Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Rég látott hozamesés következett be a hátunk mögött hagyott hét végén a bankközi pénzpiacon, ami megállíthatja, sőt vissza is fordíthatja a lakáshitelek egyre gyorsuló kamatemelkedését. A BiztosDöntés.hu szerint a következő hetekben még nagyobb tere nyílhat az egyedi kamatmegállapodásoknak.

3 havi mélyponton a bankközi kamatok

Rég látott hozamesés következett be a hátunk mögött hagyott hét végén a bankközi pénzpiacon. A 10 évre fix törlesztést kínáló lakossági jelzáloghitelek kamatát meghatározó egyik legfőbb mutató, a 10 éves BIRS értéke november 4-én még 11,18 százalékon állt, egy héttel később több, mint 2,5 százalékponttal 8,67 százalékra esett. Ilyen alacsony szinten augusztusban járt utoljára a 10 éves BIRS.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu hitelszakértője szerint természetesen nem tudható, hogy ez a folyamat mennyire lesz tartós, ám az ügyfelek hosszú idő után először bizakodhatnak. Mégpedig azért, mert a BiztosDöntés.hu számításai szerint utoljára idén februárban volt példa arra, hogy a BIRS értéke alacsonyabb lett volna egy 10 évre fixált törlesztővel bíró 20 millió forintos, 20 évre szóló hitel kamatánál.

Mindez azt jelenti, hogy a bankok az elmúlt 10 hónapban kisebb kamat mellett helyeztek ki pénzt az ügyfeleik számára, mint amennyiért ők maguk hitelt tudtak volna felvenni ugyanilyen futamidőre más pénzintézetektől a bankközi pénzpiacon. Ez a helyzet sokáig nem tartható fenn még akkor sem, ha a bankok úgy számolhattak, hogy a jelenlegi magas kamatszintek 1-2 éven belül normalizálódni fognak, s így összességében nem lesz veszteséges ügylet a BIRS kamatszint alatti hitelnyújtás.

Csökkenhetnek a lakáshitelkamatok

Gergely Péter szerint komoly remény van arra, hogy a banki lakáshitel kamatemelések visszafogottabbá válnak a következő hetekben, sőt a verseny miatt – ha a bankközi piaci visszarendeződés tartós lesz – jó néhány bank kamatcsökkentésre is rászánhatja magát.

Ma még az emeléseknél tartunk…

Ez rá is fér a hitelfelvevőkre, mivel a bankok zöme az elmúlt napok kamatemeléseivel átlépte a Rubicont – a legtöbb helyen két számjegyű kamattal találkozunk.

A legjelentősebben a K&H emeli a kamatait: az október közepi 70-120 bázispontos emelést most további 100-130 bázispontos kamatemelés követi, amelynek köszönhetően egy 20 millió forint feletti hitelt igénylő és legalább 500 000 forintos havi nettó jövedelemmel rendelkező és vagyonbiztosítást is vállaló ügyfél sem ússza meg szerdától 10,6 százaléknál kisebb kamattal a hitelfelvételt, ha 10 évre fix törlesztést szeretne.

Ehhez képest visszafogottnak tűnik az MKB Bank és a Takarékbank kamatváltoztatása: hétfőtől a Magyar Bankholding tagbankjainál a 10 éves kamatperiódusú fogyasztóbarát hitelek kamatszintje 20 bázisponttal emelkedik, így a legjobb standard ajánlat (12 millió forint feletti hitelösszeg esetén) 9 százalék lesz az MKB-nál. Markánsabban, 60 bázisponttal emeli a pénzintézet a végig fix törlesztőrészletet biztosító hiteleinek a kamatát, így már itt is 9 százalék fölé csúszik a kamatszint.

A BiztosDöntés.hu összehasonlításaiban jelenleg a legkedvezőbb kamatszintet adó UniCredit Banknál is kamatemelés történik: a legjobb adósok keddtől 8,3 százalékos kamattal számolhatnak, ha 10 éves kamatperiódusú hitelt választanak, ám partner kedvezménnyel és vagyonbiztosítás megkötése mellett ez a szint 7,9 százalékra csökkenthető, amely ugyan 30 bázisponttal magasabb, mint az eddigi kamat, de így is a legkedvezőbb ma a piacon – 8 százalék alatti kamattal már csak a Gránit van versenyben.

Egyedi kamatokkal már most is jól járhatunk

A hitelfelvétel előtt állóknak Gergely Péter azt tanácsolja, hogy a mostani BIRS hozamcsökkenés kihasználásával ne várják meg azt a – jellemzően 1-3 hónapos – időszakot, amíg a bankok érdemben reagálnak a pénzpiaci kamatok változására, hanem használják ki, hogy a bankok zöme ma már egyedi árazást kínál az ügyfeleknek. Az egyedi alkuban a bankok által meghirdetett kamatoknál 100-150 bázisponttal alacsonyabb kamaton is lehet szerződni a BiztosDöntés.hu hitelszakértője szerint.

A hitelfelvételkor használják ki azt a lehetőséget, hogy a bankok számára fontos, hogy hitelezni tudjanak.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában