Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár

Homa Péter • Frissítve 2025. február 24.
OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár

Ismerd meg az OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár ajánlatait

Hivatalos adatok

Pénztári vagyon (piaci értéken) 415,20 milliárd Ft
Taglétszám 264 656 fő
Választható portfóliók száma 6
Személyes ügyintézési pontok száma országosan 328

Információk az OTP Nyugdíjpénztárról

Az OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár 1994-ben alakult, és azóta a magyar piac egyik meghatározó szereplője.

Az OTP Nyugdíjpénztár célja, hogy tagjai számára segítséget nyújtson a nyugdíjas évek anyagi biztonságának megteremtésében, mind egyéni, mind munkáltatói hozzájárulások révén.

A pénztár stabil hátterét az OTP Bank biztosítja, míg a vagyonkezelést az OTP Alapkezelő Zrt. végzi.

A pénztár jelenleg piacvezetőnek számít, a taglétszámot és a vagyonállományt tekintve.

Sőt, a személyes ügyintézési pontok száma is itt a legtöbb országosan, hiszen alapvető funkciókat, illetve a befizetést bármelyik OTP fiókban eléred.

Az OTP Nyugdíjpénztár portfóliói

  • Klasszikus portfólió: mérsékelt kockázatú, kiegyensúlyozott alap, amely megfelelő hosszú távú hozamot biztosít, de nem túl kockázatos. Az optimális időtávja 10–15 év, és jellemzően az állampapírok és a részvények arányát egyenlően keveri, hogy kiegyensúlyozott növekedést biztosítson.
  • Kiegyensúlyozott portfólió: a befektetések kétharmad része állampapírokban van, a fennmaradó részben pedig részvények és kötvények szerepelnek. Közepes kockázatú, mérsékelt hozamot ígérő lehetőség, és elsősorban azoknak ajánlott, akik 10-15 éven belül szeretnék felvenni megtakarításaikat.
  • Növekedési portfólió: itt a befektetések kétharmadát részvények és kötvények alkotják, kisebb arányban állampapírokkal. Ezt a portfóliót azoknak ajánlják, akik hosszabb távon (15-25 év) szeretnék elérni a magasabb hozamot, még akkor is, ha ezzel nagyobb kockázatot vállalnak.
  • Kockázatkerülő portfólió: ez dolgozik a legkevesebb kockázattal, és főként pénzpiaci eszközökre alapozza a befektetéseket. Ezt a portfóliót a közeljövőben nyugdíjba vonuló, vagy már nyugdíjas tagok számára ajánlják, hiszen itt a cél a tőkebiztonság. A portfólióban elhelyezett eszközök az alacsony hozamú állampapírok és bankbetétek, amelyek garantálják a stabil, de alacsony mértékű hozamot.
  • Dinamikus portfólió: ez a portfólió a legmagasabb kockázatú, mivel 90 százalékban részvények és kötvények alkotják. A legfiatalabb pénztártagoknak (16-35 év) ajánlott, akik hosszú távú, nagy hozamot szeretnének elérni, vállalva a magas árfolyam-ingadozást is.
  • Óvatos portfólió: ez a portfólió alacsony kockázatot képvisel, és a befektetések nagy része (80 százaléka) állampapírokban van elhelyezve. Kisebb arányban szerepelnek részvények és kötvények is. Ezt a portfóliót azok számára ajánlják, akik közel vannak a nyugdíjhoz (5-10 éven belül), és akik nem vállalnak magas kockázatot.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.