Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek
A fiatalok életkezdésükhöz munkáshitelt vagy diákhitelt igényelhetnek, céljaiktól függően.

5 dolog, amiben különbözik a Munkáshitel és a Diákhitel

Írta: Simondán Eszter • frissítve: 2024. december 10. • promóció

A munkáshitel és a diákhitel egyaránt fiataloknak szól, de míg az egyik a középiskola után röviddel munkát kezdőket, addig a diákhitel a továbbtanulókat segíti. Mutatjuk, milyen különbségek vannak a két hitel között.

Mi a munkáshitel?

A munkáshitel egy 2025. január 1-től igényelhető kamattámogatott hitel, amelyet 17-25 éves fiatalok igényelhetnek életkezdéshez. A munkáshitel keretében 4 millió forint igényelhető legfeljebb 10 éves futamidőre, a hitel kamatmentesen törleszthető.

A munkáshitel azokat a fiatalokat célozza, akik nem tanulnak felsőoktatási intézményben és nem rendelkeznek felsőfokú oklevéllel. A hitel szabadon felhasználható, ingatlanfedezet nem kell hozzá.

A munkáshitelhez családalapítás esetén további támogatás kapcsolódik. Az első és második gyermek születésekor 2-2 éves törlesztési szünet kérhető, amely alatt hiteltörlesztőt nem kell fizetni.

A második gyermek születésekor gyermekvállalási támogatás igényelhető, amely a fennálló hiteltartozás 50 százaléka, és hitelelengedés formájában kapja meg az igénylő.

A harmadik gyermek születésekor a teljes fennálló hiteltartozást elengedi az állam.

Mi a diákhitel?

A diákhitel ezzel szemben azokat a felsőoktatásban részt vevő hallgatókat célozza, akiknek a tanulmányaik alatt van szükségük pénzre. A diákhitelnek több változata is elérhető.

A Diákhitel 1 szabadon felhasználható, így a tanulmányaid alatt a teljes pénzügyi háttered biztosítására felhasználhatod, legyen az számítógép, lakhatás vagy kultúra. A hitel keretében 15-150 000 forintig terjedő összeget igényelhetsz havonta, félévenként tehát akár 750 000 forintot is elérhetsz. A hitel kamata 7,99 százalék.

A Diákhitel 2 kötött felhasználású, kizárólag a tanulmányi önköltségre fordítható. A hitelnek nincs maximuma, de csak a képzésed díját fizetheted belőle. A pénzt a Diákhitel Központ közvetlenül az oktatási intézménynek utalja. A hitel kamatmentes, a Diákhitel 1-gyel kombinálható.

A Képzési hitelt szakmai képzésre, illetve nemzetgazdasági szempontból kiemelt képzéshez igényelheted. Ebből is kizárólag a képzés díját fizetheted, és kamatmentesen törlesztheted. A hitel maximuma felnőttképzésben legfeljebb 500 000 forint lehet.

Melyiket válasszam?

A munkáshitel és a diákhitel egyaránt fiatalok számára létrehozott hitelkonstrukciók, de lényegében egymást kizárják. Míg az egyik a dolgozó, a másik a felsőoktatásban tanuló fiatalokat célozza.

A választás tehát elsősorban attól függ, hogy dolgozol vagy tanulsz a középiskola után.

Igénylési feltételek

A munkáshitelt 17-25 éves korig, míg a diákhitelt 18-45 éves korig, a képzési hitelt pedig 55 éves korig igényelheted.

A munkáshitelhez számos jogszabályi előírást is teljesítened kell, például büntetlen előéletűnek kell lenned, nem lehet 5 000 forintot meghaladó tartozásod a NAV felé, legalább 3 hónap TB jogviszonnyal kell rendelkezned, illetve legalább heti 20 órában kell dolgoznod. Ezen kívül hitelképesnek kell lenned, és nem szerepelhetsz a KHR-ben negatív státusszal.

A diákhitelnél ilyen feltételek nincsenek, és nem elvárás a jövedelem, hiszen hallgató vagy.

A két hitelkonstrukció között ezen túl is számos különbség van, lássuk ezeket!

1. Hitelcél

A munkáshitel szabad felhasználású, a pénzt tehát szabadon elköltheted. A diákhitel esetében is van ilyen változat, a Diákhitel 1, a többi konstrukció azonban kötött felhasználású, csak tandíjat fizethetsz belőle.

2. Hitelösszeg

A munkáshitel keretében legfeljebb 4 millió forintot igényelhetsz. Ezt a bank egyszerre folyósítja, és a pénzt arra használod, amire akarod.

A Diákhitel 1-et csak Diákhitel számlára kérheted, amelyet 4 banknál találhatsz meg: az OTP Banknál, az MBH Banknál, a Gránit Banknál és az Erste Banknál. A diákhitel összegét hetente vagy havonta kapod meg. Az összege havi 15-150 000 forint lehet.

Diákhitelt legfeljebb 11 félévre, félévenként 5 hónapra igényelhetsz.

A Diákhitel 2-t és a Képzési hitelt nem te, hanem az oktatási intézmény kapja. A Diákhitel 2-nek nincs felső összeghatára, a Képzési hitel pedig legfeljebb 500 000 forint lehet.

3. Konstrukció

A munkáshitel támogatott hitel, amely szerkezetében leginkább a személyi kölcsönhöz hasonlít. A diákhitel ehhez képest teljesen más konstrukció, a folyósításával és kezelésével a Diákhitel Központ foglalkozik. Az igénylést akár a Neptun rendszeren keresztül is elindíthatod.

4. Futamidő és törlesztés

A munkáshitelt neked utalja a bank, és a folyósítás után a következő hónaptól azonnal fizetned kell a havi törlesztőrészleteket. A futamidő legfeljebb 10 év lehet.

A diákhitelt csak a tanulmányaid végeztével kell elkezdened törleszteni. A törlesztés a hallgatói jogviszonyod megszűnése, illetve a 45. életéved betöltése utáni negyedik hónappal kezdődik.

A Diákhitel 1 törlesztése jövedelemarányos, tehát a törlesztőrészlet nagysága a mindenkori jövedelmed függvénye. A Diákhitel 2 törlesztőrészlete a minimálbér nagyságától függ. Mindkét diákhitel változat törlesztőrészletét évente határozzák meg, így annak nagysága évenként változik.

5. Támogatás gyermekvállaláskor

Mind a munkáshitelre, mind a diákhitelre járnak családtámogatási kedvezmények.

A munkáshitelnél az első és második gyermek esetén törlesztési szünetet, a második és harmadik gyerek születésekor hitelelengedési támogatást igényelhetsz.

A diákhitelnél egy gyermek esetén törlesztési szünetet kérhetsz. A szünet alatt kamattámogatás jár, így a tartozásod a szünet alatt nem nő tovább.

Teljes egészében elengedik a diákhitel tartozását azoknak az anyáknak, akiknek 30 éves koruk előtt születik gyermekük.

30-on túl a második gyermeknél a tartozás felét, harmadik gyereknél pedig a teljes diákhitel tartozást elengedik.

Minden támogatást igényelned kell, egyik sem jár automatikusan.

Munkáshitel igénylése más hitelekkel együtt

Ha diákhitelt vettél fel, akkor nem igényelhetsz munkáshitelt, amíg hallgatói jogviszonyod van, és az is kizáró ok, ha már van diplomád. Ha nem végzed el az iskolát, és már nem vagy hallgató, akkor a jogszabály nem zárja ki a munkáshitel igénylését, ha az életkori feltételeknek megfelelsz és van megfelelő munkaviszonyod.

Ha a középiskola után dolgozni kezdesz, felveszed a mukáshitelt, de később úgy döntesz, hogy továbbtanulnál, annak a jogszabály értelmében nincs akadálya. Ha pedig megfelelsz a diákhitelre vonatkozó feltételeknek, akkor a tanulmányaidhoz hitelt is igényelhetsz.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink munkáshitel témában