Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Pannónia Nyugdíjpénztár 2024

Mit mond szakértőnk?Bezár

A Pannónia Nyugdíjpénztár egy magyarországi önkéntes nyugdíjpénztár, amely biztonságos és hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítási lehetőséget kínál a számodra. Az önkéntes nyugdíjpénztárak szerepe általában is fontos Magyarországon, mivel az állami nyugdíjrendszer kiegészítésre szorul és a nyugdíjas éveidre való felkészülésre szolgálnak. Ehhez remek választás lehet az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás elindítása a Pannónia Nyugdíjpénztárnál.

A Pannónia Nyugdíjpénztár többféle befektetési portfóliót kínál számodra, hogy megtalálhasd az életkorodnak, kockázattűrésednek és pénzügyi céljaidnak megfelelő befektetési stratégiát. A rendszeres befizetéseid, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításodra járó állami adókedvezmény egyaránt segíti a nyugdíjalapod növekedését.

A pénztárnál a vagyonkezelés szakértők által zajlik, akik a piaci viszonyok figyelembevételével igyekeznek maximalizálni a hozamokat. Ezenkívül a Pannónia Nyugdíjpénztár ügyfélszolgálati és online szolgáltatásaival támogat a pénztárhoz kapcsolódó adminisztrációs teendőid könnyebb kezelésében. A pénztárnál egyéni nyugdíjszámlák vannak, így ha belépsz a Pannónia Nyugdíjpénztárba, akkor tagként bármikor nyomon követheted a megtakarításaid értékét, alakulását, és szükség esetén bármikor módosíthatod a befektetési portfóliódat a kockázatvállalási hajlandóságod alapján.

42 ezres taglétszámmal a Pannónia Nyugdíjpénztár a hetedik legnagyobb taglétszámú pénztár és az ötödik legnagyobb pénztári vagyon Magyarországon. Ismerd meg útmutatónkból a Pannónia előnyeit és azt, hogy miben lehet a legjobb a számodra.

A Pannónia Nyugdíjpénztár az egyik legnagyobb hazai önkéntes nyugdíjpénztár. Ismerd meg a nyugdíj-megtakarításod előnyeit a Pannóniánál. Adóvisszatérítés, többféle portfólió és többféle nyugdíjpénztári szolgáltatást alapján választhatsz.

Összefoglaló a Pannónia Nyugdíjpénztárról: erre figyelj!

A legfontosabb, amire figyelned kell, hogy ha elvállalod a nyugdíjpénztári tagságot, akkor azt fizetned kell, különben a hozamaid bánják. (És akkor már jobb inkább egy másik befektetés, hiszen akkor romlik a pénzed értéke is egyben.)

Fontos tudnod azt is, hogy a Pannónia Nyugdíjpénztárnál választhatsz befektetési portfóliót és ezt tedd is meg, különben a legkevésbé kockázatosba tesznek bele, ami – főként fiatalon – hozamcsökkenést jelenthet.

Az adókedvezményre is figyelned kell: neked magadnak kell bevallanod az adóbevallásodban és kikérned a befizetéseid után járó 20 százalékos szja-visszatérítést.

Még egy lényeges dolog van, a várakozási idő: 10 év után férhetsz hozzá a betett pénzedhez, adómentesen csak a hozamhoz, majd utána 3 évente, de szintén adómentesen. Ugyancsak 10 év után kérhetsz tagi lekötést, ami a jelzáloghitel felvételében segíthet, illetve a belépés után három évvel kérhetsz először tagi kölcsönt is.

Ezekről is részletesen olvashatsz a következőkben.

Egy kis történelem

A Pannónia Nyugdíjpénztár tizenöt villamosenergia-ipari társaság, a munkáltatók, valamint az ágazati érdekvédelmi szövetség kezdeményezésére 1994. december 19-én alakult meg a Villamosenergia-ipari Társaságok (VIT) Nyugdíjpénztára néven. 1997-ben az ágazathoz továbbra is szorosan kötődő, de nyílt, tehát bárki számára elérhető önkéntes nyugdíjpénztárrá vált.

A pénztár 2011-ben vette fel a Pannónia Nyugdíjpénztár nevet. 2012-ben már olyan csoportosulásként működött, amely több jelentős pénztárral egyesült, pl. 2012-ben beolvasztotta a MOL dolgozóit tömörítő Mobilitás Nyugdíjpénztárat.

2020-ban az Első Országos Iparszövetségi Nyugdíjpénztár és az NKM Csoport dolgozóit tömörítő NKM Önkéntes Nyugdíjpénztár is összeolvadt a pénztárral. 2021-ben újabb összeolvadás történt: a Dimenzió Nyugdíjpénztár mintegy 8 000 tagja került át a pénztárba.

Ma már online is be lehet lépni a pénztárba, emellett az összes ügy is online intézhetővé vált a tagi portálon keresztül. A pénztár fejlesztései közül a videó alapú ügyintézési lehetőség ugyancsak fontos lépcsőfoka lett a teljes körű digitalizációs tervüknek.

A Pannónia Nyugdíjpénztár 2024-ben 42 ezres taglétszámmal rendelkezett, amivel a hetedik legnagyobb taglétszámú pénztár volt Magyarországon. Az átlagos megtakarítás ügyfeleként 3,5 millió forint, a pénztár vagyona ugyanebben az évben 189 milliárd forint volt, amellyel az ötödik legnagyobb önkéntes pénztári vagyont érte el a magyar piacon.

A Pannónia Nyugdíjpénztár alapjai

A Pannónia Nyugdíjpénztárba akkor léphetsz be, ha betöltötted 16. életévedet, kitöltöd a belépési nyilatkozatot, elfogadod az alapszabályt és ezekkel együtt vállalod a tagdíjfizetést. Amennyiben a foglalkoztatód béren kívüli juttatásként munkáltatói tagdíj-hozzájárulást fizet, akkor ezt is közölnöd kell a pénztárral, a foglalkoztató nevének, címének, adószámának megadásával.

Megjelölhetsz kedvezményezettet halál esetére, akár többet is. A kedvezményezettek az általad megadott részesedés arányában részesülnek a nyugdíjvagyonodból.

A Pannónia Nyugdíjpénztárnál személyes felületen láthatod a nyugdíjvagyonod alakulását és követheted nyomon az egyenleged alakulását, bejelenthetsz adatváltozást vagy portfólióváltást is kezdeményezhetsz.

A pénztárnál rugalmas a tagdíjfizetési lehetőség: viszonylag kis összeggel, havonta, vagy akár évente egyszer, illetve bármikor nagyobb összegű befizetéssel is növelheted a nyugdíjvagyonodat.

A Pannónia Nyugdíjpénztár portfóliós rendszert üzemeltet, a magyar piacon egyedülálló módon, akár kiegészítő portfólióval is.

A Pannónia Nyugdíjpénztár díjai

Az önkéntes nyugdíjpénztárak a bankoktól eltérő módon működnek, számlavezetési díjat és egyéb költséget nem számíthatnak fel. E helyett a pénztáraknak a befizetésekből kell megoldaniuk a működési költségeik finanszírozását. A tagdíjakból és az adomány befizetésekből egy bizonyos összeget levonnak működésük céljára, továbbá likviditási célra.

A befizetéseket három részre osztják:

  • a fedezeti tartalékra, amely a tagok megtakarítását képezi (a tagdíjbefizetések döntő hányada erre az egyéni számlára kerül)
  • a működési tartalékra, amelyből a pénztár működését finanszírozzák
  • a likviditási tartalékra, amely esetleges fizetési problémák elkerülésére képződik.

A pénztár által levont hányad legfeljebb a befizetésnek az évi 200 000 forintos összeghatárig terjedő részéből legfeljebb 4,8 százalék, az azt meghaladó résznek (évi 800 000 forintig) pedig legfeljebb 4 százalék lehet. Évi 800 000 forint és 1,5 millió forint között a levonás legfeljebb 1 százalék lehet. Évi 1,5 millió forint felett semmilyen levonás nem történik. A belépés utáni első két befizetésből a levonás eltérhet a 4 000 forintos belépési díj levonása miatt.

Az adójóváírásból nem vonhat le a pénztár. A befizetésen kívül a hozamból vonhat le még.

A Pannónia Nyugdíjpénztárban a legkisebb fizetendő (egységes) tagdíj mindössze havi 6 000 forint, ami évente 72 000 forint.

Amennyiben egy másik pénztárból lépsz át a Pannónia Nyugdíjpénztárba, és átviszed a megtakarításodat, az utalás díján felül maximum 3 000 forint költséget vonhat le még az átadó pénztár.

A tagdíjfizetés nem szüneteltethető. Ha 72 000 forintnál kevesebbet fizetsz be évente, azt a pénztár a tárgyévi tagdíjfizetés elmulasztásának tekinti. A pénztár minden év február 28-áig tájékoztat a tagdíjhátralék összegéről és a hátralék 30 napon belül történő megfizetésének lehetőségéről.

A tagdíjfizetés elmulasztásának kezdő időpontjától a pénztár jogosult a befektetésedből származó hozamodat csökkenteni, legfeljebb évi 3 456 forint mértékben.

Adóvisszatérítés a befizetések után

Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást az állam támogatja. Minden, önkéntes nyugdíjpénztárba befizetett forintod után 20 százalékos adókedvezménnyel élhetsz, legfeljebb évi 150 000 forintig, az adóévben fizetendő személyi jövedelemadód terhére. Ez a maximum kedvezmény évi 750 000 forint befizetésével érhető el és extra 20 százalékos nyereségnek is felfogható.

2019 óta a munkáltató által befizetett tagdíj-hozzájárulás, továbbá az adomány is növeli az adóvisszatérítés alapját.

Az évi legfeljebb 150 000 forintos adóvisszatérítés alapja az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések mellett közös az egészségpénztári befizetésekkel is.

A fenti kettő mellett a nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ), és a nyugdíjbiztosítási szerződésekre együttesen legfeljebb évi 280 000 forintot kérhetsz vissza a személyi jövedelemadódból.

Az adókedvezményt az éves személyi jövedelemadó bevallásodban igényelheted vissza. Magát a bevallást elkészítheted te és az adóhatóság is, de a NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) által készített bevallás tervezet nem tartalmaz rendelkezést, így azt neked kell elkészítened a jóváhagyás előtt. Rendelkezés nélküli jóváhagyás esetén a NAV nem utal, egy későbbi önellenőrzés a megoldás.

Az adójóváírást az önkéntes nyugdíjpénztári számládon kapod meg, nem nyúlhatsz hozzá. A visszatérítésre csak egy pénztári számla jelölhető meg. Fő szabályként a bevallás benyújtását követő 30 napon belül kapod meg a visszatérítést.

Hozzáférés a nyugdíj-megtakarításodhoz

A nyugdíjkorhatár elérése előtt – a várakozási időt követően – az alábbi módokon rendelkezhetsz a nyugdíj-megtakarításodról.

Van egy várakozási idő, amely a belépésedtől kezdett 10 év (átlépés esetén az előző pénztárban eltöltött időszak is beleszámít ebbe). Ha ez letelt, akkor igényelhetsz kifizetést először és ettől kezdve 3 évente igényelhetsz további kifizetéseket, vagy bármikor felmondhatod a tagsági jogviszonyodat, amivel az egész egyenlegedet megkapod, leadózva.

Ha a hozamot veszed ki, az adó- és járulékmentes.

Ha a tőkéhez is hozzányúlsz, akkor az egyéb jövedelemnek minősül, ezért személyi-jövedelemadó és szociális hozzájárulási adó köteles. Ilyenkor a tőke fokozatosan válik teljesen adómentessé, a 11. évtől minden évben 10 százalékkal csökken az a része a befizetett pénznek, ami után 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzájárulást kell fizetni és a 21. évben válik teljesen adómentessé.

Tagi lekötés 10 év után

A 10 éves várakozási idő letelte, vagy a nyugdíjkorhatárod elérése után az egyéni számla-követelésednek legfeljebb 50 százalékát egy bankkal kötött szerződésben fedezetként felajánlhatod.

Egyidejűleg több ilyen tagi lekötésed is lehet érvényben.

A tagi lekötéseid összességében egyetlen időpontban sem haladhatják meg az egyéni számlakövetelésed 50 százalékát.

Tagi kölcsön 3 év után

A tagi kölcsön egy 3 éves pénztári tagság után a nyugdíjpénztári megtakarításod alapján igényelhető kölcsön, de ez nem terheli az egyéni számládat. A kölcsön fedezetéül zárolt összeg az egyéni számládon továbbra is befektetés alatt áll és a hozama változatlanul megillet téged.

Az igényelt összeget a kölcsönigény jóváhagyását követően a megadott bankszámládra utalja át a Pannónia Nyugdíjpénztár.

A kölcsönt lejáratkor egy összegben, banki átutalással kell visszafizetni. Részletfizetésre, csekken történő visszafizetésre nincs lehetőség.

A tagi kölcsön legalább 30 000 forint, legfeljebb az egyenleged 30 százaléka lehet, ezer forintra kerekítve. A futamidő 12 hónap. A kamat a teljes futamidő alatt fix, a folyósításkor érvényes jegybanki alapkamat 5 százalékkal növelt értéke.

Külön folyósítási díjat is kell fizetni, mely 3 000 forint, melyet az igényelt összegből folyósításkor levonnak.

Portfólióválasztás

A Pannónia Nyugdíjpénztár portfóliókat üzemeltet a pénztártagok számára, melyek közül lehet választaniuk a kockázati preferenciáik alapján. Ehhez nem szükséges befektetési szakismeret, mivel professzionális alapkezelők menedzselik a pénztártag által befektetett vagyont.

A kiválasztott portfóliók hozama az egyéni számládra kerül.

A portfóliók közül az egyéni kockázatviselési hajlandóságod, az életkorod és jövőbeni várakozásaid szerint választhatsz. A befektetéseket jogszabály határozza meg, többek közt állampapírba, részvénybe, kötvénybe és ingatlanba fektetheti be a pénzed a pénztár.

Az egyes portfóliók között minimum 3 havonta váltani is lehet.

Az alacsony kockázatú portfólió alacsonyabb mértékű, de biztosabb hozamú, míg a magasabb kockázatú portfólió magasabb hozammal kecsegtet. A kockázatosabb portfóliókban nagyobb eséllyel előfordulhatnak olyan időszakok, amikor a hozam negatív.

Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján voltak ugyan gyenge és nagyon rossz évek is, de hosszú távon a nyugdíjpénztári megtakarítások hozama jó és versenyképes.

A nyugdíjkorhatár felé közeledve tanácsos egyre kevésbé kockázatos portfóliót választanod, hogy ne akkor legyen pont negatív időszak, amikor nyugdíjba vonulsz.

A választható portfóliós rendszerünkben három alapvető, azaz "Bázis" portfólió áll a rendelkezésedre:

  • a Zafír (Klasszikus),
  • a Smaragd (Kiegyensúlyozott)
  • a Rubin (Növekedési) portfólió

2021 óta ezek a bázis portfóliók kibővültek egy kiegészítő portfólióval, a Gyémánt-tal (Növekedési Plusz), 2023-ban pedig egy másik (óvatos) kiegészítő portfólió is választható, Borostyán néven.

A kiegészítő portfólió választása nem kötelező, meglévő vagy újonnan választott Bázis Alap portfólió mellé választható. Kiegészítő portfóliót a tag az aktuális egyenlege minimum 10 százalékának, maximum 70 százalékának erejéig választhat.

A Zafír portfólió befektetéseiben a részvényekbe fektetett eszközök a portfólió 10 százalékát nem haladhatják meg, így a portfóliót szinte kizárólag állampapírok alkotják. A Rubin portfólióban a részvény típusú befektetések aránya már 30-70,5 százalék között lehet. Itt a hozamelőny várhatóan 5-10 éven belül jelentkezik. A Gyémánt kiegészítő portfólió akár 100 százaléka is állhat részvényekből, míg a Smaragd portfólióban már megjelennek az ingatlanbefektetés is, mely a részvénybefektetéssel együtt 12- 43 százalék között mozoghat. A Smaragd portfólió hozamelőnye várhatóan 3-5 éven belül jelentkezik.

A Borostyán kiegészítő portfólió kockázatmentes, így inkább azoknak ajánlott, akiknek a szolgáltatás várható igénybevételéig már csak 1-2 év van hátra.

A befektetett vagyonod alapjául szolgáló, ún. elszámoló egységek árfolyamait a pénztár a honlapján naponta közzéteszi és jelenti a Magyar Nemzeti Bank részére. A közzététel a vonatkozási napot követő 6. napig megtörténik. Ezzel az egyes portfóliók a befektetési teljesítményét folyamatosan nyomon követheted és összehasonlíthatod.

A nyugdíjpénztári megtakarítás egy hosszú távú megtakarítás, ezért ennek befektetési eredményét is hosszú távon érdemes értékelni.

A pénztárak – így a Pannónia Nyugdíjpénztár is – 1, 10 és 15 éves nettó hozamrátát közöl az egyes portfólióiról.

Nyugdíjszolgáltatás a nyugdíjas éveidben

Ha elérted a nyugdíjkorhatárt, akkor választhatod, hogy a tagsági jogviszonyod megtartod-e az önkéntes nyugdíjpénztárnál, tehát fizeted-e továbbra is a tagdíjat, vagy nem.

A nyugdíj-megtakarításod egyösszegben vagy járadékként igényelhető, vagy a kettőt egyszerre is választhatod. A számlán maradó rész a választott portfóliódban továbbra is befektetés alatt áll.

A járadékszolgáltatás rendszeres jövedelem megszerzését jelenti, ami lehet ún. határozott időtartamú banktechnikai járadék, mely egy biztos összeg, vagy ütemezett pénzkivonás, mely egy évente újraszámított, az elért hozamokat és költségeket figyelembe vevő ütemezett, fix összegű pénzkivonás. A kettő kombinációját is választhatod.

Ha a 10 éves várakozási idő eltelt, a nyugdíj-kifizetés adómentes. Ha még nem telt el ennyi idő, akkor viszont adóköteles, kivéve, ha rokkantsági ellátás miatt történik a kifizetés. Ha a kifizetés adóköteles, személyi jövedelemadó előleget von le a pénztár, amiről jövedelemigazolást kapsz.

A haláleseti kedvezményezett részére történő kifizetés mindig teljesen adómentes.

Tagsági jogviszonyod megszűnése

Megszűnik a tagsági jogviszonyod, ha a nyugdíjszolgáltatást maradéktalanul megkaptad.

Szintén megszűnik halál, kilépés vagy kizárás esetén.

Megszűnik a tagsági jogviszonyod akkor is, ha átlépsz egy másik önkéntes nyugdíjpénztárba, vagy csak kilépsz, de kilépni csak a 10 éves várakozási idő után lehetséges.

A tagsági jogviszonyod a tagdíj nemfizetése esetén is megszűnhetne, de a Pannónia Nyugdíjpénztár jelenleg nem alkalmazza ezt a szabályt.

Megszűnik a tagsági jogviszonyod akkor is, ha a pénztár jogutód nélkül megszűnik.

A kilépési költség mintegy 3 000 forint. Az elszámolási fordulónapot követő nappal kezdődően bármikor újra beléphetsz a pénztárba.

Megszüntetheted a tagsági jogviszonyodat akkor is, ha a 10 éves várakozási idő letelte előtt, a munkaképességedet legalább 50 százalékban elvesztetted, illetve legalább 40 százalékos mértékben egészségkárosodást szenvedtél és ebben az állapotodban igazoltan legalább egy évig javulás nem várható.

A Pannónia Nyugdíjpénztár előnyei és hátrányai

  • a havi kötelező tagdíj az egyik legalacsonyabb az országban
  • adóvisszatérítés kapcsolódik a befizetéseidhez
  • tagi kölcsönt igényelhetsz 3 év után
  • tagi lekötést igényelhetsz az egyenleged feléig 10 év után
  • többféle kockázatú portfólió és kiegészítő portfólió választható
  • ha önkéntes nyugdíjpénztárba lépsz, folyamatosan fizetned kell a tagdíjat
  • éveket kell várnod, ha tagi lekötést vagy tagi kölcsönt szeretnél igényelni
  • az adóbevallásban neked kell visszaigényelned az adó-visszatérítést
  • ha belépéskor nincs hátra a nyugdíjkorhatárodig 10 év, akkor is ki kell várnod az adómentesség érdekében
  • belépést követően csak 10 év múlva lehet először hozzáférni a félretett pénzhez adómentesen, akkor is csak a hozamhoz, mert az adózott pénzedből betett tőkéd – további 10 évig részlegesen, de – adózik

Maradtak kérdéseid?

  • Már van más megtakarításom, miért gyűjtögessek a Pannónia Nyugdíjpénztárban?

    A diverzifikáció a nyugdíj-megtakarításban is fontos. Vagyis ez más néven kockázat-porlasztási stratégia, amelyben megoszthatod a megtakarításaidat, befektetéseidet több konstrukció és több lehetőség között, amivel csökkentheted a kockázatot. Ezért érdemes gyűjtened a nyugdíjpénztárban is.

  • Szerintem az ingatlan jobb befektetés a nyugdíjra, mint az önkéntes nyugdíjpénztár. Nem?

    Az ingatlan nagyon jól teljesített az elmúlt időszakban, azonban kérdéses, hogy a nyugdíjba vonulásodkor milyen lesz a hangulat az ingatlan piacon. A válság idején ugyanis nagyon illikviddé tud válni az ingatlanpiac, és így lehet, hogy csak nagy árengedménnyel tudod majd értékesíteni az ingatlanodat. Egy ingatlant továbbá nem lehet kisebb darabokra vágni, hogy abból havonta biztosítsd majd belőle a nyugdíj-megtakarításodat.

  • Miért tegyek félre nyugdíj-megtakarítást?

    Ha kiszámolod, hogy mekkora nyugdíjat fogsz kapni, mindez a jelenlegi fizetésed hány százaléka lesz és belegondolsz, hogy milyen érzés lenne, ha mondjuk a következő két hónapban ebből az összegből kellene kijönnöd, akkor milyen következtetésre jutnál? És milyen következtetésre jutnál akkor, ha a következő 15-20 évre tervezel? Lehet, hogy nem az önkéntes nyugdíjpénztár a legjobb megtakarítási lehetőség neked, akkor válassz mást, de az nyilvánvaló, hogy valamilyen megtakarításra szükséged lesz. Minél fiatalabb vagy, annál inkább.

  • Minimum mekkora összeget kell havonta félretenni a Pannónia Nyugdíjpénztárnál?

    Már havi 6 000 forinttal is el tudsz indulni, ennyi a minimálisan fizetendő havi díj. Ez az összeg egyébként az egyik legalacsonyabb az egész önkéntes nyugdíjpénztári szektorban.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.