
Hogyan igazolhatod a TB jogviszonyod munkáshitel igényléskor?
A kamattámogatott hitelekhez és a támogatásokhoz általában elvárás adott hosszúságú TB jogviszony igazolása. A TB jogviszony a munkáshitelnek is feltétele. Mutatjuk, mit kell tudnod róla, és hogyan kérheted egyszerűen.
Mennyi az elvárt TB biztosítotti jogviszony munkáshitelnél?
A munkáshitelre akkor vagy jogosult, ha legalább 3 hónap TB jogviszonyt tudsz igazolni.
Néhány támogatásnál vannak kivételek és könnyítések, de ezek nem alkalmazhatók a munkáshitelre. A munkáshitel TB jogviszony igazolása mindig 3 hónapos.
Egyéni vállalkozók esetében hogyan számolják?
A vállalkozás is biztosít TB jogviszonyt, és ezt ugyanúgy igazolnod kell, mintha alkalmazottként dolgoznál.
Talán hallottál róla, hogy egyéni vállalkozókra és mezőgazdasági termelőkre könnyítés érvényes, de ez a munkáshitelnél nem alkalmazható. Vállalkozók számára is 3 hónap a TB jogviszony elvárt hossza.
Mire kell figyelni?
- A TB jogviszony igazolásban a helyes adatok szerepeljenek.
- Az igazolás ne legyen régebbi 30 napnál, ez a dokumentum érvényességének maximális hossza.
Hogyan zajlik az igazolás beszerzése lépésről lépésre?
A TB igazolást kérheted:
- Elektronikusan
- Személyesen
- Postai úton
Ha van Ügyfélkapu+, illetve DÁP hozzáférésed, akkor az e-Papír szolgáltatáson keresztül elektronikusan is le tudod kérni a TB igazolást.
- Bejelentkezés után add meg az adataidat. Az ügytípusnál a “kormányhivatali ügyeket” válaszd, azon belül az “egészségbiztosítási pénztári feladatokra” kattints.
- Címzettként azt a megyét jelöld meg, ahol az állandó vagy ideiglenes lakcímed van. Hivatkozási számot csak akkor kell kitölteni, ha hiánypótlást intézel épp.
- A levél tárgya TB igazolás, TB igazolás kérése vagy hasonló megnevezés legyen.
- A levél szövegébe írj egy szabad szavas levelet a hivatalnak arról, hogy szeretnél a munkáshitelhez TB igazolást kérni. Kérd, hogy az elkészült igazolást a tárhelyedre is töltsék fel.
- Lépj tovább a csatolmányok feltöltéséhez. Ide kell feltöltened a TB igazolási kérelmet. Minden támogatott konstrukcióhoz külön kérelem van, ezt a Kormányhivatalok honlapján találod az egészségbiztosítási ellátások alatt, a “Családok otthonteremtési kedvezményével, a babaváró támogatással, mukáshitellel kapcsolatos információk” pont alatt. Fontos, hogy a munkáshitelhez való nyomtatványt töltsd le!
Az igazolást 8 napon belül kapod meg az Ügyfélkapus tárhelyedre.
Az igazolást személyesen a lakóhelyed vagy tartózkodási helyed szerinti kormányablakokban tudod kérni.
Postai úton ugyanazt a dokumentumot kell beküldened a kormányhivatalnak, mint amit az elektronikus igazolás kérésénél is le tudsz tölteni. A kérelemhez mellékelned kell az alábbi dokumentumok másolatait:
- személyazonosító igazolvány
- lakcímkártya
- TAJ kártya
Mennyi idő alatt állítja ki a hivatal az igazolást?
Az elektronikusan igényelt TB igazolást 8 napon belül kapod meg, a postai úton kért igazolás ennél valamivel több időt igényelhet.

A munkáshitel igénylés folyamata
- A munkáshitel kalkulátorban válaszd ki a neked tetsző ajánlatot, és olvasd el a részleteket a bank honlapján.
- Szedd össze és szerezd be az igényléshez szükséges dokumentumokat. Szükséged lesz személyazonosító okmányokra, lakcímkártyára, adóigazolványra, TB jogviszony igazolásra, munkáltatói vagy NAV igazolásra, erkölcsi bizonyítványra, nyilatkozatra arról, hogy vállalod, hogy a következő 5 évben Magyarországon élsz és dolgozol, illetve arról hogy nem vagy felsőoktatási intézmény hallgatója.
- Nyújtsd be az igénylésedet az általad választott bankhoz.
- Az igénylésedet a bank 10 napon belül elbírálja, hiánypótlást kétszer kérhet.
- Pozitív hitelbírálat után következik a szerződéskötés és a folyósítás.
Miért szükséges a TB jogviszony igazolása a munkáshitelhez?
TB jogviszonya azoknak van, akik munkavállalóként vagy vállalkozóként dolgoznak, mezőgazdasági őstermelők vagy szövetkezeti tagok, stb, és így járulékokat fizetnek. Ők kaphatnak TB jogviszony igazolást.
A GYED-en, GYES-en lévők, illetve a nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkezők társadalombiztosításra jogosultak, ők a jogviszonyuk alapján jogosultak az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe venni.
Egészségügyi járulékot saját maguk után fizetők igénybe vehetik az egyészségügyi szolgáltatásokat, de TB jogviszonyuk nincs.
A TB jogviszony igazolása azért szükséges a támogatott konstrukciókhoz, mert így ellenőrizhető, hogy valóban megvan a támogatáshoz szükséges munkaviszonyod vagy vállalkozói jogviszonyod.
Mit tehet az, akinek nincs folyamatos TB jogviszonya?
Ha nincs legalább 3 hónap TB jogviszonyod, akkor munkáshitelt nem tudsz igényelni. A munkáshitelnél nincsenek könnyítések, amely alapján mentesülhetsz a TB jogviszony igazolásának kötelezettsége alól.
Ha nincs elegendő TB jogviszonyod, akkor érdemes az igényléssel várni pár hónapot, amíg igazolható módon dolgoztál legalább 3 hónapot, ami alatt járulékokat fizettél. Ezek után lesz megfelelő TB jogviszonyod, és az igazolást a hivatal kiállítja neked.
Ehhez tehát bejelentett munka vagy vállalkozói jogviszony szükséges.
Gyakran ismételt kérdések
-
Elfogadják a külföldi munkaviszonyt TB jogviszonyként?
Igen, erre van lehetőség. Ennek igazolására is találsz nyomtatványt a kormányhivatalok honlapján.
-
Mi történik, ha megszakadt a TB jogviszony?
Érdemes megvárni, míg van egybefüggő 3 hónapos TB jogviszonyod. Az számít egybefüggőnek, amelyben nincs 30 napnál hosszabb megszakítás.
-
TB jogviszony nélküli hitelfelvétel lehetséges?
A piaci hiteleknél nincs szükség arra, hogy igazold a TB jogviszonyod.
-
Mennyibe kerül a TB igazolás?
A TB jogviszonyról szóló igazolásnak nincs díja, ingyen tudod lekérdezni.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.