, hogy gyógyszerekre, netán kórházi kezelésekre kell költeni. Ez mindennél fontosabb, így, ha ilyenre kerül sor, mindenképp át kell gondolni, hogy mire adjanak ki pénzt elsősorban.

Dönthetsz úgy, hogy szeretnéd segíteni őket, mert tisztában vagy vele, hogy a nyugdíjból csupán ételre és a kötelező kiadásokra jut pénz. Ez teljesen rendben van. Részedről reálisnak kell lennie, hogy mekkora összeggel vagy hajlandó támogatni őket. De az sem mindegy, hogy milyen adósságba kerültek. Ha még orvosolható a helyzet, akkor érdemes minél előbb segíteni nekik kikecmeregni belőle.

Csak ne legyen már túl nagy a baj

Van viszont olyan mértékű eladósodás, amiből már nem lehet kiutat találni, és ha segítenél nekik, akkor a saját életedet nem tudnád előrébb vinni. Ebben az esetben sajnos el kell gondolkodnod, hogy melyik a fontosabb. Természetes, ha bűntudatot érzel, viszont neked az önálló életedet is élned kell, nem függhettek olyan szinten egymástól anyagilag, hogy magadnak ne tudd megteremteni azt, amit szeretnél.

Amennyit bírsz, annyit segíts.

Akkor kell segítened őket, ha te magad szeretnéd, ha viszont erőszakos módon várják el tőled a segítséget, az teljesen más.

Nem a te dolgod, hogy a saját keresetedet arra költsd, hogy kihúzd őket az adósságból, amibe azért kerültek, mert nem voltak elégedettek az életszínvonalukkal. De persze itt arra a végletre gondolunk, amikor felesleges luxust szerettek volna teremteni maguknak, azt pedig nem gondolták végig, hogy miből fogják mindezt kifizetni.

Drasztikus megoldásként elmehetsz odáig, hogy hagyod, hogy belebukjanak a hitelbe. Természetesen senkinek sincs szíve ezt megtenni a szüleivel, de ha nagyon rossz a helyzet, akkor csak így fogod tudni szembesíteni őket a tetteik következményével.

Miután ez megtörtént, akkor lehet szépen lassan újraépíteni a kiadásaikat és megtanítani őket a pénz észszerű költésére.

Megelőzhető-e az eladósodás?

Érdemes időben elkezdeni pénzügyileg megtervezni a nyugdíjas éveket és akár már a gyerekeid tudatos pénzügyi nevelésére is odafigyelned. Ha a szüleid ezt nem tették meg akkor, amikor te még gyerek voltál, akkor nagyon nehéz lesz felnőttként észbe kapnod, hogy hogyan tudnál az utolsó pillanatban segíteni nekik.

De sosem késő, ezért még az eladósodás előtt van lehetőség segíteni nekik tervezni, és támogatni őket annyira, amennyire tudod. Tegyél nekik félre havonta valamennyi pénzt, és ők is tegyenek félre egy minimális összeget, amit mondjuk olyan dologra költenének, amire igazából nincs is szükségük.

Mutatunk pár nyugdíj-előtakarékossági ajánlatot, amivel a nyugdíjas évekre felkészülhetsz te is.

Jó megoldás lehet az is, ha megbeszéled velük, hogy ne használjanak hitelkártyát, folyószámlahitelt vagy magas kamatú gyorskölcsönöket.

Ha szükségük van valamire, akkor inkább szóljanak neked, és majd közösen megbeszélitek. Bíztasd őket és nyomatékosítsd, hogy rád számíthatnak, de csak akkor, ha őszinték (remélhetőleg ezt már korábban megalapoztátok).

Azonban az idősebbeknél sajnos előfordul, hogy olyan döntéseket hoznak, amiket aztán szégyellnek elmondani, vagy úgy gondolják, majd ők ezt megoldják maguk és nem szólnak róla. Ezzel azonban csak még jobban és hosszabb időre eladósodnak. Aztán persze amikor már nagy a baj szólnak, csak akkor már sokkal nehezebb kilábalni belőle, vagy nem is lehet, és persze a kapcsolatnak sem tesz jót a dolog. Ilyen viták szoktak ahhoz vezetni, hogy többet szóba sem állnak egymással a családtagok.

Ne ess ebbe a hibába, kezdj el minél előbb takarékoskodni a saját nyugdíjas éveidre, hogy a saját gyerekeidet ne hozd ilyen kellemetlen helyzetbe.

Bodor Anna
Bodor Anna Pénzügyi szakértő
Bodor Anna Pénzügyi szakértő

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink mindennapi pénzügyek témában