Cikkek  

Az Erste Bank, a Gránit Bank, a K&H Bank és az OTP Bank után az UniCredit Bank és a MagNet Bank is bejelentette: továbbhárítja vállalkozói ügyfeleire a 2024. augusztus 1-től hatályos pénzügyi tranzakciós illetékemelést – értesült a BiztosDöntés.hu. Az egyéni vállalkozóknak és a cégeknek drágább lesz a bankolás októbertől, amelyet érvényesíthetnek a fogyasztói áraikban. A MagNet Bank és az UniCredit Bank a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték áthárítását is bejelentette egyúttal, mely egy új tehernek számít a vállalkozások devizaügyleteinél.

Sorra jelentik be (1, 2) a bankok, hogy teljes mértékben áthárítják a 2024. augusztus 1-től megemelt pénzügyi tranzakciós illetéket a vállalkozói ügyfeleikre. Az illetéket a banknak kell fizetnie, de a jogszabály nem tiltja, hogy áthárítsa azt a vállalkozói ügyfeleire, akár teljes egészében.

Attól függően, hogy az illetéket beépítette-e a díjaiba a bank, vagy külön díjként számítja fel, augusztustól vagy októbertől drágulnak a banki átutalások, készpénzfelvételek a hazai vállalkozások életében.

Az OTP Banknál kétféle megoldást alkalmaznak: az illeték megjelenésekor, 11 éve lezárt díjcsomagokban lévő vállalkozásoknak október 1-től, a 2013 óta alkalmazott forgalmi különdíjas díjcsomagokban lévő vállalkozásoknak pedig augusztus 1-től kell fizetni a megemelkedett tranzakciós költségeket.

Vállalkozók akiknek az új illetéket is meg kell fizetni

Emelkedik az illeték, emelkednek a banki költségek

– Eddig mindegyik bank, amelyik bejelentette, hogy áthárítja az illetékemelést a vállalkozó ügyfeleire, teljes mértékben továbbadta az emelést – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. – Az OTP Bank azonban önkéntes moratóriumot vállalt a bankon belüli átutalások esetében, így ott csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell megfizetniük a vállalkozóknak legfeljebb az idei év végéig.

Az OTP Bank az illetékemeléssel kapcsolatos díjemelés publikálását követő napon sajtóközleményt adott ki, melyben közölte: augusztus 1-től az idei év végéig nem számít fel banki jutalékot a bankon belül indított átutalásoknál, így csak az illeték szerinti forgalmi különdíjat kell fizetniük a vállalkozásoknak. A mikro- és kisvállalkozói szegmenst érintő változásnak köszönhetően hazai vállalkozások százezreinek több millió tranzakciója válik kedvezményessé az év hátralévő részében.

A többi bank egyelőre nem jelentett be hasonló gesztust a vállalkozói ügyfélkör felé, igaz, az OTP-n és az UniCredit Bankon kívül minden más bank csak két hónap múlva vezeti be a díjemeléseket.

2024. szeptember 16-tól a Gránit Bank, 2024. szeptember 20-ától az Erste Bank, 2024. szeptember 26-tól a K&H Bank, 2024. október 1-től pedig a MagNet Bank hárítja át a vállalkozások felé a többletterhet a kormány által 2024. augusztus 1-től felemelt illeték mértékére.

A változások értelmében a készpénzt nem igénylő pénzügyi műveletekre 0,3 százalék, maximum 10 000 forintról 0,45 százalék, maximum 20 000 forintra emelkedik az állami elvonás mértéke 2024. augusztus 1-től, míg a készpénzt érintő műveletekre 0,6 százalékról 0,9 százalékra, felső határ nélkül. Vagyis az illeték emelkedése a korábbiakhoz képest másfélszeres terhet jelent majd a vállalkozások számára.

A gyakorlatban, például 1 millió forint értékben felvéve készpénzt, 3 000 forinttal nagyobb banki díjat kell majd fizetni. A készpénzt nem igénylő műveleteknél, így az átutalásoknál 1 500 forinttal nő a banki teher egy ilyen tranzakció esetében.

Megjelent a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték áthárítása is, mely még tovább drágítja a banki műveleteket

A MagNet és az UniCredit Bank már most közölte hirdetményében a 2024. október elsejétől hatályba lépő ún. kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték továbbhárítását is, mely elsősorban a devizaváltási és egyes pénzügyi eszközök megvásárlásával kapcsolatos műveleteket terheli, új illetéknemként.

A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték mértéke ügyletenként 0,45 százalék, maximum 20 000 forint.

Ha egy vállalkozás például forintszámláról devizát utal – ami egy gyakori műveletnek számít a belföldön értékesítő importáló vállalatoknál –, akkor a pénzügyi tranzakciós illeték és a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték külön-külön is terheli a műveletet, így a drágulás mértéke háromszoros (0,3 százalékról 0,45 + 0,45 százalékra). Az illetékfizetési felső határa pedig ilyenkor a négyszeresére drágul (10 000 forintról 20 000 + 20 000 forintra).

A lakossági díjemelések bejelentése novembertől várható

A lakosság egyelőre megmenekül az emelkedő banki díjaktól, hiszen a kormány díjstopot rendelt el a hitelintézeteknek a 183/2024. (VII. 8.) Korm. rendeletben, amikor a pénzügyi tranzakciós illeték emeléséről döntött.

A bankok sem közvetlenül, sem pedig közvetve nem háríthatják át a lakosságra az illetékemelés mértékét 2024. december 31-ig.

Ezt követően viszont, a jelenlegi szabályok értelmében megnyílik az út a lakossági díjemelés irányába is, amelyről az első bejelentések – a 60 napos előzetes bejelentési kötelezettség figyelembevételével – legkorábban november elején várhatók, 2025. január eleji bevezetéssel.

Ekkor viszont a bankok a lakosság felé valószínűleg egyszerre jelentik majd be a pénzügyi tranzakciós illeték megemelésével és az új, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték megjelenésével kapcsolatos áthárításokat.

Az illetékemelést 2025. márciustól a szokásos év eleji, inflációkövető banki díjemelések bejelentése követi majd, így a lakossági ügyfeleknek a jövő elején várhatóan jelentősen, az inflációt jócskán meghaladó mértékben drágul majd a bankolás Magyarországon.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában