Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Tovább folytatódik februártól a pénzügyi tranzakciós illetékemelés áthárítása a lakosságra. Mint ismert, ezt az állami terhet idén augusztus 1-től emelte meg a kormányzat, azonban a bankoknak az idei év végéig megtiltotta az emelés áthárítását a lakosságra. A határidő hamarosan lejár, a bankok pedig egymás után jelentik be a tranzakciók drágulását. Most az MBH Bank közölte, hogy megemeli lakossági díjtételeit a jövő év elejétől – értesült a BiztosDöntés.hu.

Milyen tranzakciók drágulnak az MBH Banknál februártól?

Általánosságban, az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet alapján megemelkedett pénzügyi tranzakciós illeték minden gyakori pénzügyi műveletet terhel, így az átutalásokat, a csoportos beszedéseket és a készpénzfelvételeket is.

A mai napon az MBH Bank által bejelentett változás alapján 0,15 százalék, maximum 14 000 forinttal drágulnak az átutalások és a csoportos beszedések, ami több, mint háromszoros díjnövekedést jelent a pénzügyi tranzakciós illetéket vonatkozásában. Az MBH esetében jobban érezhetik az ügyfelek a drágulást februártól, mivel eddig az illeték náluk 0,3 százalék, maximum 6 000 forint volt.

Ez azt jelenti, hogy például 100 000 forint átutalása esetén 150 forinttal többet kell fizetni majd januártól az eddigi 300 forint helyett, összesen tehát már 450 forintot, csak az illetékre. Havi több átutalásnál ezek az emelkedések érezhető mértékben összeadódnak és akár jelentősen is megnövelhetik egy háztartás havi bankköltségét.A magasabb összegű utalásoknál is jócskán érezhető a drágulás. Például 5 millió forint átutalásának csak a tranzakciós illeték része (erre még rájön a banki díj) az emelés előtti díjakkal számolva 6 000 forintba kerül, ugyanez februártól már 20 000 forint.

A készpénzfelvételnél még nagyobb arányú az illeték emelkedése, 0,3 százalék, így a díjemelkedés hatása is erősebb. Az emelkedés miatt például 100 000 forint készpénzfelvétele a bankszámláról 300 forinttal drágul, így összesen 900 forint lesz csak az állam által elvont díjrész, amihez még hozzáadódik a bank saját díja is.

Kedvezményes lehet az 50 000 forint alatti illetékrész

A beszedésnek nem minősülő összes átutalásnál az MBH Bank 2025. január 1-től bevezeti, hogy a pénzügyi tranzakciós illetéket nem számítja fel a tranzakciók első 50 000 forintos részére, illetve az 50 000 forint alatti tranzakciókra.

Ennek azonban feltétele, hogy a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvénybe 2025. január 1-ig bekerüljön ez a - jelenleg kormányrendelettel megállapított - illetékfizetési határ, mely a bankra vonatkozik, nem az ügyfélre. Amennyiben nem, vagy nem így kerül bele a törvénybe ez a változás, akkor a kedvezmény nem lép hatályba, mert a bank nem adja tovább ezt a kedvezményt az ügyfeleknek (mely a bankra attól függően is érvényes, hogy jelenleg nem törvény, hanem kormányrendelet szabályozza ezt a kedvezményt).

Ez a változtatás jelenleg társadalmi egyeztetésen van.

Díjemelés februártól az MBH Banknál

A lakosság kettős emelkedési hullámmal számolhat a jövő év első felében. Az év első 2 hónapjában a pénzügyi tranzakciós illeték jelentős emelkedését hárítják tovább a bankok a lakossági ügyfelekre, míg tavasszal ezt követi majd a szokásos éves inflációs banki díjemelés.

A kettő együttes hatása érezhetően megdrágítja majd a hétköznapi bankolást a 2025-ös évben, ami már kihat a jövő évi inflációra is.

Az egyre dráguló árucikkek előzetes felhalmozásával ellentétben a bankolást sajnos nem lehet a régi áron előbbre hozni, de van mód arra, hogy az ügyfelek csillapítsák a jövő évi jelentős díjemelések hatásait, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést januártól a pénzügyi tranzakciós illeték megemelésére hivatkozva:

  • Raiffeisen Bank: 2024. november 21. (az új ügyfelekre nézve)
  • OTP Bank: 2025. január 1.
  • K&H Bank: 2025. január 6.
  • CIB Bank: 2025. január 17.
  • UniCredit Bank: 2025. február 1.
  • MBH Bank: 2025. február 01.

Nem tett még közzé díjemelést az Erste Bank, Gránit Bank, KDB Bank, MagNet Bank, Oberbank és Polgári Bank, de csak idő kérdése, hogy ők is bejelentsék.

Az egyéni vállalkozókat is érinti az illetékemelés

Azok az egyéni vállalkozók, akik nem tartoznak az áfa körbe, nincsenek kötelezve pénzforgalmi számla vezetésére, lakossági számlán is bankolhatnak. Számukra szintén a jövő év elején drágul a bankolás.

A lakossági számlák általában olcsóbbak, mint a pénzforgalmi bankszámlák, elérhető rajtuk az ingyenes készpénzfelvétel, az ingyenes QR-kódos átutalás és az ingyenes fizetési kérelem kiegyenlítés, továbbá idén még védettek a pénzügyi tranzakciós illetékemelés ellen.

Több bank lakossági számláján ráadásul igénybe vehető a pénzügyi tranzakciós illeték kedvezménye az 50 000 forint alatti tranzakciók esetén, vagy e felett a tranzakció első 50 000 forintjára.

Dupla emelés jön a jövő év elején

Gergely Péter felhívja a figyelmet arra, hogy az illetékemelést minden bank át fogja hárítani a lakossági ügyfelekre, azok is, amelyek még ezt nem jelentették be.

Az inflációs díjemelés - ha a bankok élnek ezzel a lehetőséggel - mintegy 3,7 százalék körül várható. Erre jön még rá a fent említett illetékemelés miatti díjemelés, amely egyénenként eltérhet, és akár jelentősen is megnövelheti az inflációs emelést.

Azok a bankok, amelyek korábban nem használták ki teljesen az inflációs díjemelési lehetőséget, áthozhatják azt a 2025-ös évre, amivel az éves inflációnál magasabb díjemelést is elérhetnek.

A jövő évi banki díjemeléseknek az ellensúlyozására az ügyfelek új bankszámlát kereshetnek a bankon belül, vagy akár bankot is válthatnak. Sok banknál érhető el tranzakciónként 50 000 forintig illetékmentes, vagy akár teljesen díjmentes átutalás, de van még korlátlanul ingyenes átutalási lehetőség is a Gránit és az UniCredit Banknál. Utóbbi banknál ez a lehetőség az illetékemelés ellenére is megmarad.

Az ügyfelek ezen kívül élhetnek a bankkártyás vásárlás ingyenességével minden banknál, illetve a törvényi ingyenes készpénzfelvétellel, havi legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 150 000 forintig.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában