
Hiába veszünk fel rekordközeli összegű hitelt új lakásra, egyre kevesebb négyzetméterre elég
Rég látott összegben finanszíroztak új lakás vásárlást a családok 2025 márciusában, ám Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ennek oka nem a növekvő keresletnek, sokkal inkább az értékesítési árak megugrásának köszönhető.
Hároméves csúcsra futott fel az új lakások finanszírozására fordított lakáshitel összege: 2025 márciusában 16,28 milliárd forintot folyósítottak erre a célra a pénzintézetek.
Ilyen magas összeget utoljára 2022 júniusában fizettek a bankok. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a 2022 tavaszi értékeket ugyanakkor érdemes zárójelbe tenni, hiszen ez volt az az év, amikor a Magyar Nemzeti Bank maximum 2,5 százalékos kamattal elérhető támogatott hitele letarolta a piacot. Tisztán piaci alapon az új lakások finanszírozása 2021 őszén volt csak magasabb, mint idén márciusban.
A piacnál gyorsabb bővülés
Amiért felkaphatjuk a fejünket az az, hogy a folyósított hitelösszeg decemberhez képest 40 százalékkal ugrott meg idén márciusra, éves szinten pedig – figyelmeztet a BiztosDöntés.hu szakértője - új lakás finanszírozására 45 százalékkal több pénzt folyósítottak a bankok, mint 2024 márciusában.
Az új lakás finanszírozás bővülésének üteme tehát öt százalékkal magasabb dinamikát jelez, mint amilyen mértékben a teljes lakáshitelpiac volumen változott. Utoljára tavaly nyáron volt példa arra, hogy az új lakások hitelezésének éves növekedése meghaladta volna a teljes piaci értéket - emlékeztet Gergely Péter.
Mindennek ellenére az új lakások finanszírozása a teljes hitelpiacnak továbbra is töredéke. Idén március végén a folyósított lakáshitelek 11,82 százalékát fordították a háztartások új lakás megvásárlására. Ennél jóval magasabb arányokat találunk 2023-24 fordulóján is.
Öt éve negyedével több lakásra volt elég a kifizetett hitelösszeg
Gergely Péter szerint tovább árnyalja a képet az, hogy az ingatlanpiaci áremelkedésnek köszönhetően a finanszírozott összeg közel 50 százalékos bővülése nem járt drasztikusan növekvő értékesítéssel.
Miközben 2020 és 2022 ősze között a folyósított lakáshitelek összegéből bőven 10 ezer négyzetméter feletti fővárosi új építésű ingatlant lehetett megvásárolni, addig azóta az új lakásokra folyósított havi hitelösszeg nem éri el ezt a mértéket.
Még a mostani rekordösszegű kihelyezés sem elegendő arra, hogy 130 db átlagos, 80 négyzetméter alapterületű új fővárosi lakás vételárát finanszírozni tudja a piac.
2022 márciusában, a már említett MNB program hatására az új lakásokra felvett havi hitelösszeg 385 darab, 80 négyzetméteres budapesti lakás megvásárlására elegendő keret volt. De tisztán piaci alapon 5 évvel ezelőtt, 2020. márciusában is 170 fővárosi új átlaglakás kifizetésére elegendő pénzt fizettek ki a bankok az ügyfeleiknek.
Persze, minden relatív, hiszen 2023 júniusában az abszolút mélypontot jelentő, 4,13 milliárd forintnyi új lakásra felvett hitelösszeg, mindössze 39! átlagos méretű új fővárosi lakás megvásárlására volt elegendő.
Mindennek a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az lehet az oka, hogy az új építésű ingatlanok ára továbbra is masszívan emelkedik: március végén a különböző felmérések szerint 1,6-1,7 millió forint közötti átlagos négyzetméterárral lehetett új lakást vásárolni a fővárosban, szemben a 2024 tavaszi 1,47 millió forinttal. Az éves árnövekedés így 10 százalék körüli.
Fellendülhet az új lakások finanszírozása
Az újlakás-piacon a lakáshitel-volumen persze a kínálattól is függ: ha beindulnak az új projektek, akkor a finanszírozáson belül az új lakásokra felvett hitelek aránya is növekedhet.
Ezzel kapcsolatban Gergely Péter arra emlékeztet, hogy 2025 első negyedévében mindössze 2 704 új lakás épült Magyarországon, ami 2,7 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest
A hitelpiac számára az viszont reménykeltő, hogy ugyanebben az időszakban 5 651 lakás építésére adtak ki engedélyt vagy tettek egyszerű bejelentést, ami 25 százalékos növekedés 2024 első negyedévéhez viszonyítva.
Miután az új lakások esetében nagyon sok a tervezőasztalról eladott projekt, így az ingatlanfinanszírozáson belül az új lakások hitelezésének részaránya is nőhet a szakértő szerint.
Még nagyobb lendületet adhatna az ingatlan- és hitelpiacnak, ha a hitelkamatok mérséklődnének az elkövetkezendő időszakban, ám Gergely Péter szerint erre egyelőre vajmi kevés esély van. Ugyanakkor a bankok árazása jelenleg is nagyon különböző: például egy 20 millió forint összegű lakáshitel - 10 évre rögzített kamattal, 20 éves futamidőre, 600 ezer forint nettó jövedelemmel - havi törlesztője a választott banktól függően 145 370 és 174 933 forint között van. Ez havi szinten 22 880 forint, teljes visszafizetésben pedig csaknem 5,5 millió forint differencia.
Induló kedvezményekkel versenyeznek a bankok
A bankok egyszeri kedvezményekkel is versenyeznek az ügyfelekért ami, jelentős pénzügyi előnyt jelenthet abban az időszakban, amikor egyébként is sok a kiadás.
A Gránit Bank a példában szereplő 20 millió forintos lakáshitel 78 600 forint kezdeti költségéből a folyósítást követően 48 ezer forintot visszatérít, illetve maximum 52 ezer forintig a közjegyzői díjat is visszafizetik.
Az Erste Banknál a 66 ezer forint induló költségből 46 ezer forint kerül visszatérítésre, míg a közjegyzői díjból maximum 50 ezer forintot kaphat vissza a hiteligénylő.
A MagNet Bank a tulajdoni lap lekérési díját (14 600 forint) vállalja át, valamint a közjegyzői díjat téríti vissza maximum 50 ezer forintig, de a legnagyobb tétel a 150 ezer forint folyósítási díj elengedése.
Az UniCredit Bank a 84 650 forint induló költségből 44 450 forintot ír jóvá utólag, valamint 50 ezer forintig ők is visszatérítik a közjegyzői díjat, de azzal is segítik a hitelfelvevőket, hogy az első hónapban alacsonyabb a havi törlesztő összege.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.