Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A rendszeres fogorvosi vizsgálat minden korosztály számára fontos, ám a szűrések mellett gyakran előfordulnak költségesebb kezelések is. Ezek finanszírozásában hatékony segítséget nyújthat egy egészségpénztári tagság.

Milyen kiadásokkal jár a fogorvosi ellátás?

Ahogy az orvosi ellátás többi területén, a megelőzés a fogászatban is költséghatékonyabb hosszú távon. Ennek ellenére a fogászati szűrővizsgálatok gyakran háttérbe szorulnak, még akkor is, ha a fogászat a leggyakrabban igénybe vett magánegészségügyi szolgáltatás. Egy korábbi kutatás szerint a válaszadók 94%-a vett már igénybe magánfogászati kezelést, míg nőgyógyászatot 50%, szemészetet pedig 26% választott.

A fogorvosi szolgáltatások közé tartoznak a fogszabályozás, a fogpótlás vagy akár a szájsebészeti beavatkozások is, amelyek ára néhány tízezer forinttól akár milliós nagyságrendig is terjedhet.

A fogászat ritkán szerepel az egészségbiztosításokban

A fogászati költségek megtérítése ritkán része a magán-egészségbiztosítási csomagoknak. Ez részben a terület kisebb hangsúlyozottságának, részben pedig a magas kezelési díjaknak tudható be. Az is gyakori, hogy a fogászat finanszírozása eltérő szabályozás alá esik, így a biztosítók is külön kezelik.

Itt jön képbe az egészségpénztár, mint alternatív, öngondoskodáson alapuló megoldás.

Milyen előnyökkel jár egy egészségpénztári tagság?

Az egészségpénztári tagság előnyeit azok is élvezhetik, akik magánorvosi viziteket vesznek igénybe vagy rendszeresen vásárolnak gyógyszereket. A legnagyobb előny az évi akár 150 ezer forint értékű adóvisszatérítés, amely a befizetések 20%-a lehet. Az adóvisszatérítést teljes egészében újra fel lehet használni, sőt mentes a szociális hozzájárulási adó alól, és nem terheli működési költség sem.

Ráadásul az egészségpénztári számláról nem csak a tag, hanem közeli hozzátartozói is költhetnek, például szülők, gyerekek vagy testvérek. Ez különösen előnyös lehet, ha ők nem tudják saját jogon visszaigényelni az szja-t. Így például a gyerekek fogászati költségeit is fedezheted az egészségpénztárból.

Az egészségpénztár emellett olyan egészségügyi kiadásokra is fordítható, amelyeket sem az állami támogatás, sem a magánbiztosítás nem térít – ilyen például a fogorvos.

A fogászati kezelések egy része előre is betervezhető, így érdemes lehet hosszabb távon előtakarékoskodni ezekre. Az egészségpénztárak a náluk elhelyezett összegeket befektetik, amelyek után hozamot fizetnek, így a pénzed nem veszít az értékéből – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Mit érdemes figyelembe venni egészségpénztár választásakor?

A legmegfelelőbb egészségpénztár kiválasztásakor nemcsak a költségeket, hanem a kényelmi szolgáltatásokat is érdemes szem előtt tartani.

  • OTP Egészségpénztár: modern kártyás megoldást kínál, amely akkor is működik, ha átmenetileg nincs egyenleg a számlán. Emellett egészségbiztosítási csomagokat is nyújt, valamint mobilalkalmazással segíti a tagokat.
  • MBH Gondoskodás Egészségpénztár: egyszerűsített online belépési rendszerrel rendelkezik, digitális ügyintézést kínál, és portálján keresztül a költések is jól nyomon követhetők. Egészségbiztosítása kórházi ellátásra is kiterjed.
  • Patika Egészségpénztár: automatikusan feltöltődő kártyát kínál, ami megkönnyíti a vásárlásokat. Hűségprogramja kedvezményekkel jutalmazza a tagokat.
  • Prémium Egészségpénztár: több mint 20 ezer szolgáltatóval áll kapcsolatban, online orvoskeresőt és időpontfoglalót biztosít. Mobilalkalmazásuk lehetővé teszi a költések, az egyenleg és a szolgáltatások nyomon követését.

Ha rendszeresen jársz fogorvoshoz, és nem szeretnéd, hogy a magas költségek visszatartsanak a szükséges kezelésektől, érdemes egy egészségpénztárhoz csatlakoznod.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában