Életbiztosítás 2025 – Melyikkel jársz a legjobban?
A klasszikus életbiztosítás akkor fizet, ha valami tragikus dolog történik veled. Vannak megtakarításos életbiztosítások is, ahol a nyugdíjas korodig havonta félreteszel. A két konstrukció teljesen másra jó. Segítünk választani és megmutatjuk, hogy találod meg a legjobb ajánlatot.
- Mi az az életbiztosítás?
- Milyen típusai vannak az életbiztosításnak?
- Hogyan válassz életbiztosítást?
- Hogyan indíthatok életbiztosítást?
- Az életbiztosításhoz kapcsolódó balesetbiztosítás és egészségbiztosítás
- Mi az a kockázati életbiztosítás?
- Mi a megtakarításos életbiztosítás?
- Mennyibe kerül a életbiztosítás?
- Hogyan lehet összehasonlítani az életbiztosításokat?
- Hogyan történik a kockázati életbiztosítás kifizetése?
- A kegyeleti életbiztosítás
- Családi életbiztosítás
- A céges csoportos életbiztosítás
- Maradtak kérdéseid?
Mi az az életbiztosítás?
Az életbiztosítások olyan biztosítási termékek, amelyek a biztosított halála, betegsége, balesete, 40 százalékot meghaladó rokkantsága vagy 65 éves korának betöltése esetén fizetnek. A szerződéstől és az életbiztosítás típusától függ, hogy az adott biztosítás milyen káreseményre érvényes.
A kockázati életbiztosítások csak a biztosított halálára érvényesek. Ha a szerződés úgy szűnik meg, hogy a biztosított még életben van, akkor a biztosítás nem fizet.
Léteznek olyan életbiztosítások is, amelyek nem csak a biztosított halála esetén fizetnek. Ilyenek a megtakarításos életbiztosítások.
Kik szerepelnek egy életbiztosításban?
A szerződő az a személy, aki megköti a biztosítási szerződést. Ő fizeti a biztosítási díjat is.
Biztosított alatt azt a személyt értjük, akinek a futamidő alatt esetlegesen bekövetkező halála után a biztosító kifizeti a biztosítási összeget. A szerződéstől függően nemcsak a haláleset lehet biztosítási esemény, hanem például a biztosított balesete vagy betegsége is.
Kedvezményezett az a személyt, aki a biztosított halála (vagy egyéb biztosítási esemény) után járó biztosítási összeget megkapja.
A szerződő és a biztosított személy gyakran ugyanaz, de nem minden esetben. Előfordulhat, hogy valaki mondjuk a családtagja halálára köt életbiztosítást.
Az is lényeges, hogy a szerződésben több biztosított és több kedvezményezett is helyet kaphat, viszont csak egyetlen szerződő személy lehet. Ha több kedvezményezettet vonsz be a szerződésbe, akkor előre kijelölheted, hogy ki milyen arányban részesedjen a biztosítási összegből.
Kapcsolt biztosítások
Milyen típusai vannak az életbiztosításnak?
Az életbiztosítások nagyon sokfélék lehetnek és a szerződéstől függ, hogy az adott biztosítás milyen eseményekre érvényes.
Családi életbiztosítás
Mivel az életbiztosításnak nem csak egyetlen biztosítottja lehet, csoportos biztosításkötésre is van lehetőség. Ez a csoport lehet például a családod. Egy olcsó megoldásról van szó az egyéni szerződésekhez képest.
Hitelfedezeti biztosítás
Ha nem szeretnéd, hogy egy betegség vagy egy baleset megakadályozza a tartozásod visszafizetését, akkor köss hitelfedezeti biztosítást ezekre a kockázatokra.
Idősek részére köthető életbiztosítás
Nehéz olyan ajánlatot találni, amely az idősebb korosztály életbiztosítását is vállalja, hiszen a halál valószínűsége az életkorral együtt növekszik. Erre a problémára nyújtanak megoldást a kegyeleti biztosítások.
Nők részére köthető életbiztosítás
A nőket speciálisan célzó konstrukció a szüléssel kapcsolatos kockázati életbiztosítás, amely a kritikus betegségekre érvényes kiegészítő szerződéseknek egy speciális formája.
Ez a típusú szerződés érvényes lehet a mesterséges megtermékenyítés költségeire. Akkor lesz érvényes a szerződésed a gyermekszülésre is, ha a fogantatás előtt minimum 180 nappal szerződést kötsz. A biztosítási díj jellemzően 5 és 10 ezer forint között alakul havonta.
A mesterséges megtermékenyítésre érvényes szerződések esetében a biztosító a költségeket legfeljebb a biztosítási összeg 10 százalékáig fedezi.
A szüléssel kapcsolatos kockázati életbiztosítás előnyei közé tartozik, hogy komplikációmentes gyermekszülés esetén is támogatja a családokat. Egy gyermek esetén visszafizeti az éves biztosítási díj harmadát, míg ikerszülés esetén a biztosítási díj 10 százalékának megfelelő összeggel támogatja az ügyfeleket. Ikerszülés vagy több gyermek esetén ez a szám 20 százalék.
Ha egy kismama rendelkezik életbiztosítással, akkor a szüléssel összefüggésben lévő haláleset után a biztosító az eredetileg megállapított biztosítási díj négyszeresét fizeti ki.
Gyermekek részére köthető életbiztosítás
Ilyen termékek csak 14 év feletti gyermekek esetében érhetők el. Ha ennél fiatalabb gyermekedre szeretnél szerződést kötni, akkor a balesetbiztosítás jó alternatívát kínál.
Céges csoportos életbiztosítás
A munkahelyek béren kívüli juttatásként életbiztosítást is nyújthatnak a dolgozóik számára.
A kisebb adminisztrációs teher és alacsonyabb kockázat miatt ezek a konstrukciók jóval olcsóbbak, mint az egyéni biztosítások. Fontos azonban, hogy egy céges biztosítás csak addig érvényes, amíg él a munkaszerződés.
Megtakarításos életbiztosítás
A megtakarításos életbiztosítások inkább a megtakarításra helyezik a hangsúlyt és a kockázati elemek csak mellékesen jelennek meg.
Nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítás olyan speciális megtakarításos életbiztosítás, amely akkor is fizet, ha a biztosított eléri a nyugdíjkorhatárt.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Hogyan válassz életbiztosítást?
A megfelelő életbiztosítás kiválasztása nem könnyű feladat, hiszen fontos, hogy a termék a lehető legjobban illeszkedjen az igényeidhez. Van néhány olyan szempont, amit érdemes végiggondolni:
- Mekkora legyen a biztosítási összeg?
- Milyen hosszú legyen a futamidő?
- Mennyire rugalmas a kiszemelt termék?
A megfelelő nagyságú biztosítási összeget például nagyban meghatározza, hogy mennyit keresel, illetve hány ember megélhetése függ tőled.
A futamidő hosszának megállapításakor döntő szempont, hogy a családodnak mely időszakban lesz leginkább szüksége a bevételedre.
Hogyan indíthatok életbiztosítást?
Biztosításkötés előtt érdemes átgondolnod néhány alapkérdést:
- Mi a célod a biztosításkötéssel?
- Mennyi pénzt tudsz szánni a biztosításodra?
- Milyen kockázati elemeket szeretnél bevonni a szerződésedbe?
- Egyéni biztosítást szeretnél kötni vagy szívesen bevonnál más embereket (például családtagokat) a szerződésbe?
Egy független alkusz az összes lehetőséget figyelembe véve segít megtalálni azt az opciót, ami a legjobb neked. A szolgáltatás teljesen ingyenes, hiszen a független alkusz jutalékát a biztosítótársaságok fizetik ki.
Függő ügynököknél a szerződéskötésre általában egy biztosítótársaságnál kerül sor, de néha a kereskedelmi bankok is kínálnak biztosításkötési lehetőséget. Fontos azonban, hogy az utóbbiak általában valamilyen más biztosítási termékhez (például lakásbiztosításhoz) kapcsolódnak. Illetve a kereskedelmi bankok is sok esetben csak egy biztosító termékeit ismerik, és tapasztalatok szerint a banki termékeken van a hangsúly így a biztosítási ismereteik hiányosak.
Mi az életbiztosítás kötés folyamata?
A életbiztosítás kötés online és személyes formában is történhet.
Fontos, hogy nem csak a szerződés aláírása miatt kell kapcsolatba lépned a biztosítóval. A megállapodás előtt a biztosító felméri az életkörülményeidet, az egészségi állapotodat vagy a káros szokásaidat.
Ha idősebb vagy, esetleg nagyobb biztosítási összegre szeretnél szerződést kötni, akkor orvosi vizsgálatra is kötelezhet a biztosító.
A biztosítás évente újítható meg, így mindig csak a következő évfordulóig kell elköteleződnöd. Ne felejtsd el, hogy hiába késlekedsz a díjbefizetéssel, a biztosító az adott évre vonatkozó díjat mindenképpen be fogja hajtani.
Ha esetleg valamelyik évfordulókor úgy döntesz, hogy nem fizeted tovább, tudnod kell, hogy ha később mégis meggondolnád magad, akár csak fél év múlva, akkor már nem tudsz visszaszállni a felmondott szerződésedbe.
Új kockázati életbiztosítást tudsz kötni, ami az eltelt évek miatt valószínűleg drágább lesz, és ha esetleg közben volt valamilyen egészségügyi problémád, akkor azt az új szerződés már kizárja.
Mekkora az életbiztosítások futamideje?
Az életbiztosítások futamidő szempontjából kétfélék lehetnek:
- nyílt végű életbiztosítás
- fix tartamos életbiztosítás.
A nyílt végű életbiztosítás esetében nincsen meghatározott lejárata a szerződésnek, akár életed végéig is fenntarthatod a biztosításodat. A biztosítók általában meghatároznak egy minimum futamidőt. Ezt ajánlott betartani, de igazából minden rajtad múlik.
A fix tartamos életbiztosítás esetén a szerződéskötéskor meghatározzátok a futamidő végét. Ha megtakarításos életbiztosításról van szó, akkor a kitűzött időpontban kifizetésre kerül az összegyűjtött összeg.
Ha csak kockázati elemeket tartalmazott a szerződésed, akkor kifizetés nélkül szűnik meg a biztosítás, illetve egy esetben kármentességi bónuszként visszakapsz valamennyi összeget, ha káresemény nélkül végigment a szerződés.
Ha bekövetkezik egy biztosítási esemény, akkor nem kell megvárni a futamidő végét. A pénzt a bejelentést követően kifizeti a biztosító.
Az életbiztosításhoz kapcsolódó balesetbiztosítás és egészségbiztosítás
A klasszikus életbiztosítás mellé kiegészítő biztosítások is köthetők. Ezek közül két típus kiemelten fontos:
- a balesetbiztosítás és
- az egészségbiztosítás.
Egészségbiztosítás
Az egészségbiztosítások olyan biztosítási termékek, amelyek az egészségmegőrzéshez, az állapotromlás enyhítéséhez vagy egy betegség kezeléséhez kapcsolódnak. Lehetnek összegtérítésesek vagy szolgáltatásfinanszírozók.
Olyan típusuk is létezik, amely a kritikus betegségek (mint a rák vagy a szívbillentyű-problémák) külföldi gyógykezelését fizeti ki.
Balesetbiztosítás
A balesetbiztosítás olyan biztosítási termék, amelyek a váratlan balesetek kellemetlen anyagi következményeit segít kivédeni.
Például amikor a szokásos fizetésed helyett táppénzre kerülsz, amely az eredeti összegnél jóval kevesebb. Egy balesetet gyakran költséges rehabilitációs időszak követ, ilyenkor nagyobb kiadást jelenthetnek a gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök vagy a magánegészségügy.
Mi az a kockázati életbiztosítás?
A klasszikus életbiztosítás (ezt hívják kockázati életbiztosításnak) célja, hogy egy váratlan haláleset után a hozzátartozók anyagi segítségben részesülhessenek.
A kockázati életbiztosítási termékek általában kibővíthetők baleset- és egészségbiztosítással. Így a leggyakoribb, váratlan események bekövetkeztekor nyújtanak védelmet. Ilyen például a baleset, a rokkantság, a súlyos betegségek vagy a halál.
Mi a megtakarításos életbiztosítás?
A megtakarításos életbiztosítás egy olyan biztosítási konstrukció, amely megtakarításos és kockázati elemeket is tartalmaz.
A megtakarítást segítő pénzügyi termékek rendkívül hasznosak lehetnek, hiszen segítenek a rendszeres félrerakásban és kamatokkal növelik az összegyűjtött pénzt.
A készpénzben tárolt megtakarításnak rengeteg hátránya van. A folyamatos infláció miatt a pénzed rengeteget veszít az értékéből, ha nem fekteted be. Arról se felejtkezz el, hogy az otthon tárolt összeget a lopás veszélye sokkal jobban fenyegeti.
Ha egy olyan megtakarítási terméket választasz, ahol rendszeresen be kell fizetned egy előre meghatározott összeget, akkor könnyebb lesz kitartani az elhatározásod mellett és mindig félrerakni.
A megtakarításos életbiztosításnak két verziója létezik:
- tartamos
- tartam nélküli
A két opció között nincs túl sok gyakorlati különbség. A tartamos életbiztosítást a futamidő végével újra meghosszabbíthatod és mindkét verzió esetében bármikor dönthetsz a megtakarításod kivétele mellett.
Miben tér el a megtakarításos életbiztosítás a kockázati életbiztosítástól?
A klasszikus életbiztosítás a biztosított halála esetén a hátramaradott kedvezményezettek számára nyújt anyagi segítséget. Ha azonban a biztosított a futamidő végén még életben van, akkor a szerződés kifizetés nélkül megszűnik.
A megtakarításos életbiztosítás esetén a kockázati elemek a háttérben maradnak és a megtakarítás kerül a fő fókuszba. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a védelem nem lesz olyan széleskörű, mint egy klasszikus életbiztosítás esetén, és a biztosított halála után nem jár túlságosan nagy összeg.
Természetesen extra díjak befizetésével vásárolhatsz magadnak plusz védelmet.
A megtakarításos életbiztosítás előnye, hogy a futamidő semmiképpen nem ér véget kifizetés nélkül. A megtakarításod ráadásul 5 vagy 10 év után kamatadó mentessé válik.
A biztosított halála esetén az összeg automatikusan örökösödési illeték válik és hagyatéki eljárás nélkül hozzáférhető a kedvezményezettek részére.
A megtakarításos életbiztosítás esetén a szerződő használhatja a biztosítását a megtakarítás eszközeként is és szükség esetén bármikor hozzáférhet a kamatokkal növelt megtakarításához.
Milyen típusai vannak a megtakarításos életbiztosításnak?
A megtakarításos életbiztosítások természetesen nem ugyanolyanok. A könnyebb átláthatóság érdekében fontos megismerned a különböző verziókat.
Például megkülönböztethetünk kétféle megtakarításos életbiztosítási típust aszerint, hogy milyen gyakran kell biztosítási díjat fizetni:
- rendszeres díjas életbiztosítás
- egyszeri díjas életbiztosítás.
A megtakarításos életbiztosítások aszerint is csoportosíthatók, hogy ki dönt a befektetésről. Választhatsz
- vegyes életbiztosítást vagy
- unit-linked, más néven befektetési egységekhez kötött életbiztosítást.
Természetesen más szempontok szerint is csoportosíthatók a megtakarításos életbiztosítások. Fontos faktor lehet például, hogy a megtakarítás szabadon felhasználható-e, vagy csak egy előre meghatározott célra (például nyugdíjra) vehető igénybe.
A fent említett legfontosabb csoportok ismerete fontos a jó választáshoz. A legfontosabb, hogy megismerkedj a lehetőségeiddel mielőtt elköteleződnél bármelyik megoldás mellett.
Ezt érdemes tudnod a rendszeres díjas életbiztosításról
Ennek a biztosítási konstrukciónak a célja, hogy a segítségedre legyen a megtakarításod felépítésében. A biztosítás megkötésekor a biztosítóval megállapodtok egy olyan biztosítási díjban, amit rendszeresen be tudsz fizetni. A gyarapodó megtakarításodat a biztosító bónuszokkal támogathatja.
Mivel ezek a konstrukciók jellemzően fejnehéz szerkezetűek, érdemes legalább 10 év befektetéssel számolni. A költségek nagy része a futamidő elején kerül levonásra. Ezt a pénzt később visszakapod hűségbónuszként. Ezen előnyök kihasználásához azonban az kell, hogy elég hosszú ideig maradj a biztosítótársaság ügyfele.
Jó hír, hogy a rövid- és középtávú céljaid eléréséhez is hozzásegíthet a megtakarításos életbiztosításod. A főszámlához kapcsolódhat egy eseti számla is, ahova szabadon fizethetsz be és ezt a pénzt bármikor ki is veheted. Ha többféle pénzügyi célod is van egyszerre, akkor ezeknek akár alszámlákat is létrehozhatsz.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Ezt kell tudnod az egyszeri díjas életbiztosításról
Már rendelkezel egy nagyobb pénzösszeggel, de szeretnéd még gyarapítani a megtakarításodat? Az egyszeri díjas életbiztosítás azok számára jó alternatíva, akik befektetni szeretnének.
Ennél az életbiztosítás-típusnál csak egyszer, a szerződés megkötésekor történik pénzbefizetés. Természetesen ehhez az életbiztosítási típushoz is jár eseti számla, így akár rendszeres megtakarításra is alkalmas lehet. Fontos azonban, hogy az ide történő befizetéskor különböző adminisztrációs terheid keletkezhetnek, hiszen el kell döntened, hogy milyen eszközalapba kerüljön a pénzed.
Az egyszeri díjas életbiztosítások után kapható garantált hozam maximuma 7 százalék, ha 5 évnél rövidebb futamidőről van szó. Ha 5 évnél hosszabb a futamidő, akkor 4 százalék garantált hozam kapható legfeljebb.
Az egyszeri díjas életbiztosítás egy egyszerű és könnyen kezelhető befektetési lehetőség, ráadásul az összeg általában szabadon felhasználható. Léteznek kötött felhasználású verziók is, ilyen például, ha csak a nyugdíjkorhatár elérése után válik hozzáférhetővé a befektetett összeg.
Ha óvatos vagy és biztonságos befektetést keresel, akkor a vegyes életbiztosítást érdemes megismerned. Nézzük meg, hogy mit érdemes tudni róla.
Így működik a vegyes életbiztosítás
A vegyes életbiztosítás kombinálja a kockázati és a megtakarításos elemeket, úgy, hogy a kockázati elemek sem szorulnak teljesen a háttérbe.
A vegyes életbiztosítás előnyei közé tartozik, hogy a hozamok és a tőke garantált. Már a szerződéskötéskor megállapodtok abban, hogy a futamidő végén, illetve a biztosított halála esetén mekkora összeget fizet ki a biztosító. Általában a biztosított halála esetén járó összeg és a futamidő végén esedékes kifizetés összege nagyon hasonló.
Sajnos ennek a konstrukciónak nem túl magasak a hozamai. Mivel a biztosító garantálja számodra a nyereségét, nagyon óvatosan fekteti be a megtakarításodat. Általában magyar állampapírba kerül a pénzed és körülbelül évi 1-2 százalékot kamatoznak a befizetéseid.
A vegyes életbiztosítás esetében nem határozhatod meg, hogy a befizetéseidet mibe fektetik.
A vegyes életbiztosítás előnyei és hátrányai:
- garantált a kifizetés összege
- előre tudod, hogy mennyi a kamat
- nem kell foglalkoznod a befektetéssel
- nem dönthetsz a befektetésedről
- alacsony a hozam
A befektetési egységekhez kötött életbiztosítás
A unit-linked vagy más néven befektetési egységekhez kötött életbiztosítások esetében akár 7-8 százalékos hozam is elérhető. A kamatot nem garantálja a biztosító és akár az is előfordulhat, hogy veszteségesen jössz ki a végén.
Nem választhatod ki, hogy milyen vállalatokba fektetnéd a pénzed, hanem a biztosító által kínált különböző eszközalapok között válogathatsz és meghatározhatod, hogy óvatos, vagy merészebb stratégia mentén szeretnél-e befektetni. Ez a gyakorlatban a portfóliódban szereplő részvények és kötvények arányának meghatározását jelenti.
Az unit-linked életbiztosítások esetében 10 év után kamatadómentesen felveheted a megtakarításodat. Ez alól az az eset képez kivételt, amikor valaki több mint 30 százalékkal megemeli a szokásos befizetéseit (ebbe az utolsó két év pénzromlása nem számít bele).
Mennyibe kerül a életbiztosítás?
Az életbiztosítások díja nagyon sok mindentől függ:
- Hány éves vagy
- Milyen biztosítási módozatot választasz
- Mekkora a biztosítási összeg
- Milyen időtartamra kötöd a szerződést
- Milyen az egészségi állapotod
- Van-e valamilyen örökletes betegséged
- Vannak-e káros szokásaid
- Mi a foglalkozásod
Többféle típusú lehet a díjazás is.
Fix díjazás vagy folyamatosan növekvő díjazású
A fix díjazású életbiztosítás havi díja kezdetben drágább, hiszen a teljes futamidőre vonatkozó, átlagos kockázatot számít ki a biztosító.
Ezzel szemben a folyamatosan növekvő díjszabás azt jelenti, hogy mindig csak az éppen aktuális kockázat után kell fizetned.
Amikor biztosítást választasz, ne az első év biztosítási díja alapján hasonlítsd össze a lehetőségeidet.
Inkább számold ki, hogy mennyit kell fizetned a teljes futamidő alatt és oszd el az évek számával.
Melyikkel járok jobban?
Már most tudod, hogy nem szeretnéd hosszú időn keresztül fenntartani az életbiztosításodat? Jobban jársz azzal a verzióval, ami az első években alacsonyabb biztosítási díjat határoz meg.
Hosszú távra tervezel és nem szeretnéd, ha időközben megemelkednének az életbiztosítás költségei? Válaszd inkább a fix díjszabású verziót!
Természetesen azt is érdemes megvizsgálni, hogy mit kapsz a pénzedért. Ha csak azt nézed, hogy melyik a legolcsóbb életbiztosítás, akkor valószínűleg nem azt az opciót fogod választani, ami a legjobban illeszkedik az életkörülményeidhez.
Az is fontos, hogy ne kerüljön olyan szolgáltatás a szerződésbe, amire nincs szükséged.
Hogyan lehet összehasonlítani az életbiztosításokat?
Az életbiztosítások díját sokféle tényező határozza meg:
- eladási és vételi árfolyamkülönbség
- a kezdeti költségek
- az adminisztrációs díj
- az alapváltási díj
- a biztosítási kockázati díj.
A TKM mutató megmutatja, hogy az adott biztosítás mennyibe kerül átlagosan. Azokat a díjelemeket tudja figyelembe venni, amit mindenkinek ki kell fizetni.
Ilyenek például a beépített alap kockázati védelem díja, a biztosítói vagyonarányos költség, a mögöttes alapkezelési és letétkezelési költségek, illetve a kezdeti, a fenntartási és az adminisztratív költségek.
A költségeket a biztosított személye is befolyásolja.
A biztosítás költségeire vonatkozó szabályozás TKM-plafont is meghatározott annak érdekében, hogy az ügyfelek teljes tájékoztatást kaphassanak a díjakról. A TKM maximális értéke 10 éves futamidő esetén 4,25 százalék, 15 éves futamidőnél 3,95 százalék, 20 éves futamidő esetében pedig 3,5 százalék. Ha a biztosító ennél magasabb költségekkel dolgozik, akkor ezt külön jeleznie kell. A Teljes Költség Mutató értékeket a Magyar Nemzeti Bank honlapján ellenőrizheted.
A szabályozások azt is meghatározzák, hogy a kezdeti időszakban mekkora részét tehetik ki a költségek a befizetett összegnek.
Az első évben ez maximum 80 százalék lehet, a második évben 50 százalék, a harmadik évben pedig 20 százalék. Azt ne felejtsd el, hogy a költségek idővel sokkal kedvezőbbek lesznek, ráadásul egy részüket hűségbónusz formájában visszakaphatod.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Az életbiztosítás felmondása
A kockázati életbiztosítást sokkal könnyebb felmondani, ehhez elég kitöltened egy formanyomtatványt. A benyújtástól számítva 30 napon belül megszűnik a szerződésed és a továbbiakban nincs fizetési kötelezettséged.
A megtakarításos életbiztosítások felmondása a hozamok után 15 százalékos személyi jövedelemadót és 13 százalékos szochot kell fizetned, ha még nincs legalább 5 éves a szerződésed.
Az első években fizeted ki a költségeit a megtakarításos életbiztosításoknak. Ezért ha az első időszakban felmondod a szerződést, akkor majdnem biztos, hogy veszteségesen jössz k
Az unit-linked életbiztosítások esetén nagy eltérések vannak abban, hogy mekkora a visszavásárlási költség, de akár az is előfordulhat, hogy a pénzednek csak a felét vagy még ennél is kevesebbet kapsz meg.
Hány évre kössek életbiztosítást?
Nem éri meg rövid távra életbiztosítást kötni. Ha később újra szerződni szeretnél, akkor (mivel idősebb lettél) csak drágábban vagy egyáltalán nem lesz lehetséges a szerződéskötés.
Olcsóbb ma 20 évre kötni, mint most 10 évre és 10 év múlva újra 10 évre. Nem is beszélve az első 10 év alatt felmerülő betegségekről, amik a második 10 évnél már kizárásra kerülnek.
Ez azért előnyös taktika, mert a korábbi megállapodást a biztosító nem mondhatja fel. A futamidő végégig biztosítva leszel azokra az eseményekre, amelyről megállapodtatok a szerződésben.
Gondolj például arra az esetre, hogy az évek alatt megbetegszel. Ha korábban kötöttél életbiztosítást, akkor a szerződésed továbbra is érvényes lesz. Ha teljeskörűbb konstrukciót választasz, akkor még a betegséged után is kaphatsz anyagi támogatást.
Ha csak későn kapsz észbe, akkor már nem fogsz tudni kedvező feltételekkel biztosítást kötni. A már diagnosztizált betegségedre vagy az abból adódó halálra nem lesz érvényes a szerződés.
Nézzük meg azt is, hogy ha már van egy jó életbiztosításod és valami baj történik, akkor hogyan kapod meg a pénzed a biztosítótól.
Hogyan történik a kockázati életbiztosítás kifizetése?
Sokan tartanak attól, hogy a biztosítók a biztosítási összeg kifizetésének elkerüléséhez megtalálják a kiskapukat. Nézzük meg ezt jobban.
Ekkor nem fizet a biztosító
Elsőként azzal érdemes tisztában lenned, hogy milyen esetekben nem fizet a biztosító. Jó, ha a kizáró tényezőket már a szerződéskötés előtt ismered és a futamidő alatt végig szem előtt tartod, hogy mire nem érvényes a biztosításod.
Ezek az események általában ugyanazok a különböző biztosítóknál, de természetesen egyedi eltérések előfordulhatnak. A leggyakoribb kizáró tényezők:
- öngyilkosság vagy öngyilkossági kísérletből eredő sérülés
- bűncselekmény elkövetése közbeni sérülés vagy halál
- alkoholfogyasztás miatt bekövetkező sérülés vagy halál
- kábítószerfogyasztás miatt bekövetkező sérülés vagy halál
- olyan betegség miatt bekövetkező halál, amely már fennállt a szerződéskötés pillanatában, de eltitkoltad
- olyan közlekedési baleset, amely a biztosított többszörös szabályszegése miatt következett be
- extrém sportolás közbeni sérülés vagy halál
- a biztosított azért hal meg illetve sérült meg, mert nem tartotta be a munkavédelmi szabályokat
- a biztosítási esemény bejelentésének késése, elmulasztása.
A biztosító kijelöli a szerződésben azt az időintervallumot, amíg a káreset bejelenthető. Ennek betartása az eset alapos kivizsgálásának lehetősége miatt elengedhetetlen. A biztosítónak joga van meggyőződni arról, hogy a biztosítási esemény valóban úgy történt, ahogyan állítod. Ha erre nincsen lehetősége, akkor megtagadhatja a biztosítási díj kifizetését.
Így történik a kifizetés
Az általános kizáró tényezők ismerete mellett természetesen az is fontos, hogy tudatában legyél a szerződésedben foglaltaknak. Lényeges, hogy az alábbi kérdésekkel tisztában legyél és ezekről az információkról a kedvezményezetteket is tájékoztasd:
- Pontosan milyen eseményekre érvényes a biztosítás
- Mikor nem érvényes a biztosítás
- Hány nap van a biztosítási esemény bejelentésére
- Hogyan kell jelezni a biztosítási esemény bekövetkeztét
Fontos, hogy a biztosítási esemény bejelentésekor nem elég telefonálni a biztosítónak. A bejelentést hivatalos módon, írásban kell megtenni.
Ha a biztosítás egészség- és balesetbiztosítási elemeket is magában foglal, akkor a biztosítási összeget a biztosított kapja meg. A biztosított halála esetén a kedvezményezetteket illeti meg a pénz.
Garantált, hogy a biztosító kifizeti a biztosítási összeget?
Nem kell tartanod a biztosító fizetésképtelenségétől. A biztosítók működését szigorúan szabályozzák minden országban. Magyarországon a biztosítók szabályozásáért a Magyar Nemzeti Bank felelős.
A viszontbiztosító cégek pedig átvállalják a biztosító kockázatának egy részét. A biztosító a kár mértékétől függetlenül mindenképpen ki tudja fizetni azt a biztosítási díjat, amiben megállapodtatok.
A kegyeleti életbiztosítás
A kegyeleti biztosítások általában 50 év felett válnak elérhetővé. Biztosítási díjat általában a 85. életév betöltéséig kell fizetni. A biztosított a felső határ elérése után is védelem alatt áll, de már nem kell fizetnie. Ezek a szerződések addig élnek amíg a biztosított.
Mire való a kegyeleti biztosítás?
A halálod után felmerülő anyagi terheket hivatott csökkenteni és pénzügyi segítséget nyújt a családod számára, például a temetési költségek rendezésében.
Kegyeleti biztosítás megkötése esetén mindenképpen jár a biztosítási összeg, hiszen a szerződés egészen a biztosított haláláig érvényes (a halál okától függetlenül).
Az első két évben, nem vagy csak részlegesen vagy csak baleseti halál esetén fizet. Utána viszont átalakul a szerződés egy minimális technikai kamatú megtakarítássá. A kezdeti biztosítási összeget, például 500 000 forintot mindenképpen kifizetik, és az idő előrehaladtával szépen lassan növekszik ez az összeg.
A megkötéséhez orvosi vizsgálat sem szükséges.
Családi életbiztosítás
A családi konstrukció egy szerződésben (kötvényben) van és jóval kisebb adminisztrációs terhet jelent a biztosítók számára, mint a családtagokra külön kötött egyéni biztosítások.
Nem jó ötlet, ha a szülők kizárólag egymást jelölik meg kedvezményezettként, mert előfordulhat, hogy egyszerre éri őket szerencsétlenség. Ilyen esetben nem kerülhető el az örökösödési eljárás.
Az sem megoldás, ha egy kiskorú gyermek egyedül kerül a kedvezményezett szerepébe, hiszen a gyámhivatal zárolhatja a pénzt a nagykorúvá válásig, illetve nagyon figyel arra, hogy mindenképpen a kedvezményezetté maradjon a vagyon vagy a belőle vásárolt érték.
Érdemes keresni egy olyan felnőtt rokont, aki közel áll a családhoz és lelkiismeretesen gondoskodik arról, hogy a biztosítási összeg jó kezekbe kerüljön.
A céges csoportos életbiztosítás
A béren kívüli juttatás sokféle lehet, többek között kockázati életbiztosítás is. Egy céges életbiztosítás segítségével növelheted a munkavállalóid biztonságérzetét, hiszen egy baleset vagy betegség esetén számíthatnak az anyagi segítségre.
Ki fizeti és hogyan működik?
A céges csoportos életbiztosítást a cégek fizetik, tehát a munkahely a szerződő fél. A biztosított státuszában a dolgozó van. A kedvezményezett szerepébe általában a dolgozók családtagjai kerülnek.
A biztosítás akkor lesz érvényes a dolgozóra, ha ehhez hozzájárul egy nyilatkozatban. Ez a dokumentum a munkáltatói szerződés aláírásával egy időben érvénybe léphet.
Munkavállalóként ne felejtsd el, hogy a biztosításod csak addig érvényes, amíg az adott munkahelyen dolgozol. A munkaviszony megszűntével a biztosítási szerződésed is érvényét veszti. Ha például felmondasz és néhány nap múlva baleset ér, akkor a biztosító már nem fogja kifizetni a károdat.
A csoportos biztosításokra inkább a tartam nélküli futamidő jellemző.
A felmondás céges életbiztosításoknál?
A felmondás az egyéni biztosításokhoz hasonlóan működik, évente van lehetőség rá az évfordulót megelőző 30. napig. Ha a munkavállaló év közben távozik a cégtől, akkor azonnal megszűnik a rá vonatkozó érvényesség.
A biztosítónak is joga van felmondani, illetve drágítani a biztosítást. A felülvizsgálat 1-3 évenként szokott történni. Ha nem vagy elégedett az új feltételekkel, akkor nem vagy kötelezhető a biztosítás további fenntartására.
A céges életbiztosításoknak számos olyan előnye van az egyéni szerződésekhez képest, ami miatt megéri ezt a béren kívüli juttatás választani:
- Olcsóbbak, mint az egyéni biztosítások. A kockázat megoszlik és az adminisztrációs terhek is jóval kisebbek a munkavállalók egyéni szerződéskötéséhez képest.
- A különböző életkorú, egészségi állapotú, fizikai aktivitást végző munkavállalók ugyanolyan feltételekkel kaphatnak biztosítást. A szerződéskötéskor a munkavállalóknak csupán néhány, az általános egészségi állapotukkal kapcsolatos kérdést kell megválaszolniuk.
- Nagyon gyors az ügyintézés. Sem a munkavállalóknak, sem a munkáltatóknak nem jelent terhet a biztosítás ügyeinek intézése. A frissen felvett munkavállalók akár egy internetes felületen is regisztrálhatják magukat.
- Rugalmas konstrukció: már 2 munkavállalótól lehetőség van csoportos biztosítás megkötésére, de akár 2 000 embert is bevonhatsz a szerződésbe.
Mennyibe kerül a céges életbiztosítás?
A céges életbiztosítás díjait ugyan nem befolyásolja nagy mértékben a munkavállalók egészséggel kapcsolatos szokásai, de van néhány lényeges szempont:
- hány munkavállalót szeretnél bevonni a szerződésbe
- ezen belül hány különböző biztosítotti csoportot szeretnél létrehozni különböző feltételekkel
- milyen biztosítási védelmet szeretnél igénybe venni és milyen értékben
- mekkora a munkavállalóid átlagéletkora
Minél bonyolultabb a biztosítás szerkezete és minél több embert szeretnél bevonni, annál drágább lesz a biztosítás díja.
Fontos azonban, hogy a céges életbiztosítás másik költségéről se felejtkezz el. 2019 óta a béren kívüli juttatások adókötelessé váltak. Ez azt jelenti, hogy a munkaadók számára jelentős többletköltséget jelent, ha a munkavállalóik számára például életbiztosítást kötnek. A változások következményeképpen ma már egyre kevesebb munkaadó részesíti ebben a juttatásban a munkavállalóit.
Maradtak kérdéseid?
-
A kockázati életbiztosításom után van adófizetési kötelezettségem?
Nincs. A klasszikus életbiztosításnál a kifizetés biztosítási szolgáltatás, ami adómentes.
Céges, csoportos kockázati biztosításnál pedig többek közt attól függ az adófizetés, hogy ki a kedvezményezett.
-
Mi történik, ha az életbiztosításnak nincs kedvezményezettje?
Előfordulhat, hogy valaki nem jelöli ki a kedvezményezetteket, amikor életbiztosítási szerződést köt. Szerencsére ilyenkor sem veszik el a biztosítási összeg. A pénzt a törvényes örökösök kapják meg.
Érdemes azonban élni a kedvezményezett-kijelölés lehetőségével, hiszen így minden szeretted anyagi biztonságáról gondoskodhatsz és tényleg azok kapják meg a pénzt, akiknek szánod. Illetve mivel a kifizetés biztosítási szolgáltatás, nem része a hagyatéki eljárásnak és peren kívüliséget élvez, ezért jóval hamarabb ott lesz a pénz a kedvezményezettnél.
Gyakorlati tapasztalat, hogy a káreset (haláleset) bekövetkezése után 2 nappal jelentkezik a kedvezményezett a biztosítónál és ha a fent említettek szerint írásban beérkezik minden dokumentum a biztosítóba, akkor néhány napon belül fizetnek is.
Míg kedvezményezett jelölése nélkül vagy ha törvényes örökös kedvezményezettet jelölsz meg, akkor csak a sok hónapos vagy éves hagyatéki eljárás után történik meg a kifizetés.
-
Visszavásárolhatom az életbiztosításomat?
Csak akkor, ha megtakarításos elem is van az életbiztosításodban. A megtakarításos életbiztosítás visszavásárlása a szerződés végleges megszüntetését is jelenti. A visszavásárlással megkaphatod az eddig összegyűlt pénzt.
Fontos azonban, hogy ehhez az opcióhoz csak vészhelyzetben folyamodj. A biztosító a felvett pénz mértékétől függően plusz díjat számolhat fel az idő előtti felmondásért, ami nem éri meg a megtakarítás szempontjából (hiszen az évek alatt összegyűlt hozamok nagy részét elveszíted).
-
Pénzügyi problémáim vannak. Felfüggeszthetem egy időre a díjbefizetést?
Csak akkor, ha megtakarításos elemet is tartalmaz a szerződésed. A biztosítási díjak fizethetők rendszeresen is, például havonta, negyedévente stb. Ha ilyen módon rendezed a befizetéseket, akkor pénzügyi gondok esetén - általában 3 év után - átmenetileg felfüggeszthető, szüneteltethető a fizetés. Szintén 3 év után a megtakarításos szerződések többségénél lehet csökkenteni a befizetéseket, de ennek feltételeiről érdemes egy szakértőtől előre érdeklődni.
A másik lehetőséged a díjmentes leszállítás. Ilyenkor a befizetéseket véglegesen megszünteted, de a szerződésed továbbra is érvényes, úgy, hogy a költségeket a biztosító levonja a megtakarításodból.
Ha csak kockázati elemet tartalmaz a szerződésed, akkor a biztosító által meghatározott türelmi időt vedd figyelembe. Ha ezt az idősávot túlléped, akkor a biztosító megtagadhatja a biztosítási díj kifizetését. Kockázati életbiztosítás esetén érdemes a szerződéskötés évfordulója előtt átgondolni, hogy biztosan tudod-e vállalni a következő év díját.
A fentiek miatt, ha megtakarítási és kockázati biztosítási igényeid vannak, érdemes 2 vagy 3 külön szerződés kötni, akár több biztosítónál. Ez persze több adminisztráció, de költségben és későbbi rugalmasságban is jobb megoldás lehet.
-
A biztosítási díj követi az inflációt?
Igen. A biztosítási díj minden évben megemelkedhet az inflációnak megfelelően. Fontos azonban, hogy ilyenkor nemcsak az általad befizetett pénz követi a pénzromlást, hanem a biztosítási esemény után fizetett biztosítási összeg is nagyobb lesz az eredeti megállapodáshoz képest.
Azt se felejtsd el, hogy a biztosítás fenntartásáról minden évben, az évfordulót megelőző 30. napig dönthetsz és ha túlságosan drágának találod a meghatározott díjat, akkor fel is mondhatod a szerződést.
Az infláció erősödése nemcsak a biztosítási díjakra volt hatással, hanem a garantált hozam maximumára is. Ez 2022. december 14-től a hagyományos, rendszeres díjas életbiztosítások és az 5 évnél hosszabb futamidejű egyszeri díjas életbiztosítások esetében 4 százalékra, az 5 évnél rövidebb futamidejű, egyszeri díjas életbiztosítások esetében 7 százaléka emelkedett. A növelés az euró alapú életbiztosításokat is érintette, ahol 1,5 százalékra változott a garantálható hozam (a korábbi 0,6 százalék helyett).
-
A szerződés aláírását követően már érvényes a biztosításom?
Előfordulhat, hogy nem. Sok biztosítás esetében a szerződéskötést egy néhány hónapos várakozási idő követi. Ha a várakozási periódus alatt bekövetkezik a biztosítási esemény, akkor a biztosítónak még nem kell fizetnie.
A szerződésedben a biztosító előre meghatározza, hogy milyen időponttól vállalja a kockázatviselést.
Az is előfordulhat, hogy a kockázatviselés kezdete és a szerződéskötés időpontja egybeesik (például egy utasbiztosításnál). Az élet-, egészség- és nyugdíjbiztosítások esetében akár hat hónap is lehet a várakozási idő. Kivételt képeznek a balesetbiztosítások, amelyek az esetek többségében azonnal életbe lépnek a szerződéskötés és az első befizetést követően.
A várakozási idő azért ilyen hosszú, hogy fény derülhessen az olyan eltitkolt tényezőkre, mint egy súlyos betegség.
Szeretnéd, hogy azonnal érvénybe lépjen a biztosításod? Általában egy alapos orvosi vizsgálattal kiválthatod a várakozási időt.
-
A céges csoportos életbiztosítás biztosítási összegéből a cég is részesedik?
Alapesetben nem. Azonban van lehetőség olyan biztosítás megkötésére is, amely a cég kulcsembereire szóló, tisztán kockázati életbiztosítás. A kulcsemberek olyan munkavállalók, akik fontos szerepet játszanak a cégben, a vállalat nehezen tudná pótolni őket és súlyos anyagi veszteségeket jelentene, ha elveszítené ezeket a dolgozókat.
Speciális kockázati életbiztosítás megkötésekor lehetőség van arra, hogy a munkavállaló hozzátartozói mellett a cég vagy egy másik tulajdonos is kedvezményezett legyen a szerződésben.
-
Miért érdemes egészségbiztosítási elemekkel kombinálni a kockázati életbiztosítást?
Az egészségbiztosítási elemekkel kombinált életbiztosítás több kockázatra kiterjed, mint egy klasszikus életbiztosítás. Egy ilyen konstrukció segíti a munkavállalókat a minél gyorsabb felépülésben és a cég költségei kisebbek lesznek a rövidebb betegszabadságok miatt.
Az egészségbiztosítási elemek kiterjedhetnek például a kritikus betegségekre (rák vagy szív- és érrendszeri megbetegedések), a rokkantságra, a műtétekre, a kórházi tartózkodásra, a magánorvosi szolgáltatások igénybevételére vagy a gyerekszülésre.
-
Miért érdemes balesetbiztosítási elemekkel kombinálni az életbiztosítást?
A balesetbiztosítási elemekkel kombinált életbiztosítás több kockázatra kiterjed, mint egy klasszikus életbiztosítás. A balesetek súlyos költségeket jelenthetnek a munkavállalók számára.
Ha cégvezetőként szeretnél olyan lehetőségeket nyújtani számukra, amivel nehezen tud versenyezni a többi cég, akkor válaszd a balesetbiztosítást. A balesetbiztosítási elemek kiterjedhetnek például csonttörésre vagy repedésre, égési sérülésekre, rokkantságra, baleseti halálra vagy baleseti műtétekre.
-
Hogyan adózik az eseti számla?
Biztosítottként nem érdemes elfelejtkezni arról, hogy az eseti számlán gyűjtött pénz után is adózni kell. Az eseti számlára történő befizetések adózása úgy működik mintha minden egyes befizetéskor új szerződést kötnél, ami 5 év után adómentessé válik. Ha a befizetéstől számított 3 éven belül hozzányúlsz a pénzhez, akkor 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szochot kell fizetned utána. Ha ki tudod várni a 3-5 évet, akkor ennek már csak a felére, összesen 14 százalék adóra kell számítanod. -
Nagyon drágának találom az életbiztosításokat. Ilyenkor mit tehetek?
Az életbiztosítások díjszabása általában jóval magasabb, mint a balesetbiztosításoké (főleg, ha olyan kockázati életbiztosítást szeretnél, amelyben balesetbiztosítási elemek is vannak).
Ilyenkor egy olcsóbb balesetbiztosítás megkötése megoldást nyújthat. Ezek a termékek is fizetnek baleseti halál, rokkantság esetén. Fontos azonban, hogy az életbiztosítások teljeskörű védelemét nem tudják nyújtani, így, ha lehetőséged van rá akkor válaszd inkább az életbiztosítást.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.