Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A most kamatfizetési fordulónaphoz érkezett Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetői dönthetnek úgy is, hogy megtakarításukat devizában folytatják. A devizaváltással azonban elveszíthetik a már megtermelt kamataik egy részét. A BiztosDöntés.hu összeszedte, hogy az állampapír befektetők hogyan tudják a lehető legkedvezőbben átváltani a forintjukat devizára.

Rengeteg PMÁP állampapír sorozat áll még kamatfizetés előtt

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetők 2025. január 20-a óta kapják a kamatfizetéseket attól függően, hogy pontosan mikor érkezik el az általuk vásárolt papírok kamatfizetési napja. Az utolsó ilyen dátum 2025. július 26-a lesz.

Februárban 6 darab PMÁP állampapír sorozat érkezik el a kamatfizetési fordulónaphoz 2025. február 20 és 23 között, amelyből egy sorozat le is jár (2025/I). A többi papír a kamatprémiummal együttesen évi 18,35 vagy 19,1 százalékos, inflációt meghaladó kamatozásról évi 4,45 illetve 5,2 százalékos kamatra vált.

Az új kamatszinttel elégedetlen befektetők a papírjaik futamidő előtti visszaváltásával új megtakarítási formába helyezhetik a pénzüket. Az amúgy is lejáró 2025/I sorozat kivételével a visszaváltás tőkéjük 1 százalékába kerül, ezt azonban a magasabb hozammal később kompenzálhatják.

A most lejáróval egy nagyságrendbe eső hozam kockázatmentes forintbefektetéssel nem lesz elérhető a piacon, így sokan valószínűleg átváltják a forintjukat devizára az utóbbi napokban látható viszonylag erős forintot kihasználva. Itt azonban jelentős veszteségeket szenvedhetnek el, ha nem ismerik a kedvezményes devizaváltási lehetőségeket.

A kedvezményes devizaváltás sok banknál elérhető, de figyelni kell a szabályokra

A devizaváltás egy olyan művelet, amelyeken a bankok köztudottan komoly nyereséget érnek el. Ez a nyereség azonban az utóbbi években a Revolut magyar piacra lépésének köszönhetően jelentősen csökkent. Ahhoz azonban, hogy valaki teljesen ki tudja használni ennek előnyeit, fontos ismernie a buktatóit is, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Sokan dönthetnek úgy, hogy az állampapírból visszakapott pénzüket – vagy annak egy részét – nem az újra befektetés, hanem például az idei nyaralásuk vagy külföldi vásárlásuk céljára váltják át. Számukra kevésbé lehet akadály, hogy a kedvezményes devizaváltásokra limitek vonatkoznak.

Nem érdemes megszokásból a fintech cégeknél devizát váltani, mert sok esetben már nem annyira kedvezően váltják a devizát, mint évekkel ezelőtt.

De az ügyfelek a hazai bankoknál – még kiemelt vagy privát banki státusz nélkül is –, akár már 5 millió forinttól kérhetnek egyedi árfolyamot a devizaváltásukra telefonon vagy bankfiókban.

Erste

Az Erste kedvezményes devizaváltása havi 600 000 forintig terjed a standard lakossági ügyfeleknek, havi 750 000 forintig Erste Prémium ügyfeleknek, míg 1 millió forintig az Erste World és Erste Private Banking ügyfeleknek. Az átváltásra hétköznap 8 és 17 óra között van lehetőség, a forint és az euró, vagy amerikai dollár, vagy svájci frank, vagy angol font, vagy kanadai dollár között, mindkét irányban. A kedvezményes devizaváltásra mobilapplikáción és internetbankban van lehetőség.

Gránit Bank

A Gránit Bank kedvezményes devizaváltása havonta 650 000 forintig vehető igénybe, hétköznap 9 és 17 óra között. A kedvezményes árfolyam a forint és az euró, vagy amerikai dollár, vagy angol font, vagy svájci frank között vehető igénybe, mindkét irányban. A kedvezményes árfolyam csak a mobilapplikáción keresztül érhető el.

OTP Bank

Az OTP Bank kedvezményes devizaváltása havonta 600 000 forint összegben vehető igénybe devizaátutalásra, és külön 600 000 forint összegben a külföldi forintkártyás vásárlásokra. A devizamegtakarításra váltó ügyfelek számára csak az első lehetőség vehető igénybe.

A kedvezményes árfolyamot folyamatosan alkalmazza a bank minden, az OTP Bank által forgalmazott deviza váltásakor, de csak a forint-deviza irányban. További fontos feltétele a kedvezményes, középárfolyam elérésének, hogy az ügyfél előfizessen egy külön számlacsomagelemre, az Árfolyam+-ra. Ennek akciós havidíja 124 forint, melyet visszavonásig, de legkésőbb 2026. február 28-ig elenged az OTP Bank.

Raiffeisen Bank

A Raiffeisen Bank kedvezményes devizaváltása során nincs havi keret, így tranzakciónként 1 000 és 40 millió forint között vehető igénybe, de az árfolyam itt nem annyira kedvezményes, mint az eddig felsorolt bankoké. Természetesen a klasszikus, deviza eladási árfolyamhoz képest így is kedvezőbb ez az árfolyam. A kedvezményes árfolyam munkanapokon 8 és 18 óra között vehető igénybe minden devizanemben, amelyet a Raiffeisen Bank forgalmaz. Forintra visszaváltáskor is él a kedvezményes lehetőség. A kedvezményes devizaváltás mobilapplikáción és internetbankban vehető igénybe.

Revolut Bank

Végül, a Revolut Bank ügyfelei továbbra is igénybe vehetik a kedvezményes devizaváltást, amely az első ilyen lehetőség volt a magyar ügyfeleknek. A havi kedvezményes árfolyam kerete 350 000 forint, mely magyar idő szerint minden hétfő 0 órától péntek 23 óráig érhető el. A kedvezménnyel minden deviza érintett, melyet a Revolut Bank forgalmaz. A kedvezményes árfolyam forintra visszaváltáskor is él. A kedvezményes devizaváltás a mobilapplikáción keresztül vehető igénybe.

A havi 1 600 forintba kerülő Revolut Plus díjcsomagban havi 3 000 euró (kb. bő 1,2 millió forint) erejéig vehető igénybe a kedvezményes devizaváltás, a Premium (havi 3 000 Ft/hó), Metal (4 800 Ft/hó), és Ultra (19 500 Ft/hó) csomagokban pedig korlátlan ez a havi keret.

A devizabetéteket is választhatják az ügyfelek

Euróban a Gránit Bank Egyszerű lekötött betét konstrukciója kínál 1 hónapra évi 0,95 százalékos, 3 hónapra évi 1,25 százalékos, 6 hónapra évi 1,75 százalékos, 12 hónapra évi 2,75 százalékos betétkamatot.

A MagNet Bank Prizma EUR betétje 3 hónapra évi 1,7 százalékos, 6 hónapra évi 2,11 százalékos lekötött betétkamatot nyújt.

Amerikai dollárban az Erste Ismétlődő devizabetétje 6 hónapra évi 0,4 százalékos, 12 hónapra évi 0,7 százalékos kamatot fizet.

A Gránit Bank Gránit Egyszerű lekötött betétje 1 hónapra évi 2,5 százalékos, 3 hónapra évi 2,75 százalékos, 6 hónapra évi 3 százalékos, míg 12 hónapra évi 3,5 százalékos kamatot fial.

A K&H Bank K&H lakossági lekötött betétje 1 hónapra évi 2,13 százalékos, 2 hónapra évi 2,46 százalékos, 3 hónapra évi 2,79 százalékos, 6 hónapra évi 3,3 százalékos, 9 hónapra évi 3,09 százalékos, míg 12 hónapra évi 3,35 százalékos lekötött betétkamatot kínál.

A feltüntetett devizakamatokat 15 százalékos személyi jövedelemadó és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) terheli.

Állampapírban is lehet devizában takarékoskodni

Az állampapír befektetők a jelenlegi állampapír kínálatból is választhatnak deviza alapú megtakarítást. Az Euró Magyar Állampapír egy 3 éves futamidejű konstrukció, melynek éves kamata jelenleg évi 2,704 százalékos. A kamat 3 havonta változik a European Money Market Institute (EMMI) által közzétett 3 havi EURIBOR alapján.

Az állampapír kamatát semmilyen állami elvonás nem terheli.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában