Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Átlépte a 10 ezer milliárd forintot az MNB által a háztartások látra szóló- és folyószámla betéteinél kimutatott összeg, de a szűken vett lakossági lekötetlen – és így nem is kamatozó – betétállomány is történelmi csúcsra, 8776 milliárd forintra nőtt. Gergely Péter, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a rendkívül magas látra szóló állomány nem igazolja vissza, hogy javult volna az emberek pénzügyi tudatossága.

Soha nem látott mennyiségű megtakarítást tartanak a magyar háztartások a pénzintézetekben lekötetlenül, illetve látra szóló betétben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a háztartások likvid bankszámlákon őrzött vagyona a történelem során először haladta meg a 10 000 milliárd forintot.

Ezen belül a szűken vett lakossági látra szóló- és folyószámla betétek összege tavaly december végén „csak” 8 776 milliárd forint volt, ami 18,5 százalékkal haladja meg a 2023 decemberi értéket és természetesen ez is abszolút csúcsnak számít.

Csak a forint nő

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy miközben a forintbetétek állománya szemmel láthatóan megállíthatatlanul emelkedik, addig a forintban kimutatott lakossági deviza látra szóló betétállomány annak ellenére csökkent 6,6 százalékkal 1 436 milliárd forintra, hogy 2023 decemberéhez képest tavaly év végére az euró árfolyama 382 forintról 415 forintra emelkedett – azaz a devizabetét állomány tavaly igen komoly mértékben apadt.

Nem csökkenő részarány

A jegybank tegnap megjelent, a háztartások pénzügyi vagyonáról számot adó összegzése szerint a lakosság teljes látra szóló forint betétállománya több, mint egy éve stabilan a háztartások klasszikus pénzügyi megtakarításainak 16,5 százalékát teszi ki.

Mindez a szakember szerint azért rendkívül aggályos, mert az érintett vagyontömeg – a készpénz, a betétek, az értékpapírok, tőzsdei részvények és befektetési jegyek, valamint az életbiztosítási és nyugdíjpénztári díjtartalékok – összege az elmúlt év során is 15,8 százalékkal 68 500 milliárd forintra nőtt.

Nem vall tudatosságra

Gergely Péter szerint a számottevő lekötetlen betétállomány rendkívül rossz képet állít ki a magyar lakosság pénzügyi tudatosságáról. A szakértő szerint ugyanis, míg azt, hogy az MNB által a háztartásoknál kimutatott készpénzállomány 2024 folyamán 9,2 százalékkal nőtt - 6 625 milliárd forinttal szintén történelmi csúcsra jutott - nem lehet egyértelműen a lakosság számlájára írni, hiszen a forgalomban lévő készpénz is tud a gazdagoknál koncentrálódni.

Ám az ritkaság, hogy az igazi vagyonosok ne keresnének átmeneti befektetési helyett forintmillióknak, hanem hosszú időn keresztül hagynák azokat a számlákon heverni.

A fentiek fényében érdemes lehet a világtörténelem egyik leggazdagabb amerikai, Andrew Carnegie-nek a véleményét - "azokat az embereket, akik megtakarításaikat a párnacihában tartják, inkább gyűjtögetőknek, mintsem megtakarítóknak kellene neveznünk" - kissé módosítani és ebbe a körbe tenni azokat is, akik hagyják, hogy pénzük értékét veszítse. Nekik egyetlen jó hírrel lehet szolgálni a BiztosDöntés.hu szakértője szerint: az infláció mérséklődésével 2023-hoz képest számottevően kevesebbet veszítettek az elmúlt évben a parlagon hagyott betétjeikkel.

Nagyítóval kell keresni a jó ajánlatokat – de azok is feltételhez kötöttek

A Gránit Banknál 3,5 százalékos és a Cofidis tulajdonába került Magyar Cetelemnél találunk évi 4 százalékos látra szóló kamatot, de az ilyen számlák a legtöbb banknál már kikoptak a BiztosDöntés.hu összegzése szerint. A lépés érthető: ha az emberek kamat nélkül is ott tartják a pénzüket, miért fizetne érte a bank?

Ha tehát bankban szeretnénk magasabb kamatot kapni a pénzünkért, le kell kötnünk azt.

A top kamatot kínáló 2 megoldás, a K&H Bank Rajt betétje és a Gránit Bank Hozampáros betétje 8-8 százalékos kamatot kínál normál lakossági ügyfeleknek.

A K&H-nál a magas kamat a megtakarítás első 3 hónapjában érhető el azon ügyfeleknek, akik először kötnek le pénzt a bankban (de legalább már 1 hónapja a pénzintézet ügyfelei).

A Gránit Banknál 4 hónapra jár az évi 4 százalékos kamat, ám feltétel, hogy a betéttel megegyező összegben, de minimum 200 ezer forintért Gránit Befektetési jegyet kell vásárolni.

A Gránit Bank 3 hónapra 6,5 százalékot kínáló eBank betétjének magas kamatszintjéért friss pénzt kell a bankhoz hozni, e-bank szolgáltatást kell aktiválni és legalább 2 hónapban minimum 400 ezer forintnak kell a számlára érkeznie.

A MagNet Banknál februártól frissült az új pénzre szóló PRIZMA FORINT Betét ajánlat, 3 hónapra évi 6,07 százalékos, 6 hónapra pedig évi 5,63 százalékos lekötött betét kamattal. Egy éves lekötésre 4,61 százalék betétkamatot kínál a MagNet.

Az MBH Bank évi 6,5 százalékot kínáló akciós 6 hónapos Prémium Betétje csak a privátbanki ügyfeleknek, illetve a Kedvezmény, Kedvezmény Plusz, Extra, Partner Plusz, Kiemelt Partner és Menedzser számlacsomagok tulajdonosainak érhető el és nekik is csak akkor, hogy ha a lekötendő összeg közvetlenül friss pénz és állampapír lejáratból, visszaváltásból származik.

Az OTP Bank 6 hónapra szintén évi 6,5 százalékos betétkamatot ad azokra a pénzekre, amelyek újonnan érkeznek a számlára. Az új pénz beérkezése szempontjából fontos, hogy a március 3-tól induló lekötések esetén a friss összegnek február 26-a után kell az OTP számlára érkeznie. A kamat feltétele a lakossági Bázis Számla megléte, melyhez Prémium Next szolgáltatás kapcsolódik.

Komolyabb feltétel nélkül a legmagasabb kamatot a Cetelem Bank Takarékszámla 6 hónapos lekötött betétje adja – a kamat itt 6,25%.

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyelőre kevés nyoma annak, hogy a bankok felpörgetett betéti ajánlatokkal várnák az állampapírból kiszabaduló pénzeket – a legtöbb hitelintézet a lekötött betétekre is minimális kamatot fizet.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lekötött betét témában