A kormány is segíteni tudná a bankokat a Revoluttal szembeni versenyben
Ha a kormány mentességet biztosítana a pénzváltásra most kivetett extra tranzakciós illeték fizetése alól a lakossági ügyfeleknek középárfolyamon váltást kínáló bankok ilyen tranzakcióra, a jelenlegi 3 helyett több bank kínálna ilyen szolgáltatást az ügyfeleknek – véli Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az intézkedéssel a hazai bankok versenyhátránya akkor is csökkenne a globális szereplőkkel, a Revoluttal és a Wise szolgáltatókkal szemben, ha utóbbiak esetében egyelőre nincs áttörés abban a tekintetben, hogy a magyar ügyfelek valamennyi hazai tranzakciója után megfizessék a magyar bankokra egyébként kirótt extra terhet.
A kormány megvizsgálja a bankok azon javaslatát, hogy azokban az esetekben amikor az adott bank hivatalos középárfolyamon váltja az ügyfelek forintját más devizára, akkor abban az esetben ne kelljen alkalmazni devizaváltási tranzakciókra kivetett 0,45 százalékos mértékű kiegészítő tranzakciós illetéket - jelentette be a héten Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint amennyiben a kormány elfogadja ezt a javaslatot, abban az esetben ez még akár versenyelőnyt is okozhat a multinacionális kihívókkal szemben azoknak a pénzintézeteknek, akik az elmúlt időszakban a fintech szolgáltatók kihívására válaszolva ügyfeleiknek lehetővé tették a deviza középárfolyam alkalmazásával történő devizaváltást.
Van árfolyamrés a Revolutnál
Az általánosan elterjedt vélekedéssel szemben, amely szerint a Revolut középárfolyamon vált, a valóságban a fintech szolgáltató is alkalmaz külön eladási és vételi árfolyamot, és így elvben alanya az extra illetéknek – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint pénteken, július 12-én a reggeli órákban a Revolut számlákon 1,2 százalékkal drágábban, 396,17 forintért lehetett eurót venni, mint amennyiért, 391,3 forintért forintra váltotta a Revolut az eurót az alkalmazásában. A középárfolyamtól eltérés így nagyjából 0,6 százalék volt.
Ez a mérték a hazai bankok standard váltási árfolyamrésével összehasonlítva alacsonyabb, hiszen normál váltás esetén hazai pénzintézetek 1-2,6 százalékos árfolyamrést alkalmaznak a középárfolyamhoz képest. (Azt, hogy melyik pénzintézet milyen mértékben téríti el árfolyamát a középárfolyamtól a honlapján közzé kell tennie, de minden első, forintszámláról külföldi pénznemben történt terhelés esetén erről üzenetet kell küldenie az ügyfélnek.)
Több banknál már elérhető a középárfolyam
A hazai bankok egy része ugyanakkor középárfolyamon biztosít devizaváltást ügyfeleinek. Míg a Revolutnál a standard kártya esetében 1000 euróig, azaz nagyjából 390 ezer forintig ingyenes a devizaváltás, a magyar bankok esetében
- az OTP Banknál havi 600 000 forintig devizaátutalásra és 600 000 forintig külföldi forintkártyás vásárlásokra
- az Ersténél 500 ezer forintig (Erste World és Erste Private Banking ügyfelek havi 1 millió forintig)
- míg a Gránit Banknál havi 650 000 forintig a mindenkori középárfolyamon van mód átváltani pénzünket további költség felszámítása nélkül.
Gergely Péter hangsúlyozza: jelen pillanatban egyedül az OTP szolgáltatása az, amely a hét minden napján rendelkezésére áll az ügyfeleknek, a Gránit és az Erste Bank csak munkanapokon 8 és 17 óra között biztosítja a kedvezményes árfolyamot ügyfeleinek. E tekintetben – emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője – nincs különbség a Revoluttal szemben, miután a fintech szolgáltató is drágább szolgáltatást kínál hétvégénként: függetlenül attól, hogy az ügyfél elérte-e már a havi ingyenes keretet, hétvégenként 1 százalékos extra költségen biztosítja a Revolut a devizaváltást. A limitek felett a magyar bankok eladási árfolyamot használnak, a Revolutnál pedig hétköznap is 0,5 százalékos extra díjteher terheli a pénzváltást.
A BiztosDöntés.hu szakértője arra is emlékeztet, hogy a másik közkedvelt devizaváltó platform, a Wise ugyan középárfolyamon vált, ám külön díjat alkalmaz a devizaváltás esetén. Ennek mértéke a cég honlapja szerint pénznemenként 0,33 százaléktól indul, ám július 12-én, péntek reggel az euró vétele esetén 0,76 százalékos díjat számított fel a Wise.
Itt is elindulhatna a banki verseny
Gergely Péter szerint a középárfolyamon történő váltás illetékmentessége akkor is előnybe hozhatja az ezt a szolgáltatást kínáló hazai bankokat, ha a kormányzat nem tud a jelenleginél komolyabb mértékben hatni a globális szolgáltatókra abban a tekintetben, hogy a magyar ügyfelek hazai tranzakciói után – hasonlóan az itt működő bankokhoz - a teljes tranzakciós illeték fizetési kötelezettségüket teljesítsék, így biztosítva egyenlő pályát a magyar ügyfelekért folyó versenyben. Ezen felül egy ilyen döntésnek leginkább az ügyfelek lehetnek nyertesei a BiztosDöntés.hu szakértője szerint, hiszen a középárfolyamon váltás illetékmentessége esetén a bankok egyre nagyobb köre kínálhatja majd ezt az ügyfélbarát szolgáltatást.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.