2 egészségbiztosítás, amely tartalmaz második orvosi szakvéleményt
Szeretnél biztos lenni abban, hogy a megfelelő kezelést fogod kapni? Ellenőriznéd, hogy kétségtelenül helyes-e a diagnózis, amit felállítottak? A benned felmerülő kételyekre fontos, hogy választ kapj. Ezt magánorvosi keretek között is kérheted, de a költségét nem tudod mindegyik egészségbiztosítás keretében elszámolni.
Mi az a második orvosi szakvélemény, és miért fontos?
Senki sem tévedhetetlen, és ez alól még az orvosok sem kivételek. A klinikumban több intézkedés is segíti a hibák lehetőségének mérséklését, a kockázatcsökkentést, és a felesleges kezelések elkerülését. Ilyenek:
- az azonos és hasonló területeken dolgozó szakemberi teamek,
- a különböző protokollok és ellenőrző listák,
- az intézmények és a szakemberek rendszeres minőségellenőrzése és képzése, valamint
- a betegek tájékoztatása a saját helyzetükről.
Fontos, hogy a betegek mindig megkapják a szabad intézmény- és orvosválasztás lehetőségét, hiszen a bizalom és a jó kapcsolat a beteg és az orvos között segíthet az orvosi hibák megelőzésében.
De az orvos is ember, így még a legnagyobb óvatosság ellenére is előfordulhatnak tévedések. Ilyenkor a betegnek van még van egy lehetősége: kérhet második orvosi szakvéleményt.
Második orvosi szakvéleményt sokféle okból kérnek a betegek. Egy 2017-ben készült kutatás szerint a leggyakoribb indokok között szerepel:
- a diagnózis vagy a kezeléssel kapcsolatos kétségek,
- a problémára specializálódott szakember keresésének igénye,
- vagy a nem megfelelő orvosi kommunikáció.
A második orvosi szakvélemény elkészítésének hatalmas szerepe lehet. Egy másik 2017-ben készült vizsgálat arra mutatott rá, hogy milyen nagy százalékban van eltérés az első és a második orvosi szakvélemények között. Az eredmények azt mutatják, hogy a két szakember véleménye csak az esetek 12 százalékában (286-ból 36 esetben) egyezett teljes mértékben, 66 százalékban a második orvosi diagnózis pontosabb képet festett, míg 21 százalékban a második álláspont merőben különbözött az elsőtől.
Ezekből az eredményekből levonhatjuk azt a következtetést, hogy az esetek meglepően nagy százalékában döntő jelentősége lehet annak, hogy az orvos által kiállított dokumentumokat felülvizsgálja-e egy másik szakember.
A második orvosi vélemény fontosságát az is mutatja, hogy az erre irányuló jogosultságot a betegjogi törvény, az egészségügyi alapellátásról szóló törvény és az egészségügyi közszolgáltatásokról szóló törvény is szabályozza. Ezek a szabályok garantálják, hogy a betegeknek – különösen egy komoly döntés előtt – legyen lehetőségük további információhoz jutni.
Azt a jogot tehát, hogy második orvosi szakvéleményt kérhess, törvény garantálja. Ez a jogod akkor is megvan, ha magánorvosi szolgáltatás keretében vettél, illetve veszel részt vizsgálatokon.
A második orvosi szakvélemény beszerzésének azonban költsége van, és a költségek fedezésére lehet, hogy egészségbiztosítást kötnél.
Mi az az egészségbiztosítás?
Ha nem akarsz megküzdeni a kórházi várólisták hosszával vagy a felszerelés elavultságával, és szívesebben választanád a magánegészségügyet, de nem engedheted meg magadnak az ellátás díjait, nem vagy egyedül. Sokan járnak ebben a cipőben, de van megoldás a problémára!
Az egészségbiztosításokon belül megkülönböztetünk szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosításokat, amelyek a magánellátás költségeit fizetik helyetted.
A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások, a többi biztosítási típushoz hasonlóan a kockázati eseményekre bekövetkezésekor fizetnek. Ez azt jelenti, hogy a váratlan költségek átvállalása az elsődleges feladatuk, így a már meglévő , ismert betegségeddel kapcsolatos kiadásokat nem fedezik.
Az egészségbiztosítások szolgáltatásán belül megválaszthatod az ellátóhelyet és az orvost.
Ha nem szeretnél foglalkozni az időpontfoglalással, és az adott ellátóhely szerepel az egészségbiztosító adatbázisában, akkor elég jelezned az ellátásszervező felé, hogy hova szeretnél menni.
Ha van már egy bevált orvosod, aki nincs szerződésben a biztosítóval, akkor magadnak meg megszervezned a vizsgálatot. Ilyenkor fontos, hogy elsőként a biztosító féle jelezd a terveidet, és a vizsgálati helyen ne felejts el számlát kérni. Ennél az opciónál ugyanis az egészségbiztosító a benyújtott számlák alapján utólagosan téríti meg a költségeidet!
A szabad orvosválasztás és az egészségbiztosítók által garantált minőségi ellátás ellenére is előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor második orvosi véleményre van szükség.
Ennek az ismételt szakvéleménynek a beszerzését nem minden egészségbiztosítási csomag fedezi. Most két olyan biztosításról olvashatsz, ahol a szolgáltatások listáján a második orvosi szakvélemény is szerepel.
Union
Az Union egészségbiztosításai nagyon széleskörűek a második nemzetközi orvosi vélemény szempontjából. Korlátlan mennyiségben veheted igénybe ezt a szolgáltatást, ha:
- az ECO
- a Start
- az Extra
- a Business
- vagy a Kid csomagok valamelyikét választod.
Oké, de hogyan kell elképzelni ezt a szolgáltatást a gyakorlatban?
Csupán annyi a dolgod, hogy a már meglévő, magyar nyelvű orvosi dokumentumaidat hiánytalanul elküldöd a biztosítónak, aki lefordítja és továbbítja ezeket egy nemzetközi szakember számára. A második orvos a kapott információkat felülvizsgálja és kiegészíti, majd ezeket a dokumentumokat visszaküldi neked.
Generali Private Care
A Generali Private Care egészségbiztosítási szolgáltatása esetén is kérhetsz nemzetközi második orvosi véleményt, ha a Komplex és az Exkluzív csomagok közül választasz.
A nemzetközi második orvosi vélemény mellett ezek a csomagok tartalmaznak:
- alap és bővített járóbeteg ellátásokat, diagnosztikai- és laborvizsgálatokat,
- ambuláns műtéteket,
- egynapos sebészeti ellátást,
- éves preventív szűrővizsgálatokat,
- influenza elleni védőoltást
- és betegszállítást.
Az Exkluzív csomag ezeken felül még magában foglalja a házivizit, a gyógytorna, a kórházi fekvőbeteg ellátás, az onkológiai diagnosztika és a rosszindulatú daganatos megbetegedésekre érvényes összegtérítés szolgáltatásait is.
A Generali ilyen egészségügyi problémaként nevezi meg:
- a rosszindulatú daganatokat,
- a szívbetegségeket,
- a szervátültetést,
- a különböző neurológiai és idegsebészeti betegségeket,
- az idegrendszer degeneratív betegségeit,
- a veseelégtelenség következtében kialakult betegségeket,
- illetve az egyéb, az életet veszélyeztető betegségeket, és a nagy bonyolultságú beavatkozásokat.
A második orvosi véleményt egy betegséggel kapcsolatban csak egyszer kérheted, és nem vonatkozhat a már elvégzett beavatkozások véleményezésére. Ha volt már beavatkozás, akkor a szakember a további kezelésekre vonatkozóan fog javaslatokat tenni.
A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésére érvényes egészségbiztosítások
Az egészségbiztosításoknak létezik egy kevésbé elterjedt típusa is, amely a súlyos betegségek külföldi gyógykezelésére érvényes. Kritikus betegségnek számítanak a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a rák.
Fontos, hogy ezt a szolgáltatást ne keverd össze a nemzetközi második orvosi véleménnyel!
A második orvosi vélemény esetén a biztosító elektronikusan kiküldi egy elismert szakembernek a leleteidet, kezelés vagy beavatkozás nem történik, sőt nem is találkozol az orvossal. Ez a szolgáltatás jellemzően a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások részét képezi.
Ezzel szemben a kritikus betegségek külföldi gyógykezelése esetén a biztosító finanszírozza a külföldre történő utazást, a kezelés és a lábadozás költségeit, sőt jellemzően egy kísérőt is magaddal vihetsz, aki támogatni tud a megpróbáltatások közepette.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.