Munkáshitel igénylés diákhitel előtt és után
A munkáshitel azon fiatalok számára elérhető, akik korán munkába állnak. A konstrukció hasznos lehet az élet- és pályakezdéshez, de mi történik, ha később meggondolod magad, és mégis inkább tanulnál, vagy fordítva. Most ezekben a kérdésekben segítünk.
Mi a munkáshitel?
Munkáshitel keretében maximum 4 millió forint szabad felhasználású kölcsön igényelhető, amelyet kamatmentesen törleszthetsz. A futamidő legfeljebb 10 év lehet.
A munkáshitelhez gyermekvállalási támogatás igényelhető, ha a futamidő alatt családot alapítasz. Az első és a második gyermek születésekor vagy örökbefogadásakor 2-2 év törlesztési szünetet kérhetsz, ami alatt törlesztőrészleteket nem kell fizetned.
A második gyermek születésekor a tartozásod 50 százalékát elengedik, a harmadik gyermek érkezéskor pedig a teljes meglévő hiteltartozásod megszűnik. Ez a gyermekvállalási támogatás, amit elő-, illetve végtörlesztés formájában kapsz meg.
Ki igényelheti a munkáshitelt?
A munkáshitelt 17 és 25 év közötti fiatalok igényelhetik. A jogosultsághoz legalább 3 hónap TB jogviszony szükséges, és legalább heti 20 órában kell dolgoznod munkavállalóként vagy vállalkozóként.
A munkáshitelhez büntetlen előélet szükséges, és nem igényelheted a kölcsönt, ha 5 000 forintot meghaladó köztartozásod van, vagy ha negatív státusszal szerepelsz a KHR-ben.
A munkáshitelt csak egyszer igényelheted. A kamattámogatáshoz vállalnod kell, hogy legalább 5 évig Magyarországon élsz és dolgozol. De mi történik, ha menet közben meggondolod magad, és mégis inkább továbbtanulnál, esetleg fordítva. Lássunk néhány esetet!
1. Munkáshitel igénylés diákhitel után
Az első példánkban továbbtanulsz, amelyhez diákhitelt igényeltél. Menet közben azonban úgy döntesz, hogy inkább dolgoznál. Otthagyod az iskolát, és munkába állsz, diákhitelre már nem vagy jogosult, a meglévő diákhiteledet törleszted. Igényelhetsz munkáshitelt?
A munkáshitel igényléséhez bele kell férned az életkori korlátba, tehát a munkáshitelre szóló szerződést csak a 26. születésnapod előtt kötheted meg. Ezen kívül már legalább 3 hónapja dolgoznod kell, és a hiteligényléshez megfelelő jövedelemmel kell rendelkezned.
A munkáshitelnél kizáró ok, ha felsőoktatási intézményben hallgatói jogviszonyod vagy felsőfokú okleveled van. Ha nem szereztél oklevelet, és megfelelsz az igénylési feltételeknek, akkor felveheted a munkáshitelt.
A jogszabály nem zárja ki a munkáshitel igénylését, ha korábban felvett diákhitelt törlesztesz.
2. Diákhitel munkáshitel igénylése után
A második példánkban munkáshitelt igényelsz, de pár év múlva, még a futamidő lejárta előtt úgy döntesz, hogy továbbtanulsz, és ehhez diákhitelt is igénybe veszel.
A jogszabály szerint ennek nincs akadálya, feltéve, hogy a feltételeket továbbra is betartod.
A munkáshitel igénylésekor nem lehetsz főiskolai hallgató, és diplomával sem rendelkezhetsz, de azt nem tiltja a rendelet, hogy később sem szerezhetsz.
Arra figyelj, hogy a munkáshitelnek feltétele, hogy legalább az első 5 évben Magyarországon dolgozz. Ha tehát beiratkozol egy egyetemre, akkor a tanulmányaid alatt dolgoznod kell, a munkaviszonyod vagy a vállalkozásod nem szűnhet meg.
A munkáshitel és a diákhitel még egymás után is beleférhet, ha a pályád alatt később tanulnál tovább. A munkáshitel szerződést legkésőbb 25 évesen kötheted meg, a 10 éves futamidő tehát legfeljebb 35 éves korodra letelik. Diákhitelt viszont 45 éves korodig, képzési hitelt pedig akár 55 éves korodig is igényelhetsz.
A diákhitelhez gyermekvállalás esetén második gyermeknél 50 százalékos, harmadik gyermeknél teljes hitelelengedés kapcsolódik, 30 év alatti anyáknak pedig tanulmányaik alatt és az azt követő két évben a teljes tartozásukat elengedik. A hitelelengedési támogatást azonban egy gyerekhez csak egyszer kérheted.
3. Diákhitel munkáshitel visszafizetése után
Mi történik, ha munkáshitelt igényeltél, de közben továbbtanulnál úgy, hogy közben a munkát is abbahagynád, és csak az egyetemmel foglalkoznál?
Ebben az esetben a munkáshitelhez kapcsolódó kamattámogatást vissza kellene fizetned, hiszen megszűnik a munkád. Ezek után kamattal együtt kell törlesztened tovább, ami munka nélkül problémát okozhat, vagy visszafizetheted a fennálló tartozásodat.
Ha ez megtörtént, utána nincs akadálya a diákhitel igénylésnek, és dolgoznod sem muszáj.
+1. Munkáshitel és más hitelek
A munkáshitel kombinálható más támogatott hitelekkel, így felvehetsz mellé Babaváró hitelt, amely kifejezetten gyermekvállaláshoz igényelhető, és CSOK Pluszt is, amely lakáscélú támogatott hitel a családjukat bővíteni szándékozók számára.
A munkáshitel mellett igényelhetsz piaci személyi kölcsönt vagy lakáshitelt, és lehet hitelkártyád is.
Minden esetben figyelj arra, hogy a hitelek törlesztőrészletének bele kell férnie a jövedelmedbe. A bankok - a diákhitelen kívül, ahol a törlesztés nem kezdődik el, amíg hallgató vagy - minden esetben figyelembe veszik a JTM-korlátot a hiteligénylésnél.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.