Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Kamatcsökkenési időszakban vagyunk. Ilyenkor a befektetők úgy optimalizálhatják a betétkamataikat, hogy fix kamatra kötik le a pénzüket, minél magasabb kamatszinten. De vajon milyen lehetőségek közül lehet most választani?

Milyen betétkamatok vannak most a piacon?

Az aktuális kamatszintek megállapításához alapvetően két mutatót érdemes figyelni, melyek nem mozognak feltétlenül együtt.

Az egyik az infláció, a másik pedig a jegybanki alapkamat. Mindkettő megtalálható például a Magyar Nemzeti Bank honlapján.

Az infláció segít meghatározni, hogy a befektetendő pénz értéke nagyjából mekkora éves kamatszint alatt romolhat a befektetés ideje alatt, felette pedig gyarapodik. Persze a jövőt nem mutatja meg, de a nagyságrendekre mégis jó közelítést ad.

A jegybanki alapkamat ezzel szemben azt mutatja meg, hogy a piacon nagyjából legfeljebb mekkora banki lekötött betéti kamatszintekkel találkozhatunk.

Ha a jegybanki alapkamat legalább 30 százalékkal nagyobb, mint az infláció, akkor várhatóan el lehet érni inflációt elérő vagy akár afeletti hozamot is, a 15 százalékos kamatadó és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adó kamatból történő levonása után. Ellenkező esetben viszont biztosan nem.

A cikk írásának pillanatában 3,2 százalékos az infláció és 6,5 százalékos a jegybanki alapkamat, tehát az évi (bruttó) 4,10 és 6,5 százalékos banki lekötött betéti kamatajánlatok sávjában lehet elérni nyereséget a pillanatnyi inflációhoz képest.

Lássuk ezek után, hogy milyen lekötött betéti ajánlatokat kínálnak a bankok! A legtöbb banknál évi 0,1 százalék körüli lekötött betét kamatok vannak csak, de mi összegyűjtöttük az igazán jó ajánlatokat is.

A Gránit Bank betétakciói

A Gránit vezető betéti konstrukciója most a Gránit KamatMax betét. Itt évi 5 százalékos kamatot lehet kapni 6 hónapra, de csak akkor, ha az ügyfél havonta legalább 20 000 forint összértékben, a teljes betétlekötés alatt összesen legalább 120 000 forint értékben vásárol a Gránit Bank-os kártyájával.

A 12 hónapos Gránit KamatMax Plusz betét is egy jó lehetőség, mely jelenleg a jegybanki alapkamatnál 1,75 százalékkal alacsonyabb kamattal kamatozik, ha az ügyfélnek van egy aktivált betéti kártyája a banknál, vagyis jelenleg évi 4,75 százalékkal.

Még jobb ajánlat azonban a Gránit eBank betét évi 6,2 százalékos kamata, mely azonban csak 3 hónapra szól. A magas kamat feltétele az új pénz lekötése és az aktivált eBank szolgáltatás, valamint a betétlekötés ideje alatt, legalább két egymást követő naptári hónapban átutalással beérkező, egyenként legalább 400 000 forintos egyösszegű jóváírás bankon kívülről vagy harmadik személytől.

Mindhárom esetben már 50 000 forinttól le lehet kötni betétet.

A Gránit Banknál létezik egy olyan speciális bankszámla is, amelyen olyan szintű kamatozás érhető el látra szólóan – azaz bármikor kamatveszteség nélkül hozzáférhetően –, mint egy lekötött betét. Ez a Kamat Plusz számla, ahol a kamat – 200 000 forint jövedelem jóváírás esetén - évi 3,5 százalékos. A számlavezetési díj ingyenes. Ráadásul új ügyfelek számára akár 50 000 forintos ajándék jóváírással nyitható meg ez a számla.

A K&H Bank betétakciója

A K&H Banknál régóta létezik egy ajánlat, amely csak meglévő ügyfeleknek szól, legalább 1 hónapos számlamúlt után. A K&H rajt betét jelenleg évi 8 százalékos kamatot kínál 90 napra, 500 000 forinttól, új megtakarításra.

A privát banki ügyfelek évi 1 százalékkal magasabb kamatot kapnak.

A K&H Banknak ezen az egy ajánlaton kívül nincs más kimagasló kamatozású, lekötött betéti akciója.

A MagNet Bank betétakciói

Új ügyfelek egy speciális konstrukcióban is elhelyezhetik a pénzüket, melynek neve HELLO betét. A bankszámlanyitást követő 30 napban lehet elindítani ezt a betétet, mely 6 hónapra évi 4,20 százalékos kamatot fizet, ezen felül pedig bónuszt. A bónusz összege 5 000 és 100 000 forint között van, a lekötött betét összegétől függően és különlegessége, hogy nem kell belőle kamatadót vagy szociális hozzájárulási adót fizetni, mivel nem kamat. Így a bónusz a 4,20 százalékos kamaton felüli, kb. évi 1-2 százalékos nettó kamatnak felel meg.

A Prizma Forint Betét 3 hónapra évi 5,06 százalékot, 6 hónapra évi 4,73 százalékot, míg 12 hónapra évi 4,61 százalékot fizet az új forrásból lekötött betétekre.

Legalább 500 000 forint köthető le a fenti betétekben.

Hogy áll a többi bank?

A többi bank mind jóval kisebb kamatot ad. A legmagasabb kamat a teljesen kockázatmentes pénzügyi konstrukciók, azaz a lekötött betétek és a megtakarítási számlák piacán a cikk írásának időpontjában:

  • a CIB Banknál és az MBH Banknál évi 1,5 százalékos
  • az UniCredit Banknál évi 0,2 százalékos
  • az Erste Banknál évi 0,1 százalékos
  • prémium ajánlatot nem számítva az OTP Banknál évi 0,05 százalékos
  • a Raiffeisen Banknál évi 0,02 százalékos
Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

A cikk megjelenését a Gránit Bank támogatta.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lekötött betét témában