
Tudtad? A tartozás nem évül el a vállalkozásod megszűnésével
Sok vállalkozó tévesen hiszi, hogy ha megszűnik a cége, akkor a tartozások is automatikusan megszűnnek. Ez a felfogás azonban nagyon veszélyes tévhit, mivel a tartozások elévülése független a vállalkozás megszűnésétől. Cikkünkben az elévülés kapcsán felmerülő legfontosabb tényeket mutatjuk be, hogy segítsünk neked tisztán értékelni a vállalkozásodat érintő lehetőségeket és kihívásokat.
Az elévülés fogalma és jogi következményei
Az elévülés egy jogi fogalom, amely azt jelenti, hogy egy követelés bizonyos idő elteltével nem érvényesíthető bírósági úton. A magyar jogrendszerben a legtöbb polgári jogi követelés öt év alatt évül el, de vannak kivételek, például a telefonszámla és internet-előfizetésből eredő tartozások egy év alatt.
Az elévülés nem jelenti a követelés megszűnését; az elévült követelés továbbra is fennáll, mint természetes kötelem. Ez azt jelenti, hogy bár bírósági úton nem kényszeríthető ki, az adós önkéntesen teljesítheti a tartozást, de ebben az esetben a kifizetett összeget nem követelheti vissza.
Az elévülés megszakadása
Az elévülési idő megszakadhat bizonyos események bekövetkezésekor, mint például:
- Tartozáselismerés: ha az adós elismeri a tartozást.
- Bírósági eljárás: ha érdemi döntés születik a követelés érvényesítésére irányuló perben.
- Végrehajtási cselekmények: ha a végrehajtás során történik valamilyen cselekmény, amely a tartozás behajtását célozza.
Ha az elévülés megszakad, az elévülési idő újraindul, és az addig eltelt idő nem számít bele az új elévülési időbe.
A vállalkozás formája és az elévülés
A vállalkozás formája, mint például egyéni vállalkozás, egyéni cég, betéti társaság (Bt) vagy korlátolt felelősségű társaság (Kft.), nem befolyásolja közvetlenül az elévülési időt. Azonban a felelősség mértéke és a jogi személyiség megléte hatással lehet arra, hogy ki felel a tartozásokért.
- Egyéni vállalkozás: az egyéni vállalkozó teljes vagyonával felel a vállalkozás tartozásaiért. Ez a forma a legegyszerűbb és leggyakrabban használt Magyarországon, mivel könnyen alapítható és szüntethető meg. Az egyéni vállalkozó magánvagyona és vállalkozásának vagyona között nincs különbség.
- Egyéni cég: az egyéni cég jogi személyiséggel nem rendelkezik, de jogképes. A tag korlátlanul felel a kötelezettségekért, ha az egyéni cég vagyona nem fedezi a tartozásokat.
- Betéti társaság (BT): a tagok korlátlanul felelnek a vállalkozás tartozásaiért, ami azt jelenti, hogy a vállalkozás megszűnése után is személyes vagyonukkal felelhetnek a tartozásokért.
- Korlátolt felelősségű társaság (Kft.): A tagok felelőssége korlátozott, csak a befizetett tőke erejéig terjed. A Kft. megszűnésekor a tagok nem felelnek személyes vagyonukkal a tartozásokért, kivéve, ha a cég megszüntetése során jogszabályt sértettek.
Figyelem! Ne alapozz a vállalkozás megszűnésére!
Soha ne gondold, hogy a vállalkozásod megszűnése automatikusan megszünteti a tartozásokat. Ez a felfogás téves és veszélyes lehet, mivel a tartozások továbbra is fennállnak, és az elévülési idő független a vállalkozás jogi státuszától. Az elévülés csupán jogi korlátot jelent a követelés érvényesítésére, de nem szünteti meg a tartozást.
Az elévülés mint jogérvényesítési korlát
Ha bebizonyosodik, hogy egy tartozás elévült, az adós számára mentőövet jelenthet. Az elévülés ugyanis jogérvényesítési korlátot jelent, ami megakadályozza, hogy a követelést bírósági úton érvényesítsék. Az adósoknak érdemes ellenőrizniük, hogy a követelés elévült-e, és ha igen, ezt a tényt felhasználni a végrehajtás elleni védekezésben.
Összefoglalás
A tartozások elévülése nem függ a vállalkozás megszűnésétől. Az elévülés egy jogi korlát, amely megakadályozza a követelés bírósági úton történő érvényesítését, de nem szünteti meg a tartozást. Az adósok számára fontos, hogy tisztában legyenek az elévülési időkkel és a megszakadás lehetőségeivel, hogy hatékonyan védekezhessenek az esetleges végrehajtások ellen. A vállalkozás formája hatással lehet a felelősség mértékére, de nem az elévülési időre. Soha ne alapozz a vállalkozás megszűnésére a tartozások rendezésének elhalasztása céljából!
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.