Tranzakciós illeték: minden, amit tudnod kell róla 2024-ben
Ebben az útmutatóban megtudhatod, hogy mi a pénzügyi tranzakciós illeték, ki fizeti és mikor, továbbá milyen kivételek vonatkoznak rá, amikor nem kell megfizetni.
- Mi a tranzakciós illeték?
- A tranzakciós illeték alapja
- A tranzakciós illeték mértéke
- Tranzakciós illetékmentes értékhatár
- Devizaváltási tranzakciós illeték
- A pénzügyi tranzakciós illeték kedvezményei
- 7 kivétel, amikor nem kell az illetéket kifizetni
- Ki fizeti meg az illetéket?
- Honnan tudhatom, hogy pontosan mennyi tranzakciós illetéket fizetek?
- Ki lehet-e kerülni a tranzakciós illetéket, és ha igen, hogyan?
- Maradtak kérdéseid?
Mi a tranzakciós illeték?
A tranzakciós illeték egy olyan levonás a bankszámládról, amelyet a te tranzakcióid után a bank vall be és fizet meg az állam felé, de tőled szedi be a bankszámlán.
Ennyiből egy kicsit hasonlít a kamatadóra, ami szintén egy kötelezettség az állam felé, amit szintén a banknak kell bevallania, és amit szintén ő is szed be tőled a bankszámládról.
A tranzakciós illeték ebben a formában Magyarországon 2013-tól létezik.
Nézzük meg mire kell kifizetni!
A tranzakciós illeték alapja
A tranzakciós illetéket minden banki művelet után meg kell fizetni, amelyben egyik magyar bankszámláról - hivatalos nevén fizetési számláról - egy másik magyar vagy külföldi bankszámlára - fizetési számlára - történik a pénzmozgás.
Ebbe beleértendő az
- átutalás,
- bankfióki készpénzfelvétel,
- fizetési kérelem,
- postai készpénzbefizetés,
- postai készpénzkifizetés,
- postai készpénzátutalás,
- pénzváltás,
és még néhány ritka más művelet is.
Illetékköteles tovább mindenféle bankkártyás művelet is, a készpénzfelvétel és a vásárlás, mind a boltban, mind pedig az interneten.
Mindez akkor is igaz, ha a pénzmozgás hitelkeretből történik.
Értékpapír vásárlásokra is kiterjed az illeték
Ez a változás 2022. július 1. óta érvényes. Az állami elvonást a pénzügyi eszköz ügyfélszámlán (értékpapírszámlán) jóváírt értéke (vételára) után kell fizetni, méghozzá a vétel napján. Csak a vételi tranzakciók számítanak az illeték alapjául, az eladási tranzakciók nem. Ha a vételi érték külföldi pénznemben denominált, akkor a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, a teljesítési napon érvényes hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.
Mentes viszont az illetékfizetési kötelezettség alól a pénzügyi eszköz vétele, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja. Ez alapján a kincstárnál vásárolt értékpapírok után továbbra is megmaradt az illetékmentesség.
A tranzakciós illeték mértéke
A tranzakciós illetéket aszerint szabják ki, hogy milyen műveletet végeztél.
A legtöbbet akkor fizeted, ha készpénzt veszel fel, akár számláról közvetlenül bankfiókban, akár bankkártyával ATM-ből vagy postán. Ekkor 0,9 százalékot fizetsz a kézhez kapott készpénz után, még akkor is, ha külföldön használtad a kártyádat.
1 000 forintonként 9 forintot, 100 000 forint esetében már 900 forintot, 3 millió forint esetében pedig már 27 000 forint az illeték összege. Felső határ nincs.
Átutalásnál a tranzakciós illeték mértéke az összeg 0,45 százaléka, tehát a fele annak, mintha készpénzes tranzakció lenne. Itt van 20 000 forint felső határ is.
A megemelkedett tranzakciós illetéket 2024. december 31-ig sem közvetve, sem közvetlenül nem háríthatja át a bank az ügyfélre.
Tranzakciós illetékmentes értékhatár
A magánszemélyek átutalása, postai befizetése és értékpapírügyletei esetében az illetékmentes határ 50 000 forint tranzakciónként.
- 50 000 forint alatt nem kell tranzakciós illetéket fizetni,
- 50 000 forint felett csak az összeghatár feletti rész után kell illetéket fizetni átutalás és postai befizetés esetében,
- 50 000 forint felett a teljes összeg után értékpapírügyletek esetében.
Ez a kedvezmény nem érvényes akkor, ha a magánszemély egyéni vállalkozói számlájáról történik a pénzmozgás. A kedvezmény nem vonatkozik továbbá semmilyen céges bankszámlára sem.
Devizaváltási tranzakciós illeték
2024. október 1-től kiegészítő illeték vonatkozik a devizakonverziót tartalmazó ügyletekre, ami a jelenlegi tranzakciós illetéken felül fizetendő. Mértéke 0,45 százalék, maximum 20 000 forint. A kiegészítő illeték csak a bankkártyás devizakonverzióra nem vonatkozik egyedül, minden más konverzióra igen.
A pénzügyi tranzakciós illeték kedvezményei
A bankkártyás vásárlások esetében egyáltalán nem alkalmaznak százalékos mértéket. Az illeték mértéke itt fixen 800 forint egy egész évre, ha a kártyával bármilyen vásárlás történt az adott évben. Sőt, ha a bankkártya alkalmas érintéses fizetési funkcióra - és fizettek is vele érintéssel - akkor pedig fix 500 forint egész évre. Ezt is a bankok fizetik meg az állam felé, de bizonyára beépítik a bankkártya éves díjába.
7 kivétel, amikor nem kell az illetéket kifizetni
Van néhány speciális eset, melynél a törvény elengedi az illetéket. Többek közt az alábbi esetekben:
- Egy bankon belül a saját bankszámláid közötti átvezetésnél, átutalásnál, akkor is, ha az egyik ilyen számlát egyéni vállalkozóként, a másikat pedig magánszemélyként nyitottad. Több számlatulajdonos esetén legalább egynek közösnek kell lennie a küldő és a fogadó oldalon a kedvezmény érvényesítéséhez. Ugyanide tartozik az egyes, befektetési szolgáltatással kapcsolatos számlák közötti pénzmozgás is, ha a számlatulajdonos te vagy.
- A természetes személyek állampapír-forgalmazási befektetései (tehát ha a Magyar Államkincstárnál lévő számládra utalsz a lakossági fizetési számládról), illetve ha a pénzügyi eszköz vétele során a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja. Ezt a kedvezményt azonban nem biztos, hogy továbbadja a bank, érdeklődj a bankodnál erről, mielőtt utalnál!
- A belföldi átutalásoknál az átutalás első 50 000 (2024. augusztus 1-től 50 000) forintja.
- A Széchenyi Pihenő Kártya számlára történő utalásnál.
- A törvényi ingyenes készpénzfelvételt, melynek összege legfeljebb 150 000 forint lehet havonta, semmilyen levonás, így az illeték sem terhelheti (a banknak ennek ellenére azért be kell fizetni a tranzakciós illetéket, de azt neked nem számíthatja fel). Ez a 150 000 forint legfeljebb havi két tranzakcióból állhat össze.
- Fizetési kérelemmel indított azonnali átutalás belföldön (2024. április 1-től)
- QR-kóddal indított azonnali átutalás belföldön (2024. szeptember 1-től)
Több más, nagyon speciális, illetve állami, továbbá bankok közötti kiegészítő pénzügyi műveletek esetén sem kell tranzakciós illetéket fizetni. Ezeket a törvény részletesen felsorolja.
Ki fizeti meg az illetéket?
Az illetéket a törvény a bankra veti ki és nem pedig rád. Tehát ügyfélként bevallani, befizetni sem kell, azt a bank intézi. Mivel ez azonban egy plusz teher a bankok számára, ezért az illetéket az egyoldalú szerződésmódosítás tilalma ellenére törvényesen átháríthatták az ügyfeleikre. Döntő többségében meg is tették.
Ezzel azonban nem minden bank élt, legalábbis nem egységesen. Ezért vannak olyan bankok, amelyek az átutalást egyes számlák esetén ingyen nyújtják, vagy ha nem ingyen, akkor legalábbis kevesebbért, mint a törvényi mérték. Ugyanígy a legtöbb banknál teljesen ingyenes a bankkártyás vásárlás. Az ilyen ajánlatokat is megtalálhatod a BiztosDöntés bankszámla kalkulátorban.
Honnan tudhatom, hogy pontosan mennyi tranzakciós illetéket fizetek?
Ez a kötelezettség a bankokra vonatkozik, akik vagy áthárítják, vagy nem. Hogy a bank pontosan mennyi illetéket fizetett be az államkasszába az szerepel a bankszámlakivonatodon legalább évente egyszer.
Miért nem látom egységesen az illetéket a bankok hirdetményeiben?
Azért, mert az illeték a bankot terheli, nem az ügyfelet, így csak a bank számára kötelező a törvényi mértéket befizetni.
Ezért a bank lehet, hogy ennél kevesebbet számít fel és beépíti a banki díjba, ahonnan végképp kimutathatatlan lesz.
Ki lehet-e kerülni a tranzakciós illetéket, és ha igen, hogyan?
Először is, minden bankkártyás vásárlás, összegtől függetlenül, illetékmentes és díjmentes. Célszerű először is ezt használnod. Amit csak lehet, fizess bankkártyával a boltokban éppúgy, mint az interneten! A sárga csekkek is befizethetők így, akár mobilalkalmazással is.
A Revoluton nem kell illetéket fizetni
A külföldi pénzügyi szolgáltatókra is vonatkozik a pénzügyi tranzakciós illetékfizetési kötelezettség. Az illetékfizetés a szolgáltató kötelessége, és nem az ügyfélé. Egyenlőre nem hárítják át az ügyfélre ennek összegét. A Revolutra illetékmentesen juttathatod el a pénzt bankkártyás feltöltéssel, mely azonnal jóváíródik a számládon, Az utalás Revolut számlákra ingyenes és illetékmentes.
Nem kell illetéket fizetni a Wise-on
A Wise számládat illetékmentesen feltöltheted bankkártyával, ami használható és attól kezdve már illetékmentesen utalhatsz bármilyen magyar számlaszámra mindaddig, amíg ezt a terhet nem hárítja át a magyar ügyfelekre a Wise.
Maradtak kérdéseid?
-
Céges számlám van. Milyen illetékkedvezményekkel élhetek?
Céges bankszámlára és egyéni vállalkozói bankszámlára sajnos nem vonatkoznak a 20 000 (50 000) forintos átutalási értékhatárra vonatkozó kedvezmények, továbbá a havi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvétel sem.
Viszont érvényesek a bankkártyás vásárlásra vonatkozó könnyítések, így évente 500 forintos átalánydíjért vásárolhatsz korlátlanul a céges bankkártyáddal is, az interneten és a boltokban egyaránt, belföldön és külföldön. Sok bank ezt a díjat fel sem számítja, vagy beépítette az éves bankkártyadíjba, így külön nem találkozol vele.
-
Ha céges Revolutom, vagy Wise számlám van, azzal kikerülöm az illetéket?
A Revolut, illetve Wise szempontjából annak áthárításáig igen, azonban az már jutalékba kerülhet, ahogy elutalod a pénzt a Revolut vagy Wise számládra. A céges bankkártyás feltöltések ugyanis nem feltétlenül ingyenesek ezeknél a szolgáltatóknál, csak a lakosságiak. Erről érdemes érdeklődnöd még azelőtt, hogy megnyitnád az új számlád náluk.
-
Ha külföldre küldök pénzt, ott veszek fel, vagy onnan érkezik a számlámra, az illetékköteles?
Minden pénzügyi művelet illetékköteles, ami a magyar vagy külföldön vezetett számládat megterheli, így azok is, ha külföldön használod a kártyádat vagy külföldre utalsz. Nem kell ugyanakkor illetéket fizetni semmilyen jóváírás után, így sem a belföldről, sem a külföldről beérkezett pénzek után.
-
A Revolutnál és társainál viszont lakossági ügyfélként tényleg ki lehet kerülni az illetéket?
Igen, mindaddig, amíg át nem hárítják az illetéket. Ha a kártyáddal feltöltöd a pénzt a külföldi szolgáltatóhoz, az lakossági betéti bankkártya esetén valószínűleg díjmentes marad, lakossági hitelkártya esetén pedig csak a készpénzfelvételre (!) vonatkozó hitelkamat terheli, míg a Revolutról és a hasonló szolgáltatóktól ingyen, vagy nagyon kedvező díjon utalhatsz Magyarországra.
A bankkártyáról történő feltöltés a Revolutnál azonnal teljesül, de a Revolutról csak másik revolutosnak azonnali a pénzküldés. Ha a hazai bankrendszerbe - azaz magyarországi belföldi bankszámlaszámra - küldöd a pénzt, az már csak egy vagy két munkanap múlva érkezik meg általában. Ezt érdemes figyelembe venned! Ha a partnered revolutos, küldd neki át a pénzt Revoluton keresztül inkább.
-
Ha nem akarok külföldi szolgáltatót használni, hogy kerülhetem el legegyszerűbben az illetéket?
Vásárolj a számládról a bankkártyáddal, az korlátlan számban és összegben ingyenes. Ma már minden online pénztárgép mellett van valamilyen elektronikus elfogadás, leggyakrabban bankkártya elfogadás.
Ha mindenképpen készpénzre van szükséged, akkor használd ki az ingyenes készpénzfelvételt, az havi 150 000 forintig, legfeljebb havi 2 tranzakcióig ingyenes és illetékmentes a belföldi ATM-eknél és 2025. január 1-től a postákon is, ha már nyilatkoztál erről a bankodnál.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.