Első házasok kedvezménye - minden, amit tudni akarsz róla 2024-ben
Ha túl vagy az esküvő izgalmán, és kipihented a lakodalom fáradalmait, akkor érdemes egy kicsit az anyagiakra is gondolni. Akár friss házasok vagytok, akár bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítettetek, ne hagyjátok ki az első házasok kedvezményét.
- Mi az első házasok kedvezménye?
- Első házasok kedvezménye nem csak első házasoknak
- Többször is kérhetem a kedvezményt?
- Hogyan kérhetjük az első házasok kedvezményét?
- Együtt jár
- Milyen jövedelmek után vehető igénybe a kedvezmény?
- Én nem fizetek szja-t, akkor kedvezményt sem kapok?
- Többféle szja-kedvezményre is jogosult vagyok, mi a sorrend?
- Hitelt vennénk fel - számít ilyenkor a kedvezmény?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az első házasok kedvezménye?
Az első házasok kedvezménye egy személyi jövedelemadó-kedvezmény, amelynek keretében havi 5 000 forintot kaphattok ketten együtt 24 hónapig.
Hogyan működik az első házasok kedvezménye?
Az első házasok kedvezménye egy adóalap-csökkentő kedvezmény. A havi jövedelmetekből 33 335 forint után nem kell megfizetnetek a 15% szja-t. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy havi 5 000 forinttal több lesz a nettó fizetésetek, ennyivel több marad a zsebetekben.
Első házasok kedvezménye nem csak első házasoknak
Az első házasok kedvezménye kicsit megtévesztő elnevezés, mivel nem csak házasoknak jár, és nem feltétlenül csak az első házasságkötéskor.
A kedvezményre házasságkötéssel vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésével válsz jogosulttá. A házasság akkor is számít, ha külföldön kötötted, élettársi kapcsolatot hivatalosan viszont csak Magyarországon létesíthetsz.
A jogosultságnak nincs életkori határa, és nem szükséges, hogy mindkettőtöknek ez legyen az első házassága. A lényeg, hogy legalább az egyikőtök most házasodjon először.
Többször is kérhetem a kedvezményt?
Bár ez az első házasok kedvezménye, és elsőből nemigen van egynél több, de a válasz igen.
Ha elválsz vagy megözvegyülsz, majd később újraházasodsz, és a házastársadnak ez az első házassága, akkor az ő jogán újra te is jogosult leszel a kedvezményre.
Hogyan kérhetjük az első házasok kedvezményét?
A kedvezményt először a házasságkötést vagy az élettársi kapcsolat bejegyzését követő hónapra kérhetitek, és legfeljebb 24 hónapon keresztül kaphatjátok. Ha ez alatt a két év alatt elválnátok, akkor a jogosultság megszűnne. Attól viszont nem változik, ha közben gyermeketek születik.
Fontos, hogy a 24 hónapos időszak a jogosultság kezdetének hónapjától indul, és nem onnantól kezdve, hogy igénylitek. Ha tehát mondjuk a házasság első évében elmulasztottátok igénybe venni a kedvezményt, akkor már csak a maradék egy évre kérhetitek.
A kedvezményt kétféleképpen igényelhetitek:
- Adóelőleg-nyilatkozatot töltesz ki év közben. Ezt a munkáltatónak adhatod le papír alapon, de online is kitöltheted, és beküldheted a NAV-nak. Ezt az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) teheted meg a legkönnyebben.
- Az adott adóévre vonatkozó adóbevallásodban is kérheted.
Ha az adóelőleg-nyilatkozatot választod, akkor a kedvezményt hónapról hónapra rendszeresen érvényesíted. Ha viszont az szja-bevallásodban kéred, akkor visszamenőleg egy összegben kapod meg az évre vonatkozóan.
Külön kell kérni
Ne feledd, hogy az első házasok kedvezménye nem jár automatikusan. Ha nem kéred a fenti módokon, akkor nem kapod meg. Ha pedig nem kéred időben, akkor csak kevesebb kedvezményre leszel jogosult.
Együtt jár
Az adókedvezményt ketten együtt kapjátok. Dönthettek úgy is, hogy megosztjátok, és a felét te, felét a házastársad veszi igénybe, de úgy is, hogy csak az egyikőtök kéri.
Erről a nyomtatványon vagy az adóbevallásotokban is nyilatkoznotok kell. A nyilatkozatban fel kell tüntetnetek a házastárs adóazonosító jelét is, illetve, hogy együtt veszitek igénybe a kedvezményt, vagy csak az egyikőtök érvényesíti. Az összeg ettől nem változik, csak az, hogy hová érkezik.
Milyen jövedelmek után vehető igénybe a kedvezmény?
A kedvezmény tehát a magánszemélyek összevont adóalapját csökkenti, és akkor tudod igénybe venni, ha van ilyen adóalapod.
Mikor lehet?
- Ha nem önálló tevékenységből származó jövedelmed van, azaz munkabér vagy valamilyen társadalombiztosítási ellátás, ami után adót fizetsz. Ilyen lehet a gyermekgondozási díj.
- Ha önálló tevékenységből származik a jövedelmed, például egyéni vállalkozó vagy őstermelő vagy, esetleg bérbeadásból származó jövedelmed van.
Én nem fizetek szja-t, akkor kedvezményt sem kapok?
Ha még nem töltötted be a 25. évedet, akkor nem kell személyi jövedelemadót fizetned, viszont így is igénybe veheted az első házasok kedvezményét.
Ha a házastársad már elmúlt 25 éves, akkor igényelheti az adókedvezményt ő. Ha viszont mindketten 25 alatt vagytok, akkor a kedvezményt onnantól kezdve kaphatod, hogy valamelyikőtök betöltötte a 25. évét és fizet szja-t.
Ha a jogosultság második évére már mindketten elértétek a korhatárt, akkor akár meg is oszthatjátok a fennmaradó kedvezményt.
Többféle szja-kedvezményre is jogosult vagyok, mi a sorrend?
Több olyan kedvezmény is elérhető, amit a személyi jövedelemadótokból kérhettek. Így az is előfordulhat, hogy egyik vagy másik kedvezményt már nem lehet miből érvényesíteni.
Ezért az szja-kedvezményeknek van egy sorrendje. Ha az egyiket már érvényesítettétek, akkor jöhet a következő.
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény
Ne feledd, hogy ha a házastársad fizet szja-t, akkor ő kérheti a kedvezményt.
Hitelt vennénk fel - számít ilyenkor a kedvezmény?
Annyiban számít, hogy ha bármi miatt magasabb a jövedelmed, például azért, mert nem kell belőle annyi adót fizetned, akkor nagyobb eséllyel kapsz hitelt, és az elérhető összeg is magasabb lesz.
Így ugyanis könnyebben beleférhetsz a JTM-korlátba. Ez az a jogszabályi előírás, ami a bankoknak megmondja, hogy legfeljebb mekkora hitelt adhatnak.
Ez azt jelenti, hogy ha nem is nagy mértékben, egy adókedvezmény inkább segítség a hitelfelvételnél, mint hátrány. Az persze előfordulhat, hogy olyan adókedvezmények esetében, amelyek csak egy adott ideig járnak - mint amilyen az első házasok kedvezménye, a 25 év alattiak kedvezménye vagy a 30 év alatti anyák kedvezménye is -, a bank óvatosabban jár el.
Az első házasok kedvezménye nem nagy összeg, ezért valószínűleg nem módosít sokat a bank véleményén a hitelképességedet illetően.
Maradtak kérdéseid?
-
Csak házasok kaphatják meg a kedvezményt?
Nem, az első házasok kedvezményére olyanok is jogosultak, akik bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítenek.
-
Mekkora kedvezményt kaphatunk?
Az első házasok kedvezménye egy szja-kedvezmény, ami az adóalapotokat csökkenti. Összességében havi nettó 5 000 forinttal több marad nálatok.
-
Babaváró hitelt vennénk fel, nem baj, ha közben kapjuk a kedvezményt?
Nem, a Babaváró és az első házasok kedvezménye között nincs kapcsolat és nem is zárják ki egymást. Igényelhetitek mindkettőt egyszerre.
-
Én már elváltam, a házastársamnak ez az első házassága. Megkaphatjuk a kedvezményt?
Igen. A lényeg, hogy legalább az egyikőtöknek ez legyen az első házassága.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.