Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Revolut Bank

Revolutja szinte már mindenkinek van. Ha még nem ismered, fedezd fel útmutatónk segítségével a legfontosabb információkat, ismerd meg és használd a Revolutot!

Homa Péter • Frissítve 2024. november 25.
Revolut Bank

Revolut Bank cikkek

Még több cikk

Hivatalos adatok

Nemzetiség Litván
SWIFT kód (BIC) REVOGB2LXXX
Mérlegfőösszeg 5 233 milliárd Ft

Miért ajánljuk a Revolutot?

A Revolut elsősorban azért ajánlható, mert olcsó és rendkívül felhasználóbarát. Több devizanemben is lehet devizaszámlád, melyekhez hozzákapcsolhatod a bankkártyádat is, így nem kell külön devizakártyát tartanod.

Természetesen forintszámlát is vezet a Revolut, és a felülete is teljesen magyar, így ugyanúgy érezheted magad, mintha magyar banknál lennél.

A Revoluton belül és Magyarországra – magyar bankszámlaszámra – a pénzküldések ingyenesek, még a pénzügyi tranzakciós illetéket sem kell kifizetni.

A Revolutnak számtalan szolgáltatása van, mellyel egy jól használható pénzügyi svájci bicskát kapsz, ráadásul akár teljesen ingyen, csak a bankkártya néhány évenkénti postázásáért kell fizetned egy csekély összeget.

Hátránya ugyanakkor, hogy nincs magyar bankszámlaszáma és a magyar azonnali fizetési rendszerbe sincs bekötve, ezáltal nem ér át a pénz azonnal a Revolutról. Az ügyfélszolgálati elérhetősége is korlátozott. Jobb, ha ezekkel tisztában vagy, mielőtt mellettük teszed le a voksodat.

A Revolut története

A Revolut egy globális neobank és pénzügyi technológiai vállalat, amelyet 2015. július 1-jén alapított Nyikolaj Sztoronszkij és Vlad Jacenko. Sztoronszkij orosz születésű, Jacenko pedig ukrán, de ma már mindketten orosz–ukrán kettős állampolgárok.

A Revolutot azzal a céllal hozták létre, hogy megoldást kínáljon a hagyományosan drága tengerentúli pénzmozgásokra, amelyeket részben rejtett költségek és díjak okoznak. A cég eredetileg a Level39-ben, egy pénzügyi technológiai inkubátorban működött, a londoni Canary Wharfban.

A Revolut meglehetősen gyorsan terjedt a megalapítását követően, mivel határon átnyúlóan, sok tekintetben ingyenesen kínált szolgáltatásokat, kedvező devizaváltási árfolyamokkal. A számlanyitást szelfivel tette lehetővé sok országban, köztük Magyarországon is.

Forintszámlával és magyar nyelven azonban csak később jelent meg. Kezdettől fogva pénzzel ösztönözte a meglévő ügyfeleit új ügyfelek ajánlására, mely mára egy megszokott szolgáltatássá vált a hazai bankok körében is, nyilván a Revolut hatására.

A Revolut az európai uniós találmánnyal, az e-pénzzel nyitott, ami egy átmenet a hagyományos bankszámlapénz és a készpénz között. 2021 decemberében teljes körű banki licencet kapott az Európai Központi Banktól, így hagyományos bankká vált, hagyományos bankszámlapénzzel. Ettől kezdve vonatkozik rá a betétbiztosítás védelme, ettől kezdve szedhet hitelkamatot és kínálhat betétkamatot.

A Revolutot az Egyesült Királyságban alapították meg, londoni székhellyel. Ez ma is megvan, de a brexit miatt 2018 decemberében külön alapítottak egy bankot (Revolut Bank UAB) az unión belül. Méghozzá Litvániában az európai uniós ügyfelek, pontosabban az ennél kicsivel bővebb Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban élők kiszolgálására, akiket át is migráltak az új bank alá.

Ettől kezdve a magyar revolutos ügyfelek pénzét is a litván betétbiztosítás védi.

2020 novemberében a Revolut már nullszaldóssá vált, és 4,2 milliárd GBP értékkel az Egyesült Királyság legértékesebb fintech vállalata lett.

A Revolut 2020 márciusában indult el az Egyesült Államokban.

2024 júniusáig a Revolut 45 millió ügyfelet ért el világszerte. A magyar ügyfelek száma ez idő tájt 1,5 millió.

Fintech szellemiség

A Revolutot kezdettől fogva megkülönbözteti a hagyományos bankoktól az, hogy a fintech kihívók világából érkezett. Ennek megfelelően fejleszt, gondolkodik, tervez. Sokkal jobban fókuszban tartja a mobilapplikációja fejlesztését, mint egy hagyományos bank, hiszen a Revolut alapvetően ebből él, míg a hagyományos bankok nem csak ebből.

Ráadásul a Revolut elérése az önkiszolgálásra épül, mivel ügyfélszolgálat csak cseten és csak angol nyelven érhető el.

A Revolutnál ezért a fintech szellemiségből következően kellemes, felhasználóbarát felületekre és jól működő, letisztult és optimalizált folyamatokra számíthatsz. Valamint szüntelen fejlesztésekre: minden héten, sőt, akár héten belül is megújul az applikáció általában. Ezek nem nagy változások sokszor, de valahol mindig tekernek rajta egyet.

Forintszámlát használhatsz és az applikáció magyar nyelvű, ezért teljesen olyan érzésed lehet, mintha egy magyar bank applikációját használnád. A Revolut az Európai Unióban megszokott módon, határon átnyúlva biztosítja szolgáltatásait, de tervezi fióktelep nyitását Magyarországon. Ezzel a szolgáltatás határon átnyúló jellege megmarad majd, de szervesebben fog kapcsolódni a hazai bankrendszerhez.

Számlavezetés a Revolutnál

A Revolut többféle előfizetéses bankszámla szolgáltatást kínál, de a legnépszerűbb az ingyenes, Standard szolgáltatásuk. Az ingyenes és az előfizetői csomagok a többletszolgáltatásokban és a kedvezményes tranzakciók kereteiben különböznek, de az alapszolgáltatások valamennyi díjcsomag esetében megegyeznek.

A Revolut alapesetben egy több devizanemben (köztük forintban), párhuzamosan vezethető devizaszámlát és hozzá bankkártyát kínál. A magyar piacon versenyképes devizaváltást biztosít, bár épp a Revolut hatására az OTP Bank, az Erste Bank és a Gránit Bank is kínál ilyen szinten kedvező árfolyamokat.

A Revolut számlád fel tudod tölteni a magyar bankkártyáddal ingyen, mely azonnal teljesül. Visszafelé már bonyolultabb a helyzet, hiszen a Revolut nincs bekötve még a hazai átutalási rendszerbe. Így az átutalások nem azonnaliak Magyarországra vagy onnan vissza. De gyorsak, akár 1 munkanapon belül is teljesülhetnek. Ugyanígy várni kell a Revolut számlád feltöltésére, ha átutalással töltöd fel Magyarországról. (A SEPA átutalás, mely csak euróban történhet, belföldi díjazású minden magyar banknál, ha a Revolutot töltöd fel, hiába litván a számlaszám.)

Bankkártyás érdekességek

A Revolut kártya bármelyik devizanemű számládhoz hozzárendelhető, sőt, arra is képes, hogy ha a fizetés devizanemében nincs fedezet a számládon, akkor a forint számládat, ha azon sincs, akkor azt a devizanemű számládat terhelje meg a rendszer, amelyiken egyben van annyi pénzed, amennyi a tranzakcióhoz szükséges.

A Revolut kártyát tudod blokkolni és aktiválni bármikor, ingyen. Ezzel meg tudod akadályozni a nem kívánt terheléseket, hiszen ha nincs bekapcsolva a kártyád, a Revolut minden tranzakciót visszautasít.

Ki tudod választani, hogy milyen típusú tranzakciót ne engedélyezzen a Revolut, ilyen lehet például a készpénzfelvétel, a mágnescsíkos vagy épp az érintéses fizetés.

Lehet külön internetkártyád a Revolutnál, köztük egyszer használatos és többször használatos is.

A Revolut mindenféle kártyája együttműködik a Google Pay-jel és az Apple Pay-jel.

Digitális előnyök

A Revolut applikációja számos kiegészítő szolgáltatást tartalmaz. Ezek egyike a költségkategorizálás. Vagyis a rendszer besorolja a költéseidet azok típusa és helye alapján és kimutatásokat készít ebből, ha kéred.

Az egyes tranzakciókat fel tudod címkézni, ami a későbbi emlékezésben vagy csoportosításban lehet fontos, a lefényképezett blokkok is hozzárendelhetők a tranzakcióhoz. Így nem vesznek el a részletek sem.

A bankkártyás vásárlások után kerekítéses pénzgyűjtés is rendelkezésedre áll, ahogy egyéb megtakarítási számlát is nyithatsz a Revolutnál.

Egyéb szolgáltatások

A Revolut sok egyéb szolgáltatást is nyújt.

A legfontosabbak ezek közül a szállásfoglalást biztosító Revolut Szállások, a kedvezményes kereskedelmi ajánlatokat összegyűjtő Revolut Élmények, a Revolut hűségprogramja, a RevPontok, a Revolut kriptokereskedése és a gyermekednek kínált Revolut <18, mely egy korlátozott Revolut szolgáltatás.

Ezeket mind megtalálod a Revolut applikációdban.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.