A kulcs a harmonikus nyugdíjas évekhez: az öngondoskodás
Az elmúlt 5 évben jelentősen nőtt azok aránya, akik bizonytalanok háztartásuk anyagi jövedelmét illetően, derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Ez különösen a 45-54 évesekre és a 75 év felettiekre jellemző. Az OTP Nyugdíjpénztár szerint azonban az időben történő tudatos öngondoskodással könnyebbé és biztosabbá tehető az időskori megélhetés. Ismerd meg, hogyan!
Életminőség és stabil pénzügyi helyzet – időskorban ez számít igazán
A legtöbbeknek a nyugdíjas kor a rengeteg szabadidőt jelenti, ám hiába a több idő mindenre, ha a harmónia gátjaként megjelenik az anyagi bizonytalanság. A KSH elégedettségi felmérésének eredményeiből kiderül, hogy 2019 óta a 45-54 évesek és az afölötti korosztály kevésbé elégedett élethelyzetével a fiatalabbakhoz képest, de az elmúlt évekhez képest már érzékelhető javulás az idősebbek értékéleseiben.
Idősebb korban jobban előtérbe kerül az életminőség és a stabil anyagi helyzet, ezért különösen fontos idejében elkezdeni az öngondoskodást, akár már havi 10 ezer forinttal, ami jelentősen hozzájárul az egyéni és családi jólét fenntartásához – véli az OTP Nyugdíjpénztár.
A KSH felméréséből az is kiderült a jelenlegi helyzetével és a háztartása anyagi helyzetével kapcsolatos elégedettség is, amely a 65 éves és afeletti korosztálynál 10-es skálán 5,2 és 6,9 pont között mozgott. Jellemzően a nyugdíj előtt állók, az 55-64 éves korosztály az elégedettebb: ők tavaly már a fiatalok átlagát jelentő 7-es értéket adták a jelenlegi élethelyzetre vonatkozó kérdésre, szemben a korábbi évek alacsonyabb pontjaival. A nyugdíjaskorúak, vagyis a 65-74 éves válaszadók hozzájuk képest valamivel bizonytalanabbak voltak – elégedettségük mértéke 5,8 és 6,9 között mozgott 2022-23-ban –, de a KSH adatai alapján a még idősebb, 75 év feletti korosztály aggódik jobban az anyagi biztonsága miatt. Forrás: KSH (2022)
A felmérésben a többség, 58% azt a visszajelzést adta, hogy azért nem tesz még félre a nyugdíjas évekre, mert az még messze van, emellett kiemelkedővé vált azok aránya is 38%-kal, akik attól tartanak, hogy egy esetleges katasztrófa vagy háború miatt fel kell majd élniük a megtakarításaikat.
Nyugdíjpénztárral az időskori álmokért
Az OTP Nyugdíjpénztárba 2024. I. félévében 13 milliárd Ft egyéni és 5 milliárd Ft munkáltatói befizetés érkezett, ami 17% növekedést jelent az előző évhez képest. A Pénztár várakozása szerint az év hátralévő részében egyre több munkáltató fogja felismerni, hogy a munkavállalói jóllét a hosszú távú öngondoskodáshoz is kötődik. Az időskori anyagi biztonság megalapozása hozzájárulhat a dolgozói lojalitáshoz és a biztonságérzet kialakításához, melyek meghatározó tényezői lehetnek a vállalati hatékonyságnak.
Hogyan segít a Nyugdíjpénztár az anyagi biztonság megteremtésében?
- Legyél az OTP Nyugdíjpénztár tagja. (Tovább az online belépéshez)
- Fizess be havonta min. 8 ezer forintot.
- Az adóbevallásaidban igényeld a 20% adó-visszatérítést, amit a befizetett összegek után kaphatsz, és ami akár 150 ezer Ft is lehet évente (750 ezer Ft befizetésekor).
- Nyugdíjasként vedd fel (a hozammal és adó-visszatérítéssel megnövekedett) megtakarításodat, akár egyösszegben, akár részletekben.
Ne hagyd ki te sem!
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A cikk megjelenését az OTP Nyugdíjpénztár támogatta.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.