Cikkek  

Bár minden adat az elektronikus fizetés előretörését mutatja, továbbra is bevett szokás, hogy a hónap elején, fizetésnapot követően sorok kígyóznak az ATM-ek előtt. Ugyanakkor száz emberből 13 ma már azért látogatja meg ezeket a készülékeket, hogy pénzt fizessen be a számlájára – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Az elmúlt év utolsó három hónapjában több, mint 26 millió alkalommal indítottak bankkártyás tranzakciót a magyarországi bankok pénzkiadó automatáinál, az ATM-eknél a banki ügyfelek. Napi átlagban tehát 283 ezer tranzakciót kezeltek ezek a készülékek. Ez a szám több, mint 10 százalékkal marad el az eddigi csúcsot jelentő 2019. II. negyedévi adattól, amikor az ATM-es tranzakciók száma megközelítette a 28,8 millió darabot, egy napra pedig több, mint 316 ezer tranzakció jutott.

Az ügyfelek tizede befizet

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor 4 év alatt megduplázódott azon tranzakciók száma, amikor az emberek nem azért keresték fel az ATM-eket, hogy pénzt vegyenek ki, hanem épp azért, hogy pénzt helyezzenek el folyó- vagy hitelkártya-számlájukra. A készpénzbefizetések száma a tavalyi utolsó negyedévben abszolút csúcsra jutott, meghaladta a 3 millió darabot, azaz a tranzakciók 13 százaléka volt pénzbefizetés az ATM-eknél.

2019. II. negyedévében 1,57 millió készpénzbefizetést regisztráltak, ami az adott időszak ATM-látogatásainak alig 5,8 százalékát tette ki. A trendeket erősíti, hogy az automatán keresztüli pénzbefizetés még mindig ingyenes a legtöbb banknál, a fióki befizetésért ugyanakkor komoly pénzeket kérnek a pénzintézetek. Ráadásul egyre több banknál a ki- és befizetős ATM helyettesíti a fióki pénztárt.

Sorban állnak az ügyfelek az ATM-nél, hogy befizethessenek

Átlagosan 230 ezer forint

A készpénzbefizetések darabszámának emelkedésénél is figyelemreméltóbb tény, hogy az automatákba befizetett összeg az elmúlt év utolsó negyedévében átlépte a 700 milliárd forintos határt. Egy-egy befizetés értéke így ma már meghaladja a 230 ezer forintot, miközben egy átlagos készpénzpénzfelvétel esetén 108 ezer forint alatt marad a készpénzkiadó automatából kinyert összeg.

Mindennek következtében az ATM-ekbe befizetett készpénz ma már az automatákból felvett összeg 28,4 százalékát teszi ki, négy éve ez az arány 16 százalék alatt maradt. A trendek alapján azt gondolhatnánk, hogy a készpénzkiadó automaták hamarosan önfenntartók lesznek, nem, vagy csak ritkán kell feltölteni őket pénzzel, hiszen az emberek ezt megteszik majd, ám Gergely Péter szerint ettől még messze vagyunk.

Egyrészt a befizetős ATM-ek ma még szinte kizárólag csak bankfiókok mellett működnek, így arányuk az elmúlt évek gyors elterjedése ellenére is nagyjából a 4700 működő ATM harmadát teszi ki (az MNB nem gyűjt külön adatsort a befizetős ATM-ekről). Másrészt – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője – a készpénzbefizetésre alkalmas ATM-eknél csak az elmúlt hónapokban kezdtek elterjedni azok a típusok, amelyek a befizetett bankjegyeket azok átvizsgálása után a következő, készpénzt felvenni szándékozó ügyfélnek vissza tudják adni.

Az ATM-ek új forradalma jöhet

Miután az ATM-ek feltöltésének készpénzlogisztikai költségei az elmúlt években az egekbe szöktek, a szakember szerint ugyanakkor egyre több helyen találkozunk majd a befizetett bankjegyeket visszaforgatni képes intelligens ATM-készülékekkel.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában