
Az állampapír-kifizetések jót tettek a lakáshitel piacnak is
Már nem tud támaszt nyújtani a lakáshitel-dinamikának a CSOK Plusz, ám márciusban az állampapír-kifizetésekből származó pénz lakásokba forgatása mellé igényelt piaci hitelek ezt a visszaesést kiegyenlítették. Bár a kamatok nem jelentenek akadályt – az átlagkereset mellett is több kölcsön érhető el 7 százalék thm alatt. A következő hónapokban az egyre erősebb bázis miatt eltűnnek majd a 40-50%-os bővülések Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint.
Az elmúlt hónapokkal szemben márciusban nem a támogatott, hanem a piaci lakáshitelek bővülése tartotta meg a lakáshitelpiac dinamikáját. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy - ahogy az várható volt - a CSOK Plusz már nem tud érdemben hozzájárulni a növekedéshez.
Mindez annak köszönhető, hogy 2024 tavaszára már jelentősen felfutott a kereslet az átdolgozott konstrukciójú termék iránt: a tavalyi év harmadik hónapjában 1 230 CSOK Plusz szerződést kötöttek magyar családok 28,54 milliárd forint összegben. Miután a kereslet a tavalyi év őszére havi 1 100 -1 200 igénylés környékén stabilizálódott, ezért az idén márciusi 1 188 igénylés már 3,5 százalékkal múlta alul bázis év adatát, a 26,55 milliárd forintos folyósítás pedig 7 százalékos csökkenést mutat.
Nagyot ugrott a piaci lakáshitelezés
Ezzel szemben a piaci lakáshitel iránti kereslet első ránézésre meglepően felfutott. Az idei év harmadik hónapjában 5 736 szerződést kötöttek az ügyfelek, ami több, mint ötödével, 22 százalékkal több, mint 2024 márciusában, és 14 százalékkal, közel 700 szerződéssel meghaladja a februári kontraktusok számát is. A folyósított 111,24 milliárd forintos összeg pedig abszolút csúcsot jelent - hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője.
Gergely Péter szerint a megugró kereslet egyértelműen annak tudható be, hogy az állampapírból februárban és márciusban kiáramló pénzek jelentős részét az ingatlanpiacon költötték el az emberek, ám többségüknek a lakásvásárláshoz lakáshitelt is igénybe kellett venniük.
Az igényelt hitelösszeg év/év alapon történő közel kétharmados megugrásában az is szerepet játszik, hogy az ingatlanárak ezekben a hónapokban számottevően megemelkedtek, pont azért, mert az eladók is tisztában voltak azzal, hogy jelentékeny kereslet jelenik meg majd a piacon.
Ez az egy szerződésre eső átlagos hitelösszeg megugrásában is visszaköszön: az átlagos piaci hitelek összege 2025-ben minden hónapban 19 millió forint felett volt (márciusban 19,39 milliós abszolút csúcsra jutott), éves összevetésben közel harmadával, 32 százalékkal nőtt az ügyfelek által aláírt hitelszerződésekben szereplő összeg.
Fejbekólint a bázishatás
Gergely Péter szerint a következő hónapokban a növekedés dinamikája a piaci lakáshitelek esetében is lassul, s ennek csak egyik – kisebb - oka lesz az, hogy az állampapír-kifizetésekkel hajtott extra kereslet kiesik a piacról. Emellett ugyanis alaposan erodálja majd a növekedési adatokat a bázishatás.
Mindez annak köszönhető, hogy 2024 tavaszától egyre komolyabb mértékben futottak fel a folyósítások, így értünk el a tavaly júliusi 102 milliárd forintos csúcshoz, amelyet - teszi hozzá BiztosDöntés.hu szakértője - az is hajtott, hogy az ügyfelek döntő része még a teljes hiteldíj-mutató, a thm-plafon kivezetése előtt igyekezett megkötni a szerződését.
Bár a tavaly nyári félelmek a lakáshitel kamatok drasztikus drágulásával kapcsolatban nem igazolódtak, hiszen - emlékeztet Gergely Péter - az átlagos lakáshitel kamatok csak minimálisan emelkedtek, sőt a tavaly év végére visszakorrigáltak a júniusi thm-értékekre.
Figyelmeztető ugyanakkor a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az, hogy az elmúlt hónapokban ismét szerény mértékű emelkedés figyelhető meg a piacon a kamatokban, ám a márciusi, az MNB által a 10 évre fixált hitelek esetében kimutatott 6,76%-os átlagos thm így is alatta marad tavaly júliusi értéknek.
A hitelkamatok nem jelentenek akadályt
A piaci átlaghitel összeget – 19,5 millió forintot – 600 ezer forintos nettó igazolt jövedelem mellett ma a CIB Banknál 6,14 százalékos, a Gránit Banknál 6,5 százalékos, a MagNet Banknál 6,77 százalékos thm mellett lehet felvenni 10 éves kamatperiódus mellett. A top3 ajánlat havi törlesztőrészlete a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátor szerint 138 900 és 144 100 forint közötti terhet ró így az adósra – összegez Gergely Péter.
Ha pedig az ügyfél csak a KSH által kimutatott 455 ezer forintos (kedvezményekkel számolt) nettó átlagkeresettel bír, akkor egy hasonló kondíciójú hitelt a Gránit Banknál 6,5 százalékos, a CIB-nél 6,83 százalékos thm mellett kaphat meg, és még az Erste Banknál is csak 7 százalékos a thm a kalkulátora szerint. A legjobb 3 ajánlat havi törlesztőrészlete 142 700 és 148 200 forint között mozog ebben az esetben.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.