Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Több mint 500 milliárd forinttal ugrott meg – és történelmi csúcsra emelkedett – februárban a lakossági betétek állománya, ami arra utal, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló pénz egy része még helyet keres magának. Bár a bankoknál most már lehet találni igen kedvező lekötött betéti ajánlatokat, a háztartások pénzének egyre nagyobb része hever kihasználatlanul a folyószámlákon – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hirtelen állománynövekedést hozott a lakossági betéteknél a február: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint egyetlen hónap alatt csaknem 540 milliárd forinttal emelkedett a banki folyószámlákon lévő pénz mennyisége. A lakossági betétek állománya így történelmi csúcsra, 13 365 milliárd forint fölé nőtt a második hónap végére, és éves összevetésben is több mint 13 százalékkal gyarapodott.

Három évvel ezelőtt már láthattunk ilyet a betéteknél

„A hirtelen állományi ugrás egyértelműen azzal lehet összefüggésben, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló – az első negyedévben nagyjából 1 100 milliárd forintot kitevő – kamatok egy része még keresi a helyet magának” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: a mostani helyzet sokban hasonlít a 2022 februárjában látottakhoz, mikor a nagyobb összegű állami juttatások – szja-visszatérítés, fegyverpénz, 13. havi nyugdíj – kifizetései dobták meg hirtelen több százmilliárd forinttal a lakossági betétállományt. Az akkori, 12 900 milliárd forint feletti állományi csúcsot azóta sem sikerült megdönteni – egészen mostanáig.

Túl sok a pihenő pénz a folyószámlákon

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakossági betéteken belül egyre nagyobb a lekötetlenül heverő, „pihenő” pénzek aránya: miközben a látra szóló és folyószámlabetétek aránya 2018. elején még alig haladta meg a 66 százalékot, most már a teljes portfólió 84 százaléka felett jár, vagyis a folyószámlákon lévő pénzük nem egészen 16 százalékát kötik le rövidebb-hosszabb időre a háztartások.

„A folyószámlabetétek több mint négyötödös súlya akkor is túl magasnak számít, ha figyelembe vesszük, hogy a bankszámlákon lévő pénz jelentős része napi kiadásokat szolgál, vagyis még rövid távra sem nélkülözhető” – mutatott rá Gergely Péter.

Már nem mindenhol nulla közeli a lekötött betéti kamat

A pénzügyi szakértő szerint a folyószámlabetétek arányának szinte folyamatos növekedéséhez hozzájárult, hogy hosszú éveken keresztül elvétve akadt csak érdemi lekötött betéti kamatot kínáló banki konstrukció a piacon. „Ez a helyzet ugyanakkor mára megváltozott, több pénzintézet is tart már a kínálatában versenyképes kamatokat nyújtó lekötött betéti konstrukciókat – sőt, a befektetésekkel párosított kombinált betétek is újra megjelentek a kínálatban” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Utóbbiakra példa a CIB Bank Tandem névre keresztelt megtakarítási konstrukciója, amelynél az elhelyezett pénz egyharmada kerül 3 hónapos futamidejű lekötött betétbe, míg a kétharmadát az általa választott Eurizon befektetési alapba fektetheti be az ügyfél. A betéti résznél 100 ezer forint a leköthető minimum, vagyis a konstrukcióban legalább 300 ezer forintot kell elhelyezniük az ügyfeleknek. A betéti részre alapesetben évi 7 százalékos kamatot fizet a pénzintézet, ám a Magnifica nevű prémium szolgáltatásban részesülő ügyfeleknél 10 százalékos az éves kamat.

Kombinált betéti konstrukciót a Gránit Bank is tart a kínálatban, Gránit Hozampáros Betét néven: ennél fele-fele arányban oszlik meg a pénz a betéti és befektetési rész között, a betét futamideje pedig négy hónap, 8 százalékos, éves kamat mellett. A konstrukcióba legalább 200-200 ezer forintnyi, friss forrás helyezhető el.

A Gránit Bank most szintén igen kedvező, évi 6,50 százalékos kamatot kínál az eBank nevű lekötött betétnél is, amelynél a futamidő 3 hónap, a lekötendő összeg pedig minimum 50 ezer, legfeljebb 30 millió forint. Az eBank betétben szintén új pénz helyezhető el, illetve már aktivált mobilbanki szerződés, és a helyben vezetett számlára érkező, havi legalább 400 ezer forint jóváírás is szükséges az igényléséhez.

A MagNet Bank Prizma nevű lekötött betéti konstrukciója új és már meglévő pénzre is igénybe vehető, többféle futamidő mellett. A legmagasabb, évi 6,62 százalékos kamatot a 3 hónapos futamidejű változatnál fizeti a pénzintézet, de a hat hónapos és 12 havi futamidőre kínált kamat is igen vonzó: előbbinél évi 6,45 utóbbinál évi 4,61 százalék.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lekötött betét témában