Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Bár elsőre nem tűnik magától értetődőnek, az egészségpénztári tagság és a lakáshitel kiválóan kiegészíthetik egymást. Együtt alkalmazva akár több százezer forintos megtakarítás is elérhető a hitel futamideje alatt.

Lakáshitel törlesztése egészségpénztáron keresztül

Az egészségpénztár számos felhasználási lehetőséget kínál: a tag magánorvosi ellátást vehet igénybe, gyógyszereket és gyógyászati eszközöket vásárolhat, fedezheti gyermekgondozáshoz és betegápoláshoz szükséges termékek költségét, de akár kisebb műtétek, fogászati kezelések vagy magánszülés költségei is finanszírozhatók belőle.

Azt azonban kevesebben tudják, hogy az egészségpénztárak úgynevezett önsegélyező szolgáltatásokat is nyújtanak. Ezek nem az egészségmegőrzést, hanem az anyagi biztonságot szolgálják bizonyos élethelyzetekben – például lakáshitel törlesztésekor.

A lakásvásárlás vagy építés sokak számára az élet legnagyobb beruházása, amelyet legtöbbször hitelből valósítanak meg. Egy lakáshitel jellemzően hosszú távú elköteleződés, akár 20-25 évig is tarthat. Ezalatt az idő alatt az adós családot alapíthat, munkahelyet válthat, vagy más jelentős változások is történhetnek az életében. Ezért is fontos, hogy legyen lehetősége spórolni a havi törlesztőrészleteken.

Egészségpénztáron keresztül történő törlesztés előnyei

Az egészségpénztári tagság pénzügyi előnyt jelenthet lakáshitel esetén is. A szabályozás értelmében az adós az adott év első napján érvényes minimálbér 15%-ának megfelelő összeget fizethet be a hitele törlesztésére az egészségpénztáron keresztül. 2025-ben ez havi 43 620 forintot jelent.

Bár ez az összeg gyakran csak egy része a teljes törlesztőrészletnek – például egy 15 millió forintos, 20 éves futamidejű hitel havi törlesztője jelenleg 110-120 ezer forint között mozog –, mégis jelentős, akár 104 700 forint adóvisszatérítés is járhat utána. Ez olyan, mintha az állam egy havi részletet átvállalna évente a hiteledből.

Mennyit takaríthat meg így az adós?

Az egészségpénztárba befizetett összegek 20%-a, de legfeljebb 150 ezer forint évente visszaigényelhető a személyi jövedelemadóból. Ha az adós havi 43 620 forintot törleszt a pénztáron keresztül, az éves szinten 523 440 forint. Ennek 20%-a 104 600 forint – ezt a visszatérítést jogosult igénybe venni (a pénztár által levont működési költségekkel itt nem számolva).

Egy 20 éves futamidejű hitel esetén az egészségpénztári konstrukcióval több mint 2 millió forintot is megtakaríthatsz, amit lényegében az állam biztosít számodra adókedvezmény formájában. Ráadásul a minimálbér emelkedésével párhuzamosan a törlesztésre felhasználható összeg is növekszik – így a visszaigényelhető adó mértéke évről évre magasabb lesz. Például 2026-ban már 118 300 forint, 2027-ben pedig akár 134 900 forint adóvisszatérítés is elérhető.

Milyen típusú hitelek törleszthetők így?

Az egészségpénztári megtakarításból kizárólag lakáscélú jelzáloghitelek törlesztőrészletei fizethetők. Ide tartoznak a vásárlási, építési, bővítési vagy felújítási hitelek, valamint az államilag támogatott konstrukciók, például a CSOK Plusz vagy a falusi CSOK.

Mire kell figyelni a pénztári törlesztésnél?

Mivel önsegélyező szolgáltatásról van szó, csak olyan összeget lehet felhasználni, amely legalább 180 napja az egészségpénztári számlán van. Ezért a rendszeres törlesztés beindítása előzetes tervezést és takarékoskodást igényel.

A pénztárba legalább hat hónappal korábban el kell kezdeni a befizetést. Amikor letelik ez az időszak, akkor az első havi részlet már törleszthető, és minden hónapban újabb részlet válik elérhetővé. Innentől kezdve a törlesztés folyamatos lehet, további előtakarékosság nélkül.

Több egészségpénztár lehetővé teszi, hogy a tag közvetlenül a banknak utalja a törlesztőrészletet, ezzel egyszerűsítve a folyamatot. Ilyen lehetőséget biztosít például az OTP Egészségpénztár, az MBH Gondoskodás és a Patika Egészségpénztár.

Lehetőség van arra is, hogy ha egy házaspár mindkét tagja adósa ugyanannak a hitelnek, akkor mindketten a saját egészségpénztári számlájukról fizessenek be. Így akár havi 87 240 forint is törleszthető az egészségpénztáron keresztül, és az adóvisszatérítés is megduplázódhat. Ezt a funkciót nem minden pénztár kínálja, de a fent említettek igen.

További előnyök az egészségpénztári tagsággal

Már önmagában a lakáshitel törlesztése révén jelentős adóvisszatérítéshez juthatsz, de az egészségpénztárak kínálta többi szolgáltatást is érdemes kihasználnod – különösen, mivel manapság egyre többen fordulnak magánorvoshoz, vagy vásárolnak rendszeresen gyógyszereket.

Az egészségpénztárak modern, online ügyintézési lehetőségeket biztosítanak. Az OTP Egészségpénztár például applikációt is kínál a pénztári ügyletek nyomon követéséhez. Különféle egészségbiztosítási csomagok közül választhatsz, és összekötheted az egészségkártyádat bankkártyáddal, így biztosítva a folyamatos használhatóságot.

Az MBH Gondoskodás Egészségpénztár szintén lehetővé teszi az online belépést, emellett mobilalkalmazással és elektronikus ügyintézéssel segíti a tagokat. Egészségbiztosítási csomagjaik között például fekvőbeteg-ellátásra szóló biztosítás is elérhető.

A Patika Egészségpénztár kiemelten figyel arra, hogy a legtöbb szolgáltató partnerénél az egészségkártyás fizetés elérhető legyen. Ezen felül automatikusan feltöltődő kártyát kínálnak, amely biztosítja, hogy az egyenleg mindig elérje az előre beállított szintet.

A Prémium Egészségpénztár számos kényelmi szolgáltatással várja tagjait. Mobilapplikációval, valamint a Swiss Prémiummal közösen működtetett online orvosfoglalási rendszerrel könnyítik meg az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést. Emellett náluk is elérhető bankkártyával összeköthető egészségkártya, valamint a választható egészségbiztosítási csomag.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában