Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A Gránit, K&H és Erste Bank már közölte, hogy ősztől bevezeti a kormány által augusztustól felemelt pénzügyi tranzakciós illetéket – értesült a BiztosDöntés.hu. A változás azonban most még csak a vállalkozásokat érinti.

Mint ismert, a kormány 2024. augusztus 1-től az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet módosításával felemeli a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét, mely speciális kivételekkel, lényegében minden hazai ügyfelet érint, aki például átutalást indít a bankszámlájáról vagy készpénzt vesz fel.

A változás értelmében a nem készpénzes műveleteket terhelő illeték 0,3 százalék, maximum 10 000 forintról 0,45 százalék, maximum 20 000 forintra emelkedik, a tranzakció összegére vetítve.

A készpénzt érintő műveletek illetéke a tranzakció 0,6 százalékáról 0,9 százalékára nő, felső illetékhatár nélkül.

A változás 2024. augusztus 1-től hatályos.

Az illetéket a jogszabály értelmében a banknak kell megfizetnie, de a jogszabályok értelmében átháríthatja azt az ügyfeleire.

Könyvelő olvas a tranzakciós illeték emeléséről

A Gránit Bank, a K&H Bank és az Erste kezdi az illetékemelést

– A kormány rendelettel tiltotta meg a bankoknak, hogy a lakosság felé akár közvetlenül, akár közvetve érvényesítsék az augusztus 1-től hatályba lépő illetékemelést– mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. – A vállalkozások felé azonban ilyen tilalom nincs. Ezért csak idő kérdése volt, mikor indul el az illeték áthárítása a bankok üzleti ügyfeleire, azaz a hazai vállalkozókra és cégekre.

A közzétett hirdetményeik szerint, 2024. szeptember 16-tól a Gránit Bank, 2024. szeptember 26-tól pedig a K&H Bank emeli fel a vállalkozások felé felszámított Tranzakciós Díjat (Gránit Bank), illetve könyvelési díjat (K&H Bank) a kormány által 2024. augusztus 1-től felemelt illeték mértékére. Az Erste Bank pedig 2024. szeptember 20-tól hárítja át a megemelt tranzakciós illetéket is a céges ügyfelekre.

Az ügyfelek a változás miatt legkésőbb a módosítás hatályba lépése előtti napig jogosultak a bankszámla szerződés azonnali és díj-, költség- vagy egyéb fizetési kötelezettségmentes felmondására. Azok a vállalkozások, amelyek nem mondják fel a bankszámla szerződéseiket, a jelzett időponttól automatikusan a magasabb díjat fizetik a pénzügyi műveleteik után.

Minden hazai banknál drágább lesz utalni vagy készpénzt felvenni

A fenti változások alapján például 1 millió forint belföldi átutalása a vállalkozások számára 1 500 forintos drágulással jár, míg ugyanennyi készpénz felvétele ennek duplájával, azaz 3 000 forinttal drágul.

A példában szereplő 1 millió forintra vetítve, a nem készpénzes műveletnél összességében 4 500 forintra nő az állami elvonás mértéke, míg a készpénzesnél 9 000 forintra.

– Az illetékemelés mértékét a vállalkozások a pénzforgalmuk függvényében vélhetően beépítik a költségeik közé, ahol pedig szükségesnek látják, ott emelik az áraikat, azaz mindezt kifizettetik a vásárlóikkal – mondja Gergely Péter. – Ez a változás akár már idén ősszel elkezdődhet.

A Gránit Bank, a K&H és az Erste Bank csak az első három bank a sorban, amelyik áthárítja vállalkozó ügyfeleire az illetékemelést. Ahogy az eddigi illetékemeléseket is kivétel nélkül, teljes mértékben áthárították a bankok az ügyfeleikre, most is az várható, hogy a többi bank is követi a két bank példáját.

Így az idei október hónapban valószínűleg minden bank felzárkózik majd az emelést megkezdő hitelintézetek közé és a vállalkozások a felemelt pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat fizetik majd minden banknál.

A jogszabályi védelem miatt a lakosság az illetékemelés hatásaival legkorábban csak 2025. január 1-től találkozhat majd a bankszámla költségei közt.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában