Cikkek  

Hiába a magánorvosi szolgáltatásoknál tapasztalható áremelés, a lakosság növekvő mértékben támaszkodik a magánegészségügyre, köszönhetően az állami ellátórendszer gyengeségeinek. Ezzel együtt nő az öngondoskodás szerepe is, és a páciensek növekvő mértékben fizetnek egészségpénztáron vagy egészségbiztosításon keresztül. Ugyanakkor a felhasználásban egyre óvatosabbak.

Lezajlottak az egészségpénztárak éves küldöttközgyűlései, és bár a pénztárak nem panaszkodhatnak az eredményüket illetően, mégis levonhatnak néhány fontos következtetést az adatokból – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Dráguló magánegészségügy, magasabb pénztári befizetések

Azt gondolnánk, a 30-40 ezer forintos vizitdíjak arra ösztönzik a háztartásokat, hogy egyre nagyobb mértékben használják az öngondoskodás formáit, ez azonban csak részben van így. A régi, tagdíjat nem fizető tagok mozgósítása és az új tagok bevonása továbbra is nehéz.

A tagok befizetései 2022-ben elérték az 50 milliárd forintot, ami 24 százalékkal több, mint az előző évben, az egészségpénztárak által kezelt vagyon pedig összességében 10 százalékkal nőtt. Ezen belül is jelentős mértékben növekedtek a tagok egyéni befizetései, ezek közül több pénztárnál a szektorátlagot meghaladóan. Az OTP Egészségpénztárhoz csaknem 30, a Prémiumhoz 26, a Patikához pedig 25 százalékkal érkezett több pénz a tagoktól.

Barátságos magánorvos akit sokan egészségpénztárból fizetnek ki

A pénztártagok száma lassan gyarapodik

Ugyanakkor az is látszik, hogy a növekvő tagdíjat nem egy dinamikusan növekvő tagi létszám fizeti be. Csak kismértékű emelkedéseket látunk, több pénztárnál a kilépők száma meghaladta a belépőkét, illetve továbbra is 40 százalék körül van a nemfizető tagok aránya.

Figyelembe véve a kilépőket is, nagyobb mértékű, 10 százalék körüli emelkedést két pénztárnál látunk, a Generalinál és az OTP-nél. Előbbi piaci összehasonlításban is kedvező költségfelosztással dolgozik, míg a másik sokat javított a marketing tevékenységén.

Aki viszont igyekszik spórolni az egészségügyi kiadásain, az tudatosabban teszi, mint eddig – mutat rá a BiztosDöntés.hu szakértője.

Bár a pénztártagok jóval több pénzt fizettek be az egészségpénztárakba, óvatosan költekeznek. Míg a tagi befizetések meghaladták az egészségpénztárak várakozásait, a szolgáltatások igénybevétele – bár szintén emelkedett – elmarad a várttól.

Az egészségpénztárak jellegéből adódóan nem a tartalékolás a jellemző, mégis úgy tűnik, a tagok alaposan megnézik, hogy mire költenek, és csak akkor teszik, ha muszáj. Érdekesség, hogy a legtöbb pénztárnál csökkent a jogosulatlan felhasználások száma, az emberek tehát tudatosabban és gyakorlottabban használják a pénztári számlájukat.

Tudatosabb tagdíjbefizetés, csak óvatosan

Nem csak a kiadásokban, a befizetésekben is látszik az óvatosság. A tagok szeretik a kártyás befizetést, amely költségkímélő, és gyakran állítanak be rendszeres átutalási megbízást is a tagdíjra vonatkozóan. A Patika Egészségpénztárnál már minden második tag kártyával teljesíti a befizetését.

A havi rendszeres, automatikus pénzküldéssel és utalásokkal biztosíthatja a pénztártag, hogy mindig megérkezzen a számlára a tagdíj, és a pénztári egyenlege után biztosan megkapja a hozamot, ami most egyre jelentősebb összeg – emeli ki Gergely Péter. Ne feledjük, a pénztári megtakarítások mentesek az újonnan bevezetett, különféle befektetéseket terhelő szochótól – hívja fel a figyelmet Gergely Péter.

A tagdíjvállalás tekintetében azonban nem tűnnek túl bevállalósnak a pénztártagok. Mivel az egészségpénztár önkéntes, a tagok – a pénztár által meghatározott minimumon felül – maguk határozhatják meg, hogy mekkora havi befizetést vállalnak.

Sokan mégis a minimum közeli tagdíj mellett maradnak, ami nem túl nagy összeg, általában 3-5 ezer forint körül van. Ilyen ütemben majd egy évig kellene gyűjteni egy magánorvosi vizitre, nem túl életszerű tehát egy ekkora befizetés, és – figyelembe véve a tagdíjat nem fizető pénztártagok arányát – ennél jellemzőbbek lehetnek a magasabb összegű, akár havi 30-40 ezer forintot is elérő vagy meghaladó befizetések.

Mivel a többletbefizetést a pénztártagok a havi vállalt tagdíjukon felül, eseti befizetésként teljesíthetik, komoly előnyt élvezhetnek azok a pénztárak, akik az ingyenes kártyás befizetés lehetőségét biztosítják, illetve amelyeknek modern, a bankkártyákkal összeköthető egészségkártyájuk van – emeli ki a BiztosDöntés.hu szakértője. Ilyen kártyát kínál az IZYS, a Prémium, a Patika és az Új Pillér is.

Ezekkel röviddel a vásárlás előtt, vagy azzal egyidőben történik meg a pénztári befizetés, és csak olyan összegben, amire a vásárláshoz szükség van, így a pénztártagnak nem kell sok pénzt az egészségszámláján tartania, ha nem akar.

Cél: biztosítsuk önmagunkat minél több irányból

Az aktív egészségpénztári tagok tudatosságát mutatja a választható szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások igénybevételének növekedése is, ami szinte minden pénztárnál megfigyelhető.

Egészségbiztosítást nem kínál minden egészségpénztár, ahol viszont van ilyen lehetőség, ott egyre népszerűbb ez a szolgáltatás – mutat rá Gergely Péter. Az egészségbiztosítások részaránya még mindig kicsi a többi szolgáltatáshoz képest, ugyanakkor szektorszinten 30 százalékkal magasabb, mint tavaly.

Az önsegélyező szolgáltatások népszerűtlenebbek, de…

Az önsegélyező szolgáltatások igénybevétele, ahol arra van szükség, hogy hosszabb ideig megtakarítson a pénztártag, összességében szinte minden pénztárnál csökkent. Ugyanakkor a tudatosság itt is látszik.

Míg minden más önsegélyező szolgáltatás csökkent, a lakáscélú hitel törlesztése nevű szolgáltatás egyedüliként tudott nőni az önsegélyező szolgáltatások közül. Ennek oka lehet a hitelekre vonatkozó törlesztési moratóriumok megszűnése, és hogy a hitelek adósai ennek hiányában a pénztáron keresztül spórolnak a lakáshiteleiken – emelte ki a BiztosDöntés.hu szakértője.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában

  • Szemüveg kiválasztása egészségpénztárból

    150 ezer Ft pluszpénz évente! Érdekel?

    Akkor nyiss egészségpénztári számlát! Hiszen az egészségpénztári befizetések és az ahhoz kapcsolódó 20% adó-visszatérítés által évente akár 150 ezer Ft pluszt kaphatsz az egészségügyi és családi kiadásaidhoz! Nem beszélve az egyedi árkedvezményekről! Az exkluzív akcióknak köszönhetően olyan egészségügyi szolgáltatásokhoz juthatsz hozzá kedvezőbb áron, mint például a szemészet, a fogászat vagy a laborvizsgálat. Ismerd meg cikkünkből, hogyan lehet a tiéd az akár 150 ezer Ft pluszpénz!

    frissítve: 2024. szeptember 19.
  • Iskolakezdésre minden szükséges tanszert meg kell vásárolni, de egészségpénztárral könnyebb.

    Váratlan helyről kaphatunk akár 53 ezer forintot iskolakezdéshez

    Az iskolakezdés sok iskolás gyermeket nevelő szülő rémálma. Ismét elérkezik egy új tanév, amikor több tízezer forintjukat áldozhatják fel a gyermekük oktatása oltárán, a költségeken pedig alig-alig lehet spórolni. Pedig a beiskolázási támogatással 50 ezer forintot is lehetne fogni a költségeken, mégis kevesen ismerik ezt a lehetőséget. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint meglepő helyen lelhetünk anyagi segítségre. Ott, ahol az egészségünk is olcsóbb lehet: az egészségpénztárban. Tudatos tervezéssel és hosszú távú gondolkodással pedig jóval az infláció feletti mértékben spórolhatunk.

    frissítve: 2024. augusztus 25.
  • Az egészségpénztári egyenlegedet lekérdezheted az ügyfélfiókodban.

    Egészségpénztár egyenleglekérdezés – így kérdezd le a pénztári egyenlegedet

    Az egészségpénztári költés legegyszerűbb módja, ha az egészségkártyáddal fizetsz. Ehhez azonban a legtöbb esetben érdemes tudnod, hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatsz, azaz mennyi az egészségpénztári egyenleged. Mutatjuk, hogyan kérdezheted le.

    frissítve: 2024. augusztus 8.