Virtuális bankkártya
A virtuális kártya használatával jóval nagyobb biztonságban van a pénzed a netes tranzakciók közepette. Tarts velünk és ismerd meg, melyik banknál milyen virtuális bankkártyát igényelhetsz!
- Mi a virtuális bankkártya?
- A CIB Bank virtuális bankkártyája
- Az Erste Bank virtuális bankkártyája
- Az OTP Bank virtuális bankkártyája
- A Revolut virtuális bankkártyája
- Az egyszer használatos kártyaszám előnyei
- Egyéb virtuális bankkártya konstrukciók
- A virtuális bankkártya előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
Mi a virtuális bankkártya?
A virtuális bankkártya elnevezést többféle megoldást takar. Ugyanúgy egy bankszámlához kapcsolódnak, mint a normális bankkártya, ugyanakkor vagy nem léteznek fizikai (műanyag) formában, vagy a normál számlától elkülönített a használatuk.
Három fő típusuk van:
1. Elkülönített kártyaszámla
Az egyik megoldás szerint egy elkülönített kártyaszámláról fizetsz, amelynek az egyenlege nulla, amíg nem vezetsz rá pénzt. Épp annyit, amennyi a vásárláshoz szükséges, így utána újra nulla lesz az egyenlege. Ha próbálkoznak a csalók a kártyád megterhelésével, az sikertelen lesz, hiszen nem lesz rajta pénz. Ilyen megoldást a CIB Banknál és az OTP Banknál találsz.
2. Kártya külön internetes limittel
A másik megoldás szerint a kártyád ugyanazt az egyenleget használja, mint a normál kártyád, de más a limitje (alapesetben 1 forint), és ezért nem engedi megterhelni anélkül, hogy te ne avatkoznál be a vásárlás előtt a limit felemelésével. Ilyen megoldást az Erste Banknál találsz.
3. Egyszer használható kártyaszám
Ez az első sikeres használat után azonnal lejár, így ha ki is tudódik a kártyaszám, már nem lehet még egyszer fizetni vele. Ilyen megoldást a CIB Banknál és a Revolut Banknál találsz.
A CIB Bank virtuális bankkártyája
A CIB Banknál kétféle virtuális Visa bankkártya is elérhető. Az egyiket ugyanúgy tudod igényelni, mint egy fizikai kártyát és ugyanúgy, plasztiklapként is kapod meg, rajta a kártya adataival. Egyes díjcsomagokban kell érte éves díjat fizetni, míg más díjcsomagokban nem. Ez a kártya egy elkülönített kártyaszámlához kötődik, amire a költés előtt át kell vezetni a vásárlás összegét az internetbankban vagy a mobilappban.
A másik kártya egy fizikailag nem elérhető virtuális bankkártya, melyet a mobilapplikációban vagy az internetbankban a Kártyák, majd Új virtuális kártya menüpontban tudsz igényelni. Itt választhatsz egyébként többször használatos kártyaszámot és egyszer használatos kártyaszámot is. A meglévő virtuális bankkártyáidat a Kártyák főmenü Kártyáim menüpontjában tudod menedzselni (limit, geonkontroll), a jobb alsó narancssárga kártya ikonon keresztül. Itt láthatod a kártyával végzett tranzakcióidat is.
Az Erste Bank virtuális bankkártyája
Az Erste Banknál olyan Visa virtuális bankkártya igényelhető, mely a főszámlához kapcsolódik, tehát nem kell átvezetni egyenleget az internetes vásárláshoz egy másik számlára, viszont a limitjét – mely alapesetben 1 forint – bármikor tudod változtatni. A virtuális kártya vásárlási limitjét telefonon, internetbankon és a George mobilalkalmazáson keresztül, díjmentesen tudod módosítani.
A módosítás csak időzáras limitként lehetséges, ami azt jelenti, hogy a limit visszaáll 1 forintra az érvényességi idő végén, ami telefonon kérve 48 óra, míg online beállítva 24 óra. A vásárlás után saját magad is visszaállíthatod a limitet.
A virtuális kártyának minden számlacsomagban van külön éves díja, de a mértéke számlacsomagonként eltér. A kártyát legyártják fizikailag és kipostázzák neked, de csak a kártyaadatokat tartalmazza.
Az OTP Bank virtuális bankkártyája
Az OTP Banknál a CIB-hez hasonló virtuális bankkártya érhető el, amelynek neve OTP webKÁRTYA.
Itt is egy elkülönített kártyaszámla áll a kártya mögött, melyre át kell vezetni a vásárlás fedezetét a tranzakció előtt. Külföldi devizában történő költés esetén 5-10 százalékkal több forintot vezess át, hogy a különféle devizaváltás miatt megnövekedett összegre is elég legyen a pénz.
Az OTP webKÁRTYA számlára az átvezetés és a vásárlás után megmaradt pénz visszavezetése díjmentes és ugyanúgy díjmentesen lehet módosítani a virtuális vásárlási limitet is 1 forinttól a számlaegyenleg erejéig, 10 000 forintos lépcsőkben. Az OTP webKÁRTYÁ-nak van egy kisebb összegű éves díja, mint a fizikai kártyák esetében, ez minden - most igényelhető - díjcsomagra vonatkozik.
Az OTP-nél nincs mód a geokontroll használatára a webKÁRTYA esetében.
A Revolut virtuális bankkártyája
A litván Revolut Banknak kétféle Visa virtuális bankkártya konstrukciója van. Ezeket a Bankkártyák főmenüpontban, a kártyák között lapozgatva találod meg a mobilappban.
A Standard kártya a fizikai kártyádat takarja, virtuális bankkártyából pedig kétféle van:
- Virtuális (más néven Többször használatos virtuális)
- Egyszer használatos virtuális kártya
Alapesetben a Virtuális kártyát használd az interneten. Az Egyszer használatos virtuális kártyát inkább ott használd, ahol el szeretnéd különíteni a pénzköltést, mert például nem bízol annyira a webhelyben. Az egyszer használatos kártyaszám az első sikeres fizetést követően lejár és nem lehet használni a továbbiakban.
A többször és az egyszer használatos virtuális bankkártya adatait, melyek az internetes fizetéshez kellenek, az Adatok megjelenítése gombbal éred el. A kártyaszámot másolni is tudod. Minden kártyát bármikor le tudsz tiltani a beállításokban.
A jobb felső sarokban lévő + ikonra kattintva több, többször használatos virtuális bankkártyát is létrehozhatsz és párhuzamosan használhatod őket. Mindegyik kártya létrehozása és használata ingyenes.
Az egyszer használatos kártyaszám előnyei
Az egyszer használatos szám nagyon jó arra, hogy kihasználd a „beetetős” előfizetéseket, de a következő, már nem akciós előfizetési díjakat kivédd.
Ilyen például a Wall Street Journal online felülete, amelynek előfizetése bevezető áron kezdhető meg, de utána nem tudod lemondani azt az online felületen, csak egy külföldi telefonhívással, ezért vonni fogják a rendes előfizetési díjat is a továbbiakban a kártyádról.
Egyéb virtuális bankkártya konstrukciók
Léteznek egyéb kártyakonstrukciók is, melyeket virtuális kártyáknak hívnak. Ilyet kínál például a Gránit Bank vagy a K&H Bank, sőt a Wise is.
Ezek azonban integrálhatók a Google Walletbe és az Apple Pay-be, amitől kezdve bolti fizetésekre is használhatók. Ezek tehát igazából nem virtuális bankkártyák.
A virtuális bankkártya előnyei és hátrányai
- a fizikai kártyákhoz képest jelentősen növelik a fizetés biztonságát a neten
- ha ellopják netán ezeket a kártyaadatokat tőled, nem tudnak fizetni vele
- nagyon könnyen használhatóvá tudod tenni a virtuális bankkártyát a mobilappon keresztül
- segítségével elkülönítheted az internetes kiadásaidat a bolti vásárlásoktól
- macerásabb a használata: pénzt kell átvezetni, limitet kell emelni vagy kártyakibocsátást kell kérni
- nem minden banknál érhető el
- ha elérhető, akkor sem tudsz választani a megoldások között, el kell fogadnod, amit a bank kínál
- lehet külön éves díja a virtuális bankkártyának
Maradtak kérdéseid?
-
Ha visszautalnak pénzt egy virtuális bankkártyás vásárlás után, azt hová kapom meg?
Ha elkülönített kártyaszámlád van, akkor arra, ha nincs, akkor a fő bankszámládra.
-
Fizikailag legyártják a virtuális bankkártyát?
Van bank, amelyik igen. Van olyan bank is, amely csak papíron adja át. De egyikben sincs mágnescsík vagy chip, így csak a kártya adatainak tárolására használatosak, bolti fizetésre nem alkalmasak.
-
Tudok Google Walletbe vagy Apple Pay-be virtuális bankkártyát regisztrálni?
Alapesetben nem, hiszen akkor már nem is lenne virtuális bankkártya. De léteznek hibrid kártyák, melyeket igen, annak ellenére, hogy nem kapcsolódik hozzá fizikai bankkártya. De ezek nem virtuális bankkártyák igazából.
-
Mindig virtuális bankkártyával fizessek a neten?
Igazából megbízható szolgáltatóknál, webáruházaknál nem szükséges. Minden olyan webhelyen azonban, melyet nem tartasz megbízhatónak, igen.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.