Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Negyven százalékkal ugrott meg tavaly, és új csúcsot ért el 2024-ben a lakáshitel törlesztésére fordított egészségpénztári megtakarítások összege. A lehetőséggel élő egészségpénztári tagok akár több millió forintot is lefaraghatnak hitelük költségeiből a teljes futamidő alatt.

Óriási emelkedést, egyben új rekordot is hozott 2024. a lakáshitel törlesztésére fordított egészségpénztári megtakarításoknál: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az egészség- és önsegélyező pénztárak szolgáltatási kiadásaiból már 3,03 milliárd forintot tett ki a lakáshitel-törlesztés támogatása, ami 39,2 százalékkal volt több az egy évvel korábbi 2,17 milliárdnál.

Milliókat is spórolhatnak a lakáshitelesek

„Az elmúlt évek adataiból jól látszik, hogy egyre több egészségpénztári tag él az önsegélyező szolgáltatásként igénybe vehető lakáshitel-törlesztés lehetőségével, hiszen az ezen a címen kifizetett összeg 2022 és 2024 között több mint a duplájára emelkedett” - hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A gyors növekedés egyáltalán nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy viszonylag könnyen igénybe vehető és kihasználható, és pénzügyi szempontból is kifizetődő lehetőségről van szó. A jelenleg hatályos szabályozás szerint – emlékeztetett a szakértő – lakáshitel törlesztésére az egészségpénztári megtakarításból az aktuális bruttó minimálbér 15 százalékát lehet fordítani: ez 2025-ben havi 43 620 forintot, éves szinten pedig 523 440 forintot jelent.

"Miután a lakáshitel törlesztésére fordított összegnél is érvényesíthető az egészségpénztári megtakarítások utáni, 20 százalékos adó-visszatérítés, a törlesztési támogatás teljes kihasználást figyelembe véve évi 104 668 forint is megspórolható, ami 20 éves futamidőt – és a jelenlegi minimálbér összegét – figyelembe véve több mint 2 millió forint megtakarítást jelenthet a hitel teljes időtartama alatt” – emelte ki a szakértő.

A taglétszám alakulása az egészség- és önsegélyező pénztáraknál

Egyes egészségpénztáraknál pedig – hívta fel a figyelmet Gergely Péter – azok a házastársak, akik egy lakáshitelben adóstársak, duplázhatják ezt az összeget, ha mindketten nyitnak egészségpénztári számlát, és – szintén mind a ketten – a saját számlájukon keresztül törlesztik a kölcsönt. Az OTP Egészségpénztárnál például mindkét házastárs törleszthet, de adott ez a lehetőség a Patika és az Új Pillér tagjainak is.

Az egészségpénztári számláról általában kétféle módon lehet lakáshitelt törleszteni: az egyik megoldás, ha a pénztár minden hónapban a törlesztésre szolgáló bankszámlára utalja a kért összeget, és onnan történik a fizetés. Ebben az esetben a bankszámlakivonattal minden hónapban igazolni kell, hogy valóban megtörtént a törlesztés. A másik – egyszerűbb – megoldás, ha az egészségpénztári tag a törlesztőrészlet utalását közvetlenül a bankhoz kéri.

Ez a megoldás például az OTP Egészségpénztárnál is elérhető, de ugyanúgy biztosítja ezt a lehetőséget az IZYS is. Utóbbinál egyébként, ha a pénztártag úgy dönt, hogy a bankszámlájáról törleszt, akkor a pénztárhoz tömbösítve, négyhavonta is benyújthatók a törlesztési igazolások. A Patika és Új Pillér Egészségpénztáraknál szintén van arra mód, hogy ha a tagok maguk törlesztenének, akkor tömbösítve kérjék vissza a pénztári számlájukról kifizetett összeget.

Gergely Péter ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az egészségpénztári megtakarításból történő lakáshitel-törlesztésnél is meg kell felelni több feltételnek. Így például a pénztártagnak a törlesztett lakáshitelben adósnak vagy adóstársnak kell lennie, és csak olyan kölcsönnél él ez a lehetőség, amelyet folyamatosan törlesztenek. Nem igényelhető emellett a szolgáltatás akkor, ha a pénztártag fizetési késedelemben van a lakáshitelével, vagy hátralékot halmozott fel.

Nagyon jól megy az egészségpénztáraknak

A jegybank adatai szerint az egészségpénztári szektor eddigi története legsikeresebb évét zárta 2024-ben: a szolgáltatási célú befizetések teljes összege például több mint az egyötödével, 104,8 milliárd forint közelébe emelkedett tavaly, de – hasonló mértékű bővülés után – új csúcsra, 84,6 milliárd forintra emelkedett a tagdíjbevételek összege is. A szolgáltatási kiadások összege pedig tavaly már meghaladta a 98 milliárd forintot, ami szintén 20 százalék körüli emelkedést tükröz az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A be- és kifizetésekkel párhuzamosan szépen nő a taglétszám is a hazai egészség- és önsegélyező pénztáraknál: az év végén már megközelítette az 1,19 milliót, ami azt jelenti, hogy egyetlen év alatt 5,6 százalékkal – közel 63 ezerrel – emelkedett a nyilvántartott tagok száma.

A taglétszám emelkedését a maguk eszközeivel a kasszák is igyekeznek ösztönözni. Az OTP Egészségpénztár most futó kampányában több értékes ajándékot is kisorsolnak az április végéig belépő új tagok között: a fődíj egy egymillió forint értékű OTP Travel utalvány, de kisorsolnak öt darab százezer forint értékű, és 50 darab tízezer forint értékű vásárlási utalványt is. A sorsoláson azok az új pénztártagok vehetnek részt, akik március 17. és június 6. között legalább 30 ezer forintot befizetnek egészségpénztári számlájukra – egyéni úton, azonosítható módon, akár részletekben is –, és április végéig a nyereményjátékba is regisztrálnak.

Az Allianz Hungária Egészség- és Önsegélyező Pénztár április végéig futó akciójában a szolgáltató az első két havi tagdíjbefizetésből nem érvényesíti a négyezer forinttal nagyobb összegű működési költség levonást az új belépőknél. A pénztár mellett ajánlóprogramot is működtet: ennek lényege, hogy ha a már aktív tag által ajánlott belépő pénztártag egyéni számlájára legalább 10 ezer forint összegű tagdíjbefizetés érkezik, az ajánló tagot megajándékozzák egy négyezer forint értékű vásárlási utalvánnyal, amennyiben teljesülnek a meghatározott feltételek. Emellett a pénztár prémium biztosítási csomagot is kínál a befizetéseiket növelő, és a promóciós feltételeket teljesítő – akár új vagy már meglévő – pénztártagoknak.

További növekedés jöhet a lakáshitel-törlesztésre fordított pénztári megtakarításoknál

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az idén tovább nőhet a lakáshitel törlesztésére fordított egészségpénztári megtakarítások összege, hiszen mind az újonnan megkötött lakáshitel-szerződések összege, mind a lakáshitelek állománya gyors ütemben emelkedik: utóbbi február végén már megközelítette az 5 800 milliárd forintot.

Ezzel együtt – tette hozzá Gergely Péter – a lakáshitelek törlesztésére fordított összeg viszonylag kis részt képvisel az egészségpénztárak szolgáltatási célú kifizetésein belül: tavaly valamivel több mint 3 százalékot tett ki. Az egészségpénztári kifizetések legnagyobb részét egyébként – nem meglepő módon – változatlanul a magánegészségügyi ellátásra és a gyógyszerekre fordított kiadások adják: előbbiek részesedése 37,4, utóbbiaké pedig 39 százalékot tett ki 2024-ben a szolgáltatásokon belül.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában