Az UniCredit Jelzálogbank sikeresen végrehajtotta harmadik zöldjelzáloglevél-kibocsátását 20 milliárd forint (51,9 millió euró) értékben
Az UniCredit Jelzálogbank Zrt. nyilvános aukció keretében sikeresen kibocsátotta harmadik fix kamatozású, 5,5 éves lejáratú UCJBF 2029/A elnevezésű zöldjelzáloglevél-sorozatát (kibocsátott, zöld eszközzel fedezett kötvény). A Budapesti Értéktőzsdén lezajlott nyilvános aukció keretében beérkezett ajánlatok összértéke 27,5 milliárd forint (71,3 millió euró egyenértékes) volt, amiből a bank az eredetileg felajánlott 20 milliárd forintot (51,9 millió euró) fogadott el.
A zöld jelzálogleveleket a Budapesti Értéktőzsdére vezették be, és mind hazai, mind külföldi befektetői körök számára értékesítették:
- Nemzeti Bank – 20%
- kereskedelmi bankok – 47,5%
- multilaterális szervezetek – 25%
- befektetési alapok és egyéb intézményi befektetők – 7,5%
A zöldzáloglevél-kibocsátás nyomatékosítja mind az UniCredit, mind az UniCredit Jelzálogbank elkötelezettségét a fenntarthatóság és az ESG stratégiai fontossága, valamint a pozitív hatás iránt, amelyet a bank társadalmi szereplőként betöltött szerepével és felelősségével összhangban kíván elérni. Az UniCredit Jelzálogbank 2021-ben csatlakozott a nemzetközi UniCredit Csoport Fenntarthatósági kötvénykeretrendszeréhez (UniCredit Sustainability Bond Framework), amelyre független harmadik fél bocsátott ki szakvéleményt (SPO). A keretrendszer a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség (ICMA) által alkalmazott Zöldkötvény-alapelveken (Green Bond Principles) és Társadalmi kötvény alapelveken (Social Bond Principles), valamint a Fenntarthatósági kötvény irányelveken (Sustainability Bond Guidelines) alapszik.
A Fenntarthatósági kötvénykeretprogram célja, hogy minden lehetséges módon és mértékig igazodjon az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos EU zöldkötvény-szabvány (EU GBS) és az európai uniós taxonómia (EU Taxonomy) felhatalmazáson alapuló törvény vonatkozó javaslataihoz. Ezen eszközök refinanszírozásával a bank az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Céljainak (UNSDG) 7. (Megfizethető és tiszta energia) és 13. (Klímapolitika) céljai megvalósítását támogatja.
A sikeres kibocsátás eredményeként befolyt összeget az UniCredit Bank Hungary Zrt. zöldnek minősített lakossági lakáscélú jelzáloghitel-portfólió finanszírozására használja fel. A forrásfelhasználást és a környezeti hatáskalkulációt – végső energiafelhasználás és karbonkibocsátás megtakarítása – a bank külső auditorral ellenőrizteti. Az éves jelentések biztosítják a bevételek átlátható elosztását és nyomon követését, az elért környezeti hatás szempontjából is.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.