Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes, egyszerűen igényelhető és megkönnyítheti az életedet egy külföldi betegség vagy baleset esetén. Útmutatónkból megismerheted az EU kártya használatának feltételeit, igénylésének módját, és a korlátait is.

Mire jó az európai egészségbiztosítási kártya?

Az európai egészségbiztosítási kártya (EU-s TAJ kártya, “Kék kártya”) feljogosít arra, hogy külföldön is úgy vedd igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat mintha az adott országban lenne érvényes egészségbiztosításod.

Az EU kártya segítségével nem fog egy vagyonba kerülni, ha nyaralás alatt betegség vagy baleset ér és orvosi segítségre szorulsz.

Az orvosilag szükséges ellátások köre a megállapodásban résztvevő tagállamokban eltérő lehet. Spanyolországban nem ugyanazok a szolgáltatások tartoznak az egészségügyi alapbiztosítás körébe, mint például Németországban vagy Portugáliában.

Milyen szolgáltatásokat vehetsz igénybe az EU-s kártya segítségével?

Az ország, ahol éppen tartózkodsz, úgy fog eljárni az esetedben, mintha az adott ország biztosítottja lennél.

Előfordulhat, hogy egy olyan szolgáltatásért, ami Magyarországon ingyenes lenne, külföldön fizetned kell (mert ott minden biztosítottnak fizetnie kell érte).

Az olyan vészhelyzetnek minősülő esetek, mint a dialíziskezelés, az oxigénterápia vagy a szülés, az Európai Bizottság határozatai alapján orvosilag szükséges ellátásoknak minősülnek.

Azonban fontos, hogy a célországban érvényes ellátások listáját előre megnézd és tisztázd a részleteket.

Az európai egészségbiztosítási kártya nem érvényes abban az esetben, ha egy kezelés miatt utazol külföldre.

Az EU kártyáról szóló megállapodás az egészségügyi vészhelyzetek gördülékeny és anyagilag kevésbé megterhelő megoldására jött létre, nem a külföldi gyógykezelés elősegítésére.

Az adott ellátás orvosi szempontból való szükségességét a jelen lévő szakember bírálja el.

orvosi rendelő

Hol érvényes az EU-s TAJ kártya?

Az EU kártyát minden olyan ország elfogadja, aki az Európai Gazdasági Térség tagja, de az egyezményhez csatlakozott még Svájc és az Egyesült Királyság is.

Ha külföldre költözöl, akkor ne az EU kártyáddal próbálj ingyenes egészségügyi szolgáltatásokhoz jutni. Ehelyett érdemes bejelentkezni az új lakóhelyed egészségügyi rendszerébe és ezen keresztül igénybe venni az orvosi ellátást. Az átjelentkezéshez szükséges formanyomtatványt előre kitöltheted.

Meddig érvényes az európai egészségbiztosítási kártya?

Az európai egészségbiztosítási kártyádat addig használhatod, amíg Magyarországon érvényes egészségbiztosításod van. A kiállítástól számítva 10 évig, illetve a gyerekek 18 éves koráig érvényes a kártya.

Ha megszűnik a magyarországi biztosításod, akkor az EU kártyát vissza kell adnod valamelyik kormányhivatalban.

Ha jogosultság nélkül veszel igénybe egészségügyi szolgáltatásokat külföldön, akkor ennek a költségeit te fogod utólag kifizetni.

Így igényelhető az EU kártya!

Az európai egészségbiztosítási kártyát kormányhivatalokban, kormányablakokban vagy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (NEAK) lehet igényelni.

Az EU kártyát csak akkor állíthatják ki neked, ha valamelyik, az Európai Gazdasági Térségbe tartozó tagállamban van állandó lakhelyed és jogosult vagy az adott ország egészségügyi szolgáltatásaira.

Az EU kártyát igényelheted személyesen, meghatalmazott személy segítségével, vagy az ügyfélkapudon keresztül elektronikusan.

Kiskorúak esetében a törvényes képviselő jelenléte és hozzájárulása elengedhetetlen az igényléskor.

A kártya igényléséhez érdemes előre kitöltened a szükséges nyomtatványt, illetve ne felejtsd otthon a személyi igazolványodat vagy az útleveledet.

Igazolnod kell a magyar egészségbiztosításod meglétét. Erre alkalmas például a TAJ kártyád, de más módon is bizonyíthatod a jogosultságodat (például nyugdíj-igazolvánnyal, munkáltatói igazolással vagy egyéni vállalkozói igazolvánnyal).

Az ügyintézés során használhatod a biztosításod meglétét igazoló irat másolatát, nem kell az eredeti dokumentumot bemutatnod.

Kell érte fizetnem?

Az igénylés mindenki számára ingyenes, aki valamelyik európai uniós tagországban állampolgár és van kötelező társadalombiztosítása.

Ha először igényelsz EU kártyát, illetve, ha a lejárt kártyádat újítod meg, akkor teljesen térítésmentesen veheted igénybe ezt a szolgáltatást.

Az elveszett, ellopott vagy megrongálódott kártya esetében fizetned kell az új kiállításáért. Ilyenkor fontos, hogy hamarabb elintézd az ügyet, hiszen egy külföldi tartózkodás olyan egészségügyi kiadásokat jelenthet EU kártya nélkül, amelyek mellett eltörpül az új kártya kiállításának díja.

Európai egészségbiztosítási kártya azonnal?

Előfordulhat, hogy a kormányhivatal vagy a kormányablak nem tudja azonnal kiadni az igényelt EU kártyát. Ha sürgősen szükséged van erre az iratra. Az Ideglenes Kártyahelyettesítő Nyomtatvány segítségével megspórolhatod a várakozási időt.

Ezt a dokumentumot azonnal kiállítják, és ugyanolyan érvényességi körrel rendelkezik, mint a hagyományos EU kártya. Fontos azonban, hogy az érvényességi ideje 90 nap, szemben az EU kártya 36 hónapos hatályával.

Nézd meg ezt a rövid összefoglalót is!

Így kell kinéznie az EU kártyádnak

Az EU kártyádat ne keverd össze a TAJ kártyával. Ezek az okmányok nem helyettesítik egymást.

A magyarországi ellátásban nem használhatod az EU kártyádat, külföldi tartózkodás esetén pedig nem érvényes a TAJ kártya.

Utazáskor kizárólag az EU kártyád terhére veheted igénybe az orvosilag szükségesnek ítélt szolgáltatásokat.

A Európai egészségbiztosítási kártya külalakja minden országban egységes, így bárhol könnyen le tudják olvasni a szükséges adatokat.

Az érvényes EU kártyán a családi nevednek, az utónevednek, a születési dátumodnak, illetve a TAJ számodnak kell szerepelnie.

Elutasított EU TB kártya?

Az egyes országok felállíthatnak különböző szabályokat az EU kártyák elfogadásával kapcsolatban. A kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében fontos, hogy tisztában legyél ezekkel a szabályozásokkal még a kiutazás előtt.

Ha kérdésed van vagy esetleg panaszt szeretnél tenni egy szabálytalan eljárás miatt, akkor ezt magyar nyelven teheted meg az European Commission oldalán.

Az egyik legfontosabb előírás, hogy az EU kártya nem érvényes a mentésre és a hazaszállításra.

Ezek rendkívül drága szolgáltatások. Nagy bajba kerülhetsz, ha csak utólag értesülsz arról, hogy saját zsebből kell kifizetned a felszámolt összeget. Ha szeretnéd elkerülni ezt a kellemetlen helyzetet, akkor érdemes szétnézned az utasbiztosítások között is.

kórházi költségek

Érdemes utasbiztosítást kötnöm az európai egészségbiztosítási kártya mellett?

Az európai egészségbiztosítási kártya nem jelent teljes védelmet a külföldi balesetek és betegségek anyagi következményei ellen. Érdemes utasbiztosítást kötni az EU kártya megléte esetén is

  • Az utasbiztosítás segítségével garantálhatod az ingyenes orvosi ellátást azokban az esetekben is, amikre az EU kártya nem érvényes.
  • Az állami egészségbiztosítás által fedezett orvosi beavatkozások külföldön általában szűkebb körűek, mint Magyarországon (mert elterjedtebb a magánellátás). Emiatt könnyen előfordulhat, hogy egy itthon ingyenesnek számító kezelés külföldön rengeteg pénzbe kerül.
  • Az EU kártya csak a megállapodásban részt vevő tagállamokban érvényes. Ha nem ilyen országba utazol, akkor különösen fontos egy teljes körű utasbiztosítás megkötése.

Az utasbiztosítás jól jöhet minden esetben. A kisebb problémák esetén (például gyógyszervásárlás, fogtömés) a biztosítottnak általában ki kell fizetnie a szolgáltatás díját a helyszínen, de a költségeit később megtéríti a biztosító. A nagyobb és ezért költségesebb kezelések esetén a külföldi szolgáltató (például a kórház) és a biztosító egymás között rendezik az anyagiakat.

Mit tehetsz, ha nincs nálad az EU kártyád?

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya hiányában fizetned kell a külföldi ellátásért és könnyen előfordulhat, hogy magánbetegként kezelnek (még az állami kórházakban is) és ennek megfelelően magánpiaci árat számítanak fel.

Szerencsére nincs minden veszve! Hazaérve az egészségügyi szolgáltatótól igényelhetsz visszatérítést. A visszatérítés összege azonban valószínűleg nem fogja kompenzálni a teljes károdat. Erre a helyzetre ugyanis kétféle szabályozás vonatkozik:

  • Egyrészt csak azon szolgáltatások után kaphatsz visszatérítés, amire itthon is jogosult lennél.
  • Másrészt csak akkora összeghatárig, amennyibe az adott szolgáltatás itthon kerülne.

Egy külföldi egészségügyi vészhelyzet esetén érdemes felkeresned az egészségügyi szolgáltatót és távolról igényelni egy Ideglenes Kártyahelyettesítő Nyomtatványt. Egy jóindulatú ügyintéző továbbíthatja neked ezt a dokumentumot emailen vagy faxon keresztül is.

Összességben azonban fontos, hogy ezt a stresszes helyzetet érdemes elkerülni és még a kiutazás előtt gondoskodni az Európai Egészségügyi Kártya beszerzéséről.

Maradtak kérdéseid?

  • Igényelhető európai egészségbiztosítási kártya meghatalmazott által?

    Igen! Ehhez a Nemzeti Egészségügyi Alapkezelő honlapján megtalálható nyomtatványt kell kitöltened. A dokumentumon szerepelnie kell a meghatalmazó és a meghatalmazott adatainak, aláírásának, illetve két tanút is be kell vonnotok a meghatalmazás hivatalossá tételéhez.
  • Az európai egészségbiztosítási kártya érvényes az Egyesült Királyságban?

    Az Egyesült Királyság 2020-ban kilépett az Európai Unióból. Ez az esemény jogosan veti fel az európai egészségbiztosítási kártya érvényességének kérdését.

    Az EU kártya már csak bizonyos típusú sürgősségi ellátás esetén érvényes az Egyesült Királyság területén. Utazás előtt mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötnöd, ha szeretnéd elkerülni egy váratlan betegség vagy baleset kellemetlen anyagi következményeit.

  • Előfordulhat, hogy van EU kártyám, de fizetnem kell a külföldi kezelésért?

    Igen! A Magyarországon ingyenesen igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások köre sokszor nem egyezik a külföldi országok szabályaival.

    Ha az adott ország egészségügyi rendszerében egy beavatkozás vagy vizsgálat önköltséges, akkor ennek kiadásait nem téríti meg az érvényes európai egészségbiztosítási kártya.

    Léteznek olyan országok is (például Luxemburg, Franciaország vagy Belgium), ahol visszatérítéses rendszer van érvényben. Ez azt jelenti, hogy a kezelés után fizetned kell, de a költségeidet utólag megtéríti a biztosító.

Bodor Anna
Bodor Anna Pénzügyi szakértő
Bodor Anna Pénzügyi szakértő

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészség témában